انتخابات، موضوع اول مطبوعات افغانستان

16:58 ۲۳ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 30 0
انتخابات، موضوع اول مطبوعات افغانستان

کابل - ایرنا - سرخط و محتوای اغلب روزنامه های روز دوشنبه افغانستان بعد از دو روز تعطیلی به خاطر برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان متمرکز بر همین رخداد مهم سیاسی سال جاری این کشور بود و«وجد بابت شرکت گسترده مردم» و «انتقاد از نارسایی کمیسیون انتخابات» چکیده مطالب نشر یافته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا ؛ روزنامه «افغانستان ما» در شماره امروز مشارکت چهار میلیونی مردم را در انتخابات برجسته کرد و در مطالبی جداگانه با عناوین «پیام های مشارکت مردم درانتخابات» ،«مردم سنگ ‌تمام گذاشتند» ،« مشارکت سیاسی با توجه به فاکتور سرمایه اجتماعی
انتخابات» و « گامی بسوی فردای روشن» همه صفحات را به این رخداد مهم اختصاص داد.
در سرمقاله این روزنامه آمده است : « شهروندان افغانستان با حضور پرشور و گسترده شان در انتخابات پارلمانی ثابت ساختند که حاضرند برای نهادینه شدن آرزوهای تاریخی شان مثل همیشه فداکار و راست قامت بمانند.»
این مطلب افزوده است که استقبال بی نظیر مردم به رغم احتمال تهدیدات از جانب مخالفان افغانستان، بیانگر این است که این مردم را دیگر نمی توان به راحتی تسلیم خواسته های غیر دموکراتیک ساخت.
در انتها می خوانیم که حضور گسترده مردم هم در فرآیند رأی دهی و هم در هماهنگی و همکاری با کارمندان انتخاباتی و نیروهای امنیتی کشور ستودنی است و رشد و نهادینه شدن ارزش ها و روش های دموکراتیک را در افغانستان نوید می دهد و به راستی که مردم افغانستان همیشه نقش خود را به خوبی ایفا کرده اند و تا آن جا که مربوط به مسئولیت جمعی آنان در پروسه انتخابات بود، خوب درخشیدند. اما این که پس از سپری شدن این آزمون ملی، این وظیفه و تکلیف کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان است که از آرای مردم به خوبی نظارت و صیانت کند و به صورت کاملا عادلانه و شفاف به شکایت ها رسیدگی به موقع نماید.
روزنامه « 8 صبح » هم مطالبی را با عنوان «رضایت نسبی رای‌ دهند‌گان از کار کمیسیون انتخابات» ؛ « ناامنی و مشکلات تکنیکی انتخابات را در غرب کشور با چالش روبه ‌رو ساخت» ، « نهادهای ناظر کمیسیون مستقل انتخابات را به سوء مدیریت متهم کردند» و «تغییر معیارهای مشروعیت» نشر داده است.
این روزنامه در سرمقاله امروز خود زیر عنوان « مردم به ارزش‌های جمهوری باور دارند» نوشت : دیروز هم مثل روز شنبه مردم افغانستان از انتخابات پارلمانی استقبال کردند.
رأی‌ دهند‌گانی که به دلیل ضعف مدیریت کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه نتوانسته بودند، ‌رأی‎‌ بدهند، دیروز رأی دادند. صف‌های طولانی رأی‌گیری حتی در روز دوم برگزاری انتخابات نشان می‌دهد که مردم افغانستان اگر فرصت داشته باشند، در انتخابات‌ها شرکت می‌کنند.
در ادامه آورده است: مردم افغانستان با حضور گسترده در پای صندوق‌های رأی ثابت کردند که خودشان را مالک قدرت سیاسی و صلاحیت قانون‌گذاری می‌دانند و این صلاحیت و مالکیت را از طریق انتخابات به نمایند‌گانی که خود برمی‌گزینند، می‌سپارند.
8 صبح در سرمقاله خود افزوده است : بازنده ‌ی سیاسی انتخابات پارلمانی افغانستان طالبان بودند و حضور گسترده مردم افغانستان در پای صندوق‌های رأی بیانگر آن است که نظام اجتماعی مطلوب طالبان و افکار سیاسی آنان دیگر در افغانستان جا ندارد.
و ادامه داده که مشروعیت سیاسی در افغانستان امروز از انتخابات می‌آید. البته مشروعیت سیاسی در این دیار معیارهای دیگری هم دارد‌، اما انتخابات اخیر پارلمانی نشان داد که انتخابات هم معیار مهمی است و بدون مشروعیت انتخاباتی هیچ گروهی نمی‌تواند ادعای حضور سیاسی در افغانستان امروزی کند.
این سرمقاله با این پارگراف تمام می شود که مدیران ارشد کمیسیون انتخابات نتوانستند انتظارهای حداقلی را برآورده کنند. حال بر کمیسیون شکایات انتخاباتی است که ضعف‌ها را جبران کند. این کمیسیون باید به صورت حرفه‌ای و دقیق به شکایات رأی‌دهند‌گان، ‌نامزدان، تشکل‌ها، ناظران و مشاهدان ترتیب اثر بدهد تا عدالت انتخاباتی برقرار شود. کمیسیون شکایات انتخاباتی در این مرحله، وظیفه‌ دشواری به دوش دارد و باید با دقت تمام تصمیم بگیرد.
روزنامه «ماندگار» از دیگر روزنامه های پر تیراژ افغانستان است و امروز سرخط « انتخابات دو روزه ی مجلس نمایند‌گان پایان یافت » را برگزیده است .
عنوان سرمقاله را « انتخابات بازهم افتضاح» انتخاب کرده و در این مطالب آورده است : مواردی که در مورد برگزاری انتخابات گمان برده می شد، در دو روز انتخابات انجام شد و کمیسیون انتخابات شاید از روی عمد و شاید هم به دلیل کم تجربگی مسوولان و بی برنامگی های متداوم نتوانست شفافیت و عدالت را در انتخابات عملی سازد.
در ادامه می خوانیم : حالا پس از برگزاری چنین انتخاباتی چه باید گفت؟ آیا نتایج آن مورد حمایت مردم و نامزدان شکست خورده واقع خواهد شد یا این که برعکس، نتایج زمینه ساز بحران تازه انتخاباتی می شود؟ این پرسش نگران کننده وقتی پاسخ می یابد که موضع کمیسیون و نوع بررسی و اعلام نتایج مشخص شود .اگر کمیسیو ن های انتخابات و شکایات بتوانند آرای سره را از ناسره تا حدود معقولی جدا کنند، شاید نتایج انتخابات در میان اما و اگرهای فراوان از سوی مردم و نامزدان شکست خورده از سرناچاری مورد تایید قرار گیرد.
در مطالب دیگری در این روزنامه با عنوان « رای به پایان نا امیدی » نوشته شده است : انتخابات مجلس نمایند‌گان افغانستان پس از سه‌ سال و شش ماه تأخیر بامداد 28 مهر با مراجعه مردم به بیش از پنج ‌هزار و 100 مرکز رای‌ دهی در 32 استان به استثنای غزنی و قندهار برگزار شد و این روند به نسبت مشکلات «فنی» و «امنیتی» در برخی از مراکز در دور دوم هم ادامه یافت.
در بخش دیگر همین مطلب آمده است: انتخابات های افغانستان هیچ گاه پایان خوشی برای مردم نداشته و باعث شده که همواره از میزان پایین اعتماد مردم به این روند صحبت شود. انتخابات اخیر ریاست جمهوری و ناکارآمدی مسوولان حکومت وحدت ملی برآمده از آن ذهن را به سمت میزان بالای نارضایتی مردم از انتخابات می کشاند و نگرانی های زیادی از حضور کمرنگ آنان مطرح می شد. انتخابات مجلس نمایند گان پر از انتقادها و ادعاهای تقلب و سوء مدیریتی کمیسیون انتخابات و حکومت که باعث تمدید یک روزه رأی دهی و ثبت هزاران شکایت شد و گذشته از مشکلات موجود در این روند اما موانع سد راه مردم برای اشتراک در این پروسه نشد و شهروندانی که ثبت نام کرده بودند و صادقانه می خواستند نمایند گان خود را انتخاب کنند، با شور و اشتیاق فراوانی پای صندوق های رأی رفتند.
این روزنامه نیز مطالب امروزش همگی بر انتخابات و اخبار آن تمرکز داشت و خبرهایی با سرخط « کمیته مصونیت خبرنگاران : گزارش‌دهی رسانه‌ها از انتخابات بی‌ نظیر بود» ، « چهار ناظر انتخاباتی در بلخ کشته شد» و « قدردانی یوناما از مردم و کمیسیون انتخابات» را نشر داده است.
روزنامه « آرمان ملی » هم با انتشار مطالبی با عناوین « انتخابات با اراده کامل مردم و نارسایی‌های کمیسیون برگزار شد» و « سه میلیون نفر در روز اول انتخابات مجلس رای دادند» تلاش کرده است امروز ضمن تقدیر از مردم برای حضور شجاعانه پای صندوق های رای با اشاره به کاستی ها و نارسایی های برآمده از سوء مدیریت مسئولان برگزاری انتخابات ؛ به ضرورت کسب تجربه برای جلوگیری از تکرار پرداخته باشد.
دیگر نشریه ای که امروز انتخابات محور مطالبش بود ، روزنامه پشتون زبان «مسیر» بود که سرخط « انتخابات مجلس با وجود کاستی ها با استقبال گرم مردم مواجه شد» را در نیم صفحه اول خود زده بود.
«کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی : پنج هزار شکایت ثبت شده است» ؛ « رئیس کمیسیون انتخابات: برخی از زورمندان در روند انتخابات دخالت کرده اند» و « اشتراک گسترده مردم در انتخابات سازمان ملل را خرسند کرده است» از دیگر اخبار مرتبط با انتخابات شنبه و یکشنبه افغانستان بود.
بعد از سقوط حکومت طالبان در سال 1380خورشیدی و با سه سال تاخیر از مهلت قانونی آخرین دوره مجلس ؛ طی روزهای شنبه و یکشنبه 28 و 29 مهر ماه جاری انتخابات سومین دوره مجلس نمایندگان افغانستان در 32 استان از مجموع 34 استان افغانستان این کشور برگزار شد.
واجدین شرایط رای دادن در افغانستان که آمار کلی آنها نامشخص است و تنها از روی افرادی که برای رای دادن قبل از برگزاری انتخابات ثبت نام کرده اند شناخته می شوند ؛ در این دوره از میان بیش از دو هزار و 500 نامزد قرار است 250 نماینده را راهی مجلس کنند.
بنا به گزارش کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان حدود هشت میلیون و 800 هزار واجد شرایط برای مشارکت در انتخابات ثبت نام کرده اند که تا ظهر روز دوم انتخابات حدود چهار میلیون تن از این افراد آرای خود را به صندوق های رای انداختند.
آساق*1104**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

عجیب‌ترین سپرده‌گذاری جهان!
ر مکانی زیرزمینی حومه شهر انگلیسی "ساسکس" که ضد بمب، اشعه رادیو اکتیو، مقاوم در برابر سیل و دمای آن منفی 20 درجه سانتی گراد بوده ، قفسه هایی حاوی دانه های گیاهان ذخیره شده (19هزار مجموعه برای بیش از 39 هزار نوع گیاه) قرار گرفته که از کشورهای گوناگون جمع آوری شده است.
محمدی: کشتی هیچ‌وقت برای من بدبدرقه نبوده!
درحالی که همچنان همه مشغول گمانه‌زنی در مورد وضعیت فدراسیون کشتی بودند، حمید بنی‌تمیم، سرپرست این روزهای کشتی، حکم سرمربیگری تیم ملی آزاد را برای غلامرضا محمدی صادر کرد.
بیرانوند می‌رود، مظاهری می‌آید
پنجره نقل و انتقالاتی زمستانی 21 آذرماه باز شده و تیم های فوتبال ایران می توانند از این روز وارد بازار نقل و انتقالات زمستانی شوند.
خطیر: سوپرجام را از پرسپولیس پس می‌گیریم
روز گذشته برخی اعضای تیم پرسپولیس ازجمله گرشاسبی، باقری و سیدجلال حسینی راهی سازمان لیگ شدند و سوپرجام را از مسئولان این سازمان تحویل گرفتند که این اقدام، خشم مدیران استقلال را برانگیخت؛ چراکه معتقدند هنوز دادگاه بین المللی CAS به پرونده شکایت استقلال رسیدگی نکرده و احتمالا قرمزها باید جام را پس بدهند!
رهبری‌فرد: قنبرپور شده «یوهان کرویف» پرسپولیس!
کاپیتان پیشین سرخپوشان درباره نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا گفت: اگر قهرمان می‌شدیم، استقلالی‌ها به جای کری خواندن تبریک می‌گفتند.
پاداش بزرگ پرسپولیس در پیچ و تاب تحریم
برای مقدمه، بد نیست یک چرتکه بیندازیم و ببینیم پرسپولیس از هر بازی و هر مرحله‌ی لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ چقدر درآمد داشته.
تاوانی که برای برانکو تبدیل به فرصت شد
برانکو ایوانکوویچ طی این چند سال حضورش در پرسپولیس گام بسیار بلند و هدفمندی در جهت ایستادن مقابل بازیکن سالاری برداشته.
گوگل اینترنت امن خود را معرفی کرد
پروژه جدید گوگل موسوم به «Project Fi» به‌صورت خودکار شما را برای هر اتصال به یک وی‌پی‌ان متصل می‌کند. این به معنای حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر برای کاربران است.
رده بندی کاربران از سوی واتس اپ
واتس اپ فهرست دوستان کاربر را براساس میزان تعامل با آنها رده‌بندی می‌کند. دوستانی که بیشترین ارتباط با کاربر را دارند در بالای فهرست قرار می‌گیرند. به‌گزارش مهر، واتس اپ قابلیت جدیدی ارائه کرده است. این پیام رسان دوستان کاربر را به ترتیب چگونگی تعامل و نوع محتوایی که با آنها به اشتراک گذاشته می‌شود، رده‌بندی می‌کند.
متهم: برادرم قاتل است نه من!
مرد جوانی که به‌خاطر ارتکاب قتل بر سر جای پارک متواری بود پس از بازداشت مدعی شد برادرش عامل اصلی جنایت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
احتساب رایگان مدت سربازی به سوابق بیمه افراد متقاضی
بر اساس استفساریه ماده 95 قانون تأمین اجتماعی مصوب مجلس، افرادی که متقاضی احتساب مدت سربازی به سوابق بیمه خود هستند می توانند بصورت رایگان از این مزایا بهره مند شوند. ‌‌‌‌‌
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند
تهران - ایرنا - سناتور آمریکایی که قطعنامه ای برای قطع فروش تسلیحات به بحرین در سنای آمریکا ارائه کرده است، گفت: امروز (پنجشنبه) برای این قطعنامه رای گیری می شود.
قربون صدقه های خانم بازیگر برای یک گربه -عکس
متین ستوده با انتشار این عکس نوشت: قربون نگاهت با جذبه من.
نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ˮظریفˮ
برخی از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات ظریف درباره پولشویی خواستار حضور وی در کمیسیون امنیت ملی مجلس و توضیح درباره اظهاراتش شدند.
آسه آن و چین همکاری های دفاعی را گسترش می دهند
انتقاد رهبران اجلاس آسه آن از میانمار درباره بحران روهینگیا
ژاپن و روسیه بر تداوم گفت وگوها برای رفع اختلافات تاکید کردند
کره جنوبی خواستار نقش فعال روسیه در مذاکرات پیونگ یانگ شد
تلاش رژیم صهیونیستی برای کاهش اهمیت تنگه هرمز
روابط تل آویو - اسلام آباد در کانون توجه رسانه ای
کره شمالی پایگاه های هسته ای خود را پنهان می کند
افزایش بی‌سابقه بمباران افغانستان توسط آمریکا در سال 2018
کره جنوبی: از پایگاه موشکی مخفی کره شمالی اطلاع داشتیم
نام اسلامی، دستاویزی جدید برای تغییر چهره هند