ضرورت تعامل بخش‌های فرهنگی دانشگاه‌ها به منظور دستیابی به هویت پایدار

15:32 ۱۸۴ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 403 0
ضرورت تعامل بخش‌های فرهنگی دانشگاه‌ها به منظور دستیابی به هویت پایدار

معاون فرهنگی وزارت علوم بر ضرورت تعامل و ارتباط معاونین و بخش های فرهنگی دانشگاهها تاکید کرد و گفت: ما انتظار نداریم معاونان فرهنگی برنامه های مشابهی داشته باشند اما برای رسیدن به همگرایی و هویت پایدار باید کدهای مشترکی بین این بخش ها تعریف شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر غلامرضا غفاری در نشست معاونان فرهنگی ۱۳ دانشگاه برتر کشور که با هدف تبادل نظر معاونان فرهنگی در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد،  بر ضرورت تعامل و همکاری بین معاونان و مسئولان فرهنگی دانشگاه‌های کشور تأکید کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران از جمله دانشگاه‌هایی هستند که به دلیل همجوار بودن باید نوعی تعامل و ارتباط مستحکم‌تری بین معاونان فرهنگی این دو دانشگاه اتفاق بیافتد. چرا که دانشجویان این دانشگاه همواره در تعامل و ارتباط با یکدیگر هستند و بهتر است فعالیت‌های این حوزه با تعامل بیشتر مسئولان فرهنگی اتفاق بیافتد که البته باید این همکاری در خصوص سایر دانشگاه‌ها نیز به وجود بیاید.
وی در ادامه تصریح کرد: در گذشته وضعیت به گونه‌ای بوده است که دانشگاه‌های بزرگ یا دانشگاه‌هایی که به نوعی نقش مادر بر عهده داشتند و به عنوان مراکز برتر و سطح یک از آنها نام برده می‌شود، علاوه بر نقش‌آفرینی مفید و مؤثر در حوزه‌ی فعالیت‌های فرهنگی به نوعی الگویی برای دانشگاه‌های دیگر در عرصه‌ی فعالیت‌های فرهنگی به شمار می‌آمدند و دانشگاه‌های دیگر از برنامه‌های این مراکز در عرصه‌ی فرهنگی استفاده می‌کردند.
معاون فرهنگی وزارت علوم، همچنین گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید ارائه داد و گفت: آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، امسال با مناسبت‌ها و ایام محرم و صفر مقارن شد. اگرچه در این ایام نیز فعالیت‌های خوبی در عرصه‌ی فرهنگی و مذهبی اتفاق افتاد اما این فعالیت‌ها در هفته‌های اخیر همزمان با اتمام ایام مذهبی رونق بیشتر گرفته به طوری که دانشجویان به تدریج فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی خود را رونق داده‌اند. که البته این فعالیت‌ها همزمان با روز دانشجو که در آستانه آن قرار داریم تراکم بیشتری خواهد یافت.
دکتر غفاری خاطر نشان کرد:‌ بر اساس رصدی که از دانشگاه‌های کشور بر مبنای برنامه‌هایی که به شورای نظارت و معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها صورت گرفت، به این نتیجه رسیدیم که بخش قابل توجهی از مراسمات و برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. اما از طرف دیگر توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی و سیاسی جامعه که تحت تأثیر مسائل داخلی و خارجی است بر نوع فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان نیز اثرگذار خواهد بود. و ما در برگزاری برنامه‌های فرهنگی خود با دغدغه‌های جدیدی که در جامعه وجود دارد مواجه خواهیم شد. بنابراین معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها باید علاوه بر دنبال کردن فعالیت‌های فرهنگی خود، می بایست در مدیریت فضای دانشگاه‌ها نیز اهتمام ویژه‌ای داشته باشند. و این مدیریت و ساماندهی باید دقیق و هوشمندانه باشد.
دکتر غفاری همچنین به تحرکات دانشجویی از ابتدای آغاز سال تحصیلی جاری در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: عمده خواسته‌ها و تحرکات دانشجویی از آغاز سال تحصیلی جاری تاکنون، با توجه به طبیعت و ویژگی مطالبه‌گری دانشجویان که در این ایام با مسائل خوابگاهی و تغذیه‌ای مواجه می‌شوند، بیشتر سبقه‌ی صنفی و دانشجویی داشته و دانشجویان کمتر در عرصه‌ی سیاسی و اجتماعی و فرهنگی مطالبه داشتند. اما طبیعتا این مطالبات امروزه بخصوص در ایام منتهی به روز دانشجو افزایش چشم‌گیری خواهد داشت که ما باید بسترهای لازم برای پاسخگویی به خواسته‌های دانشجویان در عرصه‌های مختلف بخصوص فرهنگی را فراهم کنیم.
معاون فرهنگی وزارت علوم به توجه جدی به جایگاه فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان در دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: به اعتقاد من، فعالیت در عرصه‌های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی دانشگاه‌ها از سوی دانشجویان، همانند حوزه‌های آموزش و پژوهش مهم و تأثیرگذار است. ما باید در این عرصه نگاه ویژه‌ای به فعالیت‌های فرهنگی مراکز آموزشی داشته باشیم. چرا که اثرات و نقش این عرصه برای دانشجویان و همچنین جامعه انکارناپذیر است. 
دکتر غفاری به تفاوت رویکرد موضوعات فرهنگی با بخش‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت:  جنس فضای فرهنگی و اجتماعی با جنس فضای آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها بسیار تفاوت دارد. مسائل فرهنگی از یک تغییر و شتاب و آهنگ متفاوتی نسبت به حوزه‌های آموزش و پژوهش برخوردار هستند. بنابراین در تصمیم‌گیری‌ها و مدیریت‌های این حوزه‌ها باید توجه خاصی به ویژگی فعالیت‌های بخش‌های مختلف داشته باشیم.
معاون فرهنگی وزارت علوم همچنین یاد آور شد: به تغییر رویکرد دانشگاه‌ها از نخبه‌پروری به کارآفرینی و در نهایت از کارآفرینی به مسائل فرهنگی اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌ها در دوره‌ای اصالت خود را در نخبه‌پروری می‌دیدند. اما امروزه به دلیل این که فضای دانشگاه‌ها همواره با تغییراتی مواجه می‌شوند مسائل فرهنگی نیز اهمیت قابل توجهی پیدا می‌کند و دیگر این گونه نیست که ما همانند دانشگاه‌های نسل اول بیشتر با مسائل دانشجویی و آموزشی مواجه شویم. بلکه شاهد تحرکاتی از نوع جنبش‌های احتمالی و سیاسی هستیم. امروزه همزمان با شکل‌گیری جامعه فراصنعتی، تولید دانش اطلاعات فراصنعتی، توجه به وضعیت فرهنگی و سیاسی و اجتماعی در کنار کسب و کار و تجارت، و اختصاص کارآفرینی دانشجویان از دانشگاه‌ها یک انتظار تلقی می‌شود و دیگر نمی‌توانیم نقش دانشگاه‌ها را به تخصص‌محوری تغییر بدهیم.
دکتر غفاری در پایان بر ضرورت هم‌گرایی نسبی بین فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: ایجاد هم‌گرایی نسبی به منظور دستیابی به موقعیت پایدار و با ثبات باید یک هدف اصلی در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های فرهنگی دانشگاه‌ها باشد. و مسئولان فرهنگی نیز باید بتوانند برای رسیدن به هدف واحد در عرصه‌ فرهنگی به کدهای مشترک دست یابند.
در ادامه این نشست یک روزه معاونان فرهنگی به بحث و بررسی درباره عمده‌ترین مشکلات معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها، ارائه پیشنهاد برای حل آنها، ارائه جدیدترین برنامه‌ها و طرح‌های معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های برتر و تبادل تجارب پرداختند.
همچنین، دکتر محمدرضا جوادی یگانه دانشیار گروه جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران به سخنرانی پرداخت.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

پژوهش
پژوهش

آخرین اخبار

مسی سکوتش را شکست
مهاجم بارسلونا پس از شکست برابر لیورپول در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا برای نحستین‌بار با رسانه‌ها صحبت کرد.
وقوع انفجار در لیون فرانسه با چندین زخمی
منابع خبری از وقوع انفجار در شهر لیون فرانسه و زخمی شدن ۷ تن خبر دادند.
لغو کلیه امتحانات مدارس در فردای شب‌های قدر
وزارت آموزش و پرورش در ابلاغیه‌ای به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها، کلیه امتحانات مدارس در فردای شب‌های قدر را به جهت بهره‌مندی دانش‌آموزان از برکات لیالی قدر، لغو کرد.
مهران رجبی در نقش روحانی- عکس
مهران رجبی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
آمریکا رسماً اعلام کرد فروش سلاح به سعودی‌ها را تسریع می‌کند
دولت آمریکا رسماً اعلام کرد قصد دارد بدون مجوز کنگره فروش سلاح به سعودی‌ها را تسریع کند.
ارسال مدارک کانون صرافان به بانک مرکزی آغاز شد
کانون صرافان ایران از روز گذشته ارسال مدارک به بانک مرکزی برای ورود به بازار متشکل را آغاز کرده است. به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی این بازار فعلا در مرحله آزمایشی قرار دارد و پس از تکمیل این مرحله، فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
سی‌ان‌ان: ترامپ با تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه موافقت کرد
یک مقام آمریکایی مدعی شده رئیس‌جمهور این کشور با تقویت حضور نظامی این کشور در منطقه موافقت کرده است.
انفجار در شهر لیون فرانسه
در انفجاری در مرکز شهر لیون فرانسه دست کم 7 نفر مجروح شدند.
موسویان: با رئیس‌جمهوری در آمریکا طرفیم که نمی‌داند در مورد ایران چه می‌خواهد
دیپلمات پیشین کشورمان گفت: ترامپ برای مذاکره با ایران، باید تغییر سیاست داده و به اصل عدم مداخله و احترام متقابل عمل کند.
انتقاد دوباره حیدر العبادی از اوضاع سیاسی و دولت عراق
نخست‌وزیر سابق عراق ضمن انتقاد از دولت فعلی این کشور، مدعی شد که در شرایط فعلی منافع شخصی بر منافع ملی اولویت دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
بازدید سحرگاهی معاون درمان وزارت بهداشت از چند بیمارستان در تهران و شهر ری
معاون درمان وزارت بهداشت سحرگاه امروز به طور سرزده از بیمارستان‌های بهارلو و شهدای هفت تیر شهر تهران و فیروزآبادی شهر ری بازدید کرد.
ظرفیت پارکینگ‌های پیرامون حرم حضرت عبدالعظیم(ع) به ۱۰ هزار رسید
شهردار منطقه ۲۰ تهران اولویت اول برای دسترسی به حرم حضرت عبدالعظیم(ع) و شرکت در مراسم لیالی قدر را استفاده از حمل ونقل عمومی برشمرد و گفت: برای شهروندانی که مجبور به استفاده از خودروهای شخصی هستند در ۱۲ موقعیت با ظرفیت ۱۰ هزار و ۵۰۰ خودرو ظرفیت پارکینگ ایجاد شده است.
واردات خودرو دست دوم باعث ایجاد فضای رقابتی در بازار می‌شود
یک عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تا هنگامی که یک خودرو ساز بداند بازار انحصاری را در دست دارد یکه تازی می‌کند و مردم مجبور به خریدن محصولات بی کیفیت هستند.
جامعیت دانشگاه‌ها سمت و سوی فعالیت‌های قرآنی ندارد
دانشگاه باید سبک زندگی قرآنی را با مطالعات علمی به جامعه عرضه کند
تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی به معنای استخدام جدید یا افزایش نیرو نیست
تک صدایی در دانشگاهها موجب از بین رفتن نشاط و پویایی دانشجویان می‌شود
دانشگاه قم پتانسیل حضور در بین دانشگاه‌های بین المللی را دارد
لزوم کمیت‌گرایی در دانشگاه‌های علمی کاربردی
لزوم ایجاد تمهیدات لازم برای گسترش فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها
معاون آموزشی و پژوهشی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها منصوب شد
سامانه تسهیلات ارزی برای دانشجویان علوم پزشکی باز شد
ثبت‌نام طرح ولایت دانشجویی تمدید شد-معادل‌سازی ۴ واحد از دروس معارف برای شرکت‌کنندگان