اهداف ساختار مشورتی در شبه جزیره، کاهش نفوذ آمریکا

16:39 ۱۸۲ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 127 0
اهداف ساختار مشورتی در شبه جزیره، کاهش نفوذ آمریکا

پکن- ایرنا- تامین امنیت مرزهای دو کره با بهره گیری از اقتدار سازمان ملل و ورود این سازمان به فرایند متارکه جنگ یکی از مهمترین اقدامات اصولی در راستای مطالبات کره شمالی برای پیشبرد فرایند خلع سلاح و نهایتا برقراری صلح دائمی در شبه جزیره است که از طریق ساختار مشورتی امکانپذیر است.

ایرنا

به گزارش ایرنا برای نخستین بار در چند دهه گذشته پس از جنگ کره، دو کره و سازمان ملل موافقت کرده اند که یک ساختار مشورتی تشکیل دهند که از مهمترین برنامه های آن تامین امنیت مناطق مرزی دو کره است.
از آنجا که سازمان ملل دارای اقتدار وسیعی در برقراری صلح در مناطق مختلف جهان است ورود آن به برنامه 'متارکه جنگ' و 'امضای رژیم دائمی صلح بین دو کره' اهمیت فراوانی دارد و در واقع با ورود سازمان ملل به این فرایند، آمریکا در انزوای بیشتری قرار می گیرد و نمی تواند به تنهایی یکه تاز میدان شبه جزیره کره باشد.
سازمان ملل تا چند سال قبل تحت فشارهای آمریکا نتوانسته بود در این زمینه اقدامی صورت دهد اما وقتی دو کره به یکدیگر نزدیکتر شدند و مشخصا کره شمالی برنامه های هسته ای نظامی و موشکی بالستیک را کنار گذاشت و از آزمایش های بیشتر خودداری ورزید، نشانه هایی هویدا شد مبنی بر اینکه زمان برقراری صلح دائمی بتدریج فرا رسیده است.
در واقع کره جنوبی نیز به این نتیجه رسیده است که اگر بخواهد در انتظار آمریکا باشد، هرگز به صلح دایمی با همسایه شمالی خود دست نخواهد یافت زیرا برقراری صلح برای دو کره مزایای فراوانی دارد اما با راهبردهای نظامی آمریکا همخوانی ندارد.
افزون بر این وقتی سازمان ملل سکان امور را در شبه جزیره کره در دست بگیرد، کره جنوبی می تواند از فشارهای یکجانبه آمریکا برای کاستن از تحریم ها و فشارهای اقتصادی بر کره شمالی رهایی یابد و این باعث می شود تا با حضور و نفوذ این سازمان و کمرنگ شدن نقش آمریکا، اوضاع به نفع کره شمالی تغییر کند.
برقراری رژیم دائمی صلح طبیعتا به مذاق آمریکا خوش نمی آید زیرا این کشور نزدیک به 30 هزار نیروی نظامی را در چند دهه گذشته به دلیل اینکه شبه جزیره کره در حالت شبه جنگی بوده در این منطقه حفظ کرده است و وقتی یک معاهده صلح امضا شود دیگر دلیلی برای این حضور نظامی وجود نخواهد داشت و وقتی آمریکا از منطقه خارج شود کره شمالی هم لزومی به داشتن سلاح هسته ای نمی بیند.
با این حساب ورود سازمان ملل به قضایای شبه جزیره کره و ایجاد این ساختار رایزنی با توافق سه طرف، یک گام بزرگ برای رسیدن به اهداف فوق است و اگر این ساختار وجود نداشته باشد و طرفین در زمینه پایان دادن به حالت شبه جنگی کاری انجام ندهند، امیدی هم به خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره نخواهد بود و صلحی برقرار نخواهد شد.
بیش از یک دهه قبل بود که سازمان ملل متحد اعلام کرد کره شمالی نمی تواند به طور یکجانبه قرارداد متارکه جنگ را که در سال 1953 (60 سال پیش) به جنگ کره پایان داده است، لغو کند و همان زمان مشخص شد که این سازمان تحت فشار آمریکا چنین موضوعی اتخاذ کرده است.
کره شمالی هم خیلی زود خواستار آن شد که رزمایش های آمریکا و کره جنوبی پایان یابد و وقتی به این هدف نرسید شروع به افزایش آزمایش های اتمی و موشکی بالستیک کرد.
کره شمالی بعد از آن دهها موشک و شش آزمایش هسته ای انجام داد که نهایتا آمریکا را مجبور کرد به میز مذاکره بیاید و با همین فشارها آمریکا و کره جنوبی را قانع نمود که اگر صلح و خلع سلاح اتمی می خواهند باید به این رزمایش ها پایان دهند.
در واقع ایجاد ساختار رایزنی سه جانبه بین دو کره و سازمان ملل تکمیل کننده برنامه کره شمالی برای رسیدن به صلح دائمی با هدف بیرون راندن همیشگی آمریکا از منطقه شبه جزیره کره و نهایتا خلع سلاح هسته ای است.
کره شمالی به تدریج درحال گرفتن تضمین های امنیتی و اقتصادی است بخصوص در زمینه امنیتی با کشاندن سازمان ملل به فرایند متارکه جنگ می خواهد اطمینان حاصل کند که آمریکا دیگر نمی تواند زمام امور را در اختیار داشته باشد و اگر قرار بر خلع سلاح هسته ای باشد باید سازمان ملل نیز پادرمیانی کرده و تضمین های امنیتی آمریکا به کره شمالی را تایید و دوباره تضمین کند.
'چو سونجان' از موسسه 'سیجونگ' کره جنوبی می گوید کره شمالی از لحاظ نظامی بسیار قوی تر از کره جنوبی نشان می دهد و حالا نیز خواستار بهبود روابط دو کره شده است و برای همین دو طرف نمی خواهند این فرصت را از دست بدهند.
وی افزود که طرفین حالا به دنبال بهره گرفتن از فرصت ها هستند و می خواهند به هر طریق شده است با استفاده از ابزارهای مقتدرانه تری به این هدف برسند و در اندیشه برقراری صلح دائمی هستند.
به هر صورت جنگ کره پایان یافت اما شرایط همچنان برای طرفین بحرانی است و همین بحران به آمریکا امکان داده است که تاکنون در این منطقه به یکجانبه گرایی های نظامی خود ادامه دهد.
به نظر می رسد برقراری رژیم دایمی صلح و امضای پیمانی که قدرت های بزرگی چون چین و روسیه نیز در آن مداخله داشته باشند و زیر نظر سازمان ملل انجام شود می تواند به وضعیت بحرانی شبه جزیره کره خاتمه دهد که فعلا با ورود سازمان ملل به این فرایند بخشی از این پازل تکمیل شده است.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

کسب و کار خانگی با آموختن مهارت‌های ضروری
راه‌اندازی کسب و کار خانگی خیلی جذاب است. چه کسی بدش می‌آید در خانه بنشیند و درآمد خوبی داشته باشد و همه چیز را تحت کنترل خودش بگیرد؟ کسب و کار خانگی مزایای بسیار زیادی دارد. البته اگر به صورت فکر شده، برنامه‌ریزی شده و منطقی راه‌اندازی شود. نه بلند پروازانه یا با درصد زیاد ریسک.
نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه با حضور ایرانسل برگزار می‌شود
نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (FINEX ۲۰۱۹) از ۲ تا ۵ اردیبهشت‌ماه با حضور ایرانسل برگزار می‌شود.
آموزشگاه زبان گات
آموزشگاه زبان گات فعالیت خود را از سال ۱۳۸۸ آغاز کرده و تا به امروز با کسب افتخارات متعدد نظیر بازدید معاون سفیر سوئد و رئیس بخش فرهنگی سفرت سوئد و حضور آقای نم سوک، رئیس شرکت آموزشی هانول در کره‌جنوبی و بالا بردن سطح کیفیت تدریس با توجه به استانداردهای جهانی توانسته تا حد زیادی رضایت زبان آموزان را جلب کند.
یک خاطر آسوده با رزرو بلیط هواپیما
رزرو بلیط هواپیما خیال مسافران را برای سفر راحت‌تر می‌کند ولی برای اطمینان بیشتر از نحوه رزرو و فرایند خرید اینترنتی باید حتما در انتخاب سایت‌های فروش بلیط هواپیما دقت شود تا بلیطی بی‌دردسر و مطمئن خریداری شود.
ارزان‌ترین خانه‌های تهران در کدام مناطق قرار دارند؟
افزایش ناگهانی قیمت خانه طی ماه‌های اخیر در تهران شوک بزرگی بود که تغییرات قابل توجهی را در بازار مسکن به وجود آورد. این موضوع باعث شده، مخاطبان هدف بسیاری از خانه‌های لوکس و بزرگ محله‌های گران‌قیمت پایتخت ریزش کند و افراد زیادی توان مالی خرید و سکونت در چنین خانه‌هایی را از دست بدهند.
رانت ٧٥٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠ تومانی
واردکنندگان با دلار ٤٢٠٠ تومانی یک‌ساله ٥ / ٢ برابر خسارت سیل به جیب زدند.
چه شد که گوشت نجومی شد؟
با وجود افزایش قیمت گوشت قرمز تا ۱۰۰ هزار تومان طی یک سال گذشته، همچنان رکورد گرانی این کالا به نام دولت نهم و دهم است.
کاسبی در مال‌های تهران مالی نیست!
اجاره گزاف این واحدها به علاوه رکود اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده هم‌اکنون بسیاری از پاساژهای تجاری بزرگ در تهران نیمه‌تعطیل باشند.
صادرات نفت ایران به صفر نمی‌رسد
«ممکن است آمریکایی‌ها تا حدودی بتوانند در مسیر صادرات نفت ایران وقفه ایجاد کنند اما به صراحت این مساله را مطرح می‌کنم که آنها هیچ‌گاه نمی‌توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند. امکان حذف نفت ایران از بازار انرژی دنیا چیزی نزدیک به صفر است.»
ویدئو- سرلشگر سلامی از دانشگاه تا فرماندهی سپاه
یک روز مانده به چهلمین سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با حکم رهبر انقلاب، فرمانده کل سپاه تغییر کرد.تا پیش از سرلشکر سلامی،سردار محمدعلی جعفری به مدت ۱۲ سال فرماندهی سپاه را برعهده داشت.سرلشکر سلامی که تا پیش از این، جانشین فرمانده کل سپاه بود، به‌واسطه چندین بار حضورش در مصاحبه‌های تلویزیونی جزو چهره‌های شناخته‌شده نظامی کشور محسوب می‌شود.موضع‌گیری‌های صریح و بی‌پرده او در قبال رژیم صهیونیستی،آمریکا و غرب، از مهمترین وجوه اظهارنظرهای فرمانده جدید سپاه است و با توجه به رویکرد اخیر دولت آمریکا در قبال سپاه، این انتصاب می‌تواند حامل پیام‌های روشنی به مقامات آمریکایی و غربی باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
«شجریان» به روایت هم‌محله‌ای‌ها-پاتوق خسرو آواز ایران تخریب می‌شود؟
«در محل شایعه شده قرار است ساختمان را بفروشند. لابد می‌کوبند و چند طبقه می‌سازند. کاش اینجا به یاد استاد بماند...»
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
کاخ سفید:ترامپ در مورد صادر نکردن معافیت های نفتی ایران تصمیم گرفته است
نماینده دمکرات ماساچوست وارد رقابت های انتخاباتی آمریکا شد
وال استریت ژورنال:چین،هند وترکیه انتظار دارند بار دیگر از تحریم های آمریکا معاف شوند
آسیب های جدی سیل به بخش کشاورزی آمریکا
خشم ترامپ از یادداشت برداری سخنانش توسط اطرافیان
اعتراف مقام آمریکایی مبنی بر اینکه تحریم ها به ملت ایران ضربه می زند
مخالفت مجدد چین با تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت‌ها
دولت کانادا با وقوع سیل در سه ایالت حالت فوق العاده اعلام کرد
روزنامه هنگ کنگی: اهرم فشار؛ این بار در دست کیم
گزارش نشریه آمریکایی از تازه ترین سرسپردگی ترامپ مقابل تندروها