درآمد قاچاقچیان سوخت بیش از یارانه

12:14 ۱۸۲ روز و ۴ ساعت پیش افکار نیوز 258 0
درآمد قاچاقچیان سوخت بیش از یارانه

کارشناسان می گویند با توجه به اینکه دولت قصد افزایش قیمت بنزین را ندارد با ایجاد الزام به استفاده از کارت سوخت در حین سوخت گیری می تواند میزان مصرف واقعی را رصد کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، رشد قیمت ارز و افزایش اختلاف قیمت سوخت داخلی کشور با سایر همسایگان موجب شد تا بازار قاچاقسوخت رونق بگیرد. به گفته هندیان،
معاونستاد مبارزه با قاچاق کالاو ارز،  تا سال ۹۲ حجم قاچاق سوخت چیزی حدود ۷ یا ۸ میلیارد تومان بود اما حد فاصل ۹۲ الی ۹۶ این رقم به ۵۰۰ میلیون دلارتبدیل شد. این در حالی است که طی ۳ ماه گذشته چیزی حدود یک میلیارد لیتر قاچاق داشته ایم یعنی روزانه حدود ۱۰ تا ۱۳ میلیون لیتر سوخت قاچاق می شده است.
به گفته این مقام مسوول با وجود اینکه قاچاق در آنسوی مرز، گرانتر فروخته می شود اما متقاضی بیشتری هم برای خرید وجود دارد. برای مثال
بنزیندر ایرانلیتری ۱۰۰۰ تومان و در ترکیهیک دلار و بیست و نه سنت است یعنی چیزی حدود ۱۴ هزار تومان، در کشورهای شرق هم در محدوده مرز حدود ۵ هزار تومان معامله می شود و داخل پاکستانبین ۷ تا ۸ هزار تومان خرید فروش می شود.
علی ادیانی راد، عضو کمیسیون اقتصادیمجلس نیز در ارتباط با قاچاق سوخت، گفت: تا کنون اعداد ۱۰، ۱۵، ۲۰ میلیون لیتر برای قاچاق بنزین عنوان شده ولی باید گفت عدد دقیقی از این قاچاق نداریم و فقط می توانیم بگوییم کف رقم قاچاق بنزین روزانه ۱۰ میلیون لیتر است؛ با احتساب دلار ۱۵ هزار تومانی می توان گفت ارزش ۱۰ میلیون لیتر قاچاق سوخت چیزی حدود روزانه صد و پنجاه میلیارد تومان است.
صادرات بنزین از رویا تا واقعیتنگاهی به آمار و ارقامحجمی و ارزشی بنزین حاکی از آن است که با توجه به اینکه طی سال های اخیر توسعه صنعتپالایشگاهی جزو اولویت های وزارت نفتنبوده و از سویی دیگر قاچاق سوخت مزید بر افزایش مصرف شده است، در نتیجه به نظر می رسد با حاشیه نشینیمدیریت مصرف طی سال های اخیر، هر قدر هم تولید را ولو به قیمت کاهش کیفیت بنزین، افزایش دهیم، احتمال ورود ایران به زمره کشورهای صادرکننده این فرآورده سودآور کمتر می شود.
علیرضا صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایشو پخش فرآورده های نفتیاخیرا در پی انتشار گزارش خبرگزاری مهردرباره کاهش سهم تولید بنزین یورو۴ درپالایشگاه ستاره خلیج فارسگفته بود که به دلیل افزایش مصرف بنزین به اجبار کیفیت بنزین تولیدی این پالایشگاه را مطابق بنزین معمولی کرده اند. این در حالی است که بیژن زنگنه، وزیر نفت در کنگره راهبردی
نفتو نیرو گفت: در پاسخ به جویا شدن وضعیت قاچاق بنزین باید گفت که الحمدلله روند قاچاق سوخت با موفقیت از مرزها در حال انجام است! و باید گفت به نظر نمی رسد این امر توسط قاچاقچیان باشد و از سویی دیگر تا زمانی که اختلاف قیمت این فرآورده با سایر کشورهای همسایه وجود دارد، جریان قاچاق نیز قطع نمی شود.
بنزین تک نرخی اشتباه بوددر همین زمینه جواد نوفرستی، کارشناس حوزه انرژیدر گفتگو با خبرنگار مهر درباره تجربه استفاده از کارت سوخت گفت: در سال ٨٦ تجربه موفقی در استفاده از کارت سوخت به منظور مدیریت مصرف داشتیم. به این ترتیب که بین سال های ٨٥ تا ٨٦ نیز با وجود افزایش طبیعی تقاضای سالانه بدلیل افزایش تعداد خودرو و موتورسیکلت، شاهد کاهش میانگین ١٠ میلیون لیتر در روز در مصرف و در واقع کاهش قاچاق بودیم.
وی با تاکید بر اینکه تک نرخی شدن بنزین از اشتباهات دولت یازدهم بود، تصریح کرد: این اقدام موجب آسیب به منابع بیت المال شد. در سال های میانی
دولتیازدهم، بیژن زنگنه، وزیر نفت اعلام کرد که با وجود بنزین تک نرخی نیازی به وجود کارت سوخت در روند سوختگیری نیست. این گفته وزیر در حالی مطرح شد که
رشدمصرف بنزین در سال ٩٣، حدود ١.٦ درصد و در سال ٩٤، حدود ٢ درصد بود و آن زمان موجه بود.
این کارشناس انرژی ادامه داد: میانگین مصرف روزانه بنزین کشور در سال ٩٤ حدود ٧٢ میلیون لیتر بود، این در حالی است که با حذف کارت سوخت و تک نرخی شدن بنزین رشد مصرف بنزین در سال ٩٥، پنج درصد، سال ٩٦، هشت درصد و در سال ٩٧، یازده درصد شد. اگر میانگین رشد مصرف بنزین طی سه سال اخیر هم همان حدود ٢ درصد قبل ادامه می یافت، گفته وزیر نفت دال بر عدم نیاز به کارت سوخت را می توان صحیح تلقی کرد.
نوفرستی ثابت نگه داشتن قیمت بنزین به مدت٣ سال با وجود تورمحداقل ۱۰ درصدی را امری خطا دانست و افزود: با کاهش قیمت جهانی نفت در سال های آغاز به کار دولت یازدهم، نرخ هزار تومان برای هر لیتر بنزین حدودا معادل نرخ فوب خلیج فارس بود. این در حالی است که روند افزایشی نرخ با شیبی ملایم باید ادامه می یافت، در حالی که یکباره نرخ ١٥٠٠ تومان برای هر لیتر بنزین در
بودجهسال ٩٧ مطرح شد که مجلس شورای اسلامیآن را نپذیرفت.
راه حل چیست؟این کارشناس حوزه انرژی نرخ کنونی هر لیتر بنزین را بر اساس فوب خلیج فارس حدود ٧٠ سنت اعلام کرد و گفت: به احتساب دلار ٤٢٠٠ تومانی تا حدود ٨ هزار تومانی می توان گفت قیمت هر لیتر بنزین بر اساس فوب خلیج فارس بین ٣ تا حدود ٦ هزار تومان است. با وجود اختلاف قابل توجه قیمت دلار حتی اگر هر لیتر بنزین را با
افزایش قیمتدو سه برابری هم عرضه کنیم باز هم روند قاچاق ادامه دارد چرا که با میانگین نرخ ده هزار تومان در شرق کشور یا ١٤ تا ١٦ هزارتومان در مرز ترکیه فاصله قابل توجه دارد.  
به گفته وی با وجود اینکه سود قاچاق سوخت به احتساب میانگین ٢٠ میلیون لیتر در روز از یارانهپرداختی به مردم بیشتر است، اما در دوران وزارت زنگنه در ابتدای دولت یازدهم اقدامات مناسبی هم انجام شد که از جمله آن می توان به ابطال ٦ میلیون کارت سوخت غیرحقیقی، کاهش میانگین سمیه بالای بنزین تاکسیها و همچنین تخصیص گازوییل بر اساس پیمایش اشاره کرد.
نوفرستی با اشاره به گفته های اخیر معاون اولرییس جمهوری دال بر اینکه جامعهکشش افزایش قیمت بنزین را ندارد، اظهار داشت: در این شرایط می توان با الزام استفاده از کارت سوخت شخصی میزان رصد مصرف بنزین را راحت تر کرد. مشروط به اینکه کارت سوخت جایگاه داران سلب شده و افرادی که میانگین مصرف آنها در یک دوره ای بیش از حد
کارشناسیشده بود رصد شود.
سایه لیبرال ها بر بازارمحمد الله دادی، کارشناس حوزه سوخت و انرژی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اینکه چرا تاکنون دولت یازدهم و دوازدهم مدیریت مصرف سوخت را جزو اولویت های خود قرار نداده است، گفت: از آنجایی که غالب متفکرین این دولت معتقد به سیستم تفکری لیبرال هستند، معتقدند که میزان عرضه و تقاضا اوضاع بازار را مشخص می کند و نیازی به دخالت دولت وجود ندارد به این ترتیب با وجود اینکه در دوران دولت هفتم و هشتم نیز در پیش گرفتن چنین سیاستی در حوزه مصرف سوخت به شکست منجر شد باز هم در دولت قبلی و کنونی توجه چندانی به مدیریت مصرف سوخت نداشتند. این در حالی است که در
کشورهای اروپاییکه دایه داران اقتصادآزاد هستند در بسیاری از مواقع دولت به برخی بازارها ورود کرده و اجازه نمی دهد عرضه و تقاضا صرفا برای بازار تصمیم گیری کند.
وی با اعلام اینکه بین سال های ۷۶ تا ٨٥ به طور میانگین سالانه شاهد رشد ٩.٥ درصدی مصرف بنزین بودیم، ادامه داد: بین سال های ٨٤ تا ٨٥ به طور میانگین سالانه ٢٨میلیون لیتر
واردات بنزینداشتیم، چرا که در آن دوران پالایشگاه سازی را امری سودده نمی دانستند و مدیریت مصرف نیز حاشیه نشین بود.
کاهش مصرف با کارت سوخت کلید خورداین کارشناس حوزه سوخت و انرژی با یادآوری اینکه در سال ٨٥ میانگین مصرف بنزین کشور رقمی حدود ٧٣.٥ میلیون لیتر در روز بوده است، اظهار داشت: ۱۰۰ روزه نخست سال ٨٦ که سامانه هوشمند راه اندازی نشده بود اما در ٢٦٠ روز باقی مانده با بهره گیری از سامانه هوشمند سوخت متوسط مصرف بنزین کشور به رقم ٦٤ میلیون لیتر بنزین در روز کاهش یافت. این روند رو به کاهش ادامه داشت و رقم میانگین مصرف روزانه ٥٧ میلیون لیتری را نیز در کشور تجربه کردیم.
وی تصریح کرد:در راستای مدیریت مصرف سوخت بخشی توسط ابزار کارت سوخت و بخشی دیگر با استفاده از توسعه صنعت سی. ان. جی انجام شد. این در حالی است که پس از خرداد ماه سال ٩٤ و تک نرخی شدن بنزین با آدرس دهی غلط، خودکنترلی مردم در مصرف بنزین از بین رفت و دولت بنزینی که ارزش آن در هر لیتر معادل ٢ تا٦ هزار تومان بود را به نرخ هزار تومان می فروخت.
بنزین به جای حلال صنعتیالله دادی با بیان اینکه قیمت حلال های صنعتی از نرخ بنزین گرانتر است، گفت: حلال های صنعتی در صنایع رنگ رزی و برخی دیگر از صنایع کاربرد دارند و صاحبان این صنایع بجای استفاده از این حلال ها از بنزین ارزان استفاده می کنند که به این نوع استفاده نادرست جابجایی داخلی بنزین گفته می شود که با وجود سامانه هوشمند سوخت اکنون نیز تراکنش سوخت از جایگاه داران درخواست می شود.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

کلاس زبان تضمینی در آموزشگاه زبان سخن برتر
ویژگی‌های یک آموزشگاه زبان خوب چیست؟ این روزها در همه شهرها به ویژه شهرهای بزرگ شاهد افزایش تعداد آموزشگاه زبان هستیم. رشد جمعیت و نیاز مردم به فراگیری زبان و برقراری ارتباط با دیگر نقاط دنیا، باعث شده تا شاهد افزایش تقاضای ثبت‌نام در آموزشگاه‌های زبان باشیم که خود این مسئله هم بر بیشتر شدن تعداد آموزشگاه‌ها تأثیرگذار بوده است.
انعقاد توافق‌نامه شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا
شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا توافق‌نامه همکاری امضا کردند.
چرا از ایران نرفتم
«به دفعات با این سوال روبه‌رو شده‌ام که چرا از ایران نرفتید؟ شما که در دوران تحصیلات تکمیلی خود در خارج از کشور سابقه کار در رشته تخصصی خودتان را دارید و به سهولت می‌توانید اشتغال و زندگی خوبی داشته باشید، چرا از این فرصت‌ها استفاده نکرده‌اید؟»
بفرمائید شعبه پیاده‌رو!
فروش پوشاک در تهران وارد مرحله جدیدی شده؛ در این روش نوظهور دیگر احتیاج به اتاق پرو ندارید و لازم نیست بعد از شنیدن قیمت‌ها با رودربایستی بگویید: «می‌رویم دوری در بازار بزنیم و برگردیم.»
برنامه دو سال آینده کاخ سفید علیه ایران
شرایط بحرانی روابط آمریکا و ایران به تدریج وخیم‌تر می‌شود. اقدام بی‌سابقه آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی نشانه‌ای از جدی‌تر شدن ابعاد خصومت دولت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.
بازخوانی قصه مریم؛ ۱۵ سال پس از آن شب تلخ
چند قدمی بیشتر به چشمه نمانده اما انگار بدنش دیگر نمی‌خواهد همراه او بیاید. سطل خالی توی دستش سنگینی می‌کند؛ درد در تمام سرش می‌پیچد. کرختی و سوزش بر نیمی از بدنش مستولی می‌شود و دیگر همه جهان سیاه می‌شود.
پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه
در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرهیختگان درباره خروج تدریجی دو شرکت کره‌ای از بازار ایران، روابط عمومی سامسونگ جوابیه‌ای منتشر کرد.
آمریکایی‌ها وارد بازی نظامی با ایران نمی‌شوند
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: این که همه مسائل و مشکلات اقتصادی را بخواهیم به برجام ارتباط دهیم یا به یک توافق دیگر بین‌المللی، یا این که بگوییم اگر در آینده به فلان کنوانسیون بپیوندیم، وضع اقتصادمان بدتر می‌شود، از مباحثی است که به صورت غیر تخصصی با آن برخورد می‌شود.
صانعی: در سفرهای برون مرزی، ورزشکاران هدف سرویس‌های امنیتی هستند
سرپرست اداره کل حراست وزارت ورزش وجوانان اصل فعالیت‌های این دفتر را پیشگیری و حاکم کردن رفتار انقلابی و اسلامی در حوزه حراست عنوان کرد.
احسان حدادی: هدفم مسابقات جهانی است- با پرتاب ۶۸ متر می‌توان روی سکوی جهانی رفت
احسان حدادی گفت: همه هدف من مسابقات جهانی است، گرفتن مدال در مسابقات جهانی باید بالاتر از رکورد ۶۷ متر باشد و پرتاب ۶۸ متر قطعاً می‌تواند روی سکوی جهانی برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
استاندار فارس: واحدهای صنعتی غیر فعال به چرخه تولید بازگردند
شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: آن دسته از واحدهای صنعتی که بنا به دلایلی غیر فعال هستند باید با همکاری بانک صنعت و معدن به چرخه تولید بازگردند.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
ازسرگیری سیر قطارهای باری در محور جنوب
پیامدهای تحریم نفتی ایران برای ترامپ: از انتخابات دور بعد تا روابط با چین و کره
دریافت کد رهگیری برای معاملات مسکن مهر الزامی شد-حذف دلالان سرپایی
قیمت قطعات یدکی خودرو باز هم گران شد
کاهش 50 درصدی تاخیرات پروازهای نوروزی ˮهماˮ
رشد منفی کالاهای منتخب صنعتی در دی ماه 97 - خبری از آمار نهایی تولید در سال 97 نیست
عربستان نمی‌تواند در چارچوب اوپک جای خالی نفت ایران را پر کند
توضیحات شرکت توانیر درخصوص دلیل قطع برق ورزشگاه در بازی ذوب آهن - الوصل
جزئیات اصلاح مدل مصرف برق با ابلاغ تعرفه سال 98- چگونه هزینه برق را کاهش دهیم؟
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98-02-04