شفاف سازی و رابطه همبسته مردم و مسوولان امری گریزناپذیر

17:40 ۱۸۳ روز پیش ایرنا 249 0
شفاف سازی و رابطه همبسته مردم و مسوولان امری گریزناپذیر

تهران- ایرنا- رابطه شفاف میان مردم و مسوولان، دامنه اعتماد عمومی را بیشتر کرده و ضمن خثنی سازی دسایس دشمنان برای تضعیف انقلاب، کشور را در برابر چالش های درونی و خطرات خارجی بیمه می کند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت العظمی خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز دوشنبه 23مهر در ابتدای جلسه‌ درس خارج فقه خود در توضیح «نامه حضرت امیرالمؤمنین (ع) خطاب به مسوولان و فرماندهان نظامی» برخی وظایف آنان را برشمردند و این نامه را به مثابه دستورالعملی برای همه مدیران نظام اسلامی دانستند.
ایشان به فرازی از این نامه درباره موضوع شفافیت مسوولان پرداختند و بر این نکته تاکید کردند: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.
در این زمینه به ذکر چند نکته می پردازیم؛
1- زمانی که انقلاب اسلامی ایران به عنوان بزرگترین انقلاب جهان معاصر به پیروزی رسید دو ایدئولوژی لیبرالیستی و کمونیستی بر بیشتر مناطق دنیا سیطره داشتند. از این رو جهان به اردوگاه های 2 ابرقدرت جهانی تبدیل شده بود.
با پیروزی انقلاب اسلامی، حاکمیت الهی و دینی به مدارِ جهانی بازگشت که انسان را در دایره ای محدود و خانه ای پوشالی و عنکبوتی اش اسیر کرده بود. انقلاب اسلامی به مثابه صراط وشاهراهی بود که برخلاف ایدئولوژی هایی که تنها نگاه مادی و این دنیایی را آرمان خود قرار داده بودند، سعادت دنیوی و اخروی را نوید می داد.
مهمترین و بزرگترین دستاورد سیاسی انقلاب اسلامی، تحقق نظام جمهوری اسلامی است که در آن اصل «حاکمیت مردمی» یا «جمهوریت» با اصل «حاکمیت الهی» یا «اسلامیت» همزیستی و همخوانی دارد.

2- جمهوریت دارای پایه ها و بن مایه هایی همچون تکثرگرایی، امکان حضور و تصمیم گیری برابر در عرصه سیاسی برای همه جریان های سیاسی و اصل مشارکت است.
اهمیت و جایگاه رکنی و اساسی جمهوریت در نظام سیاسی ایران، سبب شده است که مساله مشارکت عمومی مردم و حضور جریان ها و طیف های مختلف سیاسی در رخدادهای مهم اهمیتی چشمگیر یابد. برای نمونه حضور پر شور مردم در انتخابات مختلف نشان از آن دارد که مردم و حکومت دارای رابطه ای همبسته هستند و مشارکت به نوعی گویای اعتماد عمومی و مسئولیت پذیری سیاسی- اجتماعی است.
بر این اساس حضور فعالانه مردم در مناسبت های مختلف و به عرصه آمدن گروه های مختلف با دیدگاه هایی مختلف، تبلور جمهوریت نظام سیاسی و نشانگر وجود چند صدایی و احترام به نگرش های متفاوت است.

3- انقلاب اسلامی برآمده دیدگاه ها و نگرش های مختلف و حضور فعالانه مردم است. در واقع جایگاه مردم در انقلاب اسلامی ارتقا پیدا کرد و رابطه بی واسطه ی مسئولان با مردم نشان از این همدلی دارد.
با این حال طی سالهای اخیر، ذهنیتی در بخشی از جامعه شکل گرفته مبنی بر این که رابطه مردم و مسوولان کمرنگ شده یا رنگ باخته است. به ویژه این که رسانه های بیگانه نیز به دنبال برجسته نشان دادن فاصله ها میان مردم و حاکمیت هستند.
همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند: مسوولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.
در واقع رابطه شفاف میان مردم و مسوولان و اعتماد متقابل میان آنان دامنه اعتماد عمومی را بیشتر کرده و کشور را در برابر چالش های درونی و خطرات خارجی بیمه می کند.

4- در اندیشه سیاسی اسلام نیز رابطه حق وتکلیف میان مسوولان و مردم مطرح می شود و این نشانگر اهمیت موضوع است. در واقع حق وتکلیف رابطه ی دوسویه دارند؛ به طوری که هر جا حق باشد به طور حتم تکلیف هم خواهد بود و هر جای تکلیفی باشد حقی نیز متصور می شود. به عبارتی دیگر حق و تکلیف از هم جدا نیستند.
کسانی که تکلیف دارند حق صاحب حق را محترم بشمارند، باید چنین کنند و از تکلیف، گریزی ندارند. مسوولیت، نتیجه ی تکلیف است. از این رو کسانی که برحسب قوانین مکلف شناخته می‏شوند، دارای مسوولیت هستند.

5- ثبات برآمده از انقلاب اسلامی و استفاده از تمام ظرفیت های کشور در گروی وحدت ملی است. این یک قاعده شناخته شده در علم جامعه شناسی و سیاست است که سلامت یک کشور در صورتی تضمین خواهدشد که همه گروه های جامعه با وجود تکثر نگاه و رویکرد با یکدیگر به تفاهم و همدلی برسند.
بنابر این احساس نزدیکی مردم و حاکمیت بر همدلی میان آنها می افزاید و این امر همبستگی میان مردم و حاکمیت را تقویت می کند.

6- دشمنان همواره در پی ایجاد فضای یاس و ناامیدی در جامعه و فاصله انداختن میان مردم و حاکمیت هستند. از این رو برای رسیدن به اهداف خود از همه ابزارها و ترفندها استفاده می کنند. بنابر این چالش های مختلفی را در راستای تضعیف انقلاب دنبال می کنند و در پی به استحاله کشاندن آن هستند. یکی از ترفندهای آنان نیز ایجاد خستگی در مردم و بریدن آن ها از آرمان ها و ارزش های انقلاب است.
از این رو نزدیکی بیشتر مردم با حاکمیت نقشه های آنان را خنثی کرده و امید به پیشرفت و آینده را تقویت می کند.

7- از طرفی نیز ارائه گزارش عملکرد دستگاه ها توسط مسئولان در راستای شفاف سازی میان میان مردم و حکومت گامی اساسی است که در کوتاه مدت اعتماد عمومی را ارتقا می بخشد و در بلند مدت با رفع نواقص و آسیب های موجود پیشرفت همه جانبه را محقق می سازد.
پژوهش**458**1552


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

روانشناسان شهرداری تهران به مناطق سیل زده اعزام می شوند
تهران-ایرنا-مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه مددکاران اجتماعی، روانشناسان، مشاوران و تسهیل گران اجتماعی به مناطق سیل زده جنوب کشور به زودی اعزام می شوند گفت: دوره های آموزشی حمایت های روانی و اجتماعی در بلایا ویژه این افراد آغاز شد.
70درصد مدارس کشور نمازخانه دارند
کرج - ایرنا - مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برنامه ترویج فرهنگ نماز در بین دانش آموزان گفت: اکنون 70 درصد مدارس کشور دارای نمازخانه هستند.
انتقاد از شهرداری تهران بابت تامین مکان نگهداری معتادان
تهران- ایرنا- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: شهرداری موظف بوده است تا بر اساس تفاهمنامه های امضا شده ظرفیت نگهداری 2 هزار معتاد را فراهم سازد که این امر محقق نشده است.
سپاه 77 هزار جهیزیه به نوعروسان محروم کشور اهدا کرد
ایلام - ایرنا - دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سپاه طی 2 سال گذشته 77 هزار سری جهیزیه بین نوعروسان تحت پوشش نهادهای حمایتی توزیع کرده است.
سیل زدگان خوزستان خدمات روان درمانی دریافت می کنند
اهواز- ایرنا- معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: تیم های سامانه حمایت های روانی و اجتماعی هلال احمر موسوم به «سحر» از پنج استان در خوزستان در حال خدمات رسانی به سیل زدگان هستند.
عملیات ایمن سازی دام های مناطق سیل زده خوزستان انجام شد
اهواز - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: عملیات ایمن سازی دام های سبک و سنگین در برابر بیماری های شایع در مناطق سیل زده استان با مشارکت تیمهای استان های معین انجام شد.
ارتفاع آب رودخانه نیسان در هویزه سه متر کاهش یافت
اهواز-ایرنا- سرپرست فرمانداری شهرستان هویزه گفت: ارتفاع آب رودخانه نیسان در شهرستان هویزه تا سه متر کاهش یافته است که با توجه به این میزان کاهش ارتفاع رودخانه خطری این شهرستان را تهدید نمی کند.
پاسخ آموزش و پرورش به درگیری در یک هنرستان پایتخت
تهران-ایرنا- طی روزهای اخیر خبری مبنی بر «کورشدن» دانش آموزی در جریان درگیری بین معلم و او در یک مدرسه پایتخت منتشر شد که مسئولان آموزش و پرورش در پاسخ به پیگیری های ایرنا می گویند این دانش آموز نابینا نشده بلکه چشم وی آسیب دیده است و از نظر پزشکان، بهبود می یابد.
500 چشمه فصلی و دائمی در شهرستان اندیکا پرآب شد
اهواز-ایرنا- سرپرست فرمانداری شهرستان اندیکا گفت:بارش های مناسب و پر شدن سفره های زیرزمینی باعث شده بیش از 500دهنه چشمه و رودخانه فصلی در شهرستان اندیکا جان تازه ای بگیرند.
معاون شهردار: ساخت و ساز در حریم تهران 20 درصد کاهش یافت
تهران- ایرنا- معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: با حضور گشت های حریم بان و بازدیدهای میدانی از ساخت و ساز غیر مجاز در حریم تهران، آمار تخلفات طی یک ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه پارسال 20 درصد کاهش یافت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
مشتریان فاقد کد شهاب سریعتر به شعب بانک مراجعه کنند
تهران- ایرنا- حساب بانکی مشتریانی که اطلاعات هویتی آنها ناقص و کد شهاب برای آنها صادر نشده با پایان مهلت تعیین شده توسط بانک مرکزی مسدود و ارایه خدمات برایشان متوقف می شود؛ این دسته از مشتریان برای رفع نواقص هویتی، سریعتر به به شعب بانک محل افتتاح حساب مراجه کنند.
ایران: آقای قالیباف! کلی گویی بس است
اقدام امریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی بهانه جدیدی به دست مخالفان تصویب لوایح مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف داده است.
درگذشت یک حقوقدان با سابقه-واکنش ها به لغو معافیت های نفتی-سفر وزیر دفاع به مسکو و...
اعطای درجه سرلشکری به فرمانده کل جدید سپاه پاسداران
رهبر انقلاب: روابط ایران و پاکستان برخلاف میل دشمنان باید تقویت شود
نخست وزیر پاکستان با رهبر معظم انقلاب دیدار کرد
دیدار روحانی و عمران خان-پیام های تبریک برای فرمانده جدید سپاه-برگزاری دو دادگاه جرایم اقتصادی
سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد
ظریف انتصاب سردار سلامی به فرماندهی کل سپاه را تبریک گفت
سرلشکر جعفری به سمت مسئول قرارگاه فرهنگی حضرت بقیةالله منصوب شد
سردار حسین سلامی به فرماندهی کل سپاه منصوب شد
بازنشر بیانات رهبرانقلاب در جمع خدمتگزاران مسجد مقدس جمکران