نگاه رسانه های عربی به آینده روابط مسکو و واشنگتن

17:23 ۹۰ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 137 0
نگاه رسانه های عربی به آینده روابط مسکو و واشنگتن

تهران – ایرنا – جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا در حالی به مسکو سفر می کند که تهدید ترامپ به خروج از معاهده موشکی با روسیه، تنش تازه ای میان این دو کشور را به دنبال داشته است.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا قرار است روز 30 مهرماه در سفر خود به مسکو با «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت و «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه دیدار و گفت وگو کند.
مشاور امنیت ملی ترامپ هدف از سفرخود به روسیه را ادامه مذاکرات درباره روابط آمریکا و روسیه معرفی کرده است.
بولتون در حالی قرار است روز دوشنبه سفر رسمی خود به مسکو را آغاز کند که روابط روسیه و آمریکا از سال 2014 میلادی به دلیل گسترش نفوذ نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به سوی روسیه در شرق اروپا و دریای بالتیک، اختلاف درباره اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و اختلاف نظر مسکو و واشنگتن درباره سوریه تیره تر از گذشته شده است و تعداد تحریم های ضد روسی آمریکا همواره در حال افزایش است.
پیش بینی می شود این روند با توجه به اختلافات جدی روسیه با آمریکا درباره توافق هسته ای با ایران، حضور ایران در سوریه، تحریم نفتی ایران، و نحوه مواجهه با بحران کره و تهدید ترامپ به خروج از پیمان پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط با روسیه و متهم کردن مسکو به نقض این توافق دوجانبه همچنان تداوم داشته باشد.
روزنامه «الاخبار» لبنان در این زمینه نوشت: آمریکا به روسیه به عنوان یک عامل نگران کننده و یک تهدید نظامی به شمار می آورد. واشنگتن نمی خواهد که مسکو به پیشرفت های خود ادامه دهد و در میان قدرت های جهانی جایگاه مناسبی داشته باشد.
این روزنامه افزود: واشنگتن برای رویارویی با مسکو شیوه های گسترده ای را به کار گرفته است که گسترش ناتو در مرزهای روسیه، لغو منطقه حائل میان روسیه و اتحادیه اروپا، تشکیل ائتلافی از بیشتر کشورهای اتحاد شوروی سابق و تسلیح این کشورها و ادامه تحریم های ضد روسی از این مسائل است که واشنگتن از طریق آن می خواهد از قدرت و نفوذ سیاسی روسیه بکاهد. دولت آمریکا می خواهد با گسترش نفوذ خود در شرق اروپا هیچ مجال سیاسی، دینی، نظامی و اقتصادی را برای مانور روسیه باقی نگذارد و آمریکا از این راه به یک نبرد ژئواستراتژیک علیه روسیه وارد شده است.
به نوشته روزنامه «الشرق الاوسط»، «دیمتری پسکوف» سخنگوی کرملین با اشاره به دیدار بولتون با نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی و یوری اوشاکوف معاون امور سیاست خارجی رئیس جمهوری روسیه گفته است هنوز شرایط برای آغاز گفت وگو با هدف سامان دادن مقدمات دیدار دوباره پوتین و ترامپ مهیا نیست. مسکو برای گفت وگو آماده است. اما همه تلاش با سنگ اندازی های آمریکا و حمله های فزاینده این کشور علیه روسیه روبرو می شود.
روزنامه الشرق الاوسط افزود: اگرچه بولتون هدف از سفر خود را ادامه مذاکره که رئسیان جمهوری دو کشور در هلسینکی اعلام کرده است، اما موضع گیری مقام های آمریکا درباره سرنوشت معاهده سلاح های میان برد که در پایان دوران شوروی سابق میان دو کشور منعقد شده بار دیگر بر دامنه تنش میان مسکو و واشنگتن افزوده است. گزارش رسانه ها نشان از این دارد که بولتون با عقب نشینی آمریکا از این معاهده موضع سرنوشت سازی را علیه روسیه در پیش خواهد گرفت. با این وجود ناظران روسیه معتقدند که مسکو با این مقام آمریکایی مذاکرات پیچیده ای خواهد داشت. زیرا روسیه و آمریکا تنها از طریق مشاوران شورای امنیت ملی دو کشور در ارتباط هستند و مسکو برای حفظ این ارتباط تلاش می کند و این در شرایطی است که رسانه ها و مراکز تصمیم گیری روسیه به بولتون به عنوان جنگ طلب نگاه می کنند.
تارنمای شبکه خبری «العربیه» عربستان نیز نوشت: در شرایطی که بولتون برای سفر به مسکو آماده شده است ترامپ لحن خود علیه روسیه را تندتر کرده و تهدید کرد که واشنگتن از معاهده سلاح هسته ای که در دوران جنگ سرد با مسکو منعقد کرده است، عقب نشینی می کند. او مسکو را متهم به نادیده گرفتن معاهده سلاح هسته ای میان برد کرد. وزارت امور خارجه روسیه هم در واکنش به این موضوع گفت انگیزه اصلی ترامپ آن است که او رویای جهان تک قطبی را در سر دارد و این موضع رئیس جمهوری آمریکا در چارچوب رویکرد واشنگتن در عقب نشینی از توافق های بین المللی قرار می گیرد.
به نوشته روزنامه «رای الیوم» به نقل از «گاردین»، بولتون، رئیس جمهوری آمریکا را زیر فشار قرار داده است تا از معاهده سلاح های هسته ای میان برد عقب نشینی کند. او همچنین در مسیر مذاکره درباره معاهده « New Start» بر سر محدودکردن استقرار سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک سنگ اندازی می کند. این در شرایطی است که روسیه خواهان تمدید این قرار داد است که مهلت آن در سال 2021 میلادی به پایان خواهد رسید.
به نوشته صفحه عربی شبکه خبری «اسپوتنیک» روسیه، روابط روسیه با آمریکا و کشورهای غربی از زمان پایان جنگ سرد و فروپاشی اتحاد شوروی در سخت ترین مراحل خود به سر می برد.
شبکه خبری اسپوتنیک افزود: «اندریه اونتیکوف» کارشناس مسائل خاورمیانه گفت آمریکا اکنون به زمان انتخابات میان دوره ای نزدیک می شود. متاسفانه روسیه به بخشی از تنش میان جریان های آمریکا و کسانی که خواهان ترمیم روابط با این کشور هستند تبدیل شده است. هر کسی که خواهان برقراری روابط با مسکو است با فشار سیاسی روبرو است و احتمال دارد در انتخابات شکست خورد.
«اسپوتنیک» اضافه کرد: طرف آمریکایی به درخواست روسیه برای تصحیح روابط دوجانبه پاسخ مثبتی نخواهد داد و ترامپ هم در این زمینه با فشارها و انتقادها روبرو خواهد شد. موانع دیگری نیز در این زمینه وجود دارد و آن این است که آمریکا دولت نهاد است و هر نهادی درباره این موضوع نظر و دیدگاه خود را دارد. برخی از نهادهای این کشور در عرصه سیاست داخلی وخارجی دارای نفوذ گسترده ای هستند. ترامپ اسیری در دست احزاب آمریکا و سیاستمداران این کشور هستند و هر گاه تلاشی برای بهبودی روابط دو کشور یا حتی امضای یک توافق صورت می گیرد این نهادها و اشخاص وارد و سنگ اندازی می کنند.
پژوهش **9278**1552


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

فیس‌بوک هوش مصنوعی را اخلاقی می‌کند!
به نظر می‌رسد که فیس‌بوک تحت‌تاثیر تشدید نگرانی‌های جهانی در خصوص زیر پاگذاشتن اخلاق در فناوری هوش مصنوعی ، تصمیم گرفته یک موسسه پژوهشی در همین راستا ایجاد و راه‌اندازی کند.
کره‌ای‌ها رکورد تراکنش مالی را با یک اپلیکیشن زدند
اگر چه اپلیکیشن های گپ در کره هم مانند دیگر نقاط جهان برای نقل و انتقال پول به کار می روند، اما کره ای ها با انجام ۱۷.۷ میلیارد دلار تراکنش مالی از طریق یکی از این برنامه ها رکورد زدند.
تیغ آمریکا علیه هوآوی تیزتر می‌شود!
به نظر می‌رسد که سیاست‌مداران کاخ سفید و قانون‌گذاران ایالات متحده آمریکا درصدد افزایش تحریم‌های اقتصادی و ممنوعیت کامل و همیشگی فعالیت مخابراتی و فروش محصولات شرکت چینی هوآوی در این کشور هستند.
ایرباس در اندیشه تولید هواپیما‌های خودران
اگر چه تولید هواپیماهای خودران مدتی است که آغاز شده اما هنوز خبری از تولید هواپیماهای مسافربری بدون خلبان نیست. با این حال ایرباس قصد دارد این ایده را عملیاتی کند.
کیفیت شبکه ملی به اینترنت بین الملل رسید
وزیر ارتباطات با ارائه گزارشی به رئیس جمهور در خصوص دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: هیچ نقطه‌ای در شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد که کیفیتش از کیفیت خدمات اینترنتی بهتر نباشد.
هشدار‌های پلیس در راستای مبارزه با سرقت از منزل
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با هشدار به شهروندان گفت: از نگهداری وجوه نقد و طلاجات زیاد در منزل و در یک مکان مشخص(در اتاق خواب و یا در میز آرایش بانوان....) خودداری کنید و اموال خود را به صندوق‌های امانات بانک بسپارید.
کشف مزرعه کاشت ماری جوانا در بستان آباد
با تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) در سازمان اطلاعات سپاه عاشورا مزرعه بزرگ کاشت گراس و ماری‌ جوانا در بستان‌ آباد کشف شد.
حمله اسیدی، هدیه عروس برای خواهر شوهر
فاطمه هم ‏مثل بیشتر قربانیان اسیدپاشی در آتش کینه و حسد سوخت اما این بار نه پای خواستگار سمجی ‏در میان بود و نه پسر جوان دلباخته‌ای که به معشوقه‌اش یک عمر سیاهی و حسرت هدیه دهد. ‏فاطمه جوان قربانی حسادت زن برادرش شد.
رستوران‌ها رتبه‌بندی می‌شوند
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: واحدهای صنفی عرضه کننده مواد غذایی رتبه دریافت می‌کنند و مانند اعتباربخشی بیمارستان‌ها درجه بندی می‌شوند. بر این اساس رستوران‌ها موظف هستند لوح رتبه بندی را که به تایید دانشگاه‌های علوم پزشکی و اتحادیه صنف دارندگان رستوران و سلف‌سرویس‌ها رسیده، نصب کنند.
اژه‌ای: لایحه امنیت زنان مشکلات زیادی دارد
سخنگوی قوه قضاییه گفت: لایحه تامین امنیت زنان در قوه قضاییه بررسی شده است اما به نظر می رسد این لایحه مشکلات زیادی دارد که ممکن است حتی قابل اصلاح نباشد و شاید لازم باشد لایحه دیگری در دولت یا قوه قضاییه در این زمینه تهیه شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
تشکر ترامپ از کسانی که کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی از کسانی که در پی تعطیلی دولت فدرال این کشور با وجود عدم پرداخت دستمزد، هنوز مشغول به کار هستند تشکر کرد.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید