اهداف ساختار مشورتی در شبه جزیره، کاهش نفوذ آمریکا

16:39 ۲۲ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 33 0
اهداف ساختار مشورتی در شبه جزیره، کاهش نفوذ آمریکا

پکن- ایرنا- تامین امنیت مرزهای دو کره با بهره گیری از اقتدار سازمان ملل و ورود این سازمان به فرایند متارکه جنگ یکی از مهمترین اقدامات اصولی در راستای مطالبات کره شمالی برای پیشبرد فرایند خلع سلاح و نهایتا برقراری صلح دائمی در شبه جزیره است که از طریق ساختار مشورتی امکانپذیر است.

ایرنا

به گزارش ایرنا برای نخستین بار در چند دهه گذشته پس از جنگ کره، دو کره و سازمان ملل موافقت کرده اند که یک ساختار مشورتی تشکیل دهند که از مهمترین برنامه های آن تامین امنیت مناطق مرزی دو کره است.
از آنجا که سازمان ملل دارای اقتدار وسیعی در برقراری صلح در مناطق مختلف جهان است ورود آن به برنامه 'متارکه جنگ' و 'امضای رژیم دائمی صلح بین دو کره' اهمیت فراوانی دارد و در واقع با ورود سازمان ملل به این فرایند، آمریکا در انزوای بیشتری قرار می گیرد و نمی تواند به تنهایی یکه تاز میدان شبه جزیره کره باشد.
سازمان ملل تا چند سال قبل تحت فشارهای آمریکا نتوانسته بود در این زمینه اقدامی صورت دهد اما وقتی دو کره به یکدیگر نزدیکتر شدند و مشخصا کره شمالی برنامه های هسته ای نظامی و موشکی بالستیک را کنار گذاشت و از آزمایش های بیشتر خودداری ورزید، نشانه هایی هویدا شد مبنی بر اینکه زمان برقراری صلح دائمی بتدریج فرا رسیده است.
در واقع کره جنوبی نیز به این نتیجه رسیده است که اگر بخواهد در انتظار آمریکا باشد، هرگز به صلح دایمی با همسایه شمالی خود دست نخواهد یافت زیرا برقراری صلح برای دو کره مزایای فراوانی دارد اما با راهبردهای نظامی آمریکا همخوانی ندارد.
افزون بر این وقتی سازمان ملل سکان امور را در شبه جزیره کره در دست بگیرد، کره جنوبی می تواند از فشارهای یکجانبه آمریکا برای کاستن از تحریم ها و فشارهای اقتصادی بر کره شمالی رهایی یابد و این باعث می شود تا با حضور و نفوذ این سازمان و کمرنگ شدن نقش آمریکا، اوضاع به نفع کره شمالی تغییر کند.
برقراری رژیم دائمی صلح طبیعتا به مذاق آمریکا خوش نمی آید زیرا این کشور نزدیک به 30 هزار نیروی نظامی را در چند دهه گذشته به دلیل اینکه شبه جزیره کره در حالت شبه جنگی بوده در این منطقه حفظ کرده است و وقتی یک معاهده صلح امضا شود دیگر دلیلی برای این حضور نظامی وجود نخواهد داشت و وقتی آمریکا از منطقه خارج شود کره شمالی هم لزومی به داشتن سلاح هسته ای نمی بیند.
با این حساب ورود سازمان ملل به قضایای شبه جزیره کره و ایجاد این ساختار رایزنی با توافق سه طرف، یک گام بزرگ برای رسیدن به اهداف فوق است و اگر این ساختار وجود نداشته باشد و طرفین در زمینه پایان دادن به حالت شبه جنگی کاری انجام ندهند، امیدی هم به خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره نخواهد بود و صلحی برقرار نخواهد شد.
بیش از یک دهه قبل بود که سازمان ملل متحد اعلام کرد کره شمالی نمی تواند به طور یکجانبه قرارداد متارکه جنگ را که در سال 1953 (60 سال پیش) به جنگ کره پایان داده است، لغو کند و همان زمان مشخص شد که این سازمان تحت فشار آمریکا چنین موضوعی اتخاذ کرده است.
کره شمالی هم خیلی زود خواستار آن شد که رزمایش های آمریکا و کره جنوبی پایان یابد و وقتی به این هدف نرسید شروع به افزایش آزمایش های اتمی و موشکی بالستیک کرد.
کره شمالی بعد از آن دهها موشک و شش آزمایش هسته ای انجام داد که نهایتا آمریکا را مجبور کرد به میز مذاکره بیاید و با همین فشارها آمریکا و کره جنوبی را قانع نمود که اگر صلح و خلع سلاح اتمی می خواهند باید به این رزمایش ها پایان دهند.
در واقع ایجاد ساختار رایزنی سه جانبه بین دو کره و سازمان ملل تکمیل کننده برنامه کره شمالی برای رسیدن به صلح دائمی با هدف بیرون راندن همیشگی آمریکا از منطقه شبه جزیره کره و نهایتا خلع سلاح هسته ای است.
کره شمالی به تدریج درحال گرفتن تضمین های امنیتی و اقتصادی است بخصوص در زمینه امنیتی با کشاندن سازمان ملل به فرایند متارکه جنگ می خواهد اطمینان حاصل کند که آمریکا دیگر نمی تواند زمام امور را در اختیار داشته باشد و اگر قرار بر خلع سلاح هسته ای باشد باید سازمان ملل نیز پادرمیانی کرده و تضمین های امنیتی آمریکا به کره شمالی را تایید و دوباره تضمین کند.
'چو سونجان' از موسسه 'سیجونگ' کره جنوبی می گوید کره شمالی از لحاظ نظامی بسیار قوی تر از کره جنوبی نشان می دهد و حالا نیز خواستار بهبود روابط دو کره شده است و برای همین دو طرف نمی خواهند این فرصت را از دست بدهند.
وی افزود که طرفین حالا به دنبال بهره گرفتن از فرصت ها هستند و می خواهند به هر طریق شده است با استفاده از ابزارهای مقتدرانه تری به این هدف برسند و در اندیشه برقراری صلح دائمی هستند.
به هر صورت جنگ کره پایان یافت اما شرایط همچنان برای طرفین بحرانی است و همین بحران به آمریکا امکان داده است که تاکنون در این منطقه به یکجانبه گرایی های نظامی خود ادامه دهد.
به نظر می رسد برقراری رژیم دایمی صلح و امضای پیمانی که قدرت های بزرگی چون چین و روسیه نیز در آن مداخله داشته باشند و زیر نظر سازمان ملل انجام شود می تواند به وضعیت بحرانی شبه جزیره کره خاتمه دهد که فعلا با ورود سازمان ملل به این فرایند بخشی از این پازل تکمیل شده است.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

علی کریمی را به استقلال قالب کردند!
علی کریمی – استقلال؛ رابطه‌ای که هنوز به سرانجام نرسیده و قصه‌ای که هنوز کسی عاقبت آن را نمی‌داند.
حاشیه‌سازی ترفند کی‌روش است!
رفتارهای کارلوس کی‌روش تازگی ندارد. او همیشه می‌خواهد به هر نحوی سایران را سورپرایز کند.
زرینچه: کمیته فنی تمرکز شفر را به هم می‌زند
تشکیل کمیته فنی در باشگاه استقلال تهران موافقان و مخالفانی دارد. برخی آن را اهرمی برای کمک به وینفرد شفر می‌دانند و برخی دیگر معتقدند دخالت این کمیته باعث مزاحمت سرمربی می‌شود.
تاج برای جلوگیری از تعلیق استعفا می‌دهد؟
به‌دنبال ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در دستگاه‌های اجرایی و فدراسیون‌های ورزشی، این مهلت به روسای فدراسیون‌ها داده شد تا اسامی بازنشسته‌های خود را اعلام کنند.
نوآوری‌های تاثیرگذار در دوربین گوشی‌ها
گوشی های هوشمند مدت‌هاست که از رقیبی دست و پا بسته برای دوربین های دیجیتال، فراتر رفته و به رقیبی قدرتمند برای این دستگاه‌های الکترونیکی تبدیل شده‌اند. محبوبیت دوربین گوشی های هوشمند و البته همراهی همیشگی آن‌ها با کاربران باعث شده شرکت‌های سازنده به نیازهای کاربرانی که برای آن‌ها استفاده از دوربین، اولویتی مهم به حساب می‌آید، پاسخ داده و در بعد نرم افزاری و سخت افزاری، تمهیداتی را به کار ببندند.
آیا می دانید سلاح پیامبران چیست؟
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
تیپ خانم بازیگر در جشن تولد لوکس خانم مجری -عکس
سوگل طهماسبی در جشن تولد «مژده لواسانی» حضور داشت.
نیویورک گردی ˮنیکی کریمیˮ و ˮغزل شاکریˮ -عکس
غزل شاکری با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: به یادگار؛ از روزهای دور و نزدیک...به همراه عزیزان و همکاران در دانشگاه استونی بروک نیویورک با فیلم"آینه های روبرو"...
استایل متفاوت و دیده نشده «بهنوش بختیاری» -عکس
تصاویر صحنه فیلم سینمایی «تورنادو» به کارگردانی و تهیه کنندگی سید جواد هاشمی را در این عکس ها می بینید.
پاییزگردی بازیگر جوانی که یک شبه محبوب شد-عکس
سینا مهراد این عکس را در اینستاگرامش منتشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

5  استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید
چشم را دروازه دل نامیدن، چرا که آنچه از این دریچه وارد وجود شخص می شود، گاهی او را به سر منزل سعادت و گاه به ورطه سقوط و ذلت می کشاند. دل آنچه را که از طریق چشم می بیند و حس می کند، مورد تحلیل قرار داده و زمینه را برای پاسخ در برابر شرایط موجود و حرکت برای کسب و تصرف آن شرایط و اقناع آن فراهم می نماید و در حقیقت این سخن درستی است که «هر آنچه دیده بیند دل کند یاد» حالا فرق نمی کند که آن نگاه به صواب بوده و مجاز و یا ناصواب بوده و غیر مجاز.
تیپ خانم بازیگر در جشن تولد لوکس خانم مجری -عکس
سوگل طهماسبی در جشن تولد «مژده لواسانی» حضور داشت.
نمایی متفاوت از قله دماوند- عکس
نمایی متفاوت از قله دماوند در زیر قابل مشاهده است.
شناسایی حمله قلبی جدی تنها با یک برنامه
یک برنامه جدید به تازگی برای گوشی‌های هوشمند توسعه یافته که می‌تواند تعیین کند آیا کاربر در معرض حمله قلبی جدی قرار دارد یا خیر!؟
کودکان چگونه قران حفظ می‌کنند؟
آیا خدایی که آتش را بر ابراهیم گلستان کرد با خدایی که در زندگی‌های ما وجود دارد، فرق می‌کند؟ اگر پاسخ این است که خدا فرق نمی‌کند، پس چرا آتش زندگی ما گلستان نمی‌شود؟
سنای آمریکا در مورد مجازات عربستان رای گیری می کند
ترامپ یک ژنرال بازنشسته را نامزد سفارت در عربستان کرد
نماینده کویت:شورای امنیت درباره غزه به راه حل نرسید
جنگ لفظی بولتون برای پوشاندن شکست فشار حداکثری است
آمریکا حاضر نشد تجاوز رژیم صهیونیستی را محکوم کند
بایدن و سندرز گزینه مطلوب دموکرات ها برای انتخابات 2020 آمریکا
«کلی» به دلیل اختلاف با ملانیا و بولتون از کاخ سفید می رود
مرکل نیز خواستار تشکیل ارتش مشترک اروپایی شد
فلسطین خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت شد
سی ان ان از دولت ترامپ شکایت کرد