کتابگردی وزیر ارشاد همراه با گله‌های نویسندگان

17:14 ۲۰۷ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 438 0
کتابگردی وزیر ارشاد همراه با گله‌های نویسندگان

مسئله ممیزی، کپی‌رایت، حمایت از داستان‌نویسان جوان و قاچاق کتاب مسائلی بود که در دیدار انجمن‌داستان‌نویسان با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در روز کتاب‌گردی مطرح شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا،  سیدعباس صالحی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- در روز کتاب‌گردی (پنجشنبه ۱ آذرماه) مجموعه فرهنگی مکتب تهران را  برای بازدید انتخاب کرد،  و پای سخنان  هیئت مدیر انجمن صنفی کارگری داستان‌نویسان تهران درباره ممیزی، کپی‌رایت و هدر رفت فرصت‌های نسل جوان داستان‌نویسان نشست.

کتابگردی وزیر ارشاد همراه با گله‌های نویسندگان

جلال تهرانی- نمایشنامه‌نویس و صاحب مجموعه فرهنگی مکتب تهران - توضیح‌هایی درباره این مجموعه ارائه داد و گفت: ما حدود ۳۰ عنوان کتاب تاکنون  منتشر کرده‌ایم.  بعد از بحران سال گذشته ما به دردسر افتادیم و نگران این وضعیت هستیم. ما انتظار حمایت از کسی نداریم اما به دنبال امنیت در فعالیت در حوزه شهرداری و اماکن و غیره هستیم.

ضحی کاظمی- داستان‌نویس - نیز درباره تصمیم انجمن داستان‌نویسی برای کتاب‌گردی و این‌که این مکان را مبداء  انتخاب کرده‌اند، گفت و افزود:  کاش وزارت ارشاد داستان‌نویسان مستقل را می‌دید که چگونه زحمت می‌کشند و کمترین حمایت از آن‌ها می‌شود.

محمدحسن شهسواری - داستان‌نویس - نیز در این مراسم  اظهار کرد: ما مشکل ممیزی  داریم. قبلا ممیزی‌ها اینقدر نبود اما باز ممیزی‌ها بیشتر شده، نمونه‌هایی را می‌توانم نام ببرم که کتاب توسط  بررس برسی شده اما با تغییر سربررس کتاب رد می‌شود.  ما می‌خواهیم چیزی با عنوان ممیزی قبل از چاپ نداشته باشیم. در دوره قبل این اتفاق نمی‌افتاد و نمی‌دانم این موج سینوسی چگونه است. البته این بررسی‌ها برای دولت هم وجه خوبی ندارد.

سیدعباس صالحی نیز در اینباره اظهار کرد: رویکرد ارشاد این است که دخالت در محتوا نباشد و مراجع ذی‌صلاح باید به این موضوع توجه داشته باشند.

شهسواری سپس به برگزاری همایش کپی‌رایت توسط انجمن داستان‌نویسان اشاره کرد و از وزیر خواست بستر برگزاری این برنامه‌ها توسط انجمن‌ها را فراهم کنند.

کتابگردی وزیر ارشاد همراه با گله‌های نویسندگان

محمود آموزگار- رییس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران- نیز به موضوع قاچاق کتاب اشاره کرد و از انجمن خواست تا در این زمینه اقداماتی انجام دهند، زیرا اقدام ناشران بیشتر منفعت مادی دارد اما همه مسائل محدود به منفعت اقتصادی نمی‌شود. قاچاق کتاب پدیدآورندگان و نویشندگان را هدف قرار داده است و از نویسندگان می‌خواهیم تا شکایت کنند.

شهلا آبنوس - داستان‌نویس - نیز در این مراسم با بیان این‌که منکر تسریع اعطای مجوز به کتاب‌ها نمی‌شود، گفت: نویسنده چند سال از عمر خود را می‌گذارد و کتابی می‌نویسد و انتظار دارد سود اندکی در این زمینه داشته باشد اما با توجه به این‌که کپی‌رایت نداریم، کتاب‌های خارجی با قیمت‌های ارزان وارد می‌شود. من تازه‌نفس در امر نوشتن نمی‌توانم با آن‌ها رقابت کنم، کتاب‌هایی که چندین جایزه برده و در کشورهای دیگر مطرح شده است، من نوپا توان رقابت با آن‌ها را ندارم.  با اعطای یارانه بیشتر به کتاب‌های تألیفی واقعا خوشحال شدیم اما موضوع کپی‌رایت را باید جدی بگیرید، زیرا ما داریم له می‌شویم.

 او افزود: دولت باید نویسنده مستقل و نویسنده‌ای را که زیر علم دیگران سینه نمی‌زند، دریاید. با زدن برجسب بر پیشانی  نویسنده‌های مستقل آن‌ها را منزوی نکنید. اگر ما آزاداندیشی نداشته باشیم، چیزی برای این‌که به درد جامعه بخورد نخواهیم داشت.

سپس ضحی کاظمی اظهار کرد: ما با موجی از نویسندگان دهه ۶۰ روبه‌رو هستیم که هیچ نوع حمایتی از آن‌ها نمی‌شود و کتاب‌هایشان به فروش نمی‌رود. البته یک سر این موضوع به  سانسور برمی‌گردد. البته مردم حق دارند کتابی بخرند که سانسور نشده است. نویسنده‌ها نمی‌توانند به موضوعات بسیاری بپردازند و در این زمینه خط قرمزهای وحشتناکی داریم. سانسور آسیب بسیاری به ما زده است. باید به دنبال راه نجات داستان ایرانی باشیم و از فرصت داستان‌نویسان جوان استفاده کنیم.

 سید عباس صالحی بعد از شنیدن این سخنان گفت: کپی رایت لایحه‌ای را در مجلس دارد که مراحل نهایی‌اش را دارد طی می‌کند. داستان‌نویسان جوان نیز فرصتی برای کتاب ایرانی هستند. شما باید بگویید که چه می‌شود کرد تا آمار تولید کتاب متناسب با مصرف آن باشد، و چطور می‌شود سرانه مطالعه را افزایش داد. پیشنهادهای شما کمک کننده خواهد بود.

کتابگردی وزیر ارشاد همراه با گله‌های نویسندگان


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر

آخرین اخبار

افتتاحیه اکران «تیرگان» همزمان با سالروز تولد کیارستمی
نمایش شش فیلم کوتاه «اکران تیرگان» از اول تیرماه در گروه «هنر و تجربه» آغاز می‌شود.
ترامپ: حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان جزئی بود
رئیس‌جمهور آمریکا دوشنبه در مصاحبه‌ای با نشریه «تایم» هدف قرار گرفتن دو نفتکش در دریای عمان را حادثه‌ای «جزئی» توصیف کرده است.
مُرسی در میان تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شد
رسانه‌های مصر گزارش دادند که پیکر «محمد مُرسی» رئیس‌جمهور سابق مصر که دیروز در جلسه دادگاه درگذشت، صبح امروز در شرق قاهره به خاک سپرده شد.
دفاع «خاکسار» از کارش در فیلم «ما همه با هم هستیم»
طراح جلوه‌های ویژه کامپیوتری فیلم «ما همه با هم هستیم» با تاکید بر اینکه آنچه در این فیلم انجام شده را قابل دفاع می‌داند، گفت: لازم است کارگردان‌های سینمای ایران دانش خود را در زمینه تکنولوژی به‌روز کنند تا اتفاقات بهتری در تولید فیلم‌ها رقم بخورد.
بن‌سلمان و بن‌زاید بیش از یهود حامی اسرائیل هستند
بنیانگذار مرکز میراث صهیونیسم اذعان کرد، عربستان سعودی و امارات اکنون، بیشتر از خود یهودیان از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند.
تخلیه کشتی ۳۳ هزارتنی شکرخام در بندرامام
یک مقام مسئول در استان خوزستان از پهلوگیری کشتی ۳۳ هزار تنی حامل شکر کوبا در بندر امام خمینی (ره) خبر داد.
یک توصیه به هنرمندان؛ عدم ارایه اظهارنامه مالیاتی به منزله کتمان است
مشاور مالیاتی خانه سینما با تاکید بر اینکه "پروسه تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی هنرمندان، بروکراسی نیست" گفت: بر اساس قانون هنرمندان معاف از مالیات‌اند اما اگر کسی اظهارنامه مالیاتی‌اش‌ را ارائه ندهد به منزله کتمان است و معافیت سالیانه‌اش لغو خواهد شد.
آذری‌جهرمی: مخالف فعالیت پوسته‌های تلگرام بودم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تامین محتوای شبکه ملی اطلاعات برعهده وزارتخانه من نیست و تهیه محتوا از وظایف سایر دستگاه‌هاست.
رفت و آمد مشتریان قلابی در وزارت نفت
وزیر نفت از مراجعه مشتریان قلابی با هدف به دست آوردن اطلاعات از شرایط فروش نفت ایران خبر داده است. به گفته او، روزانه ۱۰ نفر برای خرید نفت مراجعه می‌کنند که ۷۰ درصد آن‌ها مشتری واقعی نیستند و می‌خواهند اطلاعات بگیرند که ایران چطور نفت می‌فروشد و چطور می‌خواهد پول‌هایش را دریافت کند.
جزئیات امضای ۹ سند همکاری بین ایران و روسیه
در روز پایانی پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، ۹ سند همکاری به امضای نمایندگان دو کشور می‌رسد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعیین ضرب‌الاجل ۱۰ روزه مقتدی صدر برای تکمیل کابینه عراق
«مقتدی صدر» رئیس جریان صدر عراق برای تکمیل فرآیند تشکیل کابینه عبدالمهدی مهلت ۱۰ روز تعیین کرد.
پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
سحر چغلوند: از مسابقات جهانی اسپانیا دست پر برمی‌گردم
عضو تیم ملی جودوی بانوان کارگران ایران می‌گوید برای حضور در پیکارهای جهانی اسپانیا کار سختی پیش رو دارد.
ساکی از گواردیولا و ساری گفت
اسطوره مربیگری ایتالیا درباره دلیل ماندن گواردیولا در منچستر سیتی سخن به میان آورد. او موافق حضور ساری در یوونتوس است.
شادی و غم در اکران «دوباره زندگی»
معرفی برگزیدگان جایزه «جامعه نویسندگان»
رمان و فیلم جدید «بازی‌های گرسنگی» در راه است
۳ تقدیر در مراسم پایانی جایزه «فرشته»
اختلال در یک ارتباط
ویدئو - نوای نادر مشایخی در ستایش پدرش جمشید
۴ کتاب از محسن پرویز منتشر شد
رویکرد مشاعره تلویزیون تغییر کرد
کتابخانه ملی عضو «ایکوم» جهانی می‌شود
انتشار هزینه‌های نمایشگاه سی‌ودوم کتاب تهران