آزادی بیان پیش نیاز شفافیت آرای نمایندگان است

14:44 ۸۷ روز و ۳ ساعت پیش افکار نیوز 122 0
آزادی بیان پیش نیاز شفافیت آرای نمایندگان است

نماینده مردم کهنوج در مجلس آزادی بیان و پس از بیان را یکی از پیش نیازهای طرح شفافیت آرای نمایندگان دانست و یادآور شد: در جریان بررسی لوایح FATF هیچ حمایتی از نمایندگان در برابر گروه‌های فشار صورت نگرفت.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،احمد حمزه  در نشست علنی امروز چهارشنبه، 2 آبان ماه مجلس شورایاسلامی، ضمن تسلیت فرار رسیدن ایام اربعین حسینی و همچنین تبریک صعود تیم فوتبال پرسپولیسبه فینال مسابقات باشگاهی آسیا این پیروزی را موجب خوشحالی عموم مردم به ویژه جوانان دانست.
نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامیادامه داد: در روز رأی‌گیری طرح شفافیت آراء نمایندگان شاهد اتفاق عجیبی در مجلس بودیم، در حالی که بیش از 150 نماینده طرح را امضا کرده بودند و اکثریت نمایندگان به نشانه موافقت با طرح علامت 4 را نشان می‌دادند اما طرح رأی نیاورد؛ این مسئله اوج یک نمایش ریاکارانه بود که شاهدش بودیم و بدتر از آن اینکه این نمایش ریاکارانه در محلی که عصاره فضایل ملت حضور دارند، روی داد.
هیچ حمایتی از نمایندگان در برابر گروه‌های فشار صورت نگرفتوی افزود: چرایی این مسئله را در هفته رأی‌گیری لایحه CFT و FATF دریافتیم؛ در حالی که گروه‌های فشار به دنبال تأثیرگذاری بر رأی نمایندگان هستند اما هیچ حمایتی از نمایندگان صورت نگرفت.
عضو کمیسیون بهداشت و درمانمجلسشورای اسلامی یادآور شد: پس از تصویب این لوایح نیز انواع و اقسام اتهامات و فحاشی‌ها نسبت به نمایندگان روا داده شد اما باز هم هیچ حمایتی از نمایندگان صورت نگرفت، بدون تردید تصویب طرح شفافیت آراء نمایندگان می‌تواند آثار مبارکی مانند از بین رفتن رفتارهای ریاکارانه، حضور فعالانه و مسئولانه نمایندگان در طرح‌ها و لوایح را به دنبال داشته باشد اما بدون تردید این طرح نیز نیاز به بررسی و کار کارشناسیبیشتر دارد.
شفافیت آرای نمایندگان نیازمند پیش زمینه‌های مهمی استحمزه با بیان اینکه طرح شفافیت آراء نمایندگان نیاز به فراهم شدن زیرساخت‌هایی از جمله نهادینه شدن آزادی بیان را دارد، افزود: این مسئله باید به نحوی نهادینه شود که شنیدن سخن مخالف دیگر به معنای شکستن تابو و عبور از خطوط قرمز نباشد.
این نماینده مردم در مجلسشورای اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از زمینه‌ها برای تحقق شفافیت آراء نمایندگان برخورد با گروه‌های فشار و همچنین اعطای تضمین به نمایندگان است که رأی‌شان علیه خودشان استفاده نشود به این صورت که این رأی‌ها در تأیید صلاحیت نمایندگان دخالت داده نشود.
وی افزود: مگر امروز مهمترین مسئله جامعهما مباحث اقتصادی نیست؛ مقام معظم رهبرینیز بر این مسئله تأکید داشتند که همه امور جاری کشور باید شفاف باشد و مردم در جریان تمامی امور قرار گیرند. این شفافیت باید به نحوی باشد که مردم از گردش مالی من نماینده باخبر باشند و بدانند کدام یک از اقوام نماینده در سمت‌های مختلف قرار دارند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمانمجلس شورای اسلامیبا بیان اینکه در صورت تحقق پیش نیازهای مطرح شده برای شفافیت آراء نمایندگان می‌توان این طرح را به رأی علنی نمایندگان مجلسقرار داد، گفت: در این صورت عدم اعتمادهایی که مردم به مسئولین دارند از بین خواهد رفت و بسیاری از معضلات که در توده مردم نیز در حال گسترش است و هیچ سنخیتی با ارزش‌های دینی و انقلابما ندارد مانند دروغگویی، تهمت، عدم وفای به عهد، دست کردن در جیب بیت‌المال و حتی حرام‌خواری را به دنبال خواهد داشت.
حمزه با بیان اینکه غالب این صفات ناپسند از مسئولان آغاز و در توده مردم گسترش پیدا کرده است، افزود: وقتی از تریبون مجلس به مقام دولتی سخنران خطاب می‌کنیم دروغگو، این اولین پیامدش در جامعه ترویج دروغ است؛ وقتی آمارهایی به مردم می‌دهیم که با زندگی مردم تفاوت بسیاری دارد این مسئله تبعاتی را در جامعه خواهد داشت.
نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: همچنین وقتی گروهی، گروه دیگر را ضد ولایت فقیه، غربگرا و خودباخته می‌داند تهمت را در جامعه ترویج می‌نماییم.
وی اضافه کرد: در عین حال وقتی وعده می‌دهیم و به آن عمل نمی‌کنیم به جامعه القاء می‌شود که وفای به عهد چندان چیز مهمی نیست و در این میان مردم بیشترین تسری را از این صفات دریافت می‌کنند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمانمجلسشورای اسلامی تصریح کرد: همچنین عدم برخورد با مفسدان اقتصادی در جامعه آثار منفی بسیاری دارد که به مردم القاء می‌کند که دست کردن در جیب بیت‌المال چندان مسئله مهمی نیست و می‌توان به راحتی از کنار آن عبور کرد.
استانداری کرمان 5 ماه است که با سرپرست اداره می‌شودحمزه خطاب به وزارت کشوردر خصوص تعیین تکلیف استانداری کرمان، تصریح کرد: باید هر چه سریعتر وضعیت استانداری این استان پهناور که قریب 5 ماه است با سرپرستی اداره می‌شود، مشخص شود. این استان نزدیک به 900 کیلومتر وسعت دارد و این مسئله در شرایط نبود استاندار باعث شده که شهرهای جنوبی هر روز محروم و محروم‌تر شوند.
این نماینده مردمدر مجلس دهم افزود: افراد بسیاری در نواحی جنوبی استان کرمانفاقد شناسنامه هستند که باید با ورود شورای تأمین این مسئله هر چه سریعتر حل و فصل شود.
وی ادامه داد: وزارت نیرونیز باید با اطلاع‌رسانی درست در خصوص صدور پروانه برای چاه‌های کشاورزی، مشکلاتعدیده‌ای که مردم در این خصوص دارند را برطرف کند و حقابه زیست محیطیمردم جنوب کرمان را که قریب 20 سال است که متوقف شده زودتر پرداخت کند.
حمزه با انتقاد از گران بودن تعرفه‌های برقوزارت نیرو، تصریح کرد: حتما مردم باید به خیابان‌ها بیایند تا صدای آن‌ها را بشنوید. 
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کی‌روش عقب‌نشینی کرد؛ من آن حرف‌ها را نزدم
کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی فوتبال در واکنش به حاشیه های به وجود آمده درباره آخرین کنفرانس خبری خود متنی را در اینستاگرام منتشر کرد.،
پیش بازی رئال مادرید - سویا
رئال مادرید امروز در دیداری حساس و دشوار در خانه میزبان سویا خواهد بود.
کی: امسال قهرمانی آسیا برای ماست
لژیونر تیم ملی فوتبال کره جنوبی عقیده دارد آن‌ها امسال شرایط بسیار خوبی برای قهرمانی در جام ملت های آسیا دارند.
دژاگه در بین برترین هافبک‌های دور گروهی
نام اشکان دژاگه در بین هافبک‌های برتر دور گروهی جام ملت‌های آسیا دیده می‌شود.
اشاره AFC به اعداد ثبت شده در جام ملت‌ها
سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا، به عملکرد بسیار خوب دفاعی ملی‌پوشان کشورمان در سه دوره اخیر مسابقات جام ملت‌های آسیا اشاره کرد.
گزارش تمرین استقلال
در تمرین امروز تیم فوتبال استقلال، بازیکنان به اظهارات کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال، واکنش نشان دادند.
ورزشگاه شهر قدس میزبان بازی‌های سایپا در آسیا
تیم فوتبال سایپا قرار است در نیم‌فصل دوم مسابقات لیگ برتر و همچنین در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، بازی‌هایش را در ورزشگاه شهدای شهر قدس برگزار کند.
هافبک مصدوم استقلال دوباره مصدوم شد
هافبک هجومی استقلال نیم فصل دوم را با مصدومیت آغاز می‌کند.
بودیمیر: من عضو جدیدی از پرسپولیس هستم
مهاجم کروات تیم پرسپولیس از آخرین شرایط خود و حضور در اردوی تیم در دوحه سخن گفت.
رونمایی از توپ مراحل حذفی لیگ قهرمانان اروپا
یوفا از توپ جدیدی که در مسابقات خود استفاده می کند، پرده برداشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
کتیبه زوج مصری کشف شد
یک کتیبه‌ی آهکی آسیب دیده در معبدی ۳۵۰۰ ساله در شهری در جنوب مصر درحالی کشف شد که نقشی زوج باستانی بر آن نقش بود . گمان می‌رود آسیب وارد شده، عمدا و به منظور نابودی زندگی پس از مرگ آنها بوده‌ است.
بی‌توجهی به آموزش‌ علت بروز مشکلات‌ زیست‌محیطی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اموزش‌های محیط زیستی به دانش‌اموزان گفت: دانش‌اموزان سفیران محیط زیست هستند.
لیندسی گراهام: ایران نباید پیروز مساله سوریه شود
گوترش: ایران نقش سازنده‌ای در منطقه ایفا می‌کند
پمپئو: کیم به چشمان ترامپ زل زد و قول داد
طائب: فروپاشی اقتصاد، مختص ایران نیست
واکنش سرباز عراقی در مواجهه با ژنرال آمریکایی
نظر کدخدایی درباره اصلاح قانون انتخابات مجلس
خرازی: اروپایی‌ها چرا با ایران وارد مذاکره شدند؟
مجید توکلی در شورای شهر تهران
انتقاد از انتشار بدون هماهنگی مصاحبه خوئینی‌ها
اتهامی متوجه «مرضیه هاشمی» نیست