بگذر ز شکایتت شهروند - غلامرضا مالک زاده *

17:09 ۱۷۸ روز پیش ایرنا 391 0
بگذر ز شکایتت شهروند - غلامرضا مالک زاده *

شیراز - ایرنا - راننده اتوبوس واحد، پُک بلندی به سیگار زد و دودش را به چهره مسافری که به سیگار کشیدن او هنگام رانندگی اعتراض کرده بود پاشید و گفت: دوست دارم سیگار بکشم، ناراحتی؟ پیاده شو با تاکسی برو.

ایرنا

مسافر معترض گفت که شکایت می کند. راننده دوباره دود سیگار را به سمت او فوت کرد و گفت: هیچ کاری نمی توانی بکنی، کسی به شکایتت رسیدگی نمی کند.
مسافران دیگر پادرمیانی کردند و مسافر معترض را از شکایت کردن پرهیز دادند و گفتند: مگر بیکاری که می خواهی شکایت کنی؟! مگر رسیدگی می شود؟ اصلا کجا باید شکایت کنی؟ نه تلفنی، نه سامانه شکایتی، نه هیچ سازوکاری...

** رئیس نمایندگی یک خودروساز داخلی با بی اعتنایی به مشتری که می گفت رنگ ماشینی که قرار بود به من تحویل بدهید خاکستری بوده نه سفید، پاسخ داد: برو خدا را شکر کن که همین هم گیرت آمده.
مشتری زیر لب گفت: به سازمان مربوط هم شکایت کردم که دست اندرکاران این سازمان گفتند کاری نمی شود کرد بروید با نمایندگی سازش کنید.

*** سراسر دروازه کازرون شیراز انباشته از اضافات میوه، دل و جگر مرغ، باله و سر ماهی و بوی گند زباله است که مغازه داران این محل برابر مغازه هایشان افکنده اند.
چند متر آن طرف تر اداره بهداشت، شعبه ای دارد.
یکی از معترضان به این اوضاع گفت: از بس شکایت کرده ایم، خسته شده ایم، اگر قرار بود به وضع نابسامان دروازه کازرون رسیدگی شود، بهداشت که همسایه این مکان است رسیدگی می کرد. مگر خود پرسنل این اداره از این جا رد نمی شوند؟ بوی گند به دماغشان نمی رسد؟
او ادامه داد: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفته اند با کسی در مورد بهداشت تعارف نداریم. اگر چنین است مامی گوییم بدون تعارف بفرمایید دروازه کازرون، هر چند همسایه این مکان هستید.
کم فروشی هم از همزادهای دروازه کازرون است اما مردم معترض نمی دانند از این وضع به کجا شکایت کنند.
مردم معترض می گویند: حتما خود مسئولان مربوط از جایی دیگر خرید می کنند که از وضع این محل اطلاع ندارند ولی می گویند اگر کسی شکایتی دارد، به ما اعلام کند اما این مسئولان نمی گویند که چرا خودشان شاکی این وضع نیستند؟

**** آموزشگاه رانندگی، پول اضافه از هنرجویان می خواهد. چرا؟ چون نرخ دستمزد مربیان بالا رفته است و این عزیزان با دستمزدهای قبلی کار نمی کنند.
آموزشگاه هم از راه دریافت پول اضافه از هنرجویانی که قبلا ثبت نام کرده اند و پول را نقدی داده اند، اضافه درخواست مربیان را می دهد و کسی هم نمی تواند اعتراضی کند. اصلا به کجا باید اعتراض کرد؟
یکی از هنرجویان نام منشور حقوق شهروندی را آورد که همه به او خندیدند.
*****
منشور حقوق شهروندی که تصویب و ابلاغ شد، برخی از مردم دلگرم شدند و گفتند از این پس رسیدگی به شکایات که بخشی از حقوق شهروندی است سریع تر و بهتر خواهد شد.
به نظر می رسد یکی از مواردی که در این منشور پیش بینی نشده، ضمانت اجرایی برآورده شدن حقوق شهروندی است.
می توان گفت اگر کسی در مواردی از رعایت نشدن حقوق شهروندی، شکایتی داشته باشد در برخی موارد نمی داند به کجا شکایت ببرد و دیگر اینکه مطمئن نیست رسیدگی می شود یا خیر.
روند طولانی رسیدگی به شکایات همچنان از مواردی است که نه تنها برآورنده حقوق شهروندان نیست بلکه خود عاملی برای زیرپا گذاشتن حقوق شهروندی شده است.
در بیشتر موارد چه مردم و چه دستگاه های رسیدگی کننده، شاکیان را به سازش و تعامل و چشم پوشی کردن و این موارد پند می دهند و قضیه زیر خاکستر نصیحت دفن می شود.
پند و تعامل بد نیست ولی همیشه نمی تواند جای قانون و حقوق شهروندی را بگیرد.
اگر بنا باشد با «یک جوری حل کردن» شکایت ها پشت دیوار زمان بماند، آیا نیازی به منشور حقوق شهروندی هست؟
حقوق شهروندی باید رعایت شود اما شهروندان باید بدانند دقیقا به کجا باید شکایت ببرند و همچنین مطمئن باشند که به شکایتشان رسیدگی می شود و این رسیدگی مشمول مرور زمان نمی شود.
نزد طراحان منشور حقوق شهروندی حتما ضرورتی حس شده که آن را تدوین و ابلاغ کرده اند اما به نظر می رسد در زمینه ضمانت اجرایی و چگونگی محقق شدن آن پیش بینی های لازم نشده است و مردم همچنان به پیگیری و توجه به حقوق شهروندی خود اعتنایی ندارند زیرا به قول خودشان بیکار نیستند و کفش آهنی ندارند و مهم تر از آن امیدی به رسیدگی ندارند.

* خبرنگار ایرنا در فارس


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

اصلاح‌طلبان برای چه ‌کسی شرط می‌گذارند؟
«معلوم نیست که در صورت محقق‌نشدن شرط اصلاح‌طلبان و شرکت‌نکردن آنها در انتخابات تغییری در روند برگزاری انتخابات رخ خواهد داد یا خیر؟ تجربه نشان داده است که در صورت شرکت‌نکردن اصلاح‌طلبان، انتخابات برگزار می‌شود و از قضا نیروهای اصولگرا و حتی اصولگرایان تندرو روی کار می‌آیند.»
16 محموله جهاد کشاورزی استان مرکزی به مناطق سیل زده ارسال شد
اراک- ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: 16 محموله از کمک های سازمان جهاد کشاورزی این استان برای کمک به مردم مناطق سیل زده به استان های لرستان و خوزستان ارسال شد.
چقدر هموفیلی ها را دریافته ایم؟
تهران- ایرنا- دیشب 2 نماد پایتخت به رنگ قرمز درآمده بودند تا یادآوری از روز جهانی بیماران هموفیلی و نیز تلنگری باشد برای ما که چقدر تاکنون به یاد این دسته از بیماران بوده ایم؟ کسانی که غیر از تحمل مستمر درد، هزینه های درمانشان نیز گران است.
سامانه بارشی ظهر جمعه از پلدختر خارج می شود
پلدختر - ایرنا- مدیر کل هواشناسی استان لرستان با اشاره به آغاز بارش های بهاری در شهرستان پلدختر، گفت: این بارش ها ادامه دارد اما ظهر جمعه/فردا/ سامانه بارشی از منطقه خارج می شود.
نماینده مجلس: اهالی رباط کریم معضل پرداخت عوارضی دارند
تهران- ایرنا- نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی گفت: دریافت عوارض در محل عوارضی اول مستقر در آزادراه تهران-ساوه برای ساکنان شهرستان های رباط کریم و بهارستان به معضل تبدیل شده است.
روستاییان سیل زده «چم رستمیان» پلدختر هیچ کمکی نگرفته اند
پلدختر - ایرنا - سیل 12 فروردین جاری در پلدختر خسارت های سنگین و فراوانی به روستاهای حاشیه و پایین دست رودخانه های کشکان و سیمره وارد کرد؛ «چم رستمیان» از جمله این روستاها است.
770 راس دام در سیل پلدختر تلف شد
پلدختر- ایرنا- رئیس شبکه دامپزشکی پلدختر با اشاره به اینکه در حال ارزیابی خسارت های سیل هستیم، گفت: بر اساس آخرین گزارش ها، 700 راس دام سبک و 70 راس دام سنگین در اثر سیل تلف شدند؛ 9 راس از این تعداد معدوم سازی شدند.
آیین نکوداشت پرفسور لگنهاوزن در قم برگزار شد
قم- ایرنا- آیین نکوداشت علمی پرفسور محمد لگنهاوزن روز پنجشنبه در موسسه آموزشی، پژوهشی امام خمینی(ره) قم برگزار شد.
کرمانی ها سیستم تصفیه آب سیار حمیدیه را راه اندازی کردند
کرمان - ایرنا - با تلاش متخصصان شرکت آب و فاضلاب استان کرمان و تأمین اعتبار توسط ستاد معین، سیستم تصفیه آب سیار شهرستان حمیدیه در استان خوزستان با ظرفیت تصفیه روزانه 80 هزار لیتر راه اندازی شد.
استاندار تهران: سرانه بیمارستانی غرب استان فاجعه است
تهران- ایرنا- «انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران در جلسه شورای اداری شهرستان رباط کریم با اشاره به سرانه بیمارستانی غرب استان به میزان 0.6 تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت، آن را یک فاجعه خواند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
مجبور باشیم «اینستاگرام» را فیلتر خواهیم کرد
معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: دولت اگر مسیری پیش رو دارد به جز فیلترینگ اینستاگرام این شیوه را در پیش بگیرد و روی فعالیت‌های اینستاگرام اعمال حاکمیت کند؛ چنانچه مسیری برای نظارت وجود ندارد، مجبورخواهیم شد اینستاگرام را فیلتر کنیم.
پالایشگاه های هند از اوپک، مکزیک و آمریکا نفت می خرند
دهلی نو-ایرنا- مقامات آگاه اعلام کردند که در صورت تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه آینده، پالایشگاه های هندی قصد دارند سفارشات نفتی خود را از دیگر کشورهای عضو سازمان اوپک، مکزیک و آمریکا افزایش دهند.
16 محموله جهاد کشاورزی استان مرکزی به مناطق سیل زده ارسال شد
چقدر هموفیلی ها را دریافته ایم؟
سامانه بارشی ظهر جمعه از پلدختر خارج می شود
نماینده مجلس: اهالی رباط کریم معضل پرداخت عوارضی دارند
روستاییان سیل زده «چم رستمیان» پلدختر هیچ کمکی نگرفته اند
770 راس دام در سیل پلدختر تلف شد
آیین نکوداشت پرفسور لگنهاوزن در قم برگزار شد
کرمانی ها سیستم تصفیه آب سیار حمیدیه را راه اندازی کردند
استاندار تهران: سرانه بیمارستانی غرب استان فاجعه است
طرح 'هر دهیاری یک همراهی' برای کمک به روستاهای سیل زده