دایره کالاهای مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی محدود شد

10:57 ۱۷۷ روز و ۶ ساعت پیش افکار نیوز 243 0
دایره کالاهای مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی محدود شد

. بر اساس جدیدترین تصمیم، فهرست کالاهای گروه اول (کالاهای اساسی) مورد بازنگری قرار گرفته است و وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرده است که ۷ ردیف تعرفه کالا از گروه دریافت‌کنندگان ارز دولتی خارج و به فهرست کالاهای گروه دوم اضافه شود تا برای تامین ارز خود راهی بازار دوم شوند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، این کالاها‌ شامل «پودر کاکائو»،«فریت‌های شیشه‌ای»، «لیبل‌ها»،«مداد و مداد رنگی با مغزی دارای غلاف سخت»، «چسباننده‌های بر پایه کائوچو و پلیمر‌ها» و برخی ردیف‌های تعرفه‌ای از «محصولات معدنی» و«محصولات شیمیایی و سلولزی» می‌شود. در بخشنامه وزارت صنعت،‌معدن و تجارتخطاب به عبدالناصرهمتی به این نکته اشاره شده است که با توجه به امکان تامین اقلام مذکور از محل تولید داخلی، این کالاها از گروه کالایی اولویت اول حذف شوند. این بخشنامه جدید در شرایطی ابلاغ شده است،‌ که سیاست توزیع و تخصیص ارز دولتی از ماه‌ها قبل تاکنون محل سوال فعالان اقتصادی بوده است. به باور منتقدان این سیاست،دولت با اصرار بر ادامه توزیع
دلار۴۲۰۰ تومانی دچار نوعی عدم ثبات در سیاست‌گذاری‌های ارزی خود شده و در فواصل زمانی کوتاه مجبور شده است به‌طور مداوم در این فهرست بازنگری کند. دلیل اصلی اصرار سیاست‌گذار بر ادامه توزیع دلار ۴۲۰۰ تومانیتنظیم بازار و حمایت از اقشار ضعیف است اما به گفته ناظران این هدف چندان محقق نشده و بسیاری از کالاهایی که در حدود ۶ ماه گذشته با
ارزرسمی وارد کشور شده‌اند در عمل با نرخ‌های دیگری به دست مصرف‌کننده نهایی رسیده است،‌ که از طرفی نه‌تنها از دهک‌های ضعیف حمایت نشده بلکه خروج سرمایه و منابع ارزی در همین مدت تقویت شده است.
موضوع تخصیص ارز دولتی و کالاهای مشمول این ارز در ماه‌های اخیر فراز و فرودهایی را پشت‌سر گذاشته و بحث‌های بسیاری هم میان موافقان و مخالفان آن در گرفته است. در فاز اول سیاست ارزی
دولتدر ۲۱ فروردین ماه امسال، دلار ۴۲۰۰ تومانی را به‌عنوان تنها نرخ رسمی معرفی کرد و معامله با هر نرخ دیگری از سوی سیاست‌گذار به‌عنوان قاچاق تلقی شد. بر اساس این سیاست دایره دلار ۴۲۰۰ تومانی بسیار گسترده شد و همه افراد برای
وارداتانواع کالاهای مرتبط یا غیرمرتبط با شاخه فعالیت خود، به سمت دریافت دلار با این نرخ هجوم بردند. از همان زمان این سیاست منتقدان و مخالفان جدی داشت. مخالفان بر این باور بودند که اتخاذ این سیاست ارزی و اصرار بر ادامه آن چیزی جز توزیع رانت و هدر رفتن منابع ارزی کشور را به دنبال ندارد؛ صحبتی که در آمار و ارقام‌ ثبت‌سفارش‌ها و تخلفات بسیاری از شرکت‌ها و افراد بهره‌مند از ارز دولتی خود را نشان داد. بر اساس آمارهای رسمی تا ۲۰ خرداد ۹۷ رقمی در حدود ۲۵ میلیارد دلار ثبت سفارش صورت گرفت و همین رقم تا آخر تیر ماه به بیش از ۴۰ میلیارد دلار رسید. عددهایی که بیانگر عطش واردات با دلار ۴۲۰۰ تومانی بود.
بعد از بروز تبعات منفی این سیاست در ۴ ماه منتهی به تیر سال‌جاری، سرانجام سیاست‌گذار اقدام به بازنگری در سیاست ارزی کرد و با تقویت و تعمیق بازار دوم ارز، دایره دلار ۴۲۰۰ تومانی را محدود کرد. سیاستی که به‌طور رسمی در نیمه مرداد ماه از سویبانک مرکزی رونمایی شد. بر اساس این تصمیم تنها تعداد محدودی از ردیف‌های کالایی که عمدتا شامل «دارو»، «تجهیزات پزشکی» و «مواد غذایی» می‌شدند در دامنه دریافت ارز دولتی قرار گرفتند و سایر نیازهای وارداتی به سمت بازار دوم ارز با نرخ توافقی که باید بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شد، سوق داده شدند.
۱۶ مرداد ماه معاون اول رئیس‌جمهوری، فهرست گروهکالاهای اساسی و ضروری مشمول ارز دولتی را در ۲۵ ردیف اعلام کرد. برنج خارجی، گندم، گوشت قرمز سرد(سنگین)، گوشت قرمزسبک گرم،
گوشتمرغ، تخم‌مرغ، کنجاله سویا، ذرت، جو، کاغذ چاپ و تحریر، کاغذ روزنامه، خمیر کاغذ، چای خشک خارجی،دارو و ملزومات ضروری پزشکی،‌ از جمله برخی ردیف‌های کالایی مشمول ارز دولتی بودند. مطابق این بخشنامه
بانک مرکزیموظف شد تا نسبت به تخصیص ارز کالاهای فهرست گروه اول، اقدام کند. البته از همان زمان تاکید شد که این فهرست نهایی و قطعی نیست و ۳
وزارتخانهمرتبط با تولید (صنعت،‌معدن و تجارت؛ جهادکشاورزی؛ بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی)‌ می‌توانند بنا بر تشخیص خود نسبت به بازنگری و به‌روز‌رسانی این فهرست اقدام کنند. از سوی دیگر این سه وزارتخانه موظف شدند کنترل و نظارتلازم را به منظور حاصل شدن اطمینان از توزیع
کالاهای اساسیواردشده مطابق فهرست و برمبنای نرخ رسمی از زمان ورود کالا تا عرضه آن در شبکه خرده‌فروشی به عمل آورند.
اما در مرحله بعد در اواسط شهریور ماه بر اساس دستور وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت ۷۵ قلم کالا به فهرست کالاهای اساسی مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی اضافه شد. این اقدام در واقع اولین گام برای گسترش دایره فهرست کالاهای اساسی بعد از سیاست ارزی مرداد ماه بود. با وجود آنکه تصمیم‌‌سازان اقتصادی کشور از نیمه تابستان نسبت به تخصیص ارز دولتی تجدیدنظر کردند و کارشناسان و فعالان هم این تصمیم را گامی در جهت بازگشت ثبات به بازار و جلوگیری از توزیع رانت در چرخه اقتصادی تعبیر کردند، اما همچنان وجود دلار ۴۲۰۰ تومانی برای بسیاری از فعالان و ناظران محل سوال و تردید است.
متولیان اقتصادی و تجاری کشور همواره در ماه‌های اخیر تاکید کرده‌اند که حذف این ارز در شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست، چراکه کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، باید به کفایت و قیمت مناسب در بازار عرضه شود. از سوی دیگر سیاست‌گذار تاکید می‌کند که ادامه سیاست تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی به منظور حمایت از اقشار ضعیف انجام می‌شود و برای همین دولت دستور داده است که نرخ‌گذاری این کالاها تا فروردین ماه سال آینده تغییری نکند. اما در مقابل
بخش خصوصیمعتقد است وجود دلار ۴۲۰۰ تومانی و توزیع آن از سوی دولت تاثیری در تنظیم بازاریا حمایت از دهک‌های ضعیف جامعه نداشته است،‌ چراکه بسیاری از کالاهای وارد شده با دلار ۴۲۰۰ تومانی عملا با این نرخ به دست مصرف‌کننده نهایی نرسیده است و نرخ‌گذاری این کالاها با نرخ بازار آزاد رقم خورده است.
پیشنهاد بخش خصوصی این است که با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی و به رسمیت شناختن نرخ واقعی مبتنی بر عرضه و تقاضا، از چندنرخی شدن ارز جلوگیری شود و با از بین بردن فاصله میان نرخ رسمی ارز و سایر نرخ‌ها زمینه رانت برای سودجویان از میان برود. بخش خصوصی معتقد است، دولت به جای پرداخت ارز دولتی، می‌تواند مستقیما به اقشار ضعیف یارانه پرداخت کند. این پیشنهاد حتی به‌طور رسمی در یکی از جلسات اخیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی از سوی رئیس اتاق ایران به وزیر وقت صنعت،‌معدن و تجارت هم ارائه شد اما محمد شریعتمداری تلویحا حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی را رد و عنوان کرد حذف یارانه‌ها در برخی از بخش‌ها می‌تواند باعث لطمه به برخی از اقشار شود و دولت باید در تصمیمات خود تمام جوانب را لحاظ کند. با این حال همچنان اختلاف بر سر این سیاست ارزی وجود دارد و وزارت صنعت،‌معدن و
تجارتهم در آخرین گام خود ۷ قلم کالا را از دایره ارز رسمی خارج کرده و آنها را به گروه دوم کالایی منتقل کرده است.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

سیل به 819 واحد مسکونی سبزوار آسیب زد
سبزوار - ایرنا - رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سبزوار گفت: بارش شدید باران و جریان سیلاب در ماه جاری به 819 واحد مسکونی شهری و روستایی این شهرستان خسارت زد.
کمک های بین المللی به سیل زدگان در حد هیچ
گرگان - ایرنا - برخی سازمان های بین المللی از کمک به سیل زدگان ایران در روزهای گذشته سخن گفته اند اما گویا برای سیلی با این حجم، گستردگی و تخریب که حداقل برای استان گلستان بی سابقه بوده است، کمک های صورت گرفته تاکنون خیلی جزئی و در حد هیچ بوده است.
کمیسیون بودجه مجلس از مدل توسعه اقتصادی خراسان رضوی حمایت می کند
مشهد - ایرنا - رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: این کمیسیون از اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی حمایت می کند.
خطیبان نماز جمعه:مردم و دولت همراه انقلاب و رهبری هستند
استانها - ایرنا - خطیبان نماز جمعه کشور تاکید کردند که گروه های مختلف مردم، دولتمردان و نهادهای برآمده از انقلاب، همگی همراه انقلاب و رهبری هستند و در هر شرایطی برای حل مشکلات کشور عزم راسخ خود را برای نظام اسلامی به نمایش گذاشته اند.
بچه من همان‌قدر که خارجی است، ایرانی هم هست!
درحالی‌که مردان ایرانی در صورت ازدواج با زن ایرانی و تولد فرزندانشان در خارج از کشور می‌توانند برای او اوراق هویتی ایرانی بگیرند، اما این مسئله برای زنان ایرانی اتفاق نمی‌افتد.
سیل 2هزارو500 میلیارد ریال به شهرستان باوی خوزستان خسارت زد
اهواز - ایرنا - فرماندار شهرستان باوی گفت: سیلاب اخیر و زیرآب رفتن تاسیسات، مزارع و همچنین منازل در این شهرستان، موجب شد بیش از 2 هزار و 500 میلیارد ریال در حوزه روستایی و شهری خسارت وارد شود.
غول لاکچری‌پسند
بازار بزرگ ایران به مساحت ۲۷ هکتار که حالا با نام ایران‌مال شناخته می‌شود، یکی از 5 مال بزرگ دنیاست اما تخلفات موجود در ساخت این پروژه پرونده‌ای مفصل دارد که در انتظار رای کمیسیون ماده 100 است.
سردار سلیمانی:تا آخرین لحظه کنار مردم سیل زده هستیم
دزفول - ایرنا - فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه و نیروهای مسلح را خادم مردم دانست و گفت: تا آخرین لحظه کنار مردم سیل زده هستیم.
ماجرای قرارداد ۱۹۱۹
ایران دوره قاجار از یک منظر دوره امضا و تحمیل قراردادهای متعدد با کشورهای اروپایی بود. از جمله مهم‌ترین آنها، قرارداد ۱۹۱۹ میلادی، به شمار می‌رود.
راننده بی احتیاط  نوه خود را زیر گرفت
همدان - ایرنا - رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان گفت: یک راننده بی احتیاط هنگام حرکت با دنده عقب، نوه خود را زیر گرفته و موجب مرگ او شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیش از 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی هرمزگان سمپاشی شد
بندرعباس- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت که به منظور مقابله با هجوم ملخ ها بیش از 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان توسط سازمان جهاد کشاورزی سمپاشی شده است.
تختی را شهید کردند- لاریجانی با تعداد معدودی نماینده بین دو جناح بازی می‌کند
رییس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم در پاسخ به سوالی بر این اساس که مگر مجلس متکی به یک نفر است، تصریح کرد: بله؛ مجلس ما یکنفره است. من از نظر دوستی به لاریجانی علاقه‌مندم اما منتقد جدی او هم هستم.
کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
کیهانی: در آسیایی انتظار مدال از نفرات مطرح داریم-نمی‌دانیم سهمیه جهانی به حدادی داده شده یا نه
رییس فدراسیون دوومیدانی می گوید که حتماً از ورزشکاران سرشناس و مطرح که ظرفیت کسب مدال دارند در مسابقات قهرمانی آسیا انتظار کسب مدال دارد.
آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت از زبان یک نماینده
رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی آخرین وضعیت بررسی لایحه دولت برای آزاد سازی سهام عدالت را تشریح کرد.
بقیه کشورها برای مبارزه با فساد چه‌کار کردند؟- رانت‌های محل‌کارتان را اطلاع دهید و جایزه بگیرید+جدول
قیمت طلا روی ˮشیب ملایمˮ
وضعیت نرخ دلار در دنیا
ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال لغو شد
سراب دلالان برای خریداران مسکن مهر و سودجویی با فریب مردم
طلا ارزان شد
ممنوعیت صادرات سیب درختی و پرتقال لغو شد
نظر رئیس کمیسیون انرژی مجلس درباره سهمیه‌بندی بنزین
کدام تدبیر درباره بنزین عاقلانه تر است؛ تثبیت یا افزایش انفجاری قیمت
۱۷ کشور عربی به جاده ابریشم جدید پیوستند