مه آلودگی مغز چیست و چگونه می‌توانیم از آن جلوگیری کنیم؟

00:55 ۱۷۶ روز و ۱۱ ساعت پیش افکار نیوز 365 0
مه آلودگی مغز چیست و چگونه می‌توانیم از آن جلوگیری کنیم؟

مه مغز بر اثر عوامل بسیار ساده‌ای رخ دهد که به راحتی می‌توان از آن‌ها جلوگیری کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، مه مغزی یا مغزمه آلود نوعی اختلال در ذهنانسان است که می‌تواندعدم حضور ذهن، عدم توانایی تمرکز، مشکلاتحافظه‌ای و شفاف نبودن ذهن را در پی داشته باشد. 
مه مغزی چیزی مثل یک علامت از یک وضعیت پزشکی است که نباید نادیده گرفته شود. مه مغزی یک اختلال شناختی است که می‌تواند منجر به مشکلات حافظه‌ای، عدم حضور و وضوح ذهنی و ناتوانی در تمرکز شود. اغلب دلیل وجود مه مغزی را تجربه‌ی یک روز سخت بهانه می‌کنند البته شاید هم برای چشم‌پوشی و نادیده گرفتن آن از این بهانه استفاده می‌کنند. اما نکته قابل توجه اینجاست که وقتی مه مغزی نادیده گرفته می‌شود، می‌تواند تاثیرات منفی در کار و یا تحصیل داشته باشد. دلیل بسیاری از این بی‌توجهی‌ها به مغز مه‌آلود این است که اغلب نمی‌دانیم دلیل این اتفاق چیست و چطور باید با آن برخورد کرد.
عملکرد کامل و حداکثری مغز نکته‌ای بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از مردم در طول روز با مشکل عدم تمرکز و مه‌آلود بودن ذهن مواجه هستند. به‌طور مثال افرادی که فراموش می‌کنند کلید خود را کجا گذاشته‌اند، البته طبیعی است که برخی از روزها نمی‌توان به‌طور کاملا شفاف و واضح تمرکز کرد، اما اگر این مشکل به‌طور روزانه اتفاق دهد، احتمالا به دلیلی دچار مه مغزی شده‌ایم.
حال سوال اینجاست که چه چیزی باعث مه مغزی می‌شود؟ این پدیده می‌تواند دلایل متعدد و متاثر از رشته‌ای از عوامل باشد. بنابراین ما لیستی از دلایل مه‌آلود شدن مغز و راه‌های جلوگیری از آن را آماده کرده‌ایم.
1- استرسیکی از عوامل مغز مه‌آلودتعجبی ندارد که استرس در ابتدای این لیست قرار دارد. اغلب مردم از خطرات استرس و معضلات استرس مطلع هستند. استرس می‌تواند
فشار خونرا افزایش دهد، منجر به افسردگیشود و با تحت الشعاع قرار دادن سیستم ایمنی بدنافراد را دچار بیماری کند. یکی دیگر از علائم استرس، خستگی ذهنی است. وقتی استرس داریم مغزمان نمی‌تواند بهترین عملکرد را از خود نشان دهد. فکر کردن و تمرکز کردن دشوار می‌شود و حتی همین اتفاق منجر به افزایش بیشتر استرس نیز می‌شود.
کمبود ویتامین ب 12، ویتامین D و امگا 3 از عوامل موثر در ابری شدن مغز هستند. افراد گیاه‌خوار بیشتر در معرض کمبود
ویتامینب 12 قرار دارند.
استرس را می‌توان با چند روش کاهش داد و یا متوقف کرد. اگر استرس دارید باید از کافئین و نیکوتین دوری کنید اگرچه شاید بر این باور هستید که این دو برای لحظاتی می‌توانند به شما کمک کنند. دو مورد دیگر در این رابطه افزایش فعالیت فیزیکی و صحبت کردن با کسانی است که روی کاهش استرس تاثیرگذار هستند. علاوه بر این‌ها می‌توانید از دیگر روش‌های کنترل استرس مثل تکنیک‌های ریلکسیشن و
خواببیشتر استفاده کنید.
2- تاثیر رژیم غذاییبر مه مغزیبیشتر مردم می‌دانند که رژیم غذایی می‌تواند باعث افزایش و یا کاهش وزنآن‌ها شود. اما افراد زیادی این را نمی‌دانند که یک رژیم غذایی خاص می‌تواند تاثیراتی منفی روی
سلامتفردی نیز بگذارد هرچند که آن رژیم جزو رژیم‌های سالم باشد.
یکی از رایج‌ترین کمبودهای ویتامین، کمبود ویتامین ب 12 است به‌خصوص در وگان‌ها یا همان گیاه‌خواران که رژیم‌های غذایی آنان معمولا فاقد ویتامین ب 12 است و منجر به مه‌آلود شدن مغز می‌شود. کمبود ویتامین ب 12 می‌تواند منجر به اختلالات ذهنی و عصبی شود. یکی از حقایق وحشتناک این است که تقریبا در رژیم غذایی 40 درصد از بزرگسالان ویتامین ب 12 وجود ندارد. ویتامین ب 12 معمولا در غذاها و منابع حیوانی یافت می‌شود.
ویتامین حیاتی دیگری که کمبود آن می‌تواند سبب بروز مه مغزی شوند ویتامین D است. جالب است بدانید که بیش از 1میلیارد نفر در دنیا رژیم غذایی با ویتامین D ناکافی دارند. علاوه بر ویتامین ب 12 و ویتامین D، کمبود امگا 3 نیز در این اختلال می‌تواند نقش داشته باشد.
در این بین خوراکی‌هایی نیز وجود دارند که مضر هستند مثل شکر. کربوهیدرات‌های تصفیه شده مثل شکر، میزان
قندخون افراد را بالا می‌برند و سپس به حالت قبل برمی‌گردانند. این اتفاق منجر به مه مغزی می‌شود. چراکه
مغز انساناز گلوکز به عنوان منبع اصلی سوخت استفاده می‌کند و هنگامی که این اتفاق می‌افتد اختلال در نظم واشتباه در عملکرد پیش خواهد آمد.
مصرف شکر علاوه بر ایجاد مه مغزی منجر به خستگی، نوسانات خلقی، سردرگمی و اختلال ذهنی نیز می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید ذهن واضح و شفافی داشته باشید، باید از
شکردوری کنید. البته گاهی اوقات برخی از رژیم‌های غذایی ممکن است برای برخی صحیح و برای برخی دیگر اشتباه باشد. بنابراین اگر درگیر مه مغزی هستید می‌توانید به پزشک خود و یا
پزشکتغذیه مراجعه کنید. پزشکان قادرند رژیم غذایی مناسب برای افراد را تشخیص دهند و از کمبود مواد در رژیم غذایی مطلع شوند.
3- آلرژی‌هااگر آلرژی‌های غذایی و یا حساسیت‌هایی به برخی از خوراکی‌ها دارید، باید بدانید که خوردن آن غذاها می‌توانند به مه مغزی منجر شوند. ببینید چه چیزهایی روی ذهن‌تان تاثیر منفی می‌گذارند چیزهایی مانند برخی لبنیات، بادام زمینی و یا آسپارتام‌ها که بیشتر معروف به آلرژی‌زا بودن هستند.
اغلب افراد کالری مورد نیاز خود را از گندم، ذرت و سویا دریافت می‌کنند و جالب است بدانید که این‌ها از انواع خوراکی‌های رایج آلرژی‌زا هستند. برای اطمینان از اینکه به کدام مواد خوراکی آلرژی دارید می‌توانید علائم آلرژیایی خوراکی‌های مختلف را با علائم خود مطابقت دهید. اگر مطمئن نیستید که کدام غذا باعث ایجاد آلرژی یا حساسیت در شما می‌شود می‌توانید به مدت یک یا دو هفته آن خوراکی را از رژیم غذایی خود حذف کنید و اگر بعد از این مدت علائم مه مغزی برطرف شد بنابراین آن خوراکی عامل ایجاد
آلرژییا حساسیت در شما بوده است.
4- کمبود خوابهمه ما می‌دانیم که به خواب نیاز داریم اما ممکن است میزان نیاز خواب در افراد مختلف متفاوت باشد. به‌طور مثال برخی افراد با 3 الی 4 ساعت خواب در شب هم توانایی این را دارند که مغزشان عملکرد خوبی داشته باشد اما این افراد بسیار نادر هستند. بنابراین اکثر افراد بین 8 تا 9 ساعت خواب شبانه نیازمندند. حال اگر شخصی به میزان کافی نخوابد، عملکرد مغز وی تحت تاثیر قرار گرفته و مغز مه‌آلود را در پی خواهد داشت.
برخی از افراد از خواب خود می‌کاهند تا بتوانند کارهای خود را انجام دهند، اما غافل از اینکه این کار در نهایت ساعت‌های مفید کاری را از بین خواهد برد چرا که وی قادر نخواهد بود تمرکز کند و ذهن او ابری و مه‌آلود می‌گردد.
بسیاری از افراد نیز در خوابیدن مشکل دارند اما می‌توان این مشکل را با انجام چند راهکار برطرف کرد. برای بهبود شرایط خواب می‌توان از الگوهای منظم تنفسی استفاده کرد و یا از در معرض نور آبی بودن اجتناب کنید.
5- تغییرات هورمونیمه مغزی می‌تواند بر اثر تغییرات هورمونی رخ دهد. زمانی که پروژسترون و استروژن افزایش یابد، می‌تواند منجر به اختلال شناختی کوتاه مدت شود و تاثیرات بدی روی حافظه نیز بگذارد. اگر باردار یا یائسه هستید، نباید از اینکه ذهن‌تان ناگهان مه‌آلود می‌شود نگران باشید. روی داشتن یک رژیم غذایی خوب تمرکز کنید و خواب کافی داشته باشید تا مه مغزی با نرمال شدن شرایط شما بهبود یابد.
در پایان گفتنی است اگر قادر به تشخیص این مسئله در خود نیستید باید از هرگونه خودتشخیصی و خوددرمانی پرهیز کنید. اگر شک دارید که به مغز مه‌آلود دچار هستید می‌توانید به پزشک مراجعه کنید و از طریق پزشک این مسئله را پیگیری کنید. فقط نکته قابل توجه این است که این مشکل می‌تواند بر اثر مسائل بسیار ساده‌ای مثل کمبود خواب، کمبود ویتامین، رژیم غذایی نامناسب و یا استرس باشد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت
سام یکی از هزاران نمونه افرادی است که در این سیل سراسری دل به آب زدند و به کمک مردم رفتند. داوطلبانی مسئول که با هزار مشکل اقتصادی و انواع خطر، امنیت و آسایش خود را رها کردند تا تسکینی برای هموطنان خود باشند.
اعلام استارت لیست وزنه برداری قهرمانی آسیا- ۳ ایرانی صدرنشین شدند
استارت لیست مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ اعلام شد.
ماجراهای آقای VAR !- از جشن عزت‌اللهی و افسوس آزمون تا زانوی غم پپ + عکس
فناوری VAR همچنان در بازی‌های حساس و مهم باعث غم و شادی گروهی از بازیکنان تیم می‌شود و همین باعث ماندگاری لحظاتی از بازی شده است.
قدرت نمایی تیم های انگلیسی در اروپا بعد از ۳۵ سال
برای اولین بار در ۳۵ سال گذشته چهار تیم انگلیسی در نیمه نهایی دو تورنمت باشگاهی مهم در اروپا حضور دارند.
ساری بعد از صعود: مشکل بزرگ در تیم من هنوز وجود دارد
سرمربی چلسی با وجود صعود تیمش به نیمه نهایی لیگ اروپا از یک مشکل بزرگ در تیمش سخن گفت.
حدیث حاضر غایب در میادین حق علیه باطل
شیراز- ایرنا- درک وجود امام زمان (عج)، این پیشوای همیشه ناظر، حدیث حاضر غایبی است که بزرگ‌ترین یاور تنهایی‌های جبهه بزرگمردان هشت سال دفاع مقدس بوده است.
نماینده ولی فقیه در خوزستان: بار خسارت سیلاب برای دولت سنگین است
اهواز - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان خوزستان گفت: بارخسارت ناشی از سیلاب برای دولت سنگین است لذا برای خانه سازی و تامین وسایل مورد زندگی مردم سیل زده نیاز به همکاری مردم و دستگاه های اجرایی است.
انتشار گزارش رابرت مولر و بی پاسخ ماندن سؤالات درباره اجرای عدالت
گزارش تقریبا کامل بازرس ویژه رسیدگی به دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سرانجام روز پنجشنبه منتشر شد که در آن این نتیجه گیری به عمل آمده که هیچ تبانی بین کمپین انتخاباتی رئیس جمهوری آمریکا و روسیه در انتخابات 2016 صورت نگرفته است. هم‌چنین در این گزارش که تنها بخش‌هایی از آن سانسور شده، مشخص شده است رییس جمهوری آمریکا به دنبال اخراج رابرت مولر، مسئول این پرونده و جلوگیری از تحقیقات بوده است.
شورای انتقالی سودان قائم مقام وزارت خارجه را برکنار کرد
منابع آگاه از برکناری قائم مقام وزارت خارجه سودان توسط شورای نظامی انتقالی این کشور خبر دادند.
نگاهی به حضور طلاب جهادی خراسان در مناطق سیل زده
مشهد - ایرنا - همزمان با وقوع سیل در چند استان کشور طلاب و روحانیون حوزه های علمیه خراسان هم در کنار نیروهای امدادی، ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کمک هموطنان سیل زده شتافتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
کیهانی: در آسیایی انتظار مدال از نفرات مطرح داریم-نمی‌دانیم سهمیه جهانی به حدادی داده شده یا نه
رییس فدراسیون دوومیدانی می گوید که حتماً از ورزشکاران سرشناس و مطرح که ظرفیت کسب مدال دارند در مسابقات قهرمانی آسیا انتظار کسب مدال دارد.
آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت از زبان یک نماینده
رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی آخرین وضعیت بررسی لایحه دولت برای آزاد سازی سهام عدالت را تشریح کرد.
کوتاه‌ترین نشست خبری لیگ برتر
محمد علوی سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: در بازی با نفت مسجدسلیمان می‌خواستیم سه امتیاز را کسب کنیم.
ماجراهای آقای VAR !- از جشن عزت‌اللهی و افسوس آزمون تا زانوی غم پپ + عکس
فناوری VAR همچنان در بازی‌های حساس و مهم باعث غم و شادی گروهی از بازیکنان تیم می‌شود و همین باعث ماندگاری لحظاتی از بازی شده است.
دومین مرحله از کمک‌های ترکیه به سیل‌زدگان
پیام حضور فراگیر مردم در امدارسانی به سیل زدگان، همدلی ملت ایران در شرایط دشوار است
ماجرای اصلی یک سیل‌زده +عکس
هدیه همراه اول به مشترکان در چهارمین «دوشنبه سوری»
فرمول‌های معجزه آسا برای دور کردن استرس
یک زن به دنبال رکورد اقامت در فضا
فولاد مبارکه نقشه راه اقتصاد کشور
اجازه نمی‌دهیم دشمن با قلدری و زورگویی به ما صدمه بزند
۳ تمرین ساده برای تقویت عضلات گردنی
یک ربات انسان نما در روسیه خبر خواند