بگذر ز شکایتت شهروند - غلامرضا مالک زاده *

17:09 ۹۲ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 293 0
بگذر ز شکایتت شهروند - غلامرضا مالک زاده *

شیراز - ایرنا - راننده اتوبوس واحد، پُک بلندی به سیگار زد و دودش را به چهره مسافری که به سیگار کشیدن او هنگام رانندگی اعتراض کرده بود پاشید و گفت: دوست دارم سیگار بکشم، ناراحتی؟ پیاده شو با تاکسی برو.

ایرنا

مسافر معترض گفت که شکایت می کند. راننده دوباره دود سیگار را به سمت او فوت کرد و گفت: هیچ کاری نمی توانی بکنی، کسی به شکایتت رسیدگی نمی کند.
مسافران دیگر پادرمیانی کردند و مسافر معترض را از شکایت کردن پرهیز دادند و گفتند: مگر بیکاری که می خواهی شکایت کنی؟! مگر رسیدگی می شود؟ اصلا کجا باید شکایت کنی؟ نه تلفنی، نه سامانه شکایتی، نه هیچ سازوکاری...

** رئیس نمایندگی یک خودروساز داخلی با بی اعتنایی به مشتری که می گفت رنگ ماشینی که قرار بود به من تحویل بدهید خاکستری بوده نه سفید، پاسخ داد: برو خدا را شکر کن که همین هم گیرت آمده.
مشتری زیر لب گفت: به سازمان مربوط هم شکایت کردم که دست اندرکاران این سازمان گفتند کاری نمی شود کرد بروید با نمایندگی سازش کنید.

*** سراسر دروازه کازرون شیراز انباشته از اضافات میوه، دل و جگر مرغ، باله و سر ماهی و بوی گند زباله است که مغازه داران این محل برابر مغازه هایشان افکنده اند.
چند متر آن طرف تر اداره بهداشت، شعبه ای دارد.
یکی از معترضان به این اوضاع گفت: از بس شکایت کرده ایم، خسته شده ایم، اگر قرار بود به وضع نابسامان دروازه کازرون رسیدگی شود، بهداشت که همسایه این مکان است رسیدگی می کرد. مگر خود پرسنل این اداره از این جا رد نمی شوند؟ بوی گند به دماغشان نمی رسد؟
او ادامه داد: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفته اند با کسی در مورد بهداشت تعارف نداریم. اگر چنین است مامی گوییم بدون تعارف بفرمایید دروازه کازرون، هر چند همسایه این مکان هستید.
کم فروشی هم از همزادهای دروازه کازرون است اما مردم معترض نمی دانند از این وضع به کجا شکایت کنند.
مردم معترض می گویند: حتما خود مسئولان مربوط از جایی دیگر خرید می کنند که از وضع این محل اطلاع ندارند ولی می گویند اگر کسی شکایتی دارد، به ما اعلام کند اما این مسئولان نمی گویند که چرا خودشان شاکی این وضع نیستند؟

**** آموزشگاه رانندگی، پول اضافه از هنرجویان می خواهد. چرا؟ چون نرخ دستمزد مربیان بالا رفته است و این عزیزان با دستمزدهای قبلی کار نمی کنند.
آموزشگاه هم از راه دریافت پول اضافه از هنرجویانی که قبلا ثبت نام کرده اند و پول را نقدی داده اند، اضافه درخواست مربیان را می دهد و کسی هم نمی تواند اعتراضی کند. اصلا به کجا باید اعتراض کرد؟
یکی از هنرجویان نام منشور حقوق شهروندی را آورد که همه به او خندیدند.
*****
منشور حقوق شهروندی که تصویب و ابلاغ شد، برخی از مردم دلگرم شدند و گفتند از این پس رسیدگی به شکایات که بخشی از حقوق شهروندی است سریع تر و بهتر خواهد شد.
به نظر می رسد یکی از مواردی که در این منشور پیش بینی نشده، ضمانت اجرایی برآورده شدن حقوق شهروندی است.
می توان گفت اگر کسی در مواردی از رعایت نشدن حقوق شهروندی، شکایتی داشته باشد در برخی موارد نمی داند به کجا شکایت ببرد و دیگر اینکه مطمئن نیست رسیدگی می شود یا خیر.
روند طولانی رسیدگی به شکایات همچنان از مواردی است که نه تنها برآورنده حقوق شهروندان نیست بلکه خود عاملی برای زیرپا گذاشتن حقوق شهروندی شده است.
در بیشتر موارد چه مردم و چه دستگاه های رسیدگی کننده، شاکیان را به سازش و تعامل و چشم پوشی کردن و این موارد پند می دهند و قضیه زیر خاکستر نصیحت دفن می شود.
پند و تعامل بد نیست ولی همیشه نمی تواند جای قانون و حقوق شهروندی را بگیرد.
اگر بنا باشد با «یک جوری حل کردن» شکایت ها پشت دیوار زمان بماند، آیا نیازی به منشور حقوق شهروندی هست؟
حقوق شهروندی باید رعایت شود اما شهروندان باید بدانند دقیقا به کجا باید شکایت ببرند و همچنین مطمئن باشند که به شکایتشان رسیدگی می شود و این رسیدگی مشمول مرور زمان نمی شود.
نزد طراحان منشور حقوق شهروندی حتما ضرورتی حس شده که آن را تدوین و ابلاغ کرده اند اما به نظر می رسد در زمینه ضمانت اجرایی و چگونگی محقق شدن آن پیش بینی های لازم نشده است و مردم همچنان به پیگیری و توجه به حقوق شهروندی خود اعتنایی ندارند زیرا به قول خودشان بیکار نیستند و کفش آهنی ندارند و مهم تر از آن امیدی به رسیدگی ندارند.

* خبرنگار ایرنا در فارس


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

مراسم غسل کردن در حوض یخی!
اکثر کسانی که برای غسل وارد آب می‌شوند می‌گویند که پس از ورود به آن، ابتدا سرمای آب احساس می‌شود، ولی پس از چند لحظه بدنشان دیگر سرمای آب را حس نمی‌کند.
آیا بذر کتان باعث نازایی می‌شود؟
تخم کتان، دانه‌ای است که سرشار از مواد ضدالتهاب، اسید‌های چرب امگا ۳ فراوان است که می‌تواند تاثیرات مثبتی بر مشکلات هورمونی در خانم‌ها داشته باشد.
پای پاستا ریگاتونی با سس آووکادو
اگه اهل خوردن پاستا هستید، این روش خلاقانه پخت پاستا رو حتما می‌پسندید. ترکیبی از پاستا‌های لوله‌ای (ریگاتونی) با سس آووکادو و انواع پنیر است.
سوتی‌های فاحش و میلیاردی ستاره‌ها در فیلم‌هایشان
اشتباه‌های هنرپیشه‌ها دامنه بسیار گسترده‌ای دارد و از آنجایی که هنرپیشه‌های تراز اول در فیلم‌های بسیار پرهزینه‌ای حضور پیدا می‌کنند گاهی اوقات این اشتباه‌ها خرج‌های زیادی روی دست تهیه‌کننده و عوامل فیلم می‌گذارد.
گفتگو با بهمن کیارستمی، بهترین کارگردان جشنواره سینما حقیقت
«اکسُدوس» نام مستند بلندی از بهمن کیارستمی است که امسال در جشنواره‌ «سینماحقیقت»، جایزه‌ بهترین کارگردانی را دریافت کرد. در زبان یونانی، «اکسدوس» به معنی مهاجرت گروهی است و این مستند به سوژه‌ مهاجران افغانستانی در اردوگاه مهاجرتی امام رضا(ع) پرداخته است.
چگونه رابطه جنسی‌تان را رمانتیک‌تر کنید؟
شما و همسرتان روابط جنسی بسیار خوبی دارید، خوب می‌دانید چگونه همدیگر را راضی کنید و مطمئنا خاطرات داغ و جذاب زیادی با هم دارید. اما یک رابطه‌ی جنسی خوب همیشه هم لازم نیست به ارگاسم برسد. گاهی بهترین رابطه‌ی جنسی رابطه‌ای است که شما و همسرتان یک ارتباط هیجانی مطلوب و دوست داشتنی با هم برقرار می‌کنید.
جملاتی که پدران نباید به فرزندانشان بگویند
حرف پدر‌ها تاثیر زیادی روی فرزندان دارد، از این رو باید در بیان حرف هایشان محتاط‌تر باشند. برخی جملات از سم هم برای کودکان بدتر است به طوری که هرگز نباید آن‌ها را بشنوند.   اگر می‌خواهید بدانید که این جملات کدامند، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
پردرآمدترین شغل‌های دنیا در سال ۲۰۱۹
مهم‌ترین عامل برای داشتن یک زندگی خوب، داشتن شغلی با درآمد مناسب و کافی است. این روز‌ها در سر تاسر دنیا با مشکل بیکاری افراد تحصیلکرده مواجه هستیم؛ و این امر دقت در انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی را گوشزد می‌کند.
روش‌های خشک کردن گل‌های طبیعی
طبیعت را که نگاه کنید بیشتر درختان عریانند و بی‌برگ و بار. خیلی‌هایمان شاید در این فصل دلمان گل تازه بخواهد برای همین می‌رویم سراغ خرید گل‌های شاخه بریده. گاهی حتی با این مهمانان چند روزه انس می‌گیریم و نمی‌خواهیم به این زودی‌ها دورشان بریزیم پس دنبال راه‌حلی می‌گردیم برای خشک کردن و ماندگار کردن‌شان در خانه.
لیپی که یک بار باخته، دوباره به ایران رسید
پرجمعیت‌ترین کشور جهان، دارنده عنوان نخست اقتصاد دنیا، دشمن شماره یک تولید‌کنندگان داخلی با اجناس فیک و ارزان‌قیمت و قهرمان بلامنازع بازی‌های آسیایی. اینها شاید معروف‌ترین توصیفات ممکن از کشور چین نزد ما ایرانی‌ها باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان!
در ویدیوی زیر تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان را می‌بینید.
آقای شفر، استقلال، عابر بانک نیست
جذب گرو و نویمایر و هزینه‌های اضافی که استقلال بابت تمدید قرارداد شفر داد و البته دستمزدی که برای ساشا شفر در نظرگرفته شده درحال و روز اسفبار مالی کنونی استقلال بی‌اثر نیست.
بررسی لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران پایان یافت
چالش های شهر اهواز در یک نگاه
270 ساختمان مشابه پلاسکو در تهران شناسایی شده است
ایزوایکو به دانش ساخت انواع شناورها با استانداردهای بین المللی دست یافت
خراسان شمالی در اعطای وام اشتغال روستایی 10 پله بالا آمد
پرونده قضایی تخلف زیست محیطی در عسلویه بوشهر تشکیل شد
30 میلیون مترمکعب آب در سدهای گلستان ذخیره شد
شرایط خدمت سربازی در آستان قدس رضوی اعلام شد
حاشیه نشینی پرحاشیه
عزم دولتمردان تدبیر و امید در محرومیت زدایی از جنوب کرمان