پیمان سپاری ارزی، آتشی بر جان صادرات زعفران انداخت

10:57 ۲۳ روز و ۱۱ ساعت پیش افکار نیوز 61 0
پیمان سپاری ارزی، آتشی بر جان صادرات زعفران انداخت

برنامه پیمان سپاری ارزی دولت، صادرکنندگان را با مشکلات متعددی روبرو کرده و عاملی شده تا بازار قاچاق زعفران و استفاده از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف، رونق گرفته است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،برنامه پیمان سپاری ارزی دولت، صادرکنندگان را با مشکلاتمتعددی روبرو کرده و کار را به جایی رسانده که بحث قاچاق زعفرانو استفاده از کارت های بازرگانی یکبار مصرف حسابی سکه شده است.
 وزیر جهاد کشاورزیهفته گذشته در جمع فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایراناز قاچاقسالانه 150 تا 160 تن زعفران به افغانستانخبر داد که این امر نشان می دهد مسئولان دولتی باید نسبت به خروج غیر قانونی زعفران حساسیت بیشتری داشته باشند تا افغان ها با صادرات محصول به کشورهای اروپاییسودهای هنگفتی را به جیب نزنند و به تدریج به رقیب جدی برای ایران تبدیل نشوند.
  با وجود آنکه بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باروند که سیاست اخیر دولتمبنی بر بازگرداندن ارزحاصل از صادرات به سامانه نیما به دلیل تفاوت چشمگیر نرخ ارزپایه گمرکی با قیمت فروش شدنی نیست و تنها موجب می شود که برخی افراد با استفاده از کارت های بازرگانی یکبار مصرف قانونرا دور بزنند، از این رو بهتر است که وزارت جهاد کشاورزیپیشنهاد صادرکنندگان راجع به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور را بپذیرد، چرا که ادامه این روند آتشی بر جان تولید زعفران کشور می اندازد.
  به سراغ مسئولان ذی ربط رفتیم تا از آخرین مسائل و موضوعات مختلف سد راه توسعه صادرات زعفران که می‌تواند ارزش افزوده مناسبی را نصیب کشور کند، با خبر شویم: علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه بازگرداندن ارز بر سامانه نیما برتشدید قاچاق زعفران تاثیر بسزایی دارد، اظهار کرد: بی نظمی در وضعیت تولید و صادرات هر محصولی از جمله زعفران می‌تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.
 وی افزود: دخالت سازمان تعاون روستایی در بحث خرید توافقی زعفران و نگهداری در انبارها نه تنها مشکلات کشاورزان را مرتفع نکرد، بلکه مسئله را پیچیده تر می‌کند .
 حسینی با انتقاد از بازگشت ارز صادرکنندگان به سامانه نیما گفت:  بازگرداندن ارز حاصل از صادرات  با نرخی که دولت تعیین می‌کند، امکان پذیر نیست.
 این مقام مسئول  نرخ هر کیلو زعفران در گمرکات کشور را ۱۴۵۰ دلارتعیین کرد و  افزود: با وجود آنکه فروش زعفران در بازارهای جهانی این قیمت نیست، اما نمایندگان وزارت جهاد کشاورزیهمواره بر این نرخ اصرار دارند.
 به گفته وی؛ اصرار مسئولان دولتی مبنی بر بازگرداندن ارز به سامانه نیما منجر به قاچاق زعفران از مرزهای کشور شده است که به اعتقاد بنده یکی از راهکارهای مبارزه با قاچاق شفاف سازی این مسئله است.
 حسینی ادامه داد: در شرایطی که صادرکنندگان باید دو برابر نرخ فروش زعفران در بازارهای جهانی ارز بیاورند، بدیهی است که به دلیل غیر ممکن بودن این امر میزان قاچاق به آن سوی مرزها افزایش می یابد.
 وی با اشاره به اینکه شورای ملی زعفران مخالفتی با بازگرداندن ارز به کشور ندارد، بیان کرد: پیشنهاداتی داده ایم که صادرکنندگان با وارد کنندگان بتوانند به صورت توافقی خرید و فروش ارز را داشته باشند، چراکه اختصاص ارز  به گروه متقاضی کالا، مشکلات متعددی را در بر دارد.
 این مقام مسئول با اشاره به اینکه بازگشت ارز به سامانه نیما، بزرگترین ضربه را به اقتصادو آینده زعفران کاری کشور وارد می‌کند، افزود:  بارها به وزارت جهادکشاورزی هشدار داده ایم که از پدیده شوم قاچاق پیاز زعفران جلوگیری کنند و نگذارند افغان ها با توسعه سطح زیر کشت محصول به رقیب جدی برای صادرکنندگان ایرانی تبدیل شوند.
 عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: بنابر آمار رسمی گمرکدر چهار ماهه نخست امسال یازده تن زعفران به افغانستان صادر شد که مطمئناً چند برابر این میزان به طور غیر رسمی به این کشور رفته است که این امر یک فاجعه به شمار می رود، چرا که افغان ها زعفران ایرانی را در بسته بندی های جدید به اسم خود به دیگر کشورها صادر می‌کنند.
 وی  با اشاره به اینکه  صادرات رسمی و غیررسمی افغانستان یک تهدید به شمار می روند، تصریح کرد: صادرات زعفران ایرانی به افغانستان به معنای بازارسازی این محصول برای افغان ها در سایر کشورها است، از این رو این موضوع خطر بالقوه ای است که تولید زعفران ایرانی رابه عنوان یکی از محصولات استراتژیک کشور  تحت تاثیر خود قرار می دهد.
 حسینی در خصوص میزان قاچاق اعلام شده از سوی وزیر جهاد کشاورزی گفت: اگرچه بنده به آمار قاچاق ارائه شده از سوی وزیر جهاد کشاورزی شک دارم، اما می توان گفت که اگر موضوع محدودیت های صادراتی مرتفع نشود، در آینده رقم قاچاق زعفران به افغانستان به این میزان خواهد رسید.
 وی در پایان تصریح کرد: در شرایطی که قاچاقچیان بدون الزام بازگشت ارز به کشور، زعفران به افغانستان می‌برند، بی شک استمرار این روند منجر به از بین رفتن سرمایه گذاریعظیم در این باره خواهد شد.
بازگشت ارز به سامانه نیما، بر توسعه پدیده شوم قاچاق زعفران دامن زدمحسن احتشام، رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما شدنی نیست، اظهار کرد: با توجه به آنکه قیمت هر کیلو زعفران در گمرکات کشور ۱۴۵۰ دلار تعیین شده است و تنها این محصول با نرخ هر کیلو ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلار به  بازارهای هدف صادر می شود،  پس چطور ممکن است که صادرکنندگان یک برابر و نیم تا دو برابر نرخ پایه زعفران، ارز به شبکه نیما بازگردانند؟ از طرفی نهاده‌های بسته بندی با نرخ روز  خریداری می شود، بنابراین برای صادرکنندگان این امکان وجود ندارد تا نرخ فروش صادرات را به سامانه نیما بازگردانند.
 احتشام از توسعه پدیده شوم قاچاق زعفران خبر داد و گفت: با توجه به شرایط سخت پیش روی صادرکنندگان، برخی افراد به قاچاق محصول استفاده از کارت های یکبار مصرف روی آوردند،بنابراین دیگر نیازی به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما نیست. 
 به گفته وی؛ با وجود آنکه زعفران کالای کم حجم و با ارزش است، از این رو مشکلات اخیر صادرات منجر به تشدید قاچاق و تعطیلی واحدهای فرآوری شده است، چراکه ارزش ارز بالاتر از ریالی است که صادرکننده می‌خواهد، صادر کند.
 این مقام مسئول با اشاره به تاثیر قاچاق زعفران بر اقتصاد کشوربیان کرد:  عدم بازگشت ارز به اقتصاد ضربه مهلکی به واحدهای اشتغالزا وارد می‌کند، چراکه قاچاقچیان و افراد دارای کارت های یکبار مصرف تعهدی نسبت به بازگشت ارز ندارند.
 وی در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر قاچاق ۱۵۰ تا ۱۶۰ تن به افغانستان مورد تایید است یا خیر، افزود: میزان قاچاق بستگی به شرایط صادرات دارد؛ چراکه وقتی صادر کننده ببینند، می‌توانند کالایش را بدون ریسک به بازارهای هدف صادر کند دیگر دلیلی برای قاچاق وجود ندارند.
 رئیس شورای ملی زعفران در پایان تصریح کرد: محدودیت‌های صادراتی و تفاوت نرخ ارز بازار ثانویه با بازار آزاد منجر به موضوع پیمان سپاری ارزی و تشدید قاچاق زعفران از مرزهای جنوبی به دیگر کشورها شده است.
بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما منتفی استغلامرضا میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران اظهار کرد: با توجه به آنکه اکثر محموله های صادراتی از جمله زعفران به صورت ریالی یا تومانی در بازارهای جهانی مورد معامله قرار می گیرد، از این رو امکان بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور وجود ندارد.
 وی افزود: از ابتدا صادرکنندگان با خریداران خارجی  معامله خود را بر حسب تومان توافق می کنند و اگر احتمالا به صورت دلار معامله کنند، قیمت زعفران طبق نرخ روز دلار محاسبه شده و از طریق صرافی ها به صادرکنندگان پولواریز می شود که با این وجود بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما منتفی است .
 میری ادامه داد: در شرایطی که دولت نرخ پایه زعفران را ۱۴۵۰ دلار تعیین کرده ، چطور ممکن است که تفاوت آن تا فروش هر کیلو زعفران به نرخ ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار از سوی صادر کننده پرداخت شود.
 این مقام مسئول با اشاره به ضرورت تعدیل نرخ پایه گمرکی  بیان کرد: با توجه به آنکه قیمت زعفران در بازارهای هدف با نرخ روز ارز محاسبه می‌شود ، چطور انتظار می‌رود ارز با قیمت ۸۰۰۰ تومان به سامانه نیما داده شود؟.
 وی با اشاره به اینکه محدودیت‌های صادراتی خواه ناخواه منجر به قاچاق زعفران خواهد شد، افزود: هم اکنون قاچاق زعفران به  هر کشوری نرخ خودش را دارد که این مسئله بیانگر توسعه پدیده قاچاق است.
 میری با انتقاد از این موضوع که نرخ روز زعفران در بازار با قیمت پایه صادراتی همخوانی ندارد، بیان کرد: با توجه به موانع و مشکلات پیشروی صادرکنندگان مبنی بر بازگرداندن ارز به سامانه نیما پیشنهاد داده ایم که صادرات به صورت خود اظهاری انجام شود و ارز حاصل از صادرات به قیمت بازار آزاد به فروش برسد تا شاهد تشدید موضوع قاچاق و از دست دادن بازارهای هدف نباشیم.
 وی در پایان تصریح کرد: اگر دولت به استمرار صادرات زعفران علاقه مند است با پیشنهاد خود اظهاری صادرکنندگان موافقت کند و یا اگر قدرت دارد، قیمت ارز را به ۸ هزار تومان تقلیل دهد چرا که این امکان وجود ندارد که صادرکنندگان زعفران را با نرخ دلار ۱۴ هزار تومان خریداری و صادر کند و ارز حاصل از صادرات را با ارز ۸ هزار تومان به سامانه نیما بازگرداند.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

عزیزالله شهبازی سرپرست استانداری البرز شد
کرج - ایرنا- معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز بعنوان سرپرست استانداری این استان منصوب شد.
نبض تولید در هپکو دوباره به جریان افتاد
اراک - ایرنا - مدیر عامل هپکوی اراک گفت: نبض تولید و سازندگی پس از مدتی وقفه در این واحد تولیدی و صنعتی دوباره به جریان افتاده است.
نحوه برخورد با سه جوان نوازنده نادرست بود
رشت - ایرنا - فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر لزوم تلاش در جهت ارتقاء نشاط اجتماعی افزود: قانون و هنجارهای عمومی نیز باید از سوی همگان رعایت شود.
حمایت از واحدهای صادرات محور عمده فعالیت شهرک های صنعتی
کرج-ایرنا- معاون پشتیبانی و صنایع انسانی شهرک های صنعتی ایران گفت: یکی از مهم ترین برنامه های شهرک های صنعتی و سازمان صنایع کوچک حمایت از واحدهای صادرات محور است.
پژوهشگاه مواد و انرژی ایران تکیه گاه صنعت شود
کرج-ایرنا-معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: با توجه به وضعیت خاص اقتصادی کشور، پژوهشگاه مواد و انرژی ایران می تواند تکیه گاه بخش تولید و صنعت کشور شود.
تعیین قیمت خودرو‌ها در انتظار تایید وزیر صنعت
پیشنهاد ۱۰ ماده‌ای برای نحوه تعیین قیمت خودرو‌ها آماده شده و به محض فراغت وزیر صنعت از میزبانی هیات همراه ریاست جمهوری عراق به وی ارائه و تصمیم گیری می‌شود.
ممنوع المصاحبه شدن مسئولان چابهار، ادعا یا واقعیت-رستم کریمی*
چابهار- ایرنا- ممنوع المصاحبه شدن مسئولان در چابهار در عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات چه ادعا باشد و چه واقعیت، درد بزرگی است که این روزها به مانعی بزرگ بر سر راه توسعه این منطقه راهبردی قرار گرفته و البته با فرار از اطلاع رسانی شفاف، برای سرپوش گذاشتن بر برخی از کم کاری ها نیز به یک ابزار تبدیل شده است.
جمهوری آذربایجان بیش از 4 میلیارد منات سرمایه خارجی جذب کرد
باکو - ایرنا -کمیته دولتی آمار جمهوری آذربایجان، اعلام کرد: این کشور در 10 ماه سال 2018 میلادی، چهار میلیارد و 354 میلیون و 600 هزار منات سرمایه خارجی جذب کرد.
صهیونیست ها راهیپمایی خبرنگاران در قدس را هم تحمل نکردند
تهران- ایرنا- نظامیان رژیم صهیونیستی راهپیمایی خبرنگاران فلسطینی و بین المللی را در شمال شهر قدس اشغالی سرکوب کردند.
موشک های یمنی مواضع نظامیان عربستان را منهدم کرد
تهران- ایرنا- یمن مواضع نظامیان سعودی و مزدوران آنها در جیزان واقع در جنوب عربستان را با موشک هدف قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
متکی: آمریکا برای تامین منافع از حربه تحریم استفاده می کند
مشهد- ایرنا- معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: آمریکا برای تامین مطامع خود از کوبا تا هند، چین، روسیه و اتحادیه اروپایی را تحت تحریمهای مختلف دارد و از آن به عنوان حربه ای برای تامین منافعش استفاده می کند.
برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
جشنواره انار 24 آذر در کاخ نیاوران برگزار می شود
تهران -ایرنا- جشنواره انار استان های غربی کشور برای نخستین بار از 24 آذرماه امسال قرار است در کاخ موزه نیاوران واقع در پایتخت برگزار شود.
تیترهای 26 آبان روزنامه های کهگیلویه و بویراحمد
یاسوج- ایرنا- روزنامه های کهگیلویه و بویراحمد روز شنبه 26 آبان سال 1397 تیترهای متنوعی را با توجه به رویدادهای روز انتخاب کرده اند.
تعیین قیمت خودرو‌ها در انتظار تایید وزیر صنعت
تیبای ۱۴۰ میلیونی در سوریه خاک می‌خورد! +عکس
قیمت خودرو امشب افزایش می‌یابد؟- جلسه ویژه در وزارت صنعت
کارتون؛ چی ثبت‌نام کردیم چی تحویل گرفتیم؟!
فروش تیبای ۱۴۰ میلیون تومانی در سوریه
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
بخش کشاورزی ۱۸ درصد اشتغال کشور را دارد
رکورد جدید قیمت پالادیوم در بازار
عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش داد
کاهش ۲۰ درصدی تقاضا موجب شده مرغ نتواند قیمت واقعی خود را پیدا کند