افزایش شاخص امید به زندگی در ایران

11:07 ۲۶ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 123 0
افزایش شاخص امید به زندگی در ایران

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: شاخص امید به زندگی در ایران افزایش یافته و رتبه ایران از نظر شاخص توسعه انسانی در جهان و منطقه را بهبود داده است و باید شاخص امید زندگی توام با سلامتی نیز در این راستا ارتقا یابد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،علیرضا رییسی در کنفرانس منطقه آسیا – اقیانوسیه«نقش خانواده، اجتماع و دولتدر جوامع رو به سالمندی» با بیان این مطلب، افزود: افزایش امید به زندگی، دستاورد مثبت توسعه اجتماعی، اقتصادی و پیشرفت‌های نظام سلامتدر سطح جهانو کشور ما ایراناست.
وی اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه، اولین هدف وزارت بهداشت، درمان و آموزشپزشکی، "افزایش امید به زندگی " است. یکی از سه معیار شاخص توسعه انسانی (Human Development Index) زندگی طولانی و سالم است. زندگی طولانی و سالم، دسترسی به دانش و معرفت و سطح زندگی مناسب، سه معیار
شاخصتوسعه انسانی هستند.
معاون بهداشت وزارت بهداشتافزود: شاخص امید به زندگی در ایران افزایش یافته و رتبه ایران از نظر شاخص توسعه انسانی در جهان و منطقه را بهبود داده است و باید شاخص امید زندگی توام با سلامتی نیز در این راستا ارتقا یابد.
وی در ادامه بیان کرد: «توسعه» چیزی جز رضایت‌بخش کردن وضعیت زندگی مردم نیست و یقینا بدون سلامت هیچ فردی از زندگی خود راضی نخواهد بود.
رییسی گفت: سلامت افراد یک «ذخیره سرمایه» است که به مرور زمان با گذر طبیعی عمر مستهلک می‌شود. اگرچه بیماری باعث استهلاک غیر طبیعی آن می‌شود، اما سرمایه‌گذاری در سلامت (بهداشت و درمان) این استهلاک را جبران می‌کند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: امروز برای اولین بار در تاریخ، بیشتر مردم می‌توانند انتظار داشته باشند که به ۶۰ سالگی برسند و بیشتر از آن زندگی کنند. در کشور‌های کم
درآمدو متوسط، این امر به طور عمده نتیجه کاهش شدید مرگو میر در سنین جوان تر، به ویژه در دوران کودکی و زایمانو از بیماری‌های عفونی است.
وی افزود: در حال حاضر، در کشور‌های با درآمد بالا ادامه افزایش امید به زندگی عمدتا به دلیل کاهش مرگ و میر افراد مسن‌تر است. این تغییرات در همه کشور‌ها رخ می‌دهد و این روند تاثیرات قابل توجهی بر ساختار جمعیت دارد. در ایران در سال ۲۰۱۶، ۹.۲۸ درصد جمعیت ۶۰ سال و بالاتر بودند.
سازمان بهداشت جهانیبرآورد می‌کند که تا سال ۲۰۵۰ یعنی ۳۲ سال دیگر، این میزان به بیش از ۳۰ درصد جمعیت خواهد رسید.
رییسی گفت:: این سال‌های طولانی زندگی و تغییرات جمعیت شناختی، پیامد‌های عمیقی برای هر یک از ما و نیز جوامعی که در آن زندگی می‌کنیم، دارد. ما می‌توانیم برنامه‌ای برای استفاده بیشتر از این سالخوردگی جمعیت داشته باشیم.
سالمندانبه شیوه‌های مختلفی به جامعه، خانواده‌های خود، جامعهمحلی و یا جوامع بزرگتر کمک می‌کنند. با این حال، میزان این منابع انسانی و اجتماعی و فرصت‌های موجود برای هر یک از ما که مسن می‌شویم، به شدت وابسته به یک ویژگی کلیدی است: سلامت ما. اگر افراد این سال‌های اضافی را با سلامتی سپری کنند، می‌توانند کار‌هایی را که برایشان ارزش دارد، انجام دهند.
وی افزود:، اما اگر این سال‌های اضافه شده به عمر، همراه کاهش توانایی‌های فیزیکی و ذهنی باشد، پیامد‌های بسیار منفی آن برای خود فرد، خانوادهو جامعه خواهد بود. اگرچه اغلب فرض می‌شود که افزایش
طول عمرهمراه با افزایش سلامتی است، اما این که واقعا امروزه سالمندان، سالمتر از والدینخود هستند یا زندگی بهتری نسبت به گذشتگان خود دارند جای سوال دارد.
رییسی ادامه داد: برخی از تحقیقات طولانی مدت نشان داده اند که شیوع ناتوانی شدید در کشور‌های ثروتمند کاهش یافته است، اما به نظر نمی‌رسد که این روند در مورد ناتوانی‌های با شدت کم نیز، اتفاق بیافتد. در مورد کشور‌های کم درآمد و متوسط حتی کمتر مشخص است. اما نباید
مشکلاتسلامتی ویژگی غالب و محدودکننده جمعیت‌های مسن باشد.
وی با اشاره به این که اکثر مشکلات سلامتی در سن بالاتر ناشی از بیماری‌های مزمن است و بسیاری از این بیماری‌ها با رفتار‌های سالم قابل پیشگیری یا به تعویق انداختن هستند، افزود: در واقع، حتی در سال‌های بسیار پیشرفته آینده نیز، فعالیت بدنی و تغذیهخوب می‌تواند منافع مهمی برای سلامتی و احساس خوب بودن داشته باشد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: دیگر مشکلات بهداشتی می‌تواند به طور موثر مدیریت شود، به خصوص اگر به موقع تشخیص داده شوند. حتی برای افرادی که دچار کاهش ظرفیت شده اند، با محیط‌های حمایتگر می‌توانند به هر کجا که می‌خواهند بروند و کار‌هایی را که برایشان ارزش دارد، انجام دهند.
وی گفت: با حمایت و مراقبت طولانی مدت (Long-term care) می‌توان اطمینان حاصل کرد که آن‌ها زندگی شایسته را با فرصت‌هایی برای رشدشخصی ادامه می‌دهند. با این حال رفتار‌های ناسالم در میان افراد مسن رایج هستند، سیستم‌های بهداشتی هنوز به طور کامل با نیاز‌های سالمندان منطبق نیست. در بسیاری از نقاط جهان، برای سالمندان خروج از خانه ناایمن و غیرممکن است، مراقبین، اغلب اطلاعات کمی داشته و
فقردانشی دارند. حداقل ۱ در ۱۰ سالمند، قربانی نوعی سوء رفتار با سالمندان است؛ بنابراین پیری جمعیت‌ها مستلزم پاسخ جامع بهداشت عمومی است.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

واکنش مدیر تیم فوتبال السد به همگروهی با پرسپولیس و الاهلی
مدیر تیم فوتبال السد نسبت به همگروهی با تیم‌های پرسپولیس و الاهلی در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۹ واکنش نشان داد.
عزیز فریسات: همه می‌دانند که من سرباز و بزرگ شده باشگاه فولاد هستم
سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: همه می‌دانند که من سرباز و بزرگ شده باشگاه هستم، ما باید تلاش کنیم تا فولاد را به جایگاه اصلی‌اش برگردانیم.
سردار آزمون گران‌ترین بازیکن تیم 42 میلیون و 430 هزار یوریی روبین‌کازان
سردار آزمون، ملی‌پوش ایرانی گران‌ترین بازیکن تیم روبین‌کازان در فصل جاری لیگ برتر روسیه است.
اعلام برنامه و زمان دیدارهای استقلال در لیگ قهرمانان آسیا
برنامه دیدارهای استقلال در لیگ قهرمانان آسیا مشخص شد.
مجید جلالی: بیشتر روی مسائل روحی کار کردیم- سعی می‌کنیم نقاط ضعف تیم را در نیم فصل ترمیم کنیم
سرمربی تیم فوتبال پیکان گفت: با توجه به شرایطی که در بازی های اخیر داشتیم بیشتر روی مسائل روحی کار کردیم و گفتیم فقط ما بدشانس نیستیم.
دو طلاى دیگر براى ایران در رقابت‌هاى غرب آسیا- دانشور با ١٢ سال سن جوان ترین استاد بین المللى شطرنج شد
دو نماینده شطرنج ایران علاوه بر کسب عنوان قهرمانى مسابقات غرب آسیا به درجه استادى بین المللی رسیدند.
رونمایی رسمی از توپ لیگ قهرمانان آسیا و حضور نمایندگان ایران + تصاویر
از توپ لیگ قهرمانان آسیا برای فصل جدید این مسابقات، رونمایی شد.
500 میلیون یورو به پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها اختصاص می یابد
شیراز - ایرنا- معاون برنامه ریزی و توسعه بیمه سلامت ایران با بیان اینکه 500 میلیون یورو تا پایان امسال برای پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها اختصاص می یابد گفت:با اختصاص این مبلغ بخش عمده ای از مطالبات مراکز درمانی پرداخت خواهد شد.
رشت| علیرضا امامی‌فر: می‌خواهیم 3 امتیاز بازی را کسب کنیم- امیدوارم از موقعیت‌هایمان استفاده کنیم
مربی تیم فوتبال سپیدرود رشت گفت: یکی دیگر از بازی‌های مهم سپیدرود فردا برگزار می‌شود و می‌خواهیم ۳ امتیاز را کسب کنیم.
جمهوری اسلامی ایران امروز محور دنیای اسلام است
کرمانشاه - ایرنا - رئیس مجمع علمای اهل سنت عراق، جمهوری اسلامی ایران را امروز محور دنیای اسلام دانست و گفت: به عنوان یک روحانی اهل سنت آماده دفاع از حقانیت نظام جمهوری اسلامی در بین ملت ها و دولت های اسلامی و غیراسلامی هستم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازیکن سابق تیم ملی نوجوانان والیبال درگذشت
گرگان - ایرنا - 'یاشار کمی' ملی پوش سابق تیم والیبال نوجوانان ایران، شامگاه چهارشنبه در سن 20 سالگی در بیمارستان صیاد شیرازی گرگان در گذشت.
ظریف: مواضع ایران را درباره اوضاع خطرناک منطقه مطرح می کنیم
رم - ایرنا - محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در اجلاس سالانه گفت و گوهای مدیترانه ای به رم سفر کرده است، گفت: مواضعمان را در باره اوضاع بسیار خطرناک منطقه مطرح می کنیم.
حدیث روز- سه گروهی که نباید با آنها مشورت کرد در کلام پیامبر(ص)
رسول اکرم صلی الله علیه و اله در کلامی گهربار توصیه فرموده‌اند که با سه گروه ترسو، حریص و بخیل نباید مشورت انجام داد.
آمار کودکان قربانی قحطیِ یمن از ۸۴۰۰۰ تن گذشت
تازه ترین برآورد از مرگ نزدیک به ۸۵ هزار کودک بی گناه یمنی به دلیل قحطی زدگی و سوء تغذیه شدید حکایت می کند.
«نیکی کریمی» چه ماشینی سوار می شود؟ -.عکس
نیکی کریمی با انتشار این عکس نوشت: روز همگی خوش.
تصویری دیدنی از دریاچه چورت
ترافیک سنگین در جاده چالوس
جولان موش‌ها در معابر عمومی تهران
حناچی: دست یاری به سوی همگان دراز می‌کنم
۷ خاصیت بی نظیر خرما را بشناسید
هوای تهران ناسالم شد
امروز؛ آغاز فعالیت سامانه تسهیلات ارز دانشجویی وزارت بهداشت
هشدار هواشناسی نسبت به آبگرفتگی معابر خوزستان در روز یکشنبه
تمهیدات ترافیکی پلیس در پایان هفته
آغاز به کار پویش مردمی #وقت_خداحافظی- همیشه هم دود از کُنده بلند نمیشه!