آزادی بیان پیش نیاز شفافیت آرای نمایندگان است

14:44 ۱۸۱ روز و ۲۰ ساعت پیش افکار نیوز 251 0
آزادی بیان پیش نیاز شفافیت آرای نمایندگان است

نماینده مردم کهنوج در مجلس آزادی بیان و پس از بیان را یکی از پیش نیازهای طرح شفافیت آرای نمایندگان دانست و یادآور شد: در جریان بررسی لوایح FATF هیچ حمایتی از نمایندگان در برابر گروه‌های فشار صورت نگرفت.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،احمد حمزه  در نشست علنی امروز چهارشنبه، 2 آبان ماه مجلس شورایاسلامی، ضمن تسلیت فرار رسیدن ایام اربعین حسینی و همچنین تبریک صعود تیم فوتبال پرسپولیسبه فینال مسابقات باشگاهی آسیا این پیروزی را موجب خوشحالی عموم مردم به ویژه جوانان دانست.
نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامیادامه داد: در روز رأی‌گیری طرح شفافیت آراء نمایندگان شاهد اتفاق عجیبی در مجلس بودیم، در حالی که بیش از 150 نماینده طرح را امضا کرده بودند و اکثریت نمایندگان به نشانه موافقت با طرح علامت 4 را نشان می‌دادند اما طرح رأی نیاورد؛ این مسئله اوج یک نمایش ریاکارانه بود که شاهدش بودیم و بدتر از آن اینکه این نمایش ریاکارانه در محلی که عصاره فضایل ملت حضور دارند، روی داد.
هیچ حمایتی از نمایندگان در برابر گروه‌های فشار صورت نگرفتوی افزود: چرایی این مسئله را در هفته رأی‌گیری لایحه CFT و FATF دریافتیم؛ در حالی که گروه‌های فشار به دنبال تأثیرگذاری بر رأی نمایندگان هستند اما هیچ حمایتی از نمایندگان صورت نگرفت.
عضو کمیسیون بهداشت و درمانمجلسشورای اسلامی یادآور شد: پس از تصویب این لوایح نیز انواع و اقسام اتهامات و فحاشی‌ها نسبت به نمایندگان روا داده شد اما باز هم هیچ حمایتی از نمایندگان صورت نگرفت، بدون تردید تصویب طرح شفافیت آراء نمایندگان می‌تواند آثار مبارکی مانند از بین رفتن رفتارهای ریاکارانه، حضور فعالانه و مسئولانه نمایندگان در طرح‌ها و لوایح را به دنبال داشته باشد اما بدون تردید این طرح نیز نیاز به بررسی و کار کارشناسیبیشتر دارد.
شفافیت آرای نمایندگان نیازمند پیش زمینه‌های مهمی استحمزه با بیان اینکه طرح شفافیت آراء نمایندگان نیاز به فراهم شدن زیرساخت‌هایی از جمله نهادینه شدن آزادی بیان را دارد، افزود: این مسئله باید به نحوی نهادینه شود که شنیدن سخن مخالف دیگر به معنای شکستن تابو و عبور از خطوط قرمز نباشد.
این نماینده مردم در مجلسشورای اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از زمینه‌ها برای تحقق شفافیت آراء نمایندگان برخورد با گروه‌های فشار و همچنین اعطای تضمین به نمایندگان است که رأی‌شان علیه خودشان استفاده نشود به این صورت که این رأی‌ها در تأیید صلاحیت نمایندگان دخالت داده نشود.
وی افزود: مگر امروز مهمترین مسئله جامعهما مباحث اقتصادی نیست؛ مقام معظم رهبرینیز بر این مسئله تأکید داشتند که همه امور جاری کشور باید شفاف باشد و مردم در جریان تمامی امور قرار گیرند. این شفافیت باید به نحوی باشد که مردم از گردش مالی من نماینده باخبر باشند و بدانند کدام یک از اقوام نماینده در سمت‌های مختلف قرار دارند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمانمجلس شورای اسلامیبا بیان اینکه در صورت تحقق پیش نیازهای مطرح شده برای شفافیت آراء نمایندگان می‌توان این طرح را به رأی علنی نمایندگان مجلسقرار داد، گفت: در این صورت عدم اعتمادهایی که مردم به مسئولین دارند از بین خواهد رفت و بسیاری از معضلات که در توده مردم نیز در حال گسترش است و هیچ سنخیتی با ارزش‌های دینی و انقلابما ندارد مانند دروغگویی، تهمت، عدم وفای به عهد، دست کردن در جیب بیت‌المال و حتی حرام‌خواری را به دنبال خواهد داشت.
حمزه با بیان اینکه غالب این صفات ناپسند از مسئولان آغاز و در توده مردم گسترش پیدا کرده است، افزود: وقتی از تریبون مجلس به مقام دولتی سخنران خطاب می‌کنیم دروغگو، این اولین پیامدش در جامعه ترویج دروغ است؛ وقتی آمارهایی به مردم می‌دهیم که با زندگی مردم تفاوت بسیاری دارد این مسئله تبعاتی را در جامعه خواهد داشت.
نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: همچنین وقتی گروهی، گروه دیگر را ضد ولایت فقیه، غربگرا و خودباخته می‌داند تهمت را در جامعه ترویج می‌نماییم.
وی اضافه کرد: در عین حال وقتی وعده می‌دهیم و به آن عمل نمی‌کنیم به جامعه القاء می‌شود که وفای به عهد چندان چیز مهمی نیست و در این میان مردم بیشترین تسری را از این صفات دریافت می‌کنند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمانمجلسشورای اسلامی تصریح کرد: همچنین عدم برخورد با مفسدان اقتصادی در جامعه آثار منفی بسیاری دارد که به مردم القاء می‌کند که دست کردن در جیب بیت‌المال چندان مسئله مهمی نیست و می‌توان به راحتی از کنار آن عبور کرد.
استانداری کرمان 5 ماه است که با سرپرست اداره می‌شودحمزه خطاب به وزارت کشوردر خصوص تعیین تکلیف استانداری کرمان، تصریح کرد: باید هر چه سریعتر وضعیت استانداری این استان پهناور که قریب 5 ماه است با سرپرستی اداره می‌شود، مشخص شود. این استان نزدیک به 900 کیلومتر وسعت دارد و این مسئله در شرایط نبود استاندار باعث شده که شهرهای جنوبی هر روز محروم و محروم‌تر شوند.
این نماینده مردمدر مجلس دهم افزود: افراد بسیاری در نواحی جنوبی استان کرمانفاقد شناسنامه هستند که باید با ورود شورای تأمین این مسئله هر چه سریعتر حل و فصل شود.
وی ادامه داد: وزارت نیرونیز باید با اطلاع‌رسانی درست در خصوص صدور پروانه برای چاه‌های کشاورزی، مشکلاتعدیده‌ای که مردم در این خصوص دارند را برطرف کند و حقابه زیست محیطیمردم جنوب کرمان را که قریب 20 سال است که متوقف شده زودتر پرداخت کند.
حمزه با انتقاد از گران بودن تعرفه‌های برقوزارت نیرو، تصریح کرد: حتما مردم باید به خیابان‌ها بیایند تا صدای آن‌ها را بشنوید. 
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

کیم جونگ اون وارد روسیه شد
رهبری کره شمالی امروز صبح (چهارشنبه) برای دیدار با رئیس جمهوری روسیه در ولادیووستوک وارد این کشور شد.
اردوی تیم ملی ریکرو ایران در چین آغاز شد
پکن- ایرنا- اردوی تیم ملی تیراندازی با کمان جمهوری اسلامی ایران با هدف آماده سازی پیش از مسابقات جهانی شانگهای، در گوانگجو چین آغاز شد.
اعلام نتایج همه‌پرسی قانون اساسی مصر-سیسی: مردم مصر جهان را شگفت‌زده کردند
کمیته ملی انتخابات در مصر نتایج همه‌پرسی قانون اساسی این کشور را اعلام کرد.
رییس هیات: پیشکسوتان گنجینه طلایی کشتی همدان هستند
همدان- ایرنا- رییس هیات کشتی همدان گفت: پیشکسوتان گنجینه های طلایی کشتی این استان هستند و باید از تجربه آنان در عرصه های مدیریتی بهره برد.
رانش زمین در میانمار ۵۴ معدنچی را مدفون کرد
در حادثه رانش زمین که در نزدیکی یک معدن در میانمار اتفاق افتاد دست‌کم ۵۴ کارگر در میان گل و لای گرفتار شدند.
تعقیب و گریز مرگبار پلیس با سارق فراری
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت از مرگ سارق خودرو هنگام فرار از دست پلیس خبرداد.
تخلیه آب از 1568 باب منزل مسکونی در گلستان
مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان گفت: در فاز دوم امدادرسانی به سیل زدگان تخلیه آب 1568 باب منازل مسکونی و 25 کوچه و خیابان در مناطق سیل‌زده انجام شد.
تیم ملی کشتی فرنگی عازم چین شد
تهران - ایرنا - اعضای تیم ملی کشتی فرنگی سه شنبه شب برای حضور در رقابت های قهرمانی سال 2019 آسیا راهی «شی آن» چین شدند.
دستگیری 12 سارق مسلح در جنوب شرق کشور
فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان گفت: با تلاش شبانه روزی پلیس، 12 نفر از عاملان سرقت های مسلحانه در جنوب شرق کشور دستگیر و 18 فقره انواع سرقت مسلحانه کشف شد .
2 تورنمنت و کمتر از 10 دقیقه بازی برای دختر نایب رئیس
تهران- ایرنا- در شرایطی که مربیان دو تیم بسکتبال زنان نفت آبادان و گروه بهمن عسل پورحیدری را به عنوان بازیکن خود به رقابت های غرب آسیا بردند از این بازیکن هیچ استفاده ای نکردند تا جایی که زمان بازی او در دو تورنمنت به 10 دقیقه هم نمی رسد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
اظهارات عجیب یک بازیگر در توجیه یک فیلم مبتذل
یک بازیگر سینما و تلویزیون، برای حمایت از فیلمی ضدخانواده، در اقدامی عجیب مقدسات دینی را دستاویز قرار داد.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
نظر مجمع درباره پالرمو مثبت نیست اما عده‌ای می‌خواهند جام زهر به رهبری بنوشانند
جمعی از کارگران کشور با رهبر معظّم انقلاب دیدار می‌کنند
تحریم نفتی ایران حلقه‌ای از زنجیره‌ تخلفات بین‌المللی ترامپ است
اجازه نمی دهیم سلطه گران مانع توسعه همکاری های ایران و پاکستان شوند
ایستاده در گرای صفر نفتی
قانون رسیدگی به دارایی مسئولان بزودی اجرا می‌شود
تجمیع آرای نامزدهای مجلس به صورت استانی و تناسبی
سرمقاله روزنامه های امروز- فتنه ارز 4200 تومانی
مجلس از آمریکا به دلیل ˮممانعت از کمک‌رسانی به سیل‌زدگان ایرانیˮ شکایت می‌کند
ورود عاشقانه، نقد منافقانه