از مکالمات درونی انسان چه می‌دانید؟

00:00 ۸۸ روز و ۱۴ ساعت پیش افکار نیوز 118 0
از مکالمات درونی انسان چه می‌دانید؟

انسان در کنار سایر انسان‌ها به زندگی جمعی مشغول است و در این میان در وجود خویش نیز با «خود» روزگار می‌گذارند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مکالمات درونی به ایجاد احساسات و سپس رفتار و عمل می انجامند. چنان که کسی در گفت وگوهای درونی به ضرورت یاری به دیگران برسد، در کارهای روزانه خویش یاری کردن بروز می کند یا بالعکس کسی در مکالمات درونی خویش به برتری منفعت شخصی برسد، از هیچ اقدامی برای رسیدن به آن دریغ نخواهد کرد.
جامعه شناسی و مکالمات درونی آدمی با خویش گفت وگوی درونی دارد؛ چه در خلوت و چه در شلوغی و هیاهو، بخشی از زمان، تمرکز و حضور انسان صرف «خود» می شود. «خود» را به قضاوت می گیرد و از او تأیید کارش را می خواهد، با «خود» درگیر می شود و او را می رنجاند، به «خود» توجه می کند و
اعتماد به نفسخویش را بالا می برد و … .
1- با دیگران، در کنار دیگران زندگی می کند و به زندگیش معنا می بخشد.
2- با خود به گفت وگو می نشیند و هر آنچه هست و نیست را با خود معنا می کند.
با دیگران بودن را می توان وجه بیرونی اجتماعی بودن دانست و مکالمات درونی را بُعد درونی اجتماعی بودن به شمار آورد.
مکالمات درونی جنبه های مختلفی را شامل می شود؛ از جمله راز و نیازها با خویشتن، گفت وگوهای ذهنی، جدال و بحث های فکری، مرور آرزوها و خواسته ها، وارسی افراد و تعیین شأن و جایگاه آنان تا تکرار پرسش و پاسخهای امتحانی، حساب و کتاب خریدها و هزینه ها … تا سخن گفتن با خدا، دعای خیر برای خود و دیگران، درد دل کردن با آفریدگار؛ بنابراین، مکالمات درونی شامل دو بخش متفاوت و مکمل است.
1- گفت وگو راجع به امور مادی و عینی؛ چه به دست آورده ام؟ با فلانی چه باید کرد؟ چه چیزی بخرم؟ چه معامله ای سود دارد؟ چگونه امتحان را بخوانم؟ چه حرفی به دوستم بزنم؟ … .
2- مکالمات در مورد معنویات و امور فرامادی؛ هستی چیست؟ چرا به دنیا آمده ام؟ چرا خدا من را دوست دارد؟ چرا باید نیکی کنم؟ چرا از مهربانی لذت می برم؟ … .
این دو بخش در عین حالی که از یکدیگر جدا به نظر می آیند، با یکدیگر ارتباط دارند و همدیگر را تکمیل می کنند.
اما نکته مهم تر، مکالمات درونی به ایجاد احساسات و سپس رفتار و عمل می انجامند. چنان که کسی در گفت وگوهای درونی به ضرورت یاری به دیگران برسد، در کارهای روزانه خویش یاری کردن بروز می کند یا بالعکس کسی در مکالمات درونی خویش به برتری منفعت شخصی برسد، از هیچ اقدامی برای رسیدن به آن دریغ نخواهد کرد.
به بیان دیگر، اگر مکالمات درونی صرفاً جدال ها، سخن ها، گفته ها، حرف هایی آدمی با خویش بود، چندان اهمیت و جایگاهی نداشت. آنچه موجب اهمیت مکالمات درونی می شود این که گفت وگوها، حرف های با خود و تصمیمات درونی به رفتار و اعمال عینی و واقعی می انجامد که زندگی جمعی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
ما با خود به این نتیجه می رسیم که محبت کردن به دیگران بی فایده است در نتیجه از مهرورزی در محیط های مختلف خودداری خواهیم کرد. اما اگر ما در مکالمات درونی با خود به یادآوری «به هر دست بدهی به همان دست می گیری»، برسیم قطعاً مهرورزی را ادامه می دهیم.
به این ترتیب، مکالمات درونی مادی یا فرامادی، هر یک می تواند دارای بار مثبت یا منفی باشد. از مکالمات درونی مثبت، رفتار و کردار مثبت حاصل می شود و مکالمات درونی منفی به رفتارهای تلخ و ناخوشایند می انجامد.
نتیجه بگیریم در جامعه شناسیمکالمات درونی مهم هستند و در خور توجه و بررسی می باشند، زیرا زندگی عینی و ملموس را تحت تأثیر قرار می دهند و منشأ رفتارهای اجتماعی هستند.
این که خانواده گروهی مهربان است و در میان اعضای یک شرکت به اندازه خانواده محبت جریان ندارد، یکی از دلایل آن تفاوت مکالمات درونی است که بین اعضای خانوادهبا اعضای شرکت وجود دارد.
مکتب کنش متقابل به ابعاد مختلف «خود» و مکالمات درونی پرداخته است و نحوه شکل گیری آن را مورد توجه قرار داده است. اما جای نقش مکالمات در بازیگری اجتماعی در محیط مختلف (شهر، مسجد،
بیمارستان…)، در این مکتب خالی است.
مثال: تفاوت دو استاد در نوع ارتباط با دانشجو، تفاوت دو پزشکدر برخورد با بیمار، تفاوت دو فروشنده در رابطه با مشتری … اگر مهربانانه رفتار می کنند یا خشن، اگر منصفانه عمل می کنند، اگر محترم، اگر پرانرژی، اگر خسته … یکی از دلایل اصلی نوع مکالمات درونی آنها با خویشتن است.
مکالمات درونی مثبت، خوش بینانه، همدلانه، منعطف … رفتاری را شکل می دهند که از مکالمات درونی منفی، بدبینانه، خصمانه، رقابتی … کاملاً متفاوت و جداست.
همان طور که روشن است مکالمات درونی در خلأ شکل نمی گیرند و پیچیدگی در صورت بندی آنان وجود دارد، ولی آنچه مهم است این که به افراد این آگاهی و هشدار داده شود که بسیاری از مواقع آنان تحت امور عینی و حال حاضر در جریان، رفتار و عمل نمی کنند. بلکه بر مبنای مکالمات درونی که آنان را به چه نتیجه ای ـ مثبت – منفی، منفعت فردی- جمعی، دل انگیز- خشن،
شادی– غم، نشاط- کلافگی … ـ رسانده باشد، در رویارویی با امور جاری عمل و اقدام می کنند.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
اسلام آباد- ایرنا- مدیرعامل سازمان گردشگری ایالت خیبرپختونخوا واقع در شمال غربی پاکستان گفت:در آینده نزدیک، تفاهم نامه ای با هدف رونق گردشگری و همکاری های فرهنگی، بین ایران و پاکستان امضا می شود.
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد
تهران - ایرنا - وزارت دفاع آمریکا کشته شدن یکی از سرباز خود را که در حملات هفته گذشته در شمال افغانستان مجروح و برای درمان به آلمان اعزام شده بود ؛ تایید کرد که به این ترتیب این نخستین تلفات ارتش آمریکا در سال جدید میلادی در جنگ افغانستان است.
افزایش 49 درصدی بدهی دولت هند در دوره نخست وزیری مودی
تهران- ایرنا- وزارت امور مالی هند در هشتیمن گزارش وضعیت بدهی دولت این کشور اعلام کرد، بدهی دولت هند از زمان به روی کار آمدن 'نارندرا مودی' به عنوان نخست وزیر کشور، در مقایسه با چهار و نیم سال گذشته، با افزایش 49 درصدی، به 82 میلیون لک روپیه (113 میلیارد و 479 میلیون دلار) رسید.
روسیه در طرحهای آب و برق   پاکستان سرمایه گذاری می‌کند
تهران- ایرنا- تارنمای یورو آسیا اعلام کرد بعد از عربستان، امارات و چین ،روسیه نیز برای سرمایه گذاری در حوزه آب و برق پاکستان اعلام آمادگی کرده است.
نگرانی از تداوم جنگ، بازخورد تیرگی افق مذاکرات صلح افغانستان
کابل - ایرنا - نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و گروه طالبان پس از چند دور مذاکره در ابوظبی و دوحه برای ادامه گفت و گو به توافق نرسیدند و هر دو طرف دیگری را به تداوم جنگ تهدید کردند که این احتمال بن بست در مذاکره ، نگرانی از ادامه جنگ را در جامعه افغانستان تشدید کرده است.
سیاست خارجی آمریکا در قبال هند،مبهم و پیچیده است
تهران- ایرنا- روزنامه اماراتی الاتحاد اعلام کرد سیاست خارجی 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا در قبال هندبسیار پیچیده و پرابهام است.
دادگاه عالی هند،دهلی نو را غیر قابل سکونت اعلام کرد
دهلی نو-ایرنا- دادگاه عالی هند ضمن ابراز نگرانی از آلودگی شدید هوا در دهلی نو اعلام کرد این شهر غیر قابل سکونت و به یک محفظه گاز تبدیل شده است .
مالزی حامی فلسطین و مخالف عادی سازی روابط  با رژیم صهیونیستی
کوالالامپور- ایرنا- دولت مالزی در اقدامی کم سابقه مانع از ورود ورزشکاران رژیم صهیونیستی به این کشور برای شرکت در یک مسابقات بین المللی شد که این امر باردیگر بر استقلال سیاست خارجی دولت ماهاتیر محمد درقبال بحران فلسطین ، مبنی بر اینکه تحت فشار صهیونیست ها درجهان قرارنمی گیرد و نیز مخالفت با عادی سازی روابط با اسرائیل، تاکید داشت.
چین به مقررات بین المللی دریاها پایبند باشد
تهران- ایرنا- 'جان ریچاردسون'، فرمانده عملیات دریایی آمریکا، ضمن تاکید بر رفت و آمد ایمن کشتی ها در مناطق مورد مناقشه دریای چین جنوبی و تنگه تایوان، از پکن خواست به مقررات بین المللی دریاها پایبند باشد و از رویارویی بپرهیزد.
طالبان دیداری در پاکستان با نماینده آمریکا نخواهد داشت
تهران - ایرنا - خبرگزاری پژواک افغانستان گزارش داد که به رغم اقدامات و تلاش های پاکستان، گروه طالبان امکان دیدار نمیاندگانش را با «زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا در موضوع صلح افغانستان، که گفته شده بود امکان دارد در پاکستان رخ دهد را رد کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
بی‌توجهی به آموزش‌ علت بروز مشکلات‌ زیست‌محیطی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اموزش‌های محیط زیستی به دانش‌اموزان گفت: دانش‌اموزان سفیران محیط زیست هستند.
اگر تخت جمشید در چین بود
شیراز-ایرنا- برخی فعالان فرهنگی و گردشگری کشور چین می گویند که اگر تخت جمشید در کشور خودشان قرار داشت به بهترین شکل از آن میراث‌داری و آن را سکوی پیشرفت کشورشان می کردند.
جاده‌های برفی گلستان- عکس
هوشمندسازی شهر‌ها به کمک هوای پایتخت می آید؟
موتورسواری متفاوت شهردار تهران
فردا؛ آغاز نام نویسی ششمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی کشور
روستا‌های خوزستان آب شرب ندارند
۳۸ کوهنورد گرفتار در کوه‌های لرستان نجات یافتند
بازدید هیئت فرهنگی چین از تخت جمشید
شرایط خاص بخشیده شدن اضافه خدمت سربازان
۲۹ دی ۵۷، راهپیمایی میلیونی در حمایت از امام
وجود 6 مرکز نگهداری از زنان معتاد در استان تهران