انتخابات، موضوع اول مطبوعات افغانستان

16:58 ۱۸۳ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 157 0
انتخابات، موضوع اول مطبوعات افغانستان

کابل - ایرنا - سرخط و محتوای اغلب روزنامه های روز دوشنبه افغانستان بعد از دو روز تعطیلی به خاطر برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان متمرکز بر همین رخداد مهم سیاسی سال جاری این کشور بود و«وجد بابت شرکت گسترده مردم» و «انتقاد از نارسایی کمیسیون انتخابات» چکیده مطالب نشر یافته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا ؛ روزنامه «افغانستان ما» در شماره امروز مشارکت چهار میلیونی مردم را در انتخابات برجسته کرد و در مطالبی جداگانه با عناوین «پیام های مشارکت مردم درانتخابات» ،«مردم سنگ ‌تمام گذاشتند» ،« مشارکت سیاسی با توجه به فاکتور سرمایه اجتماعی
انتخابات» و « گامی بسوی فردای روشن» همه صفحات را به این رخداد مهم اختصاص داد.
در سرمقاله این روزنامه آمده است : « شهروندان افغانستان با حضور پرشور و گسترده شان در انتخابات پارلمانی ثابت ساختند که حاضرند برای نهادینه شدن آرزوهای تاریخی شان مثل همیشه فداکار و راست قامت بمانند.»
این مطلب افزوده است که استقبال بی نظیر مردم به رغم احتمال تهدیدات از جانب مخالفان افغانستان، بیانگر این است که این مردم را دیگر نمی توان به راحتی تسلیم خواسته های غیر دموکراتیک ساخت.
در انتها می خوانیم که حضور گسترده مردم هم در فرآیند رأی دهی و هم در هماهنگی و همکاری با کارمندان انتخاباتی و نیروهای امنیتی کشور ستودنی است و رشد و نهادینه شدن ارزش ها و روش های دموکراتیک را در افغانستان نوید می دهد و به راستی که مردم افغانستان همیشه نقش خود را به خوبی ایفا کرده اند و تا آن جا که مربوط به مسئولیت جمعی آنان در پروسه انتخابات بود، خوب درخشیدند. اما این که پس از سپری شدن این آزمون ملی، این وظیفه و تکلیف کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان است که از آرای مردم به خوبی نظارت و صیانت کند و به صورت کاملا عادلانه و شفاف به شکایت ها رسیدگی به موقع نماید.
روزنامه « 8 صبح » هم مطالبی را با عنوان «رضایت نسبی رای‌ دهند‌گان از کار کمیسیون انتخابات» ؛ « ناامنی و مشکلات تکنیکی انتخابات را در غرب کشور با چالش روبه ‌رو ساخت» ، « نهادهای ناظر کمیسیون مستقل انتخابات را به سوء مدیریت متهم کردند» و «تغییر معیارهای مشروعیت» نشر داده است.
این روزنامه در سرمقاله امروز خود زیر عنوان « مردم به ارزش‌های جمهوری باور دارند» نوشت : دیروز هم مثل روز شنبه مردم افغانستان از انتخابات پارلمانی استقبال کردند.
رأی‌ دهند‌گانی که به دلیل ضعف مدیریت کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه نتوانسته بودند، ‌رأی‎‌ بدهند، دیروز رأی دادند. صف‌های طولانی رأی‌گیری حتی در روز دوم برگزاری انتخابات نشان می‌دهد که مردم افغانستان اگر فرصت داشته باشند، در انتخابات‌ها شرکت می‌کنند.
در ادامه آورده است: مردم افغانستان با حضور گسترده در پای صندوق‌های رأی ثابت کردند که خودشان را مالک قدرت سیاسی و صلاحیت قانون‌گذاری می‌دانند و این صلاحیت و مالکیت را از طریق انتخابات به نمایند‌گانی که خود برمی‌گزینند، می‌سپارند.
8 صبح در سرمقاله خود افزوده است : بازنده ‌ی سیاسی انتخابات پارلمانی افغانستان طالبان بودند و حضور گسترده مردم افغانستان در پای صندوق‌های رأی بیانگر آن است که نظام اجتماعی مطلوب طالبان و افکار سیاسی آنان دیگر در افغانستان جا ندارد.
و ادامه داده که مشروعیت سیاسی در افغانستان امروز از انتخابات می‌آید. البته مشروعیت سیاسی در این دیار معیارهای دیگری هم دارد‌، اما انتخابات اخیر پارلمانی نشان داد که انتخابات هم معیار مهمی است و بدون مشروعیت انتخاباتی هیچ گروهی نمی‌تواند ادعای حضور سیاسی در افغانستان امروزی کند.
این سرمقاله با این پارگراف تمام می شود که مدیران ارشد کمیسیون انتخابات نتوانستند انتظارهای حداقلی را برآورده کنند. حال بر کمیسیون شکایات انتخاباتی است که ضعف‌ها را جبران کند. این کمیسیون باید به صورت حرفه‌ای و دقیق به شکایات رأی‌دهند‌گان، ‌نامزدان، تشکل‌ها، ناظران و مشاهدان ترتیب اثر بدهد تا عدالت انتخاباتی برقرار شود. کمیسیون شکایات انتخاباتی در این مرحله، وظیفه‌ دشواری به دوش دارد و باید با دقت تمام تصمیم بگیرد.
روزنامه «ماندگار» از دیگر روزنامه های پر تیراژ افغانستان است و امروز سرخط « انتخابات دو روزه ی مجلس نمایند‌گان پایان یافت » را برگزیده است .
عنوان سرمقاله را « انتخابات بازهم افتضاح» انتخاب کرده و در این مطالب آورده است : مواردی که در مورد برگزاری انتخابات گمان برده می شد، در دو روز انتخابات انجام شد و کمیسیون انتخابات شاید از روی عمد و شاید هم به دلیل کم تجربگی مسوولان و بی برنامگی های متداوم نتوانست شفافیت و عدالت را در انتخابات عملی سازد.
در ادامه می خوانیم : حالا پس از برگزاری چنین انتخاباتی چه باید گفت؟ آیا نتایج آن مورد حمایت مردم و نامزدان شکست خورده واقع خواهد شد یا این که برعکس، نتایج زمینه ساز بحران تازه انتخاباتی می شود؟ این پرسش نگران کننده وقتی پاسخ می یابد که موضع کمیسیون و نوع بررسی و اعلام نتایج مشخص شود .اگر کمیسیو ن های انتخابات و شکایات بتوانند آرای سره را از ناسره تا حدود معقولی جدا کنند، شاید نتایج انتخابات در میان اما و اگرهای فراوان از سوی مردم و نامزدان شکست خورده از سرناچاری مورد تایید قرار گیرد.
در مطالب دیگری در این روزنامه با عنوان « رای به پایان نا امیدی » نوشته شده است : انتخابات مجلس نمایند‌گان افغانستان پس از سه‌ سال و شش ماه تأخیر بامداد 28 مهر با مراجعه مردم به بیش از پنج ‌هزار و 100 مرکز رای‌ دهی در 32 استان به استثنای غزنی و قندهار برگزار شد و این روند به نسبت مشکلات «فنی» و «امنیتی» در برخی از مراکز در دور دوم هم ادامه یافت.
در بخش دیگر همین مطلب آمده است: انتخابات های افغانستان هیچ گاه پایان خوشی برای مردم نداشته و باعث شده که همواره از میزان پایین اعتماد مردم به این روند صحبت شود. انتخابات اخیر ریاست جمهوری و ناکارآمدی مسوولان حکومت وحدت ملی برآمده از آن ذهن را به سمت میزان بالای نارضایتی مردم از انتخابات می کشاند و نگرانی های زیادی از حضور کمرنگ آنان مطرح می شد. انتخابات مجلس نمایند گان پر از انتقادها و ادعاهای تقلب و سوء مدیریتی کمیسیون انتخابات و حکومت که باعث تمدید یک روزه رأی دهی و ثبت هزاران شکایت شد و گذشته از مشکلات موجود در این روند اما موانع سد راه مردم برای اشتراک در این پروسه نشد و شهروندانی که ثبت نام کرده بودند و صادقانه می خواستند نمایند گان خود را انتخاب کنند، با شور و اشتیاق فراوانی پای صندوق های رأی رفتند.
این روزنامه نیز مطالب امروزش همگی بر انتخابات و اخبار آن تمرکز داشت و خبرهایی با سرخط « کمیته مصونیت خبرنگاران : گزارش‌دهی رسانه‌ها از انتخابات بی‌ نظیر بود» ، « چهار ناظر انتخاباتی در بلخ کشته شد» و « قدردانی یوناما از مردم و کمیسیون انتخابات» را نشر داده است.
روزنامه « آرمان ملی » هم با انتشار مطالبی با عناوین « انتخابات با اراده کامل مردم و نارسایی‌های کمیسیون برگزار شد» و « سه میلیون نفر در روز اول انتخابات مجلس رای دادند» تلاش کرده است امروز ضمن تقدیر از مردم برای حضور شجاعانه پای صندوق های رای با اشاره به کاستی ها و نارسایی های برآمده از سوء مدیریت مسئولان برگزاری انتخابات ؛ به ضرورت کسب تجربه برای جلوگیری از تکرار پرداخته باشد.
دیگر نشریه ای که امروز انتخابات محور مطالبش بود ، روزنامه پشتون زبان «مسیر» بود که سرخط « انتخابات مجلس با وجود کاستی ها با استقبال گرم مردم مواجه شد» را در نیم صفحه اول خود زده بود.
«کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی : پنج هزار شکایت ثبت شده است» ؛ « رئیس کمیسیون انتخابات: برخی از زورمندان در روند انتخابات دخالت کرده اند» و « اشتراک گسترده مردم در انتخابات سازمان ملل را خرسند کرده است» از دیگر اخبار مرتبط با انتخابات شنبه و یکشنبه افغانستان بود.
بعد از سقوط حکومت طالبان در سال 1380خورشیدی و با سه سال تاخیر از مهلت قانونی آخرین دوره مجلس ؛ طی روزهای شنبه و یکشنبه 28 و 29 مهر ماه جاری انتخابات سومین دوره مجلس نمایندگان افغانستان در 32 استان از مجموع 34 استان افغانستان این کشور برگزار شد.
واجدین شرایط رای دادن در افغانستان که آمار کلی آنها نامشخص است و تنها از روی افرادی که برای رای دادن قبل از برگزاری انتخابات ثبت نام کرده اند شناخته می شوند ؛ در این دوره از میان بیش از دو هزار و 500 نامزد قرار است 250 نماینده را راهی مجلس کنند.
بنا به گزارش کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان حدود هشت میلیون و 800 هزار واجد شرایط برای مشارکت در انتخابات ثبت نام کرده اند که تا ظهر روز دوم انتخابات حدود چهار میلیون تن از این افراد آرای خود را به صندوق های رای انداختند.
آساق*1104**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جبران کم‌بارشی دوسال گذشته با بارندگی‌ ۷ ماه اخیر
همه استان‌های کشور اولین ماه سال نو را با بارش باران گذراندند. رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بارش‌های فروردین ۹۸، ۳۶ درصد بارش یک سال زراعی را تامین کرد، گفت: بارش‌های هفت ماه گذشته کم‌بارشی دو سال قبل را جبران کرد.
پیش‌بینی سندرز از عاقبت ترامپ در انتخابات آینده
برنی سندرز سناتور برجسته آمریکایی در سخنانی گفت، من مطمئن هستم که دونالد ترامپ در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا پیروز نخواهد شد.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران مطرح کرد:

توزیع نهاده‌های دامی در کشور بر پایه دلالی
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران ابراز عقیده کرد؛ توزیع نهاده‌های دامی در کشور سنتی و بر پایه دلالی است.
درخواست حزب‌ اردوغان رد شد
شورای عالی انتخابات ترکیه درخواست حزب حاکم این کشور برای ابطال نتایج انتخابات شهرداری استانبول را رد کرد.
رونق تولید حمایت همه جانبه را می‌طلبد
یک وکیل دادگستری گفت: نامگذاری امسال به نام رونق تولید که مدنظر رهبری است، حمایت همه جانبه را می‌طلبد و اگر می خواهیم رونق تولید را تقویت کنیم و اجازه ندهیم واردات صورت گیرد، باید تولیدات کیفیت داشته باشند.
انهدام یک شبکه تروریستی وابسته به داعش در روسیه
اداره امنیت فدرال روسیه (FSB) روز سه‌شنبه طی بیانیه‌ای از انهدام یک شبکه تروریستی وابسته به داعش و دستگیری اعضای آن در چندین نقطه از این کشور خبر داد.
انهدام یک شبکه تروریستی وابسته به داعش در روسیه
اداره امنیت فدرال روسیه (FSB) روز سه‌شنبه طی بیانیه‌ای از انهدام یک شبکه تروریستی وابسته به داعش و دستگیری اعضای آن در چندین نقطه از این کشور خبر داد.
محمود عباس متنبه شد؟
معاون رییس جنبش فتح اعلام کرد، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین به کشورهای عربی و اروپایی اطلاع خواهد داد که قصد دارد به رسمیت شناختن اسرائیل را لغو و هماهنگی امنیتی را متوقف کند.
ظریف: رفتار آمریکا از دزدهای سر گردنه هم بدتر است-درباره بستن تنگه هرمز بخش نظامی تصمیم می‌گیرد
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: حرکت آمریکا از دزد سر گردنه هم بدتر است، آمریکا نه تنها خودش دزدی می‌کند و بر سر گردنه ایستاده بلکه به بقیه هم می‌گوید شما اگر همراه من دزدی نکنید، مجازات خواهید شد.
خبری بد برای ترامپ
انتشار گزارش بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا باعث شد سطح محبوبیت دونالد ترامپ به پایین‌ترین میزان از اوت ۲۰۱۷ برسد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
مصری‌ها به همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی رای مثبت دادند
هیئت برگزاری انتخابات مصر اعلام کرد ۸۸.۸ درصد مصری‌های شرکت کننده در همه پرسی اصلاحات قانون اساسی این کشور به این اصلاحات رأی "آری" دادند.
قیمت خانه در آگهی‌ها من درآوردی شد!
آمار می‌گوید معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه ۴۰ درصد کاهش یافته و کمتر خریدار واقعی در بازار وجود دارد؛ با این حال مالکان هر روز فتیله قیمت را بالا می‌کشند. رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که سایت‌های فروش املاک در این آشفتگی نقش اصلی را ایفا می‌کنند و به خریداران واقعی توصیه می‌کند فریب قیمت‌های کذایی را نخورند.
آخرین قیمت خودرو در بازار تهران
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز برخی از انواع پرفروش‌ترین خودروها در سطح بازار پایتخت طی فروردین ماه ۹۸ است.
جبران کم‌بارشی دوسال گذشته با بارندگی‌ ۷ ماه اخیر
همه استان‌های کشور اولین ماه سال نو را با بارش باران گذراندند. رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بارش‌های فروردین ۹۸، ۳۶ درصد بارش یک سال زراعی را تامین کرد، گفت: بارش‌های هفت ماه گذشته کم‌بارشی دو سال قبل را جبران کرد.
زمین لرزه 6.1 ریشتری شمال شرق هند را لرزاند
65 درصد آسیب دیدگان از انفجار مین در افغانستان کودکان هستند
بازگشت به اتحادهای دوران جنگ سرد
فرانس 24: جنوبشرق آسیا از مهمترین اهداف داعش در آینده است
انتقاد احزاب هند از سکوت دولت در خصوص لغو معافیت خرید نفت ایران
حداد عادل: ایران خواهان رابطه ای راهبردی با چین است
نیروی دریایی پاکستان موشک بومی آزمایش کرد
داعش مسوولیت حملات سریلانکا را به عهده گرفت
روسیه، چین و آمریکا برای افغانستان در مسکو  گردهم می آیند
36 عضو گروه طالبان در «غزنی» افغانستان کشته شدند