مشاوره ژنتیک، دقیق‌ترین و ارزان‌ترین شیوه تشخیص اختلالات ژنتیکی در ناباروری

14:07 ۲۲ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 54 0
مشاوره ژنتیک، دقیق‌ترین و ارزان‌ترین شیوه تشخیص اختلالات ژنتیکی در ناباروری

تشخیص و شناسایی علل ژنتیکی ناباروری و اطمینان از تولد فرزندی سالم، مهمترین نقش ژنتیک در درمان ناباروری است. بنابراین با استفاده از علم ژنتیک، می‌توان با تشخیص دقیق و انتخاب جنین‌های سالم، نه تنها سقط مکرر یا ناباروری حاصل از اینگونه ناهنجاری‌ها را درمان کرد، بلکه می‌توان از تولد فرزند معلول نیز پیشگیری کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر مریم رفعتی، متخصص ژنتیک پزشکی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، در تشریح جایگاه مشاوره ژنتیک در درمان ناباروری، گفت: ناباروری یک مشکل و بیماری چند عاملی است و نمی‌توان یک علت واحد و مشخص برای همه افراد درگیر با ناباروری در نظر گرفت.
علل ژنتیکی ناباروری هم از جمله علل مطرح هستند و نکته مهم آن است که در خصوص ناباروری با علل ژنتیکی از میان زوجین نابارور، بیماری‌های ژنتیکی معمولا سهم عمده‌ای در ناباروری ایفا نمی‌کنند و بسته به تشخیص بیش از ۸۰ درصد از زوجین نابارور لزوماً مشکل ژنتیکی ندارند.
وی در ادامه افزود: اما باید گفت چنانچه در خانواده مشکلات ژنتیکی وجود داشته باشد، تاثیر این اختلالات ژنتیکی در ایجاد ناباروری و مهم‌تر از آن در سلامت فرزندان حاصل از درمان‌های کمک باروری در این گروه از افراد بسیار زیاد است.
ما برای درمان ناباروری با دو رویکرد مواجه هستیم، گاهی می‌خواهیم صرفا ناباروری را درمان کنیم تا بارداری اتفاق بیفتد و زوجین صاحب فرزند شوند اما رویکرد دیگر برای فعالیت‌های تشخیصی و درمانی در حوزه ناباروری این است که هدف تنها درمان ناباروری نیست بلکه ماموریت ما تامین سلامتی نسل بعد و براوردن آرزوی زوجین برای داشتن فرزند سالم نیز هست در این جا است که نقش ژنتیک پررنگ‌تر می‌شود.
 رفعتی تاکید کرد: دقیق‌ترین، ارزان‌ترین و قابل اعتمادترین ابزار برای انتخاب رویکرد مناسب تشخیصی به اختلالات ژنتیکی در ناباروری، مشاوره ژنتیک است. یعنی پیش از انجام هرگونه آزمایش ژنتیکی یا درمان مبتنی بر روش‌های ژنتیکی، ضروری است مشاوره ژنتیک به منظور دریافت شرح حال دقیق از سوابق بیمار و تحلیل شجره نامه وی انجام شود تا بتواند ما را در جهت تشخیص درست و به موقع یاری کند و بدین ترتیب گروه‌های کم خطر و پرخطر را از لحاظ مشکلات ژنتیکی مشخص کرده و درمان‌های لازم را برای افراد پر خطر انجام دهد.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به کوتاه‌تر شدن زمان بررسی‌های ژنتیکی در حال حاضر و اینکه مهمترین موضوع در بررسی‌های ژنتیکی، انتخاب درست است، تصریح کرد: انجام تست‌های غیر ضروری نه تنها هزینه‌های سنگینی را برای خانواده ایجاد می‌کند، بلکه یافته‌های این گونه آزمایش‌های بی‌مورد نیز می‌تواند باعث نگرانی و استرس مراجعان ‌شود. در طی چند سال اخیر به علت وقوع برخی اتفاقات و تحولات و ورود تکنیک‌های جدید در حوزه ژنتیک همچون تکنیک نسل جدید تعیین توالی (NGS) که می‌تواند همه ژن‌های انسان را در مدت زمان کوتاهی تعیین توالی کند، برخلاف گذشته، بررسی‌های ژنتیکی در زمان کوتاه‌تری قابل انجام است و این موضوع می‌تواند در سرعت بخشیدن به درمان‌های مبتنی بر روش‌های ژنتیکی بسیار ثمربخش باشد.
این متخصص ژنتیک در خصوص چگونگی روند مشاوره ژنتیک برای بیماران، گفت: هنگامی که از طریق مشاوره ژنتیک دریابیم که یک بیماری ژنتیکی وجود دارد، با استفاده از ابزارهای ژنتیکی بسیار گسترده و پیشرفته‌ای که در حال حاضر در دسترس است و خوشبختانه در ایران قابل انجام بوده و به صورت روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد، بدون ارسال نمونه‌ها به خارج از کشور، می‌توانیم جهش یا عامل ژنتیکی ایجاد کننده بیماری در خانواده را پیدا کرده و در مرحله بعدی با بهره‌گیری از انواع مداخلات پیشگیرانه ژنتیک از قبیل تشخیص قبل از لانه گزینی یا تشخیص پیش از تولد کمک کنیم تا بیماری و مشکل موجود در خانواده تکرار نشده و زوجین صاحب فرزند سالم شوند.
رفعتی در پاسخ به این پرسش که آیا با استفاده از علم ژنتیک می‌توان جنین‌های سالم را به رحم مادر انتقال داد، تشریح کرد: در دو گروه می‌توان به انتقال جنین سالم کمک کرد؛ گروه اول شامل افرادی است که مشکلات ژنتیکی شناخته شده‌ای همچون جابجایی‌های کروموزومی دارند. در این گروه پس از تشکیل جنین در محیط آزمایشگاه، با نمونه‌برداری از هر جنین، تست‌های ژنتیکی لازم را انجام داده و از طریق بررسی متوجه می‌شویم که کدام یک از جنین‌ها مشکل ژنتیکی را به ارث برده‌اند و کدام یک به ارث نبرده‌اند و پس از آن جنین سالم به رحم مادر منتقل می‌شود. گروهی از زوجین نیز هستند که ناباروری ندارند اما به علت وجود سابقه برخی بیماری های ژنتیکی در خانواده مانند ناتوانی ذهنی، ناشنوایی، نابینایی و ... و نگرنی از تکرار بیماری در فرزندشان، اقدام به بارداری نمی‌کنند. خوشبختانه در این گروه نیز پس از مشاوره ژنتیک و تحلیل شجره‌نامه آزمایش‌های ژنتیکی مناسب انجام می‌شود و در صورت شناسایی جهش می‌توان وضعیت ژنتیکی زوجین را به صورت صد در صد و قطعی کرده و در صورتی که ناقل جهش باشند از طریق تشخیص قبل از لانه گزینی با انتخاب جنین سالم و انتقال آن به رحم مادر از تولد نوزاد مبتلا جلوگیری کرد.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا خاطر نشان کرد: با استفاده از روش‌ها و ابزارهای پیشرفته ژنتیکی می‌توان مشکلات ناشی از افزایش سن زنان را کاهش داد. از آنجایی که با افزایش سن زنان، احتمال ناهنجاری‌های کروموزومی در جنین‌ها افزایش قابل توجه پیدا می‌کند، می‌توان با استفاده از روش جدید و پیشرفته غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی، جنین ها را بررسی کرد و سپس جنین های سالم را به رحم مادر منتقل کرد که در این صورت شانس موفقیت روش‌های کمک باروری در زنان بویژه در زنان با سن بالا افزایش می یابد. به عبارت دیگر در این افراد جنین هایی را که به دلیل سن مادر دچار ناهنجاری کروموزومی شده‌اند از طریق غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی، از جنین‌های سالم جدا می‌شوند.
بهترین سن برای بارداری دکتر شیداجوهری، جراح و فلوشیپ زنان، زایمان و ناباروری و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، در خصوص ارجاع بیماران نابارور به مشاوره ژنتیک، گفت: در صورت وجود برخی فاکتورهایی که به هنگام بررسی زوجین مراجعه‌کننده مشاهده می‌شود، ممکن است به وجود مشکلات ژنتیکی شک کنیم و به همین علت زوجین را برای انجام مشاوره ژنتیکی به متخصص ژنتیک ارجاع دهیم.
وی در ادامه افزود: به طور مثال وقتی که در فاکتورهای مردانه مشکلات زیادی دیده می‌شود، بیماری که آزواسپرم و فاقد اسپرم است و زمانی که حرکت، شکل یا تعداد اسپرم ها با اختلالات زیادی مواجه هستند، یا زنان مبتلا به سندروم ترنر که یک کروموزوم کم دارند و می‌توانند مشکلات کم باروری یا ناباروری داشته باشند نیز، از جمله مواردی هستند که توصیه می شود، قبل از اقدام برای درمان ناباروری، حتما مشاوره ژنتیک و ارزیابی‌های ژنتیکی برای ایشان انجام شود.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا در خصوص تولد نوزاد سالم در خانواده مبتلا به مشکلات ژنتیکی، تصریح کرد: اگر زن یا مردی ناقل یک بیماری ژنتیکی باشند، هر چند در ظاهر سالم هستند، اما این خطر وجود دارد که یک فرزند مبتلا داشته باشند. در بررسی‌های زوجین نابارور، گاهی اوقات می‌بینیم که یکی از زوجین مراجعه کننده به علت نازایی، مشکلات ژنتیکی دارند. معمولا در گذشته با برخورد به مشکلات ژنتیکی، زوجین از بچه‌دار شدن منع می‌شدند. اما خوشبختانه امروزه دو راه حل برای رفع این مشکلات وجود دارد که یکی تشخیص قبل از تولد است که در زمان خاصی از بارداری(و عمدتا نیمه دوم بارداری) اقدامات تشخیصی لازم بر روی جنین انجام می‌شود و سالم بودن یا مبتلا بودن جنین مشخص می‌شود و دیگری تشخیص قبل از لانه گزینی(PGD) است.
جوهری خاطرنشان شد: یک راه حل مناسب برای تولد نوزادی سالم از زوجینی که با مشکل ژنتیکی مواجه هستند،   تشخیص قبل از لانه گزینی هست. یعنی بررسی ژنتیکی جنین های تشکیل شده در محیط آزمایشگاه و انتقال جنین های سالم به داخل رحم مادر که در واقع این درمان، یک درمان مکمل است و نیاز به درمان های کمک باروری همچون IVF دارد.
طبق اعلام روابط عمومی پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی- ابن سینا، این فلوشیپ زنان، زایمان و ناباروری، در تشریح مناسب ترین سن برای بارداری و انجام مشاوره‌های ژنتیک، گفت: بهترین زمان باروری زنان در سن ۲۰ الی ۲۴ سال است و از آن به بعد قدرت باروری شروع به کاهش می‌کند که البته این کاهش تا حدود ۳۲ سالگی کم است. اما پس از آن
به صورت پیشرونده کاهش پیدا می‌کند و حتی با افزایش سن، علاوه بر کاهش قدرت باروری، میزان سقط و موفقیت روش‌های کمک باروری نیز کم می‌شود. در حقیقت باید توجه داشت که با افزایش سن نه تنها تعداد فولیکول‌ها بلکه کیفیت آنها نیز کاهش می‌یابد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

آموزش
آموزش

آخرین اخبار

قوانین رانندگی عجیب و غریب در دنیا
در ایالت‌های مختلف آمریکا قوانین متفاوتی وجود دارد. برای مثال در آلاباما می‌توانید در یک جاده یک طرفه خلاف جهت حرکت، رانندگی کنید به شرط اینکه چراغ‌های جلوی ماشین روشن و قابل دید باشند.
افراد عجیبی که خودشان را عمل جراحی کردند!
شاید باور کردنش دشوار باشد، ولی شرایط سخت یا دیوانگی و شیدایی افرادی را بر آن داشته است که خودشان را عمل جراحی کنند.
یلدای نجومی؛ وضعیت سفره خانواده‌ها در شب یلدا
به گفته برخی فروشندگان به دلیل افزایش بیش از حد قیمت آجیل و شیرینی سبد یلدای امسال با میوه پُر می‌شود. كمتر از دو هفته ديگر به اولين شب زمستان و طولاني‌ترين شب سال باقي مانده است اما یلدای امسال را می‌توان نسبت به سال گذشته متفاوت دانست؛ چراکه گرانی دلار و تغییر برخی سیاست‌گذاری‌ها در عرصه تجارت خارجی بر دیگر اقلام کالاهای خوراکی و مصرفی تاثیر گذاشته و افزایش قیمت‌ها نیز فرصت خرید را از خانواده‌های ایرانی گرفته است.
فدراسیون کشتی در انتظار تصمیم وزارت ورزش
به رغم درخواست مکرر روسای هیأت‌های کشتی استانهای کشور به عنوان اکثریت اعضای مجمع، هنوز خبری از تعیین و اعلام زمان انتخابات از سوی وزارت ورزش نیست.
مصدومیت مشکوک هافبک استقلال
فرشید باقری در دیدار مقابل پدیده دچار آسیب دیدگی شد.
چلسی فعلا از خرید پولیشیچ منع شد
باشگاه چلسی فعلا نمی‌تواند ستاره تیم فوتبال دورتموند را جذب کند.
دیوان عالی ایتالیا درخواست یوونتوس را رد کرد
درخواست استیناف باشگاه یوونتوس در خصوص پس گرفتن جام قهرمانی سری آ ایتالیا در فصل 2005 – 2006 از این تیم و اعطای آن به اینترمیلان که بدنبال رسوایی تبانی موسوم به «کالچو پولی» رخ داد، از سوی دیوان عالی ایتالیا رد شد.
رونالدو رکورد خودش در گل نزدن را شکست
«کریستانو رونالدو» ستاره تیم یوونتوس پس از ناکام ماندن در امر گلزنی در پنج دیدار از شش تقابل تیمش در رقابت های فصل جاری لیگ قهرمانان اروپا، به طور ناخواسته رکورد شخصی خودش را شکست.
جدایی غیرمنتظره سرمربی تیم امید ابراهیمی
میلان ماچالا با وجود کسب نتایج بسیار خوب از تیم الاهلی قطر جدا شد.
ابوالقاسم پور: عرب با پرسپولیس غریبه نیست
پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: انتخاب عرب برای پرسپولیس خیلی خوب بود اما باید این تیم در نیم فصل کاملا تقویت شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف
در حالی که حداقل دستمزد کارگر ایرانی به ازای هر ساعت کار معادل ۶ هزار تومان است، حداقل دستمزد ساعتی در لوکزامبورگ ۱۱.۵ دلار معادل ۱۹ برابر حداقل دستمزد در ایران است.
ضرب‌الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه‌یابی کمبود گاز
«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان از شرکت ملی گاز این کشور خواست ظرف مدت 72 ساعت علت کمبود انرژی در کشور را مشخص کند.
قوانین رانندگی عجیب و غریب در دنیا
در ایالت‌های مختلف آمریکا قوانین متفاوتی وجود دارد. برای مثال در آلاباما می‌توانید در یک جاده یک طرفه خلاف جهت حرکت، رانندگی کنید به شرط اینکه چراغ‌های جلوی ماشین روشن و قابل دید باشند.
افراد عجیبی که خودشان را عمل جراحی کردند!
شاید باور کردنش دشوار باشد، ولی شرایط سخت یا دیوانگی و شیدایی افرادی را بر آن داشته است که خودشان را عمل جراحی کنند.
دولت تخصص دانشگاهیان را به رسمیت نمی‌شناسد
افزایش تعاملات جهاددانشگاهی و وزارت جهادکشاورزی در حوزه‌ گیاهان دارویی
هشتمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران برگزار می‌شود
توضیحاتی کامل درباره تعیین جنسیت جنین
جایزه TWAS در حوزه زیست‌شناسی به استاد برجسته پژوهشگاه رویان رسید
راه اندازی شش کلینیک طب فراگیر سرطان
برگزاری آزمون ارزیابی توانمندی و سطح‌بندی مترجمان زبان انگلیسی
امید به حضور مسئولان در دوره‌های بعدی مناظرات
مسئولان باید در مواضع دولتی تزریق جوانگرایی کنند
توجه به دانشجویان هزینه نیست، سرمایه گذاری است