تصمیمات چهار کشور ترکیه، آلمان، روسیه و فرانسه درباره سوریه

03:45 ۸۷ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 151 0
تصمیمات چهار کشور ترکیه، آلمان، روسیه و فرانسه درباره سوریه

سران ترکیه، آلمان، روسیه و فرانسه بعد از پایان نشست چهارجانبه «استانبول» طی یک کنفرانس خبری مشترک سخنرانی کردند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سران ترکیه، آلمان، روسیهو فرانسهبعد از پایان نشست چهارجانبه «استانبول» طی یک کنفرانس خبری مشترک سخنرانی کردند.
اردوغان؛ رئیس جمهورترکیهدر ابتدای این کنفرانس خبری «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیهسخنرانی کرد و گفت که با همتایان آلمانی، روس و فرانسوی خود بر حفظ وحدت سوریهبه توافق رسیده است.
او در چرایی اینکه چرا درگیری‌ها در سوریه به مشکل جهانی تبدیل شد، گفت که دلیل مشکل عدم توجه کافی به بحران سوریهاز سوی جامعهجهانی است.
اردوغان گفت که «اولولیت اصلی ما حفظ توافق آتش بس کامل در سوریه و جلوگیری از خونریزی در نزدیک‌ترین زمان ممکن است».
او ادامه داد: «در نشست امرو به اهمیت تبعیت از توافق آتش بس فعلی در ادلب [سوریه] و جلوگیری از وقوع بحران انسانی جدید اشاره کردیم».
رئیس جمهوری ترکیه ابراز امیداوری کرد که تصمیم‌ها و نتایج نشست استانبول در مورد سوریه، برای شهروندان این کشور «خیری» داشته باشد.
اردوغان همچنین بر ضرورت تشکیل کمیته تدوین قانون اساسیسوریه در سریعترین زمان ممکن تأکید کرد و گفت که مسئله بازگشت آوارگان سوریه به کشورشان باید «داوطلبانه» باشد.
پوتین؛ رئیس جمهوری روسیهرئیس جمهوری روسیه بعد از همتای ترکیه‌ای خود شروع به سخنرانی کرد و گفت که کشورش با همه تصمیم‌هایی که با هدف ارائه راه حل سیاسی و دیبلوماسی برای بحران سوریه مطرح شد، موافقت کرده است.
ولادیمیر پوتین از جامعه جهانی خواست که برای حل بحران سوریه تلاش بیشتری انجام دهد و از نتایج نشست کنگره ملی سوریه در شهر سوچی حمایت کند.
او گفت که اغلب اراضی سوریه از تروریسمآزاد شده و اولویت الآن بازسازی این کشور و بازگشت آوارگان سوری است.
با این حال پوتین گفت که باید تضمین‌هایی به کسانی که قصد بازگشت به سوریه را دارند، داده شود و همه گروه‌های «تندرو و افراطی» در سوریه را نابود کرد.
رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه کشورش به سوریه در جنگبا تروریسم کمک می‌کند، گفت: «همه طرف‌ها موافق هستند که رسیدن به ثبات پایدار و بلندمدت در سوریه، نیازمند یک راه‌حل سیاسی است و مقام‌های سوریه، که عملکردی سازنده داشته‌اند، باید در این روند مشارکت داشته باشند».
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسهرئیس جمهوری فرانسه به عنوان نفر سوم در این نشست خبری سخنرانی کرد و گفت که اولویت ما در سوریه مقابله با تروریسم است.
او گفت که احترام به حقوق بشردر سوریه محور گفت‌وگوهای امروز چهار کشور آلمان، ترکیه، روسیه و فرانسه بود.
ماکرون در مورد استفاده از احتمالی از سلاح‌های شیمیایی توسط هر یکی از طرفین هشدار داد و گفت که این مسئله به هیچ وجه قابل قبول نیست.
او گفت اینکه نیروهای ارتش سوریهتوانستند به مناطقی در این کشور اعمال قدرت کرده و آن‌ها را پس بگیرند، به معنای تضمین امنیت در این مناطق نیست.
آنگلا مرکل؛ صدراعظم آلمانصدر اعظم آلماننیز به نوبه خود در این نشست خبری با خبرنگاران صحبت کرد و از دولت سوریهخواست با مخالفان خود «گفت‌وگوی سازنده‌ای» داشته باشد.
او گفت که در نشست امروز استانبول بر تداوم آتش بس در استان ادلب توافق شد و حاضران در این نشست بر ضرورت حمایت از فرآیند سیاسی در سوریه تمرکز داشتند؛ فرآیندی که منتهی به انتخاباتآزاد شود و هیچ کسی را از شرکت در آن محروم نکند.
قتل خاشقچیرئیس جمهوری ترکیه در پاسخ به سؤالی در مورد قتل«جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود در کنسولگری سعودی در استانبول گفت که این «جنایت» در ترکیه رخ داده و باید عاملان آن نیز در استانبول محاکمه شوند.
اردوغان از مقام‌های سعودی خواست که در مورد «همدست‌ ترکیه‌ای» در قتل خاشقچی اطلاعات لازم را در اختیار ترکیه قرار دهند.
رئیس جمهوری ترکیه گفت: «به صورت رسمی به سعودی‌ها اعلام کرده‌ایم که حاضریم این ۱۸ نفر را محاکمه کنیم و دادستانی، پلیس و سرویس اطلاعاتی ما توجه زیادی به این پرونده دارند. تحقیقات هنوز ادامه دارد و نتایج آن نهایی نشده است».
او گفت: «سعودی‌ها باید به سؤال‌هایی در رابطه با این که چه کسی تیم ترور 18 نفره را به استانبول اعزام کرده، پاسخگو باشند».
صدر اعظم آلمان نیز در پاسخ به این سؤال گفت که «تا زمانی که تفاسیر شفاف و واضحی در مورد قتل خاشقچی از عربستان سعودیدریافت نکنیم، صادرات هرگونه سلاح به این کشور متوقف خواهد بود».
ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز گفت که تحریم‌های نظامی‌ای که علیه سعودی اعمال شده، به زودی در سطح اتحادیه اروپااعمال خواهد شد.
سرنوشت «بشار اسد»اردوغان در پاسخ به سؤالی در ارتباط با آینده رئیس جمهوری سوریه گفت که «این مردم سوریه است که آینده اسد را تعیین خواهند کرد. ولی از نظر ما او قاتل یک میلیون سوری است».
مرکل نیز در این خصوص گفت که باید به همه مردم سوریه در داخل و خارج فرصتی داد تا سرنوشت خود را خودشان تعیین کنند.
ماکرون نیز با بیان اینکه باید در کمیته تدوین قانوناساسی جدید سوریه افراد دارای صلاحیت تعیین شوند، اظهار داشت که باید به مردم سوریه شانس تعیین سرنوشت خود را داد تا آینده خود را رقم بزنند.
رئیس جمهوری فرانسه گفت: «این ما نیستیم که باید درباره ساختار سیاسی آینده سوریه تصمیم بگیریم، بلکه مردم سوریه باید این کار را کنند. ما باید شرایط را برای آن‌ها فراهم کنیم».
ماکرون ادامه داد: «در سوریه یک دولتمستقل هست که باید به آن احترام بگذاریم. در عین حال باید به رژیم فشار بیاوریم که در روند سیاسی مشارکت کند».
ولادیمیر پوتین نیز گفت: «این مردم سوریه هستند که باید رهبران خود را انتخاب کنند. به همین منظور باید روند سیاسی شکل گرفته و کمیته قانون اساسی تشکیل شده و عملیاتی شود».
او ادامه داد: «در ادلب، روسیه حق حمایت از دولت سوریه برای پاسخ به تحریکات احتمالی را برای خود محفوظ می‌داند».
نشست چهارجانبه استانبول درباره سوریه روز شنبه با حضور سران چهار کشور ترکیه، روسیه، آلمان و فرانسه برگزار شد.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بانوی طلایی کشتی ایران: بلاتکلیفیم!
ملی پوش کشتی کلاسیک بانوان از وضعیت خود بعد از مسابقات بین‌المللی لبنان گلایه کرد و گفت چشم انتظار و گوش به زنگ هستیم تا خبری از اردوی تیم ملی بدهند، اما خبری نیست و در بلاتکلیفی به سر می‌بریم.
قهرمانی ولاسوف و چاکوتادزه در کشتی فرنگی قهرمانی روسیه
رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی روسیه با مشخص شدن نفرات برتر پایان یافت.
کمیل قاسمی: کشتی بالاتر از هر فرد و گروهی است
دارنده مدال های نقره و برنز المپیک و نقره جهان با بیان اینکه کارنامه رسول خادم با موفقیت‌های خوبی همراه بوده است،گفت: در شرایط فعلی همه باید کمک کنند تا کشتی در المپیک به موفقیت برسد.
دعوت از بنی‌تمیم برای حضور در جلسه کمیته اجرایی کشتی آسیا
حمید بنی تمیم و عیسی مومنی با دعوت رئیس شورای کشتی آسیا در جلسه کمیته اجرایی این شورا که در کشور چین برگزار می شود حضور می یابند.
اردوی فرنگی‌کاران اعزامی به جام وهبی امره برگزار می‌شود
اردوی تیم ملی کشتی فرنگی برای حضور در جام وهبی امره ترکیه روزهای ۶ تا ۹ بهمن ماه در محل خانه کشتی عبدالله موحد مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار می شود.
نایب قهرمان المپیک آتن: برای هیات کشتی کیسه ندوخته‌ایم
نایب قهرمان المپیک گفت: اعتقاد برخی که سنگ‌اندازی می‌کنند بر این است که ما قرص و محکم به صندلی هیات کشتی چسبیده‌ایم، اما همه می‌دانند نیازی به این جایگاه و صندلی‌ها نداریم.
بنی تمیم: فعلا تصمیمی برای حضور در انتخابات کشتی ندارم
سرپرست فدراسیون کشتی، گفت‌: فعلا تصمیمی برای حضور در انتخابات ندارم و هر زمانی که وزارت ورزش و جوانان صلاح بداند آمادگی برگزاری انتخابات وجود دارد.
بنا: گلایه‌ام بخاطر تبعیض میان فوتبال و دیگر رشته‌هاست- قول مدال المپیک نداده‌ام
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: جلسه خوبی با رییس کمیته ملی المپیک داشتیم و صالحی امیری قول داد مشکلات مالی پیش روی کشتی را رفع کند.
مدیر تیم ملی نگران سفر خارجی یا جودو؟
انتقاد مدیر تیم‌های ملی جودو از سرپرست فدراسیون بدلیل عدم اعزام جودوکاران به اردوهای خارجی در حالیکه سرپرست فدراسیون سعی در صرف بودجه برای تجهیز امکانات جودوکاران دارد، حواشی زیادی را برای جودوی ایران طی روزهای اخیر بوجود آورده است.
برنامه کشتی فرنگی جام تختی- حضور ۱۰ تیم خارجی در اندیمشک
برنامه رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی اعلام شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حکیمی‌پور: استانی‌شدن انتخابات به‌تنهایی کارآمد نیست
دبیرکل حزب اراده ملت ایران طرح استانی‌شدن انتخابات را در صورتی دارای کارآمدی دانست که نظام انتخابات به سمت حزبی‌شدن حرکت کند.
امینی: باید از فضای مجازی برای تقابل با دشمنان بهره ببریم
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش حضور جوانان در فضای مجازی به منظور دشمن شناسی و مقابله با دشمن، گفت: با حضور جوانان هوشمند و متعهد در فضای مجازی می توانیم ارزش های خود را به رخ بیگانگان بکشیم و در مقابل دشمن بایستیم.
یادی از «مدار صفر درجه» حسن فتحی + فیلم و عکس
سریال «مدار صفر درجه» به کارگردانی حسن فتحی که پرمخاطب‌ترین سریال در آن سال‌ها شناخته شد و در زمان پخش از طرف رسانه‌های خارجی مورد توجه قرار گرفت، برای چندمین بار به روی آنتن تلویزیون رفته است.
برترین آثار معماری جهان در سالی که گذشت + عکس
معماری یکی از جذاب‌ترین حوزه‌های هنر به شمار می‌رود و خلاقیت یکی عناصر جدانشدنی این حوزه است. در این گزارش سعی داریم به برترین آثار هنر معماری جهان در سال ۲۰۱۸ نگاهی بیندازیم.
روایت «امام موسی صدر» از نیم قرن پیش اروپا
«در این ۵۵ روز ۱۰هزار کیلومتر راه را با ماشین پیمودیم که البته این غیر از سفرهای دریایی و هوایی است. با ماشینِ من سفر کردیم اما خلیل صبراوی راننده بود. رنج سفر نصیب او شد و دستاوردهایش نصیب من.»
۲۰۳ مهاجر در آب‌های مدیترانه غرق شدند
لاوروف به الجزایر می‌رود
فرانسه سفیر ایتالیا را احضار کرد
رایزنی ابوالغیط با لاوروف درباره نشست آتی روسیه و اتحادیه عرب
روسیه: آمریکابه دنبال بهانه برای ممانعت از دیداری دیگر میان پوتین و ترامپ است
کوربین از برنامه برگزاری دومین رفراندوم بریگزیت حمایت کرد
امضای یک معاهده جدید همکاری میان رهبران آلمان و فرانسه
بازداشت ۱۱ معترض در روسیه در آستانه مذاکرات پوتین و آبه
ویدئو - چرا دولت آمریکا تعطیل شده است؟
هواپیماربایی در خطوط هوایی روسیه