رایج‌ترین روش‌های جستجوی شغل

06:50 ۱۸۲ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 242 0
رایج‌ترین روش‌های جستجوی شغل

بررسی گزارش‌های آماری مرکز آمار ایران حاکی از آن است که در بین جمعیتِ در جستجوی شغل، غالب افراد برای جذب در بازار کار پرس و جو از دوستان و آشنایان را در پی می گیرند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،آخرین آمار از اقدامات صورت گرفته برای جستجوی کار توسط بیکاران نشان می‌دهد که در سال گذشته رایج ترین  روش جستجوی شغل، پرس و جو از دوستان و آشنایان بوده است که طبق آمار مرکز آمار ۲ میلیون و ۹۵۲ هزار نفر این روش را برای جستجوی شغل در پیش گرفتند.
دومین شیوه رایج برای کاریابی، جستجو در جراید و مطالعه آگهی های استخدامی بوده است به طوریکه بالغ بر یک میلیون و ۶۰۱ هزار نفر از این طریق در جستجوی شغل مورد نظر بودند.
همچنین بیش از یک میلیون و ۲۸۵ هزار نفر از طریق تماس با کارفرمایان به دنبال شغل مورد نظر خود بودند که سومین شیوه رایج جستجوی کار محسوب می‌شود.
مراجعه به موسسات کاریابی غیردولتی و مراجعه به مراکز خدمات اشتغالوزارت کار (کاریابی های دولتی) نیز به ترتیب از دیگر شیوه‌های رایج جستجوی شغل توسط بیکاران در سال گذشته بوده است به این ترتیب که در سال گذشته بالغ بر یک میلیون و ۸۹ هزار نفر از طریق موسسات کاریابی غیر دولتی و حدود ۷۷۱ هزار نفر از طریق کاریابی های دولتی شغل مورد نظر خود را جستجو کردند.
اما در این بین برخی از افراد بیکار ، تلاش برای خوداشتغالی را به جستجوی شغل ترجیح دادند؛ بر این اساس در سال گذشته حدود ۵۶۱ هزار نفر به دنبال جستجوی منابع مالیو امکانات برای شروع فعالیت خوداشتغالی بودند. علاوه بر این، بخش دیگری از افراد بیکار، پیگیر تقاضای جواز کسب یا پروانه کار برای شروع کار جدید بودند که این آمار در سال گذشته ۱۳۲ هزار و ۶۸۰ نفر بود.
البته جمعی از بیکاران سایر روش های جستجوی شغل را در پیش گرفتند که جمعیت این گروه از افراد ۲۰۶ هزار و ۶۰۰ نفر اعلام شده است.
عوامل عدم جستجوی کار توسط گروهی از بیکارانهمچنین بخشی از جامعه به دنبال جستجوی شغل نیستند که این افراد در بین جمعیت غیرفعال کشور قرار می گیرند. جمعیت غیرفعال شامل افرادی از یک
جامعهمی شوند که نه شاغل و نه در جستجوی شغل هستند. این گروه از افراد در عین حال که شاغل نیستند، اما بنا به دلایلی برای ورود به
بازار کارتلاش و جستجویی نمی کنند.
جمعیت غیرفعال کشور در سال گذشته ۳۹ میلیون و ۳۳۶ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام شده است که نتایج مرکز آمار از «علت عدم جستجوی کار» نشان می دهد، ۱۱ عامل در عدم جستجوی شغل توسط این افراد دخیل بوده است.
بیشترین علت عدم جستجوی کار، «مسئولیت های شخصی یا خانوادگی» است که حدود ۱۹ میلیون و ۹۹۳ هزار نفر از جمعیت غیرفعال را در بر می گیرد. به عبارتی نیمی از جمعیت غیرفعال کشور به دلیل مسئولیت های اجتماعی در جستجوی شغل نیستند.
«اشتغال به تحصیل» نیز دومین عامل عدم جستجوی کار است، به طوریکه در سال گذشته ۱۱ میلیون و ۲۲۷ هزار نفر به دلیل اشتغال به تحصیل یا آموزش در جستجوی شغل نبودند.
همچنین در سال گذشته، بیش از ۳ میلیون و ۲۲۰ هزار و ۴۰۰ نفر از جمعیت غیرفعال کشور به دلیل بی نیاز بودن از انجام کار به دنبال جستجوی شغل نبودند.
بر اساس این گزارش، ناامید شدن از پیدا کردن شغل، انتظار بازگشت به شغل قبلی، انتظار برای شروع کار جدید، انتظار برای اعلام نتایج آزمون استخدامی یا اعلام نتیجه استخدام توسط کارفرما، انتظار برای شروع کار فصلی، عدم آگاهی از روش های جستجوی شغل و بیماری یا ناتوانی جسمی موقت از دیگر عوامل عدم جستجوی کار در سال گذشته بوده است.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه
وزیر نفت: خواب آشفته آمریکا تعبیر نمی‌شود، بهمن کشاورز حقوقدان و وکیل درگذشت، واریز ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق تا پایان هفته و سخنگوی قوه قضائیه: سعید قاسمی به دادگاه احضار شده است از جمله عناوین صفحه اول روزنامه‌های امروز کشورند.
تأثیر همنشین بر زندگی آدمی از زبان امیرالمؤمنین(ع)
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
جوهر خالکوبی سرطان‌زاست؟
در سال ۲۰۱۶ بازه‌ی عظیمی از رنگدانه‌های مورد استفاده در خالکوبی به لحاظ شیمیایی آنالیز شده و نگران‌کننده‌ترین آن‌ها معرفی شدند. خطرناک‌ترین این دسته هیدروکربن‌های حلقوی آروماتیک هستند که در جوهر‌های مشکی به وفور یافت میشوند و حاوی موادی سرطانزا هستند که میتوانند مسیر خود را از پوست به سمت غدد لنفاوی هموار کنند.
تصویری زیبا از گونه نادر گورخر ایرانی
تصویری دیدنی از یک گلّه گور خر ایرانی که در پارک ملی توران زندگی می‌کنند را مشاهده می‌کنید.
کاشف: برای فرهنگ سازی ورزش نیازمند طرح ملی هستیم
مدیرکل سابق تربیت ‌بدنی وزارت آموزش وپرورش معتقد است که برای فرهنگ سازی نیازمند طرح ملی هستیم و تلاش ها ی صورت گرفته برای علاقه مند کردن مردم به ورزش کافی نبوده و باید بیشتر در این زمینه تلاش شود.
مکمل‌های ویتامین بهتر است چه زمانی مصرف شود
بهترین زمان برای مصرف ویتامین ها و مواد معدنی هنگام صبح به همراه وعده غذایی است. با این وجود، برخی مکمل ها وجود دارند که مصرف آنها اندکی پیش از رفتن به تختخواب ممکن است به خواب بهتر کمک کنند.
۴ گزینه هدایت تیم ملی فوتبال عربستان- از کی‌روش تا کلینزمن
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران علیرغم حضور بر روی نیکمت کلمبیا از گزینه‌های هدایت تیم ملی فوتبال عربستان برای جایگزینی پیتسی است.
بهترین ترفند برای جلوگیری از پیر شدن مغز
برخی معتقدند که یک رژیم غذایی خاص می‌تواند در پیری مغز تاثیر بگذارد اما گروهی دیگر باور دارند تغییر عادات زندگی غلط می‌تواند در روند کاهش قدرت ذهن کارساز باشد.
واکنش رسانه های عربی به شکست استقلال؛ انتقام الهلال
رسانه‌های عربی همچنان که پیش‌بینی می‌شد به پیروزی الهلال برابر تیم فوتبال استقلال واکنش نشان دادند و از شایستگی نماینده عربستان مقابل استقلال سخن به میان آوردند.
هرگز این وعده غذایی را حذف نکنید
نتایج بدست آمده از چندین مطالعه نشان می‌دهد حذف وعده غذایی صبحانه با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های دیابت و فشار خون و کلسترول بالا مرتبط است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
اظهارات عجیب یک بازیگر در توجیه یک فیلم مبتذل
یک بازیگر سینما و تلویزیون، برای حمایت از فیلمی ضدخانواده، در اقدامی عجیب مقدسات دینی را دستاویز قرار داد.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
دو راه‌حل برای جبران کاهش فروش نفت
چه سرنوشتی در انتظار نفت ایران نشسته است؟
بساط حمل پول با زنبیل با حذف ۴ صفر از پول ملی جمع می شود
چه کسانی بیشترین حقوق را می‌گیرند؟
افزایش سود سپرده ها راه حل کنترل نوسانات ارزی نیست
نکات کلیدی نقش زنان در تحقق رونق تولید
برای خرید آپارتمان در شهرک راه آهن چقدر باید هزینه کرد؟
هزینه‌های مردم چقدر بالا رفته است؟
واردات هلو، شلیل و شفتالو ۶ میلیون دلاری شد
وقتی کالا‌های قاچاق برند‌های ایرانی را می‌بلعند