سلول درمانی می‌تواند جایگزین دارو درمانی بیماری‌های خونی باشد

16:18 ۱۸۴ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 191 0
سلول درمانی می‌تواند جایگزین دارو درمانی بیماری‌های خونی باشد

مدیرعامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه بین‌المللی رویان اظهار کرد: سلول درمانی اگر جایگزین دارو درمانی نشود اما در آینده می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان بیماری‌های که ریشه خونی دارند، باشد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، "مرتضی ضرابی" پیش از ظهر امروز اول آذر ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان در سال ۸۴ راه اندازی شد و در سال ۸۵ موفق به اخذ مجو از وزارت بهداشت شد.
وی با بیان این مطلب که در ۳۱ استان دفتر نمایندگی داریم و در کشور عراق و عمان نمایندگی دارد، تصریح کرد: سلول‌های بنیادی و ساختن قطعات یدکی انسان از سلولهای بنیادی می‌توان به عنوان ثروت هنگف انسانی نام برد.
مدیر عامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه بین‌المللی رویان سلول‌های جنینی، سلول‌های بنیادی بالغین، سلول‌های خون بند ناف را از انواع سلول‌های بنیادی برشمرد و عنوان کرد: مغز استخوان یکی از منابع سلول‌های بنیادی است.
وی خون محیطی و خون بند ناف را از دیگر منابع سلول‌های بنیادی خون ساز برشمرد و بیان کرد: خون بند ناف به عنوان زباله بیولوژیک شمرده می‌شود و اما به دلیل سهل الوصول بودن آن مورد توجه قرار گرفته است به‌ گونه‌ای که حجم خون بند ناف به اندازه ۸۰ تا ۲۰۰ منبع خونی است.
ضرابی بیان کرد: در زمان زایمان می‌توان خون بند ناف را جمع آوری کرد اما باید مدنظر داشت که فقط ۵ تا ۱۰ دقیقه فرصت جمع‌آوری آن وجود دارد و گفتنی است که این مهم در روند زایمان تداخلی ایجاد نمی‌کند ضمن آنکه به مادر و جنین هیچ آسیبی وارد نمی‌شود.
وی با بیان این مطلب که اولین پیوند خون بند ناف در سال ۱۹۸۸ انجام شد، تصریح کرد: انواع بانک خون بند ناف شامل بانک عمومی که در آن نمونه‌هایی که دیگران با نیت خیرخواهانه برای سایر بیماران یا مصارف تحقیقاتی اهدا کرده‌اند به‌صورت رایگان ذخیره می‌شود و بانک اختصاصی یا خانوادگی است که در آن در ازاء پرداخت هزینه نگهداری نمونه‌ها حفظ می‌شود و در ایران هر دو نوع بانک خون وجود دارد.
مدیر عامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه بین‌المللی رویان اظهار کرد: تاکنون تعداد ۸۰۰ هزار نمونه در بانک عمومی، چهار میلیون نمونه در بانک خصوصی و ۴۰ هزار نمونه نیز پیوند با استفاده از سلول‌های خون بند ناف در جهان ثبت‌  شده است.
وی در دسترس بودن این سلول‌ها را از مهمترین ویژگی سلول‌های بنیادی خون بند ناف برای پیوند دانست و بیان کرد: ظرف یک دقیقه می‌توانیم به متقاضیان اعلام کنیم که نمونه پیوند مورد نیاز وجود دارد یا خیر.
ضرابی عنوان کرد: ما تنها بانک هایبری در کشور هستیم و بیش از یک صد هزار نمونه خون بند ناف ذخیره سازی کرده‌ایم و در خاورمیانه بزرگترین ظرفیت سلولی نگهداری خون بند ناف هستیم؛ همچنین بزرگترین آزمایشگاه اطلاعات ژنتیکی سلولی داریم و نیز امروزه توان ذخیره‌سازی بند ناف محیطی و مغز استخوان داریم.
وی از نامگذاری ۲۴ آبان‌ماه به نام روز خون بند ناف به دلیل اهمین این موضوع خبر داد و عنوان کرد: سلول‌های بندناف در نجات جان انسان‌ها و درمان بیماری‌های بدخیم و غیر بدخیم موثر هستند.
مدیر عامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه بین‌المللی رویان به پرده جنینی اشاره کرد و افزود: از پرده جنینی که دور جنین در رحم است می‌توان برای پانسمان بیولوژیک در سوختگی‌ها، جراحی‌های عروق، جراحی قرنیه استفاده کرد و همچنین در درمان زخم‌های دیابتی استفاده می‌شود. این بنیاد توانایی جمع‌آوری این پرده را دارد و دانش فنی آن به دست آمده اما با تولید این پرده فقط می‌توانیم حدود ۲۵ درصد نیاز بازار را تامین کنیم.
وی از امکان استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی بند ناف توسط بنیاد رویان خبر داد و تصریح کرد: این سلول‌ها برای تبدیل شدن به غضروف، عصب و استخوان و ... مناسب است.
ضرابی ادامه داد: در ریشه دندان شیری و دندان‌های عقل یک نوع از سلول های بنیادی مزانشیمی شبیه خون بند ناف وجود دارد اما میزان آن بسیار کم است و در حال حاضر امکان جمع آوری آن وجود دارد اما هنوز کاربرد بالینی برای این سلول‌های بنیادی در دنیا مطرح نشده است.
وی بیان کرد: با استفاده از سلول‌های بنیادی خون‌ساز و مزانشیمی در درمان بیماری‌هایی که منشا خونی دارند مثل بیماری تالاسمی، سرطان خون می‌توان استفاده کرد و به‌ طور کلی پتانسیل درمانی بیش از ۸۰ بیماری توسط این سلول‌ها وجود دارد.
مدیر عامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه بین‌المللی رویان عنوان کرد: از سلول‌های بنیادی مزانشیمی بند ناف برای بهبود کودکانی که دچار فلج مغزی هستند، می‌توان استفاده کرد و از سال گذشته در ایران بزرگترین کار آزمایی در دنیا با ۱۲۰ کودک این پیوند انجام شد و در مرحله اول موفقیت آمیز بوده است و تزریق دوم آن(در مجموع سه تزریق باید انجام شود) در دی‌ ماه انجام می شود که این کار آزمایی روی کودکان بین سنین ۴ تا ۱۴ سال انجام شده است و احتمالا در سنین بالا نیز از این نوع درمان می‌توان استفاده کرد.
وی درباره بیماری اوتیسم که در دوران کودکی بروز پیدا می‌کند، تصریح کرد: ما مقدمات درمان این بیماری توسط سلول‌های بنیادی را آغاز کرده‌ایم.
ضرابی اظهار کرد: خوشبختانه در حوزه سلول‌های بنیادی در تحقیقات آن عقب نیستیم و در زمره ۱۰ کشور برتر تحقیقات سلول‌های بنیادی هستیم اما در کارهای کارآزمایی بنیادی عقب هستیم.
وی خاطرنشان کرد: بخشی از کتاب‌های تالیف شده در مورد سلول‌های بنیادی در آمریکا را دانشمندان پژوهشکده رویان می‌نویسند که این امر نشان دهنده سطح بالای علمی دانشمندان ماست.
مدیر عامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه بین‌المللی رویان مطرح کرد: در حوزه بحث سلول‌های بنیادی خون بند ناف اختلاف نظراتی در مورد بانک‌های عمومی و خصوصی وجود دارد اما در اصل آن هیچ اختلاف نظری وجود ندارد و توصیه جوامع بین المللی توسعه بانک خون عمومی است.
وی عنوان کرد: در ایران ۴۰ درصد از یک صد هزار نفری که خون بند ناف جنین خود را به صورت خصوصی ذخیره کرده‌اند رضایت داده‌اند که در صورت نیاز خون بند ناف را اهدا می‌کنند.
ضرابی اظهار کرد: نیاز کشور برای پیوند سلول‌های خون ساز ۴ هزار است اما طی ۱۰ سال گذشته ۳ هزار  و ۵۰۰ پیوند انجام شده است.
وی از ارتباط بانک خون بند ناف با سایر بانک‌های خون بند ناف جهان خبر داد و بیان کرد: هر نمونه خون بند ناف حدود ۳ هزار یورو هزینه دارد و ما به دنبال تبادل نمونه با بانک‌های خون دیگر کشورها هستیم.
مدیر عامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه بین‌المللی رویان از درمان آرتروس‌های شدید، صدمات غضروفی، بیماری‌های پوستی با استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی توسط مرکز رویان خبر داد و تصریح کرد: در مرکز رویان در بانک عمومی ۱۵ هزار نمونه و در بانک اختصاصی نیز ۱۰۳ هزار نمونه خون بند ناف از سراسر کشور ذخیره‌ شده است.
وی ادامه داد: ۵۴ درصد این نمونه‌ها متعلق به پسران و ۴۶ درصد متعلق به دختران و همچنین ۸۶ درصد این نمونه‌ها از زایمان سزارین و ۱۴ درصد از زایمان طبیعی گرفته شده است.
ضرابی با بیان این مطلب که همه نمونه‌های ما تحت پوشش بیمه است و در صورت آسیب دیدن ۵۰ میلیون تومان خدمات پیوند ارایه می‌شود، اظهار کرد: حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار هزینه پیوند مغز استخوان یا خون ساز در جهان است اما در ایران به دلیل یارانه‌های دولت و سهمی که بیمه‌ها پرداخت می‌کنند، تقریبا رایگان می‌شود.
وی به جایگاه بانک خون بند ناف استان کرمان اشاره کرد و گفت: استان کرمان در جمع آوری بند ناف جزو برترین‌های کشور بوده است، ضمن آنکه حدود ۰.۸ درصد زایمان‌های استان را پوشش داده است.
مدیر عامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه بین‌المللی رویان اظهار کرد: سلول درمانی اگر جایگزین دارو درمانی نشود اما در آینده می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان بیماری‌های که ریشه خونی دارند، باشد.
بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی بیش از ۳ هزار عضو دارد رییس جهاددانشگاهی استان کرمان اظهار کرد: بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی بیش از ۳ هزار عضو دارد و در شهرستان‌های جیرفت، رفسنجان و سیرجان این مراکز را راه‌اندازی کرده‌ایم ضمن آنکه از استان‌های مجاور متقاضی ذخیره سازی خون بند ناف نوزادانشان را داشته‌ایم که انجام شده است.
به گزارش ایسنا، "رضا کامیاب‌مقدس" پیش از ظهر امروز اول آذر ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: بانک خون بند ناف رویان استان کرمان جزو نخستین بانک‌های خون بند باف در کشور است و امکان دسترسی مردم استان را برای استفاده از این روش درمانی مهم محیا ساخت.
رییس جهاددانشگاهی استان کرمان بیان کرد: بانک خون بند ناف رویان از بانک‌های خون موفق کشور می‌باشد، به‌گونه‌ای که در چند سال به عنوان بانک خون برتر کشور شناخته شده است و کارشناس خون‌گیر این مجموعه به عنوان کارشناس برتر خون‌گیر کشور معرفی و از وی تجلیل به عمل آمد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

استفتائات جدید رهبرانقلاب؛ از قضا و کفاره روزه تا خلوت زن و مرد
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید (خرداد ماه) حضرت آیت الله خامنه‌ای را منتشر کرد.
والنسیا با شکست بارسلونا قهرمان کوپا دل ری شد
والنسیا توانست بارسلونا را در دیدار نهایی کوپا دل ری شکست دهد و جام قهرمانی را بالای سر ببرد.
ناپولی فصل را با شکست به پایان رساند
ناپولی در هفته پایانی رقابت‌های سری A با نتیجه سه بر دو برابر بولونیا، تن به شکست داد.
قهرمانی بایرن مونیخ در جام حذفی
شاگردان نیکو کواچ با برتری مقابل لایپزیگ فاتح جام حذفی آلمان شدند.
پیکر تورج لارودی دوشنبه تشییع می‌شود
مراسم تشییع پیکر تورج لارودی، پیشکسوت رسانه‌های ورزشی ایران روز دوشنبه، ششم خردادماه از غسالخانه بهشت زهرا (س) برگزار می‌شود.
اعتراض فدراسیون کشتی به اتحادیه جهانی- تأکید بر برخورد با مسببین از دست رفتن طلای یخکشی
فدراسیون کشتی ضمن اعتراض نسبت به اقدام مسئولان برگزاری جام ساساری ایتالیا در پس گرفتن مدال طلای محمدباقر یخکشی به علت این که وی با تی‌شرت ورزشی بر روی سکو حاضر شده بود، در عین حال بر برخورد با مسببین این اتفاق عجیب تأکید کرد.
نقشه مرگبار برای زن روستایی
مرد روستایی برای نپرداختن بدهی 250 میلیون تومانی اش به یک زن او را کشت و جسدش را وسط اتاق خانه ویلایی دفن کرد.
سومی کشتی آزاد ایران در جام ساساری با ۳ طلا، یک نقره و ۳ برنز
نمایندگان ایران به ۳ مدال طلای بذری، کریمی و زرین‌کمر، یک مدال نقره و ۳ مدال برنز در رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد جام ماتئو پلیکونه شهر ساساری ایتالیا رسیدند و مدال طلای یخکشی نیز به دلیل این که وی با تی‌شرت ورزشی بر روی سکوی قهرمانی آمد، پس گرفته شد تا او هیچ امتیازی در این رویداد مهم و اثرگذار در رنکینگ کسب نکند!
آماری قابل تامل از مرگ روزانه مردم جهان بر اثر مارگزیدگی
بررسی‌ها حاکی از آن است که روزانه در سراسر جهان بیش از ۲۰۰ نفر به دلیل مارگزیدگی کشته می‌شوند.
اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری- تی‌شرت ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!
آزادکار وزن ۶۱ کیلوگرم ایران پس از کسب مدال طلای جام ساساری ایتالیا، به دلیل این که با تی‌شرت ورزشی بر روی سکوی اهدای مدال حاضر شد، مدال طلای خود را با سهل‌انگاری از دست داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیکر تورج لارودی دوشنبه تشییع می‌شود
مراسم تشییع پیکر تورج لارودی، پیشکسوت رسانه‌های ورزشی ایران روز دوشنبه، ششم خردادماه از غسالخانه بهشت زهرا (س) برگزار می‌شود.
نقشه مرگبار برای زن روستایی
مرد روستایی برای نپرداختن بدهی 250 میلیون تومانی اش به یک زن او را کشت و جسدش را وسط اتاق خانه ویلایی دفن کرد.
استفتائات جدید رهبرانقلاب؛ از قضا و کفاره روزه تا خلوت زن و مرد
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید (خرداد ماه) حضرت آیت الله خامنه‌ای را منتشر کرد.
والنسیا با شکست بارسلونا قهرمان کوپا دل ری شد
والنسیا توانست بارسلونا را در دیدار نهایی کوپا دل ری شکست دهد و جام قهرمانی را بالای سر ببرد.
ناپولی فصل را با شکست به پایان رساند
ناپولی در هفته پایانی رقابت‌های سری A با نتیجه سه بر دو برابر بولونیا، تن به شکست داد.
ضرورت آشنایی بیشتر معلمان با رویکردها و اهداف برنامه ˮشهابˮ
کتاب ˮکاربرد روش مونت کارلو در محاسبات هسته‌ایˮ منتشر شد
حمایت ستاد نانو برای ارتقای صنعت اسباب‌بازی با فناوری‌ نانو-برپایی دومین رویداد ملی ایده‌آزاد
برگزاری سمپوزیوم ˮسلول‌های بنیادی و دندانپزشکی بازساختیˮ
تولید ˮباتری لیتیوم یونˮ برای ایمپلنت‌های مغزی در دانشگاه امیرکبیر
آغاز ثبت‌نام در جشنواره نانو و رسانه-اعلام آخرین مهلت ارسال آثار
زلزله ۴.۲ ریشتری ˮجوانرودˮ کرمانشاه را لرزاند
راه‌اندازی اولین مرکز نوآوری در دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران
گسترش همکاری‌های علمی دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای و سنگال
استفاده از انرژی حاصل از راه رفتن برای شارژ موبایل