روند رو به افزایش ترک شغل توسط پرستاران

06:20 ۱۷۴ روز و ۱۶ ساعت پیش افکار نیوز 486 0
روند رو به افزایش ترک شغل توسط پرستاران

پرستاری، شغلی بسیار مهم است که در کنار فواید بسیار برای جامعه، فشارهای فراوانی را به شاغلان آن وارد می‌آورد. پژوهشگران، با توجه به این موضوع، عوامل مهم و استرس‌زایی که باعث قصد پرستاران به ترک این شغل می‌شود را بررسی کرده‌اند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مسئله ترک شغل کارکنان یکی از معضلات سازمان‌ها به‌حساب می‌آید که ضربه‌ای بر روند حرکت سازمان بوده و برای مدیران سازمان‌ها که در پی حفظ، بهبود و افزایش بهره‌وری نیروی انسانیخود هستند، به‌صورت یک مشکل مطرح است و توجه خاصی را می‌طلبد. ترک شغل عبارت است از گسستن رابطه استخدامی فرد با سازمان با اطلاع و رضایت سازمان.
به اعتقاد متخصصین، اولین گام در پیشگیری از ترک شغل، جلوگیری از نیت ترک شغل است. ترک شغل کارکنان موجب وقفه در عملیات سازمان شده و جایگزین نکردن افراد برای سازمان، پرهزینه و ازنظر فنی و اقتصادی نیز نامطلوب است. این ترک شغل، معمولاً بدون پیش‌بینی است و سازمان باید به کمک برنامه آموزشی و توسعه، کارکنان را برای تصدی شغل‌های خالی آماده کند. ترک شغل نه‌تنها به خاطر هزینه‌هایی که بر سازمان تحمیل می‌کند، بلکه به دلیل تأثیرش بر خود کارکنان درخور توجه است.
این موضوع مورد توجه تعدادی از پژوهشگران کشورمان قرار گرفته و در مورد آن مطالعه‌ای را به انجام رسانده‌اند.
در این مطالعه، محققینی از دانشگاه علوم پزشکیهمدان، عوامل استرس‌زای شغلی را که قصد ترک شغل را در پرستاران برمی‌انگیزاند، مورد بررسی قرار داده‌اند.
حرفه پرستاری، از مشاغلی است که شاغلان به آن با استرس‌های زیادی مواجه هستند و میزان استرسو فرسودگی در آن‌ها بالاست برهمین اساس در زمره مشاغلی قرار می‌گیرد که قصد ترک شغل در آن‌ها زیاد است.
برای انجام این پژوهش که با مشارکت ۳۲۰ نفر از پرستاران شاغل در بیمارستان‌های دولتی شهر همدان انجام شده است، با استفاده از روش میدانی و همچنین پرسش‌نامه، اطلاعات مورد نیاز گردآوری شده‌اند. این اطلاعات، درنهایت با استفاده از روش‌های آماری و به کمک کامپیوتر، تجزیه‌وتحلیل شده‌اند.
نتایج بررسی‌های این پژوهش نشان می‌دهد که بین تقاضاهای شغلی با قصد ترک شغل در پرستاران رابطه مثبت و معناداری وجود دارد. یعنی به‌طور طبیعی، هر چه تقاضا برای شغل پرستاری بیشتر باشد، امکان ترک شغل فعلی توسط
پرستاربیشتر است.
همچنین بر اساس این نتایج، بین میزان کنترل بر شغل با قصد ترک شغل در پرستاران، رابطه منفی و معنادار وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر با افزایش میزان کنترل بر شغل، قصد ترک شغل در پرستاران کاهش می‌یابد.
سیدعلی مهدیون، محقق دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکیهمدان و همکارانش در این پژوهش می‌گویند: «ویژگی‌های شغل به‌عنوان یکی از منابع استرس می‌توانند در سطح و میزان استرس افراد نقش مهمی داشته باشند. استقلال بیشتر و پیچیدگی کمتر در کار با اضطراب و شکایت کمتر رابطه دارد و برعکس
استقلالکمتر و پیچیدگی در شغل با اضطراب و شکایت‌های بیشتر رابطه دارد. ویژگی‌های شغل به‌عنوان یک منبع لذت (بالابودن کنترل و پیچیدگی کم) می‌تواند باعث کاهش استرس شغلی شده و در فرد ایجاد احساس شایستگی کند و از سوی دیگر پایین نبودن کنترل و پیچیدگی بالا باعث افزایش استرس و کاهش حرمت خود در فرد می‌شود».
آن‌ها می‌افزایند: «به‌عبارت‌دیگر با افزایش حمایت اجتماعی، قصد ترک شغل در پرستاران کاهش می‌یابد. این حمایت می‌تواند از طرف سوپروایزر، همکاران و... و. صورت گیرد. وقتی افراد احساس کنند که حامیانی در محیط کار دارند، این مسئله بیشتر جنبه روانی داشته و قصد ترک شغل را در آن‌ها کاهش می‌دهد».
از دیدگاه این پژوهشگران، شبکه حمایت اجتماعی علاوه بر ویژگی‌های فردی و شخصیتی، در کاهش واکنش به استرس نقش مهمی ایفا می‌کند. در تبیین رابطه بین حمایت و قصد ترک شغل باید گفت که حمایت اجتماعی سه کارکرد مهم دارد: کارکرد حفظ سلامتی، کارکرد جلوگیری از استرس و کارکرد حائل یا ضربه‌گیر. کارکرد حفظ سلامتی منعکس‌کننده تأثیر مثبتی است که حمایت بر به‌زیستی دارد و نشان می‌دهد که حمایت تأمین‌کننده نیاز فرد به پیوستگی با دیگران است و اعتمادبه‌نفس و خودکارآمدی را بهبود می‌بخشد. کارکرد حائل یا ضربه‌گیر استرس منعکس‌کننده نقش تعدیل‌کننده حمایت بر رابطه بین استرس و نگرش‌های منفی شغلی است. نقش ضربه‌گیر استرس نیز از فرد در برابر پیامدهای شدید استرس محافظت می‌کند بنابراین وجود حمایت اجتماعی می‌تواند از ایجاد پیامدهای منفی مثل ایجاد قصد ترک شغل جلوگیری کند.
مهدیون و همکاران محققش در خصوص سایر نتایج حاصل از این پژوهش اذعان دارند: «افزایش تلاش در شغل و کاهش پاداش‌هایی که فرد در قبال تلاش‌هایش دریافت می‌کند باعث افزایش قصد ترک شغل می‌شود. بر اساس نتایج، افراد وقتی در قبال تقاضاهای جسمی و روانی پاداش‌هایی دریافت کرده‌اند، رضایتشان افزایش پیدا کرده بود و قصد ترک شغل نداشتند».
آن‌ها در تبیین این یافته می‌گویند: «بی‌توازنی تلاش-پاداش بر این فرض استوار است که تبادل دوطرفه، زیربنای همه تعاملات در زندگی اجتماعی است و اگر این تبادلات از حالت توازن خارج شود، شرایطی استرس‌زا به وجود می‌آید. در کار، این تبادل دوطرفه شامل ادراک توازن میان تلاش صرف شده در انجام تقاضای روانی و جسمانی و پاداش نیز به‌صورت
حقوقو عزت و امنیت شغلی است. اگر فردی در سازمان شرایطی را تجربه کند که تلاش زیادی صرف کرده و پاداش کمی دریافت کرده است، نتیجه آن این است که فرد احساس می‌کند در یک محیط فشارزا مشغول به کار است که می‌تواند خستگی، فرسودگی و اختلالات جسمانی را موجب شود».
محققین فوق در نتیجه‌گیری از پژوهش خود که در قالب مقاله‌ای علمی پژوهشی در مجله «ارگونومی» منتشر شده‌، اظهار داشته‌اند: «براساس نتایج می‌توان چنین گفت که عوامل استرس‌زای شغلی، نگرش پرستاران به شغلشان را شکل می‌دهند و می‌توانند ایجادکننده قصد ترک شغل در پرستاران باشند. بنابراین با شناسایی این عوامل و مدیریت‌کردن آن‌ها می‌توان از ایجاد هیجانات منفی نسبت به شغل جلوگیری کرد».
مجله «ارگونومی»، فصل‌نامه‌ای علمی پژوهشی است که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی همدان و انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایرانمنتشر می‌شود.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

چهار عضو یک خانواده در سانحه رانندگی جان باختند
همدان - ایرنا - جانشین رییس پلیس راه استان همدان گفت: چهار عضو یک خانواده بر اثر برخورد یک دستگاه خودرو سواری پژو با تریلی در جاده همدان - قزوین جان خود را از دست دادند.
بجنورد، نمایشگاه منطقه ای مد را میزبانی می کند
بجنورد - ایرنا- رئیس دانشگاه تک جنسیتی کوثر بجنورد اعلام کرد: نمایشگاه منطقه ای توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی با حضور دانشگاه های کشور در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی برگزار می شود.
مسابقات اسبدوانی کورس بهاره گنبد آغاز شد
گنبدکاووس - ایرنا - مسابقات اسبدوانی کورس بهاره گنبدکاووس با حضور پرشور علاقه‌مندان به این ورزش بومی و اصیل منطقه، عصر روز پنجشنبه با برگزاری هفته اول این مسابقات در مجموعه سوارکاری این شهرستان آغاز شد.
تداوم تظاهرات فعالان محیط ‌زیست پاشنه آشیل پلیس لندن
لندن – ایرنا – چهارمین روز از تظاهرات اعتراضی هزاران تن از فعالان محیط ‌زیست در پایتخت انگلیس در حالی سپری شد که پلیس لندن تاکنون صدها تن را به اتهام ایجاد بی‌نظمی در لندن بازداشت کرده و این روند همچنان ادامه دارد.
موج جدید مقابله با ردپای گروه های افراطی درفضای مجازی انگلیس
لندن – ایرنا – شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی در آستانه اجرایی شدن مقررات دولت انگلیس برای مبارزه با آنچه «مطالب زیان‌بار» خوانده می شود، گام هایی را برای حذف رد پای گروه های راست افراطی در فضای مجازی این کشور برداشته اند.
مراسم گرامیداشت روز ارتش جمهوری اسلامی در ایتالیا برگزار شد
رم - ایرنا - مراسم روز گرامیداشت ارتش جمهوری اسلامی ایران با استقبال گرم مقامات نظامی ارتش ایتالیا و همچنین وابستگان نظامی کشورهای مختلف جهان در شهر رم برگزار شد.
وزیراقتصادآذربایجان:بایدازظرفیت همکاری با ایران استفاده کنیم
باکو – ایرنا – وزیراقتصاد جمهوری آذربایجان گفت: ظرفیتهای زیادی برای توسعه روابط و همکاریهای اقتصادی جمهوری آذربایجان و ایران وجود دارد و باید از این ظرفیت ها بصورت مشترک استفاده کنیم.
تحلیلگراردنی: طایفه گرایی آل خلیفه جهان عرب را از هم می پاشد
تهران – ایرنا –'نصیر العمری'تحلیلگر سیاسی اردنی در واکنش به سلب تابعیت ده ها شهروند بحرینی توسط رژیم آل خلیفه تابعیت را مانند گواهی تولد دانست و تاکید کرد: این طایفه گرایی حقیرانه، جهان عرب را ازهم می پاشد.
حضور خلبانان اماراتی و صهیونیستی در مانور هوایی یونان
تهران – ایرنا – رسانه های رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه گزارش دادند: خلبانان نیروی هوایی امارات متحده عربی در کنار خلبانان این رژیم در یک مانوار هوایی در کشور یونان شرکت کردند.
دولت وفاق ملی لیبی دستور بازداشت ژنرال خلیفه حفتر را صادر کرد
تهران – ایرنا – دفتر دادستانی نظامی وابسته به وزارت دفاع دولت وفاق ملی لیبی روز پنجشنبه قرار بازداشت ژنرال خلیفه حفتر و معاونانش را صادر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فیلم - خلاصه دیدار پورتو ۱-۴ لیورپول
تیم فوتبال لیورپول در خانه پورتو موفق به برد 4-1 شد تا در مجموع با برتری 6-1 راهی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شده و حریف بارسلونا شود.
نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه به تاخیر افتاد
تهران-ایرنا- منابع خبری امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر که قرار بود امروز برگزار شود، به تاخیر افتاد.
پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
2000 قطعه جوجه قاچاق در آستارا کشف شد
حماسه مردم خوزستان در مبارزه با سیل ویرانگر
حضور آیت‌الله علم‌الهدی در مناطق سیل‌زده
آسیب بارندگی‌ها به منزل 50 مددجوی قشم
ابراز نگرانی از موج دوم ملخ‌ها
واژگونی موتورسیکلت با دوکشته
مراقبت از مادران باردار و گروههای آسیب پذیر در مناطق سیل زده
اتفاقی عجیب و خطرناک در مشهد+عکس
ضرورت‌های جدید مناطق سیل‌زده
آنچه از بحران باقی می‌ماند +عکس