ضرورت تعامل بخش‌های فرهنگی دانشگاه‌ها به منظور دستیابی به هویت پایدار

15:32 ۹۳ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 344 0
ضرورت تعامل بخش‌های فرهنگی دانشگاه‌ها به منظور دستیابی به هویت پایدار

معاون فرهنگی وزارت علوم بر ضرورت تعامل و ارتباط معاونین و بخش های فرهنگی دانشگاهها تاکید کرد و گفت: ما انتظار نداریم معاونان فرهنگی برنامه های مشابهی داشته باشند اما برای رسیدن به همگرایی و هویت پایدار باید کدهای مشترکی بین این بخش ها تعریف شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر غلامرضا غفاری در نشست معاونان فرهنگی ۱۳ دانشگاه برتر کشور که با هدف تبادل نظر معاونان فرهنگی در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد،  بر ضرورت تعامل و همکاری بین معاونان و مسئولان فرهنگی دانشگاه‌های کشور تأکید کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران از جمله دانشگاه‌هایی هستند که به دلیل همجوار بودن باید نوعی تعامل و ارتباط مستحکم‌تری بین معاونان فرهنگی این دو دانشگاه اتفاق بیافتد. چرا که دانشجویان این دانشگاه همواره در تعامل و ارتباط با یکدیگر هستند و بهتر است فعالیت‌های این حوزه با تعامل بیشتر مسئولان فرهنگی اتفاق بیافتد که البته باید این همکاری در خصوص سایر دانشگاه‌ها نیز به وجود بیاید.
وی در ادامه تصریح کرد: در گذشته وضعیت به گونه‌ای بوده است که دانشگاه‌های بزرگ یا دانشگاه‌هایی که به نوعی نقش مادر بر عهده داشتند و به عنوان مراکز برتر و سطح یک از آنها نام برده می‌شود، علاوه بر نقش‌آفرینی مفید و مؤثر در حوزه‌ی فعالیت‌های فرهنگی به نوعی الگویی برای دانشگاه‌های دیگر در عرصه‌ی فعالیت‌های فرهنگی به شمار می‌آمدند و دانشگاه‌های دیگر از برنامه‌های این مراکز در عرصه‌ی فرهنگی استفاده می‌کردند.
معاون فرهنگی وزارت علوم، همچنین گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید ارائه داد و گفت: آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، امسال با مناسبت‌ها و ایام محرم و صفر مقارن شد. اگرچه در این ایام نیز فعالیت‌های خوبی در عرصه‌ی فرهنگی و مذهبی اتفاق افتاد اما این فعالیت‌ها در هفته‌های اخیر همزمان با اتمام ایام مذهبی رونق بیشتر گرفته به طوری که دانشجویان به تدریج فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی خود را رونق داده‌اند. که البته این فعالیت‌ها همزمان با روز دانشجو که در آستانه آن قرار داریم تراکم بیشتری خواهد یافت.
دکتر غفاری خاطر نشان کرد:‌ بر اساس رصدی که از دانشگاه‌های کشور بر مبنای برنامه‌هایی که به شورای نظارت و معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها صورت گرفت، به این نتیجه رسیدیم که بخش قابل توجهی از مراسمات و برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. اما از طرف دیگر توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی و سیاسی جامعه که تحت تأثیر مسائل داخلی و خارجی است بر نوع فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان نیز اثرگذار خواهد بود. و ما در برگزاری برنامه‌های فرهنگی خود با دغدغه‌های جدیدی که در جامعه وجود دارد مواجه خواهیم شد. بنابراین معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها باید علاوه بر دنبال کردن فعالیت‌های فرهنگی خود، می بایست در مدیریت فضای دانشگاه‌ها نیز اهتمام ویژه‌ای داشته باشند. و این مدیریت و ساماندهی باید دقیق و هوشمندانه باشد.
دکتر غفاری همچنین به تحرکات دانشجویی از ابتدای آغاز سال تحصیلی جاری در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: عمده خواسته‌ها و تحرکات دانشجویی از آغاز سال تحصیلی جاری تاکنون، با توجه به طبیعت و ویژگی مطالبه‌گری دانشجویان که در این ایام با مسائل خوابگاهی و تغذیه‌ای مواجه می‌شوند، بیشتر سبقه‌ی صنفی و دانشجویی داشته و دانشجویان کمتر در عرصه‌ی سیاسی و اجتماعی و فرهنگی مطالبه داشتند. اما طبیعتا این مطالبات امروزه بخصوص در ایام منتهی به روز دانشجو افزایش چشم‌گیری خواهد داشت که ما باید بسترهای لازم برای پاسخگویی به خواسته‌های دانشجویان در عرصه‌های مختلف بخصوص فرهنگی را فراهم کنیم.
معاون فرهنگی وزارت علوم به توجه جدی به جایگاه فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان در دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: به اعتقاد من، فعالیت در عرصه‌های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی دانشگاه‌ها از سوی دانشجویان، همانند حوزه‌های آموزش و پژوهش مهم و تأثیرگذار است. ما باید در این عرصه نگاه ویژه‌ای به فعالیت‌های فرهنگی مراکز آموزشی داشته باشیم. چرا که اثرات و نقش این عرصه برای دانشجویان و همچنین جامعه انکارناپذیر است. 
دکتر غفاری به تفاوت رویکرد موضوعات فرهنگی با بخش‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت:  جنس فضای فرهنگی و اجتماعی با جنس فضای آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها بسیار تفاوت دارد. مسائل فرهنگی از یک تغییر و شتاب و آهنگ متفاوتی نسبت به حوزه‌های آموزش و پژوهش برخوردار هستند. بنابراین در تصمیم‌گیری‌ها و مدیریت‌های این حوزه‌ها باید توجه خاصی به ویژگی فعالیت‌های بخش‌های مختلف داشته باشیم.
معاون فرهنگی وزارت علوم همچنین یاد آور شد: به تغییر رویکرد دانشگاه‌ها از نخبه‌پروری به کارآفرینی و در نهایت از کارآفرینی به مسائل فرهنگی اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌ها در دوره‌ای اصالت خود را در نخبه‌پروری می‌دیدند. اما امروزه به دلیل این که فضای دانشگاه‌ها همواره با تغییراتی مواجه می‌شوند مسائل فرهنگی نیز اهمیت قابل توجهی پیدا می‌کند و دیگر این گونه نیست که ما همانند دانشگاه‌های نسل اول بیشتر با مسائل دانشجویی و آموزشی مواجه شویم. بلکه شاهد تحرکاتی از نوع جنبش‌های احتمالی و سیاسی هستیم. امروزه همزمان با شکل‌گیری جامعه فراصنعتی، تولید دانش اطلاعات فراصنعتی، توجه به وضعیت فرهنگی و سیاسی و اجتماعی در کنار کسب و کار و تجارت، و اختصاص کارآفرینی دانشجویان از دانشگاه‌ها یک انتظار تلقی می‌شود و دیگر نمی‌توانیم نقش دانشگاه‌ها را به تخصص‌محوری تغییر بدهیم.
دکتر غفاری در پایان بر ضرورت هم‌گرایی نسبی بین فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: ایجاد هم‌گرایی نسبی به منظور دستیابی به موقعیت پایدار و با ثبات باید یک هدف اصلی در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های فرهنگی دانشگاه‌ها باشد. و مسئولان فرهنگی نیز باید بتوانند برای رسیدن به هدف واحد در عرصه‌ فرهنگی به کدهای مشترک دست یابند.
در ادامه این نشست یک روزه معاونان فرهنگی به بحث و بررسی درباره عمده‌ترین مشکلات معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها، ارائه پیشنهاد برای حل آنها، ارائه جدیدترین برنامه‌ها و طرح‌های معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های برتر و تبادل تجارب پرداختند.
همچنین، دکتر محمدرضا جوادی یگانه دانشیار گروه جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران به سخنرانی پرداخت.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
رئیس شورای شهر تهران بااشاره به سخنان شب گذشته قالیباف یک برنامه تلویزیونی که بدهی شهرداری را تکذیب کرده و آن را یک دروغ بزرگ خوانده بود، گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
ماجرای عجیب و جالب عالم بزرگی که  ۲۶ سال ریگ در دهان نگاه می‌داشت
سیدعلی‌آقاقاضی معروف به «علامه قاضی» در سال ۱۲۸۲ در تبریز به دنیا آمد و طول عمر با برکت ایشان ۸۴ سال بود.
منطق برنامه منطقه ای ایران
مدتی است یک حرکت هماهنگ داخلی و خارجی علیه برنامه منطقه ای ایران آغاز شده است. این نوشته کوششی است برای درک و تبیین منطق استراتژیک برنامه منطقه‌ای ایران از خلال نقد رویکردی که تلاش می‌کند بی‌آنکه درک درستی از این برنامه داشته باشد.
همسان‌سازی حقوق اساتید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت را باجدیت پیگیری می‌کنم
بی‌توجه به فعالیت‌های دانشجویی، دانشگاه را مستعد آسیب‌ می‌کند
افتتاح رستوران دانشجویی ویژه غذاهای محلی در دانشگاه لرستان
تشریح جزئیات منشور حقوق و مسئولیت‌های دانشجویی
مدرک‌گرایی نباید ازدواج را به تعویق بیندازد
سرپیچی برخی دانشگاه‌ها از قوانین-امکان تمدید مهلت ثبت‌نام جذب هیات علمی
حضور ۵۲ دانشگاه در المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر علوم پزشکی
لزوم استمرار گفتمان جوان‌گرایی-بهره‌مندی از استعدادهای جوانان در مسیر توسعه کشور
گسترش همکاری‌ دانشگاه‌های فردوسی مشهد با یک دانشگاه عراقی
ماجرای عکس «قیمه و قورمه بدون گوشت»سلف دانشگاه تبریز چه بود؟