اعلام قیمت جدید خودروها در کما

09:47 ۲۷ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 55 0
اعلام قیمت جدید خودروها در کما

در شرایطی که قیمت پیشنهادی خودروهای داخلی از سوی سازمان حمایت مصرف‌‌کنندگان و تولید‌کنندگان به ستاد تنظیم بازار رفته و خودروسازان و مشتریان منتظر اعلام نظر نهایی این ستاد هستند، رفت‌وآمدها در وزارت صنعت، معدن و تجارت، اعلام قیمت‌های جدید را به تاخیر انداخته است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،اوایل هفته جاری، بالاخره استعفای محمد شریعتمداری از وزارت صنعت،معدن و تجارت مورد تایید قرار گرفت و رئیس‌جمهوری نیز با آن موافقت کرد. در ادامه نیز رضا رحمانی به‌عنوان سرپرست وزارت صنعت و گزینه پیشنهادی دولت برای این وزارتخانه معرفی شد. با رفتن شریعتمداری اما برخی معاونان وی از جمله حسن سینکی دبیر ستاد تنظیم بازار نیز استعفا دادند تا پرونده قیمت خودرو دچار بلاتکلیفی شود.
عملیات کنار گذاشتن شورای رقابت از پروسه قیمت‌گذاری خودرو را شریعتمداری به جد در دستور کار قرار داد و آن‌طور که از شواهد و قرائن برمی‌آید، موفقیت‌آمیز نیز بوده است. بر این اساس و طبق گفته مقامات رسمی از جمله شریعتمداری، شورای
رقابتاز قیمت‌گذاری خودروکنار رفته و سازمان حمایت مصرف‌‌کنندگان و تولید‌کنندگان و ستاد تنظیم بازارجایگزین آن شده‌اند. هرچند رئیس شورای رقابت هنوز قیمت‌گذاری خودرو را حق خود دانسته و تهدید کرده که این اقدام وزارت صنعت را به دیوان عدالت اداری ارجاع خواهد داد، با این حال طبق آخرین اخبار، پروسه افزایش قیمت خودروهای داخلی (توسط وزارت
صنعتو سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار) در جریان است.
ظاهرا سازمان حمایت قیمت جدید خودروها را به ستاد تنظیم بازار فرستاده و بنابراین خودروسازان و مشتریان در انتظار اعلام نظر این ستاد هستند. حال در این شرایط که شریعتمداری از وزارت صنعت رفته و دبیر ستاد تنظیم بازار نیز استعفا داده و هنوز وزیر صنعت قطعی نشده است، اعلام قیمت جدید خودروها نیز در محاق قرار دارد. البته طبق اعلام نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، قرار است جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت روز شنبه آینده برگزار شود. با این حال، حتی اگر رحمانی از فیلتر مجلس نیز بگذرد، بعید به نظر می‌رسد به سرعت قیمت جدید خودروها را تعیین‌تکلیف کند. طبعا تا معاونان جدید وی به‌ویژه رئیس ستاد تنظیم بازار (که پرونده
افزایش قیمتخودرو در این ستاد است)، مشخص شده و مستقر شوند، کمی زمان خواهد برد و معلوم نیست رسیدگی به پرونده قیمت خودرودر اولویت قرار بگیرد یا نه.
نکته دیگر اینجاست که رحمانی هنوز اظهارنظر صریحی در مورد پروسه قیمت‌گذاری خودرو انجام نداده و مشخص نیست وی موافق تداوم قیمت‌گذاری دستوری است یا به آزادسازی اعتقاد دارد. البته
خودروسازانامیدوارند رحمانی کار ناتمام وزرای پیشین صنعت، معدن و تجارت(نعمت‌زاده و شریعتمداری) را تکمیل کرده و قیمت خودرو را به سمت آزادسازی ببرد. هرچه هست، فعلا باید منتظر ماند و دید اولا رحمانی می‌تواند از بهارستانی‌ها رای اعتماد گرفته و راهی ساختمان شماره یک خیابان سمیه شود و ثانیا در صورت عبور از صافی مجلس، چه رویکردی را در قبال قیمت‌گذاری خودرو پیش خواهد گرفت. در کنار این موضوع، اینکه چه کسی ریاست ستاد تنظیم بازار را بر عهده بگیرد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، چه آنکه نظر نهایی را در مورد قیمت خودروهای داخلی، این ستاد اعلام خواهد کرد.
افت‌و‌خیز قیمتی بازار خودرواما به بازار خودرو برویم و ببینیم اوضاع قیمت‌ها طی هفته‌جاری به چه شکل بوده و چه افت‌و‌خیزی روی داده است. آن‌طور که فعالان بازار عنوان می‌کنند، این هفته برخی خودروهای داخلی با افزایش قیمت مواجه شده‌اند و برخی دیگر نیز روندی نزولی یا باثبات داشته‌اند.
به گفته آنها، در حال‌حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ قیمتی برابر با ۷۰ میلیون تومان دارد که این موضوع از عقبگرد یک میلیون تومانی این محصول طی هفته جاری حکایت می‌کند. از بازار
پژو۲۰۶ تیپ ۲ نیز خبر می‌رسد این محصول با توجه به کاهش قیمت جزئی‌اش، در حال‌حاضر ۵۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. ۲۰۶ تیپ ۲ حدود ۵۰۰ هزار تومان در این هفته کاهش قیمت را تجربه کرده است. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، پژو ۲۰۷ اتومات در حال‌حاضر قیمتی برابر با ۱۰۵ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد خودرو موردنظر افت‌و‌خیز خاصی در این هفته نداشته است.
این در حالی است که از بازار تندر مدل E۲ پارس‌خودرو خبر می‌رسد این محصول یک میلیون تومان کاهش قیمت داشته است. با این حساب، تندر E۲ هم‌اکنون قیمتی برابر با ۸۵ میلیون تومان دارد. برای خرید پارس تندر نیز به‌عنوان محصولی که تنها ظاهر آن با تندر E۲ تفاوت دارد، کماکان باید ۸۸ میلیون تومان هزینه کرد. فعالان بازار همچنین در مورد تندر-۹۰ اتومات نیز عنوان می‌کنند این محصول قیمت ۱۰۵ میلیون تومانی خود را حفظ کرده است. بنا به گفته فعالان بازار، دنا پلاس نیز در حال حاضر قیمتی برابر با ۹۷ میلیون تومان دارد و با این حساب، قیمت این محصول در هفته جاری افت‌و‌خیز خاصی را تجربه نکرده است. فعالان بازار در مورد دنای معمولی عنوان می‌کنند که این محصول طی هفته جاری افت‌و‌خیز قیمتی خاصی را تجربه نکرده و در حال حاضر ۷۱ میلیون تومان خرید و می‌شود.
در بین دیگر خودروهای داخلی، ساندرو استپ‌وی نیز که منحنی قیمت آن صعودی شدید را طی چند ماه گذشته تجربه کرده، در حال حاضر ۱۲۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این قیمت نشان می‌دهد خودروی موردنظر در این هفته میل به ثبات داشته است. رانا نیز در حال حاضر ۴۷ میلیون تومان قیمت دارد و بنابراین افت‌و‌خیز خاصی را تجربه نکرده است. سمند مدل EF۷ نیز که ۵۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، هفته جاری را بدون تغییر قیمتی خاص به انتها رسانده است.  نگاهی هم به قیمت پراید، تیبا، ساینا و همچنین کوئیک بیندازیم و ببینیم آنها چه افت‌و‌خیزی را در هفته جاری تجربه کرده‌اند.  
در خانواده پراید نیز قیمت‌ها همچنان بالای ۳۰ میلیون تومان است. به گفته آنها، پراید مدل ۱۳۱ با قیمت ۳۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد؛ بنابراین ۵۰۰ هزار تومان طی این هفته افزایش قیمت داشته است.
دیگر مدل پراید یعنی ۱۱۱ (هاچ‌بک) نیز که تغییر قیمت خاصی را تجربه نکرده، در حال حاضر ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. از بازار تیبا اما خبر می‌رسد این محصول در هر دو مدل معمولی و هاچ‌بک خود کاهش قیمت داشته است. بر این اساس، تیبای هاچ‌بک یا همان تیبا۲ قیمتی برابر با ۴۳ میلیون تومان دارد و این یعنی حدود یک میلیون تومان از قیمت آن کاسته شده است. برای خرید تیبای معمولی هم که یک میلیون تومان کاهش قیمت داشته، باید ۳۹میلیون تومان هزینه کرد. دیگر محصول سایپا به نام کوئیک هم در مدل پلاس فول خود قیمتی برابر با ۶۵ میلیون تومان دارد. کوئیک افت‌و‌خیز قیمتی چندانی را طی هفته‌های اخیر تجربه نکرده و فعلا روی ۶۵ میلیون تومان ایستاده است.
در بین دیگر خودروهای داخلی، کیا سراتوی مونتاژی سایپاتثبیت قیمت را تجربه کرده است. بر این اساس، سراتو که پس از اعمال تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا با کاهش تیراژ نیز مواجه شده، در حال حاضر ۲۰۳ میلیون تومان قیمت دارد. گفته می‌شود تامین قطعات این محصول به‌دلیل اعمال تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا، به مشکل خورده است. سراتو از جمله خودروهایی است که فاصله زیادی بین قیمت کارخانه و بازار آن به چشم می‌خورد و احتمال توقف تولید آن با توجه به تحریم‌های موجود، هست.
دیگر خودروی مونتاژ داخل یعنی پژو ۲۰۰۸ نیز که پیش‌تر صعودی ۱۰ میلیون تومانی را به خود دیده بود، این هفته ترمز کرد. آن طور که فعالان بازار عنوان می‌کنند، پژو ۲۰۰۸ در حال حاضر قیمتی برابر با ۲۳۸ میلیون تومان دارد که نشان‌دهنده ثبات این محصول است. ایران خودرویی‌ها تاکید کرده‌اند با وجود اعمال تحریم‌های آمریکا و رفتن پژو، قطعات ۲۰۰۸ را ذخیره و این محصول تحویل ثبت‌نام‌کنندگان آن خواهد شد. اما از بازار برلیانس نیز خبر می‌رسد قیمت این محصول در بازار به ۱۱۰ میلیون تومان رسیده است. این قیمت البته مختص مدل H۳۳۰ صندوقدار برلیانس است. در نهایت اما قیمت ساینا نیز در بازار طی هفته جاری حدود دو میلیون تومان افزایش یافته است. با این حساب، خودرو موردنظر در حال حاضر ۴۹ میلیون تومان قیمت دارد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

حدود 2.5 میلیون گردشگر خارجی به جمهوری آذربایجان سفر کرد
باکو – ایرنا – موسسه دولتی گردشگری جمهوری آذربایجان گزارش داد : بطور کلی در 10ماه سال 2018 میلادی، 2 میلیون و 416 هزار گردشگر خارجی به جمهوری آذربایجان سفر کردند که 6.1 درصد بیشتر از مدت مشابه سال پیش بود.
نمایش وحدت در پاکستان با پیاده روی میلاد پیامبر(ص)
اسلام آباد – ایرنا – همزمان با دوازدهم ربیع الاول و آغاز هفته وحدت، آیین پیاده روی میلاد النبی (ص) با هدف نمایش وحدت امت اسلام با حضور هزاران مسلمان پاکستانی در لاهور قلب فرهنگ این کشور، اسلام آباد و کراچی برگزار شد.
انفجار در بلوچستان پاکستان 9 زخمی بر جا گذاشت
اسلام آباد - ایرنا - انفجار بمب در مسجدی در «جاده تاج» در منطقه «چمن» ایالت بلوچستان پاکستان 9 زخمی برجا گذاشت.
کابل نگران پیوستن داعشی های هندی به تروریست ها در افغانستان است
تهران- ایرنا- روزنامه نیو ایندیا اکسپرس هند نوشت که دولت افغانستان در نامه‌ای رسمی به دولت هند، در خصوص پیوستن اتباع شهر کرالا به داعش و حرکت آن‌ها به سمت افغانستان هشدار داد.
تیر و کمان بومیان هندی، جان گردشگر آمریکایی را گرفت
تهران - ایرنا - یک گردشگر جوان آمریکایی که به یک جزیره ای در اقیانوس هند رفته بود، به ضرب تیرهای بومیان این جزیره از پا در آمد.
مرکزمطالعات استراتژیک: گروههای تروریستی فاصله زیادی با شکست دارند
تهران - ایرنا - مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی آمریکا در گزارشی با عنوان 'تحول تهدید سلفی ها' نوشت: به رغم از دست رفتن قلمرو داعش در عراق و سوریه، جنبش های تروریستی سلفی در جاهای دیگر پراکنده شده و فاصله زیادی با شکست کامل دارد.
پاکستان با اعضای صندوق بین المللی پول به توافق نرسید
اسلام آباد - ایرنا - پس از حدود 15روز مذاکره میان اعضای هیأت صندوق بین المللی پول به سرپرستی «هرالد فنگر» با مسئولان پاکستان، اعضای این هیات بدون هیچ توافقی پاکستان را ترک کردند.
جنگ تجاری آمریکا و غرب، WTO را به میدان  کشاند
تهران - ایرنا - سازمان تجارت جهانی روز چهارشنبه موافقت کرد، به شکایات کشورهای مختلف در مورد تعرفه های اعمالی آمریکا بر فولاد و آلومینیوم و همچنین شکایت واشنگتن در ارتباط با عوارض تلافی جویانه کشورهای دیگر رسیدگی کند.
نخست وزیر اسپانیا پس از 30سال به کوبا می رود
تهران- ایرنا- به رغم تمدید تحریم های اقتصادی کوبا توسط آمریکا، نخست وزیر اسپانیا در راستای تحکیم روابط هاوانا و اتحادیه اروپا، پس از 30 سال به کوبا سفر می کند.
خبرگزاری ها: ظریف بیانیه ترامپ را به باد تمسخر گرفت
تهران – ایرنا – خبرگزاری های فرانسه و رویترز روز چهارشنبه توئیت کنایه دار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان را در واکنش به بیانیه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در باره قتل نویسنده سعودی، منتشر کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاج: ماندن ما در فدراسیون فوتبال طبق قانون است
مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال می‌گوید در صورتی که قانون اجازه ندهد، هیچ‌کس نمی‌تواند از راه غیر قانونی در فوتبال بماند و این فدراسیون باید قانونی اداره شود.
آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
بازگشایی بسته پیشنهادی قیمت خودرو در هیئت دولت- 246 روز تاخیر در شفاف‌سازی حقوق مدیران- جدال کارگران و کارفرمایان بر سر بقا
مطابق جدیدترین آمار از میزان تولید کالاهای منتخب صنعتی در شش ماهه نخست امسال شاهد افت تولید ۲۲ محصول صنعتی از میان ۳۱ کالا بوده‌است.
کار‌های عجیب و غریب و خنده دار حیوانات
اگر فکر می‌کنید که هیچ چیزی وجود ندارد که حیوان خانگیتان بتواند با آن شما را شگفت زده کند، به رفتارش بیشتر دقت کنید. آن‌ها به هم حقه می‌زنند، مثل انسان‌ها رفتار می‌کنند و با روش‌های خلاقانه احساساتشان را به ما نشان می‌دهند.
اولتیماتوم بنزینی وزیر نفت به صاحبان خودرو
قیمت طلا، سکه و ارز در آخرین روز آبان‌
افزایش تعرفه تماس‌های خارجی از ۱۵ مهرماه
۳ میلیارد تومان جایزه در «بسته های میلیونی» همراه اول
شفاف‌سازی قیمت‌های امدادخودرو برای مردم
وعده معاون وزیر کار به کارکنان هفت تپه
قیمت برخی از خودروهای داخلی در بازار امروز ۱۳۹۷-۰۸-۳۰
شاخص بورس ۷۴۵ واحد افت کرد
واریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فردا
زنگنه: کارت سوخت ربطی به سهمیه‌بندی ندارد