همراه با کیهان‌نوردان از "بایکونور" تا ایستگاه فضایی بین‌المللی+تصاویر

10:14 ۲۴ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 72 0
همراه با کیهان‌نوردان از ˮبایکونورˮ تا ایستگاه فضایی بین‌المللی+تصاویر

تا چند روز دیگر قرار است ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۱ با سه سرنشین راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شود. حتما بارها در رسانه‌ها خبر پرتاب یک ناو کیهانی سایوز و خبر سفر کیهان‌نوردان به ایستگاه مداری را خوانده‌اید اما به احتمال زیاد مطلع نیستید که بر گروه فضانوردان از زمان سوار شدن به سفینه تا رسیدن به ایستگاه فضایی چه می‌گذرد و چگونه یک سفینه سایوز در پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور آماده و سپس به مدار زمین و سپس به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رسد.

ایسنا

به گزارش ایسنا؛در این مطلب، شما را با مراحل مختلف آماده‌سازی موشک و سفینه، همچنین قرار گرفتن در مدار و اتصال به ایستگاه مداری آشنا می‌کنیم:

یک ساعت و ۴۵ دقیقه قبل از پرتاب، فضانوردان وارد ناو می‌شوند. در داخل ناو هر کدام از آنها در جای خود قرار گرفته و یا تسمه‌های ویژه بسته می‌شوند. در این مرحله، آزمایش سامانه‌های بخش فرودی و اتصال سامانه حیاتی لباس به ناو صورت می‌گیرد. یک ساعت و سی دقیقه قبل از پرتاب، در ناو بسته شده و آزمایش آغاز می‌شود. نیم ساعت بعد سامانه کنترل موشک و سیستم ژیروسکوپ به کار می‌افتد.

همراه با کیهان‌نوردان از

مراحل بعدی تا زمان پرتاب عبارتند از:

 ۴۰دقیقه قبل از پرتاب: بررسی نشتی در لباس، آزمایش بخش فرودی به پایان می‌رسد.

 ۳۰ دقیقه قبل از پرتاب:  موشک نجات اضطراری آماده کار می‌شود.

 ۲۵دقیقه قبل از پرتاب: خدمات مرتبط با سکوی پرتاب(کابل‌های ارتباطی و غیره) به کلی قطع می‌شود.

 ۱۵دقیقه قبل از پرتاب: بررسی نشتی لباس فضایی تمام می‌شود. سامانه نجات اضطراری در حالت خودکار قرار می‌گیرد.

 ۷دقیقه قبل از پرتاب: پایان عملیات قبل از پرتاب

 ۶دقیقه قبل از پرتاب: آمادگی سکوی پرتاب و موشک

 ۵دقیقه قبل از پرتاب: سامانه‌های بخش هدایت ناو کاملا فعال می‌شود، در این مرحله فضانوردان باید با بستن کلاه‌ ایمنی لباس فشایی، کاملا از سامانه‌های لباس برای تنفس استفاده کنند.

 ۳دقیقه قبل از پرتاب: تزریق نیتروژن به محفظه احتراق

 ۲دقیقه قبل از پرتاب: سوخت مخزن تحت فشار قرار می‌گیرد.

 و بالاخره پرتاب...

در زمان به اصطلاح صفر، موشک سایوز، سکوی پرتاب را به مقصد مدار تعیین شده در اطراف زمین ترک می‌کند. ۱ دقیقه و ۵۸ ثانیه بعد از پرتاب، ۴ موشک تقویتی از بدنه اصلی جدا می‌شوند. پس از آن نوبت جدا شدن موشک نجات اضطراری است که در بالای سفینه نصب است. این موشک وظیفه دارد چنانچه تا این مرحله مشکلی برای موشک بالا برنده پیش آمد، بخش سرنشین‌دار را از آن جدا کرده و در نقطه مطمئنی فرود آورد.

همراه با کیهان‌نوردان از

۴دقیقه و ۵۸ ثانیه بعد از پرتاب، طبقه دوم موشک از طبقه سوم جدا می‌شوند. ۵ دقیقه بعد، ناو کیهانی در مدار قرار گرفته است و به این ترتیب ماموریت طبقه سوم موشک نیز به پایان می رسد. به دنبال قرار گرفتن ناو سایوز در مدار زمین آنتن و باتری‌های خورشیدی سفینه باز می‌شوند. پس از این، اداره امور به عهده مرکز هدایت پرواز روسیه گذاشته می‌شود.

در طول سه دور اول پرواز، وضع و قابلیت کار دستگاه‌های سفینه و میزان بهره دهی بخش‌های مختلف آن بررسی می‌شود. کیهان‌نوردان پس از استقرار در مدار، کلاه ایمنی لباس فضایی را که در زمان به مدار رساندن سفینه بر تن داشتند، بر می‌دارند.

در جریان دورهای چهارم و پنجم، نخستین مانورها برای انتقال سفینه به مدار بلندتر به عمل می‌آید. سفینه ضمن حرکت در این مدار، به تدریج ارتفاع خود نسبت به زمین را افزایش داده، خود را به مدار ایستگاه فضایی می‌رساند که در این زمان پیش روی آن قرار دارد.

همراه با کیهان‌نوردان از

در گذشته بین یک تا دو روز را صرف هماهنگ‌سازی مدار سفینه و ایستگاه فضایی می‌کردند اما مدتی است که این زمان به شدت کاهش یافته و سفینه‌های سایوز ظرف ۶ ساعت خود را به ایستگاه فضایی می‌رسانند. در هر صورت ملاقات و اتصال سفینه با ایستگاه فضایی طی سه مانور صورت می‌گیرد. مانور سوم امکان می‌دهد سفینه تا فاصله‌ای به ایستگاه نزدیک شود که «زمان اتصال نهایی» نام دارد. از این مرحله به بعد- در حالت عادی – کار به شکل کاملاً خودکار انجام می‌شود. در این زمان، فاصله سفینه سایوز با ایستگاه فضایی تقریباً ۵۰ متر است و هر دو ناو با سرعتی در حدود ۳۰ هزار کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند.

بعد از بررسی وضع دستگاه‌های داخلی سفینه و ایستگاه، سرنشینان به دستور مرکز هدایت پرواز، مراحل نزدیکی و اتصال خودکار را به کار می‌اندازند. بعد از بررسی وضع دستگاههای داخلی سفینه و ایستگاه، سرنشینان سفینه بر حسب دستور واصله از زمین، دستگاه مخصوص ملاقات و تماس خودکار را روشن می‌کنند:

تماس و اتصال سفینه با ایستگاه مداری با نظارت رادیویی ایستگاه‌های مراقبت که در قلمروی روسیه واقع هستند انجام می‌پذیرد. جریان کار، هم توسط سرنشینان و هم توسط کارشناسان مرکز هدایت پرواز بررسی می‌شود.

بعد از اتصال، در صورت عایق بندی و کامل بودن اتصال دو ناو، دستور باز کردن دریچه بین آنها داده می‌شود. فضانوردان با باز کردن دریچه به داخل ایستگاه مداری پا می‌گذارند، مدت اقامت کیهان نوردان در ایستگاه مداری بستگی به برنامه‌های علمی و فنی پیش‌بینی شده دارد.

همراه با کیهان‌نوردان از

همراه با کیهان‌نوردان از


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

پرجستجوترین فیلم‌های سال ۲۰۱۸ در گوگل
«پلنگ سیاه»، «شگفت‌انگیزان۲»، «ددپول۲»، «انتقام‌جویان: نبرد ابدی» بیشترین تعداد جستجو را در بین فیلم‌ها در موتور جستجوی گوگل داشتند.
نگاهی به زندگی هانریش هرتز؛ کاشف امواج رادیویی
هانریش رودولف هرتز فیزیکدان آلمانی در طول حیات خود کشفیات متعددی را رقم زد و پاسخ برخی از مهمترین سوالاتی که پیش از او در حوزه فیزیک مطرح شده بود را یافت. با این حال معمولاً تنها به اثبات مسائل می پرداخت و کار بیشتر را به سایر دانشمندان واگذار می کرد.
ضرر ۶ امتیازی استقلال، ۳ امتیازی پرسپولیس
بررسی ها درخصوص داوری دیدارهای 5 تیم اول لیگ برتر نشان می‌دهد اگر اشتباهات مربوط به گل‌ها و پنالتی‌ها را ملاک قرار دهیم سپاهان بیشترین سود و استقلال بیشترین ضرر را داشته‌اند و پرسپولیس هم باید قهرمان نیم‌فصل می‌شد!
نامداری: ناراحتی حسینی طبیعی است
استقلال تهران هرچند نیم‌فصل را خوب شروع نکرد اما رفته‌رفته نتایج بهتری گرفت و توانست خود را به‌عنوان یک مدعی مطرح کند.
چرا کسی به فکر تیم ملی نیست؟
فضای فوتبال ایران این روزها بیش از پیش آلوده به تنش شده است.
آخرین وضعیت مصدومیت جهانبخش از زبان خودش
علیرضا جهانبخش دوباره اسیر مصدومیت شده و از ترکیب تیمش دور مانده.
طاهری: با عذرخواهی داور امتیاز استقلال برنمی‌گردد
مربی آبی پوشان پایتخت در واکنش به عذرخواهی کمک‌داور دیدار استقلال و پدیده گفت: عذرخواهی ایشان به جای خودش محترم، ولی جواب هواداران ما را چه کسی می‌دهد؟
گوشی متفاوت اچ‌تی‌سی مجهز به بلاک‌چین
7 ماه پس از رونمایی، سرانجام گوشی جدید که کلیدهای رمزگذاری شده را به‌صورت امن در محیطی به نام Zion نگه می‌دارد؛ عرضه شد. مرورگر Brave اجازه کار با انواع ارزهای مجازی را به کاربر می‌دهد.
افرادی که پیامبر(ص) می فرمایند خوشا به حالشان
رسول اکرم صلی الله علیه و آله: خوشا به حال کسی که آنان (فرزندان امام حسین علیه السلام) را دوست داشته باشد و وای به حال کسی که با آنان دشمن باشد.
تیپ بازیگر زن پرحاشیه در حال دوچرخه‌سواری- عکس
آناهیتا همتی بازیگر سریال‌ خاطره‌انگیز «ترش و شیرین» عکس‌هایی از خودش در حال دوچرخه‌سواری در اینستاگرام منتشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جدیدترین پستی که «آزاده نامداری» منتشر کرد- عکس
آزاده نامداری با انتشار عکس زیر صفحه شخصی خود را به روز کرد.
شغل عجیب «فریبرز عرب نیا» در کانادا- عکس
واکنش فریبرز عرب نیا به انتقادات روزهای اخیر رسانه‌ها درخصوص اقامت و زندگی وی در کانادا: راننده بیماران هستم!
پرجستجوترین فیلم‌های سال ۲۰۱۸ در گوگل
«پلنگ سیاه»، «شگفت‌انگیزان۲»، «ددپول۲»، «انتقام‌جویان: نبرد ابدی» بیشترین تعداد جستجو را در بین فیلم‌ها در موتور جستجوی گوگل داشتند.
نگاهی به زندگی هانریش هرتز؛ کاشف امواج رادیویی
هانریش رودولف هرتز فیزیکدان آلمانی در طول حیات خود کشفیات متعددی را رقم زد و پاسخ برخی از مهمترین سوالاتی که پیش از او در حوزه فیزیک مطرح شده بود را یافت. با این حال معمولاً تنها به اثبات مسائل می پرداخت و کار بیشتر را به سایر دانشمندان واگذار می کرد.
هوای آلوده افراد را فراموشکار و تنبل می‌کند
محل استقرار ˮاینسایتˮ از منظر فضا+تصاویر
ابداع حسگر زیستی برای تشخیص سرطان پستان تنها در ۱۵ دقیقه!
اپلیکیشنی که خطر ابتلا به آسم را در کودکان تشخیص می‌دهد
مشکل ترافیک به دست ژاپنی‌ها حل می‌شود+فیلم
تحویل داروها به بدن با قرص الکترونیکی هوشمند بلوتوثی
ارائه تصویر جدیدی از مغز انسان براساس آناتومی سیستم عصبی
به ساعت دیواری بگویید بیدارتان کند!
فردا، روشن‌ترین ستاره دنباله‌دار سال از کنار زمین می‌گذرد
استفاده از فراصوت برای دور نگه داشتن خفاش‌ها از توربین‌های بادی