لزوم رصد روش‌های پژوهشی قرآنی در دنیا

15:48 ۲۱۱ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 236 0
لزوم رصد روش‌های پژوهشی قرآنی در دنیا

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه گفت: باید روش‌های جدید تحقیقی و دیدگاه‌های جدید که در زمینه مطالعات قرآنی در دنیا عرضه می‌شود، رصد شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی، امروز در مراسم رونمایی از دایره المعارف قرآن کریم در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: قرآن کریم اصلی‌ترین منبع معرفت دین است و وظیفه اصلی حوزویان پرداختن به قرآن کریم و روایات است.
وی افزود: تک نگاری‌ها مقدور آحاد اهل علم است ولی کارهای جمعی و بزرگ و فعالیت های علمی باید توسط مجموعه های علمی انجام شود؛ از جمله دانش نامه‌ها، دایره المعارف ها و تفاسیر قرآن اگر توسط موسسات انجام شود توان پشتیبانی علمی لازم را نیز فراهم می کند.
واعظی اظهارکرد: در مرکز معارف اسلامی دفتر تبلیغات که یکی از پژوهشکده‌های این پژوهشگاه است فعالیت‌های گسترده ای انجام شده است؛ از جمله این فعالیت‌ها می توان به تفسیر راهنما، فرهنگ قرآن و دایره المعارف قرآن کریم اشاره کرد که در این زمینه دایره المعارف کودکان و نوجوانان نیز در حال انجام است.
وی گفت: یکی از ضعف‌های فعالیت‌های پژوهشی حوزه که اخیر در دفتر تبلیغات در این زمینه فعال شده‌ایم این ضعف است که نسبت به آنچه که امروز در محافل آکادمیک دنیا و توسط مستشرقین انجام می‌شود نظارت و رصد کافی نداریم.
وی اظهارکرد: در این زمینه تاکیدات بسیاری داشته‌ایم و دفتر تبلیغات در این زمینه فعالیت‌های خود را شروع کرده است؛ نباید منتظر باشیم که حتما یک کتابی منتشر شود تا از این فعالیت‌ها اطلاع یابیم؛ باید با روش‌های جدید تحقیقی و دیدگاه‌های جدیدی که در زمینه مطالعات قرآنی عرضه می‌کنند آشنا شویم.
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بیان کرد: باید با این تحقیقات آشنا باشیم تا غافلگیر نشویم؛ برخی از فعالیت‌های آنها کاملا متغایر با نگاه رسمی و سنتی ما بوده است و به همین خاطر باید با ورود جدی به این عرصه فعالیت اثربخشی داشته باشیم؛ اگر در این زمینه به روز باشیم و مقاله به مقاله با آنها پیش برویم می‌توانیم واکنش های جدی و متناسب را ارایه کنیم.
واعظی اظهارکرد: ضعف در تعامل علمی در عرصه بین‌الملل از جمله ضعف‌های دیگر حوزه است؛ متاسفانه تولیدات علمی گسترده حوزه ما با جهان اسلام و مراکز غربی به اشتراک گذاشته نمی‌شود تا تعامل علمی صورت گیرد؛ باید هرآنچه که پیرامون قرآن کریم انجام می‌شود، در تعامل علمی با جهان اسلام و حتی علمی جهان باشد.
وی گفت: عرضه دستاوردهای قرآن پژوهانه ما در عرصه بین‌الملل ضعیف است و باید جبران شود؛ این عرضه هم در جهان اسلام و هم در جهان غرب ضعیف بوده است.
واعظی تصریح کرد: نکته دیگر، بحث مرجعیت علمی قرآن است؛ در کلام و نظر، همه بیان می‌کنند که قرآن باید در شاخه‌های علمی مطالعات علمی مرجعیت داشته باشد ولی در بحث مدل‌سازی نسبت به این بحث‌های روشی و فرهنگ سازی سوال این است که چگونه کلام و فقه و شاخه های مطالعات اسلامی ما عملا و به شکل برجسته‌ای باید این مسله را هویدا کنند؟.
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: نکته دیگر، بحث جدی گرفتن چالش‌های عرصه نواندیشی اسلامی است که متوجه اسلام می‌شود؛ در زمینه نواندیشی جهان عرب، قرآن‌پژوهان و نواندیشانی در حوزه شمال آفریقا فعالیت می‌کنند و رهاوردهایی نیز داشته‌اند؛ کانون توجه این افراد قرآن است و با طرح مباحثی کاملا متفاوت و نگاه‌هایی متفاوت با نگاه های سنتی و دارج و رایج، این نگاه های جدید را مطرح می‌کنند؛ در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم که برخی از این مباحث می‌تواند قالب های مدخلی به خود بگیرد که از جمله آن‌ها می توان به تاریخمندی قرآن و تاریخمندی فهم و تفسیر قرآن اشاره کرد.
وی گفت: نکته دیگر، عرضه مناسب دستاوردهای پژوهشی در حوزه مطالعات قرآنی برای عموم جامعه است؛ اگر کار پژوهشی به هر دلیل خوانده نشود گویی تولید نشده است؛ اگر توان و تلاش لازم را برای خوانده شدن در لایه‌های مختلتف انجام ندهیم گویی اصلا آن کار را انجام نداد‌ه‌ایم.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

عابدینی: حقم را از ˮگوˮ گرفتم-هم قسم شده ایم در قهرمانی جهان فینالیست شویم
ملی پوش سابر ایران گفت: سه سال بود به بازیکن کره‌ای می‌باختم از این رو تمام توانم را گذاشتم و او را شکست دادم در نیمه نهایی هم مصدومیت نگذاشت عملکرد خوبی مقابل نماینده چین داشته باشم.
تیم ملی ژیمناستیک ایران هفتم آسیا شد
تیم ملی ایران در مسابقات ژیمناستیک هنری قهرمانی آسیا هفتم شد.
صحبت کاپیتان‌های تیم‌های ملی والیبال استرالیا، پرتغال و فرانسه
کاپیتان‌های تیم‌های ملی والیبال پرتغال، استرالیا و فرانسه با حضور در نشست خبری هفته چهارم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ در اردبیل، در درمورد این مسابقات صحبت کردند.
سرمربی والیبال پرتغال: هفته سختی در اردبیل داریم
سرمربی تیم ملی والیبال پرتغال با اشاره برگزاری هفته چهارم لیگ ملت‌های والیبال در اردبیل گفت: هفته سختی را در اردبیل داریم.
تیلیه: اگر به المپیک نرسیم، مرده‌ایم
سرمربی تیم‌ ملی والیبال فرانسه گفت: اگر به المپیک نرسیم، یعنی مرده‌ایم.
سرمربی تیم ملی والیبال استرالیا: از جو اردبیل شگفت‌زده شدیم
سرمربی تیم ملی والیبال استرالیا که برای دیدارهای تیمش در هفته چهارم لیگ ملت‌ها به اردبیل سفر کرده، گفت: از دیدن جو ایران و اردبیل شگفت‌زده شدیم.
جواد رضویان و سیامک انصاری باجناق می‌شوند!
در این سریال انصاری نقش پزشک را بازی می‌کرد و رضویان در نقش مالک ساختمان حضور داشت. همین بازی‌های جذاب این دو هنرمند باعث شده وقتی نام انصاری و رضویان شنیده می‌شود، ناخودآگاه گوش‌هایمان تیز شود و پیگیر خبرهایی باشیم که از آنها منتشر می‌شود.
معروف: بازی‌های سختی داریم اما امیدوارم کار صعود را در اردبیل تمام کنیم
کاپیتان تیم ملی والیبال ایران با اشاره به دیدارهای این تیم در هفته چهارم لیگ ملت‌های والیبال گفت: بازی‌ها در اردبیل سخت‌تر از دیدارهای قبل است.
هزار و یک خاصیت گیاه آلوئه‌ورا-از مبارزه با سرطان تا تسکین بیماری‌های گوارشی
گیاه آلوئه‌ورا علاوه بر محافظت از پوست اثرات درمانی دیگری هم دارد که آنها را مرور و بررسی می‌کنیم.
کولاکوویچ: مجرد و غلامی جایگزین‌های خوبی برای موسوی هستند
سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: اگر موسوی آماده نشود، مجرد و غلامی جایگزین‌های خوبی برای او هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عابدینی: حقم را از ˮگوˮ گرفتم-هم قسم شده ایم در قهرمانی جهان فینالیست شویم
ملی پوش سابر ایران گفت: سه سال بود به بازیکن کره‌ای می‌باختم از این رو تمام توانم را گذاشتم و او را شکست دادم در نیمه نهایی هم مصدومیت نگذاشت عملکرد خوبی مقابل نماینده چین داشته باشم.
هزار و یک خاصیت گیاه آلوئه‌ورا-از مبارزه با سرطان تا تسکین بیماری‌های گوارشی
گیاه آلوئه‌ورا علاوه بر محافظت از پوست اثرات درمانی دیگری هم دارد که آنها را مرور و بررسی می‌کنیم.
پزشکیان: اجازه ندهیم بیگانگان، ما را به جان هم بیندازند
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز در برنامه‌های تلویزیونی شاهد دعوا و اختلاف در بسیاری از کشورهای اسلامی هستیم. اجازه ندهیم بیگانگان و کسانی که حتی کتاب دینی‌شان هم یکی نیست، ما را به جان هم بیاندازند.
سرمایه‌گذاری فرهنگی در کشورهای جهان اسلام قابل قبول نیست
رئیس برنامه توسعه صنایع دستی جهان اسلام تاکید کرد: سرمایه‌گذاری فرهنگی در کشورهای جهان اسلام قابل قبول نیست.
شریعتی؛ روشنفکری سنتی، بومی و دردمند
واکنش تبلیغات اسلامی به ضرب و شتم بانوی آمر به معروف در خمام
مبلغ زود از کوره در نمی‌رود
حکم شرعی فروش اجناس قلابی چه حکمی دارد؟- فیلم
برگزاری دومین اجلاسیه تولیت‌های آستان‌های مقدس ایران در شیراز
خصیصه ای که ندتشتنش باعث تباهی کارهایتان می شود
چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟
پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت سالروز درگذشت علی شریعتی
دکتر رمضانی رییس مرکز پیشرفت و تمدن پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی شد
برگزاری مراسم بزرگداشت آیت‌الله محقق کابلی در یزد