بنزین ترک مرغوب‌تر است؟

07:20 ۱۸۳ روز و ۱۵ ساعت پیش افکار نیوز 226 0
بنزین ترک مرغوب‌تر است؟

ارزانی قیمت، کیفیت پایین خودروها و نبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی از جمله دلایل بالابودن مصرف بنزین در کشور است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، مصرف بنزین طی سال‌های گذشته به‌ صورت افسارگسیخته در حال رشدبوده است و از متوسط ٨٠میلیون لیتر در هر روز در سال ٩٦ به ٨٥ میلیون لیتر در پایان خرداد ماه ٩٧ و ٩١,٧ میلیون لیتر در پایان تیر ماه رسیده است. بالابودن مصرف بنزین در کشور در حالی است که مقایسه آن با سایر کشورها آمار نگران‌کننده‌تری به دست می‌دهد؛ برای مثال تعداد خودروهای
ایران و ترکیهمساوی است؛ اما مصرف سوخت ایران ١٠ برابر ترکیه است. در کشور ترکیه با جمعیتی بالغ بر ۸۰ میلیون نفر، روزانه ۸ میلیون و ۲۶۸ هزار لیتر بنزین مصرف می‌شود؛ به عبارتی در هر شبانه‌روز به ازای هر نفر ۰.۱ لیتر بنزین در
ترکیهمصرف می‌شود و وضعیت چین هم همینطور است. در کشور پرجمعیت چین با جمعیتی بالغ بر یک میلیارد و ۳۸۶ میلیون نفر (آمار سال ۲۰۱۷) حدود ۴۶۸ میلیون لیتر بنزین در روز مصرف می‌شود؛ به عبارتی در هر شبانه‌روز به‌ازای هر نفر ۰.۳۴ لیتر بنزین در
چینمصرف می‌شود اما در ایراندر هر شبانه‌روز به ازای هر نفر، ۱.۱۲ لیتر بنزین مصرف می‌شود یعنی یک
خانوادهچهار نفره حتی اگر خودروی شخصی نداشته باشند، در یک شبانه‌روز سهمی ۴.۵ لیتری در مصرف بنزین کشور دارند.
آن‌طور که آمارها می‌گوید در صورتی که روند رشد مصرف بنزین به همین صورت ادامه یابد، در پایان سال ٩٧ میزان مصرف بار دیگر به میزان تولید رسیده و در میانه سال ٩٨ و یا ابتدای سال ٩٩ بار دیگر همچون قبل از بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، تراز تولید و مصرف بنزین منفی شده و خودکفایی بنزین که در پی سال‌ها تلاش متخصصان کشورمان به‌دست آمده بود، تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد؛ به‌عبارتی پاشنه آشیل خودکفایی بنزین که با زحمت و رنج بسیار حاصل شده، رشد افسارگسیخته مصرف بنزین است.
به همین دلیل هم مقام معظم رهبریدر دیدار خود با اعضای هیأت دولتدر هفتم شهریور ماه سال جاری در بخشی از سخنان‌شان به مسأله مصرف بنزین در کشور اشاره کردند و پس از آن طرح‌هایی چون جایگزینی ١٤٠٠٠٠ تاکسی فرسوده با تاکسیتمام گازسوز با پیمایش بالا، توسعه حمل‌ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و ٨ کلانشهر، طرح تولید قوای محرکه کم‌مصرف در خودروهای داخلی و جایگزینی با خودروهای فرسوده و طرح اصلاح قیمت بنزین از جمله راهکارهایی بود که مطرح شد.
طرح‌هایی که شاید بتواند مصرف ۹۱ میلیون لیتری بنزین در روز را ساماندهی کند.
بی‌کیفیت‌های ایرانیحسن کریمی سنجری، کارشناس خودرومی‌گوید که یکی از دلایل اصلی بالابودن مصرف بنزین در ایران به نسبت ترکیه در پلتفرم و کیفیت متفاوت خودروها است؛ «کیفیت خودروهای ما پایین‌ است و در نتیجه مصرف سوخت‌شان هم بیشتر خواهد بود. ما با استانداردهای جدید هماهنگ نیستیم و این عاملی برای
مصرف بیش از حدبنزین در کشور است. از سوی دیگر می‌دانیم که شرکت‌های بزرگ خودروسازی در ترکیه خط تولید دارند و مستقیم در آنجا خودرو تولید می‌کنند؛ چرا که تحریم‌هایی که ایران با آن روبه‌رو است، در ترکیه وجود ندارد و ترکیه در مقایسه با ایران مشارکت خوبی در طول سال‌های گذشته با این شرکت‌ها داشته است.»
کریمی دیگر عامل موثر بر افزایش مصرف سوخت را ناقص‌بودن ساختارهای سیستم حمل‌ونقل درون‌شهری دانسته و می‌گوید که «هر چند تعداد خودروهای ایران و ترکیه یکسان است اما در کشوری مانند ترکیه به دلیل گستردگی ساختار حمل‌و‌نقل و توسعه‌یافته‌بودن این ساختار، افراد کمتر از خودروهای‌شان استفاده می‌کنند و ترجیح می‌دهند که با مترو، اتوبوسو... جابه‌جا شوند.»
اما از نظر کریمی افزایش کیفیت خودروها در کنار بهبود وضعیت حمل‌ونقل عمومی راهی برای فرار از مصرف بیش از اندازه سوخت است و سایر کارها مانند سهمیه‌بندی بنزین تأثیر چندانی در این موضوع ندارد: «هر چند نمی‌توان گفت سهمیه‌بندی بی‌اثر است؛ اما تأثیرش بزرگ و عجیب هم نیست. در واقع سهمیه‌بندی بنزین بیش از هر چیز شاید بر کم‌شدن
قاچاقسوخت اثر بگذارد و یا عاملی شود تا افراد در مسیرهای کوتاه و جاهایی که می‌توان از حمل‌ونقل عمومی استفاده کرد، از خودروی شخصی‌شان استفاده نکنند. در غیر این موارد باید زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل را بهبود بخشید و کیفیت خودروها را افزایش داد.»
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

یک نفر در تیراندازی اشرار مسلح در کامیاران به شهادت رسید
سنندج - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: در تیراندازی اشرار مسلح ضد انقلاب به سمت نیروهای نظامی در ارتفاعات شاهوی کامیاران یک نفر به شهادت رسید.
سرمربی تیم استقلال خوزستان:هنوز هم به بقا در لیگ امید داریم
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: بازی برابر تیم نساجی برای ما بسیار اهمیت دارد چرا که هنوز به بقا در لیگ برتر امیدوار هستیم.
مقام وزارت نیرو: طراحی سیستم فاضلاب اهواز بازنگری می شود
تهران- ایرنا- معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تاکید کرد با توجه به مشکلات فاضلاب شهر اهواز که در سیل اخیر نمایان شد، «طراحی این سیستم به بازنگری نیاز دارد و بعد از فروکش سیلاب در این زمینه اقدام می شود.
بوی نامطبوع جنوب پایتخت تا 2 سال آینده برطرف می شود
شهرری- ایرنا- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمامی کانون های انتشار بوی نامطبوع جنوب پایتخت و اطراف فرودگاه امام (ره) شناساِیی شده و این کانون ها تا 2 سال آینده ساماندهی می شوند.
کمیته امداد سال گذشته 5 هزار شغل در تهران ایجاد کرد
تهران- ایرنا- معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان تهران از ایجاد 5153 فرصت شغلی برای مددجویان تحت حمایت خبر داد و گفت: این مددجویان در سال 97 از طریق دریافت تسهیلات اشتغال و معرفی به کاریابی ها مشغول به کار شدند.
استاندار تهران خواستار راه اندازی اطلس مبارزه با قاچاق شد
تهران ـ ایرنا ـ استاندار تهران خواستار راه اندازی سامانه ای با عنوان اطلس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با هدف ایجاد نگاه روشن تر و دقیق تر و توسعه اقدامات فرهنگی در این مقوله شد.
امسال 90 درصد واحدهای مسکونی سیل زدگان کشور بازسازی می شود
کرج - ایرنا - معاون عمران و توسعه امورشهری و روستایی وزارت کشور با بیان اینکه حدود 180 هزار خانه در سیل اخیر آسیب دیدند، گفت: طبق پیش بینی ها 90 درصد واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل تا پایان امسال نوسازی و مرمت می شود.
حقوق های زیر 2 میلیون تومان، 44 درصد افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: آن گروه از کارکنان دولت که زیر 2 میلیون ریال حقوق دریافت می کنند ،بیش از 44 درصد درسال جاری به حقوق آنان افزوده می شود.
نرخ بیکاری در خراسان جنوبی 3 درصد کاهش یافت
بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از کاهش سه درصدی نرخ بیکاری در استان خبر داد و گفت: سال 96 نرخ بیکاری استان 11.5 درصد و سال گذشته این رقم به 8.5 درصد کاهش یافت.
همدلی دولت و نیروهای مسلح در کاهش مخاطرات مردم موثر است
اهواز - ایرنا - رییس پلیس پیشگیری ناجا نقش محوری مردم در کاهش مخاطرات سیل را بی بدیل دانست و گفت: تقویت همدلی دولت با نیروهای مسلح و سایر بخش های خدمت رسان در کاهش مخاطرات مردم ضروری است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فعالیت های حوزه پارالمپیک در آکادمی المپیک توسعه می‌یابد
تهران- ایرنا- فعالیت های علمی و ورزشی حوزه پارالمپیک از این پس و با تصمیم «محمود خسروی وفا» رییس کمیته ملی پارالمپیک و «رضا قراخانلو» رییس آکادمی ملی المپیک توسعه می یابد و این مرکز بیش از گذشته پذیرای قهرمانان معلول و جانباز خواهد شد.
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» منتشر می‌شود
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» با آهنگسازی و تنظیم مهدی عطاریان و خوانندگی مهدی قربانی، امیر محسنی و مهدی عطاریان در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.
گاز ادارات مازندران قطع شد- رانش زمین ادامه دارد
بارش برف در بالادست و باران در پایین دست مازندران طی دو روز گذشته، باز هم دردسرساز شده و خسارت‌های زیادی به بار آورده است به طوری که پل روستای منگل به عنوان مسیر ارتباطی بین محور سوادکوه با جاده نظامی قائمشهر فروریخت و برخی از منازل روستایی در فریدونکنار با مشکل آبگرفتگی رو به رو هستند و نیز باران به بسیاری از اراضی کشاورزی و بانک نشای کشاورزان آسیب جدی وارد کرده است.
واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
قیمت گندم برای مصارف صنعتی  تعیین شد
با ۱۰۰ میلیون تومان چه خودرو‌هایی می‌توان خرید؟
کاهش قیمت پیاز در راه است
چین از تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران پیروی نمی‌کند
جدیدترین وضعیت حضور برندهای لوازم خانگی کره‌ای در ایران
پیشرفت بیش از ۷۰ درصدی واحد یک و دو گازی نیروگاه خرم آباد
بازدید رییس بنیاد مستضعفان از مناطق سیل زده استان لرستان
احداث کمپ توسط بنیاد مستضعفان در روستای پسیل
مسابقات پیامکی بخت‌آزمایی در تلویزیون ممنوع شد
پروژه بندر چابهار تحت تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست