هنگام بروز حادثه یا گم کردن مدارک در اربعین چه کنیم؟

15:48 ۸۹ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 113 0
هنگام بروز حادثه یا گم کردن مدارک در اربعین چه کنیم؟

سفر اربعین به واسطه‌ حجم انبوه زائران انفرادی و بدون کاروان، درصد احتمال خطاهای سهوی و بروز چنین حوادثی برای زائران را بالا برده است که البته رعایت نکات لازم می‌تواند این درصد را تقریبا به صفر برساند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،راهپیمایی با شکوه اربعین در کنار تمام انگیزه و اشتیاقی که برای زائرین و دلسوختگان مسیر پر شور و برکت حسینی ایجاد می‌کند و نوید یک سفر به یاد ماندنی و خاطره‌انگیز را به هر زائری می‌دهد، می‌تواند بستر بروز خاطرات و اتفاقات ناخوشایند باشد. اتفاقاتی که به راحتی می‌شود با دقت و تلاش در راستای جلوگیری از آن‌ها، به حلاوت این سفر معنوی و دلچسب افزود.
یکی از رایج‌ترین آسیب‌هایی که دامن زائران اباعبدالله و هر یک  زائران ایرانی را نه تنها در کشور عراقبلکه در کشورهای دیگری از جمله  عربستان برای حج و سوریهبرای زیارت می‌گیرد، کم شدن مدارک و اوراق شناسایی است. مدارکی که عملا نشان دهنده‌ی هویت هر فرد است و با توجه به شیوع
تروریسمدر سطح منطقه‌ی جنوب غربی آسیا، مامورین هر یک از کشورها را نسبت به کنترل مدارک شناسایی و احراز هویت هر یک زائران، به درستی سخت‌گیرتر کرده است.
هرچند معمولا اینگونه سفرهای زیارتی به صورت کاروانی انجام می‌گیرد و معمولا برای جلوگیری از این قبیل آسیب‌ها، مدارک شناسایی زائرین که مهمترین آن در کشورهای خارجی، گذرنامه و ویزاست از سوی مدیران کاروان جمع اوری شده و در پایان سفر به آن‌ها بازگردانده می‌شود اما سفر اربعین به واسطه‌ی حجم انبوه زائران انفرادی و بدون کاروان، درصد احتمال خطاهای سهوی و بروز چنین حوادثی برای زائران را بالا برده است که البته رعایت نکات لازم می‌تواند این درصد را تقریبا به صفر برساند.
توصیه‌ها و راه حل‌ها:1- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، در دقایق اول، شعاع محدوده جدا شدن را به دقت بررسی کرده و بیش از 4 عمود از محل دور نشوید؛ این را می توانید به عنوان یک قانونبین اعضای گروه تعیین کنید.
2- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، با وسایل ارتباطی نسبت به برقراری تماس با همراهان اقدام کنید. همچنین می توانید از آشنایان و بستگان
ایرانبرای پیگیری و تماس با آن‌ها کمک بگیرید.
3- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، با استفاده از امکانات نرم افزارها یا راهنماهای آفلاین زائر که قبلا از روی گوشی تلفنهمراهتان نصب کردید، نسبت به جستجوی گمشده خود یا گروهی که از آن جدا افتاده اید اقدام کنید.
4- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، به نزدیک ترین ایستگاه راهنمای زائر مراجعه کنید.
5- در زمان بهره گیری از خدمات خادمین راهنمای زائر، به راهنمایی های ایشان به دقت توجه و اطمینان کرده و در صورت تاکیدشان بر عدم ترک ایستگاه تا زمان پیدا شدن یا راهنمایی اقدام بعدی، به توصیه شان عمل کنید.
6- در صورت برخورد با افراد گمشده، ضمن پرس و جوی اطلاعات و شرایط اولیه، ایشان را به نزدیک ترین ایستگاه راهنمای زائر هدایت کنید.
7- صرفا در دقایق اول گم شدن، با حفظ آرامش، در صورت وجود بلندگوهای فراخوان نزدیک، نسبت به صدا کردن همراه خود اقدام کنید. البته این موضوع عمدتا نتیجه زیادی در بر نداشته و باید به ایجاد
آلودگی صوتیو حق الناس مرتبط با آن توجه نمود. کم اثرترین روش، همین روش بلندگو است!
8- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، با توجه به قرارها و وعده های قبلی‌تان برای حرکت و توقف اقدام کنید.
9- در صورت یافتن مدارک و اسناد دیگران، آن را به نزدیک ترین ایستگاه راهنمای زائر (و یا کنسولگری های جمهوری اسلامی ایراندر نجف و کربلا) تحویل دهید.
10- نشانی کنسولگری ها در ربات ستاد راهنمای زائر موجود است.
11- در صورت گم کردن گذرنامه چنانچه در ایستگاه‌های راهنمای زائر ردی از آن نیافتید، با همراه داشتن تصویر یکی از مدارک شناسایی خود (شناسنامه، کارت ملی، پایان خدمت و یا گواهینامه معتبر رانندگی) و عکس، به سرکنسولگری جمهوری اسلامیایران مراجعه کنید.
12- در صورت گم کردن گذرنامه و همراه نداشتن کپی مدارک شناسایی، از طریق تماس با ایران از بستگان تان بخواهید تصویر یکی از مدارک، را برای تان ارسال کنند.
13- در صورت خاموش بودن تلفن همراهگمشده‌تان، پیامکی با متن مناسب و گویا حاوی محل اسکان فعلی‌تان یا قرار و اقدام بعدی، برای ایشان ارسال کنید تا در صورت روشن شدن گوشی، آن را در اولین فرصت دریافت کند.
14- هنگامی که همسفران خود را گم کردید، به توصیه‌های قبلی در خصوص موبایلو شارژ باتریتوجه ویژه نمائید تا در این موقعیت خطیر با مشکل خاموش شدن گوشی مواجه نشوید.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

جهانبخش: بیرانوند ما را به بازی برگرداند
علیرضا جهانبخش، هافبک تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: الان زمانی برای خوشحالی نداریم و باید از همین فردا برای رویارویی با چین آماده شویم.
سرمربی عمان: از بازی با ایران واقعا لذت بردم
سرمربی عمان با بیان این که از بازی با ایران واقعا لذت بردم، گفت: ما توانستیم تیم خوب ایران را تحت فشار قرار دهیم و این برای من قابل تحسین بود.
«آس»: بیرانوند قلب عمانی‌ها را شکست
نشریه مادریدی «آس» پس از برد ایران مقابل عمان از عملکرد باثبات شاگردان کی‌روش در نیمه دوم و واکنش علیرضا بیرانوند نوشت.
یک نام عجیب در فهرست خرید رئال مادرید!
اولیویه ژیرو، مهاجم فرانسوی و 32 ساله چلسی، مورد توجه باشگاه رئال مادرید قرار گرفته است.
بیرانوند بهترین و مجید حسینی بدترین بازیکن
کارشناسان سایت «فاکس اسپورتس آسیا»، علیرضا بیرانوند را بهترین و مجید حسینی را، بدترین بازیکن تیم ملی فوتبال کشورمان در دیدار مقابل عمان معرفی کردند.
مقایسه ایران ۲۰۱۹ با سالی که قهرمان آسیا شد
صفحه اجتماعی رسمی رقابت‌های فوتبال جام ملت‌های آسیا به تمجید از عملکرد تیم ملی ایران پرداخت.
گزارش: علیرضا؛ سریع‌تر و قوی‌تر از منتقدین!
باشگاه برایتون پس از گلزنی علیرضا جهانبخش با ریتوئیت کردن، توئیت AFC نشان داد، گلزنی و درخشش این بازیکن که مدت زیادی مصدوم بوده، برایشان چقدر اهمیت دارد.
کی‌روش: نوع فوتبال بازیکنانم در آسیا جا نیفتاده
کارلوش کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان به این نکته اذعان کرد که تیمش با واکنش خوب علیرضا بیرانوند در دقیقه نخست دیدار مقابل عمان در این بازی باقی مانده است.
زمان و ورزشگاه بازی ایران - چین
شاگردان کی‌روش در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا به مصاف چین می‌روند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دژاگه: الان وقتش است پشت کی‌روش باشم
کاپیتان تیم ملی می گوید در دوران مصدومیت، کی روش و تیم به او خیلی محبت کرده اند و حالا او باید با بازی های خوب نشان دهد که او هم پشت کی روش و تیم است.
آقاجانیان: چین را هم از پیش رو بر می‌داریم
مربی ایران تیم‌ملی فوتبال ایران می‌گوید سعی می‌کنند چین را هم از پیش‌رو بردارند.
پورعلی‌گنجی: دمِ بیرانوند گرم
مدافع تیم ملی فوتبال ایران گفت: دست بیرانوند را به خاطر پنالتی که گرفت می‌بوسم.
بیرانوند: اول قهرمانی، بعد از آن لژیونر شدن!
دروازه‌بان تیم ملی ایران می‌گوید حالا به فکر قهرمانی با یاران بعد از 45 سال هستند و بعد از آن به فکر لژیونر شدن است.
ترابزون اسپور بدون حسینی و امیری باخت
دو ملی پوش ایرانی ترابزون اسپور ترکیه در جریان شکست این تیم برابر باشاک‌شهیر حضور نداشتند.
طرح ایجاد موزه آتش نشانی به کجا رسید؟
بازداشت ۲ نفر از مزاحمان دختران در پارک تبریز
کوچ بزرگ زنانه از کوچه مروی به مترو!
وسعت دریاچه ارومیه افزوده شد
تابعیت برای فرزندان با مادر ایرانی و پدر خارجی
نجات یک مادر باردار در منطقه مرگ با هلیکوپتر
خوراکی‌هایی برای کاهش کسالت صبحگاهی
اولین مرسدس بنز 2019 در ایران!- عکس
عامل اصلی چاقی در کودکان زیر دو سال چیست؟
۵ چیزی که به اشتباه تصور می‌کنید ایمنی‌تان را تقویت می‌کنند