رایج‌ترین روش‌های جستجوی شغل

06:50 ۲۸ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 55 0
رایج‌ترین روش‌های جستجوی شغل

بررسی گزارش‌های آماری مرکز آمار ایران حاکی از آن است که در بین جمعیتِ در جستجوی شغل، غالب افراد برای جذب در بازار کار پرس و جو از دوستان و آشنایان را در پی می گیرند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،آخرین آمار از اقدامات صورت گرفته برای جستجوی کار توسط بیکاران نشان می‌دهد که در سال گذشته رایج ترین  روش جستجوی شغل، پرس و جو از دوستان و آشنایان بوده است که طبق آمار مرکز آمار ۲ میلیون و ۹۵۲ هزار نفر این روش را برای جستجوی شغل در پیش گرفتند.
دومین شیوه رایج برای کاریابی، جستجو در جراید و مطالعه آگهی های استخدامی بوده است به طوریکه بالغ بر یک میلیون و ۶۰۱ هزار نفر از این طریق در جستجوی شغل مورد نظر بودند.
همچنین بیش از یک میلیون و ۲۸۵ هزار نفر از طریق تماس با کارفرمایان به دنبال شغل مورد نظر خود بودند که سومین شیوه رایج جستجوی کار محسوب می‌شود.
مراجعه به موسسات کاریابی غیردولتی و مراجعه به مراکز خدمات اشتغالوزارت کار (کاریابی های دولتی) نیز به ترتیب از دیگر شیوه‌های رایج جستجوی شغل توسط بیکاران در سال گذشته بوده است به این ترتیب که در سال گذشته بالغ بر یک میلیون و ۸۹ هزار نفر از طریق موسسات کاریابی غیر دولتی و حدود ۷۷۱ هزار نفر از طریق کاریابی های دولتی شغل مورد نظر خود را جستجو کردند.
اما در این بین برخی از افراد بیکار ، تلاش برای خوداشتغالی را به جستجوی شغل ترجیح دادند؛ بر این اساس در سال گذشته حدود ۵۶۱ هزار نفر به دنبال جستجوی منابع مالیو امکانات برای شروع فعالیت خوداشتغالی بودند. علاوه بر این، بخش دیگری از افراد بیکار، پیگیر تقاضای جواز کسب یا پروانه کار برای شروع کار جدید بودند که این آمار در سال گذشته ۱۳۲ هزار و ۶۸۰ نفر بود.
البته جمعی از بیکاران سایر روش های جستجوی شغل را در پیش گرفتند که جمعیت این گروه از افراد ۲۰۶ هزار و ۶۰۰ نفر اعلام شده است.
عوامل عدم جستجوی کار توسط گروهی از بیکارانهمچنین بخشی از جامعه به دنبال جستجوی شغل نیستند که این افراد در بین جمعیت غیرفعال کشور قرار می گیرند. جمعیت غیرفعال شامل افرادی از یک
جامعهمی شوند که نه شاغل و نه در جستجوی شغل هستند. این گروه از افراد در عین حال که شاغل نیستند، اما بنا به دلایلی برای ورود به
بازار کارتلاش و جستجویی نمی کنند.
جمعیت غیرفعال کشور در سال گذشته ۳۹ میلیون و ۳۳۶ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام شده است که نتایج مرکز آمار از «علت عدم جستجوی کار» نشان می دهد، ۱۱ عامل در عدم جستجوی شغل توسط این افراد دخیل بوده است.
بیشترین علت عدم جستجوی کار، «مسئولیت های شخصی یا خانوادگی» است که حدود ۱۹ میلیون و ۹۹۳ هزار نفر از جمعیت غیرفعال را در بر می گیرد. به عبارتی نیمی از جمعیت غیرفعال کشور به دلیل مسئولیت های اجتماعی در جستجوی شغل نیستند.
«اشتغال به تحصیل» نیز دومین عامل عدم جستجوی کار است، به طوریکه در سال گذشته ۱۱ میلیون و ۲۲۷ هزار نفر به دلیل اشتغال به تحصیل یا آموزش در جستجوی شغل نبودند.
همچنین در سال گذشته، بیش از ۳ میلیون و ۲۲۰ هزار و ۴۰۰ نفر از جمعیت غیرفعال کشور به دلیل بی نیاز بودن از انجام کار به دنبال جستجوی شغل نبودند.
بر اساس این گزارش، ناامید شدن از پیدا کردن شغل، انتظار بازگشت به شغل قبلی، انتظار برای شروع کار جدید، انتظار برای اعلام نتایج آزمون استخدامی یا اعلام نتیجه استخدام توسط کارفرما، انتظار برای شروع کار فصلی، عدم آگاهی از روش های جستجوی شغل و بیماری یا ناتوانی جسمی موقت از دیگر عوامل عدم جستجوی کار در سال گذشته بوده است.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

مقصر پخش اشتباهی سرود ملی مشخص شد
نایب رئیس تکواندوی بانوان پخش سرود شاهنشاهی به جای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان تکواندو(پومسه) را اشتباه کمیته برگزاری مسابقات اعلام کرد.
ترکیب پرسپولیس مقابل تراکتور تغییر می‌کند
بازگشت ملی پوشان پرسپولیس بار دیگر ترکیب پرسپولیس را دستخوش تغییر خواهد کرد.
وضعیت آشفته تراکتور در دیدار با پرسپولیس
تراکتورسازی که در این فصل چهره ای متفاوت نسبت به سال های گذشته پیدا کرده در آستانه حساس ترین بازی فصل خودش با مشکلات متنوعی روبرو شده که شرایط این تیم را تحت تاثیر قرار داده است.
پرسپولیس ۷۰ میلیارد تومان مطالبه دارد
مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس گزارشی از گزیده عملکرد یک ساله باشگاه را منتشر کرد. در این گزارش به اقدام های صورت گرفته برای حل مشکلات باشگاه و همچنین توسعه و پیشرفت آن در طول یک سال گذشته اشاره شده است.
آزمون: آرزوی ما قهرمانی در جام ملت‌هاست
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران گفت:همه ما در حال حاضر يک آرزو داريم و آن هم موفقيت در جام ملت‌ها است که اميدوارم به کمک همه به آن دست پیدا کنيم.
بیرانوند مهمان علی‌ضیا در فرمول یک
دروازه‌بان پرسپولیس عصر امروز به برنامه فرمول یک خواهد رفت و به سوالات علی ضیا پاسخ خواهد داد.
خانزاده: جو درست شده علیه تیم ملی درست نیست
مدافع تیم ملی فوتبال ایران گفت:ونزوئلا تیم منسجمی بود و با برنامه بازی می‌کرد و آن‌ها بازیکنان با کیفیتی داشتند که در لیگ‌های معتبر اروپایی بازی می‌کنند.
زمان بازگشت کی‌روش به ایران مشخص شد
کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی برای بازدید از کمپ اسپایر دوحه و برگزاری آخرین اردوی آماده سازی تیم ملی پیش از جام ملتها در قطر ماندنی شد.
بهترین تیم سال ایران؛ فعلا سایپا!
سال 2018 میلادی روز یازدهم دی ماه سال 1397 و حدود 40 روزدیگر به پایان می‌رسد و این همزمان با پایان نیم فصل فوتبال باشگاهی در ایران است و رقابت‌های باشگاهی نیز نزدیک یک ماه به خاطر مسابقات جام ملت‌های آسیا تعطیل خواهد بود.
گرشاسبی، کاشانی، قراب و ملکی رفتنی شدند
در حالی که گفته می‌شد به دلیل آغاز واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و این که اعضای هیات مدیره دو باشگاه، حقوقی بابت فعالیت‌شان نمی‌گیرند و از تیغ برکناری به سلامت می‌گذرند، ظاهرا قانون منع به کارگیری بازنشستگان نه تنها گریبان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس را می‌گیرد بلکه شامل جعفر کاشانی عضو هیات مدیره این باشگاه و عباس ملکی و جواد قراب دو عضو بازنشسته هیات مدیره استقلال هم می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاج: ماندن ما در فدراسیون فوتبال طبق قانون است
مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال می‌گوید در صورتی که قانون اجازه ندهد، هیچ‌کس نمی‌تواند از راه غیر قانونی در فوتبال بماند و این فدراسیون باید قانونی اداره شود.
آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
بازگشایی بسته پیشنهادی قیمت خودرو در هیئت دولت- 246 روز تاخیر در شفاف‌سازی حقوق مدیران- جدال کارگران و کارفرمایان بر سر بقا
مطابق جدیدترین آمار از میزان تولید کالاهای منتخب صنعتی در شش ماهه نخست امسال شاهد افت تولید ۲۲ محصول صنعتی از میان ۳۱ کالا بوده‌است.
کار‌های عجیب و غریب و خنده دار حیوانات
اگر فکر می‌کنید که هیچ چیزی وجود ندارد که حیوان خانگیتان بتواند با آن شما را شگفت زده کند، به رفتارش بیشتر دقت کنید. آن‌ها به هم حقه می‌زنند، مثل انسان‌ها رفتار می‌کنند و با روش‌های خلاقانه احساساتشان را به ما نشان می‌دهند.
واریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فردا
زنگنه: کارت سوخت ربطی به سهمیه‌بندی ندارد
بانک مرکزی: بازار متشکل ارزی تشکیل می‌شود
قیمت سکه در بازار امروز
نوبخت: حقوق کارمندان امسال افزایش نمی‌یابد
برای خرید خودروی سمند چقدر باید هزینه کرد؟
خبر خوش روحانی برای مردم
دستورالعمل «قطع مقرری بیمه بیکاری به بهانه تأخیر» باطل شد
کاهش ۷۵ درصدی خرید خشکبار تهرانی‌ها
آمریکایی‌ها به امید ثروتمندشدن دینار عراق می‌خرند