آخرین وضعیت ارتباطات برقی ایران با کشورهای منطقه

08:30 ۱۸۰ روز و ۲۳ ساعت پیش افکار نیوز 253 0
آخرین وضعیت ارتباطات برقی ایران با کشورهای منطقه

مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر گفت: اکنون ایران با تمام کشورهای همسایه ارتباط الکتریکی دارد به طوری که عمر این ارتباط گاه از دو دهه بیشتر است و به سال های آغازین دهه ۸۰ باز می گردد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،وحید گوهری صدر مدیرکل دفتر تجارتخارجی برقشرکت توانیر در نشست تخصصی "نقش ایراندر تشکیل شبکه منطقه ای برق و توسعه تجارت آن" اظهار داشت: اهمیت راههای ارتباط الکتریکی در دنیا روز به روز بیشتر می شود و توجه بیشتری را به خودش معطوف کرده و از ارتباط کشورها فراتر رفته و ایده هایی جهت ارتباط مناطق قاره ها به هم برای استفاده از ظرفیتهای موجود در جهاندر فصول متفاوت مطرح شده است.
وی ادامه داد: ماهیت اصلی این شبکه ها، تامین نیاز طرفین در هنگام نیاز است و به همین دلیل ایران نیز در زمان نیاز که بیشتر در فصول گرم سال است، برق را وارد و در زمان عدم نیاز که بیشتر در ماه های خنک و سرد سال است، آن را صادر می کند.
گوهری صدر با بیان اینکه "اکنون ایران با تمام کشورهای همسایه ارتباط الکتریکی دارد به طوری که عمر این ارتباط گاه از دو دهه بیشتر است و به سال های آغازین دهه 80 باز می گردد"، گفت: این موضوع نشانگر یک تفاهم و تعامل مثبتی بین مسوولان شبکه برق ما و همسایگان است که علیرغم مشکلات اقتصادی و سیاسیپایدار نگهداشته است.
وی افزود: شبکه برق کشور در حال حاضر به کشور عراق با یک ظرفیت حدود 1500 مگاولت متصل است و این ارتباط با 3 مدار 400 کیلوولت و یک مدار 130 کیلوولت و دو مدار 63 کیلوولت برقرار شده و یکی از قویترین ارتباطات الکتریکی را با کشور عراقداریم.
مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر تصریح کرد: سهم بزرگ تجارت الکتریکی ما را کشور عراق به خود اختصاص داده است و با رکوردهای بالای 8 میلیارد کیلووات ساعت صادرات برق به عراق را داشتیم و امروز حدود 6 میلیارد کیلووات ساعت صادرات وجود دارد که همین موضوع درآمدارزی قابل توجهی را برای کشور رقم زده است.
وی ادامه داد: ظرفیت ارتباطی الکتریکی کشور با کشور ترکیه به عنوان دروازه ورود ایران به بازارهای برق اروپا حدود 500 مگاوات است که امیدواریم تا اوایل سال 2019 ارتباط شبکه الکتریکی ایران در نزدیکی شهر وان ترکیهبه بهره برداری برسد و ظرفیت ارتباطی به 650 مگاوات افزایش یابد.
گوهری صدر تصریح کرد: به خاطر DC بودن رینگی که در حال احداث است می تواند به سرعت در مواقعی که ایران نیاز به برق دارد، دریافت کند و در مواقعی که طرف مقابل نیاز به برق نیاز دارد برق دریافت کند و ارتباط الکتریکی دوسویه را رقم بزند.
مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر با بیان اینکه ارتباط با ارمنستانیکی از بهترین و امن ترین ارتباطات برقی میان کشورهای منطقهاست، گفت: در حال حاضر ظرفیت ما 300 مگاوات است که با به بهره برداری رسیدن دو مدار 400 کیلوولتی که در آن احداث می شود این ظرفیت به 700 مگاوات افزایش پیدا می کند.
وی افزود: در حال حاضر کشور ارمنستان با گرجستاندر حال احداث یک ارتباط الکتریکی DC است و ارتباط الکتریکی روسیهو گرجستان این امکان را به وجود می آورد که در آینده نزدیک یک ظرفیت 1000 مگاواتی در جهت این چهار کشور ایجاد شود.
گوهری صدر درخصوص ارتباط الکتریکی کشور با ترکمنستانگفت: ما با این کشور یک ظرفیت الکتریکی حدود 350 مگاواتی داریم که درصورت به پایان رسیدن خط ارتباطی مرتبط به آن در سرخس، ظرفیت ما با آن کشور حدود 700 مگاوات افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: با رایزنی های انجام شده به زودی وارد اجرای طرح هرات- تربت جامبا ظرفیت 500 مگاوات خواهیم شد.
گوهری صدر همچنین از تشکیل یک بازار برق منطقه ای در سازمان همکاری اقتصادی اکو خبر داد و گفت: ایده تشکیل بازار برق از سوی کشور ایران در این سازمان مطرح شده و تاکنون 3 جلسه در این خصوص برگزار شده و قرار بر این است که به عنوان طرح پایلوت یک همسان سازی بین بازارهای برق ایران و ترکیهانجام شود و در مرحله بعد کشورهای دیگر به این طرح اضافه شوند.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه
وزیر نفت: خواب آشفته آمریکا تعبیر نمی‌شود، بهمن کشاورز حقوقدان و وکیل درگذشت، واریز ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق تا پایان هفته و سخنگوی قوه قضائیه: سعید قاسمی به دادگاه احضار شده است از جمله عناوین صفحه اول روزنامه‌های امروز کشورند.
تأثیر همنشین بر زندگی آدمی از زبان امیرالمؤمنین(ع)
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
جوهر خالکوبی سرطان‌زاست؟
در سال ۲۰۱۶ بازه‌ی عظیمی از رنگدانه‌های مورد استفاده در خالکوبی به لحاظ شیمیایی آنالیز شده و نگران‌کننده‌ترین آن‌ها معرفی شدند. خطرناک‌ترین این دسته هیدروکربن‌های حلقوی آروماتیک هستند که در جوهر‌های مشکی به وفور یافت میشوند و حاوی موادی سرطانزا هستند که میتوانند مسیر خود را از پوست به سمت غدد لنفاوی هموار کنند.
تصویری زیبا از گونه نادر گورخر ایرانی
تصویری دیدنی از یک گلّه گور خر ایرانی که در پارک ملی توران زندگی می‌کنند را مشاهده می‌کنید.
کاشف: برای فرهنگ سازی ورزش نیازمند طرح ملی هستیم
مدیرکل سابق تربیت ‌بدنی وزارت آموزش وپرورش معتقد است که برای فرهنگ سازی نیازمند طرح ملی هستیم و تلاش ها ی صورت گرفته برای علاقه مند کردن مردم به ورزش کافی نبوده و باید بیشتر در این زمینه تلاش شود.
مکمل‌های ویتامین بهتر است چه زمانی مصرف شود
بهترین زمان برای مصرف ویتامین ها و مواد معدنی هنگام صبح به همراه وعده غذایی است. با این وجود، برخی مکمل ها وجود دارند که مصرف آنها اندکی پیش از رفتن به تختخواب ممکن است به خواب بهتر کمک کنند.
۴ گزینه هدایت تیم ملی فوتبال عربستان- از کی‌روش تا کلینزمن
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران علیرغم حضور بر روی نیکمت کلمبیا از گزینه‌های هدایت تیم ملی فوتبال عربستان برای جایگزینی پیتسی است.
بهترین ترفند برای جلوگیری از پیر شدن مغز
برخی معتقدند که یک رژیم غذایی خاص می‌تواند در پیری مغز تاثیر بگذارد اما گروهی دیگر باور دارند تغییر عادات زندگی غلط می‌تواند در روند کاهش قدرت ذهن کارساز باشد.
واکنش رسانه های عربی به شکست استقلال؛ انتقام الهلال
رسانه‌های عربی همچنان که پیش‌بینی می‌شد به پیروزی الهلال برابر تیم فوتبال استقلال واکنش نشان دادند و از شایستگی نماینده عربستان مقابل استقلال سخن به میان آوردند.
هرگز این وعده غذایی را حذف نکنید
نتایج بدست آمده از چندین مطالعه نشان می‌دهد حذف وعده غذایی صبحانه با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های دیابت و فشار خون و کلسترول بالا مرتبط است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
اظهارات عجیب یک بازیگر در توجیه یک فیلم مبتذل
یک بازیگر سینما و تلویزیون، برای حمایت از فیلمی ضدخانواده، در اقدامی عجیب مقدسات دینی را دستاویز قرار داد.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
دو راه‌حل برای جبران کاهش فروش نفت
چه سرنوشتی در انتظار نفت ایران نشسته است؟
بساط حمل پول با زنبیل با حذف ۴ صفر از پول ملی جمع می شود
چه کسانی بیشترین حقوق را می‌گیرند؟
افزایش سود سپرده ها راه حل کنترل نوسانات ارزی نیست
نکات کلیدی نقش زنان در تحقق رونق تولید
برای خرید آپارتمان در شهرک راه آهن چقدر باید هزینه کرد؟
هزینه‌های مردم چقدر بالا رفته است؟
واردات هلو، شلیل و شفتالو ۶ میلیون دلاری شد
وقتی کالا‌های قاچاق برند‌های ایرانی را می‌بلعند