اجرای آزمایشی طرح «نظام راهبری شغلی» برای اولین بار در کشور

06:55 ۱۷۹ روز و ۱۷ ساعت پیش افکار نیوز 699 0
اجرای آزمایشی طرح «نظام راهبری شغلی» برای اولین بار در کشور

حجت‌الله عبدالملکی با بیان اینکه این نهاد، یک چهارم کل اشتغال کیفی در کشور را ایجاد کرده است، از اجرای آزمایشی طرح «نظام راهبری شغلی» برای اولین بار در کشور توسط کمیته امداد خبر داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،حجت‌الله عبدالملکی معاوناشتغال و خودکفایی کمیته امداد درباره «جایگاه اشتغال در برنامه‌های کمیته امداد در کشور»، اظهار داشت: تقریباً 20 درصد آمار اشتغالکشور را کمیته امداد ایجاد کرده است اما به لحاظ کیفیت، بیش از یک چهارم مشاغل کیفی برای کمیته امداداست؛ علت آن، این است که این نهاد برخلاف اغلب دستگاه‌ها اولاً پیش‌کاری کرده و در مرحله دوم طرح‌ها را رها نکرده بلکه نظارت کافی دارد.
وی ادامه داد: انحراف طرح‌های ما زیر پنج درصد است یعنی فردی که وام بگیرد و طرح اقتصادی را اجرا نکند؛ البته کمیته امداد از مددجویان مجری طرح اقتصادی تعهد می‌گیرد که اگر اجرا نکنند، کمیته امداد به بانک اعلام می‌کند پولرا پس بگیرد؛ یک سوم کل بیکاران در کشور مخاطب و مراجعه کننده به کمیته امداد هستند.
*یک چهارم کل اشتغال کیفی کشور توسط کمیته امداد ایجاد می‌شودمعاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد بیان داشت: ما هیچ وقت منابعی که برای اشتغال دریافت کردیم بیش از پنج درصد از کل منابع کشور نبوده است، اما با این حال بیش از یک چهارم کل اشتغال کیفی در کشور را ایجاد کرده‌ایم.
عبدالملکی درباره «مهمترین برنامه اشتغال کمیته امداد»، ابراز داشت: در حال تقویت الگوی اشتغال کمیته امداد هستیم. ما یک الگوی کارشناس محور داشتیم؛ به این شکل که فردی که می‌خواهد اشتغال ایجاد کند تحت مشاوره و نظارت قرار دارد اما دستگاه‌های دیگر فقط  فرد را به بانک معرفی می‌کنند و هیچ مشاوره‌ای صورت نمی‌گیرد.
 وی اضافه کرد: نظام کارشناس محور ما کل فراِیند را انجام می‌دهد و این موضوع را با عنوان نظام هدایت شغلی اصلاح کردیم؛ به این معنا که فرد کارشناسیکه قرار است فرد را راهنمایی و هدایت کند را توانمند کردیم و دوره آموزشی خوبی در نظر گرفتیم.کتاب و فیلم آموزشی در نظر گرفته و سه آزمون گرفته می‌شود و کارشناسان اشتغال کمیته امداد باید همه این آزمون را انجام دهند.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد خاطرنشان کرد: دومین کاری که برای کارشناسان خود انجام دادیم طراحی اپلیکیشنی است که عمده اطلاعات مربوط به مشاغل بارگذاری شده تا از طریق تلفن همراهو تبلت به اطلاعات مربوط به کسب و کاردسترسی داشته باشند و بتوانند مشاوره دهند.
عبدالملکی متذکر شد: سومین کار این است که با در نظر گرفتن پاداش بهره بری و کارایی، انگیزه آنها را بالا بردیم؛ به این شکل که مشاوره شغلی که منجر به شغل شود پاداش می‌گیرد؛ ضمن اینکه کار دیگری که انجام دادیم طراحی سامانه ضوابط کار است که تمام ضوابط مربوط به حوزه امداد را سریع در اختیار همکاران قرار می‌دهد تا به جای حجم عظیمی از بخشنامه‌ها در کمترین زمان، ضوابط مربوط را در اختیار بگیرند.
وی یادآورشد: کار بعدی، سیستم نظارت هوشمند است و از این طریق به همکاران به لحاظ کمی، کیفی و فیزیکی نظارت دقیق تری می‌شود و در مجموع، همه این کارها این است تا بهره وریهمکاران در ایجاد اشتغالبالا برود.
*اجرای نظام راهبری شغلی توسط کمیته امدادمعاون اشتغال و خودکفایی با بیان اینکه راهبرد دوم، نظام راهبری شغلی است و این الگو کارآفرین محور است،گفت: می‌خواهیم این را توسعه دهیم؛ به این معنا که به جای اینکه تعدادی بیکار مددجو را به کارشناس دهیم تا برای آنها شغل ایجاد کند این‌ها را به یک کارآفرین بیرونی می‌دهیم تا فرصت شغلی و طرح ایجاد کند.
عبدالملکی با اشاره به تعریف فرد کارآفرین، خاطرنشان کرد: کارآفرین به کسی می‌گوییم که سالها در یک رشته تخصصی خاص به شکل موفق فعالیت می‌کند و با مسائل مختلف این موضوع درگیر بوده با وجود همه این موارد کارآفرین موفقی است.
وی اضافه کرد: ما این کارآفرین‌های موفق را شناسایی می‌کنیم و می‌خواهیم برای مددجویان امداد فرصت شغلی طراحی‌کنند؛ البته نه استخدام کنند بلکه  یعنی زنجیره شغلی را تعریف کنند و خودشان راهبر آن زنجیره شغلی شوند. 
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد تصریح کرد: در این شرایط خود کارآفرین نیز منتفع می‌شود؛ مثلاً بخشی از این افراد مواد اولیه را تأمین می‌کنند؛ برخی در حین کار، کار مشاوره‌ای می دهند و بابت آن کارمزد می‌گیرند و برخی در آخر، بازار یابی می‌کنند و سود می‌برند؛ البته عده‌ای از کار آفرین‌ها هستند که دنبال سود نیستند و تنها قصد کمک را دارند.
عبدالملکی ابراز داشت: نام این را نظام راهبری شغلی گذاشتیم و اصل ایده این است که کشوری که صدها هزار نفر کارآفرین دارد، نباید بیکار داشته باشد. ما به جای اینکه دنبال کارآفرین‌های  موفق برویم و از آنها برای حل معضل بیکاری کمک بگیریم، آمده‌ایم در سازوکارهای دولتی دنبال راه حل
بیکاریبودیم و این غلط است.
وی تأکید کرد: اگر هر کدام از کارآفرین‌های ما چند ده نفر بیکار را در این مدل تربیت کنند هیچ بیکاری نمی‌ماند و داریم یک مدل سازی برای کل کشور انجام می‌دهیم.
*اجرای آزمایشی نظام راهبری شغلی در کمیته امدادمعاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد خاطرنشان کرد: این طرح را به صورت پایلوت در کمیته امداد جلو می‌بریم  و دنبال این هستیم تا پایان امسال این مدل را چکش کاری‌ کنیم و نتیجه موفق بگیریم و بعد در کل کشور ترویج کنیم. قصد داریم این را به عنوان مدل برتر در کشور معرفی کنیم؛ ضمن اینکه ادعا داریم این مدل می‌تواند بیکاری در کشور را حل کند.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

سه عضو یک خانواده کرمانشاهی به علت نامعلومی فوت کردند
کرمانشاه- ایرنا- معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه، از مرگ یک خانواده سه نفره در شهر کرمانشاه به علت نامعلوم خبر داد.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا: امنیت درمناطق سیل زده خوزستان برقرار است
اهواز - ایرنا - رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: نظم و امنیت مناطق سیل زده خوزستان، اردوگاه های اسکان سیل زدگان و کاروان های حامل کمک های مردمی با تدابیر خوبی که اندیشیده شده به بهترین شکل برقرار است.
سرمربی نساجی مازندران:بازیکنان استقلال خوزستان دونده تراز ما بودند
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران گفت: انتظار داشتم امروز بازی بهتری به نمایش بگذاریم اما بازیکنان استقلال خوزستان دونده تر از ما بودند و در دقایقی از بازی بهتر کار کردند.
توسعه مشاغل خرد راه حل جلوگیری از بیکاری کارگران است
یزد - ایرنا - وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران بر زندگی مزد بگیران ثابت تاثیر دارد و بیشترین فشار را به آنها تحمیل می‌کند، گفت: اشتغال و جلوگیری از بیکاری کارگران با توسعه مشاغل خرد ممکن است.
سرمربی استقلال خوزستان:بهتر از نساجی بودیم ،حقمان برد بود
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم استقلال خوزستان گفت: در بازی مقابل نساجی مازندران برتر از حریف بودیم و حقمان پیروزی در این دیدار بود.
هفت هزار واحد صنعتی در کشور به چرخه تولید بازگشتند
اراک - ایرنا - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هفت هزار واحد تولیدی تعطیل از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون به چرخه تولید بازگشتند.
١١ مصدوم در تصادف اتوبان بهشت زهرا (س) تهران
تهران- ایرنا- تصادف در اتوبان بهشت زهرا (س) تهران ١١ مصدوم به جا گذاشت.
مرد ریگانی تنها دارایی اش را به سیل زدگان هدیه داد
کرمان - ایرنا - مرد روستایی اهل شهرستان ریگان از توابع استان کرمان تنها سرمایه اش که یک گاو بود را فروخت و پول آن را برغم داشتن فرزندی بیمار به سیل زدگان خوزستان اهدا کرد.
سرپرست استانداری توجه بیشتر دولت به اولویتهای گلستان را خواستار شد
گرگان - ایرنا - سرپرست استانداری گلستان با ابراز گلایه از تخصیص دیرهنگام اعتبار برای پروژه های اولویت دار استان همچون سدهای نرماب و آقدکش خواستار تغییر این رویه به منظور مهار سیلاب ها شد.
کنکور، مانعی نهادی در مقابل ایجاد تحول عمیق در مدارس است
ارومیه - ایرنا - معاون پژوهش و برنامه ریزی وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: کنکور، یک مانع نهادی در مقابل ایجاد تحول عمیق در مدارس است و برنامه های سند تحول را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: مصباح اسکویی مرد اخلاق و قانون بود
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه اسماعیل مصباح اسکویی عضو چندین دوره از هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، مرد اخلاق و قانون بود، گفت: مراسم تدفین این وکیل دادگستری فردا ( یکشنبه) در شهر تبریز برگزار می‌شود.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
رییس جمهوری درگذشت کارشناسان بنیاد مسکن اردبیل را تسلیت گفت
تهران – ایرنا - رییس جمهوری در پیامی درگذشت شهادت گونه دو تن از کارشناسان دلسوز و خدوم بنیاد مسکن استان اردبیل در حین ماموریت و خدمت به هموطنان سیل زده در استان لرستان را تسلیت گفت.
خودکفا شدن ۱۶ هزار طرح اشتغال کمیته امداد
بالاترین نعمت امروز، وجود نعمت جمهوری اسلامی است
بیمه بیکاری برای کارگران آسیب‌دیده در سیل
آزار جنسی ۱۲۰۰۰ پسر در اردوهای آمریکا
ˮرحمانˮ، ˮقدیرˮ و ˮماهانˮ دستگیر شدند
مهار سیلاب در سیستان‎ و بلوچستان- عکس
فرزند خود را در جمع دعوا نکنید!
آموزش رفتار درست به کودکان در شرایط اضطراری
عکس العمل استانداری تهران به همایش تجملاتی شهرداران در مشهد
نقش مهم شهروندان در پیشگیری از وقوع جرائم