هنگام بروز حادثه یا گم کردن مدارک در اربعین چه کنیم؟

15:48 ۲۹ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 55 0
هنگام بروز حادثه یا گم کردن مدارک در اربعین چه کنیم؟

سفر اربعین به واسطه‌ حجم انبوه زائران انفرادی و بدون کاروان، درصد احتمال خطاهای سهوی و بروز چنین حوادثی برای زائران را بالا برده است که البته رعایت نکات لازم می‌تواند این درصد را تقریبا به صفر برساند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،راهپیمایی با شکوه اربعین در کنار تمام انگیزه و اشتیاقی که برای زائرین و دلسوختگان مسیر پر شور و برکت حسینی ایجاد می‌کند و نوید یک سفر به یاد ماندنی و خاطره‌انگیز را به هر زائری می‌دهد، می‌تواند بستر بروز خاطرات و اتفاقات ناخوشایند باشد. اتفاقاتی که به راحتی می‌شود با دقت و تلاش در راستای جلوگیری از آن‌ها، به حلاوت این سفر معنوی و دلچسب افزود.
یکی از رایج‌ترین آسیب‌هایی که دامن زائران اباعبدالله و هر یک  زائران ایرانی را نه تنها در کشور عراقبلکه در کشورهای دیگری از جمله  عربستان برای حج و سوریهبرای زیارت می‌گیرد، کم شدن مدارک و اوراق شناسایی است. مدارکی که عملا نشان دهنده‌ی هویت هر فرد است و با توجه به شیوع
تروریسمدر سطح منطقه‌ی جنوب غربی آسیا، مامورین هر یک از کشورها را نسبت به کنترل مدارک شناسایی و احراز هویت هر یک زائران، به درستی سخت‌گیرتر کرده است.
هرچند معمولا اینگونه سفرهای زیارتی به صورت کاروانی انجام می‌گیرد و معمولا برای جلوگیری از این قبیل آسیب‌ها، مدارک شناسایی زائرین که مهمترین آن در کشورهای خارجی، گذرنامه و ویزاست از سوی مدیران کاروان جمع اوری شده و در پایان سفر به آن‌ها بازگردانده می‌شود اما سفر اربعین به واسطه‌ی حجم انبوه زائران انفرادی و بدون کاروان، درصد احتمال خطاهای سهوی و بروز چنین حوادثی برای زائران را بالا برده است که البته رعایت نکات لازم می‌تواند این درصد را تقریبا به صفر برساند.
توصیه‌ها و راه حل‌ها:1- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، در دقایق اول، شعاع محدوده جدا شدن را به دقت بررسی کرده و بیش از 4 عمود از محل دور نشوید؛ این را می توانید به عنوان یک قانونبین اعضای گروه تعیین کنید.
2- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، با وسایل ارتباطی نسبت به برقراری تماس با همراهان اقدام کنید. همچنین می توانید از آشنایان و بستگان
ایرانبرای پیگیری و تماس با آن‌ها کمک بگیرید.
3- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، با استفاده از امکانات نرم افزارها یا راهنماهای آفلاین زائر که قبلا از روی گوشی تلفنهمراهتان نصب کردید، نسبت به جستجوی گمشده خود یا گروهی که از آن جدا افتاده اید اقدام کنید.
4- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، به نزدیک ترین ایستگاه راهنمای زائر مراجعه کنید.
5- در زمان بهره گیری از خدمات خادمین راهنمای زائر، به راهنمایی های ایشان به دقت توجه و اطمینان کرده و در صورت تاکیدشان بر عدم ترک ایستگاه تا زمان پیدا شدن یا راهنمایی اقدام بعدی، به توصیه شان عمل کنید.
6- در صورت برخورد با افراد گمشده، ضمن پرس و جوی اطلاعات و شرایط اولیه، ایشان را به نزدیک ترین ایستگاه راهنمای زائر هدایت کنید.
7- صرفا در دقایق اول گم شدن، با حفظ آرامش، در صورت وجود بلندگوهای فراخوان نزدیک، نسبت به صدا کردن همراه خود اقدام کنید. البته این موضوع عمدتا نتیجه زیادی در بر نداشته و باید به ایجاد
آلودگی صوتیو حق الناس مرتبط با آن توجه نمود. کم اثرترین روش، همین روش بلندگو است!
8- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، با توجه به قرارها و وعده های قبلی‌تان برای حرکت و توقف اقدام کنید.
9- در صورت یافتن مدارک و اسناد دیگران، آن را به نزدیک ترین ایستگاه راهنمای زائر (و یا کنسولگری های جمهوری اسلامی ایراندر نجف و کربلا) تحویل دهید.
10- نشانی کنسولگری ها در ربات ستاد راهنمای زائر موجود است.
11- در صورت گم کردن گذرنامه چنانچه در ایستگاه‌های راهنمای زائر ردی از آن نیافتید، با همراه داشتن تصویر یکی از مدارک شناسایی خود (شناسنامه، کارت ملی، پایان خدمت و یا گواهینامه معتبر رانندگی) و عکس، به سرکنسولگری جمهوری اسلامیایران مراجعه کنید.
12- در صورت گم کردن گذرنامه و همراه نداشتن کپی مدارک شناسایی، از طریق تماس با ایران از بستگان تان بخواهید تصویر یکی از مدارک، را برای تان ارسال کنند.
13- در صورت خاموش بودن تلفن همراهگمشده‌تان، پیامکی با متن مناسب و گویا حاوی محل اسکان فعلی‌تان یا قرار و اقدام بعدی، برای ایشان ارسال کنید تا در صورت روشن شدن گوشی، آن را در اولین فرصت دریافت کند.
14- هنگامی که همسفران خود را گم کردید، به توصیه‌های قبلی در خصوص موبایلو شارژ باتریتوجه ویژه نمائید تا در این موقعیت خطیر با مشکل خاموش شدن گوشی مواجه نشوید.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

مقصر پخش اشتباهی سرود ملی مشخص شد
نایب رئیس تکواندوی بانوان پخش سرود شاهنشاهی به جای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان تکواندو(پومسه) را اشتباه کمیته برگزاری مسابقات اعلام کرد.
ترکیب پرسپولیس مقابل تراکتور تغییر می‌کند
بازگشت ملی پوشان پرسپولیس بار دیگر ترکیب پرسپولیس را دستخوش تغییر خواهد کرد.
وضعیت آشفته تراکتور در دیدار با پرسپولیس
تراکتورسازی که در این فصل چهره ای متفاوت نسبت به سال های گذشته پیدا کرده در آستانه حساس ترین بازی فصل خودش با مشکلات متنوعی روبرو شده که شرایط این تیم را تحت تاثیر قرار داده است.
پرسپولیس ۷۰ میلیارد تومان مطالبه دارد
مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس گزارشی از گزیده عملکرد یک ساله باشگاه را منتشر کرد. در این گزارش به اقدام های صورت گرفته برای حل مشکلات باشگاه و همچنین توسعه و پیشرفت آن در طول یک سال گذشته اشاره شده است.
آزمون: آرزوی ما قهرمانی در جام ملت‌هاست
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران گفت:همه ما در حال حاضر يک آرزو داريم و آن هم موفقيت در جام ملت‌ها است که اميدوارم به کمک همه به آن دست پیدا کنيم.
بیرانوند مهمان علی‌ضیا در فرمول یک
دروازه‌بان پرسپولیس عصر امروز به برنامه فرمول یک خواهد رفت و به سوالات علی ضیا پاسخ خواهد داد.
خانزاده: جو درست شده علیه تیم ملی درست نیست
مدافع تیم ملی فوتبال ایران گفت:ونزوئلا تیم منسجمی بود و با برنامه بازی می‌کرد و آن‌ها بازیکنان با کیفیتی داشتند که در لیگ‌های معتبر اروپایی بازی می‌کنند.
زمان بازگشت کی‌روش به ایران مشخص شد
کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی برای بازدید از کمپ اسپایر دوحه و برگزاری آخرین اردوی آماده سازی تیم ملی پیش از جام ملتها در قطر ماندنی شد.
بهترین تیم سال ایران؛ فعلا سایپا!
سال 2018 میلادی روز یازدهم دی ماه سال 1397 و حدود 40 روزدیگر به پایان می‌رسد و این همزمان با پایان نیم فصل فوتبال باشگاهی در ایران است و رقابت‌های باشگاهی نیز نزدیک یک ماه به خاطر مسابقات جام ملت‌های آسیا تعطیل خواهد بود.
گرشاسبی، کاشانی، قراب و ملکی رفتنی شدند
در حالی که گفته می‌شد به دلیل آغاز واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و این که اعضای هیات مدیره دو باشگاه، حقوقی بابت فعالیت‌شان نمی‌گیرند و از تیغ برکناری به سلامت می‌گذرند، ظاهرا قانون منع به کارگیری بازنشستگان نه تنها گریبان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس را می‌گیرد بلکه شامل جعفر کاشانی عضو هیات مدیره این باشگاه و عباس ملکی و جواد قراب دو عضو بازنشسته هیات مدیره استقلال هم می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاج: ماندن ما در فدراسیون فوتبال طبق قانون است
مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال می‌گوید در صورتی که قانون اجازه ندهد، هیچ‌کس نمی‌تواند از راه غیر قانونی در فوتبال بماند و این فدراسیون باید قانونی اداره شود.
آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
بازگشایی بسته پیشنهادی قیمت خودرو در هیئت دولت- 246 روز تاخیر در شفاف‌سازی حقوق مدیران- جدال کارگران و کارفرمایان بر سر بقا
مطابق جدیدترین آمار از میزان تولید کالاهای منتخب صنعتی در شش ماهه نخست امسال شاهد افت تولید ۲۲ محصول صنعتی از میان ۳۱ کالا بوده‌است.
کار‌های عجیب و غریب و خنده دار حیوانات
اگر فکر می‌کنید که هیچ چیزی وجود ندارد که حیوان خانگیتان بتواند با آن شما را شگفت زده کند، به رفتارش بیشتر دقت کنید. آن‌ها به هم حقه می‌زنند، مثل انسان‌ها رفتار می‌کنند و با روش‌های خلاقانه احساساتشان را به ما نشان می‌دهند.
مهاجرت ۲ میلیون البرزی تا پنج سال آینده
توضیح دفتر آیت الله مکارم درباره فتوای بکارت
اقدام جالب یک امام جمعه پس از جریمه شدن
آخرین مهلت بهره‌مندی از بخشودگی جرایم رانندگی
تعدی به مأمور پلیس حادثه آفرید - مجرم به دنبال خلع سلاح مأمور پلیس
چانه زنی های افشانی در راستای دل نکندن از صندلی شهرداری!
۸ دلیل برای آب نوشیدن بیشتر-از بهبود وضعیت پوست تا جلوگیری از یبوست
هشدار جدی هواشناسی-منتظر بارش شدید باران از پس فردا باشید
آخرین مهلت شرکت در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد
بیشترین هزینه تبلیغات تلویزیونی برای «رابین‌هود»