تأخیر شورای اقتصاد در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم

09:26 ۲۵ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 56 0
تأخیر شورای اقتصاد در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم

شورای اقتصاد علاوه بر تأخیرهای طولانی در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، قیمت تعیین‌شده را نیز متناسب با تورم موجود در کشور اعلام نمی‌کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، قطع وابستگی به واردات محصول استراتژیکی چون گندم، یکی از اهداف عالی متولیان بخش کشاورزیکشور به‌ویژه پس از پایان جنگ تحمیلیهشت‌ساله بوده است. این هدف در دو مقطع، یکی در دهه 82 (که یک سال بیشتر دوام نیاورد) و دیگری از سال زراعی 94-95 محقق شده است.
در این میان، بارها مسئولان دولتی متعددی نیز بر لزوم تداوم چنین دستاورد ارزشمندی تأکید کرده‌اند. اما به‌رغم تلاش‌های یادشده، حمایت‌های
دولتو شورای اقتصاددر حفظ این دستاورد مهم، رنگ باخته است. شورای مذکور علاوه بر تأخیرهای طولانی در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، قیمت تعیین‌شده را نیز متناسب با
تورمموجود در کشور اعلام نمی‌کند. این دو عامل به اعتقاد اغلب کارشناسان، اصلی‌ترین علل ایجاد بی‌انگیزگی تدریجی در کشاورزان برای تداوم کشت گندم بوده و تبعات جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت.
*افزایش تولید گندم؛ سدّی مقابل خروج ارزاز کشورمهرماه امسال، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزیاز افزایش تولید گندم با وجود کاهش بارندگی‌ها خبر داد. به‌زعم وی «با وجود این‌که بارندگی در سال زراعی ۹۷-۹۶ با ۲۱ درصد کاهش همراه بود، اما تولید گندم با
رشد۶ درصدی در خرید تضمینی مواجه شد.» همچنین یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، ضمن تأکید بر این نکته که ذخایر گندم کشور پاسخگوی مصرف یک سال است، عنوان کرد «امسال 11 و نیم میلیون تن گندم تولید شد که دولت 9 و نیم میلیون تن از این مقدار را خریداری کرد.»
خودکفایی در تولید گندم، در سه سال گذشته از خروج میلیون‌ها دلارارز از کشور جلوگیری کرده است. در همین رابطه، عباس پاپی‌زاده، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و
منابع طبیعیمجلس گفته است: «ما معتقدیم، اگر همین الان دولت بخواهند گندم خارجی وارد کند، با توجه به نرخ جهانی گندم و قیمت ارز، باید کیلویی 2200 تومان بابت آن بپردازد که با محاسبه هزینه حمل‌ونقل به کیلویی 2500 تومان می‌رسد. درحالی‌که امسال گندم را از کشاورز 1300 تومان خریدند. این رقم را در 9 میلیون تن گندم ضرب کنید تا ببینید چه صرفه‌جویی در ارز کشور شده است.» محاسبات نشان می‌دهد، حمایت از دستاورد خودکفایی در تولید گندم، سالانه موجب جلوگیری از خروج بیش از 23 هزار میلیارد تومان از
سرمایهکشور شده درحالی‌که تنها نیمی از این مبلغ بابت خرید گندم به کشاورز داخلی پرداخت شده است.
*داستان تکراریِ تأخیر شورای اقتصاد در اعلام نرخ خرید تضمینی گندمدر قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزیآمده است:تبصره 1- وزارت کشاورزی موظف است همه‌ساله قیمت خرید تضمینی محصولات فوق‌الذکر را با رعایت هزینه‌های واقعی تولید و در یک واحد بهره‌برداری متعارف و حفظ رابطه مبادله در داخل و خارج بخش کشاورزیتعیین و حداکثر تا آخر تیرماه به هیئت دولتتقدیم نماید.
این قانونهمچنین در تبصره 2، دولت را موظف کرده است تا:تبصره 2- دولت موظف است قیمت‌های مصوبه مزبور را قبل از آغاز هرسال زراعی (‌آخر شهریورماه) از طریق رسانه‌های عمومی اعلان نماید.
این محصولات شامل بیش از 20 قلم انواع کالای کشاورزی، باغی و دامی است که مقدم بر همه آن‌ها، از گندم نام برده شده است. هرچند که در عمل سال‌هاست به جز گندم، این قانون درباره سایر محصولات اجرا نمی‌شود. همچنین دولت به شورای اقتصاد تفویضِ اختیار نموده تا وظیفه اجرای تبصره 2 این قانون را بر عهده گیرد. طی سال‌های اخیر، وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی خود را جهت خرید محصولات اساسی کشاورزی در زمان مقرر به شورای اقتصاد اعلام نموده اما این وقت‌شناسی
وزارت جهاد کشاورزیباعث نشد که شورای اقتصاد در موعد مقرر قیمت‌ها را به‌صورت عمومی اعلان نماید.
امسال نیز وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی خود را به شورای اقتصاد ارائه نموده است. در این راستا محمود حجتی ضمن اعتراف به غیرقانونی بودن عدم اعلام نرخ خرید تضمینی، توپ را به
زمینشورای اقتصاد انداخت و اعلام کرد: «وزارت جهاد کشاورزی قیمت‌های پیشنهادی خود را درباره نرخ خرید تضمینی در مردادماه به دبیرخانه شورای اقتصاد یعنی سازمان برنامه و بودجهاعلام کرده و تا به حال پاسخی از آن‌ها دریافت نکرده است.»
*کاهش تولید محصولات اساسی در صورت اعلام نشدن به‌موقع نرخ خرید تضمینینرخ خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی در واقع ابزاری سیاستی است تا دولت به کمک آن کشاورزان را به کاشت محصولات اولویت‌دار و اساسی ترغیب نماید. در حقیقت این ابزار به دولت کمک می‌کند تا علاوه بر تأمین محصولات استراتژیک خود، ارز کمتری را نیز جهت واردات این محصولات از کشور خارج نماید. طی چند سال اخیر و به علت تأخیرهای متوالی در تعیین و اعلان نرخ خرید محصولات اساسی، برخی کشاورزان به کشت محصولات غیر اولویت‌دار روی آورده‌اند. موضوعی که در صورت ادامه یافتن، ضمن وابسته نمودن کشور به واردات محصولات اساسی، علاوه بر خروج مقدار زیادی ارز از کشور سبب کشت محصولاتی با نیاز آبی بیشتر نسبت به گندم در شرایط کم‌آبی عمومی کشور خواهد شد. در همین رابطه، اسفندیاری‌پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با ابراز نگرانی از سیاست‌های شورای اقتصاد در تأخیر اعلام نرخ خرید تضمینی گندم گفت: «این امر می‌تواند کاهش سطح زیر کشت و تولید را به همراه داشته باشد که منافع ملی را با مخاطراتی مواجه می‌سازد.»
*پیشنهاد نرخ 1800 تومانی برای خرید تضمینی گندم؛ بر اساس تورم عمومی کشورمطابق با تبصره 6 قانون فوق‌الذکر، ملاک میزان افزایش نرخ‌های تضمینی اعلامی، تورم عمومی کشور است:تبصره 6- دولت موظف است قیمت خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی موضوع این قانون در هرسال زراعی را به‌گونه‌ای تعیین نماید که میزان افزایش آن هیچ‌گاه از نرخ تورم اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایراندر همان سال کمتر نباشد.
طی چند سال اخیر، نرخ خرید تضمینی گندم متناسب با تورم افزایش نیافته است. طبق
جدولزیر نرخ خرید گندم در سال 97، نسبت به سال 96 افزایشی نداشت و  پس از 7 ماه تأخیر، به‌مانند نرخ خرید گندم در سال 96، 1300 تومان تعیین شد. به گفته برخی نمایندگان مجلس، حداقل قیمت تضمینی خرید گندم باید 1800 تومان باشد. در همین راستا و به‌زعم افضلی، نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس «در حال حاضر شورای اقتصاد قیمت ۱۵۸۰ تومان را برای هر کیلوگرم گندم در نظر گرفته درحالی‌که طبق بررسی‌های انجام‌شده، مبلغ۱۸۰۰ تومان، کمترین قیمت متصور برای خرید تضمینی گندم است. در صورت عدم
افزایش قیمتگندم در سال زراعی ۹۷-۹۸، قطعاً با کاهش تولید گندم مواجه خواهیم شد.» همچنین کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی در این زمینه معتقد است «دولت نباید به دلیل حمایت از مصرف‌کنندگان در حق تولیدکنندگان که کشاورزان زحمتکش هستند اجحاف کند. به اعتقاد بنده قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۷-۹۸ نباید کمتر ۲ هزار تومان باشد.»
جدول 1- وضعیت تولید گندم و خرید تضمینی آن طی 5 سال اخیرسالمیزان تولید گندم( میلیون تن)میزان خرید تضمینی گندم(میلیون تن)نرخ خرید تضمینی(تومان)زمان اعلام نرخ خرید  9310.5
6.8
1050شهریور 92  9411.5
11.100
1155مهر 93  9514.5
11.5
1270آبان 94  9612.6
91300اسفند 95  9711.5
9.5
1300اردیبهشت 97  طبق جدول فوق، نرخ خرید تضمینی گندم در سه سال اخیر تقریباً افزایشی نداشته و با تأخیر زیادی اعلام‌شده است. درحالی‌که طبق قانون مصوب مجلس باید نرخ خرید تضمینی محصولات استراتژیک از جمله گندم هرسال مطابق با نرخ تورم و تا پایان شهریورماه اعلام شود. به عقیده بسیاری از کارشناسان، تداوم سریال تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی و افزایش نیافتن قیمت خرید مطابق با تورم، تأثیرات جبران‌ناپذیری بر امنیت غذایی کشور خواهد گذاشت. به همین سبب به پیشنهاد کارشناسان به‌منظور ساماندهی مناسب قیمت گندم نیاز است تا تبصره 6 قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی به‌گونه‌ای اصلاح شود تا قیمت گندم هرساله به‌صورت خودکار متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا کند و نیاز به اعلام دستگاهی نداشته باشد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شیب تند مهاجرت به مازندران
ساری-ایرنا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران گفت: مهاجرت غیربومی ها به این خطه شمال کشور در سال های اخیر روند رو به رشدی یافت.
ولایت، محور اتحاد امت اسلامی
بندرعباس- ایرنا- ولایت پذیری، ولایت مداری و شناخت جایگاه رفیع ولایت از مهم ترین پیام های غدیر است که امروز یکشنبه جمعی از اندیشمندان وعلمای شیعه و اهل سنت در همایشی تحت عنوان ولایت، محور اتحاد امت اسلامی در بندرعباس به این مقوله ارزشمند پرداختند.
دستگیری هکر ۱۵ساله پاکدشتی
فرمانده انتظامی شرق استان تهران از دستگیری هکر ۱۵ ساله پاکدشتی خبر داد و گفت: این فرد ۵۰ میلیون تومان از حساب ۷۰۰ شهروند برداشت کرده بود.
زعفران بدون آب ‌و خاک در سیستان و بلوچستان کشت شد
زاهدان - ایرنا- عضو هیات ‌علمی دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی محیطی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: کشت زعفران بدون آب ‌و خاک با روش هواکشت توسط پژوهشگران این دانشکده انجام شد.
سفر وزیرخارجه انگلیس به تهران با دستور کار آینده برجام
لندن – ایرنا – وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد 'جرمی هانت' به‌عنوان اولین وزیر امور خارجه یک کشور غربی پس از خروج آمریکا از برجام، روز دوشنبه به‌منظور دیدار با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود و با دستور کار بررسی آینده برجام، مسائل منطقه‌ای و چندجانبه راهی تهران می‌شود.
مکرون در  دیدار با مرکل خواستار احیای اروپای جدید شد
تهران - ایرنا - رئیس جمهوری فرانسه در نشست خبری مشترک با صدر اعظم آلمان، خواستار احیای 'اروپای جدید' شد.
حمایت جهانی از برجام در میان تهدیدات تکراری ترامپ
تهران- ایرنا- تهدیدات مکرر کاخ سفید مبنی بر مجازات بانک‌ ها و شرکت‌ های اروپایی در انجام هر گونه مبادله با ایران تاکنون به نتیجه مورد نظر مقامات آمریکا منجر نشده و در کنار تداوم حمایت های سیاسی جهان از برجام، کشورهای عضو توافق کج دار و مریز پیگیر راهکارهایی ملموس برای اجرای برجام اند.
معترضان افزایش قیمت سوخت در فرانسه خیابان شانزه‌لیزه را بستند
تهران- ایرنا- صدها تن از معترضان به تصمیم دولت فرانسه برای افزایش قیمت سوخت که روز گذشته بیش از دو هزار راه مواصلاتی را بند آورده بودند، روز یکشنبه خیابان شانزه لیزه را مسدود کردند.
ایران همکاری های فرهنگی با دیگر کشورها را گسترش می دهد
مسکو - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ترک روسیه با موفق خواندن حضور ایران در هفتمین همایش فرهنگی بین المللی سن پترزبورگ اعلام کرد که ایران همکاری های فرهنگی خود را با دیگر کشورها گسترش می دهد.
حل مشکلات ایرانیان از اولویت های سفارت است
تهران - ایرنا - علیرضا جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در لاهه گفت که حل مسائل و مشکلات شهروندان و دانشگاهیان ایرانی از اولویت های سفارت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
اندر مصائب «مادرایرانی‌ها»
تهران- ایرناپلاس- «من به کجا تعلق دارم» نام مستندی است که در آن به مشکلات زنان ایرانی پرداخته که همسر افغانستانی دارند. این زنان می‌گویند، مادرایرانی‌ها با وجود این که در خاک ایران به دنیا آمده‌اند، اما به‌عنوان یک ایرانی قبول‌شان ندارند.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
قطعه‌سازان به روحانی نامه نوشتند
زمان واریز کمک ۲۰۰ هزار تومانی برای بازنشستگان
حراج خودرو به قیمت کارخانه!
میانگین قیمت برنج بالاتر از نرخ‌های مصوب
اعزام تیم وزارت کار برای رسیدگی به مشکلات کارگران هفت تپه
۴ درخواست قطعه‌سازان از رئیس‌جمهور +متن نامه
سهم 13 درصدی ایران از بازار عراق
بسته حمایتی ۲۰۰هزارتومانی دولت به بازنشستگان پرداخت شد
همکاری ایران و روسیه با ارزهای ملی
مرغداران: با قیمت ۹۸۰۰ تومانی مرغ راضی نمی‌شویم