بازی گل یا پوچ ترامپ با بازار جهانی نفت!

08:58 ۱۱۷ روز و ۱۴ ساعت پیش افکار نیوز 227 0
بازی گل یا پوچ ترامپ با بازار جهانی نفت!

سایه سیاست هم‌چنان بر نفت سنگینی می‌کند و آمریکا از زمانی که از برجام خارج شد تاکنون، برای حذف نفت ایران از بازارهای جهانی به هر دری زده است؛ از تهدید مشتریان نفت ایران بگیر تا برداشت از ذخایر استراتژیک خود؛ اما غافل از این‌که این به آب و آتش زدن‌ها دو سر دارد و اگر یک‌طرف ماجرا ایران را نشانه رفته، طرف دیگر به سمت آمریکا بازمی‌گردد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،با این حال آمریکا دست از کارشکنی برنداشته و در حالی‌که تنها دو هفته تا موعد آغاز تحریم‌های نفتی مانده است، سناریوی جدیدی برای بافتن تار و پود نقشه نخ‌نمای خود یعنی همان تحریم نفت ایراننوشته است.
شاید زمانی که آمریکا از برجام خارج شد و ترامپ نقشه حذف نفت ایران از بازارهای جهانی را کشید، حتی فکرش را هم نمی‌کرد که اجرای این نقشه تا این حد جانکاه باشد و آتش آن دامن خودش را هم بگیرد. آمریکا تقریبا هفته‌ای یک بار مشت خود را برای حذف نفت ایران از بازار جهانی
نفترو به بازار می‌گیرد تا شاید بتواند یک گل از مشت پوچش بیرون بکشد.
مشتریان نفتی ایران، قدم اول و آخر آمریکاآمریکا ابتدا به سراغ مشتریان نفتی ایران رفت و آن‌ها را تهدید کرد و دو ماه بعد از  خروج از برجام، از مشتریان نفت ایران خواست که تا نوامبر (آبان ماه) خرید نفت ایران را متوقف کنند .در این راستا یک مقام بلندپایه
وزارت خارجهآمریکا اعلام کرد که شرکت‌هایی که نفت خام ایران را خریداری می‌کنند، باید تا ابتدای نوامبر خرید نفت را به‌طور کامل متوقف کنند، در غیر این صورت با تحریم‌های قدرتمند آمریکا مواجه خواهند شد.
آمریکا کشورهای مختلفی را تهدید کرد اما تنها کشوری که تمام و کمال به این تهدید توجه کرد، کره جنوبیبود که واردات نفت و میعانات را از ایران به‌طور کامل متوقف کرد. البته نمی‌توان قطعی گفت سایر مشتریان طبق روال گذشته به
وارداتنفت از ایران ادامه داده‌اند و مسلما تحریم‌ها برروی تعاملات نفتی اثرگذار است اما باید گفت آمریکا نتوانست به خواسته‌اش به‌طور کامل جامه عمل بپوشاند.
درحال حاضر بسیاری از کشورها مانند ترکیه، ژاپن، هند و حتی کره جنوبی هم‌چنان به‌دنبال اخذ معافیت از آمریکا برای ادامه خرید از ایران هستند.
چینهم که از ابتدا به‌دلیل جنگتجاری با آمریکا وارد بازینفتی آمریکا با ایران نشد و خرید نفت از ایران را ادامه داد.
آخرین اخبار  اما حاکی است که حجم کم‌سابقه‌ای از نفت ایران ماه جاری و اوایل ماه نوامبر، پیش از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا، به بندر دالیان چین خواهد رسید. مجموعا ۲۲ میلیون بشکه نفت ایران که در ابرنفتکش‌های شرکت ملی نفتکش ایران بارگیری شده است، به‌سوی دالیان رهسپار شده‌اند. طبق آمار از ماه ژانویه سال ۲۰۱۵ تاکنون، دالیان معمولا هر ماه بین یک تا سه میلیون بشکه نفت ایران را وارد می‌کند.
در طرف دیگر این ماجرا اروپا قرار دارد که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که از آنجاکه در ماجرای برجام از سوی آمریکا تحقیر شده است، به‌همین دلیل در برابر آمریکا موضع دارد. همین موضوع باعث شد اخیرا شاهد مذاکرات نفتی بین ایران و اروپا باشیم. برخی شنیده‌ها می‌گویند که این مذاکرات روند خوبی داشته است، البته هیچ جزئیاتی از نتیجه این مذاکرات از سوی دولت‌مردان ایران با هدف جلوگیری از ارائه اطلاعات به آمریکا ارائه نشده است.
با این اوصاف آمریکا با وجود همه اقدامات و تهدیدها علیه مشتریان، نتوانست به خواسته خود یعنی صفر کردن صادرات نفتایران برسد و صف طولانی مشتریان نفت ایران برای اخذ معافیت آمریکا را بر آن داشت تا در اقدامی تازه اعلام کند برای کشورها دریافت معافیت از تحریم‌های نفتی ایران نسبت به دوران اوبامادشوارتر خواهد بود.
به گفته استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، کشورها باید خرید نفت ایران را بیش از ۲۰ درصد از سطحی که در فاصله سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ برای دریافت معافیت از تحریم‌های نفتی واشنگتنعلیه تهران کاهش داده بودند، کاهش دهند.
همراهی عربستانبا امریکا و پشت پا زدن به پیمانی 60 سالههدف دیگر آمریکا این بود که سایر اعضای اوپک، مخصوصا عربستان و از سوی دیگر روسیهبه‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده غیراوپک، تولیدشان را افزایش دهند تا خلاء احتمالی در بازار جبران شود و از بین رفتن تعادل عرضه و تقاضا باعث افزایش قیمت نفتنشود. آمریکا در نخستین قدم از عربستان خواست تولید خود را دو میلیون بشکه افزایش دهد. عربستان هم در ابتدا پذیرفت اما چندی بعد اعلام کرد توانایی انجام این کار را ندارد. البته اعضای
اوپکدر آخرین اجلاس خود برای رساندن پایبندی به تعهد کاهش تولید از ۱۵۰ درصد به ۱۰۰ درصد با افزایش یک میلیون بشکه‌ای موافقت کردند.
عربستان در آخرین اظهارنظر خود مدعی شده است که می‌تواند به ازای هر یک بشکه نفت ایران، دو بشکه نفت تولید کند. البته بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان به این ادعا پاسخ داد و گفت: به‌نظر می‌رسد این گفته‌ها، تحت فشار آقای ترامپ به این مقام‌ها بوده است وگرنه در واقعیت، نه
عربستان سعودیو نه هیچ تولیدکننده دیگری، توان چنین تولیدی نداشته و ندارد. بازار و افزایش قیمت‌ها بهترین گواه است که بازار با کمبود روبه‌روست و به‌درستی نگران کمبود شدید نفت است.
طبق آمار عربستان با استفاده از ذخیره‌سازی‌های خود توانسته است در فاصله ماه مه تا سپتامبر، روزانه حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت بیش‌تر به بازار عرضه کند. مجموع تولید نفت دیگر اعضای اوپک در این بازه زمانی تنها ۱۰۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته است و این بدان معناست که اعضای اوپک توانایی افزایش تولید نفت بیشتر از رقم کنونی را ندارند. از سوی دیگر تولید نفت روسیه در ماه سپتامبر نسبت به ماه مه، ۳۸۸ هزار بشکه در روز افزایش یافته است که در بالاترین سطح خود قرار دارد، بنابراین روسیه هم در کوتاه مدت بدون سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی خود نمی‌تواند بیش از این، تولید خود را افزایش دهد.
آتش ترامپ دامن آمریکا را هم گرفت ناتوانی عربستان و روسیه در تولید نفت بیش‌تر و جایگزینی سهم ایران در کنار دیگر عوامل، سبب نگرانی بازار شده و اطلاع بازار از این ناتوانی سبب افزایش قیمت‌ نفت شده است؛ به‎گونه‌ای که میانگین قیمت نفت خام شاخصوست تگزاس اینترمدیت (WTI) و برنت دریای شمال به ترتیب از حدود ۶۷ و ۷۷ دلار در ماه مه به ۷۴ و ۸۴ دلاربرای هر بشکه در ماه اکتبر رسیده است.
تنش‌هایی که ترامپ در بازار جهانی نفت راه انداخته، دامن خودش را هم گرفت. قیمت بالای نفت بلای جان آمریکاست زیرا تاثیر مستقیم برروی قیمت سوخت و
صنعتآمریکا دارد. ترامپ از یک طرف دائما سعی دارد نفت ایران را از بازار حذف کند و از طرف دیگر توقع دارد قیمت نفت با وجود تنش‌هایی که در بازار راه انداخته بالا نرود. فرآیندی که وزیر نفت آن را به این صورت تعبیر کرد که ترامپ یک سوزن به خودش می‌زند و می‌گوید اخ اخ! از طرف دیگر ترامپ برای جبران نفت ایران دست به ذخایر استراتژیک خود زده تا از بالا رفتن قیمت نفت جلوگیری کند، درحالی که همین اقدام به دلیل این‌که نشانه‌ای از کمبود نفت در بازار است، قیمت را افزایشی می‌کند.
نفت ایران در چه حالی است؟با وجود همه این اتفاق‌ها و کاهش صادراتنفت در ایران، ایران هم‌چنان از تولید خود نکاسته و حتی گفته می‌شود در پی مشتریان جدید برای نفت است. به گفته اسحاق جهانگیری،
معاون اولریاست جمهوری ایران برای تداوم فروش نفت خود راهکارهایی در نظر گرفته است.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
صهیونیستها بر مدار شکست
تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر به دنبال هشت سال بحران سازی در سوریه و بی نتیجه بودن همه تلاش هایش، به شکست در این کشور اعتراف کرد.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
توزیع گوشت منجمد برزیلی متوقف شد
یک پیشنهاد برای ترمیم دستمزد کارگران
یک کارشناس خودرو: فعلا خودرو نخرید
ایران صادرکننده بنزین و گازوئیل شد
واحدهای 40 متری در تهران محبوب شدند
چرا اوپک نگران تحریم آقای رییس نیست؟
افزایش ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه
افزایش نجومی قیمت خودرو؛ مسئولان چه می‌کنند؟
صادرات از مناطق آزاد مشروط شد!
بسته های «رایگان» اینترنت در «دوشنبه سوری»‌ بهمن ماه!