تصمیمات چهار کشور ترکیه، آلمان، روسیه و فرانسه درباره سوریه

03:45 ۱۷ روز و ۱۹ ساعت پیش افکار نیوز 84 0
تصمیمات چهار کشور ترکیه، آلمان، روسیه و فرانسه درباره سوریه

سران ترکیه، آلمان، روسیه و فرانسه بعد از پایان نشست چهارجانبه «استانبول» طی یک کنفرانس خبری مشترک سخنرانی کردند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سران ترکیه، آلمان، روسیهو فرانسهبعد از پایان نشست چهارجانبه «استانبول» طی یک کنفرانس خبری مشترک سخنرانی کردند.
اردوغان؛ رئیس جمهورترکیهدر ابتدای این کنفرانس خبری «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیهسخنرانی کرد و گفت که با همتایان آلمانی، روس و فرانسوی خود بر حفظ وحدت سوریهبه توافق رسیده است.
او در چرایی اینکه چرا درگیری‌ها در سوریه به مشکل جهانی تبدیل شد، گفت که دلیل مشکل عدم توجه کافی به بحران سوریهاز سوی جامعهجهانی است.
اردوغان گفت که «اولولیت اصلی ما حفظ توافق آتش بس کامل در سوریه و جلوگیری از خونریزی در نزدیک‌ترین زمان ممکن است».
او ادامه داد: «در نشست امرو به اهمیت تبعیت از توافق آتش بس فعلی در ادلب [سوریه] و جلوگیری از وقوع بحران انسانی جدید اشاره کردیم».
رئیس جمهوری ترکیه ابراز امیداوری کرد که تصمیم‌ها و نتایج نشست استانبول در مورد سوریه، برای شهروندان این کشور «خیری» داشته باشد.
اردوغان همچنین بر ضرورت تشکیل کمیته تدوین قانون اساسیسوریه در سریعترین زمان ممکن تأکید کرد و گفت که مسئله بازگشت آوارگان سوریه به کشورشان باید «داوطلبانه» باشد.
پوتین؛ رئیس جمهوری روسیهرئیس جمهوری روسیه بعد از همتای ترکیه‌ای خود شروع به سخنرانی کرد و گفت که کشورش با همه تصمیم‌هایی که با هدف ارائه راه حل سیاسی و دیبلوماسی برای بحران سوریه مطرح شد، موافقت کرده است.
ولادیمیر پوتین از جامعه جهانی خواست که برای حل بحران سوریه تلاش بیشتری انجام دهد و از نتایج نشست کنگره ملی سوریه در شهر سوچی حمایت کند.
او گفت که اغلب اراضی سوریه از تروریسمآزاد شده و اولویت الآن بازسازی این کشور و بازگشت آوارگان سوری است.
با این حال پوتین گفت که باید تضمین‌هایی به کسانی که قصد بازگشت به سوریه را دارند، داده شود و همه گروه‌های «تندرو و افراطی» در سوریه را نابود کرد.
رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه کشورش به سوریه در جنگبا تروریسم کمک می‌کند، گفت: «همه طرف‌ها موافق هستند که رسیدن به ثبات پایدار و بلندمدت در سوریه، نیازمند یک راه‌حل سیاسی است و مقام‌های سوریه، که عملکردی سازنده داشته‌اند، باید در این روند مشارکت داشته باشند».
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسهرئیس جمهوری فرانسه به عنوان نفر سوم در این نشست خبری سخنرانی کرد و گفت که اولویت ما در سوریه مقابله با تروریسم است.
او گفت که احترام به حقوق بشردر سوریه محور گفت‌وگوهای امروز چهار کشور آلمان، ترکیه، روسیه و فرانسه بود.
ماکرون در مورد استفاده از احتمالی از سلاح‌های شیمیایی توسط هر یکی از طرفین هشدار داد و گفت که این مسئله به هیچ وجه قابل قبول نیست.
او گفت اینکه نیروهای ارتش سوریهتوانستند به مناطقی در این کشور اعمال قدرت کرده و آن‌ها را پس بگیرند، به معنای تضمین امنیت در این مناطق نیست.
آنگلا مرکل؛ صدراعظم آلمانصدر اعظم آلماننیز به نوبه خود در این نشست خبری با خبرنگاران صحبت کرد و از دولت سوریهخواست با مخالفان خود «گفت‌وگوی سازنده‌ای» داشته باشد.
او گفت که در نشست امروز استانبول بر تداوم آتش بس در استان ادلب توافق شد و حاضران در این نشست بر ضرورت حمایت از فرآیند سیاسی در سوریه تمرکز داشتند؛ فرآیندی که منتهی به انتخاباتآزاد شود و هیچ کسی را از شرکت در آن محروم نکند.
قتل خاشقچیرئیس جمهوری ترکیه در پاسخ به سؤالی در مورد قتل«جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود در کنسولگری سعودی در استانبول گفت که این «جنایت» در ترکیه رخ داده و باید عاملان آن نیز در استانبول محاکمه شوند.
اردوغان از مقام‌های سعودی خواست که در مورد «همدست‌ ترکیه‌ای» در قتل خاشقچی اطلاعات لازم را در اختیار ترکیه قرار دهند.
رئیس جمهوری ترکیه گفت: «به صورت رسمی به سعودی‌ها اعلام کرده‌ایم که حاضریم این ۱۸ نفر را محاکمه کنیم و دادستانی، پلیس و سرویس اطلاعاتی ما توجه زیادی به این پرونده دارند. تحقیقات هنوز ادامه دارد و نتایج آن نهایی نشده است».
او گفت: «سعودی‌ها باید به سؤال‌هایی در رابطه با این که چه کسی تیم ترور 18 نفره را به استانبول اعزام کرده، پاسخگو باشند».
صدر اعظم آلمان نیز در پاسخ به این سؤال گفت که «تا زمانی که تفاسیر شفاف و واضحی در مورد قتل خاشقچی از عربستان سعودیدریافت نکنیم، صادرات هرگونه سلاح به این کشور متوقف خواهد بود».
ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز گفت که تحریم‌های نظامی‌ای که علیه سعودی اعمال شده، به زودی در سطح اتحادیه اروپااعمال خواهد شد.
سرنوشت «بشار اسد»اردوغان در پاسخ به سؤالی در ارتباط با آینده رئیس جمهوری سوریه گفت که «این مردم سوریه است که آینده اسد را تعیین خواهند کرد. ولی از نظر ما او قاتل یک میلیون سوری است».
مرکل نیز در این خصوص گفت که باید به همه مردم سوریه در داخل و خارج فرصتی داد تا سرنوشت خود را خودشان تعیین کنند.
ماکرون نیز با بیان اینکه باید در کمیته تدوین قانوناساسی جدید سوریه افراد دارای صلاحیت تعیین شوند، اظهار داشت که باید به مردم سوریه شانس تعیین سرنوشت خود را داد تا آینده خود را رقم بزنند.
رئیس جمهوری فرانسه گفت: «این ما نیستیم که باید درباره ساختار سیاسی آینده سوریه تصمیم بگیریم، بلکه مردم سوریه باید این کار را کنند. ما باید شرایط را برای آن‌ها فراهم کنیم».
ماکرون ادامه داد: «در سوریه یک دولتمستقل هست که باید به آن احترام بگذاریم. در عین حال باید به رژیم فشار بیاوریم که در روند سیاسی مشارکت کند».
ولادیمیر پوتین نیز گفت: «این مردم سوریه هستند که باید رهبران خود را انتخاب کنند. به همین منظور باید روند سیاسی شکل گرفته و کمیته قانون اساسی تشکیل شده و عملیاتی شود».
او ادامه داد: «در ادلب، روسیه حق حمایت از دولت سوریه برای پاسخ به تحریکات احتمالی را برای خود محفوظ می‌داند».
نشست چهارجانبه استانبول درباره سوریه روز شنبه با حضور سران چهار کشور ترکیه، روسیه، آلمان و فرانسه برگزار شد.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سر رباتیک که حالات چهره افراد را تشخیص می‌دهد
یک استارتاپ سوئدی یک سر رباتیک تولید کرده است که حالت چهره‌های مختلف داشته و می‌تواند صحبت کند و گوش کند.
تصادف در جاده جوادآباد ورامین با ۲ کشته
تصادف در جاده جوادآباد ورامین ۵ مصدوم و ۲ کشته برجا گذاشت.
وقوع ۲ زلزله ۳.۷ و ۳.۴ ریشتری در مردهک کرمان
زمین‌لرزه‌هایی به بزرگی 3.7 و 3.4 ریشتر مردهک از توابع شهرستان عنبرآباد در جنوب استان کرمان را لرزاند.
۲ معلم کرمانی بر اثر تصادف جان باختند
بخشدار چترود گفت: دو معلم که در منطقه چترود تدریس می‌کردند، هنگام برگشت به کرمان بر اثر تصادف جان باختند.
گازگرفتگی ۱۳ نفر را روانه بیمارستان کرد
رئیس شبکه بهداشت و درمان شیروان گفت: مسمومیت بر اثر گازگرفتگی در یکی از تالارهای شیروان، ساعتی پیش 13 نفر از شهروندان را روانه بیمارستان امام خمینی(ره) این شهر کرد.
شمار قربانیان آتش‌سوزیِ کالیفرنیا به ۵۰ نفر رسید
آتش در ایالت کالیفرنیای آمریکا همچنان قربانی می‌گیرد تا آنجا که شمار کشته‎شدگان به ۵۰ نفر رسیده است.
تصادف ۲ خودرو در قرچک با ۶ کشته و مجروح
سخنگوی اورژانس کشور از تصادف ۲ خودرو در قرچک خبر داد و گفت: در این حادثه ۲ نفر کشته و ۴ تَن مصدوم شدند.
تقاضای تخفیف در حکم محیط‌بان منطقه «نشر»
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور بابیان اینکه عقیده دارم محیط بان همدانی سهوی شلیک کرده است، گفت: تقاضای تخفیف در حکم محیط‌بان منطقه «نشر» را داریم.
عسل مخصوص دیابتی‌ها نداریم
عضو هیات علمی دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه عسل مخصوص افراد دیابتی وجود ندارد،گفت: تبلیغاتی در فضای مجازی و اماکن عمومی در مورد عسل مخصوص دیابتی ها مشاهده می شود که غیر واقعی است.
رونمایی از شگرد جدید کلاهبرداران در اینترنت
رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی ویژه کیش از سوء استفاده مجرمین سایبری از عواطف انسان دوستانه افراد خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحات پلیس در خصوص انتشار کلیپ درگیری چند جوان با یک طلبه+ جزئیات
سرهنگ حسین دهقان پور درخصوص انتشار کلیپی مبنی بر درگیری چند جوان با یک طلبه در فضای مجازی توضیحاتی ارائه کرد.
آمادگی راه آهن برای زمستان-اتمام پروژه‌های بهسازی خدمات به مسافران تا پایان سال
مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران از اتمام پروژه‌های بهسازی خدمات به مسافران تا پایان سال خبر داد و گفت: راه آهن آمادگی کامل برای فصل زمستان را دارد.
«طلای سرخ» روی اقتصاد را سپید کرد
نایب رئیس شورای ملی زعفران از رشد 60 درصدی صادرات زعفران ایران و درآمد ارزی ۱۴۵ میلیون دلاری در شش ماهه نخست امسال خبر داد و همین کشور آذربایجان را وسوسه کرده تا آنها نیز این محصول را کشت کنند.
اعلام جزئیات اجرای حکم سلطان سکه
از سوی دادستانی تهران جزئیات اجرای حکم وحید مظلومین ملقب به سلطان سکه و همدستش منتشر شد.
زن نیمه برهنه در یاسوج دستگیر شد
یاسوج- ایرنا- معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: غروب سه شنبه یک زن نیمه عریان در بلوار خلیج فارس یاسوج توسط ماموران پلیس و با هماهنگی مرجع قضائی دستگیر شد.
روسیه طرح مکرون مبنی بر کنترل جهانی شبکه اینترنت را رد کرد
سرنگونی 2 بالگرد عربستان در جیزان
فشار صهیونیست‌ها بر نتانیاهو برای استعفا و تاکید جهاد اسلامی بر آمادگی برای نبرد آتی
تلفات سنگین مزدوران عربستان در ساحل غربی یمن
سفر رسمی برهم صالح به اردن
تبریک حزب‌الله و انصارالله به مقاومت فلسطین
جنبش مجاهدین فلسطین: آمریکا سردمدار تروریسم است
واکنش حماس به تصمیم خصمانه آمریکا علیه معاون هنیه
کاریکاتورهای جهان عرب | از پیشنهاد بن سلمان به ترامپ تا خار در گلوی ارتش اسرائیل!
سرنگونی ۲ بالگرد عربستان در جیزان