از مکالمات درونی انسان چه می‌دانید؟

00:00 ۲۹ روز و ۱۳ ساعت پیش افکار نیوز 51 0
از مکالمات درونی انسان چه می‌دانید؟

انسان در کنار سایر انسان‌ها به زندگی جمعی مشغول است و در این میان در وجود خویش نیز با «خود» روزگار می‌گذارند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مکالمات درونی به ایجاد احساسات و سپس رفتار و عمل می انجامند. چنان که کسی در گفت وگوهای درونی به ضرورت یاری به دیگران برسد، در کارهای روزانه خویش یاری کردن بروز می کند یا بالعکس کسی در مکالمات درونی خویش به برتری منفعت شخصی برسد، از هیچ اقدامی برای رسیدن به آن دریغ نخواهد کرد.
جامعه شناسی و مکالمات درونی آدمی با خویش گفت وگوی درونی دارد؛ چه در خلوت و چه در شلوغی و هیاهو، بخشی از زمان، تمرکز و حضور انسان صرف «خود» می شود. «خود» را به قضاوت می گیرد و از او تأیید کارش را می خواهد، با «خود» درگیر می شود و او را می رنجاند، به «خود» توجه می کند و
اعتماد به نفسخویش را بالا می برد و … .
1- با دیگران، در کنار دیگران زندگی می کند و به زندگیش معنا می بخشد.
2- با خود به گفت وگو می نشیند و هر آنچه هست و نیست را با خود معنا می کند.
با دیگران بودن را می توان وجه بیرونی اجتماعی بودن دانست و مکالمات درونی را بُعد درونی اجتماعی بودن به شمار آورد.
مکالمات درونی جنبه های مختلفی را شامل می شود؛ از جمله راز و نیازها با خویشتن، گفت وگوهای ذهنی، جدال و بحث های فکری، مرور آرزوها و خواسته ها، وارسی افراد و تعیین شأن و جایگاه آنان تا تکرار پرسش و پاسخهای امتحانی، حساب و کتاب خریدها و هزینه ها … تا سخن گفتن با خدا، دعای خیر برای خود و دیگران، درد دل کردن با آفریدگار؛ بنابراین، مکالمات درونی شامل دو بخش متفاوت و مکمل است.
1- گفت وگو راجع به امور مادی و عینی؛ چه به دست آورده ام؟ با فلانی چه باید کرد؟ چه چیزی بخرم؟ چه معامله ای سود دارد؟ چگونه امتحان را بخوانم؟ چه حرفی به دوستم بزنم؟ … .
2- مکالمات در مورد معنویات و امور فرامادی؛ هستی چیست؟ چرا به دنیا آمده ام؟ چرا خدا من را دوست دارد؟ چرا باید نیکی کنم؟ چرا از مهربانی لذت می برم؟ … .
این دو بخش در عین حالی که از یکدیگر جدا به نظر می آیند، با یکدیگر ارتباط دارند و همدیگر را تکمیل می کنند.
اما نکته مهم تر، مکالمات درونی به ایجاد احساسات و سپس رفتار و عمل می انجامند. چنان که کسی در گفت وگوهای درونی به ضرورت یاری به دیگران برسد، در کارهای روزانه خویش یاری کردن بروز می کند یا بالعکس کسی در مکالمات درونی خویش به برتری منفعت شخصی برسد، از هیچ اقدامی برای رسیدن به آن دریغ نخواهد کرد.
به بیان دیگر، اگر مکالمات درونی صرفاً جدال ها، سخن ها، گفته ها، حرف هایی آدمی با خویش بود، چندان اهمیت و جایگاهی نداشت. آنچه موجب اهمیت مکالمات درونی می شود این که گفت وگوها، حرف های با خود و تصمیمات درونی به رفتار و اعمال عینی و واقعی می انجامد که زندگی جمعی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
ما با خود به این نتیجه می رسیم که محبت کردن به دیگران بی فایده است در نتیجه از مهرورزی در محیط های مختلف خودداری خواهیم کرد. اما اگر ما در مکالمات درونی با خود به یادآوری «به هر دست بدهی به همان دست می گیری»، برسیم قطعاً مهرورزی را ادامه می دهیم.
به این ترتیب، مکالمات درونی مادی یا فرامادی، هر یک می تواند دارای بار مثبت یا منفی باشد. از مکالمات درونی مثبت، رفتار و کردار مثبت حاصل می شود و مکالمات درونی منفی به رفتارهای تلخ و ناخوشایند می انجامد.
نتیجه بگیریم در جامعه شناسیمکالمات درونی مهم هستند و در خور توجه و بررسی می باشند، زیرا زندگی عینی و ملموس را تحت تأثیر قرار می دهند و منشأ رفتارهای اجتماعی هستند.
این که خانواده گروهی مهربان است و در میان اعضای یک شرکت به اندازه خانواده محبت جریان ندارد، یکی از دلایل آن تفاوت مکالمات درونی است که بین اعضای خانوادهبا اعضای شرکت وجود دارد.
مکتب کنش متقابل به ابعاد مختلف «خود» و مکالمات درونی پرداخته است و نحوه شکل گیری آن را مورد توجه قرار داده است. اما جای نقش مکالمات در بازیگری اجتماعی در محیط مختلف (شهر، مسجد،
بیمارستان…)، در این مکتب خالی است.
مثال: تفاوت دو استاد در نوع ارتباط با دانشجو، تفاوت دو پزشکدر برخورد با بیمار، تفاوت دو فروشنده در رابطه با مشتری … اگر مهربانانه رفتار می کنند یا خشن، اگر منصفانه عمل می کنند، اگر محترم، اگر پرانرژی، اگر خسته … یکی از دلایل اصلی نوع مکالمات درونی آنها با خویشتن است.
مکالمات درونی مثبت، خوش بینانه، همدلانه، منعطف … رفتاری را شکل می دهند که از مکالمات درونی منفی، بدبینانه، خصمانه، رقابتی … کاملاً متفاوت و جداست.
همان طور که روشن است مکالمات درونی در خلأ شکل نمی گیرند و پیچیدگی در صورت بندی آنان وجود دارد، ولی آنچه مهم است این که به افراد این آگاهی و هشدار داده شود که بسیاری از مواقع آنان تحت امور عینی و حال حاضر در جریان، رفتار و عمل نمی کنند. بلکه بر مبنای مکالمات درونی که آنان را به چه نتیجه ای ـ مثبت – منفی، منفعت فردی- جمعی، دل انگیز- خشن،
شادی– غم، نشاط- کلافگی … ـ رسانده باشد، در رویارویی با امور جاری عمل و اقدام می کنند.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

اتحادیه مرغداران ایلام برای تنظیم قیمت پای کار بیاید
ایلام - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ایلام از اتحادیه مرغداران استان خواست با توجه به فعالیت کشتارگاه مرغ استان با راه اندازی مراکز عرضه مستقیم قیمت گوشت در تنظیم قیمت پای کار باشند.
پزشک نیست اما طبابت می کند
سنندج - ایرنا - پزشک نیست و شاید حتی یک جلد کتاب در مورد پزشکی و طبابت نیز نخوانده باشد اما روزانه ده ها نفر را ویزیت می کند، برایشان نسخه می پیچد و اعمال پزشکی بر روی آنها انجام می دهد.
کانادا پیگیر  سرنوشت خاشقجی
وزیر امور خارجه کانادا اعلام کرد که پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول بسته نشده است و کانادا خواهان تحقیقات شفاف و مورد اطمینان در این خصوص است.
پزشک نیست اما طبابت می کند
سنندج - ایرنا - پزشک نیست و شاید حتی یک جلد کتاب در مورد پزشکی و طبابت نیز نخوانده باشد اما روزانه ده ها نفر را ویزیت می کند، برایشان نسخه می پیچد و اعمال پزشکی بر روی آنها انجام می دهد.
یورش صهیونیست‌ها به کرانه باختری
نظامیان رژیم صهیونیستی ضمن یورش به مناطق مختلف کرانه باختری ۹ فلسطینی را بدون تفهیم اتهام بازداشت کردند.
سایه مرگ بیشتر بر سر مردان
تهران- ایرنا- مرگ خبر نمی کند، زن و مرد هم نمی شناسد، می آید، می برد و خداحافظ اما شکل مناسبات اجتماعی مانند کمیت و نوع اشتغال در ایران باعث شده که در بیشتر حوادث مرگ آور مثل سوختگی، تصادف رانندگی، نزاع، غرق شدگی، برق گرفتگی، گاز گرفتگی و سایر حوادث شغلی سهم مردان بیشتر باشد.
جشن بهارمهربانی در همه شهرهای کشور برگزار می شود
تهران -ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: به مناسبت میلاد خجسته پیامبراسلام(ص) جشن بهار مهربانی از 29 آبان تا 4 آذر در همه شهرهای کشور برگزارمی شود.
آماده باش فرمانده ارتش به نظامیان لبنانی
فرمانده ارتش لبنان بر لزوم هوشیاری و آمادگی نظامیان برای مقابله با چالش‌ها از جمله مقابله با نفوذ گروه‌های تروریستی تاکید کرد.
دبیر کمیته پدافند غیر عامل سازمان غذا و دارو منصوب شد
تهران- ایرنا- رئیس سازمان غذا و دارو در حکمی عباس مهدی زاده، سرپرست ارزیابی عملکرد این سازمان را با حفظ سمت به عنوان «دبیر کمیته پدافند غیر عامل» منصوب کرد.
بخت پایین ترامپ برای پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰
نتایج نظرسنجی اخیر دانشگاه کوینیپیاک نشان می‌دهد سیاست‌های اقتصادی رئیس‌جمهور آمریکا تاثیری در افزایش سطح محبوبیتش ندارد و احتمالا او شانس پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ را از دست می‌دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
بازگشایی بسته پیشنهادی قیمت خودرو در هیئت دولت- 246 روز تاخیر در شفاف‌سازی حقوق مدیران- جدال کارگران و کارفرمایان بر سر بقا
مطابق جدیدترین آمار از میزان تولید کالاهای منتخب صنعتی در شش ماهه نخست امسال شاهد افت تولید ۲۲ محصول صنعتی از میان ۳۱ کالا بوده‌است.
پنجمین دوره آیین «کتابگردی» فردا برگزار می شود
تهران -ایرنا- معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: پنجمین دوره آیین «کتابگردی» فردا- پنجشنبه یکم آذرماه- برگزار می شود.
شب عرض اندام ارسلان کامکار در کنسرت مانجین
تهران- ایرنا- ارکستر مانجین سه‌شنبه شب با اجرایی موفق توانست نام ارسلان کامکار را به عنوان یکی از شایسته‌ترین افراد برای رهبری ارکستر ملی مطرح کند.
نزاع و درگیری چند نوجوان به جنایت ختم شد
دلیل اختلالات فیس‌بوک و اینستاگرام چه بود؟
آغاز طرح کاهش آلودگی هوا از شنبه
۱۰ خوراکی «خونساز» از نظر طب سنتی
تنها بازمانده نسل غربی ˮدرنای سیبریˮ وارد کشور شد
هوای پایتخت ناسالم است
ارجاع فرزندان مادران زندانی به بهزیستی
قطع پای نوجوان در پی انفجار مین
کشته شدن سه نفر در تصادف خودروی پژو و سمند
میزان اوتیسم در پسران ۴ برابر دختران است