آخرین وضعیت ارتباطات برقی ایران با کشورهای منطقه

08:30 ۲۲ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 66 0
آخرین وضعیت ارتباطات برقی ایران با کشورهای منطقه

مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر گفت: اکنون ایران با تمام کشورهای همسایه ارتباط الکتریکی دارد به طوری که عمر این ارتباط گاه از دو دهه بیشتر است و به سال های آغازین دهه ۸۰ باز می گردد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،وحید گوهری صدر مدیرکل دفتر تجارتخارجی برقشرکت توانیر در نشست تخصصی "نقش ایراندر تشکیل شبکه منطقه ای برق و توسعه تجارت آن" اظهار داشت: اهمیت راههای ارتباط الکتریکی در دنیا روز به روز بیشتر می شود و توجه بیشتری را به خودش معطوف کرده و از ارتباط کشورها فراتر رفته و ایده هایی جهت ارتباط مناطق قاره ها به هم برای استفاده از ظرفیتهای موجود در جهاندر فصول متفاوت مطرح شده است.
وی ادامه داد: ماهیت اصلی این شبکه ها، تامین نیاز طرفین در هنگام نیاز است و به همین دلیل ایران نیز در زمان نیاز که بیشتر در فصول گرم سال است، برق را وارد و در زمان عدم نیاز که بیشتر در ماه های خنک و سرد سال است، آن را صادر می کند.
گوهری صدر با بیان اینکه "اکنون ایران با تمام کشورهای همسایه ارتباط الکتریکی دارد به طوری که عمر این ارتباط گاه از دو دهه بیشتر است و به سال های آغازین دهه 80 باز می گردد"، گفت: این موضوع نشانگر یک تفاهم و تعامل مثبتی بین مسوولان شبکه برق ما و همسایگان است که علیرغم مشکلات اقتصادی و سیاسیپایدار نگهداشته است.
وی افزود: شبکه برق کشور در حال حاضر به کشور عراق با یک ظرفیت حدود 1500 مگاولت متصل است و این ارتباط با 3 مدار 400 کیلوولت و یک مدار 130 کیلوولت و دو مدار 63 کیلوولت برقرار شده و یکی از قویترین ارتباطات الکتریکی را با کشور عراقداریم.
مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر تصریح کرد: سهم بزرگ تجارت الکتریکی ما را کشور عراق به خود اختصاص داده است و با رکوردهای بالای 8 میلیارد کیلووات ساعت صادرات برق به عراق را داشتیم و امروز حدود 6 میلیارد کیلووات ساعت صادرات وجود دارد که همین موضوع درآمدارزی قابل توجهی را برای کشور رقم زده است.
وی ادامه داد: ظرفیت ارتباطی الکتریکی کشور با کشور ترکیه به عنوان دروازه ورود ایران به بازارهای برق اروپا حدود 500 مگاوات است که امیدواریم تا اوایل سال 2019 ارتباط شبکه الکتریکی ایران در نزدیکی شهر وان ترکیهبه بهره برداری برسد و ظرفیت ارتباطی به 650 مگاوات افزایش یابد.
گوهری صدر تصریح کرد: به خاطر DC بودن رینگی که در حال احداث است می تواند به سرعت در مواقعی که ایران نیاز به برق دارد، دریافت کند و در مواقعی که طرف مقابل نیاز به برق نیاز دارد برق دریافت کند و ارتباط الکتریکی دوسویه را رقم بزند.
مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر با بیان اینکه ارتباط با ارمنستانیکی از بهترین و امن ترین ارتباطات برقی میان کشورهای منطقهاست، گفت: در حال حاضر ظرفیت ما 300 مگاوات است که با به بهره برداری رسیدن دو مدار 400 کیلوولتی که در آن احداث می شود این ظرفیت به 700 مگاوات افزایش پیدا می کند.
وی افزود: در حال حاضر کشور ارمنستان با گرجستاندر حال احداث یک ارتباط الکتریکی DC است و ارتباط الکتریکی روسیهو گرجستان این امکان را به وجود می آورد که در آینده نزدیک یک ظرفیت 1000 مگاواتی در جهت این چهار کشور ایجاد شود.
گوهری صدر درخصوص ارتباط الکتریکی کشور با ترکمنستانگفت: ما با این کشور یک ظرفیت الکتریکی حدود 350 مگاواتی داریم که درصورت به پایان رسیدن خط ارتباطی مرتبط به آن در سرخس، ظرفیت ما با آن کشور حدود 700 مگاوات افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: با رایزنی های انجام شده به زودی وارد اجرای طرح هرات- تربت جامبا ظرفیت 500 مگاوات خواهیم شد.
گوهری صدر همچنین از تشکیل یک بازار برق منطقه ای در سازمان همکاری اقتصادی اکو خبر داد و گفت: ایده تشکیل بازار برق از سوی کشور ایران در این سازمان مطرح شده و تاکنون 3 جلسه در این خصوص برگزار شده و قرار بر این است که به عنوان طرح پایلوت یک همسان سازی بین بازارهای برق ایران و ترکیهانجام شود و در مرحله بعد کشورهای دیگر به این طرح اضافه شوند.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خرید آیفون ایکس با ۳۵۰ کیلوگرم سکه!
یک جوان روسی با وانی پر از سکه به مرکز فروش اپل در مسکو رفت و یکی از آخرین مدل های گوشی آیفون را خرید!
با این «نی» به محیط زیست کمک کنید
از آنجایی که میلیون‌ها نی‌ در اقیانوس‌ها انباشته می‌شود، برای کاهش این لوله‌های کوچک، نی‌های قابل استفاده مجدد ساخته شد.
جزئیات پرونده تجاوز به چند نوجوان در شوشتر
دادستان شهرستان شوشتر، جزئیات پرونده فردی که به چند نوجوان در این شهرستان تجاوز و با گرفتن فیلم و عکس آن‌ها را وادار به سکوت کرده، تشریح کرد.
فوت زن ۲۸ ساله بر اثر صاعقه
فرماندار شهرستان باشت گفت: زن جوان و 28 ساله باشتی بر اثر صاعقه جان خود ار از دست داد.
برف و باران در ۱۶ استان کشور
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از پیش‌بینی بارش برف و مه در ارتفاعات البرز در زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان و ارتفاعات زاگرس در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، شرق لرستان، جنوب همدان، غرب مرکزی و شمال شرق خوزستان خبر داد.
تونل کارون ۴ بازگشایی شد
مدیرکل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: تونل کارون چهار در محور شهرکرد – خوزستان بازگشایی شد.
وزیر کشور درگذشت نوربخش را تسلیت گفت
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در پیامی درگذشت رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت.
پیام آملی لاریجانی در پی فوت نوربخش
آیت الله آملی لاریجانی با صدور پیامی درگذشت مدیر عامل و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی که در سانحه رانندگی جان باختند را تسلیت گفت.
تکذیب عمدی بودن تصادف خودروی دکتر نوربخش
رئیس کل‌دادگستری استان گلستان درباره مطلب منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر اعتراف راننده نفتکش به عمدی بودن سانحه رانندگی منجر به فوت مدیرعامل تأمین اجتماعی گفت: این مسئله شدیداً تکذیب می‌شود و سانحه روز گذشته، یک تصادف اتفاقی بوده است.
کشف گور ۳۷۰۰ ساله زن باردار در مصر
گروهی از باستان‌شناسان ایتالیایی و آمریکایی موفق به کشف گوری در شمال کشور مصر شدند که بقایای یک زن به همراه جنین درون شکمش در آن یافت شده و قدمت ان به بیش از ۳۷۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌- ذخایر ارز ۱۰۰ میلیارد دلار- شکست تحریم نفت
صندوق بین‌المللی پول با بررسی شاخص های کلان اقتصاد ایران از تولید ناخالص داخلی ۴۳۰ میلیارد دلاری، رشد ۰.۲ درصدی بخش غیرنفتی، ذخایر ارزی حدود ۱۰۰ میلیارد دلاری در سال جاری و ناکامی آمریکا در صفر کردن صادرات نفت ایران طی امسال و سال آینده خبر داد.
هاشمی: شورا از انتصابات شهرداری راضی نیست
واکنش توییتری محسن هاشمی به انتصابات دقیقه نودی افشانی در شهرداری تهران را مشاهده می کنید.
دیدار وزرای فرهنگ ایران و روسیه در سن پترزبورگ
«سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با «ولادیمیر مدینسکی» همتای روسی خود دیدار کرد.
پاکستان، ادعای هند در خصوص حمایت از تروریسم را رد کرد
اسلام آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، ادعاهای«نارندرا مودی» نخست وزیر هند در دیدار وی با «مایک پنس» معاون رییس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست شرق آسیا در سنگاپور در خصوص حمایت پاکستان از تروریسم را رد کرد.
ایرانی‌ها در نیمه اول سال چقدر مالیات دادند؟
بحران نفتی سال ۲۰۱۴ تکرار می‌شود؟
صادرات نفت کرکوک عراق از سرگیری شد
کاهش ۴۵۰ هزار تومانی نرخ سکه در ۴ روز
وقتی مردم هزینه وزارتخانه‎های ۳۰ طبقه و ۳ میلیون کارمند را می پردازند
گزارش IMF از ۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌
رشد ۱۲ درصدی درآمدهای دولت
ضربه سخت به تسلط دلار آمریکا بر مبادلات جهان با تحریم سوئیفتی ایران
پشت پرده فشارها برای افزایش قیمت خودرو چیست؟
پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸