زائران اربعین درگیر بی‌تدبیری‌ها

12:38 ۲۲ روز و ۳ ساعت پیش افکار نیوز 56 0
زائران اربعین درگیر بی‌تدبیری‌ها

سختی‌های تهیه ارز در شهر‌های نجف و کربلا زائران حسینی را به دردسر انداخته است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،هر لحظه که می‌گذرد نبض‌ها تندتر می‌زند. این روز‌ها دنیا به سمت کربلا در جریان است و از هر سوی این
جهانپهناور عاشقان به سمت عراقو شهر‌های نجف و کربلادر مسیرند. اما گویا قرار است هر سال ماجرایی در راه زیارت اربعین حسینی کام زائران را تلخ کند. اگرچه تمام این سختی‌ها در راه رسیدن به زیارت حضرت ارباب هر دشواری و سختی را ناچیز می‌کند. اگر تا سال‌های قبل زیارت اربعین سختی‌هایی، چون شلوغی مرز‌های زمینی و نرخ عجیب بلیت
هواپیمادر روز‌های منتهی به اربعین و مسائلی از این دست را به همراه داشت، امسال نوسانات ارزی هم موجب شد تا پدیده ارزو فروش دینار به زائران سر زبان‌ها بیفتد.
اخبار و شواهد موجود نشان می‌دهد که برای تأمین ارز مورد نیاز زائران برنامه‌ریزی درستی انجام نشده و هم‌اکنون صف‌های طولانی در شهر‌های نجف و کربلا یا پایانه‌های مرزی برای دریافت دینار ایجاد شده است. در همین زمینه یک مقام ایرانی مسوول در کربلای معلا که نام خود را اعلام نکرده است، گفته:
مشکلاتارزی و نحوه گرفتن دینار عراقی از سوی مراکز اعلام شده در عراق کام زائران ایرانی اربعین حسینی را تلخ کرده و برای آن‌ها دردسرساز شده است.
وی در توضیحات بیشتر گفته است: برخی از زائران اربعین حسینی ایرانی سه روز است که در صف گرفتن دینار عراقی هستند که قبل از سفر به عراق در سامانه بانک ملی ثبت‌نام کرده‌اند، ولی هنوز ارز خود را دریافت نکرده‌اند. این مقام مسوول در کربلا با بیان این که گرفتن دینار عراقی از سوی زائران حسینی باید در داخل
خاکایران انجام می‌شد، گفت: مقامات بانک ملی ایران اعلام کرده بودند که در کربلا ۱۷‌مرکز واگذاری دینار عراقی به زائران ثبت‌نام کرده در ایراناختصاص داده‌اند، اما فقط یک مرکز به این کار اختصاص یافته و با توجه به مراجعه زیاد، زائران بسیار زیادی در صف گرفتن دینار عراقی هستند.
این مقام ایرانی با اشاره به این که تصمیم واگذاری دینار عراقی به زائرین اربعین حسینی در عین حالی که تصمیم درستی بوده، ولی دیر هنگام بوده است، گفت: زائران حسینی به جای این که به زیارت خود در عتبات عالیات برسند در صف ارز ایستاده‌اند.
اخبار دریافتی از برخی زائران نیز از آن حکایت دارد که دردسر‌های بسیاری برای آن‌ها به وجود آمده است. تعدادی از زائران زیارت اربعین خود را انجام داده و قصد بازگشت به کشور را دارند، اما به دلیل نداشتن ارز و
پولمورد نیاز نمی‌توانند برگردند. این در حالی است که باجه تحویل ارز در کربلا نیز بسیار شلوغ بوده و گفته می‌شود چند هزار نفر در صف هستند و حتی این صف کیلومتری شده است. آقای میرمسعود حسینیان، سرکنسول
جمهوری اسلامی ایراندر کربلا نیز با تأیید این اخبار به «ایرنا» گفته است: متأسفانه برخی بی‌درایتی‌ها باعث این مشکل شده است. وی در ادامه از قول مسوولان بانک ملی مبنی بر راه‌اندازی چند باجه دیگر در شهر کربلا خبر داده که البته همچنان محقق نشده‌اند.
دینار از ایران بخریدبانک ملی دو بسته ارزی برای زائران در نظر گرفته است. یکی از این بسته‌ها ۵۰‌هزار دیناری است که معادل حدود ۴۸۰‌هزار تومان ایران است. بسته دیگر که ۱۰۰‌هزار دیناری است حدود ۹۶۰‌هزار تومان می‌شود. این در حالی است که بر اساس استعلام‌های صورت گرفته از بازار آزاد ارز در کشور هر دینار عراقی حدود ۱۲۵ ریال
خرید و فروشمی‌شود که با احتساب ۱۰۰ هزار دینار آزاد، هر زائر باید حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بپردازد. این مقدار تفاوت ۲۹۰ هزار تومانی بین دینار بانک ملی و بازار آزاد را نشان می‌دهد. اما مشکلات به وجود آمده در زمینه تحویل ارز از سوی بانک ملی مسوولان این نهاد را نیز مجبور به پاسخگویی کرده است. آقای محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی در این باره از حل مشکل پرداخت ارز به زائران خبر داده و به «ایسنا» گفته که با افزایش تعداد باجه‌های مرزی و ارسال نیرو از ایران و برخی اقدامات از جمله عدم نیاز به
اینترنتدر روند پرداخت ارز دیگر از صف‌های طولانی برای دریافت ارز خبری نیست و روند این پرداخت روان شده است. اگرچه بانک ملی نیز عصر روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد زائران قبل از ورود به عراق ارز مورد نیاز خود را در مهران و چذابه تهیه کنند. با این وجود همچنان به زائران توصیه شده است اگر در یکی دو روز آینده قصد عزیمت به عتبات عالیات را دارند، دینار مورد نیاز خود را در ایران تهیه کرده و به همراه داشته باشند.
راه بسته به روی اتوبوس‌هاامسال موضوع دیگری که راه را بر زائران اربعین ناهموار کرده، به مسأله ورود خودرو‌ها و به‌ خصوص اتوبوس‌های زائران باز می‌گردد. امسال تعدادی از زائران برنامه‌ریزی کرده بودند تا بتوانند با خودروی شخصی یا
اتوبوسوارد کشور عراق شده و به سمت شهر‌های نجف و کربلا حرکت کنند. اما ورود خودرو‌ها و اتوبوس‌ها نیز در یکی دو روز اخیر به مشکل خورده است. 
روز گذشته سردار محمدحسین حمیدی، رییس‌ پلیس راهکشور در باره ظرفیت پارکینگ‌های شهر مهران برای توقف خودرو‌ها گفت: ظرفیت پارکینگ‌های کشور در حال حاضر به‌ دلیل حجم بالای زائرین اشباع شده است.
این در حالی است که اخبار رسیده از آن حکایت دارد که پلیس از ورود خودرو‌ها به شهر مهران ممانعت کرده و افراد باید خودرو‌های خود را در پارکینگ‌های مجاز بیرون از شهر مهران پارک کنند. این در حالی است که اتوبوس‌هایی که کاپوتاژ شده‌اند تا بتوانند از مرز مهران وارد کشور عراق شوند به سمت مرز شلمچه هدایت می‌شوند. از سوی دیگر سردار حسین اشتری،
فرمانده نیروی انتظامیظهر دیروز درباره علت تأخیر اتوبوس‌های کاپوتاژ در پایانه مرزی مهران گفت: دلیل این تأخیر حجم زیاد این اتوبوس‌ها بود که عزیزان عراقی آمادگی هماهنگی خروج این تعداد اتوبوس را نداشتند که به‌حمدالله این موضوع برطرف شده است.
سنگ پیش پای موکب‌هایکی دیگر از کمبود‌هایی که امسال مورد توجه قرار گرفته، اجازه ندادن راه‌اندازی موکب از سوی برخی نهاد‌ها و سازمان‌ها در نزدیکی مرز است. گفته می‌شود این دستور از سوی مقامات برخی استان‌های مرزی و به بهانه اینکه موکب‌ها باید به طور کامل مردمی بوده و مایحتاج خود را از شهر‌های مرزی تهیه کنند، اتخاذ شده است. این در حالی است که نهاد‌ها و سازمان‌هایی که در سال‌های گذشته در نزدیکی مرز‌ها موکب دائر کرده و به زوار خدمت می‌کردند، اقلام مورد نیاز خود را نیز از شهر‌ها و اهالی همان منطقه می‌خریدند که این مسأله حتی به
اقتصادمحلی نیز کمک می‌کرد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

گردشگری عمودی در ارتفاعات شگفت آور چین
در چندین سال اخیر توسعه دهندگان چینی جاذبه های توریستی جدید زیادی را در نقاط مرتفع کشور افتتاح کرده اند. پل های شیشه ای در قله کوه ها، مسیرهای پیاده روی باریک و هولناک چسبیده به صخره ها و حتی در قله آسمانخراش ها.
دیالوگ‌های ماندگار؛ به خاطرِ یک مشت دلار!
سخنوري يکي از ارکان ادبيات ایران و جهان است و نغزگويي و جمله های تاثیر گذار دو بن مايه اصيل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همين اصل يکي از پايه‌هاي ماندگاري فيلم هاي سينمايي و مجموعه‌هاي تلويزيوني را بايد در ديالوگ‌هايي جستجو کرد که در حافظه تاريخي مخاطبانشان نقش بسته‌اند.
عکس: حیوانات آلبینو نیازی به رنگ ندارند
باتوجه به رنگ های بی شماری که در دنیای حیوانات وجود دارد، دیدن یک حیوان کاملا سفید و بی رنگ می تواند یک تجربه فوق العاده باشد.
محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی شد
محمد بنا بعنوان سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان منصوب شد.
بیرانوند نامزد بهترین بازیکن سال آسیا شد
دروازه بان پرسپولیس جزو 3 نامزد نهایی کسب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا شد.
پرسپولیس در میان پرشورهای جهان سوم شد
در نظرسنجی روزنامه اسپانیایی مارکا، پرسپولیس جایگاه سومین هواداران پرشور جهان را به خود اختصاص داد.
رحمانی: پرسپولیس بهترین تیم ایران است
بازیکن تیم فوتبال پیکان گفت:پرسپولیس تیم دوم آسیا و بهترین تیم ایران است اما ما می‌خواهیم فردا دست پر از زمین بیرون بیاییم.
ماریو: یک امتیاز ارزشمند را از ایتالیا گرفتیم
هافبک تیم ملی پرتغال پس از تساوی مقابل ایتالیا گفت:ما امروز با تیمی ممتاز رقابت کردیم.
رای انضباطی پرسپولیس و سایپا اعلام شد
رای دیدار تیم های سایپا و پرسپولیس تهران از سری رقابت‌های لیگ برتر در هفته دهم از سوی کمیته انضباطی صادر شد.
سرنوشت راه آهن، صبا و نفت در انتظار انزلی
تیم فوتبال ملوان در هفته سیزدهم لیگ یک به لطف پنالتی دقیقه ۹۲ از شکست خانگی گریخت تا شرایط بحرانی همچنان بر این تیم حاکم باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
شیراز؛ میزبان بزرگترین رویداد سوارکاری جهان
‌رئیس هیئت سوارکاری فارس اعلام کرد که یکم تا چهارم آذرماه بزرگترین رویداد سوارکاری و هنرهای رزمی سواره جهان به میزبانی این استان و شهر شیراز برگزار می‌شود.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
ابطحی: ضاربان نوازندگان رشت متحجر هستند
محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی و رییس دفتر محمد خاتمی با انتقاد از نحوه برخورد با 3 نوجوان نوازنده در رشت این کار را توهین به ایرانیت و نماد تحجر خواند.
تندگویان: محسن هاشمی باید شهردار می‌شد
سرقت دمپایی محیط بان توسط پلنگ ایرانی!
آغاز ثبت نام آزمون دکترا از ۶ آذرماه
مدارس از ۲۰ روز آینده رتبه‌بندی می‌شوند
دومین یورش هوای سرد قطبی به ایران
دارایی بافی، هنری به قدمت هزار سال
باران به داد دریاچه ارومیه رسید
برداشت مرکبات در مازندران
آزادی دو متهم پرونده تصادف نوربخش
کارگران هفت‌تپه: با رسانه خارجی حرف نمی‌زنیم