بگذر ز شکایتت شهروند - غلامرضا مالک زاده *

17:09 ۲۶ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 171 0
بگذر ز شکایتت شهروند - غلامرضا مالک زاده *

شیراز - ایرنا - راننده اتوبوس واحد، پُک بلندی به سیگار زد و دودش را به چهره مسافری که به سیگار کشیدن او هنگام رانندگی اعتراض کرده بود پاشید و گفت: دوست دارم سیگار بکشم، ناراحتی؟ پیاده شو با تاکسی برو.

ایرنا

مسافر معترض گفت که شکایت می کند. راننده دوباره دود سیگار را به سمت او فوت کرد و گفت: هیچ کاری نمی توانی بکنی، کسی به شکایتت رسیدگی نمی کند.
مسافران دیگر پادرمیانی کردند و مسافر معترض را از شکایت کردن پرهیز دادند و گفتند: مگر بیکاری که می خواهی شکایت کنی؟! مگر رسیدگی می شود؟ اصلا کجا باید شکایت کنی؟ نه تلفنی، نه سامانه شکایتی، نه هیچ سازوکاری...

** رئیس نمایندگی یک خودروساز داخلی با بی اعتنایی به مشتری که می گفت رنگ ماشینی که قرار بود به من تحویل بدهید خاکستری بوده نه سفید، پاسخ داد: برو خدا را شکر کن که همین هم گیرت آمده.
مشتری زیر لب گفت: به سازمان مربوط هم شکایت کردم که دست اندرکاران این سازمان گفتند کاری نمی شود کرد بروید با نمایندگی سازش کنید.

*** سراسر دروازه کازرون شیراز انباشته از اضافات میوه، دل و جگر مرغ، باله و سر ماهی و بوی گند زباله است که مغازه داران این محل برابر مغازه هایشان افکنده اند.
چند متر آن طرف تر اداره بهداشت، شعبه ای دارد.
یکی از معترضان به این اوضاع گفت: از بس شکایت کرده ایم، خسته شده ایم، اگر قرار بود به وضع نابسامان دروازه کازرون رسیدگی شود، بهداشت که همسایه این مکان است رسیدگی می کرد. مگر خود پرسنل این اداره از این جا رد نمی شوند؟ بوی گند به دماغشان نمی رسد؟
او ادامه داد: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفته اند با کسی در مورد بهداشت تعارف نداریم. اگر چنین است مامی گوییم بدون تعارف بفرمایید دروازه کازرون، هر چند همسایه این مکان هستید.
کم فروشی هم از همزادهای دروازه کازرون است اما مردم معترض نمی دانند از این وضع به کجا شکایت کنند.
مردم معترض می گویند: حتما خود مسئولان مربوط از جایی دیگر خرید می کنند که از وضع این محل اطلاع ندارند ولی می گویند اگر کسی شکایتی دارد، به ما اعلام کند اما این مسئولان نمی گویند که چرا خودشان شاکی این وضع نیستند؟

**** آموزشگاه رانندگی، پول اضافه از هنرجویان می خواهد. چرا؟ چون نرخ دستمزد مربیان بالا رفته است و این عزیزان با دستمزدهای قبلی کار نمی کنند.
آموزشگاه هم از راه دریافت پول اضافه از هنرجویانی که قبلا ثبت نام کرده اند و پول را نقدی داده اند، اضافه درخواست مربیان را می دهد و کسی هم نمی تواند اعتراضی کند. اصلا به کجا باید اعتراض کرد؟
یکی از هنرجویان نام منشور حقوق شهروندی را آورد که همه به او خندیدند.
*****
منشور حقوق شهروندی که تصویب و ابلاغ شد، برخی از مردم دلگرم شدند و گفتند از این پس رسیدگی به شکایات که بخشی از حقوق شهروندی است سریع تر و بهتر خواهد شد.
به نظر می رسد یکی از مواردی که در این منشور پیش بینی نشده، ضمانت اجرایی برآورده شدن حقوق شهروندی است.
می توان گفت اگر کسی در مواردی از رعایت نشدن حقوق شهروندی، شکایتی داشته باشد در برخی موارد نمی داند به کجا شکایت ببرد و دیگر اینکه مطمئن نیست رسیدگی می شود یا خیر.
روند طولانی رسیدگی به شکایات همچنان از مواردی است که نه تنها برآورنده حقوق شهروندان نیست بلکه خود عاملی برای زیرپا گذاشتن حقوق شهروندی شده است.
در بیشتر موارد چه مردم و چه دستگاه های رسیدگی کننده، شاکیان را به سازش و تعامل و چشم پوشی کردن و این موارد پند می دهند و قضیه زیر خاکستر نصیحت دفن می شود.
پند و تعامل بد نیست ولی همیشه نمی تواند جای قانون و حقوق شهروندی را بگیرد.
اگر بنا باشد با «یک جوری حل کردن» شکایت ها پشت دیوار زمان بماند، آیا نیازی به منشور حقوق شهروندی هست؟
حقوق شهروندی باید رعایت شود اما شهروندان باید بدانند دقیقا به کجا باید شکایت ببرند و همچنین مطمئن باشند که به شکایتشان رسیدگی می شود و این رسیدگی مشمول مرور زمان نمی شود.
نزد طراحان منشور حقوق شهروندی حتما ضرورتی حس شده که آن را تدوین و ابلاغ کرده اند اما به نظر می رسد در زمینه ضمانت اجرایی و چگونگی محقق شدن آن پیش بینی های لازم نشده است و مردم همچنان به پیگیری و توجه به حقوق شهروندی خود اعتنایی ندارند زیرا به قول خودشان بیکار نیستند و کفش آهنی ندارند و مهم تر از آن امیدی به رسیدگی ندارند.

* خبرنگار ایرنا در فارس


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

حرفِ دل، حرفِ حساب (۲۱۱)
یک جمله و سخن تاثیر گذار و شنیدنی لزومی ندارد که حتما توسط یک نویسنده، فیلسوف، دانشمند یا انسان مشهور و شناخته شده‌ای گفته شود، گاهی جملاتی ساده و خودمانی که گوینده و نویسنده‌ی آن‌ها در حریم کوچک و دوست داشتنی خود و اکانت توئیترش می‌نویسد و فرد مشهوری هم نیست، ولی جمله اش خیلی تاثیر گذار‌تر از هزاران جمله دیگر است.
این ماجرا‌های واقعی را می‌توان تبدیل به فیلم کرد!
گاهی اوقات ماجرا‌هایی در زندگی واقعی پیش می‌آید که به سختی می‌توان باورشان کرد، مثل اینکه یک بازیگر زن عاشق یک مرد معتاد بی خانمان شود و با هم ازدواج کنند، یا زنی دختر معلولی را به فرزندی بگیرد که در آینده یک ورزشکار مشهور شود.
شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی؛ نون سنگک بدون سنگ
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
فوکوس؛ «سیستینوزیس»، یک بیماری خیلی خاص
در اولین قسمت از برنامه «فوکوس» به سراغ یک بیماری فوق العاده خاص رفته ایم. «سیستینوزیس» یک اختلال نادر ژنتیکی است که اثرات منفی نیز بر روی سیستم‌های بدن مخصوصاً کلیه‌ها و چشم‌ها دارند و اگر دیالیز و یا پیوند کلیه نشوند، زنده نخواهند ماند. پای صحبت های این عزیزان می‌نشینیم.
بیوگرافی آن ماری سلامه، «ساره» حوالی پاییز
آن ماری سلامه بازیگر لبنانی است که در سریال حوالی پاییز نقش آفرینی کرد. در ادامه این مطلب بیوگرافی و عکس‌های اورا ببینید.
زمان نشست خبری برانکو و جلالی اعلام شد
زمان نشست خبری سرمربیان دو تیم پرسپولیس و پیکان اعلام شد.
گزارش تمرین تیم امید
آخرین تمرین تیم فوتبال امید قبل از اعزام به عمان ظهر امروز برگزار شد.
باقری دروازه بان جدید پرسپولیس شد!
تیم فوتبال پرسپولیس تمرین امروز شنبه خود را در حالی انجام داد که مربی سرخپوشان در بازی فوتبال، درون دروازه ایستاد.
ویدال در تلاش برای حضور مجدد در کالچو
رسانه‌ها می‌گویند آرتورو ویدال از حضور در بارسلونا پشیمان است و راهی برای حضور مجدد در فوتبال ایتالیا را دنبال می‌کند.
واکنش نیمار به بازگشت احتمالی به بارسلونا
مهاجم پاری سن ژرمن نسبت به بازگشت احتمالی‌اش به بارسلونا واکنش نشان داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
جشنواره انار 24 آذر در کاخ نیاوران برگزار می شود
تهران -ایرنا- جشنواره انار استان های غربی کشور برای نخستین بار از 24 آذرماه امسال قرار است در کاخ موزه نیاوران واقع در پایتخت برگزار شود.
سرمایه گذاری خارجی 78 درصد در خراسان جنوبی افزایش یافت
بیرجند - ایرنا - مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: سرمایه گذاری خارجی جذب شده از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون 78 درصد در این استان رشد داشته است.
نوبخت: حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیش از سال‌های ۹۶ و ۹۷ افزایش خواهد یافت
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را رعایت خواهد کرد گفت: در سال ۹۸ میزان افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از سال های ۹۶ و ۹۷ خواهد بود.
بازدید گردشگران آلمانی از قشم افزایش پیدا کرده است
جابجایی نزدیک به 7 میلیون مسافر از راه‌آهن تهران در 7 ماه
تالاب کانی برازان مهاباد میزبان 10 هزار پرنده مهاجر است
رویکرد اصلی بودجه 98 کشور به بخش فرهنگی است
جریمه شدن خودروهای بدون معاینه فنی در اختیار پلیس
پیش بینی قطعی وقوع گرد و غبار در مرحله تحقیقاتی است
آتش سوزی در منابع طبیعی امسال 35 درصد کاهش یافت
گلخانه هواکشت زعفران در ارومیه افتتاح شد
تونس برای توسعه مناسبات علمی با ایران اعلام آمادگی کرد
پیکرمعاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی در اصفهان تشییع شد