شفاف سازی و رابطه همبسته مردم و مسوولان امری گریزناپذیر

17:40 ۲۳ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 58 0
شفاف سازی و رابطه همبسته مردم و مسوولان امری گریزناپذیر

تهران- ایرنا- رابطه شفاف میان مردم و مسوولان، دامنه اعتماد عمومی را بیشتر کرده و ضمن خثنی سازی دسایس دشمنان برای تضعیف انقلاب، کشور را در برابر چالش های درونی و خطرات خارجی بیمه می کند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت العظمی خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز دوشنبه 23مهر در ابتدای جلسه‌ درس خارج فقه خود در توضیح «نامه حضرت امیرالمؤمنین (ع) خطاب به مسوولان و فرماندهان نظامی» برخی وظایف آنان را برشمردند و این نامه را به مثابه دستورالعملی برای همه مدیران نظام اسلامی دانستند.
ایشان به فرازی از این نامه درباره موضوع شفافیت مسوولان پرداختند و بر این نکته تاکید کردند: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.
در این زمینه به ذکر چند نکته می پردازیم؛
1- زمانی که انقلاب اسلامی ایران به عنوان بزرگترین انقلاب جهان معاصر به پیروزی رسید دو ایدئولوژی لیبرالیستی و کمونیستی بر بیشتر مناطق دنیا سیطره داشتند. از این رو جهان به اردوگاه های 2 ابرقدرت جهانی تبدیل شده بود.
با پیروزی انقلاب اسلامی، حاکمیت الهی و دینی به مدارِ جهانی بازگشت که انسان را در دایره ای محدود و خانه ای پوشالی و عنکبوتی اش اسیر کرده بود. انقلاب اسلامی به مثابه صراط وشاهراهی بود که برخلاف ایدئولوژی هایی که تنها نگاه مادی و این دنیایی را آرمان خود قرار داده بودند، سعادت دنیوی و اخروی را نوید می داد.
مهمترین و بزرگترین دستاورد سیاسی انقلاب اسلامی، تحقق نظام جمهوری اسلامی است که در آن اصل «حاکمیت مردمی» یا «جمهوریت» با اصل «حاکمیت الهی» یا «اسلامیت» همزیستی و همخوانی دارد.

2- جمهوریت دارای پایه ها و بن مایه هایی همچون تکثرگرایی، امکان حضور و تصمیم گیری برابر در عرصه سیاسی برای همه جریان های سیاسی و اصل مشارکت است.
اهمیت و جایگاه رکنی و اساسی جمهوریت در نظام سیاسی ایران، سبب شده است که مساله مشارکت عمومی مردم و حضور جریان ها و طیف های مختلف سیاسی در رخدادهای مهم اهمیتی چشمگیر یابد. برای نمونه حضور پر شور مردم در انتخابات مختلف نشان از آن دارد که مردم و حکومت دارای رابطه ای همبسته هستند و مشارکت به نوعی گویای اعتماد عمومی و مسئولیت پذیری سیاسی- اجتماعی است.
بر این اساس حضور فعالانه مردم در مناسبت های مختلف و به عرصه آمدن گروه های مختلف با دیدگاه هایی مختلف، تبلور جمهوریت نظام سیاسی و نشانگر وجود چند صدایی و احترام به نگرش های متفاوت است.

3- انقلاب اسلامی برآمده دیدگاه ها و نگرش های مختلف و حضور فعالانه مردم است. در واقع جایگاه مردم در انقلاب اسلامی ارتقا پیدا کرد و رابطه بی واسطه ی مسئولان با مردم نشان از این همدلی دارد.
با این حال طی سالهای اخیر، ذهنیتی در بخشی از جامعه شکل گرفته مبنی بر این که رابطه مردم و مسوولان کمرنگ شده یا رنگ باخته است. به ویژه این که رسانه های بیگانه نیز به دنبال برجسته نشان دادن فاصله ها میان مردم و حاکمیت هستند.
همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند: مسوولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.
در واقع رابطه شفاف میان مردم و مسوولان و اعتماد متقابل میان آنان دامنه اعتماد عمومی را بیشتر کرده و کشور را در برابر چالش های درونی و خطرات خارجی بیمه می کند.

4- در اندیشه سیاسی اسلام نیز رابطه حق وتکلیف میان مسوولان و مردم مطرح می شود و این نشانگر اهمیت موضوع است. در واقع حق وتکلیف رابطه ی دوسویه دارند؛ به طوری که هر جا حق باشد به طور حتم تکلیف هم خواهد بود و هر جای تکلیفی باشد حقی نیز متصور می شود. به عبارتی دیگر حق و تکلیف از هم جدا نیستند.
کسانی که تکلیف دارند حق صاحب حق را محترم بشمارند، باید چنین کنند و از تکلیف، گریزی ندارند. مسوولیت، نتیجه ی تکلیف است. از این رو کسانی که برحسب قوانین مکلف شناخته می‏شوند، دارای مسوولیت هستند.

5- ثبات برآمده از انقلاب اسلامی و استفاده از تمام ظرفیت های کشور در گروی وحدت ملی است. این یک قاعده شناخته شده در علم جامعه شناسی و سیاست است که سلامت یک کشور در صورتی تضمین خواهدشد که همه گروه های جامعه با وجود تکثر نگاه و رویکرد با یکدیگر به تفاهم و همدلی برسند.
بنابر این احساس نزدیکی مردم و حاکمیت بر همدلی میان آنها می افزاید و این امر همبستگی میان مردم و حاکمیت را تقویت می کند.

6- دشمنان همواره در پی ایجاد فضای یاس و ناامیدی در جامعه و فاصله انداختن میان مردم و حاکمیت هستند. از این رو برای رسیدن به اهداف خود از همه ابزارها و ترفندها استفاده می کنند. بنابر این چالش های مختلفی را در راستای تضعیف انقلاب دنبال می کنند و در پی به استحاله کشاندن آن هستند. یکی از ترفندهای آنان نیز ایجاد خستگی در مردم و بریدن آن ها از آرمان ها و ارزش های انقلاب است.
از این رو نزدیکی بیشتر مردم با حاکمیت نقشه های آنان را خنثی کرده و امید به پیشرفت و آینده را تقویت می کند.

7- از طرفی نیز ارائه گزارش عملکرد دستگاه ها توسط مسئولان در راستای شفاف سازی میان میان مردم و حکومت گامی اساسی است که در کوتاه مدت اعتماد عمومی را ارتقا می بخشد و در بلند مدت با رفع نواقص و آسیب های موجود پیشرفت همه جانبه را محقق می سازد.
پژوهش**458**1552


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مردی با این خصوصیات، همسر خوبی برایتان خواهد بود
اگر شما هم در یک رابطه عاطفی به سر می‌برید، اما مطمئن نیستید که مرد زندگی تان همسر ایده آلی هم برایتان خواهد بود یا خیر، ما در ادامه مطلب خصوصیات یک مرد مناسب برای ازدواج را آورده ایم که امیدواریم به کمک تان آید.
پیگمالیون؛ راهی رایگان و اثربخش برای افزایش سود و راندمان
تفاوت یک «بانو» و «دختر خدمتکار» در رفتار آنها نیست؛ در این است که چگونه با آنها رفتار می شود. من برای پروفسور یک خدمتکار هستم چون او با من مثل یک خدمتکار رفتار می کند ولی می توانم برای تو یک بانو باشم چون تو همواره با من مثل یک بانو رفتار می کنی.
از رحم اجاره‌ای و وضعیت پدر و مادر و صاحب رحم چه می‌دانید؟
بعضی تصمیم‌هایی که در زندگی می‌گیریم، بعضی تصمیم‌هایی که زندگی مجبورمان می‌کند که بگیریم، هم خودش سخت است و مبهم و پیچیده و هم برای دیگران سؤال برانگیز.
تأسف مربی تیم ملی از ادعای وزنه‌بردار ملی‌پوش
اکبر خورشیدی‌فر، از برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری تمام‌قد دفاع کرد.
واکنش ستاره سابق استقلال به شایعه بازگشتش
امید نورافکن اعلام کرده فعلا تمرکزش روی کار برای باشگاه جدید است.
تصمیم هیئت‌مدیره استقلال توسط شفر وتو شد
وینفرد شفر همچنان معتقد است خارجی‌های جدید تیمش نیاز به زمان دارند.
ریبری مجبور به عذرخواهی از خبرنگار فرانسوی شد
هافبک فرانسوی بایرن‌ مونیخ مجبور شد که از خبرنگاری که به او سیلی زده بود، عذرخواهی کند.
هازارد هنوز تصمیمی برای جدایی نگرفته است
هافبک بلژیکی چلسی هنوز تصمیم نهایی خود را درباره ماندن و یا جدایی از این تیم نگرفته است.
۱۰ بازیکن برتر نیم فصل نخست لیگ ستارگان قطر
در فهرست 10 بازیکن برتر نیم فصل نخست لیگ ستارگان قطر نامی از بازیکنان ایرانی به چشم نمی‌آید.
مالکوم: مسی آدم فضایی است!
بازیکن برزیلی بارسلونا به ستایش از لیونل مسی پرداخت و او را یک آدم فضایی توصیف کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت بارش‌های ایران+جدول
بیشترین میزان رشد بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته (سال آبی ۹۷-۹۶) مربوط به حوضه آبریز قره قوم (شمال شرقی کشور) و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان (جنوب کشور) است.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
استاندار جدید همدان را بهتر بشناسیم
همدان - ایرنا - سیدسعید شاهرخی استاندار جدید همدان با بیش از 28 سال سابقه درخشان مدیریتی، شخصیتی تعاملی و معتدل بین سیاسیون شناخته می شود و همواره در جهت توسعه مناسبات گام برداشته است.
عجیب‌ترین سپرده‌گذاری جهان!
ر مکانی زیرزمینی حومه شهر انگلیسی "ساسکس" که ضد بمب، اشعه رادیو اکتیو، مقاوم در برابر سیل و دمای آن منفی 20 درجه سانتی گراد بوده ، قفسه هایی حاوی دانه های گیاهان ذخیره شده (19هزار مجموعه برای بیش از 39 هزار نوع گیاه) قرار گرفته که از کشورهای گوناگون جمع آوری شده است.
احتساب رایگان مدت سربازی به سوابق بیمه افراد متقاضی
بر اساس استفساریه ماده 95 قانون تأمین اجتماعی مصوب مجلس، افرادی که متقاضی احتساب مدت سربازی به سوابق بیمه خود هستند می توانند بصورت رایگان از این مزایا بهره مند شوند. ‌‌‌‌‌
میزگرد بررسی FATF در صدا و سیما برگزار شود
شماره جدید «خط حزب‌الله» منتشر شد
تعیین ضرب الاجل برای بازنشستگان-تکذیب تغییر چهار وزیر کابینه-انتخاب ۴ استاندار در هیات دولت ...
ویدئو - بیانات رهبر انقلاب در دیدار مدال‌آوران بازی‌های پاراآسیایی
مشکلات اقتصادی حل خواهد شد
ورزش جانبازان و معلولین به کار انداختن ظرفیت‌های پنهان است
مدال‌آوران ایران در بازی‌های پاراآسیایی با رهبرانقلاب دیدار کردند
دیدار مدال‌آوران کاروان ورزشی ایران در بازی‌های پاراآسیایی اندونزی با رهبر انقلاب
ظرفیت های وقف در اقتصاد کشور باید به مردم تبیین شود
انتقاد از لایحه جدید قانون مطبوعات-استراتژی توییتری ظریف-ضرورت بیان واقیعت های به مردم و...