هنگام بروز حادثه یا گم کردن مدارک در اربعین چه کنیم؟

15:48 ۱۷۹ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 230 0
هنگام بروز حادثه یا گم کردن مدارک در اربعین چه کنیم؟

سفر اربعین به واسطه‌ حجم انبوه زائران انفرادی و بدون کاروان، درصد احتمال خطاهای سهوی و بروز چنین حوادثی برای زائران را بالا برده است که البته رعایت نکات لازم می‌تواند این درصد را تقریبا به صفر برساند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،راهپیمایی با شکوه اربعین در کنار تمام انگیزه و اشتیاقی که برای زائرین و دلسوختگان مسیر پر شور و برکت حسینی ایجاد می‌کند و نوید یک سفر به یاد ماندنی و خاطره‌انگیز را به هر زائری می‌دهد، می‌تواند بستر بروز خاطرات و اتفاقات ناخوشایند باشد. اتفاقاتی که به راحتی می‌شود با دقت و تلاش در راستای جلوگیری از آن‌ها، به حلاوت این سفر معنوی و دلچسب افزود.
یکی از رایج‌ترین آسیب‌هایی که دامن زائران اباعبدالله و هر یک  زائران ایرانی را نه تنها در کشور عراقبلکه در کشورهای دیگری از جمله  عربستان برای حج و سوریهبرای زیارت می‌گیرد، کم شدن مدارک و اوراق شناسایی است. مدارکی که عملا نشان دهنده‌ی هویت هر فرد است و با توجه به شیوع
تروریسمدر سطح منطقه‌ی جنوب غربی آسیا، مامورین هر یک از کشورها را نسبت به کنترل مدارک شناسایی و احراز هویت هر یک زائران، به درستی سخت‌گیرتر کرده است.
هرچند معمولا اینگونه سفرهای زیارتی به صورت کاروانی انجام می‌گیرد و معمولا برای جلوگیری از این قبیل آسیب‌ها، مدارک شناسایی زائرین که مهمترین آن در کشورهای خارجی، گذرنامه و ویزاست از سوی مدیران کاروان جمع اوری شده و در پایان سفر به آن‌ها بازگردانده می‌شود اما سفر اربعین به واسطه‌ی حجم انبوه زائران انفرادی و بدون کاروان، درصد احتمال خطاهای سهوی و بروز چنین حوادثی برای زائران را بالا برده است که البته رعایت نکات لازم می‌تواند این درصد را تقریبا به صفر برساند.
توصیه‌ها و راه حل‌ها:1- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، در دقایق اول، شعاع محدوده جدا شدن را به دقت بررسی کرده و بیش از 4 عمود از محل دور نشوید؛ این را می توانید به عنوان یک قانونبین اعضای گروه تعیین کنید.
2- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، با وسایل ارتباطی نسبت به برقراری تماس با همراهان اقدام کنید. همچنین می توانید از آشنایان و بستگان
ایرانبرای پیگیری و تماس با آن‌ها کمک بگیرید.
3- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، با استفاده از امکانات نرم افزارها یا راهنماهای آفلاین زائر که قبلا از روی گوشی تلفنهمراهتان نصب کردید، نسبت به جستجوی گمشده خود یا گروهی که از آن جدا افتاده اید اقدام کنید.
4- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، به نزدیک ترین ایستگاه راهنمای زائر مراجعه کنید.
5- در زمان بهره گیری از خدمات خادمین راهنمای زائر، به راهنمایی های ایشان به دقت توجه و اطمینان کرده و در صورت تاکیدشان بر عدم ترک ایستگاه تا زمان پیدا شدن یا راهنمایی اقدام بعدی، به توصیه شان عمل کنید.
6- در صورت برخورد با افراد گمشده، ضمن پرس و جوی اطلاعات و شرایط اولیه، ایشان را به نزدیک ترین ایستگاه راهنمای زائر هدایت کنید.
7- صرفا در دقایق اول گم شدن، با حفظ آرامش، در صورت وجود بلندگوهای فراخوان نزدیک، نسبت به صدا کردن همراه خود اقدام کنید. البته این موضوع عمدتا نتیجه زیادی در بر نداشته و باید به ایجاد
آلودگی صوتیو حق الناس مرتبط با آن توجه نمود. کم اثرترین روش، همین روش بلندگو است!
8- در صورت گم شدن، با حفظ آرامش، با توجه به قرارها و وعده های قبلی‌تان برای حرکت و توقف اقدام کنید.
9- در صورت یافتن مدارک و اسناد دیگران، آن را به نزدیک ترین ایستگاه راهنمای زائر (و یا کنسولگری های جمهوری اسلامی ایراندر نجف و کربلا) تحویل دهید.
10- نشانی کنسولگری ها در ربات ستاد راهنمای زائر موجود است.
11- در صورت گم کردن گذرنامه چنانچه در ایستگاه‌های راهنمای زائر ردی از آن نیافتید، با همراه داشتن تصویر یکی از مدارک شناسایی خود (شناسنامه، کارت ملی، پایان خدمت و یا گواهینامه معتبر رانندگی) و عکس، به سرکنسولگری جمهوری اسلامیایران مراجعه کنید.
12- در صورت گم کردن گذرنامه و همراه نداشتن کپی مدارک شناسایی، از طریق تماس با ایران از بستگان تان بخواهید تصویر یکی از مدارک، را برای تان ارسال کنند.
13- در صورت خاموش بودن تلفن همراهگمشده‌تان، پیامکی با متن مناسب و گویا حاوی محل اسکان فعلی‌تان یا قرار و اقدام بعدی، برای ایشان ارسال کنید تا در صورت روشن شدن گوشی، آن را در اولین فرصت دریافت کند.
14- هنگامی که همسفران خود را گم کردید، به توصیه‌های قبلی در خصوص موبایلو شارژ باتریتوجه ویژه نمائید تا در این موقعیت خطیر با مشکل خاموش شدن گوشی مواجه نشوید.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

مهار ملخ‌ها در جنوب، حشره‌ای که طوفان به پا می‌کند
استانها -ایرنا- چند استان جنوبی کشور تحت ‌تاثیر کوچ بزرگ ملخ‌ها قرار گرفته‌اند و سازمان حفظ نباتات این حمله را سنگین‌ترین حمله ملخی در40 سال گذشته توصیف می‌کند که در صورت تداوم می تواند امنیت غذایی را نیز مختل کند ولی به گفته مسولین تاکنون آسیب جدی به زمین‌های کشاورزی وارد نشده و با مبارزه با این آفت تلاش می شود در سریع ترین زمان برنامه های مقابله و مهار آنها به اجرا درآید.
معاون دانشگاه تبریز: دانشجوی تهرانی در خوابگاه دانشجویی ما فوت نکرده است
تبریز - ایرنا - معاون دانشجویی دانشگاه تبریز با تکذیب خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر مرگ دانشجوی دانشگاه تهران در خوابگاه دانشگاه تبریز اعلام کرد: بر خلاف اخبار منتشر شده در فضای مجازی این فرد دانشجوی دانشگاه ما نبود و در خوابگاه دانشگاه تبریز فوت نکرده است.
رئیس جمهوری:لوازم اساسی منزل در اختیار سیل زدگان قرار گیرد
ایلام- ایرنا - رئیس جمهوری گفت: تلاش خواهیم کرد در شرایط کنونی به جای کمک های مالی لوازم اساسی منازل تهیه و در اختیار سیل زدگان قرار گیرد.
معاون رییس جمهوری: روند احیای تالاب های فارس امیدبخش است
شیراز - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در بازدید هوایی از برخی تالاب های استان فارس روند احیای دریاچه ها و تالابها را امیدبخش خواند و بر ضرورت پایش و مراقبت بیشتر برای حفظ تعادل زیستی در این مناطق تاکید کرد.
استاندار خراسان رضوی: دولت به خوبی بحران مالی را مدیریت کرد
مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی به خدمات قابل تقدیر استاندار پیشین این استان اشاره و بیان کرد: خراسان رضوی بحران مالی زیادی در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید داشت که در آن دوره و پس از آن به خوبی مدیریت شد.
سیل زدگان دزفول به روستاهای خود بازگشتند
دزفول - ایرنا - سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول گفت: با فروکش کردن آب، مردم سیل زده روستاهای این شهرستان به محل سکونت خود بازگشتند.
300 هزار تُن کالا از استان سمنان صادر شد
سمنان- ایرنا- مدیرکل گمرک استان سمنان گفت: 300 هزار تُن کالا در سال 97 از استان سمنان به 45 کشور جهان صادر شد.
کیش برای مقابله با هجوم احتمالی ملخ‌ها آماده است
کیش- ایرنا- سرپرست شرکت عمران، آب و خدمات سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به قرار داشتن جزیره در مسیر هجوم ملخ ها از کشور عربستان گفت: بخش های متولی برای مقابله با هجوم احتمالی ملخ های صحرایی آماده هستند.
2841 نفر در سیل خراسان جنوبی امدادرسانی شدند
بیرجند - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: با آغاز بارندگی های رگباری از 25 فروردین ماه جاری تاکنون 2 هزار و 841 نفر در این استان امدادرسانی و یکهزار و 800 حادثه دیده اسکان داده شدند.
آب منطقه ای آذربایجان شرقی: سطح آب دریاچه ارومیه 70 سانتی متر افزایش یافت
تبریز - ایرنا - مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: در پی بارندگی‌های اخیر و رهاسازی آب سدهای استان، امروز تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و 271 متر و 42 سانتی متر رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 70 سانتی متر افزایش نشان می دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
انفجاری در نزدیکی وزارت مخابرات افغانستان رخ داد
تهران - ایرنا - منابع خبری افغانستان امروز شنبه از وقوع یک انفجار در شهر کابل پایتخت افغانستان خبر دادند و منابع رسمی دولت از وقوع تیراندازی در نزدیکی محل انفجار گفتند.
دانلود سریال سال‌های دور از خانه (شاهگوش ۲) از سبزپندار
سریال سال‌های دور از خانه در واقع اولین اسپین آف ایرانی است که با کارگردانی مجید صالحی ساخته شده است. این سریال بر اساس سریال شاهگوش ساخته شده و در واقع اسپین آفی از سریال شاهگوش می‌باشد و می‌توان آن را شاهگوش ۲ دانست.
300 هزار تُن کالا از استان سمنان صادر شد
سمنان- ایرنا- مدیرکل گمرک استان سمنان گفت: 300 هزار تُن کالا در سال 97 از استان سمنان به 45 کشور جهان صادر شد.
خیابان‌هایی که امشب شاهد ترافیک خواهند بود
سِیلی که احکام قضایی را اجرا کرد
مواد خوراکی کاهش دهنده خستگی
مصرف لبنیات برای کودکان عوارض دارد؟
حال و روز یک نوزاد سیل زده در خوزستان +عکس
جزئیاتی از حملات هکرها به سامانه جامع تجارت
آیا الان زمانِ نامگذاری خیابان‌هاست؟
مهارت‌هایی که شما را به موفقیت نزدیک می‌کند
استاندار لرستان: سد تنظیم‌کننده‌ای برای مهار سیل نداشتیم -‌ سیل لرستان را سال‌ها به‌عقب برد
سردار رحیمی: ناجا پشتیبان سپاه است