مصرف انرژی در ایران 2.5 برابر میانگین جهانی است

11:32 ۱۷۷ روز و ۲۲ ساعت پیش افکار نیوز 230 0
مصرف انرژی در ایران 2.5 برابر میانگین جهانی است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مصرف انرژی در ایران 2.5 برابر میانگین جهانی است، گفت: سهم ما از آلاینده کردن محیط زیست با توجه به جمعیت باید یک درصد جهان باشد، در حالی که هر ایرانی ۱.۷۲ درصد دنیا را آلوده می‌کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،برات قبادیان امروز در مراسم پایانی پروژه بهره‌وری انرژیصنعتی گفت: قبل از انقلاب صنعتی اول، کلیه فعالیت‌های با نیروی ماهیچه‌ای انسان و دام انجام می‌شد، اما با انقلابصنعتی اول و اختراع ماشین بخار، تحول اساسی در صنعتصورت گرفت و قطارهای بخار راه افتاد.
معاون وزیر صنعت بیان داشت:‌ با انقلاب صنعتی دوم و استفاده از برق، صنعت شکل جدیدی به خود گرفت و رفاه بیشتری برای مردم به وجود آمد.
قبادیان با بیان اینکه در انقلاب صنعتی سوم و با آمدن کامپیوتر تحولات اساسی در زندگی انسان رخ داد، گفت: در هجده سال اخیر اتفاقات مهمی افتاد، یعنی آنچه به عنوان هزاره سوم و توسعه پایدار، سازمان مللبا ۱۷ هدف اساسی بنا نهاد، قطعا آینده دیگری خواهیم داشت. 
وی به ورود هوش مصنوعیو استفاده از آی‌تی در سال ۲۰۱۲ به عنوان انقلاب صنعتی چهارم اشاره کرد و گفت: آنچه قرار است در بیست سال آینده اتفاق بیفتد، با آنچه اکنون داریم غیرقابل باور است، زیرا انقلاب صنعتی چهارم دگرگونی‌های اساسی در زندگی ایجاد خواهد کرد. 
وی بابیان اینکه ما در بحث انرژی دو مشکل اساسی داریم، گفت:‌ یکی اینکه انرژی را بیهوده مصرف می‌کنیم و مصرف انرژی ما ۲.۵ برابر میانگین جهانی است. 
معاون وزیر صنعت با بیان اینکه هر جا انرژی مصرف می‌شود بحث محیط زیست هم وجود دارد، گفت: بیست سال پیش در مباحث دانشگاهی وقتی از انرژی صحبت می‌شد، از محیط زیستصحبتی به میان نمی‌آمد، اما اکنون وضعیت تغییر کرده.
وی گفت:‌جمعیت ما یک درصد جمعیت جهان است پس سهم ما از آلاینده کردن محیط زیست هم باید یک درصد جهانباشد، در صورتی که سرانه هر ایرانی از آلوده کردن محیط زیست ۱.۷۲ درصد است، به عبارتی هر ایرانی ۷۲ صدم درصد بیشتر از سهمش دنیا را آلوده می‌کند. 
وی با بیان اینکه ما مشکلاتی از جمله مصرف بالای انرژی داریم و باید آن را کاهش دهیم، گفت: این کار با کمک تکنولوژی امکان‌پذیر است. 
قبادیان اظهار داشت: ما به دلایل مختلف ممکن است نتوانیم از تکنولوژی‌ها در مسیر بهینه‌سازی مصرف سوخت و همچنین کاهش آلایندگی استفاده کنیم، اما در تمام این بخش‌ها می‌توانیم با کمک یونیدو از این تکنولوژی‌ها بهره‌مند شویم. 
معاون وزیر صنعت گفت:‌کشور ما و حتی کشورهای اطراف ما مثل پاکستانو بنگلادش در زمینه بهینه‌سازی مصرف سوخت، از آنجا که حداقل همکارِ‌ها را با یونیدو داشته‌اند ضرر کرده‌اند و باید این همکاری‌ها را بیشتر ادامه داد. 
وی با بیان اینکه، بنابراین یک بحث کاهش سوخت‌های فسیلی است، گفت: موضوع دیگر آینده است و من به همه متولیان می‌گویم که ما در ایرانآمادگی داریم تا با تمام بخش‌ها و سازمان‌هایی که نیازمند انتقال تکنولوژی و استفاده از کمک‌های یونیدو هستند همکاری کنیم. 
وی افزود: دنیای آینده دنیای دیگری است و به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک پیش می‌رود، با توجه به اینکه کشور ایران از منابع تجدیدپذیر و پاک بهره‌مند است، یونیدو می‌تواند در استفاده بهینه‌تر از انرژی‌ها کمک‌ اساسی به ما داشته باشد. 
وی گفت:‌ برای رسیدن به این مهم، همه از جمله وزارت صنعت و وزارت نیروباید دست به دست هم دهیم تا با کمک‌های یونیدو از تکنولوژی‌های به‌روز این بخش در قالب انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنیم. 
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

۱۰ نکته درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور
مساحت پوشش جنگلی کشور در حال حاضر حدود ۱۴.۲ میلیون هکتار است که متاسفانه بخشی از آن آلوده به بیماری و آفت شده است به عنوان مثال بر اساس اعلام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری وسعت شمشادزارهای شمال کشور ۴۰ هزار هکتار است که تقریبا تمامی آن آلوده به بیماری شده است .
سیل و رانش زمین با سمنان چه کرد؟
سمنان- ایرنا- بارندگی ها و سیلاب ویرانگر در یک ماه گذشته گریبان بسیاری از شهرها و روستاهای کشور را گرفته است، سیل به همراه رانش زمین در استان سمنان تاکنون یک هزار و 700 میلیارد ریال به بخش های مختلف مسکونی، کشاورزی و زیرساختی خسارت وارد کرد.
زلزله درگهان هرمزگان را لرزاند
تهران- ایرنا- زلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 7 و 11 دقیقه و 5 ثانیه امروز (شنبه) درگهان در استان هرمزگان را لرزاند.
گرانی کنتورها، هوشمندسازی چاهها را با مشکل مواجه کرد
اصفهان- ایرنا- معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: گرانی کنتورهای حجمی و دستگاه های اندازه گیری برداشت آب های زیرزمینی، بویژه در یکسال اخیر چالش اصلی هوشمندسازی چاه ها به شمار می رود.
پنجمین روز تظاهرات محیط زیستی در لندن با بیش از 100 بازداشت
تهران- ایرنا- پنجمین روز از تظاهرات اعتراضی هزاران تن از فعالان محیط ‌زیست در پایتخت انگلیس در حالی سپری شد که تظاهرکنندگان چندین خیابان لندن را تسخیر کردند و با دستگیری بیش از 100 نفر، شمار کل بازداشتی های این تظاهرات به نزدیک 700 تن رسید.
ترکیه دیدار مکرون با کردهای سوری را محکوم کرد
تهران- ایرنا- ترکیه دیدار رئیس جمهوری فرانسه با هیاتی از گروه کردهای سوریه موسوم «نیروهای دمکراتیک» را محکوم کرد.
استفاده از ظرفیت ˮسیستم کنترلی سامانه سنجش فرایندیˮ در پیشران‌های هسته‌ای
هدف از ساخت "سیستم کنترلی سامانه سنجش فرایندی" به عنوان یک سیستم زیرساختی طراحی، ساخت، راه‌اندازی و تست یک سامانه محرک کنترلی با کاربری در راکتورهای هسته‌ای است اما یکی از مهم‌ترین تاثیرات و استفاده‌های این سیستم در زمینه پیشران‌های هسته‌ای است.
ائتلاف سعودی عملیاتی علیه توان پهپادی یمن آغاز کرد
تهران- ایرنا- رسانه های سعودی گزارش دادند که ائتلاف به سرکردگی عربستان عملیاتی را در صنعا علیه توان پهپادی نیروهای یمنی آغاز کرده است.
مجمع عمومی 'اوآنا' با حضور ایران در سئول برگزار می شود
پکن- ایرنا- هفدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (OANA) از 6 تا 9 نوامبر سال جاری (15 تا 18 آبان 98) با میزبانی یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی و با حضور نمایندگان 44 خبرگزاری از جمله خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در سئول برگزار می شود.
رازهای سوپر استار شعبده‌بازی ایران + فیلم
«شعبده‌بازان انسان‌های ماورایی نیستند، بلکه آن‌ها افرادی‌اند که می‌دانند چگونه با به‌کارگیری علم فیزیک، شیمی، ریاضی و روان‌شناسی، ذهن مخاطب خود را کنترل و آنها را غافلگیر کنند.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

سقوط جرثقیل برجی در مشهد حادثه آفرید
سقوط جرثقیل برجی در مشهد حادثه آفرید و باعث محبوس شدن اپراتور در داخل اتاقک این دستگاه شد.
گزارش تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات آمریکا محبوبیت ترامپ را کاهش داد
تهران- ایرنا- نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که محبوبیت ترامپ پس از انتشار گزارش نتایج تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 آمریکا به پائین ترین حد خود در سال 2019 رسیده است.
حر مدافعان حرم چه کسی بود؟+عکس و فیلم
شهید مجید قربانخانی متولد مرداد ماه ۱۳۶۹ در محله یافت آباد تهران بود. تک پسر خانواده و لوتی مسلک بود که در کنار پدرش در بازار کار می کرد.
۱۰ نکته درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور
مساحت پوشش جنگلی کشور در حال حاضر حدود ۱۴.۲ میلیون هکتار است که متاسفانه بخشی از آن آلوده به بیماری و آفت شده است به عنوان مثال بر اساس اعلام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری وسعت شمشادزارهای شمال کشور ۴۰ هزار هکتار است که تقریبا تمامی آن آلوده به بیماری شده است .
سیل و رانش زمین با سمنان چه کرد؟
سمنان- ایرنا- بارندگی ها و سیلاب ویرانگر در یک ماه گذشته گریبان بسیاری از شهرها و روستاهای کشور را گرفته است، سیل به همراه رانش زمین در استان سمنان تاکنون یک هزار و 700 میلیارد ریال به بخش های مختلف مسکونی، کشاورزی و زیرساختی خسارت وارد کرد.
تجارت ایران و اروپا یک پنجم شد- خلف وعده اروپایی‌ها در حفظ منافع برجامی ایران
تفاهمنامه‌‌های تقویت همکاری‌ بین ایران و بلغارستان امضا شد
جزئیات خسارات سیل در 8 استان- 38 هزار واحد مسکونی کامل تخریب شد
آغاز ساخت کارخانه اتوبوس سازی ایران و جمهوری آذربایجان
زنگ هشدار برای اقتصاد آلمان به صدا درآمد
سراب دلالان برای خریداران مسکن مهر و سودجویی با فریب مردم
قیمت جهانی طلا امروز 1398-01-30|روند نزولی ادامه دارد
ورود ژاپن به عرصه رقابت با بوئینگ و ایرباس در ساخت هواپیما
قیمت جهانی نفت امروز 1398-01-30|افزایش قیمت نفت تا مرز 72 دلار
نزول صنعت خودرو ایران به رتبه 18 جهان با افت 40 درصدی تولید + جدول