زائران اربعین درگیر بی‌تدبیری‌ها

12:38 ۸۹ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 123 0
زائران اربعین درگیر بی‌تدبیری‌ها

سختی‌های تهیه ارز در شهر‌های نجف و کربلا زائران حسینی را به دردسر انداخته است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،هر لحظه که می‌گذرد نبض‌ها تندتر می‌زند. این روز‌ها دنیا به سمت کربلا در جریان است و از هر سوی این
جهانپهناور عاشقان به سمت عراقو شهر‌های نجف و کربلادر مسیرند. اما گویا قرار است هر سال ماجرایی در راه زیارت اربعین حسینی کام زائران را تلخ کند. اگرچه تمام این سختی‌ها در راه رسیدن به زیارت حضرت ارباب هر دشواری و سختی را ناچیز می‌کند. اگر تا سال‌های قبل زیارت اربعین سختی‌هایی، چون شلوغی مرز‌های زمینی و نرخ عجیب بلیت
هواپیمادر روز‌های منتهی به اربعین و مسائلی از این دست را به همراه داشت، امسال نوسانات ارزی هم موجب شد تا پدیده ارزو فروش دینار به زائران سر زبان‌ها بیفتد.
اخبار و شواهد موجود نشان می‌دهد که برای تأمین ارز مورد نیاز زائران برنامه‌ریزی درستی انجام نشده و هم‌اکنون صف‌های طولانی در شهر‌های نجف و کربلا یا پایانه‌های مرزی برای دریافت دینار ایجاد شده است. در همین زمینه یک مقام ایرانی مسوول در کربلای معلا که نام خود را اعلام نکرده است، گفته:
مشکلاتارزی و نحوه گرفتن دینار عراقی از سوی مراکز اعلام شده در عراق کام زائران ایرانی اربعین حسینی را تلخ کرده و برای آن‌ها دردسرساز شده است.
وی در توضیحات بیشتر گفته است: برخی از زائران اربعین حسینی ایرانی سه روز است که در صف گرفتن دینار عراقی هستند که قبل از سفر به عراق در سامانه بانک ملی ثبت‌نام کرده‌اند، ولی هنوز ارز خود را دریافت نکرده‌اند. این مقام مسوول در کربلا با بیان این که گرفتن دینار عراقی از سوی زائران حسینی باید در داخل
خاکایران انجام می‌شد، گفت: مقامات بانک ملی ایران اعلام کرده بودند که در کربلا ۱۷‌مرکز واگذاری دینار عراقی به زائران ثبت‌نام کرده در ایراناختصاص داده‌اند، اما فقط یک مرکز به این کار اختصاص یافته و با توجه به مراجعه زیاد، زائران بسیار زیادی در صف گرفتن دینار عراقی هستند.
این مقام ایرانی با اشاره به این که تصمیم واگذاری دینار عراقی به زائرین اربعین حسینی در عین حالی که تصمیم درستی بوده، ولی دیر هنگام بوده است، گفت: زائران حسینی به جای این که به زیارت خود در عتبات عالیات برسند در صف ارز ایستاده‌اند.
اخبار دریافتی از برخی زائران نیز از آن حکایت دارد که دردسر‌های بسیاری برای آن‌ها به وجود آمده است. تعدادی از زائران زیارت اربعین خود را انجام داده و قصد بازگشت به کشور را دارند، اما به دلیل نداشتن ارز و
پولمورد نیاز نمی‌توانند برگردند. این در حالی است که باجه تحویل ارز در کربلا نیز بسیار شلوغ بوده و گفته می‌شود چند هزار نفر در صف هستند و حتی این صف کیلومتری شده است. آقای میرمسعود حسینیان، سرکنسول
جمهوری اسلامی ایراندر کربلا نیز با تأیید این اخبار به «ایرنا» گفته است: متأسفانه برخی بی‌درایتی‌ها باعث این مشکل شده است. وی در ادامه از قول مسوولان بانک ملی مبنی بر راه‌اندازی چند باجه دیگر در شهر کربلا خبر داده که البته همچنان محقق نشده‌اند.
دینار از ایران بخریدبانک ملی دو بسته ارزی برای زائران در نظر گرفته است. یکی از این بسته‌ها ۵۰‌هزار دیناری است که معادل حدود ۴۸۰‌هزار تومان ایران است. بسته دیگر که ۱۰۰‌هزار دیناری است حدود ۹۶۰‌هزار تومان می‌شود. این در حالی است که بر اساس استعلام‌های صورت گرفته از بازار آزاد ارز در کشور هر دینار عراقی حدود ۱۲۵ ریال
خرید و فروشمی‌شود که با احتساب ۱۰۰ هزار دینار آزاد، هر زائر باید حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بپردازد. این مقدار تفاوت ۲۹۰ هزار تومانی بین دینار بانک ملی و بازار آزاد را نشان می‌دهد. اما مشکلات به وجود آمده در زمینه تحویل ارز از سوی بانک ملی مسوولان این نهاد را نیز مجبور به پاسخگویی کرده است. آقای محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی در این باره از حل مشکل پرداخت ارز به زائران خبر داده و به «ایسنا» گفته که با افزایش تعداد باجه‌های مرزی و ارسال نیرو از ایران و برخی اقدامات از جمله عدم نیاز به
اینترنتدر روند پرداخت ارز دیگر از صف‌های طولانی برای دریافت ارز خبری نیست و روند این پرداخت روان شده است. اگرچه بانک ملی نیز عصر روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد زائران قبل از ورود به عراق ارز مورد نیاز خود را در مهران و چذابه تهیه کنند. با این وجود همچنان به زائران توصیه شده است اگر در یکی دو روز آینده قصد عزیمت به عتبات عالیات را دارند، دینار مورد نیاز خود را در ایران تهیه کرده و به همراه داشته باشند.
راه بسته به روی اتوبوس‌هاامسال موضوع دیگری که راه را بر زائران اربعین ناهموار کرده، به مسأله ورود خودرو‌ها و به‌ خصوص اتوبوس‌های زائران باز می‌گردد. امسال تعدادی از زائران برنامه‌ریزی کرده بودند تا بتوانند با خودروی شخصی یا
اتوبوسوارد کشور عراق شده و به سمت شهر‌های نجف و کربلا حرکت کنند. اما ورود خودرو‌ها و اتوبوس‌ها نیز در یکی دو روز اخیر به مشکل خورده است. 
روز گذشته سردار محمدحسین حمیدی، رییس‌ پلیس راهکشور در باره ظرفیت پارکینگ‌های شهر مهران برای توقف خودرو‌ها گفت: ظرفیت پارکینگ‌های کشور در حال حاضر به‌ دلیل حجم بالای زائرین اشباع شده است.
این در حالی است که اخبار رسیده از آن حکایت دارد که پلیس از ورود خودرو‌ها به شهر مهران ممانعت کرده و افراد باید خودرو‌های خود را در پارکینگ‌های مجاز بیرون از شهر مهران پارک کنند. این در حالی است که اتوبوس‌هایی که کاپوتاژ شده‌اند تا بتوانند از مرز مهران وارد کشور عراق شوند به سمت مرز شلمچه هدایت می‌شوند. از سوی دیگر سردار حسین اشتری،
فرمانده نیروی انتظامیظهر دیروز درباره علت تأخیر اتوبوس‌های کاپوتاژ در پایانه مرزی مهران گفت: دلیل این تأخیر حجم زیاد این اتوبوس‌ها بود که عزیزان عراقی آمادگی هماهنگی خروج این تعداد اتوبوس را نداشتند که به‌حمدالله این موضوع برطرف شده است.
سنگ پیش پای موکب‌هایکی دیگر از کمبود‌هایی که امسال مورد توجه قرار گرفته، اجازه ندادن راه‌اندازی موکب از سوی برخی نهاد‌ها و سازمان‌ها در نزدیکی مرز است. گفته می‌شود این دستور از سوی مقامات برخی استان‌های مرزی و به بهانه اینکه موکب‌ها باید به طور کامل مردمی بوده و مایحتاج خود را از شهر‌های مرزی تهیه کنند، اتخاذ شده است. این در حالی است که نهاد‌ها و سازمان‌هایی که در سال‌های گذشته در نزدیکی مرز‌ها موکب دائر کرده و به زوار خدمت می‌کردند، اقلام مورد نیاز خود را نیز از شهر‌ها و اهالی همان منطقه می‌خریدند که این مسأله حتی به
اقتصادمحلی نیز کمک می‌کرد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

۵ ستاره پرکار حاضر در جشنواره فجر امسال
بهنوش طباطبایی بعد از بازی در فیلم «زیر سقف دودی» دو سالی کار نکرد و بیشتر تمرکز خود را معطوف به تئاتر کرد و حالا بعد از دو‌سال غیبت امسال با دو فیلم «ماجرای نیمروز ٢-رد خون» و «غلامرضا تختی» حاضر است. از فیلم دومی و مختصات نقش او چیزی رسانه‌ای نشده، نه عکسی منتشر شده و نه اطلاعاتی به بیرون درز کرده، اما در فیلم محمد حسین مهدویان، از نقشش با انتشار پوستری از فیلم رونمایی شده است.
باور‌های اشتباه خانم‌ها در لباس پوشیدن
قوانین مختلفی در مورد مد وجود دارد که برخی از آنها به مرور تبدیل به اصول ثابت مد شده اند اما گذشت زمان اشتباه بودن برخی از آنها را ثابت کرده است. شاید شما هم باورهایی در زمینه مد داشته باشید که اشتباه باشد، برای این منظور بهتر است که در ادامه مطلب همراه ما باشید.
درباره کلیپ عجیبی که ترویج کودک‌همسری می‌کند
این زوج احتمالا تا همان ۱۳، ۱۴‌سالگی هرگز دست به سیاه و سفید نزده‌اند و شاید یک سالی نامزد بوده‌اند و سپس به خانه بخت رفته‌اند. با آرزوی خوشبختی برای این دوستان، من درباره بچه‌هایی صحبت می‌کنم که، چون «نان‌خور» اضافه هستند، شوهر داده می‌شوند.
لیگ NBA؛ پیروزی راکتس با شاهکار هاردن
تیم هیوستون راکتس با شاهکار دیگری از گارد رأس خود مقابل نیویورک نیکس به پیروزی رسید.
سرمربی عراق در یک قدمی اخراج
سایت اسپورت عراق خبر داد که سرمربی تیم ملی عراق در آستانه برکناری قرار دارد.
محمدخانی‌: نوشتند ناصر دیوار چین را فروریخت
مهاجم اسبق پرسپولیس و تیم ملی به خبرورزشی گفت: بیرانوند نشان داد بهترین تبدیل به بهترین دروازه‌بان فوتبال آسیا شده است.
قرارداد جلالی با باشگاه نساجی امضا شد
قرارداد مجید جلالی سرمربی جدید تیم فوتبال نساجی با مسئولان این باشگاه امضا شد.
پیام وزیر ورزش برای تیم کارلوس کی روش
وزیر ورزش و جوانان در آستانه بازی تیم های ایران و چین در پیامی خطاب به ملی پوشان کشورمان گفت: دیوار چین در مقابل اراده شما دوام نخواهد آورد.
والورده: به خاطر بازی ندادن مسی پشیمان نیستم
سرمربی آبی اناری ها به شکست تیمش برابر سویا در جام حذفی واکنش نشان داد. البته او از قرار ندادن نام مسی در فهرست نهایی این دیدار پشیمان نیست.
عراق خواستار حذف قطر شد
فدراسیون فوتبال عراق هم به جمع تیم های شاکی جام ملت های آسیا 2019 پیوست و به صورت رسمی خواستار اخراج میزبان آتی جام جهانی از این رقابت ها شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
لغو محدودیت اعتبار ثبت سفارش برخی کالا‌ها
بر اساس تصمیم جدید دولت که در روزهای آینده اعلام رسمی خواهد شد، کالاهای اساسی مشمول انقضای ثبت سفارش نشده و مهلت اعتبار ثبت سفارش برای تمامی کالاها از سه ماه به ۶ ماه افزایش خواهد یافت.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
هوای کلانشهر‌ها آلوده‌تر می‌شود
آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده میرجاوه
ضرب و شتم گربه توسط حیوان‌آزار تهرانی
درخواست داروی بدون نسخه افزایش یافت
حکم جالب دادگاه برای راننده بی‌احتیاط
هوای کشور بارانی می‌شود
شیوه نامه «جشنواره نوآوری در فرآیند آموزش و یادگیری» ابلاغ شد + جزئیات
پیش‌بینی تداوم وضعیت ناسالم هوای تهران برای گروه‌های حساس تا جمعه
مصدومیت 12 مسافر اتوبوس در تصادف زنجان
هشدار سخنگوی وزارت بهداشت درباره بیماری های غیر واگیردار