افزایش شاخص امید به زندگی در ایران

11:07 ۱۷۳ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 305 0
افزایش شاخص امید به زندگی در ایران

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: شاخص امید به زندگی در ایران افزایش یافته و رتبه ایران از نظر شاخص توسعه انسانی در جهان و منطقه را بهبود داده است و باید شاخص امید زندگی توام با سلامتی نیز در این راستا ارتقا یابد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،علیرضا رییسی در کنفرانس منطقه آسیا – اقیانوسیه«نقش خانواده، اجتماع و دولتدر جوامع رو به سالمندی» با بیان این مطلب، افزود: افزایش امید به زندگی، دستاورد مثبت توسعه اجتماعی، اقتصادی و پیشرفت‌های نظام سلامتدر سطح جهانو کشور ما ایراناست.
وی اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه، اولین هدف وزارت بهداشت، درمان و آموزشپزشکی، "افزایش امید به زندگی " است. یکی از سه معیار شاخص توسعه انسانی (Human Development Index) زندگی طولانی و سالم است. زندگی طولانی و سالم، دسترسی به دانش و معرفت و سطح زندگی مناسب، سه معیار
شاخصتوسعه انسانی هستند.
معاون بهداشت وزارت بهداشتافزود: شاخص امید به زندگی در ایران افزایش یافته و رتبه ایران از نظر شاخص توسعه انسانی در جهان و منطقه را بهبود داده است و باید شاخص امید زندگی توام با سلامتی نیز در این راستا ارتقا یابد.
وی در ادامه بیان کرد: «توسعه» چیزی جز رضایت‌بخش کردن وضعیت زندگی مردم نیست و یقینا بدون سلامت هیچ فردی از زندگی خود راضی نخواهد بود.
رییسی گفت: سلامت افراد یک «ذخیره سرمایه» است که به مرور زمان با گذر طبیعی عمر مستهلک می‌شود. اگرچه بیماری باعث استهلاک غیر طبیعی آن می‌شود، اما سرمایه‌گذاری در سلامت (بهداشت و درمان) این استهلاک را جبران می‌کند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: امروز برای اولین بار در تاریخ، بیشتر مردم می‌توانند انتظار داشته باشند که به ۶۰ سالگی برسند و بیشتر از آن زندگی کنند. در کشور‌های کم
درآمدو متوسط، این امر به طور عمده نتیجه کاهش شدید مرگو میر در سنین جوان تر، به ویژه در دوران کودکی و زایمانو از بیماری‌های عفونی است.
وی افزود: در حال حاضر، در کشور‌های با درآمد بالا ادامه افزایش امید به زندگی عمدتا به دلیل کاهش مرگ و میر افراد مسن‌تر است. این تغییرات در همه کشور‌ها رخ می‌دهد و این روند تاثیرات قابل توجهی بر ساختار جمعیت دارد. در ایران در سال ۲۰۱۶، ۹.۲۸ درصد جمعیت ۶۰ سال و بالاتر بودند.
سازمان بهداشت جهانیبرآورد می‌کند که تا سال ۲۰۵۰ یعنی ۳۲ سال دیگر، این میزان به بیش از ۳۰ درصد جمعیت خواهد رسید.
رییسی گفت:: این سال‌های طولانی زندگی و تغییرات جمعیت شناختی، پیامد‌های عمیقی برای هر یک از ما و نیز جوامعی که در آن زندگی می‌کنیم، دارد. ما می‌توانیم برنامه‌ای برای استفاده بیشتر از این سالخوردگی جمعیت داشته باشیم.
سالمندانبه شیوه‌های مختلفی به جامعه، خانواده‌های خود، جامعهمحلی و یا جوامع بزرگتر کمک می‌کنند. با این حال، میزان این منابع انسانی و اجتماعی و فرصت‌های موجود برای هر یک از ما که مسن می‌شویم، به شدت وابسته به یک ویژگی کلیدی است: سلامت ما. اگر افراد این سال‌های اضافی را با سلامتی سپری کنند، می‌توانند کار‌هایی را که برایشان ارزش دارد، انجام دهند.
وی افزود:، اما اگر این سال‌های اضافه شده به عمر، همراه کاهش توانایی‌های فیزیکی و ذهنی باشد، پیامد‌های بسیار منفی آن برای خود فرد، خانوادهو جامعه خواهد بود. اگرچه اغلب فرض می‌شود که افزایش
طول عمرهمراه با افزایش سلامتی است، اما این که واقعا امروزه سالمندان، سالمتر از والدینخود هستند یا زندگی بهتری نسبت به گذشتگان خود دارند جای سوال دارد.
رییسی ادامه داد: برخی از تحقیقات طولانی مدت نشان داده اند که شیوع ناتوانی شدید در کشور‌های ثروتمند کاهش یافته است، اما به نظر نمی‌رسد که این روند در مورد ناتوانی‌های با شدت کم نیز، اتفاق بیافتد. در مورد کشور‌های کم درآمد و متوسط حتی کمتر مشخص است. اما نباید
مشکلاتسلامتی ویژگی غالب و محدودکننده جمعیت‌های مسن باشد.
وی با اشاره به این که اکثر مشکلات سلامتی در سن بالاتر ناشی از بیماری‌های مزمن است و بسیاری از این بیماری‌ها با رفتار‌های سالم قابل پیشگیری یا به تعویق انداختن هستند، افزود: در واقع، حتی در سال‌های بسیار پیشرفته آینده نیز، فعالیت بدنی و تغذیهخوب می‌تواند منافع مهمی برای سلامتی و احساس خوب بودن داشته باشد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: دیگر مشکلات بهداشتی می‌تواند به طور موثر مدیریت شود، به خصوص اگر به موقع تشخیص داده شوند. حتی برای افرادی که دچار کاهش ظرفیت شده اند، با محیط‌های حمایتگر می‌توانند به هر کجا که می‌خواهند بروند و کار‌هایی را که برایشان ارزش دارد، انجام دهند.
وی گفت: با حمایت و مراقبت طولانی مدت (Long-term care) می‌توان اطمینان حاصل کرد که آن‌ها زندگی شایسته را با فرصت‌هایی برای رشدشخصی ادامه می‌دهند. با این حال رفتار‌های ناسالم در میان افراد مسن رایج هستند، سیستم‌های بهداشتی هنوز به طور کامل با نیاز‌های سالمندان منطبق نیست. در بسیاری از نقاط جهان، برای سالمندان خروج از خانه ناایمن و غیرممکن است، مراقبین، اغلب اطلاعات کمی داشته و
فقردانشی دارند. حداقل ۱ در ۱۰ سالمند، قربانی نوعی سوء رفتار با سالمندان است؛ بنابراین پیری جمعیت‌ها مستلزم پاسخ جامع بهداشت عمومی است.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

آموزش و پرورش
آموزش و پرورش

آخرین اخبار

حفاران غیرمجاز در مهاباد دستگیر شدند
مهاباد - ایرنا - سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد گفت: اعضای باند 2 نفره حفاری غیرمجاز با هوشیاری نیروهای یگان حفاظت این شهرستان دستگیر شدند.
افزایش تعداد دانش آموزان، ازعوامل کمبود نیروی انسانی در ۳ سال آینده
وزیر آموزش و پرورش افزایش تعداد دانش آموزان کشور درسه سال آینده را به عنوان یکی ازعوامل کمبود نیروی انسانی دانست و گفت: کلاس‌ها در مهر ۹۸ بدون معلم نخواهد بود و دراسفند ۹۷سازمان دهی مدارس برای سال تحصیلی آینده با موفقیت صورت گرفت و تمهیدات لازم برای برخی کمبودها پیش بینی شده است.
مجموعه دار تبریزی رکورد گینس را شکست
تبریز- ایرنا- مجموعه دار 32 ساله تبریزی، توانست رکورد گینس در زمینه جمع آوری سکه های بدون تکرار جهان را بشکند.
بزرگترین گناه زبان چیست؟
حدیث رسول اکرم(ص) درباره بزرگترین گناه زبان را در اینجا بخوانید.
ابعاد فرهنگ «مرگ»
روان پزشک و رئیس کنگره روانکاوی و روان‌درمانی پویای ایران ضمن تشریح ابعاد فرهنگ مرگ و خشونت گفت: اگر خشونت بر جامعه‌ای غالب است باید سطح رشد فرهنگی آن را مورد پرسش قرار داد.
مترو، فضای سبز و پسماند محور مذاکرات حناچی با شهردار بغداد
بغداد - ایرنا - 'پیروز حناچی' شهردار تهران در دیدار با همتای بغدادی خود درباره همکاری در حوزه های مختلف بویژه احداث خطوط مترو، پسماند و فضای سبز بحث و مذاکره کرد.
مرحله اول کریدور گردشگری استان کرمانشاه به تصویب رسید
کرمانشاه - ایرنا - مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از تصویب مرحله نخست کریدور گردشگری بیستون – تاق بستان در کارگروه گردشگری این استان خبر داد.
پیام سردار باقرزاده در پی عروج یکی از جانبازان گروه تفحص
فرمانده کمیته مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح به دنبال عروج شهادت‌گونه جانباز گروه تفحص پیام تسلیتی صادر کرد.
حناچی: اربعین امسال پرشورتر از سال‌های گذشته خدمت می‌کنیم
شهردار تهران در دیدار با سفیر ایران در عراق بر اهمیت خدمت پرشورتر شهرداری تهران در مراسم اربعین و همچنین افزایش همکاری ها با عراق تاکید کرد.
سه میلیارد ریال صنایع دستی در استان مرکزی به فروش رفت
اراک - ایرنا - معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: مسافران نوروزی امسال سه میلیارد و 550 میلیون ریال انواع سوغات و صنایع دستی از این استان خرید کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
مجبور باشیم «اینستاگرام» را فیلتر خواهیم کرد
معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: دولت اگر مسیری پیش رو دارد به جز فیلترینگ اینستاگرام این شیوه را در پیش بگیرد و روی فعالیت‌های اینستاگرام اعمال حاکمیت کند؛ چنانچه مسیری برای نظارت وجود ندارد، مجبورخواهیم شد اینستاگرام را فیلتر کنیم.
پالایشگاه های هند از اوپک، مکزیک و آمریکا نفت می خرند
دهلی نو-ایرنا- مقامات آگاه اعلام کردند که در صورت تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه آینده، پالایشگاه های هندی قصد دارند سفارشات نفتی خود را از دیگر کشورهای عضو سازمان اوپک، مکزیک و آمریکا افزایش دهند.
هشدار وزیر علوم به کنکوری ها
بازداشت قاتل چند ساعت پیش از فرار از کشور
هجوم بیشتر ملخ‌ها در اردیبهشت‌ماه
این آخوندها فرای شرح و توصیفند +فیلم
5 دلیل دور نگه داشتن موبایل از خود
حال «تالاب هامون» چطور است؟ +عکس
ریزش نرم سکه در روز ثبوت دلار
پیش بینی بارش‌های تازه در شمال شرق؛ رودها در معرض طغیان
میزبانی از زوار جمکران مدارس قم را تعطیل کرد
ترافیک در جاده کرج - چالوس نیمه سنگین است