درآمد قاچاقچیان سوخت بیش از یارانه

12:14 ۹۱ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 133 0
درآمد قاچاقچیان سوخت بیش از یارانه

کارشناسان می گویند با توجه به اینکه دولت قصد افزایش قیمت بنزین را ندارد با ایجاد الزام به استفاده از کارت سوخت در حین سوخت گیری می تواند میزان مصرف واقعی را رصد کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، رشد قیمت ارز و افزایش اختلاف قیمت سوخت داخلی کشور با سایر همسایگان موجب شد تا بازار قاچاقسوخت رونق بگیرد. به گفته هندیان،
معاونستاد مبارزه با قاچاق کالاو ارز،  تا سال ۹۲ حجم قاچاق سوخت چیزی حدود ۷ یا ۸ میلیارد تومان بود اما حد فاصل ۹۲ الی ۹۶ این رقم به ۵۰۰ میلیون دلارتبدیل شد. این در حالی است که طی ۳ ماه گذشته چیزی حدود یک میلیارد لیتر قاچاق داشته ایم یعنی روزانه حدود ۱۰ تا ۱۳ میلیون لیتر سوخت قاچاق می شده است.
به گفته این مقام مسوول با وجود اینکه قاچاق در آنسوی مرز، گرانتر فروخته می شود اما متقاضی بیشتری هم برای خرید وجود دارد. برای مثال
بنزیندر ایرانلیتری ۱۰۰۰ تومان و در ترکیهیک دلار و بیست و نه سنت است یعنی چیزی حدود ۱۴ هزار تومان، در کشورهای شرق هم در محدوده مرز حدود ۵ هزار تومان معامله می شود و داخل پاکستانبین ۷ تا ۸ هزار تومان خرید فروش می شود.
علی ادیانی راد، عضو کمیسیون اقتصادیمجلس نیز در ارتباط با قاچاق سوخت، گفت: تا کنون اعداد ۱۰، ۱۵، ۲۰ میلیون لیتر برای قاچاق بنزین عنوان شده ولی باید گفت عدد دقیقی از این قاچاق نداریم و فقط می توانیم بگوییم کف رقم قاچاق بنزین روزانه ۱۰ میلیون لیتر است؛ با احتساب دلار ۱۵ هزار تومانی می توان گفت ارزش ۱۰ میلیون لیتر قاچاق سوخت چیزی حدود روزانه صد و پنجاه میلیارد تومان است.
صادرات بنزین از رویا تا واقعیتنگاهی به آمار و ارقامحجمی و ارزشی بنزین حاکی از آن است که با توجه به اینکه طی سال های اخیر توسعه صنعتپالایشگاهی جزو اولویت های وزارت نفتنبوده و از سویی دیگر قاچاق سوخت مزید بر افزایش مصرف شده است، در نتیجه به نظر می رسد با حاشیه نشینیمدیریت مصرف طی سال های اخیر، هر قدر هم تولید را ولو به قیمت کاهش کیفیت بنزین، افزایش دهیم، احتمال ورود ایران به زمره کشورهای صادرکننده این فرآورده سودآور کمتر می شود.
علیرضا صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایشو پخش فرآورده های نفتیاخیرا در پی انتشار گزارش خبرگزاری مهردرباره کاهش سهم تولید بنزین یورو۴ درپالایشگاه ستاره خلیج فارسگفته بود که به دلیل افزایش مصرف بنزین به اجبار کیفیت بنزین تولیدی این پالایشگاه را مطابق بنزین معمولی کرده اند. این در حالی است که بیژن زنگنه، وزیر نفت در کنگره راهبردی
نفتو نیرو گفت: در پاسخ به جویا شدن وضعیت قاچاق بنزین باید گفت که الحمدلله روند قاچاق سوخت با موفقیت از مرزها در حال انجام است! و باید گفت به نظر نمی رسد این امر توسط قاچاقچیان باشد و از سویی دیگر تا زمانی که اختلاف قیمت این فرآورده با سایر کشورهای همسایه وجود دارد، جریان قاچاق نیز قطع نمی شود.
بنزین تک نرخی اشتباه بوددر همین زمینه جواد نوفرستی، کارشناس حوزه انرژیدر گفتگو با خبرنگار مهر درباره تجربه استفاده از کارت سوخت گفت: در سال ٨٦ تجربه موفقی در استفاده از کارت سوخت به منظور مدیریت مصرف داشتیم. به این ترتیب که بین سال های ٨٥ تا ٨٦ نیز با وجود افزایش طبیعی تقاضای سالانه بدلیل افزایش تعداد خودرو و موتورسیکلت، شاهد کاهش میانگین ١٠ میلیون لیتر در روز در مصرف و در واقع کاهش قاچاق بودیم.
وی با تاکید بر اینکه تک نرخی شدن بنزین از اشتباهات دولت یازدهم بود، تصریح کرد: این اقدام موجب آسیب به منابع بیت المال شد. در سال های میانی
دولتیازدهم، بیژن زنگنه، وزیر نفت اعلام کرد که با وجود بنزین تک نرخی نیازی به وجود کارت سوخت در روند سوختگیری نیست. این گفته وزیر در حالی مطرح شد که
رشدمصرف بنزین در سال ٩٣، حدود ١.٦ درصد و در سال ٩٤، حدود ٢ درصد بود و آن زمان موجه بود.
این کارشناس انرژی ادامه داد: میانگین مصرف روزانه بنزین کشور در سال ٩٤ حدود ٧٢ میلیون لیتر بود، این در حالی است که با حذف کارت سوخت و تک نرخی شدن بنزین رشد مصرف بنزین در سال ٩٥، پنج درصد، سال ٩٦، هشت درصد و در سال ٩٧، یازده درصد شد. اگر میانگین رشد مصرف بنزین طی سه سال اخیر هم همان حدود ٢ درصد قبل ادامه می یافت، گفته وزیر نفت دال بر عدم نیاز به کارت سوخت را می توان صحیح تلقی کرد.
نوفرستی ثابت نگه داشتن قیمت بنزین به مدت٣ سال با وجود تورمحداقل ۱۰ درصدی را امری خطا دانست و افزود: با کاهش قیمت جهانی نفت در سال های آغاز به کار دولت یازدهم، نرخ هزار تومان برای هر لیتر بنزین حدودا معادل نرخ فوب خلیج فارس بود. این در حالی است که روند افزایشی نرخ با شیبی ملایم باید ادامه می یافت، در حالی که یکباره نرخ ١٥٠٠ تومان برای هر لیتر بنزین در
بودجهسال ٩٧ مطرح شد که مجلس شورای اسلامیآن را نپذیرفت.
راه حل چیست؟این کارشناس حوزه انرژی نرخ کنونی هر لیتر بنزین را بر اساس فوب خلیج فارس حدود ٧٠ سنت اعلام کرد و گفت: به احتساب دلار ٤٢٠٠ تومانی تا حدود ٨ هزار تومانی می توان گفت قیمت هر لیتر بنزین بر اساس فوب خلیج فارس بین ٣ تا حدود ٦ هزار تومان است. با وجود اختلاف قابل توجه قیمت دلار حتی اگر هر لیتر بنزین را با
افزایش قیمتدو سه برابری هم عرضه کنیم باز هم روند قاچاق ادامه دارد چرا که با میانگین نرخ ده هزار تومان در شرق کشور یا ١٤ تا ١٦ هزارتومان در مرز ترکیه فاصله قابل توجه دارد.  
به گفته وی با وجود اینکه سود قاچاق سوخت به احتساب میانگین ٢٠ میلیون لیتر در روز از یارانهپرداختی به مردم بیشتر است، اما در دوران وزارت زنگنه در ابتدای دولت یازدهم اقدامات مناسبی هم انجام شد که از جمله آن می توان به ابطال ٦ میلیون کارت سوخت غیرحقیقی، کاهش میانگین سمیه بالای بنزین تاکسیها و همچنین تخصیص گازوییل بر اساس پیمایش اشاره کرد.
نوفرستی با اشاره به گفته های اخیر معاون اولرییس جمهوری دال بر اینکه جامعهکشش افزایش قیمت بنزین را ندارد، اظهار داشت: در این شرایط می توان با الزام استفاده از کارت سوخت شخصی میزان رصد مصرف بنزین را راحت تر کرد. مشروط به اینکه کارت سوخت جایگاه داران سلب شده و افرادی که میانگین مصرف آنها در یک دوره ای بیش از حد
کارشناسیشده بود رصد شود.
سایه لیبرال ها بر بازارمحمد الله دادی، کارشناس حوزه سوخت و انرژی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اینکه چرا تاکنون دولت یازدهم و دوازدهم مدیریت مصرف سوخت را جزو اولویت های خود قرار نداده است، گفت: از آنجایی که غالب متفکرین این دولت معتقد به سیستم تفکری لیبرال هستند، معتقدند که میزان عرضه و تقاضا اوضاع بازار را مشخص می کند و نیازی به دخالت دولت وجود ندارد به این ترتیب با وجود اینکه در دوران دولت هفتم و هشتم نیز در پیش گرفتن چنین سیاستی در حوزه مصرف سوخت به شکست منجر شد باز هم در دولت قبلی و کنونی توجه چندانی به مدیریت مصرف سوخت نداشتند. این در حالی است که در
کشورهای اروپاییکه دایه داران اقتصادآزاد هستند در بسیاری از مواقع دولت به برخی بازارها ورود کرده و اجازه نمی دهد عرضه و تقاضا صرفا برای بازار تصمیم گیری کند.
وی با اعلام اینکه بین سال های ۷۶ تا ٨٥ به طور میانگین سالانه شاهد رشد ٩.٥ درصدی مصرف بنزین بودیم، ادامه داد: بین سال های ٨٤ تا ٨٥ به طور میانگین سالانه ٢٨میلیون لیتر
واردات بنزینداشتیم، چرا که در آن دوران پالایشگاه سازی را امری سودده نمی دانستند و مدیریت مصرف نیز حاشیه نشین بود.
کاهش مصرف با کارت سوخت کلید خورداین کارشناس حوزه سوخت و انرژی با یادآوری اینکه در سال ٨٥ میانگین مصرف بنزین کشور رقمی حدود ٧٣.٥ میلیون لیتر در روز بوده است، اظهار داشت: ۱۰۰ روزه نخست سال ٨٦ که سامانه هوشمند راه اندازی نشده بود اما در ٢٦٠ روز باقی مانده با بهره گیری از سامانه هوشمند سوخت متوسط مصرف بنزین کشور به رقم ٦٤ میلیون لیتر بنزین در روز کاهش یافت. این روند رو به کاهش ادامه داشت و رقم میانگین مصرف روزانه ٥٧ میلیون لیتری را نیز در کشور تجربه کردیم.
وی تصریح کرد:در راستای مدیریت مصرف سوخت بخشی توسط ابزار کارت سوخت و بخشی دیگر با استفاده از توسعه صنعت سی. ان. جی انجام شد. این در حالی است که پس از خرداد ماه سال ٩٤ و تک نرخی شدن بنزین با آدرس دهی غلط، خودکنترلی مردم در مصرف بنزین از بین رفت و دولت بنزینی که ارزش آن در هر لیتر معادل ٢ تا٦ هزار تومان بود را به نرخ هزار تومان می فروخت.
بنزین به جای حلال صنعتیالله دادی با بیان اینکه قیمت حلال های صنعتی از نرخ بنزین گرانتر است، گفت: حلال های صنعتی در صنایع رنگ رزی و برخی دیگر از صنایع کاربرد دارند و صاحبان این صنایع بجای استفاده از این حلال ها از بنزین ارزان استفاده می کنند که به این نوع استفاده نادرست جابجایی داخلی بنزین گفته می شود که با وجود سامانه هوشمند سوخت اکنون نیز تراکنش سوخت از جایگاه داران درخواست می شود.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

خدمات رایگان ارسال و گارانتی محصولات پاکشوما
گروه متخصصان و کارشناسان فنی پاکشوما پس از فروش محصول همچنان آماده ارائه خدمات به مشتریان محصولات و لوازم خانگی پاکشوما هستند.
اوسین بولت: دوران فوتبالم تمام شد
دارنده ۸ مدال طلای المپیک در رشته دو و میدانی به دوران کوتاه حضورش در مستطیل سبز خاتمه داد.
ماجرای بازیکن محروم عربستان در جام ملت‌ها چه بود؟
در حالی که گفته می‌شود عربستان از یک بازیکن غیرقانونی در جام ملت‌های آسیا استفاده کرده است، مسئولان عربستانی این ادعا را رد کردند.
دو بازی تدارکاتی در دستور کار شاگردان شفر
به زودی قرار است تیم فوتبال استقلال دو بازی تدارکاتی برگزار کند.
درخشان: مقابل چین باید جسور و فکور باشیم
حمید درخشان، پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: لیپی مربی قابل احترامی است و نباید آنها را دست کم بگیریم.
مارچلو لیپی: قبلا باختیم، این بار اما فرق می‌کند
سرمربی تیم ملی چین پیش از دیدار با ایران گفت:درست است که ما 2 سال پیش ما در مقدماتی جام جهانی 2018 در تهران به ایران باختیم اما این بار فرق می‌کند چون ما در جام ملت های آسیا بازی می کنیم.
غیبت سیدحسین در اولین تمرین استقلالی‌ها
دروازه بان جوان استقلال در تمرین روز چهارشنبه حضور نداشت.
دردسر شیرین یک غایب برای کارلوس کی‌روش
وحید امیری در بازی با چین قادر به همراهی تیم ملی نیست چرا که دو اخطاره است و باید در این بازی نظاره گر باشد. آنهم از روی سکوها.
کره شوت زن‌ترین و استرالیا دقیق‌ترین تیم آسیا
در پایان مرحله یک هشتم نهایی جام ملتهای آسیا، تیم فوتبال کره جنوبی بیشترین تعداد شوت را به سمت دروازه حریفانش زده است.
انتقاد از رونالدو به خاطر سلفی اخیرش
پست اخیر مهاجم پرتغالی در اینستاگرام با انتقاد اغلب فالوئرهایش روبرو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
از ماجرای «رزمایش قطعی اینترنت» چه می‌دانید؟!
ایتنا - طبق اظهارات مسوولان ارتباطی، رزمایشی که روز هفتم بهمن‌ماه انجام می‌شود، ارتباطی با قطع شبکه‌ اینترنت ندارد و به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداختی توصیه شده سرورهای خارجی‌شان را انتقال دهند و اجباری در کار نیست.
تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان!
در ویدیوی زیر تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان را می‌بینید.
کمیته بررسی بودجه شرکت های دولتی تشکیل شد
تولید پتروشیمی به مرز ۶۰ میلیون تن در سال رسید
کلیه پیش‌فروش‌های فعلی خودروسازی خلاف قانون است
کاهش صادرات قیر ارتباطی با بورس ندارد
پرونده «واردات ورق استیل» در فرآیند ارزیابی است
فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟
بازار لوازم خانگی کساد شد
الزام شرکت‌های هواپیمایی به فروش بلیت هواپیما به صورت سیستمی
شرایط جدید بلیت چارتری هواپیما
اخبار نوبخت درمورد عیدی کارمندان و بازنشستگان