اتفاقات شنیدنی انتخابات مجلس افغانستان

15:00 ۸۶ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 109 0
اتفاقات شنیدنی انتخابات مجلس افغانستان

کابل - ایرنا - سومین دوره انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان جدا از جلوه ای که برای اشتراک مردم، غلبه مردم سالاری بر خشونت تروریست و برخی ضعف ها و کاستی های اجرایی داشت، حواشی جالبی هم از آن در فضای مجازی و رسانه های محلی نشر یافت که شنیدن تعدادی از آنها خارج از لطف نیست.

ایرنا

به گزارش ایرنا، طی روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری که انتخابات در افغانستان جریان داشت، تصاویر، اخبار و دیدگاههای متنوعی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی در فضای مجازی منتشر شد که اگر چه در منظر اهل فنی همه آنها قابل استناد نیست.
بسیار محتمل است که تصاویر، فیلم ها یا متن هایی که در فضای مجازی به دستمان می رسد ، ساختگی باشد و اصالت نداشته باشد که این موارد زیاد دیده شده است اما پرداختن به آنها شاید استراحتی باشد برای کسانی که می خواهند خستگی کنکاش های جدی را کم کنند.
ممکن است برخی افراد برای آسیب زدن به رقیبان انتخاباتی یا بد نام کردن متولیان برگزاری انتخابات دست به تولید و نشر مطالبی زده اند که در ادامه خواهد آمد؛ اما این گزارش با توجه به همه این نکات تنها به خاطر آشنایی با برخی زوایای حاشیه ساز در انتخابات به این موارد پرداخته است.
در یکی از تصاویری که از استان «ننگرهار» در فضای مجازی منتشر شد، انبوهی از برگه های رای پاره شده دیده می شود و کاربر نوشته است که یکی از نامزدهای صاحب نفوذ محل وقتی متوجه می شود رای ندارد، صندوق آرا را شکسته و همه برگه های موجود در آن را پاره کرده و سپس مرکز رای گیری را ترک کرده است.
«معروفه ذکی بدخشان» یکی از خبرنگاران رسانه های محلی افغانستان است که در صفحه اجتماعی خود نوشته ، در یک مرکز رای دهی در استان بدخشان شخصی دستگاه ثبت بیومتریک را سرقت کرد و از محل متواری شده است.
از غرب شهر کابل پایتخت افغانستان نیز گزارشی منتشر شد که فردی به عنوان رای دهنده وارد مرکز رای گیری شده است و در یک فرصت فهرست رای دهندگان را از مجریان گرفته و از مرکز اخذ رای فرار کرده است و این اقدام چنان سبب تحیر مجریان و نگهبانان شده که فرد بدون مشکلی توانسته محل رای گیری را ترک کند.
در انتخابات افغانستان برای اولین بار فهرست رای دهندگان پیش از رای گیری تهیه شد ، یعنی از قبل مشخص کردند که چه کسانی تمایل دارند در کدام مرکز پای صندوق رای بیایند و در روز انتخابات فهرست این افراد واجد شرایط از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به همان مرکز ارسال شد که فقدان این فهرست در عمل امکان تشخیص مجاز بودن فرد به رای دادن در هر مرکزی را مختل می کند.
البته گزارش های رسیده بیانگر آن است که در مراکزی که با مشکل نبود فهرست رای دهندگان روبرو بودند ، مجریان اسم فرد رای دهنده را یادداشت کرده اند تا بعد با فهرست اصلی تطبیق دهند.
استفاده از دستگاه های بیومترک برای ثبت مشخصه انحصاری اثر انگشت رای دهندگان ، تجربه اول افغانستان بود و به منظور تضمین شفافیت انتخابات و جلوگیری از آرای تکراری بکار گرفته شد و دزدیدن این دستگاه هیچ منفعت مالی برای سارق ندارد مگر آن که دستمزد او را برای اخلال در روند انتخابات از سوی مخالفین مردم سالاری که گروه طالبان در راس آن هستند، تضمین کند.
در رخدادی دیگر شخصی با تماس تلفنی به یک ایستگاه رادیویی به نام «رادیو آرمان» در کابل گفت که صندوق های رای از شهرستان «چهارآسیاب» در جنوب کابل هنگام انتقال به مرکز، توسط اعضای طالبان در منطقه ای به نام «تنگی للندر» توقیف شده اند و تروریست ها آرای داخل صندوق را تخلیه و به جای آن آرای جدیدی را به نفع فرد مورد نظرشان پر کرده اند و اجازه حرکت صندوق را به سوی کابل داده اند.
هر چند وی نگفت که آراء دوباره ریخته شده در صندوق چگونه در اختیار طالبان قرار گرفته است یا چه مقدار آراء استفاده نشده در کامیون های انتقال دهنده صندوق باقی مانده بود که طالبان در انتخاب نماینده مورد نظرشان سهم بگیرند فارغ از صحت خبر این که چطور ممکن است عقلی چنین روشی را برای فرستادن نماینده کارآمد بداند، جذابیت دارد.
ویدئویی نیز در صفحات اجتماعی دست به دست می شود که چهار تن در یک منزل مسکونی نشسته اند و سه صندوق رای گیری را در پیش رو گذاشته و با همکاری یکدیگر برگه های رای را مهر و برای یک نامزد نشان گذاری کرده و اوراق را به صندوق می اندازند اما حوزه انتخابیه مشخص نیست .
شنبه شب پس از پایان روز اول انتخابات مجلس در کابل ، یکی از نامزدان با حضور در میزگرد تلویزیون در شبکه خصوصی «آریانانیوز» مدعی شد که سه نامزد و افراد زورگیر در شرق کابل در منطقه پلچرخی و ده سبز صندوق های رای دهی را از مراکز خارج و به منازل خود برده اند و بعد از انداختن آرا در آن بازگردانده اند .
یکی از ناظران نامزدان هم مدعی شده که وقتی در یک مرکز رای گیری وارد شده، متوجه شده است که صندوق رای در محل وجود ندارد و زمانی که از مجریان سوال کرده که صندوق کجاست؟ گفتند که فلان فرمانده آن را به منزل برده الان می آورد.
امروز دوشنبه نیز خبری در صفحات اجتماعی منتشر شد که شماری از شهروندان کابل تجمعی اعتراضی راه اندازی کرده اند که فلان نامزد ، وعده داده بود که در مقابل رای آنها به او پول خواهد داد، اما پس از آن که رای معترضین را گرفته از پرداخت پول اجتناب کرده است.
از استان کاپیسا در شمال کابل پایتخت افغانستان گزارش رسیده است که دو نامزد پس از اختلاف بر سر آرای ریخته شده در صندوق ، با هم مسلحانه درگیر شدند و چندین دقیقه این تیراندازی ادامه داشته است.
هم چنین مقامات امنیتی در استان کاپیسا گزارش کرده اند که افراد مسلح ناشناس به محل انبار صندوق های رای در مرکز این استان حمله کرده اند و برای بردن صندوق ها با نیروهای امنیتی درگیر شدند که خوشبختانه به صندوق های رای آسیبی نرسیده است.
«نجیب دانش» سخنگوی وزارت کشور افغانستان نیز دیشب به رسانه ها گفت که پایان روز نخست انتخابات 60 تن را به اتهام تقلب به نفع نامزدانی مشخص بازداشت کرده اند که 40 مورد آن تنها در کابل پایتخت افغانستان انجام شده است.
تقلب و اختشاش های مرتبط با انتخابات در اغلب کشورهای جهان ، امری دور از ذهن نیست اما شیوهای بروز برخی از این رخدادها در افغانستان حالتی ویژه دارد و در برخی موارد به طنز نزدیک می شود.
پرونده برگزاری انتخابات مجلس سوم افغانستان دیروز یکشنبه ساعت 18 پس از دو روز رای گیری بسته شد و از امروز موضوع اصلی شمارش آرا و تایید یا رد آرا و معرفی برگزیدگان در سرخط خبرها قرار می گیرد که این خود عرصه ای تازه برای نشر مطالب خواندنی است.
آساق*291*1104**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شاراپووا به دور سوم تنیس استرالیا راه یافت
تنیسور روسی با شکست ربکا پترسون به دور سوم تنیس اپن استرالیا صعود کرد.
بُرد پیکان و شهرداری ورامین در لیگ والیبال
در آغاز هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال تیم‌های پیکان و شهرداری ورامین حریفان خود را شکست دادند.
شکست گنبدی‌ها در لیگ والیبال
تیم‌های شهرداری ورامین، پیام خراسان، سایپا تهران، شهرداری تبریز، پیکان تهران و فولاد سیرجان در لیگ برتر والیبال، حریفان خود را شکست دادند.
مهاجم مورد نظر استقلال ۴۷۰ روز گل نزده است
بررسی کارنامه پاتریک فرایدی مشخص می‌کند او هم تفاوت چندانی با الحاجی گرو ندارد.
فردوسی‌پور به آنتن برمی‌گردد
عادل فردوسی پور گزارشگر یکی از بازی های جام ملت های آسیا خواهد بود.
بادگیر‌های یزد در دستان ستاره‌های پاریسن ژرمن
قطری‌ها برای تبلیغ میزبانی جام جهانی‌شان هر کاری لازم باشد انجام می‌دهند.
آقای ده‌نمکی اجازه هست به عراق گل بزنیم؟
تا ساعاتی دیگر تیم ملی با عراق دیدار دارد و دوباره یادی کردیم از اظهار نظر حالا دیگر تاریخی ده نمکی که شاکی شده بود از گل های زیاد تیم ملی به یمن، این ویدئو بُریده ای است از برنامه برترین ها پلاس که سه شنبه ها منتشر می شود. در این بخش از آن برنامه با اظهار نظر ده نمکی شوخی کردیم.
مسلمی‌پور: فاصله ما با تاجیکستان زیاد بود
مدافع تیم فوتبال امید باوجود باخت این تیم به تاجیکستان گفت: فاصله ما با حریف زیاد بود!
عباسیان: بازی با حریف هندی آسان نیست
معین عباسیان، هافبک چپ پای تیم فوتبال سایپا گفت: باید از اولین هفته نیم‌فصل دوم بردهای‌مان را شروع کنیم تا در جدول رده‌بندی لیگ برتر به رده‌های بالاتر برویم.
کرانچار: برای تیم ملی ایران آرزوی موفقیت می‌کنم
بازیکن سابق تیم ملی کرواسی، گفت: کل مردم ایران انتظار یک نتیجه خوب را دارند و من هم در کنار همه اعضای تیم امید برای تیم ملی بزرگسالان آرزوی موفقیت می‌کنم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
لیگ فوتسال بانوان یزد با حضور 6 تیم برگزار می شود
یزد - ایرنا - نایب رئیس هیات فوتبال یزد در امور بانوان گفت: برای نخستین بار، لیگ فوتسال قهرمانی جوانان باشگاه های استان ویژه این قشر با حضور 6 تیم از 19 بهمن ماه آینده برگزار می شود.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
هیچ اسرائیلی حق ورود به مالزی را ندارد
پلیس افغان پنج همکارش را به گلوله بست
مخالفان حزب حاکم پاکستان ائتلاف ضد دولتی تشکیل دادند
هند واردات نفت از آمریکا را افزایش می دهد
پکن گزارش آمریکا در مورد نفوذ چین در جهان را بی پایه خواند
رسانه ژاپنی:نه به برگزیت برای شرکت های آسیایی پیامد جدی دارد
هند خود را قربانی حملات سایبری می داند
آمریکا و انگلیس در دریای جنوبی رزمایش برگزار می کنند
دنیا از مانع تراشی در روابط تهران و اسلام آباد اجتناب کند
عامل حمله تروریستی به شیعیان اورکزئی پاکستان به هلاکت رسید