سنگینی یک سوم ابرچالش های اقتصادی کشور بر دوش وزیر جدید کار

08:37 ۲۱ روز و ۶ ساعت پیش افکار نیوز 56 0
سنگینی یک سوم ابرچالش های اقتصادی کشور بر دوش وزیر جدید کار

چالش صندوق بازنشستگی و بحران بیکاری یک سوم ابر چالش اقتصادی کشور است که بر دوش وزیر کار است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،تورم  و رشد بیکاری شاخصهای عمده و مهم اقتصاد کلان هستند که همواره مورد توجه اقتصاددانان و سیاستمداران کشورها قرار می گیرد تا با تنظیم آن شرایط اقتصادیدر جامعه را بهبود بخشیده و مردم جامعهرا به رفاه برسانند.کاهش نرخ
تورم، کاهش نرخ بیکاری، افزایش رشد اقتصادیاین سه مقوله جدی در مباحث اقتصاد کلان است.
بر اساس گزارش های مسئولان آمارهای مختلفی در زمینه ایجاد اشتغالارائه می شود اما این آمارها در جامعه ملموس نیست.  مهم‌ترین دلیل ملموس نبودن آمارهای اشتغال، جنس شغل‌های ایجاد شده در
بازار کاراست.
عرضه شغل در بازار کار نتوانسته به نیازهای بیکاران تحصیلکرده پاسخ دهد و بیشتر شغل‌های ایجاد شده، به تحصیلات نیروی کارنیازی نداشته است. اغلب شغل‌ها مناسب افرادی بوده که هیچ نوع تحصیلات دانشگاهی نداشته‌اند و همین عامل، عدم وضوح اشتغال‌زایی و برجسته بودن سطح بیکاری را رقم زده است. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی به‌طور کمی، شانس افراد تحصیلکرده برای یافتن شغل، حدوداً 30 درصد کمتر از افراد دارای
دیپلمو زیردیپلم است.
این وضعیت برای زنان تحصیلکرده تصویر وخیم‌تری را ارائه می‌دهد؛ شانس کاریابی زنان شهری تحصیلکرده، زیر 50 درصد و زنانروستایی تحصیلکرده کمتر از 40 درصد است. تفاوت قابل‌توجه نرخ بیکاری در مناطق مختلف کشور نیز عامل دیگری است که لمس اشتغال‌زایی را با اخلال مواجه کرده است.
کاهش نرخ بیکاری تا حدی قابل لمس نیست که بیکاری را جز6ابر چالش در جامعه قرار داده است.
 تا جایی که مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوردر تشریح 6ابرچالش اقتصاد می داند و می گوید:هر چند می­‌توان فهرست طولانی‌­تری از مشکلات اقتصادیبرشمرد، که هر یک در جای خود اهمیت به سزایی دارند، ولیکن شش ابرچالش یاد شده از این جهت متمایز از دیگر چالش ­ها مورد توجه قرار گرفته‌­اند که هر یک دارای این پتانسیل هستند، تا اختلال جدی در اداره کشور ایجاد کنند؛ چرا که عمدتاً وجه اجتماعی اقتصاد را در بر گرفته‌­اند و در صورت استمرار ابعاد گسترده و البته نگران کننده ­ای خواهند یافت.
وی با بیان اینکه بحران منابع آب، مسائل زیست‌محیطی، صندوق بازنشستگی، بودجهدولت، نظام بانکی و بیکاری شش ابر چالشی است که اقتصاد ایرانبا آن مواجه است، گفت: قواعدی که بر این شش مورد حاکم است رفاهی را ایجاد میکند که اضمحلال منابع را در پی دارد.
*مهم‌ترین چالشهای کشور در حوزه وزارت کار قرار دارند در حال حاضر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعیاز بین 6ابر چالش  با دو چالش در وزارت تعاون،کار روبرو است. 
سلمان خدادادی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامیدرباره مسئولیت وزارت کار گفت: یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین وزارتخانه‌های کشور این وزارتخانهاست.
وی با اشاره به اینکه امروزه مهمترین چالش های نظام در حوزه مسئولیت این وزارتخانه است گفت: سه ابر چالشی که نظام را تهدید می‌کند بحث محیط زیست، کار و صندوق‌های بازنشستگیاست که دو چالش آن در این وزارتخانه است.
خدادادی با اشاره به اینکه امروز مشکل بیکاری یک دغدغه‌ی مهم برای نظام است گفت: مقام معظم رهبرینیز امسال را به عنوان سال اشتغالنامگذاری کرده اند و خواست مردم نیز بر طرف شدن بیکاری است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه حل معضل بیکاری فقط بر عهده‌ی این وزارتخانه نیست گفت:‌البته در دولتیازدهم مسئولیت ایجاد اشتغال را این وزارتخانه مستقیما بر عهده گرفت.
وی چالش بعدی را که در آینده مشکل‌ساز خواهد بود بحث صندوق های بازنشستگی دانست و افزود : اکنون بزرگترین صندوق های کشور که بزرگترین جامعه آماری را در تحت پوششخود دارند صندوق بازنشستگی و تأمین اجتماعی هستند که حدود 60 درصد بازنشستگان را در بر می‌گیرند.
از عوامل زمینه ساز این وضعیت نامساعد در صندوق های بازنشستگی می توان به برهم خوردن جریان ورودی ها و خروجی های صندوق ها، ضعف سیستم اداری کشور، قوانین و مقرراتو عدم انسجام میان صندوق ها اشاره کرد.
از چالش صندوق های بازنشستگی در کنار بقیه چالش ها از جمله مسایل اولویت‌دار کشور در آینده یاد می شود به گونه ای که برخی از هم اکنون از بحران صندوق های بازنشستگی با عنوان ابرچالش پیش روی اقتصاد ایراننام می برند.صندوق های بازنشستگی جزئی از یک کل به نام نظام
تامین اجتماعیبه شمار می روند که کارکردی صرفاً اقتصادی دارند. وظیفه آنها به زبان ساده تجمیع و پس انداز بخشی از
حقوقافرد جامعه در زمان اشتغال و انتقال مجدد آن به فرد در زمان بازنشستگی یا از کار افتادگی است. 
 اما چالش دوم در اقتصاد بیکاری است.  اگر بخواهیم بیکاری را عمده ترین مشکل اقتصادی
اجتماعی و فرهنگیدر کشور بدانیم باید گفت که تجارب کشورهای دیگر نشان می‌دهد که اصل و زمینه اصلی ایجاد اشتغال در کشور فراهم آوردن ثبات در اقتصاد کلان است.
در حال حاضر، محدودیت اصلی اشتغال‌زایی مناسب در ابعادی که اقتصاد ایران نیازمند آن است، بی‌ثباتی اقتصاد کلان و شرایط نامساعد فضای کسب و کاراست. کاهش نقش مداخله‌ای دولت، ایجاد فضای جدی برای توسعه بخش خصوصی، برچیدن بوروکراسی‌های پیچیده و ثبات در قوانین داخلی، بسته فوری است که می‌تواند ثبات در اقتصاد کلان ایران را به ارمغان آورد.
برای جبران بیکاری انباشت‌شده، باید بیش از چند صد هزار شغل در سال ایجاد شود. کارشناسان معتقدند سیاست‌های اشتغالی و اصلاحات نهادی نمی‌توانند در یک محیط سرمایه‌گذاری نامساعد، تقاضای نیروی کار را در ابعادی وسیع تحریک کند.
در نتیجه کاری که اکنون دولت در حال انجام طرح های مختلف اشتغالی است، نمی‌تواند بدون تامین پیش‌نیاز اصلی به ثمر نشیند. اتخاذ سیاست‌های خاص اشتغال‌زایی بدون اصلاح نگاه دولت به اقتصاد، تکرار راهی است که پیموده شده است و اشتغال‌زایی پایدار را تضمین نخواهد کرد.
در یک کلام باید گفت که هیچ راه میان‌بری برای اشتغال‌زایی وجود نخواهد داشت. بدون ایجاد بودجه متوازن، اصلاح سیاست‌های پولی، ارزی و نظام بانکی، اصلاح محیط کسب و کار و سرمایه‌گذاری، نمی‌توان با مداخله در بازار به ایجاد اشتغال در ابعادی وسیع دست یافت. محیط کسب و کار باید به یک فضای رقابتی برونگرا با حداقل مداخلات دولت تبدیل شود تا طرح ها به نتیجه برسد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

گردشگری عمودی در ارتفاعات شگفت آور چین
در چندین سال اخیر توسعه دهندگان چینی جاذبه های توریستی جدید زیادی را در نقاط مرتفع کشور افتتاح کرده اند. پل های شیشه ای در قله کوه ها، مسیرهای پیاده روی باریک و هولناک چسبیده به صخره ها و حتی در قله آسمانخراش ها.
دیالوگ‌های ماندگار؛ به خاطرِ یک مشت دلار!
سخنوري يکي از ارکان ادبيات ایران و جهان است و نغزگويي و جمله های تاثیر گذار دو بن مايه اصيل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همين اصل يکي از پايه‌هاي ماندگاري فيلم هاي سينمايي و مجموعه‌هاي تلويزيوني را بايد در ديالوگ‌هايي جستجو کرد که در حافظه تاريخي مخاطبانشان نقش بسته‌اند.
عکس: حیوانات آلبینو نیازی به رنگ ندارند
باتوجه به رنگ های بی شماری که در دنیای حیوانات وجود دارد، دیدن یک حیوان کاملا سفید و بی رنگ می تواند یک تجربه فوق العاده باشد.
محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی شد
محمد بنا بعنوان سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان منصوب شد.
بیرانوند نامزد بهترین بازیکن سال آسیا شد
دروازه بان پرسپولیس جزو 3 نامزد نهایی کسب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا شد.
پرسپولیس در میان پرشورهای جهان سوم شد
در نظرسنجی روزنامه اسپانیایی مارکا، پرسپولیس جایگاه سومین هواداران پرشور جهان را به خود اختصاص داد.
رحمانی: پرسپولیس بهترین تیم ایران است
بازیکن تیم فوتبال پیکان گفت:پرسپولیس تیم دوم آسیا و بهترین تیم ایران است اما ما می‌خواهیم فردا دست پر از زمین بیرون بیاییم.
ماریو: یک امتیاز ارزشمند را از ایتالیا گرفتیم
هافبک تیم ملی پرتغال پس از تساوی مقابل ایتالیا گفت:ما امروز با تیمی ممتاز رقابت کردیم.
رای انضباطی پرسپولیس و سایپا اعلام شد
رای دیدار تیم های سایپا و پرسپولیس تهران از سری رقابت‌های لیگ برتر در هفته دهم از سوی کمیته انضباطی صادر شد.
سرنوشت راه آهن، صبا و نفت در انتظار انزلی
تیم فوتبال ملوان در هفته سیزدهم لیگ یک به لطف پنالتی دقیقه ۹۲ از شکست خانگی گریخت تا شرایط بحرانی همچنان بر این تیم حاکم باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
شیراز؛ میزبان بزرگترین رویداد سوارکاری جهان
‌رئیس هیئت سوارکاری فارس اعلام کرد که یکم تا چهارم آذرماه بزرگترین رویداد سوارکاری و هنرهای رزمی سواره جهان به میزبانی این استان و شهر شیراز برگزار می‌شود.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
ابطحی: ضاربان نوازندگان رشت متحجر هستند
محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی و رییس دفتر محمد خاتمی با انتقاد از نحوه برخورد با 3 نوجوان نوازنده در رشت این کار را توهین به ایرانیت و نماد تحجر خواند.
اتحادیه اروپا از ترس چین قوانین سرمایه‌گذاری خارجی را سخت‌تر می‌کند
مردم شماره کارت و رمز دوم خود را به 5000499 ندهند
قیمت ارز مسافرتی امروز 1397-08-27
قیمت خرید دلار در بانک‎ها 1397-08-27
بخشنامه دادستان کل کشور در حمایت از مصوبات ستادهای رفع موانع تولید + سند
آتش سوزی در پالایشگاه نفت مسکو
رشد اقتصاد آمریکا به 2.8 درصد ر‌سید
سه مدیر جدید وزارت صنعت معرفی شدند
قیمت دلار در صرافی ملی امروز 97-08-27 |3 مدرک برای فروش 2 هزار دلار در صرافی‎ها
بازنشسته‌ای جایگزین مدیر بازنشسته شرکت ملی نفت می شود؟