افزایش شاخص امید به زندگی در ایران

11:07 ۸۸ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 190 0
افزایش شاخص امید به زندگی در ایران

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: شاخص امید به زندگی در ایران افزایش یافته و رتبه ایران از نظر شاخص توسعه انسانی در جهان و منطقه را بهبود داده است و باید شاخص امید زندگی توام با سلامتی نیز در این راستا ارتقا یابد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،علیرضا رییسی در کنفرانس منطقه آسیا – اقیانوسیه«نقش خانواده، اجتماع و دولتدر جوامع رو به سالمندی» با بیان این مطلب، افزود: افزایش امید به زندگی، دستاورد مثبت توسعه اجتماعی، اقتصادی و پیشرفت‌های نظام سلامتدر سطح جهانو کشور ما ایراناست.
وی اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه، اولین هدف وزارت بهداشت، درمان و آموزشپزشکی، "افزایش امید به زندگی " است. یکی از سه معیار شاخص توسعه انسانی (Human Development Index) زندگی طولانی و سالم است. زندگی طولانی و سالم، دسترسی به دانش و معرفت و سطح زندگی مناسب، سه معیار
شاخصتوسعه انسانی هستند.
معاون بهداشت وزارت بهداشتافزود: شاخص امید به زندگی در ایران افزایش یافته و رتبه ایران از نظر شاخص توسعه انسانی در جهان و منطقه را بهبود داده است و باید شاخص امید زندگی توام با سلامتی نیز در این راستا ارتقا یابد.
وی در ادامه بیان کرد: «توسعه» چیزی جز رضایت‌بخش کردن وضعیت زندگی مردم نیست و یقینا بدون سلامت هیچ فردی از زندگی خود راضی نخواهد بود.
رییسی گفت: سلامت افراد یک «ذخیره سرمایه» است که به مرور زمان با گذر طبیعی عمر مستهلک می‌شود. اگرچه بیماری باعث استهلاک غیر طبیعی آن می‌شود، اما سرمایه‌گذاری در سلامت (بهداشت و درمان) این استهلاک را جبران می‌کند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: امروز برای اولین بار در تاریخ، بیشتر مردم می‌توانند انتظار داشته باشند که به ۶۰ سالگی برسند و بیشتر از آن زندگی کنند. در کشور‌های کم
درآمدو متوسط، این امر به طور عمده نتیجه کاهش شدید مرگو میر در سنین جوان تر، به ویژه در دوران کودکی و زایمانو از بیماری‌های عفونی است.
وی افزود: در حال حاضر، در کشور‌های با درآمد بالا ادامه افزایش امید به زندگی عمدتا به دلیل کاهش مرگ و میر افراد مسن‌تر است. این تغییرات در همه کشور‌ها رخ می‌دهد و این روند تاثیرات قابل توجهی بر ساختار جمعیت دارد. در ایران در سال ۲۰۱۶، ۹.۲۸ درصد جمعیت ۶۰ سال و بالاتر بودند.
سازمان بهداشت جهانیبرآورد می‌کند که تا سال ۲۰۵۰ یعنی ۳۲ سال دیگر، این میزان به بیش از ۳۰ درصد جمعیت خواهد رسید.
رییسی گفت:: این سال‌های طولانی زندگی و تغییرات جمعیت شناختی، پیامد‌های عمیقی برای هر یک از ما و نیز جوامعی که در آن زندگی می‌کنیم، دارد. ما می‌توانیم برنامه‌ای برای استفاده بیشتر از این سالخوردگی جمعیت داشته باشیم.
سالمندانبه شیوه‌های مختلفی به جامعه، خانواده‌های خود، جامعهمحلی و یا جوامع بزرگتر کمک می‌کنند. با این حال، میزان این منابع انسانی و اجتماعی و فرصت‌های موجود برای هر یک از ما که مسن می‌شویم، به شدت وابسته به یک ویژگی کلیدی است: سلامت ما. اگر افراد این سال‌های اضافی را با سلامتی سپری کنند، می‌توانند کار‌هایی را که برایشان ارزش دارد، انجام دهند.
وی افزود:، اما اگر این سال‌های اضافه شده به عمر، همراه کاهش توانایی‌های فیزیکی و ذهنی باشد، پیامد‌های بسیار منفی آن برای خود فرد، خانوادهو جامعه خواهد بود. اگرچه اغلب فرض می‌شود که افزایش
طول عمرهمراه با افزایش سلامتی است، اما این که واقعا امروزه سالمندان، سالمتر از والدینخود هستند یا زندگی بهتری نسبت به گذشتگان خود دارند جای سوال دارد.
رییسی ادامه داد: برخی از تحقیقات طولانی مدت نشان داده اند که شیوع ناتوانی شدید در کشور‌های ثروتمند کاهش یافته است، اما به نظر نمی‌رسد که این روند در مورد ناتوانی‌های با شدت کم نیز، اتفاق بیافتد. در مورد کشور‌های کم درآمد و متوسط حتی کمتر مشخص است. اما نباید
مشکلاتسلامتی ویژگی غالب و محدودکننده جمعیت‌های مسن باشد.
وی با اشاره به این که اکثر مشکلات سلامتی در سن بالاتر ناشی از بیماری‌های مزمن است و بسیاری از این بیماری‌ها با رفتار‌های سالم قابل پیشگیری یا به تعویق انداختن هستند، افزود: در واقع، حتی در سال‌های بسیار پیشرفته آینده نیز، فعالیت بدنی و تغذیهخوب می‌تواند منافع مهمی برای سلامتی و احساس خوب بودن داشته باشد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: دیگر مشکلات بهداشتی می‌تواند به طور موثر مدیریت شود، به خصوص اگر به موقع تشخیص داده شوند. حتی برای افرادی که دچار کاهش ظرفیت شده اند، با محیط‌های حمایتگر می‌توانند به هر کجا که می‌خواهند بروند و کار‌هایی را که برایشان ارزش دارد، انجام دهند.
وی گفت: با حمایت و مراقبت طولانی مدت (Long-term care) می‌توان اطمینان حاصل کرد که آن‌ها زندگی شایسته را با فرصت‌هایی برای رشدشخصی ادامه می‌دهند. با این حال رفتار‌های ناسالم در میان افراد مسن رایج هستند، سیستم‌های بهداشتی هنوز به طور کامل با نیاز‌های سالمندان منطبق نیست. در بسیاری از نقاط جهان، برای سالمندان خروج از خانه ناایمن و غیرممکن است، مراقبین، اغلب اطلاعات کمی داشته و
فقردانشی دارند. حداقل ۱ در ۱۰ سالمند، قربانی نوعی سوء رفتار با سالمندان است؛ بنابراین پیری جمعیت‌ها مستلزم پاسخ جامع بهداشت عمومی است.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

زمان بازگشت هافبک مصدوم استقلال مشخص شد
هافبک عراقی تیم فوتبال استقلال تهران سه هفته دیگر مصدومیتش به پایان می‌رسد.
اسماعیل گونکالوس یک امضا تا استقلالی شدن!
بازیکن پیشین پاختاکور که سابقه حضور در لیگ برتر اسکاتلند را دارد گزینه اصلی استقلالی ها در ترکیه با این تیم مذاکرات نهایی را انجام می دهد.
آمار جالب تیم ملی ایران و بحرین در آفساید
در پایان دیدارهای مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های فوتبال آسیا، تیم‌های ملی ایران و بحرین بابت قرار گرفتن در آفساید آمار جالبی از خود بر جای گذاشتند.
مخالفت یونایتد با انتقال اریک بایی به آرسنال
باشگاه منچستریونایتد مخالفت خود را با پیوستن قرضی مدافع ساحل عاجی‌اش به آرسنال اعلام کرد.
حمیدرضا طاهرخانی به سپیدرود پیوست
حمیدرضا طاهرخانی،‌ هافبک تیم فوتبال پرسپولیس به تیم سپیدرود پیوست.
داور ویدئویی دیدار ایران و چین مشخص شد
داور ازبکستانی تیم داوری ویدئو چک در دیدار ایران با چین را برعهده گرفت.
دلخوری جلالی از بدقولی مالکان نساجی
مجید جلالی، سرمربی تازه وارد تیم فوتبال نساجی مازندران از بدقولی مسئولان این باشگاه به شدت دلخور و ناراحت است.
مهاجری: بازی با پرسپولیس محک خوبی برای ماست
محمدرضا مهاجری، سرمربی تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز تأکید کرد که بازی دوستانه با پرسپولیس محک خوبی برای آنها خواهد بود.
دهنوی: با کی‌روش شانس بالایی برای قهرمانی داریم
بازیکن سابق تیم ملی ایران گفت: کی‌روش یک مربی صاحب سبک و باکلاس است که خدمات زیادی به فوتبال ایران داشته و با او یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی در جام ملت‌های آسیا هستیم.
نقطه ضعفی که به تیم ملی ضربه می‌زند
بازیکن پیشین تیم ملی با اشاره به دیدار این تیم برابر چین در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا، گفت: کی‌روش به خوبی شطرنج بازی می‌کند و مهره‌هایش را به درستی جابجا می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان| طالب‌زاده: بازداشت مرضیه هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است
نادر طالب‌زاده در نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در خصوص بازداشت غیرقانونی خانم مرضیه هاشمی خبرنگار و گزارشگر شبکه ماهواره‌ای پرس‌تی‌وی، توسط اف‌بی‌ای در آمریکا گفت که بازداشت خانم هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است.
شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
سوت پایان به بسته حمایتی ناتمام دولت
براساس داده‌های وزارت رفاه و به ویژه سازمان تأمین اجتماعی، واریز بسته حمایتی به شاغلان تأمین اجتماعی تمام شد درحالی که هنوز بسیاری از مشمولان این طرح، بسته خود را نگرفته و نسبت به آن معترض‌اند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
کشتی گرفتن شترها!- عکس
۱۰ کاری که باید قبل از ۳۰ سالگی انجام داد
انفجار کارگاه ترقه سازی در خیابان وحدت اسلامی
کنترل اشتها با مصرف ۶ ماده غذایی خارق العاده!
آخرین آمار از وضعیت شماره گذاری های خودروهای نوشماره
چرا آقایان قهر می‌کنند؟
پیگیری جدی استاندار تهران درباره وضعیت ارائه وام ازدواج به جوانان
اعلام درآمد شهرداری تهران از طرح ترافیک
سنگ پا چه فدایدی برای بدن دارد؟
مهمترین مؤلفه‌ها در بروز سرطان