همراه با کیهان‌نوردان از "بایکونور" تا ایستگاه فضایی بین‌المللی+تصاویر

10:14 ۹۴ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 208 0
همراه با کیهان‌نوردان از ˮبایکونورˮ تا ایستگاه فضایی بین‌المللی+تصاویر

تا چند روز دیگر قرار است ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۱ با سه سرنشین راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شود. حتما بارها در رسانه‌ها خبر پرتاب یک ناو کیهانی سایوز و خبر سفر کیهان‌نوردان به ایستگاه مداری را خوانده‌اید اما به احتمال زیاد مطلع نیستید که بر گروه فضانوردان از زمان سوار شدن به سفینه تا رسیدن به ایستگاه فضایی چه می‌گذرد و چگونه یک سفینه سایوز در پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور آماده و سپس به مدار زمین و سپس به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رسد.

ایسنا

به گزارش ایسنا؛در این مطلب، شما را با مراحل مختلف آماده‌سازی موشک و سفینه، همچنین قرار گرفتن در مدار و اتصال به ایستگاه مداری آشنا می‌کنیم:

یک ساعت و ۴۵ دقیقه قبل از پرتاب، فضانوردان وارد ناو می‌شوند. در داخل ناو هر کدام از آنها در جای خود قرار گرفته و یا تسمه‌های ویژه بسته می‌شوند. در این مرحله، آزمایش سامانه‌های بخش فرودی و اتصال سامانه حیاتی لباس به ناو صورت می‌گیرد. یک ساعت و سی دقیقه قبل از پرتاب، در ناو بسته شده و آزمایش آغاز می‌شود. نیم ساعت بعد سامانه کنترل موشک و سیستم ژیروسکوپ به کار می‌افتد.

همراه با کیهان‌نوردان از

مراحل بعدی تا زمان پرتاب عبارتند از:

 ۴۰دقیقه قبل از پرتاب: بررسی نشتی در لباس، آزمایش بخش فرودی به پایان می‌رسد.

 ۳۰ دقیقه قبل از پرتاب:  موشک نجات اضطراری آماده کار می‌شود.

 ۲۵دقیقه قبل از پرتاب: خدمات مرتبط با سکوی پرتاب(کابل‌های ارتباطی و غیره) به کلی قطع می‌شود.

 ۱۵دقیقه قبل از پرتاب: بررسی نشتی لباس فضایی تمام می‌شود. سامانه نجات اضطراری در حالت خودکار قرار می‌گیرد.

 ۷دقیقه قبل از پرتاب: پایان عملیات قبل از پرتاب

 ۶دقیقه قبل از پرتاب: آمادگی سکوی پرتاب و موشک

 ۵دقیقه قبل از پرتاب: سامانه‌های بخش هدایت ناو کاملا فعال می‌شود، در این مرحله فضانوردان باید با بستن کلاه‌ ایمنی لباس فشایی، کاملا از سامانه‌های لباس برای تنفس استفاده کنند.

 ۳دقیقه قبل از پرتاب: تزریق نیتروژن به محفظه احتراق

 ۲دقیقه قبل از پرتاب: سوخت مخزن تحت فشار قرار می‌گیرد.

 و بالاخره پرتاب...

در زمان به اصطلاح صفر، موشک سایوز، سکوی پرتاب را به مقصد مدار تعیین شده در اطراف زمین ترک می‌کند. ۱ دقیقه و ۵۸ ثانیه بعد از پرتاب، ۴ موشک تقویتی از بدنه اصلی جدا می‌شوند. پس از آن نوبت جدا شدن موشک نجات اضطراری است که در بالای سفینه نصب است. این موشک وظیفه دارد چنانچه تا این مرحله مشکلی برای موشک بالا برنده پیش آمد، بخش سرنشین‌دار را از آن جدا کرده و در نقطه مطمئنی فرود آورد.

همراه با کیهان‌نوردان از

۴دقیقه و ۵۸ ثانیه بعد از پرتاب، طبقه دوم موشک از طبقه سوم جدا می‌شوند. ۵ دقیقه بعد، ناو کیهانی در مدار قرار گرفته است و به این ترتیب ماموریت طبقه سوم موشک نیز به پایان می رسد. به دنبال قرار گرفتن ناو سایوز در مدار زمین آنتن و باتری‌های خورشیدی سفینه باز می‌شوند. پس از این، اداره امور به عهده مرکز هدایت پرواز روسیه گذاشته می‌شود.

در طول سه دور اول پرواز، وضع و قابلیت کار دستگاه‌های سفینه و میزان بهره دهی بخش‌های مختلف آن بررسی می‌شود. کیهان‌نوردان پس از استقرار در مدار، کلاه ایمنی لباس فضایی را که در زمان به مدار رساندن سفینه بر تن داشتند، بر می‌دارند.

در جریان دورهای چهارم و پنجم، نخستین مانورها برای انتقال سفینه به مدار بلندتر به عمل می‌آید. سفینه ضمن حرکت در این مدار، به تدریج ارتفاع خود نسبت به زمین را افزایش داده، خود را به مدار ایستگاه فضایی می‌رساند که در این زمان پیش روی آن قرار دارد.

همراه با کیهان‌نوردان از

در گذشته بین یک تا دو روز را صرف هماهنگ‌سازی مدار سفینه و ایستگاه فضایی می‌کردند اما مدتی است که این زمان به شدت کاهش یافته و سفینه‌های سایوز ظرف ۶ ساعت خود را به ایستگاه فضایی می‌رسانند. در هر صورت ملاقات و اتصال سفینه با ایستگاه فضایی طی سه مانور صورت می‌گیرد. مانور سوم امکان می‌دهد سفینه تا فاصله‌ای به ایستگاه نزدیک شود که «زمان اتصال نهایی» نام دارد. از این مرحله به بعد- در حالت عادی – کار به شکل کاملاً خودکار انجام می‌شود. در این زمان، فاصله سفینه سایوز با ایستگاه فضایی تقریباً ۵۰ متر است و هر دو ناو با سرعتی در حدود ۳۰ هزار کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند.

بعد از بررسی وضع دستگاه‌های داخلی سفینه و ایستگاه، سرنشینان به دستور مرکز هدایت پرواز، مراحل نزدیکی و اتصال خودکار را به کار می‌اندازند. بعد از بررسی وضع دستگاههای داخلی سفینه و ایستگاه، سرنشینان سفینه بر حسب دستور واصله از زمین، دستگاه مخصوص ملاقات و تماس خودکار را روشن می‌کنند:

تماس و اتصال سفینه با ایستگاه مداری با نظارت رادیویی ایستگاه‌های مراقبت که در قلمروی روسیه واقع هستند انجام می‌پذیرد. جریان کار، هم توسط سرنشینان و هم توسط کارشناسان مرکز هدایت پرواز بررسی می‌شود.

بعد از اتصال، در صورت عایق بندی و کامل بودن اتصال دو ناو، دستور باز کردن دریچه بین آنها داده می‌شود. فضانوردان با باز کردن دریچه به داخل ایستگاه مداری پا می‌گذارند، مدت اقامت کیهان نوردان در ایستگاه مداری بستگی به برنامه‌های علمی و فنی پیش‌بینی شده دارد.

همراه با کیهان‌نوردان از

همراه با کیهان‌نوردان از


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

نوجوان ژیمناست چابهاری را جرقه نزده خاموش کردند
مشخص نیست فدراسیون چه انتظاری از نوجوان کم سن و سال چابهاری دارد. پرکان تاکید می‌کند تنها در حرکات زمینی سررشته دارد، چرا که سایر حرکات ژیمناستیک به وسایلی نیاز دارد که در چابهار نیست. او حتی مربی هم ندارد، حالا با عمویش تمرین نمی‌کند و تمام تمرکزش را روی کاری قرار داده که برای ماهی ۱۵۰ هزار تومان باید درگیر آن باشد.
شکست سه شمشیرباز ایران در گرند پری قاهره
شمشیربازان ایران با شکست برابر حریفان خود از صعود به مرحله یک هشتم نهایی گرند پری قاهره بازماندند.
تاثیر محرومیت چلسی و فروش «هازارد» به رئال
با محرومیتی که فیفا برای نقل و انتقالات تیم فوتبال چلسی در نظر گرفته پروسه پیوستن ادن هازارد از این تیم به رئال مادرید پیچیده‎تر از قبل شده است.
بنیاد خیریه «مسی» و کمک به کودکان کنیایی
بنیاد خیریه مسی برای ساخت پمپ آب و همچنین تغذیه کردن کودکانی که سوء تغذیه دارند مبلغ ۲۰۰ هزار یورو به کنیا و پروژه‎های یونیسف در این کشور کمک کرده است.
علی کریمی به رشت برنگشت
مربی سپیدرود رشت به همراه بازیکنان این تیم در پرواز مشهد به رشت حضور نداشت.
تشویق برانکو از سوی تماشاگران
۲۰۰ تماشاگر پرسپولیسی حاضر در ورزشگاه شهید محمدی به تشویق برانکو سرمربی تیم خود پرداختند.
موافقت AFC با میزبانی کربلا برای ذوب‌آهن
یک سایت عراقی مدعی شد که کنفدراسیون فوتبال آسیا با درخواست باشگاه ذوب آهن برای میزبانی کربلا مقابل نماینده عربستان در لیگ قهرمانان آسیا موافقت کرد.
حسینی: برد ذوب‌آهن برابر الغرافه یک حماسه بود
سیدمحمدرضا حسینی هافبک تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان تاکید کرد که پیروزی این تیم برابر الغرافه قطر یک حماسه بود.
نکات آماری دیدار تیم‌های استقلال - ذوب‌آهن
دیدار تیم های فوتبال استقلال و ذوب آهن قدمتی حدود ۴۵ سال دارد که دو تیم در این مدت ۶۵ بار برابر یکدیگر صف‌آرایی کرده اند.
اینتر، توپ را به زمین همسر ایکاردی انداخت
باشگاه اینتر پیشنهاد تمدید قرارداد به کاپیتان سابقش داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان،فرانسه وانگلیس با راه اندازی سازوکار مالی از برجام حمایت کردند
تهران - ایرنا - درحالیکه آلمان،فرانسه وانگلیس با راه اندازی سازوکار حمایت ازمبادلات تجاری ایران و اروپا(اینستکس)درصدد انجام تعهدات خود وپایبندی به برجام و گشودن باب مراودات تجاری با تهران هستند، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در مطلبی این اقدام را به معنای حمایت این کشورها از برجام دانست.
فروش فوری ایران‌خودرو و سایپا متوقف شد
در ادامه اجرای طرح فروش فوری دو خودروسازی بزرگ کشور، فروش محصولات این دو شرکت امروز شنبه بدون اطلاع قبلی متوقف شد.
چرا کودک‌تان رشد نمی‌کند؟
خوب وزن نگرفتن کودکان مشکلی رایج است که عموما مادر متوجه آن می‌شود یا پزشک تشخیص می‌دهد که روند رشد کودک طبیعی نیست و طبق الگوی نرمال پیش نمی‌رود.
تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان
پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین در مطلبی با عنوان ' تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان' نوشت: مطبوعات استان مبدل به شنبه‎بازاری شده که همه چیز و همه کس در آن وجود دارد، بی‎آنکه نگاه صنفی بر کلیت آن حاکم باشد.
اینگونه کیک خیس پرتقالی درست کنید!
امروز تصمیم گرفتیم یک کیک خوشمزه و عالی به نام کیک خیس پرتقالی را آموزش دهیم که به فر و یا ماکرویو احتیاجی نداشته باشید
پهپادها، جنگل‌ها را نجات می‌دهند
ساخت اسپیکر حلزونی شکل با الهام از طبیعت
احتمال ارتباط بین ویروس‌های روده و دیابت نوع 1
لیزری که روی فلزات نقاشی می‌کند
ˮخاله‌بازی فضاییˮ که بهم خورد!
بررسی عمیق مغز با کمک یک حسگر جدید
پرده تصفیه‌کننده هوا ساخته شد+تصاویر
آزمون‌های نهایی خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی آغاز شد
ابداع فیبری که می‌تواند پوست ربات‌ها باشد
تولید مواد کارآمد با کمک شیشه‌های بازیافتی