تصمیمات چهار کشور ترکیه، آلمان، روسیه و فرانسه درباره سوریه

03:45 ۱۷۲ روز و ۱۳ ساعت پیش افکار نیوز 266 0
تصمیمات چهار کشور ترکیه، آلمان، روسیه و فرانسه درباره سوریه

سران ترکیه، آلمان، روسیه و فرانسه بعد از پایان نشست چهارجانبه «استانبول» طی یک کنفرانس خبری مشترک سخنرانی کردند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سران ترکیه، آلمان، روسیهو فرانسهبعد از پایان نشست چهارجانبه «استانبول» طی یک کنفرانس خبری مشترک سخنرانی کردند.
اردوغان؛ رئیس جمهورترکیهدر ابتدای این کنفرانس خبری «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیهسخنرانی کرد و گفت که با همتایان آلمانی، روس و فرانسوی خود بر حفظ وحدت سوریهبه توافق رسیده است.
او در چرایی اینکه چرا درگیری‌ها در سوریه به مشکل جهانی تبدیل شد، گفت که دلیل مشکل عدم توجه کافی به بحران سوریهاز سوی جامعهجهانی است.
اردوغان گفت که «اولولیت اصلی ما حفظ توافق آتش بس کامل در سوریه و جلوگیری از خونریزی در نزدیک‌ترین زمان ممکن است».
او ادامه داد: «در نشست امرو به اهمیت تبعیت از توافق آتش بس فعلی در ادلب [سوریه] و جلوگیری از وقوع بحران انسانی جدید اشاره کردیم».
رئیس جمهوری ترکیه ابراز امیداوری کرد که تصمیم‌ها و نتایج نشست استانبول در مورد سوریه، برای شهروندان این کشور «خیری» داشته باشد.
اردوغان همچنین بر ضرورت تشکیل کمیته تدوین قانون اساسیسوریه در سریعترین زمان ممکن تأکید کرد و گفت که مسئله بازگشت آوارگان سوریه به کشورشان باید «داوطلبانه» باشد.
پوتین؛ رئیس جمهوری روسیهرئیس جمهوری روسیه بعد از همتای ترکیه‌ای خود شروع به سخنرانی کرد و گفت که کشورش با همه تصمیم‌هایی که با هدف ارائه راه حل سیاسی و دیبلوماسی برای بحران سوریه مطرح شد، موافقت کرده است.
ولادیمیر پوتین از جامعه جهانی خواست که برای حل بحران سوریه تلاش بیشتری انجام دهد و از نتایج نشست کنگره ملی سوریه در شهر سوچی حمایت کند.
او گفت که اغلب اراضی سوریه از تروریسمآزاد شده و اولویت الآن بازسازی این کشور و بازگشت آوارگان سوری است.
با این حال پوتین گفت که باید تضمین‌هایی به کسانی که قصد بازگشت به سوریه را دارند، داده شود و همه گروه‌های «تندرو و افراطی» در سوریه را نابود کرد.
رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه کشورش به سوریه در جنگبا تروریسم کمک می‌کند، گفت: «همه طرف‌ها موافق هستند که رسیدن به ثبات پایدار و بلندمدت در سوریه، نیازمند یک راه‌حل سیاسی است و مقام‌های سوریه، که عملکردی سازنده داشته‌اند، باید در این روند مشارکت داشته باشند».
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسهرئیس جمهوری فرانسه به عنوان نفر سوم در این نشست خبری سخنرانی کرد و گفت که اولویت ما در سوریه مقابله با تروریسم است.
او گفت که احترام به حقوق بشردر سوریه محور گفت‌وگوهای امروز چهار کشور آلمان، ترکیه، روسیه و فرانسه بود.
ماکرون در مورد استفاده از احتمالی از سلاح‌های شیمیایی توسط هر یکی از طرفین هشدار داد و گفت که این مسئله به هیچ وجه قابل قبول نیست.
او گفت اینکه نیروهای ارتش سوریهتوانستند به مناطقی در این کشور اعمال قدرت کرده و آن‌ها را پس بگیرند، به معنای تضمین امنیت در این مناطق نیست.
آنگلا مرکل؛ صدراعظم آلمانصدر اعظم آلماننیز به نوبه خود در این نشست خبری با خبرنگاران صحبت کرد و از دولت سوریهخواست با مخالفان خود «گفت‌وگوی سازنده‌ای» داشته باشد.
او گفت که در نشست امروز استانبول بر تداوم آتش بس در استان ادلب توافق شد و حاضران در این نشست بر ضرورت حمایت از فرآیند سیاسی در سوریه تمرکز داشتند؛ فرآیندی که منتهی به انتخاباتآزاد شود و هیچ کسی را از شرکت در آن محروم نکند.
قتل خاشقچیرئیس جمهوری ترکیه در پاسخ به سؤالی در مورد قتل«جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود در کنسولگری سعودی در استانبول گفت که این «جنایت» در ترکیه رخ داده و باید عاملان آن نیز در استانبول محاکمه شوند.
اردوغان از مقام‌های سعودی خواست که در مورد «همدست‌ ترکیه‌ای» در قتل خاشقچی اطلاعات لازم را در اختیار ترکیه قرار دهند.
رئیس جمهوری ترکیه گفت: «به صورت رسمی به سعودی‌ها اعلام کرده‌ایم که حاضریم این ۱۸ نفر را محاکمه کنیم و دادستانی، پلیس و سرویس اطلاعاتی ما توجه زیادی به این پرونده دارند. تحقیقات هنوز ادامه دارد و نتایج آن نهایی نشده است».
او گفت: «سعودی‌ها باید به سؤال‌هایی در رابطه با این که چه کسی تیم ترور 18 نفره را به استانبول اعزام کرده، پاسخگو باشند».
صدر اعظم آلمان نیز در پاسخ به این سؤال گفت که «تا زمانی که تفاسیر شفاف و واضحی در مورد قتل خاشقچی از عربستان سعودیدریافت نکنیم، صادرات هرگونه سلاح به این کشور متوقف خواهد بود».
ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز گفت که تحریم‌های نظامی‌ای که علیه سعودی اعمال شده، به زودی در سطح اتحادیه اروپااعمال خواهد شد.
سرنوشت «بشار اسد»اردوغان در پاسخ به سؤالی در ارتباط با آینده رئیس جمهوری سوریه گفت که «این مردم سوریه است که آینده اسد را تعیین خواهند کرد. ولی از نظر ما او قاتل یک میلیون سوری است».
مرکل نیز در این خصوص گفت که باید به همه مردم سوریه در داخل و خارج فرصتی داد تا سرنوشت خود را خودشان تعیین کنند.
ماکرون نیز با بیان اینکه باید در کمیته تدوین قانوناساسی جدید سوریه افراد دارای صلاحیت تعیین شوند، اظهار داشت که باید به مردم سوریه شانس تعیین سرنوشت خود را داد تا آینده خود را رقم بزنند.
رئیس جمهوری فرانسه گفت: «این ما نیستیم که باید درباره ساختار سیاسی آینده سوریه تصمیم بگیریم، بلکه مردم سوریه باید این کار را کنند. ما باید شرایط را برای آن‌ها فراهم کنیم».
ماکرون ادامه داد: «در سوریه یک دولتمستقل هست که باید به آن احترام بگذاریم. در عین حال باید به رژیم فشار بیاوریم که در روند سیاسی مشارکت کند».
ولادیمیر پوتین نیز گفت: «این مردم سوریه هستند که باید رهبران خود را انتخاب کنند. به همین منظور باید روند سیاسی شکل گرفته و کمیته قانون اساسی تشکیل شده و عملیاتی شود».
او ادامه داد: «در ادلب، روسیه حق حمایت از دولت سوریه برای پاسخ به تحریکات احتمالی را برای خود محفوظ می‌داند».
نشست چهارجانبه استانبول درباره سوریه روز شنبه با حضور سران چهار کشور ترکیه، روسیه، آلمان و فرانسه برگزار شد.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

فرود اضطراری هواپیمای روسی در تهران
تهران- ایرنا- مرکز اورژانس تهران از فرود اضطراری یک فروند هواپیمای روسی عازم دبی طی امروز(پنجشنبه) در فرودگاه مهرآباد به منظور رسیدگی به حال یک بیمار بدحال این هواپیما خبر داد.
شاهد آثار و جلوه‌های اضمحلال استکبار جهانی هستیم
رییس قوه قضاییه گفت: اکنون نظام اسلامی با وجود همه تلاش‌ها و امکانات دشمنان در برابر نظام سلطه ایستاده است و به فرموده رهبری آینده بسیار روشن است و بی تردید پیروزی از آن ماست و اکنون شاهد آثار و جلوه‌های اضمحلال استکبار جهانی هستیم.
جدیدترین قیمت خودرو‌های داخلی در بازار
جدیدترین قیمت خودروهای داخلی در پی فروش فوری‌ محصولات ایران خودرو و سایپا با اندکی تغییرات در بازار همراه شد.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی: 15 کیلومتر از بزرگراه تبریز - اهر زیر بار ترافیک می رود
تبریز - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده امسال 15 کیلومتر از بزرگراه تبریز - اهر که جزو تعهدات یکی از شرکت های زیرمجموعه این بنیاد است، زیر بار ترافیک می رود.
اعتراض باشگاه ذوب‌آهن علیه بلیت فروشی
مسئولان باشگاه ذوب‌آهن همچنان نسبت به نحوه بلیت فروشی باشگاه پرسپولیس به آن معترض هستند مدعی هستند مصوبه شورای تامین استان در مورد بلیت فروشی این مسابقه از سوی سعید فتاحی رئیس کمیته مسابقات اجرا نشده است.
روحیه ایثار و شهادت طلبی ارتش مبنای اقتدار نظام است
استاندار قم گفت: حفظ روحیه ایثار و شهادت طلبی در ارتش، مبنای اقتدار نظام و امنیت ملی است.
بیش از 11 هزار مسکن برای زلزله زدگان سرپل ذهاب ساخته شد
قصرشیرین- ایرنا- فرماندار سرپل ذهاب از اتمام ساخت 11 هزار و 11 واحد مسکونی برای زلزله زدگان شهری و روستایی این شهرستان که در زلزله 7.3ریشتری سال 96 غرب کرمانشاه آسیب دیده بود، خبر داد.
خانه تکانی یوونتوس!
باشگاه یوونتوس در تابستان پیش رو به دنبال یک خانه تکانی اساسی است.
هشدار وزیر علوم به کنکوری ها
وزیر علوم در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام به داوطلبان کنکور سراسری توصیه کرد که فریب برخی حرف ها مانند تعویق زمان کنکور را نخورند.
ایجاد بیش از 2000 شغل در حوزه صنایع دستی چهارمحال و بختیاری
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: در سال گذشته دو هزار و 345 شغل در رشته‌های مختلف صنایع دستی این استان ایجاد شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
مجبور باشیم «اینستاگرام» را فیلتر خواهیم کرد
معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: دولت اگر مسیری پیش رو دارد به جز فیلترینگ اینستاگرام این شیوه را در پیش بگیرد و روی فعالیت‌های اینستاگرام اعمال حاکمیت کند؛ چنانچه مسیری برای نظارت وجود ندارد، مجبورخواهیم شد اینستاگرام را فیلتر کنیم.
پالایشگاه های هند از اوپک، مکزیک و آمریکا نفت می خرند
دهلی نو-ایرنا- مقامات آگاه اعلام کردند که در صورت تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه آینده، پالایشگاه های هندی قصد دارند سفارشات نفتی خود را از دیگر کشورهای عضو سازمان اوپک، مکزیک و آمریکا افزایش دهند.
مسکو: ونزوئلا تهدیدی برای ثبات و امنیت بین‌المللی نیست
المقداد در گفت‌وگو با تسنیم: ادامه مبارزه با تروریسم- سفر ظریف بیانگر همسویی دیدگاه‌های تهران و دمشق است
دیدگاه‌های متفاوت نامزدهای ریاست کمیسیون اروپایی درباره برگزیت
یونان 290 میلیارد یورو غرامت بابت خسارت‌های جنگ جهانی از آلمان درخواست کرد
تعامل ایران و پاکستان در سایه حسن همجواری و همبستگی ملت‌ها
کره‌شمالی:‌ شخصی بالغ‌تر جایگزین پامپئو در مذاکرات شود
کرملین از نزدیک بودن دیدار پوتین و کیم خبر داد
آمادگی روسیه برای ساخت راکتورهای هسته ای در چند کشور عربی
روسیه و تاجیکستان 17 سند همکاری امضا کردند
مادورو به آمریکا: تحریم‌های غیراخلاقی شما ونزوئلا را قوی‌تر می‌کند