پیمان سپاری ارزی، آتشی بر جان صادرات زعفران انداخت

10:57 ۱۸۲ روز و ۱۷ ساعت پیش افکار نیوز 249 0
پیمان سپاری ارزی، آتشی بر جان صادرات زعفران انداخت

برنامه پیمان سپاری ارزی دولت، صادرکنندگان را با مشکلات متعددی روبرو کرده و عاملی شده تا بازار قاچاق زعفران و استفاده از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف، رونق گرفته است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،برنامه پیمان سپاری ارزی دولت، صادرکنندگان را با مشکلاتمتعددی روبرو کرده و کار را به جایی رسانده که بحث قاچاق زعفرانو استفاده از کارت های بازرگانی یکبار مصرف حسابی سکه شده است.
 وزیر جهاد کشاورزیهفته گذشته در جمع فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایراناز قاچاقسالانه 150 تا 160 تن زعفران به افغانستانخبر داد که این امر نشان می دهد مسئولان دولتی باید نسبت به خروج غیر قانونی زعفران حساسیت بیشتری داشته باشند تا افغان ها با صادرات محصول به کشورهای اروپاییسودهای هنگفتی را به جیب نزنند و به تدریج به رقیب جدی برای ایران تبدیل نشوند.
  با وجود آنکه بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باروند که سیاست اخیر دولتمبنی بر بازگرداندن ارزحاصل از صادرات به سامانه نیما به دلیل تفاوت چشمگیر نرخ ارزپایه گمرکی با قیمت فروش شدنی نیست و تنها موجب می شود که برخی افراد با استفاده از کارت های بازرگانی یکبار مصرف قانونرا دور بزنند، از این رو بهتر است که وزارت جهاد کشاورزیپیشنهاد صادرکنندگان راجع به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور را بپذیرد، چرا که ادامه این روند آتشی بر جان تولید زعفران کشور می اندازد.
  به سراغ مسئولان ذی ربط رفتیم تا از آخرین مسائل و موضوعات مختلف سد راه توسعه صادرات زعفران که می‌تواند ارزش افزوده مناسبی را نصیب کشور کند، با خبر شویم: علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه بازگرداندن ارز بر سامانه نیما برتشدید قاچاق زعفران تاثیر بسزایی دارد، اظهار کرد: بی نظمی در وضعیت تولید و صادرات هر محصولی از جمله زعفران می‌تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.
 وی افزود: دخالت سازمان تعاون روستایی در بحث خرید توافقی زعفران و نگهداری در انبارها نه تنها مشکلات کشاورزان را مرتفع نکرد، بلکه مسئله را پیچیده تر می‌کند .
 حسینی با انتقاد از بازگشت ارز صادرکنندگان به سامانه نیما گفت:  بازگرداندن ارز حاصل از صادرات  با نرخی که دولت تعیین می‌کند، امکان پذیر نیست.
 این مقام مسئول  نرخ هر کیلو زعفران در گمرکات کشور را ۱۴۵۰ دلارتعیین کرد و  افزود: با وجود آنکه فروش زعفران در بازارهای جهانی این قیمت نیست، اما نمایندگان وزارت جهاد کشاورزیهمواره بر این نرخ اصرار دارند.
 به گفته وی؛ اصرار مسئولان دولتی مبنی بر بازگرداندن ارز به سامانه نیما منجر به قاچاق زعفران از مرزهای کشور شده است که به اعتقاد بنده یکی از راهکارهای مبارزه با قاچاق شفاف سازی این مسئله است.
 حسینی ادامه داد: در شرایطی که صادرکنندگان باید دو برابر نرخ فروش زعفران در بازارهای جهانی ارز بیاورند، بدیهی است که به دلیل غیر ممکن بودن این امر میزان قاچاق به آن سوی مرزها افزایش می یابد.
 وی با اشاره به اینکه شورای ملی زعفران مخالفتی با بازگرداندن ارز به کشور ندارد، بیان کرد: پیشنهاداتی داده ایم که صادرکنندگان با وارد کنندگان بتوانند به صورت توافقی خرید و فروش ارز را داشته باشند، چراکه اختصاص ارز  به گروه متقاضی کالا، مشکلات متعددی را در بر دارد.
 این مقام مسئول با اشاره به اینکه بازگشت ارز به سامانه نیما، بزرگترین ضربه را به اقتصادو آینده زعفران کاری کشور وارد می‌کند، افزود:  بارها به وزارت جهادکشاورزی هشدار داده ایم که از پدیده شوم قاچاق پیاز زعفران جلوگیری کنند و نگذارند افغان ها با توسعه سطح زیر کشت محصول به رقیب جدی برای صادرکنندگان ایرانی تبدیل شوند.
 عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: بنابر آمار رسمی گمرکدر چهار ماهه نخست امسال یازده تن زعفران به افغانستان صادر شد که مطمئناً چند برابر این میزان به طور غیر رسمی به این کشور رفته است که این امر یک فاجعه به شمار می رود، چرا که افغان ها زعفران ایرانی را در بسته بندی های جدید به اسم خود به دیگر کشورها صادر می‌کنند.
 وی  با اشاره به اینکه  صادرات رسمی و غیررسمی افغانستان یک تهدید به شمار می روند، تصریح کرد: صادرات زعفران ایرانی به افغانستان به معنای بازارسازی این محصول برای افغان ها در سایر کشورها است، از این رو این موضوع خطر بالقوه ای است که تولید زعفران ایرانی رابه عنوان یکی از محصولات استراتژیک کشور  تحت تاثیر خود قرار می دهد.
 حسینی در خصوص میزان قاچاق اعلام شده از سوی وزیر جهاد کشاورزی گفت: اگرچه بنده به آمار قاچاق ارائه شده از سوی وزیر جهاد کشاورزی شک دارم، اما می توان گفت که اگر موضوع محدودیت های صادراتی مرتفع نشود، در آینده رقم قاچاق زعفران به افغانستان به این میزان خواهد رسید.
 وی در پایان تصریح کرد: در شرایطی که قاچاقچیان بدون الزام بازگشت ارز به کشور، زعفران به افغانستان می‌برند، بی شک استمرار این روند منجر به از بین رفتن سرمایه گذاریعظیم در این باره خواهد شد.
بازگشت ارز به سامانه نیما، بر توسعه پدیده شوم قاچاق زعفران دامن زدمحسن احتشام، رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما شدنی نیست، اظهار کرد: با توجه به آنکه قیمت هر کیلو زعفران در گمرکات کشور ۱۴۵۰ دلار تعیین شده است و تنها این محصول با نرخ هر کیلو ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلار به  بازارهای هدف صادر می شود،  پس چطور ممکن است که صادرکنندگان یک برابر و نیم تا دو برابر نرخ پایه زعفران، ارز به شبکه نیما بازگردانند؟ از طرفی نهاده‌های بسته بندی با نرخ روز  خریداری می شود، بنابراین برای صادرکنندگان این امکان وجود ندارد تا نرخ فروش صادرات را به سامانه نیما بازگردانند.
 احتشام از توسعه پدیده شوم قاچاق زعفران خبر داد و گفت: با توجه به شرایط سخت پیش روی صادرکنندگان، برخی افراد به قاچاق محصول استفاده از کارت های یکبار مصرف روی آوردند،بنابراین دیگر نیازی به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما نیست. 
 به گفته وی؛ با وجود آنکه زعفران کالای کم حجم و با ارزش است، از این رو مشکلات اخیر صادرات منجر به تشدید قاچاق و تعطیلی واحدهای فرآوری شده است، چراکه ارزش ارز بالاتر از ریالی است که صادرکننده می‌خواهد، صادر کند.
 این مقام مسئول با اشاره به تاثیر قاچاق زعفران بر اقتصاد کشوربیان کرد:  عدم بازگشت ارز به اقتصاد ضربه مهلکی به واحدهای اشتغالزا وارد می‌کند، چراکه قاچاقچیان و افراد دارای کارت های یکبار مصرف تعهدی نسبت به بازگشت ارز ندارند.
 وی در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر قاچاق ۱۵۰ تا ۱۶۰ تن به افغانستان مورد تایید است یا خیر، افزود: میزان قاچاق بستگی به شرایط صادرات دارد؛ چراکه وقتی صادر کننده ببینند، می‌توانند کالایش را بدون ریسک به بازارهای هدف صادر کند دیگر دلیلی برای قاچاق وجود ندارند.
 رئیس شورای ملی زعفران در پایان تصریح کرد: محدودیت‌های صادراتی و تفاوت نرخ ارز بازار ثانویه با بازار آزاد منجر به موضوع پیمان سپاری ارزی و تشدید قاچاق زعفران از مرزهای جنوبی به دیگر کشورها شده است.
بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما منتفی استغلامرضا میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران اظهار کرد: با توجه به آنکه اکثر محموله های صادراتی از جمله زعفران به صورت ریالی یا تومانی در بازارهای جهانی مورد معامله قرار می گیرد، از این رو امکان بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور وجود ندارد.
 وی افزود: از ابتدا صادرکنندگان با خریداران خارجی  معامله خود را بر حسب تومان توافق می کنند و اگر احتمالا به صورت دلار معامله کنند، قیمت زعفران طبق نرخ روز دلار محاسبه شده و از طریق صرافی ها به صادرکنندگان پولواریز می شود که با این وجود بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما منتفی است .
 میری ادامه داد: در شرایطی که دولت نرخ پایه زعفران را ۱۴۵۰ دلار تعیین کرده ، چطور ممکن است که تفاوت آن تا فروش هر کیلو زعفران به نرخ ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار از سوی صادر کننده پرداخت شود.
 این مقام مسئول با اشاره به ضرورت تعدیل نرخ پایه گمرکی  بیان کرد: با توجه به آنکه قیمت زعفران در بازارهای هدف با نرخ روز ارز محاسبه می‌شود ، چطور انتظار می‌رود ارز با قیمت ۸۰۰۰ تومان به سامانه نیما داده شود؟.
 وی با اشاره به اینکه محدودیت‌های صادراتی خواه ناخواه منجر به قاچاق زعفران خواهد شد، افزود: هم اکنون قاچاق زعفران به  هر کشوری نرخ خودش را دارد که این مسئله بیانگر توسعه پدیده قاچاق است.
 میری با انتقاد از این موضوع که نرخ روز زعفران در بازار با قیمت پایه صادراتی همخوانی ندارد، بیان کرد: با توجه به موانع و مشکلات پیشروی صادرکنندگان مبنی بر بازگرداندن ارز به سامانه نیما پیشنهاد داده ایم که صادرات به صورت خود اظهاری انجام شود و ارز حاصل از صادرات به قیمت بازار آزاد به فروش برسد تا شاهد تشدید موضوع قاچاق و از دست دادن بازارهای هدف نباشیم.
 وی در پایان تصریح کرد: اگر دولت به استمرار صادرات زعفران علاقه مند است با پیشنهاد خود اظهاری صادرکنندگان موافقت کند و یا اگر قدرت دارد، قیمت ارز را به ۸ هزار تومان تقلیل دهد چرا که این امکان وجود ندارد که صادرکنندگان زعفران را با نرخ دلار ۱۴ هزار تومان خریداری و صادر کند و ارز حاصل از صادرات را با ارز ۸ هزار تومان به سامانه نیما بازگرداند.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

آشنایی با رهبرى که گمراه نمى سازد
حدیث امام علی(ع) درباره قرآن را در اینجا بخوانید.
علائم و علت خرابی سیستم ترمز خودرو کدامند؟
مانند تمامی قسمت‌های دیگر در خودرو، خرابی ترمز دارای نشانه‌هایی است که می‌توان به وسیله آن‌ها متوجه خرابی در سیستم شد.
چرا برخی افراد فوبیا دارند؟
برخی افراد بی‌دلیل از بعضی مسائل همچون پیری، تنهایی، بیکاری و حتی یک حیوان خانگی ترس دارند. باید دانست که بسیاری از این هراس‌ها ریشه در کودکی فرد داشته یا به دلیل تهدید‌ها در زندگی روزانه بروز می‌کند.
همسر عصبی خود را اینگونه شاد کنید
اگر از نظر مالی امکانش را دارید او را به خرید ببرید. می‌توانید با هم به تفریحاتی بپردازید که همسرتان دوست دارد و جا‌های جدیدی بروید که کشف و تجربه‌شان همسرتان را هیجان زده می‌کند.
در علاقه به پاستیل زیاده روی نکنید
پاستیل یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌ها نزد کودکان و البته اغلب دخترخانم‌ها است. در مورد پاستیل حرف‌های ضد و نقیض زیادی مطرح می‌شود.
معروف ترین دبیرستان  تسخیر شده جهان+عکس
داستان‌هایی وجود دارد که می‌گوید مدرسه «ال پاسو» در تگزاس یک مدرسه تسخیرشده است. این مدرسه در سال ۱۹۱۶ افتتاح شد و به‌دلیل قرارگرفتن آن بر فراز کوهی مشرف به شهر، به «بانوی روی تپه» نیز مشهور است. در ۱۷ نوامبر ۱۹۸۰، این دبیرستان به عنوان یک مکان تاریخی در آمریکا ثبت شد.
انسان‌ها می‌توانند با زبان خود بو بکشند
یک مطالعه جدید از محققان مرکز مونل (Monell) در فیلادلفیا نشان داد که انسان می‌تواند بو‌ها را با استفاده از زبان خود و به دلیل دارا بودن گیرنده‌های خاص تشخیص دهد.
نوشیدن بیش از حد آب هنگام ورزش مرگبار است
هیپوناترمی ناشی از کاهش میزان یون سدیم در خون است. هیپوناترمی مرتبط با ورزش زمانی رخ می‌دهد که نوشیدن بیش از حد آب، بر توانایی کلیه‌ها برای دفع آب اضافی غلبه می‌کند و سدیم در بدن رقیق شده و باعث التهاب سلول‌ها می می‌شود که می‌تواند خطر مرگ به دنبال داشته باشد.
دستگیری ˮرحمانˮ، ˮقدیرˮ و ˮماهانˮ
رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی پایتخت، از دستگیری پنج سارق زورگیر گوشی تلفن همراه و موتورسیکلت در شرق تهران خبر داد و گفت: تا کنون ۴۰ نفر از شکات این پرونده شناسایی شده اند.
شرکت رژیم صهیونیستی در نمایشگاه بین‌المللی امارات
اسرائیل در ادامه تحرکات کشور‌های حوزه خلیج فارس برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، وزارت خارجه این رژیم روز پنج‌شنبه رسماُ اعلام کرد رژیم صهیونیستی در نمایشگاه بین‌المللی «اکسپو ۲۰۲۰ دبی» امارات شرکت خواهد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آشنایی با رهبرى که گمراه نمى سازد
حدیث امام علی(ع) درباره قرآن را در اینجا بخوانید.
علائم و علت خرابی سیستم ترمز خودرو کدامند؟
مانند تمامی قسمت‌های دیگر در خودرو، خرابی ترمز دارای نشانه‌هایی است که می‌توان به وسیله آن‌ها متوجه خرابی در سیستم شد.
چرا برخی افراد فوبیا دارند؟
برخی افراد بی‌دلیل از بعضی مسائل همچون پیری، تنهایی، بیکاری و حتی یک حیوان خانگی ترس دارند. باید دانست که بسیاری از این هراس‌ها ریشه در کودکی فرد داشته یا به دلیل تهدید‌ها در زندگی روزانه بروز می‌کند.
همسر عصبی خود را اینگونه شاد کنید
اگر از نظر مالی امکانش را دارید او را به خرید ببرید. می‌توانید با هم به تفریحاتی بپردازید که همسرتان دوست دارد و جا‌های جدیدی بروید که کشف و تجربه‌شان همسرتان را هیجان زده می‌کند.
احتمال لغو اعزام تیم ملی تیروکمان کامپوند به مسابقات جهانی بخاطر کمبود اعتبار
رییس فدراسیون تیروکمان گفت: برای مسابقات جهانی هلند اعزام تیم‌های ریکرو و جانبازان و معلولان بخاطر کسب سهمیه المپیک در اولویت است، اما هنوز وضعیت تیم کامپوند برای اعزام مشخص نیست.
چهار عامل سردرگمی بازار مسکن
گاز ایران به‌جای صادرات به کجا می‌رود؟
تاثیر باران بر قیمت میوه
گاز ایران به‌جای صادرات به کجا می‌رود؟
۵۰ درصد قطعات مورد نیاز خودرو در انحصار ۷ نفر
تاثیر بارش باران بر قیمت میوه
رقم اختلاس ۶ میلیارد دلاری کذب محض است
اجرای فاز اول هوشمندسازی بنادر
قیمت انواع مصالح ساختمانی در بازار
قیمت انواع شامپو در بازار + جدول