بنزین ترک مرغوب‌تر است؟

07:20 ۹۱ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 101 0
بنزین ترک مرغوب‌تر است؟

ارزانی قیمت، کیفیت پایین خودروها و نبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی از جمله دلایل بالابودن مصرف بنزین در کشور است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، مصرف بنزین طی سال‌های گذشته به‌ صورت افسارگسیخته در حال رشدبوده است و از متوسط ٨٠میلیون لیتر در هر روز در سال ٩٦ به ٨٥ میلیون لیتر در پایان خرداد ماه ٩٧ و ٩١,٧ میلیون لیتر در پایان تیر ماه رسیده است. بالابودن مصرف بنزین در کشور در حالی است که مقایسه آن با سایر کشورها آمار نگران‌کننده‌تری به دست می‌دهد؛ برای مثال تعداد خودروهای
ایران و ترکیهمساوی است؛ اما مصرف سوخت ایران ١٠ برابر ترکیه است. در کشور ترکیه با جمعیتی بالغ بر ۸۰ میلیون نفر، روزانه ۸ میلیون و ۲۶۸ هزار لیتر بنزین مصرف می‌شود؛ به عبارتی در هر شبانه‌روز به ازای هر نفر ۰.۱ لیتر بنزین در
ترکیهمصرف می‌شود و وضعیت چین هم همینطور است. در کشور پرجمعیت چین با جمعیتی بالغ بر یک میلیارد و ۳۸۶ میلیون نفر (آمار سال ۲۰۱۷) حدود ۴۶۸ میلیون لیتر بنزین در روز مصرف می‌شود؛ به عبارتی در هر شبانه‌روز به‌ازای هر نفر ۰.۳۴ لیتر بنزین در
چینمصرف می‌شود اما در ایراندر هر شبانه‌روز به ازای هر نفر، ۱.۱۲ لیتر بنزین مصرف می‌شود یعنی یک
خانوادهچهار نفره حتی اگر خودروی شخصی نداشته باشند، در یک شبانه‌روز سهمی ۴.۵ لیتری در مصرف بنزین کشور دارند.
آن‌طور که آمارها می‌گوید در صورتی که روند رشد مصرف بنزین به همین صورت ادامه یابد، در پایان سال ٩٧ میزان مصرف بار دیگر به میزان تولید رسیده و در میانه سال ٩٨ و یا ابتدای سال ٩٩ بار دیگر همچون قبل از بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، تراز تولید و مصرف بنزین منفی شده و خودکفایی بنزین که در پی سال‌ها تلاش متخصصان کشورمان به‌دست آمده بود، تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد؛ به‌عبارتی پاشنه آشیل خودکفایی بنزین که با زحمت و رنج بسیار حاصل شده، رشد افسارگسیخته مصرف بنزین است.
به همین دلیل هم مقام معظم رهبریدر دیدار خود با اعضای هیأت دولتدر هفتم شهریور ماه سال جاری در بخشی از سخنان‌شان به مسأله مصرف بنزین در کشور اشاره کردند و پس از آن طرح‌هایی چون جایگزینی ١٤٠٠٠٠ تاکسی فرسوده با تاکسیتمام گازسوز با پیمایش بالا، توسعه حمل‌ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و ٨ کلانشهر، طرح تولید قوای محرکه کم‌مصرف در خودروهای داخلی و جایگزینی با خودروهای فرسوده و طرح اصلاح قیمت بنزین از جمله راهکارهایی بود که مطرح شد.
طرح‌هایی که شاید بتواند مصرف ۹۱ میلیون لیتری بنزین در روز را ساماندهی کند.
بی‌کیفیت‌های ایرانیحسن کریمی سنجری، کارشناس خودرومی‌گوید که یکی از دلایل اصلی بالابودن مصرف بنزین در ایران به نسبت ترکیه در پلتفرم و کیفیت متفاوت خودروها است؛ «کیفیت خودروهای ما پایین‌ است و در نتیجه مصرف سوخت‌شان هم بیشتر خواهد بود. ما با استانداردهای جدید هماهنگ نیستیم و این عاملی برای
مصرف بیش از حدبنزین در کشور است. از سوی دیگر می‌دانیم که شرکت‌های بزرگ خودروسازی در ترکیه خط تولید دارند و مستقیم در آنجا خودرو تولید می‌کنند؛ چرا که تحریم‌هایی که ایران با آن روبه‌رو است، در ترکیه وجود ندارد و ترکیه در مقایسه با ایران مشارکت خوبی در طول سال‌های گذشته با این شرکت‌ها داشته است.»
کریمی دیگر عامل موثر بر افزایش مصرف سوخت را ناقص‌بودن ساختارهای سیستم حمل‌ونقل درون‌شهری دانسته و می‌گوید که «هر چند تعداد خودروهای ایران و ترکیه یکسان است اما در کشوری مانند ترکیه به دلیل گستردگی ساختار حمل‌و‌نقل و توسعه‌یافته‌بودن این ساختار، افراد کمتر از خودروهای‌شان استفاده می‌کنند و ترجیح می‌دهند که با مترو، اتوبوسو... جابه‌جا شوند.»
اما از نظر کریمی افزایش کیفیت خودروها در کنار بهبود وضعیت حمل‌ونقل عمومی راهی برای فرار از مصرف بیش از اندازه سوخت است و سایر کارها مانند سهمیه‌بندی بنزین تأثیر چندانی در این موضوع ندارد: «هر چند نمی‌توان گفت سهمیه‌بندی بی‌اثر است؛ اما تأثیرش بزرگ و عجیب هم نیست. در واقع سهمیه‌بندی بنزین بیش از هر چیز شاید بر کم‌شدن
قاچاقسوخت اثر بگذارد و یا عاملی شود تا افراد در مسیرهای کوتاه و جاهایی که می‌توان از حمل‌ونقل عمومی استفاده کرد، از خودروی شخصی‌شان استفاده نکنند. در غیر این موارد باید زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل را بهبود بخشید و کیفیت خودروها را افزایش داد.»
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بهترین و مهیج‌ترین مسابقات تلویزیونی صدا و سیما
یکی‭ ‬از‭ ‬قالب‌های‭ ‬جذاب‭ ‬برنامه‌سازی، ‭ ‬مسابقات‭ ‬تلویزیونی‭ ‬است‭. ‬بنابراین‭ ‬در‭ ‬ضرورت‭ ‬تولید‭ ‬این‭ ‬ساختار‭ ‬تلویزیونی‭ ‬شکی‭ ‬نیست، ‭ ‬اما‭ ‬کیفیت‭ ‬و‭ ‬چگونگی‭ ‬تولید‭ ‬مسابقات‭ ‬اهمیت‭ ‬به‌سزایی‭ ‬دارد‭. ‬به‭ ‬همین‭ ‬دلیل‭ ‬برنامه‌سازان‭ ‬باید‭ ‬در‭ ‬گروه‭ ‬طراحی‭ ‬مسابقات‭ ‬حتما‭ ‬از‭ ‬کارشناسان‭ ‬فرهنگی، ‭ ‬رسانه، ‭ ‬روان‌شناس‭ ‬و‭ ‬جامعه‌شناس‭ ‬بهره‭ ‬ببرنند‭
چرا «قانون مورفی» را ببینیم؟
بعد از فیلم خوب و موفق «نگار»، همه منتظر بودند ببینند رامبد جوان در اثر بعدی‌اش یعنی «قانون مورفی» چه کرده، اکنون که این فیلم به صورت عمومی اکران شده و نظرات مثبت و منفی بسیاری را به دنبال داشته است.
آلبینیسم؛ بیماری ژنتیکی افسانه‌ای
زالی یک نوع اختلال ارثی است که بر اثر عدم وجود آنزیمی که در تشکیل ملانین نقش دارد بروز می‌کند. مبتلایان به زالی یا با کمبود رنگدانه مواجهند یا نمی‌توانند رنگدانه تولید کنند. از هر ۱۷ هزار نفر یک نفر به زالی دچار می‌شود.
تخم مرغ، معجزه‌ای برای کاهش وزن
تخم مرغ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاهش وزن سالم است. تخم مرغ سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین‌های عضله ساز و املاح و ویتامین‌هاست و کمک‌تان می‌کند به شیوه‌ای سالم وزن کم کنید.
چگونه چیپس هویج ترد درست کنیم؟
با نحوه درست کردن چیپس هویج که غذایی مناسب کودکان است، آشنا شوید و این خوراکی خانگی را تهیه کرده و لذت ببرید.
آیا می‌دانستید این ستاره‌ها نقاش هم هستند؟
ما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریر را به عنوان بازیگر یا لیدی گاگا را به عنوان خواننده می‌شناسیم، اما آیا می‌دانید که آن‌ها به جز این توانایی، هنر‌های دیگری، چون نقاشی هم دارند؟
محسن کیایی؛ مردی که همه جور نقشی را خوب در می‌آورد
من شش فیلم با برادرم مصطفی و یازده فیلم با کارگردان‌های دیگر کار کرده‌ام و اتفاقا در تمام این سال‌ها، تلاشم بر این بوده که کار با شخصیت‌های مهم سینما را تجربه کنم. اما گاهی اوقات پیشنهاد‌هایی که از سمت همان شخصیت‌های مهم برای من می‌آمد، آن چیزی نبود که به دنبال آن بودم.
راهنمای ست کردن پیراهن جین مردانه
پیراهن جین یکی از مدل لباس‌هایی ست که هیچگاه از مد نمی‌افتد، اما باید بدانیم که این مدل لباس را با چه چیز‌هایی ست کنیم. خوبی اش آن است که پیراهن جین را هم می‌توان برای موقعیت‌های رسمی و هم غیر رسمی و کژوال به تن کرد. اگر دوست دارید بهترین تیپ‌هایی را که می‌توان با پیراهن جین زد ببینید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
«گل‌پسر‌ها» و جاذبه مردانگی نرم در کره جنوبی
فرض کنید مردی آرایش کرده در خیابان راه برود. احتمالا خیلی‌ها بد نگاهش می‌کنند. بعضی‌ها ممکن است مردانگی یا حتی جنسیتش را زیر سوال ببرند. اما در کره جنوبی وضع فرق می‌کند. مرد زیبا تعریفی متفاوت دارد، و این تعریف متفاوت روی برخورد و نگاه عمومی در کشورهای دیگر جهان هم اثر می‌گذارد.
شما نیمه گمشده خود را پیدا کرده‌اید اگر...
سالهاست که موضوع پیدا کردن نیمه گمشده خیلی جا‌ها مطرح است، اما نیمه گمشده چیست؟ ساده است؛ کسی که کاملا مناسب شما باشد، فقط شما! هرچند ایده‌ی پیدا کردن نیمه گمشده رومانتیک و جذاب است، اما واقعیت ندارد. در واقع خیلی از کارشناسان روابط، مفهوم نیمه گمشده را کاملا رد می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
کاهش تولید اوپک و متحدانش مانع کاهش قیمت نفت می‌شود
برای خرید مسکن در منطقه ۱۱ چقدر سرمایه نیاز است
کاهش فرصت‌های شغلی در کشورهای عربی خلیج‌فارس
قیمت خودروی تندر ۹۰ در بازار
ایتالیا راغب‌ترین کشور اروپایی برای ارتباط تجاری با ایران است
آپارتمان در منطقه لویزان چند؟
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
فیس‌بوک در انتظار جریمه‌ای تاریخی
نرخ تولد در چین به کمترین رقم در ۶۰ سال گذشته رسید
خودروهای ۷۰ تا ۱۰۰میلیونی بازار تهران