انتخابات، موضوع اول مطبوعات افغانستان

16:58 ۹۲ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 97 0
انتخابات، موضوع اول مطبوعات افغانستان

کابل - ایرنا - سرخط و محتوای اغلب روزنامه های روز دوشنبه افغانستان بعد از دو روز تعطیلی به خاطر برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان متمرکز بر همین رخداد مهم سیاسی سال جاری این کشور بود و«وجد بابت شرکت گسترده مردم» و «انتقاد از نارسایی کمیسیون انتخابات» چکیده مطالب نشر یافته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا ؛ روزنامه «افغانستان ما» در شماره امروز مشارکت چهار میلیونی مردم را در انتخابات برجسته کرد و در مطالبی جداگانه با عناوین «پیام های مشارکت مردم درانتخابات» ،«مردم سنگ ‌تمام گذاشتند» ،« مشارکت سیاسی با توجه به فاکتور سرمایه اجتماعی
انتخابات» و « گامی بسوی فردای روشن» همه صفحات را به این رخداد مهم اختصاص داد.
در سرمقاله این روزنامه آمده است : « شهروندان افغانستان با حضور پرشور و گسترده شان در انتخابات پارلمانی ثابت ساختند که حاضرند برای نهادینه شدن آرزوهای تاریخی شان مثل همیشه فداکار و راست قامت بمانند.»
این مطلب افزوده است که استقبال بی نظیر مردم به رغم احتمال تهدیدات از جانب مخالفان افغانستان، بیانگر این است که این مردم را دیگر نمی توان به راحتی تسلیم خواسته های غیر دموکراتیک ساخت.
در انتها می خوانیم که حضور گسترده مردم هم در فرآیند رأی دهی و هم در هماهنگی و همکاری با کارمندان انتخاباتی و نیروهای امنیتی کشور ستودنی است و رشد و نهادینه شدن ارزش ها و روش های دموکراتیک را در افغانستان نوید می دهد و به راستی که مردم افغانستان همیشه نقش خود را به خوبی ایفا کرده اند و تا آن جا که مربوط به مسئولیت جمعی آنان در پروسه انتخابات بود، خوب درخشیدند. اما این که پس از سپری شدن این آزمون ملی، این وظیفه و تکلیف کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان است که از آرای مردم به خوبی نظارت و صیانت کند و به صورت کاملا عادلانه و شفاف به شکایت ها رسیدگی به موقع نماید.
روزنامه « 8 صبح » هم مطالبی را با عنوان «رضایت نسبی رای‌ دهند‌گان از کار کمیسیون انتخابات» ؛ « ناامنی و مشکلات تکنیکی انتخابات را در غرب کشور با چالش روبه ‌رو ساخت» ، « نهادهای ناظر کمیسیون مستقل انتخابات را به سوء مدیریت متهم کردند» و «تغییر معیارهای مشروعیت» نشر داده است.
این روزنامه در سرمقاله امروز خود زیر عنوان « مردم به ارزش‌های جمهوری باور دارند» نوشت : دیروز هم مثل روز شنبه مردم افغانستان از انتخابات پارلمانی استقبال کردند.
رأی‌ دهند‌گانی که به دلیل ضعف مدیریت کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه نتوانسته بودند، ‌رأی‎‌ بدهند، دیروز رأی دادند. صف‌های طولانی رأی‌گیری حتی در روز دوم برگزاری انتخابات نشان می‌دهد که مردم افغانستان اگر فرصت داشته باشند، در انتخابات‌ها شرکت می‌کنند.
در ادامه آورده است: مردم افغانستان با حضور گسترده در پای صندوق‌های رأی ثابت کردند که خودشان را مالک قدرت سیاسی و صلاحیت قانون‌گذاری می‌دانند و این صلاحیت و مالکیت را از طریق انتخابات به نمایند‌گانی که خود برمی‌گزینند، می‌سپارند.
8 صبح در سرمقاله خود افزوده است : بازنده ‌ی سیاسی انتخابات پارلمانی افغانستان طالبان بودند و حضور گسترده مردم افغانستان در پای صندوق‌های رأی بیانگر آن است که نظام اجتماعی مطلوب طالبان و افکار سیاسی آنان دیگر در افغانستان جا ندارد.
و ادامه داده که مشروعیت سیاسی در افغانستان امروز از انتخابات می‌آید. البته مشروعیت سیاسی در این دیار معیارهای دیگری هم دارد‌، اما انتخابات اخیر پارلمانی نشان داد که انتخابات هم معیار مهمی است و بدون مشروعیت انتخاباتی هیچ گروهی نمی‌تواند ادعای حضور سیاسی در افغانستان امروزی کند.
این سرمقاله با این پارگراف تمام می شود که مدیران ارشد کمیسیون انتخابات نتوانستند انتظارهای حداقلی را برآورده کنند. حال بر کمیسیون شکایات انتخاباتی است که ضعف‌ها را جبران کند. این کمیسیون باید به صورت حرفه‌ای و دقیق به شکایات رأی‌دهند‌گان، ‌نامزدان، تشکل‌ها، ناظران و مشاهدان ترتیب اثر بدهد تا عدالت انتخاباتی برقرار شود. کمیسیون شکایات انتخاباتی در این مرحله، وظیفه‌ دشواری به دوش دارد و باید با دقت تمام تصمیم بگیرد.
روزنامه «ماندگار» از دیگر روزنامه های پر تیراژ افغانستان است و امروز سرخط « انتخابات دو روزه ی مجلس نمایند‌گان پایان یافت » را برگزیده است .
عنوان سرمقاله را « انتخابات بازهم افتضاح» انتخاب کرده و در این مطالب آورده است : مواردی که در مورد برگزاری انتخابات گمان برده می شد، در دو روز انتخابات انجام شد و کمیسیون انتخابات شاید از روی عمد و شاید هم به دلیل کم تجربگی مسوولان و بی برنامگی های متداوم نتوانست شفافیت و عدالت را در انتخابات عملی سازد.
در ادامه می خوانیم : حالا پس از برگزاری چنین انتخاباتی چه باید گفت؟ آیا نتایج آن مورد حمایت مردم و نامزدان شکست خورده واقع خواهد شد یا این که برعکس، نتایج زمینه ساز بحران تازه انتخاباتی می شود؟ این پرسش نگران کننده وقتی پاسخ می یابد که موضع کمیسیون و نوع بررسی و اعلام نتایج مشخص شود .اگر کمیسیو ن های انتخابات و شکایات بتوانند آرای سره را از ناسره تا حدود معقولی جدا کنند، شاید نتایج انتخابات در میان اما و اگرهای فراوان از سوی مردم و نامزدان شکست خورده از سرناچاری مورد تایید قرار گیرد.
در مطالب دیگری در این روزنامه با عنوان « رای به پایان نا امیدی » نوشته شده است : انتخابات مجلس نمایند‌گان افغانستان پس از سه‌ سال و شش ماه تأخیر بامداد 28 مهر با مراجعه مردم به بیش از پنج ‌هزار و 100 مرکز رای‌ دهی در 32 استان به استثنای غزنی و قندهار برگزار شد و این روند به نسبت مشکلات «فنی» و «امنیتی» در برخی از مراکز در دور دوم هم ادامه یافت.
در بخش دیگر همین مطلب آمده است: انتخابات های افغانستان هیچ گاه پایان خوشی برای مردم نداشته و باعث شده که همواره از میزان پایین اعتماد مردم به این روند صحبت شود. انتخابات اخیر ریاست جمهوری و ناکارآمدی مسوولان حکومت وحدت ملی برآمده از آن ذهن را به سمت میزان بالای نارضایتی مردم از انتخابات می کشاند و نگرانی های زیادی از حضور کمرنگ آنان مطرح می شد. انتخابات مجلس نمایند گان پر از انتقادها و ادعاهای تقلب و سوء مدیریتی کمیسیون انتخابات و حکومت که باعث تمدید یک روزه رأی دهی و ثبت هزاران شکایت شد و گذشته از مشکلات موجود در این روند اما موانع سد راه مردم برای اشتراک در این پروسه نشد و شهروندانی که ثبت نام کرده بودند و صادقانه می خواستند نمایند گان خود را انتخاب کنند، با شور و اشتیاق فراوانی پای صندوق های رأی رفتند.
این روزنامه نیز مطالب امروزش همگی بر انتخابات و اخبار آن تمرکز داشت و خبرهایی با سرخط « کمیته مصونیت خبرنگاران : گزارش‌دهی رسانه‌ها از انتخابات بی‌ نظیر بود» ، « چهار ناظر انتخاباتی در بلخ کشته شد» و « قدردانی یوناما از مردم و کمیسیون انتخابات» را نشر داده است.
روزنامه « آرمان ملی » هم با انتشار مطالبی با عناوین « انتخابات با اراده کامل مردم و نارسایی‌های کمیسیون برگزار شد» و « سه میلیون نفر در روز اول انتخابات مجلس رای دادند» تلاش کرده است امروز ضمن تقدیر از مردم برای حضور شجاعانه پای صندوق های رای با اشاره به کاستی ها و نارسایی های برآمده از سوء مدیریت مسئولان برگزاری انتخابات ؛ به ضرورت کسب تجربه برای جلوگیری از تکرار پرداخته باشد.
دیگر نشریه ای که امروز انتخابات محور مطالبش بود ، روزنامه پشتون زبان «مسیر» بود که سرخط « انتخابات مجلس با وجود کاستی ها با استقبال گرم مردم مواجه شد» را در نیم صفحه اول خود زده بود.
«کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی : پنج هزار شکایت ثبت شده است» ؛ « رئیس کمیسیون انتخابات: برخی از زورمندان در روند انتخابات دخالت کرده اند» و « اشتراک گسترده مردم در انتخابات سازمان ملل را خرسند کرده است» از دیگر اخبار مرتبط با انتخابات شنبه و یکشنبه افغانستان بود.
بعد از سقوط حکومت طالبان در سال 1380خورشیدی و با سه سال تاخیر از مهلت قانونی آخرین دوره مجلس ؛ طی روزهای شنبه و یکشنبه 28 و 29 مهر ماه جاری انتخابات سومین دوره مجلس نمایندگان افغانستان در 32 استان از مجموع 34 استان افغانستان این کشور برگزار شد.
واجدین شرایط رای دادن در افغانستان که آمار کلی آنها نامشخص است و تنها از روی افرادی که برای رای دادن قبل از برگزاری انتخابات ثبت نام کرده اند شناخته می شوند ؛ در این دوره از میان بیش از دو هزار و 500 نامزد قرار است 250 نماینده را راهی مجلس کنند.
بنا به گزارش کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان حدود هشت میلیون و 800 هزار واجد شرایط برای مشارکت در انتخابات ثبت نام کرده اند که تا ظهر روز دوم انتخابات حدود چهار میلیون تن از این افراد آرای خود را به صندوق های رای انداختند.
آساق*1104**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

رونمایی  از نرم‌افزار هلو با نام 8 اسمارت
شرکت مهندسی نرم‌افزار هلو، نرم‌افزار8 اسمارت را رونمایی کرد.
گزارش تصویری از کنفرانس ارتباطات بازاریابی و برندینگ
دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در تاریخ‌های 25 و 26 دی‌ماه میزبان سومین کنفرانس ارتباطات بازاریابی و برندینگ با حضور اساتید دانشگاه، مدیران آژانس‌های تبلیغات کشور و سفارش دهندگان آگهی بود. در این رویداد برای اولین بار جوایز تعالی بازاریابی و برندینگ نیز به کسب‌وکارهای برگزیده اهدا شد. در ادامه گزارش تصویری ایسنا از این رویداد را می‌بینید.
Flip راهکاری نوین و هوشمند برای همفکری
شرکت سامسونگ ایران، نسل جدید نمایشگر تعاملی خود را معرفی کرد. نمایشگر تعاملی Flip که با فاصله‎ای کم از بازارهای جهانی وارد ایران شده، با قابلیت‏‌ها و نوآوری‏‌های جدید خود امکان عرضه ایده‏‌ها و تعامل گسترده‏‌تر را میان شرکت‌کنندگان در نشست‏‌های کاری فراهم می‏‌کند.
فروش اینترنتی مصالح ساختمانی
تولیدکنندگان «این‌سو» شما را در انتخاب مصالح ساختمانی یاری می‌کنند.
دومین نمایشگاه کار ایران با 800 موقعیت شغلی برگزار می‌شود
مجتمع نمایشگاهی بوستان گفت‌وگو تهران در 4 تا 6 بهمن میزبان دومین نمایشگاه کار ایران خواهد بود.
9 نکته شگفت‌انگیز برای پذیرایی از مهمان‌ها
عشق به مهمانی‌دادن و پذیرایی‌کردن در خیلی‌ها وجود دارد؛ کسانی که دوست دارند همه را دور هم جمع کنند و ساعت‌های خوشی را برایشان به یادگار بگذارند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که دوست دارید مهمانی‌هایتان بی‌عیب و نقص برگزار شوند، به مهمان‌هایتان خوش بگذرد و سلیقه‌تان زبانزد همه شود، این مطلب را بخوانید.
کمپینی برای حمایت از کودکان کار
توجه به نیازهای اساسی کودکان نیازمند در شرایط کنونی یک وظیفه ملی است.
بهار بهترین فصل سفر به مرداب سراوان
کسانی که اهل گشت و گذار باشند، حتما مرداب سراوان را دیده‌اند. مردابی که با نگاه اول به آن متوجه واقعیت و زیبایی آن نمی‌شوید؛ و احتمالا فکر می‌کنید که وسط آن را چمن پوشیده‌ است.
لاغرشدن با ورزش ایکس بادی
حتما شما هم نام ورزش ایکس بادی را شنیده‌اید و با خود گفتید که “این هم یکی دیگه از روش‌های درآمدزایی هست که هیچ فایده‌ای برای سلامتی یا لاغری نداره!” البته در واقعیت این طور نیست و این ورزش می‌تواند کمک‌های زیادی به شما بکند. ایکس بادی ورزشی است که اکنون در بیش از ۵۵ کشور دنیا طرفدار دارد.
۳ فیلم برتر دسامبر ۲۰۱۸ براساس imdb
ایران زیرنویس شما را به تماشا ۳ فیلم برتر دسامبر ۲۰۱۸ دعوت می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

طاهریان: ورزش زنان پس از انقلاب جایگاهش را پیدا کرد
نایب رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به پر رنگ شدن جایگاه ورزش زنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، معتقد است: اگر در گذشته به دنبال آن بودیم تا نگاه منفی مسئولان نسبت به ورزش زنان مثبت شود، الان این جایگاه به جایی رسیده که مسئولان با حمایت و توجه ویژه به بانوان سعی در افزایش مدال آوری آنها در رویدادهای جهانی، المپیک و پارالمپیک دارند.
لیگ برتر والیبال بانوان در ایستگاه آخر
لیگ برتر والیبال بانوان به هفته پایانی خود رسیده است و تکلیف قهرمان در این هفته مشخص می‌شود.
ترکاشوند: دلیل تاخیر در انتخابات والیبال را نمی‌فهمم!
ملی‌پوش اسبق والیبال گفت: دلیل تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون را نمی‌فهمم و در حال حاضر زمان را از دست داده‌ایم.
یک سالِ ˮثوریˮ در بوکس!
حسین ثوری در طول یک سالی که هدایت فدراسیون بوکس را بر عهده دارد اقدامات قابل توجهی را انجام داده ولی با این وجود نباید تنها نقاط مثبت خود را ببیند و بهتر است در کم کردن نقاط ضعف خود نیز تلاش بیشتری داشته باشد.
بانوی طلایی کشتی ایران: بلاتکلیفیم!
ملی پوش کشتی کلاسیک بانوان از وضعیت خود بعد از مسابقات بین‌المللی لبنان گلایه کرد و گفت چشم انتظار و گوش به زنگ هستیم تا خبری از اردوی تیم ملی بدهند، اما خبری نیست و در بلاتکلیفی به سر می‌بریم.
سئول و توکیو از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند
تنش های سیاسی در تایلند افزایش یافت
رهبر کره شمالی به کره جنوبی دعوت شد
پرواز مستقیم ایران و ازبکستان از سرگرفته می شود
پاکستان 100 هزار کیلو گرم  موی انسان به چین صادر کرد
چین به بازرسی فدرال آمریکا از هوآوی اعتراض کرد
هند متحد دفاع موشکی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه می‌شود
سود ایران از ترانزیت کالا به افغانستان بیش از پاکستان است
تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد