قول رییس کمیسیون ملی یونسکو برای میراث‌ فرهنگی

11:56 ۲۵ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 64 0
قول رییس کمیسیون ملی یونسکو برای میراث‌ فرهنگی

رییس کمیسیون ملی یونسکو در ایران اعلام کرد: کمیسیون ملی یونسکو در ایران با قدرتِ سینما و تصویر، گذشته پرافتخار ایران را به تصویر کشیده و احیاء می‌کند؛ تا آن را جلوی چشم مردم دنیا قرار دهد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حجت الله ایوبی - رییس کمیسیون ملی یونسکو در ایران - که سه‌شنبه ۲۹ آبان در تالار استاد شهناز در خانه هنرمندان به دیدن فیلم مستند «وِه اَنتیوک شاپور» به کارگردانی سودابه مجاوری نشست، با پایان نمایش فیلم به صنعت قدرتمند سینما در کشور اشاره کرد و گفت: ایران در این صنعت جزء مدرن‌ترین‌هاست که امیدواریم با قدرتِ سینما و تصویر بتوانیم در یونسکو تصاویر پر افتخار گذشته را احیاء کنیم و آنها را جلو چشم مردم جهان قرار دهیم تا همه از گذشته‌های خود بدانند.
رییس اسبق سازمان سینمایی با تاکید بر این‌که ایران در این هنر سرآمد است و در عین حال پایی توانا دارد، اظهار کرد: یونسکو برای ساخت فیلم‌های مشابه - فیلم‌های مستند معرفی محوطه‌ها و دورانِ مختلف تاریخی کشور- سفارش می‌کنیم، تا هرچه زودتر و بهتر بتوانیم تاریخ ایران را معرفی کنیم.
او به ثبت جهانی دانشگاه جندی‌شاپور از منظر فرهنگی (رویدادها و مشاهیر فرهنگی) اشاره کرد و افزود: امسال سال گندی‌شاپور و شیخ شهاب الدین سهروردی است، علاوه بر تجلیل از این شخصیت و آن مکان جهانی، خوشحالیم که جهان این قدرت را به رسمیت شناخت و سال قبل ۱۷۵۰ سالگی ایجاد قدیمی‌ترین دانشگاه ایران را گرامی داشتیم.
وی همچنین از قصد کمیسیون ملی یونسکو در ایران برای به مسابقه گذاشتن نماد «گندی شاپور» خبر داد که تا پایان امسال بتوانند، نمادی مشخص برای این دانشگاه جهانی به همه دنیا معرفی کنند.
ایوبی با اشاره به این‌که یک هزار و ۲۵۳ سال قبل،شخصی با نام «روبر دو سوربن» دانشکده سوربن را که بیشترین در ان زمان به علوم الهیات می‌پرداخت، تاسیس کرد، افزود: در حالی که سال‌ها طول کشید تا ان دانشکده به دانشگاه تبدیل شود، در ایران ۱۷۵۰ سال قبل، یعنی ۵۰۰ سال زودتر از دانشگاه «سوربن»، دانشگاه «گندی‌شاپور» در دزفولِ خوزستان احداث و با اساتیدی که منشور اخلاق در علم همراه با آثار فراوان داشتند، فعالیت می‌کردند.
رییس اسبق مؤسسه فرهنگی اکو ادامه داد: امروز شاید کمتر کسی باشد که آرزو نکند فرزندش برای ادامه تحصیلات به «سوربن» برود اما نیم بیشتری از همان افراد تا کنون هیچ نامی از «گندی شاپور» نشنیده‌اند.
خوشحال باشیم همه میراث‌مان از زیرخاک درنیامده رییس کمیسیون ملی یونسکو در ادامه اظهار کرد: گاهی باید خوشحال باشیم که میراث فرهنگی ما زیر خاک مانده است، چون اگر تا امروز مثلا همه گندی شاپور از زیر خاک درآمده بود، شاید امروز به تلی از خاک تبدیل شده بود.
او با تاکید بر این که نباید گذشته را به مثابه رفتن به قبرستان تعبیر کرد، افزود: ملتی به فردا فکر می‌کند که دیروز را پاس بدارد.
ایوبی همچنین با بیان این‌که تمدن و فرهنگ در خلأ و پول تولید نمی‌شود، افزود: کشورهای اطراف ما تلاش می‌کنند با نفت این کار را انجام دهند اما نمی‌توانند، چون تمدن تاریخ می‌خواهد که خوشبختانه ایران آن را دارد، امیدوارم گذشته ما باعث خودباوری ما شود، بنابراین با همه توان باید سعی کنیم گذشته‌ی پر افتخارمان را زنده کنیم.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

آقایان با همسرتان صمیمی‌تر شوید!
هر مردی باید اهمیت صمیمیت عاطفی با همسرش را بداند. اگر رابطه‌تان دچار کمبود صمیمت روحی و عاطفی باشد لطمه خواهید خورد. رسیدن به صمیمیت عاطفی نیازمند تمرین و توجه است. اگر احساس نزدیکی عاطفی به همسرتان را از دست بدهید خیلی سخت‌تر از این خواهد بود که برای حفظ و تداوم آن در بلند مدت تلاش و تمرین کنید.
پیشکسوتان خواهان خرید سهام پرسپولیس شده‌اند
یک بار دیگر و در حالی که روزهای پرالتهابی را در فوتبال باشگاهی و ملی پشت سر می‌گذاریم بحث خصوصی شدن تیم‌های استقلال و پرسپولیس بر سر زبان‌ها افتاد تا باز هم این شائبه به وجود بیاید که وزارت ورزش و جوانان با سوار شدن بر موج احساسات هواداران میلیونی این دو باشگاه، قصد تغییر افکار عمومی را دارد.
دین‌محمدی: خدا را شکر نیومایر و گرو رفتند
پیشکسوت شناخته‌شده تیم فوتبال استقلال تهران بعد از مدت‌ها به ورزشگاه آزادی رفت تا بازی این تیم را مقابل پدیده از نزدیک تماشا کند، اما به دلیل کیفیت بد بازی، بین دو نیمه ورزشگاه را ترک کرد!
جنگ پرسپولیس و الغرافه بر سر آقای خیریت!
با توجه به مخالفت الغرافه، احتمال بازگشت طارمی به پرسپولیس ضعیف است. مگر اینکه در روزهای پیش رو اتفاق جدیدی رخ بدهد و طارمی مدیران الغرافه را برای صدور رضایت‌نامه مجانی راضی کند.
وضعیت سخت حسین حسینی در استقلال
سیدحسین حسینی بی‌میل نیست که درنیم فصل به تیم دیگری برود اما باشگاه استقلال این دروازه‌بان را به هیچ تیمی نمی‌دهد و حتی به او اعلام کرده به جای این کارها تلاش کند به ترکیب اصلی برگردد.
نقل و انتقالات استقلال در غیاب شفر
نیم فصل لیگ برتر به پایان رسیده و به زودی تیم‌ها وارد بازار نقل و انتقالات می‌شوند.
زمان حضور ترابی در پرسپولیس مشخص شد
هافبک تیم ملی فوتبال ایران پس از همراهی این تیم در رقابتهای جام ملت های آسیا به تمرینات پرسپولیس می رود.
حرکت نردبانی استقلال در نیم فصل اول
کارشناس فوتبال و بازیکن پیشین تیم ملی با تاکید بر اینکه تعطیلات طولانی مدت لیگ برتر به برخی تیم ها لطمه خواهد زد گفت: با این حال برخی تیم ها هم از این وضعیت سود خواهند برد.
طارمی در بین ۱۰ گلزن برتر فوتبال قطر در ۲۰۱۸
مهاجم ایرانی الغرافه در بین ۱۰ گلزن برتر فوتبال قطر در سال ۲۰۱۸ قرار گرفت.
علل بیدار شدن با استرس
ممکن است بارها صبح خود را با استرس آغاز کرده باشید اما چه چیزی منجر به این حالت روحی می‌شود؟

پر بازدید ترین اخبار امروز

نهیب وزیر دفاع به آمریکا و غرب
وزیر دفاع خطاب به آمریکا و کشورهای غربی گفت: امروز شما ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات به کشور‌های منطقه می‌فروشید و بعد به ما می‌گویید که چرا موشک دارید؟! همه برای دفاع از خودشان باید تجهیز شوند.
حسینی نه ضمانت می‌گیرد، نه مجوز جدایی!
سیدحسین حسینی بی میل نیست که درنیم فصل به تیم دیگری برود اما باشگاه استقلال این دروازه بان را به هیچ تیمی نمی دهد وحتی به او اعلام کرده به جای این کارها تلاش کند به ترکیب اصلی برگردد.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
تاکید کمیسیون امنیت ملی بر تقویت بودجه دفاعی در جلسات مشترک با مسئولان مربوطه
رییس کمیته‌ دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که باید به بودجه دفاعی در اصلاحات بودجه سال ۹۸ توجه شود، گفت: در همین راستا کمیسیون امنیت ملی در جلسات مشترک با مسئولان برنامه‌ریز حوزه دفاعی بر لزوم توجه و تقویت بودجه دفاعی تاکید کرد.
بازگشت ترکیه و آمریکا به مرحله تقابل در شمال سوریه
تهران – ایرنا – تنش میان آنکارا و واشنگتن در شمال سوریه با تهدید و ارعاب نیروهای نیابتی دو طرف در این منطقه طی روزهای گذشته آغاز شد و اکنون خبرها از نوعی توافق پنهانی برای کاهش این تنش ها آن هم با استفاده گروه جدیدی از نیروهای کُرد حکایت دارد.
داروغه‌زاده: نظام تهیه‌کنندگی این مشکل را حل کند -قانون اجازه نمی‌دهد
دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت برگزیدگان خود را شناخت
مهربانانه با قانون منع بکارگیری بازنشستگان برخورد نشد
پای ژانر وحشت به شبکه نمایش خانگی باز شد
سریال موسی (ع) کلید خورد
جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی در جنوب کرمان آغاز شد
دو جشنواره سینمایی مجوز برگزاری گرفتند
آغاز مراسم اختتامیه «سینما حقیقت»
اکران مستند «هاشمی زنده است» در دانشگاه امیرکبیر + تیزر
«اسرافیل» به شبکه نمایش خانگی رسید