آزادی بیان پیش نیاز شفافیت آرای نمایندگان است

14:44 ۲۸ روز و ۳ ساعت پیش افکار نیوز 55 0
آزادی بیان پیش نیاز شفافیت آرای نمایندگان است

نماینده مردم کهنوج در مجلس آزادی بیان و پس از بیان را یکی از پیش نیازهای طرح شفافیت آرای نمایندگان دانست و یادآور شد: در جریان بررسی لوایح FATF هیچ حمایتی از نمایندگان در برابر گروه‌های فشار صورت نگرفت.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،احمد حمزه  در نشست علنی امروز چهارشنبه، 2 آبان ماه مجلس شورایاسلامی، ضمن تسلیت فرار رسیدن ایام اربعین حسینی و همچنین تبریک صعود تیم فوتبال پرسپولیسبه فینال مسابقات باشگاهی آسیا این پیروزی را موجب خوشحالی عموم مردم به ویژه جوانان دانست.
نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامیادامه داد: در روز رأی‌گیری طرح شفافیت آراء نمایندگان شاهد اتفاق عجیبی در مجلس بودیم، در حالی که بیش از 150 نماینده طرح را امضا کرده بودند و اکثریت نمایندگان به نشانه موافقت با طرح علامت 4 را نشان می‌دادند اما طرح رأی نیاورد؛ این مسئله اوج یک نمایش ریاکارانه بود که شاهدش بودیم و بدتر از آن اینکه این نمایش ریاکارانه در محلی که عصاره فضایل ملت حضور دارند، روی داد.
هیچ حمایتی از نمایندگان در برابر گروه‌های فشار صورت نگرفتوی افزود: چرایی این مسئله را در هفته رأی‌گیری لایحه CFT و FATF دریافتیم؛ در حالی که گروه‌های فشار به دنبال تأثیرگذاری بر رأی نمایندگان هستند اما هیچ حمایتی از نمایندگان صورت نگرفت.
عضو کمیسیون بهداشت و درمانمجلسشورای اسلامی یادآور شد: پس از تصویب این لوایح نیز انواع و اقسام اتهامات و فحاشی‌ها نسبت به نمایندگان روا داده شد اما باز هم هیچ حمایتی از نمایندگان صورت نگرفت، بدون تردید تصویب طرح شفافیت آراء نمایندگان می‌تواند آثار مبارکی مانند از بین رفتن رفتارهای ریاکارانه، حضور فعالانه و مسئولانه نمایندگان در طرح‌ها و لوایح را به دنبال داشته باشد اما بدون تردید این طرح نیز نیاز به بررسی و کار کارشناسیبیشتر دارد.
شفافیت آرای نمایندگان نیازمند پیش زمینه‌های مهمی استحمزه با بیان اینکه طرح شفافیت آراء نمایندگان نیاز به فراهم شدن زیرساخت‌هایی از جمله نهادینه شدن آزادی بیان را دارد، افزود: این مسئله باید به نحوی نهادینه شود که شنیدن سخن مخالف دیگر به معنای شکستن تابو و عبور از خطوط قرمز نباشد.
این نماینده مردم در مجلسشورای اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از زمینه‌ها برای تحقق شفافیت آراء نمایندگان برخورد با گروه‌های فشار و همچنین اعطای تضمین به نمایندگان است که رأی‌شان علیه خودشان استفاده نشود به این صورت که این رأی‌ها در تأیید صلاحیت نمایندگان دخالت داده نشود.
وی افزود: مگر امروز مهمترین مسئله جامعهما مباحث اقتصادی نیست؛ مقام معظم رهبرینیز بر این مسئله تأکید داشتند که همه امور جاری کشور باید شفاف باشد و مردم در جریان تمامی امور قرار گیرند. این شفافیت باید به نحوی باشد که مردم از گردش مالی من نماینده باخبر باشند و بدانند کدام یک از اقوام نماینده در سمت‌های مختلف قرار دارند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمانمجلس شورای اسلامیبا بیان اینکه در صورت تحقق پیش نیازهای مطرح شده برای شفافیت آراء نمایندگان می‌توان این طرح را به رأی علنی نمایندگان مجلسقرار داد، گفت: در این صورت عدم اعتمادهایی که مردم به مسئولین دارند از بین خواهد رفت و بسیاری از معضلات که در توده مردم نیز در حال گسترش است و هیچ سنخیتی با ارزش‌های دینی و انقلابما ندارد مانند دروغگویی، تهمت، عدم وفای به عهد، دست کردن در جیب بیت‌المال و حتی حرام‌خواری را به دنبال خواهد داشت.
حمزه با بیان اینکه غالب این صفات ناپسند از مسئولان آغاز و در توده مردم گسترش پیدا کرده است، افزود: وقتی از تریبون مجلس به مقام دولتی سخنران خطاب می‌کنیم دروغگو، این اولین پیامدش در جامعه ترویج دروغ است؛ وقتی آمارهایی به مردم می‌دهیم که با زندگی مردم تفاوت بسیاری دارد این مسئله تبعاتی را در جامعه خواهد داشت.
نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: همچنین وقتی گروهی، گروه دیگر را ضد ولایت فقیه، غربگرا و خودباخته می‌داند تهمت را در جامعه ترویج می‌نماییم.
وی اضافه کرد: در عین حال وقتی وعده می‌دهیم و به آن عمل نمی‌کنیم به جامعه القاء می‌شود که وفای به عهد چندان چیز مهمی نیست و در این میان مردم بیشترین تسری را از این صفات دریافت می‌کنند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمانمجلسشورای اسلامی تصریح کرد: همچنین عدم برخورد با مفسدان اقتصادی در جامعه آثار منفی بسیاری دارد که به مردم القاء می‌کند که دست کردن در جیب بیت‌المال چندان مسئله مهمی نیست و می‌توان به راحتی از کنار آن عبور کرد.
استانداری کرمان 5 ماه است که با سرپرست اداره می‌شودحمزه خطاب به وزارت کشوردر خصوص تعیین تکلیف استانداری کرمان، تصریح کرد: باید هر چه سریعتر وضعیت استانداری این استان پهناور که قریب 5 ماه است با سرپرستی اداره می‌شود، مشخص شود. این استان نزدیک به 900 کیلومتر وسعت دارد و این مسئله در شرایط نبود استاندار باعث شده که شهرهای جنوبی هر روز محروم و محروم‌تر شوند.
این نماینده مردمدر مجلس دهم افزود: افراد بسیاری در نواحی جنوبی استان کرمانفاقد شناسنامه هستند که باید با ورود شورای تأمین این مسئله هر چه سریعتر حل و فصل شود.
وی ادامه داد: وزارت نیرونیز باید با اطلاع‌رسانی درست در خصوص صدور پروانه برای چاه‌های کشاورزی، مشکلاتعدیده‌ای که مردم در این خصوص دارند را برطرف کند و حقابه زیست محیطیمردم جنوب کرمان را که قریب 20 سال است که متوقف شده زودتر پرداخت کند.
حمزه با انتقاد از گران بودن تعرفه‌های برقوزارت نیرو، تصریح کرد: حتما مردم باید به خیابان‌ها بیایند تا صدای آن‌ها را بشنوید. 
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

در اینستای ستاره‌های خارجی؛ از مامان جنیفر تا خانمِ «هایلی بیبِر»!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده ای از عکس های چهره های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
مقصر پخش اشتباهی سرود ملی مشخص شد
نایب رئیس تکواندوی بانوان پخش سرود شاهنشاهی به جای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان تکواندو(پومسه) را اشتباه کمیته برگزاری مسابقات اعلام کرد.
ترکیب پرسپولیس مقابل تراکتور تغییر می‌کند
بازگشت ملی پوشان پرسپولیس بار دیگر ترکیب پرسپولیس را دستخوش تغییر خواهد کرد.
وضعیت آشفته تراکتور در دیدار با پرسپولیس
تراکتورسازی که در این فصل چهره ای متفاوت نسبت به سال های گذشته پیدا کرده در آستانه حساس ترین بازی فصل خودش با مشکلات متنوعی روبرو شده که شرایط این تیم را تحت تاثیر قرار داده است.
پرسپولیس ۷۰ میلیارد تومان مطالبه دارد
مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس گزارشی از گزیده عملکرد یک ساله باشگاه را منتشر کرد. در این گزارش به اقدام های صورت گرفته برای حل مشکلات باشگاه و همچنین توسعه و پیشرفت آن در طول یک سال گذشته اشاره شده است.
آزمون: آرزوی ما قهرمانی در جام ملت‌هاست
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران گفت:همه ما در حال حاضر يک آرزو داريم و آن هم موفقيت در جام ملت‌ها است که اميدوارم به کمک همه به آن دست پیدا کنيم.
بیرانوند مهمان علی‌ضیا در فرمول یک
دروازه‌بان پرسپولیس عصر امروز به برنامه فرمول یک خواهد رفت و به سوالات علی ضیا پاسخ خواهد داد.
خانزاده: جو درست شده علیه تیم ملی درست نیست
مدافع تیم ملی فوتبال ایران گفت:ونزوئلا تیم منسجمی بود و با برنامه بازی می‌کرد و آن‌ها بازیکنان با کیفیتی داشتند که در لیگ‌های معتبر اروپایی بازی می‌کنند.
زمان بازگشت کی‌روش به ایران مشخص شد
کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی برای بازدید از کمپ اسپایر دوحه و برگزاری آخرین اردوی آماده سازی تیم ملی پیش از جام ملتها در قطر ماندنی شد.
بهترین تیم سال ایران؛ فعلا سایپا!
سال 2018 میلادی روز یازدهم دی ماه سال 1397 و حدود 40 روزدیگر به پایان می‌رسد و این همزمان با پایان نیم فصل فوتبال باشگاهی در ایران است و رقابت‌های باشگاهی نیز نزدیک یک ماه به خاطر مسابقات جام ملت‌های آسیا تعطیل خواهد بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاج: ماندن ما در فدراسیون فوتبال طبق قانون است
مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال می‌گوید در صورتی که قانون اجازه ندهد، هیچ‌کس نمی‌تواند از راه غیر قانونی در فوتبال بماند و این فدراسیون باید قانونی اداره شود.
آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
بازگشایی بسته پیشنهادی قیمت خودرو در هیئت دولت- 246 روز تاخیر در شفاف‌سازی حقوق مدیران- جدال کارگران و کارفرمایان بر سر بقا
مطابق جدیدترین آمار از میزان تولید کالاهای منتخب صنعتی در شش ماهه نخست امسال شاهد افت تولید ۲۲ محصول صنعتی از میان ۳۱ کالا بوده‌است.
کار‌های عجیب و غریب و خنده دار حیوانات
اگر فکر می‌کنید که هیچ چیزی وجود ندارد که حیوان خانگیتان بتواند با آن شما را شگفت زده کند، به رفتارش بیشتر دقت کنید. آن‌ها به هم حقه می‌زنند، مثل انسان‌ها رفتار می‌کنند و با روش‌های خلاقانه احساساتشان را به ما نشان می‌دهند.
روحانی: باید تلاش کنیم راه پولشویی را ببندیم
اذن زنگنه از رهبری برای بکارگیری کرباسیان
ترامپ: کسی جز خودم را روی جلد تایم نبینم!
سفیر دانمارک به تهران باز می‌گردد
رئیس اینترپل انتخاب شد
نظر روحانی درباره پولشویی در کشور
کارت سوخت ربطی به تغییر قیمت ندارد
طرح استیضاح ظریف به ۱۵ امضا رسید
بازداشت 4 نفر در پرونده رشوه به مدیران گمرک
واعظی: اظهارات اخیر ظریف موضع دولت است