اتفاقات شنیدنی انتخابات مجلس افغانستان

15:00 ۲۷ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 68 0
اتفاقات شنیدنی انتخابات مجلس افغانستان

کابل - ایرنا - سومین دوره انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان جدا از جلوه ای که برای اشتراک مردم، غلبه مردم سالاری بر خشونت تروریست و برخی ضعف ها و کاستی های اجرایی داشت، حواشی جالبی هم از آن در فضای مجازی و رسانه های محلی نشر یافت که شنیدن تعدادی از آنها خارج از لطف نیست.

ایرنا

به گزارش ایرنا، طی روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری که انتخابات در افغانستان جریان داشت، تصاویر، اخبار و دیدگاههای متنوعی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی در فضای مجازی منتشر شد که اگر چه در منظر اهل فنی همه آنها قابل استناد نیست.
بسیار محتمل است که تصاویر، فیلم ها یا متن هایی که در فضای مجازی به دستمان می رسد ، ساختگی باشد و اصالت نداشته باشد که این موارد زیاد دیده شده است اما پرداختن به آنها شاید استراحتی باشد برای کسانی که می خواهند خستگی کنکاش های جدی را کم کنند.
ممکن است برخی افراد برای آسیب زدن به رقیبان انتخاباتی یا بد نام کردن متولیان برگزاری انتخابات دست به تولید و نشر مطالبی زده اند که در ادامه خواهد آمد؛ اما این گزارش با توجه به همه این نکات تنها به خاطر آشنایی با برخی زوایای حاشیه ساز در انتخابات به این موارد پرداخته است.
در یکی از تصاویری که از استان «ننگرهار» در فضای مجازی منتشر شد، انبوهی از برگه های رای پاره شده دیده می شود و کاربر نوشته است که یکی از نامزدهای صاحب نفوذ محل وقتی متوجه می شود رای ندارد، صندوق آرا را شکسته و همه برگه های موجود در آن را پاره کرده و سپس مرکز رای گیری را ترک کرده است.
«معروفه ذکی بدخشان» یکی از خبرنگاران رسانه های محلی افغانستان است که در صفحه اجتماعی خود نوشته ، در یک مرکز رای دهی در استان بدخشان شخصی دستگاه ثبت بیومتریک را سرقت کرد و از محل متواری شده است.
از غرب شهر کابل پایتخت افغانستان نیز گزارشی منتشر شد که فردی به عنوان رای دهنده وارد مرکز رای گیری شده است و در یک فرصت فهرست رای دهندگان را از مجریان گرفته و از مرکز اخذ رای فرار کرده است و این اقدام چنان سبب تحیر مجریان و نگهبانان شده که فرد بدون مشکلی توانسته محل رای گیری را ترک کند.
در انتخابات افغانستان برای اولین بار فهرست رای دهندگان پیش از رای گیری تهیه شد ، یعنی از قبل مشخص کردند که چه کسانی تمایل دارند در کدام مرکز پای صندوق رای بیایند و در روز انتخابات فهرست این افراد واجد شرایط از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به همان مرکز ارسال شد که فقدان این فهرست در عمل امکان تشخیص مجاز بودن فرد به رای دادن در هر مرکزی را مختل می کند.
البته گزارش های رسیده بیانگر آن است که در مراکزی که با مشکل نبود فهرست رای دهندگان روبرو بودند ، مجریان اسم فرد رای دهنده را یادداشت کرده اند تا بعد با فهرست اصلی تطبیق دهند.
استفاده از دستگاه های بیومترک برای ثبت مشخصه انحصاری اثر انگشت رای دهندگان ، تجربه اول افغانستان بود و به منظور تضمین شفافیت انتخابات و جلوگیری از آرای تکراری بکار گرفته شد و دزدیدن این دستگاه هیچ منفعت مالی برای سارق ندارد مگر آن که دستمزد او را برای اخلال در روند انتخابات از سوی مخالفین مردم سالاری که گروه طالبان در راس آن هستند، تضمین کند.
در رخدادی دیگر شخصی با تماس تلفنی به یک ایستگاه رادیویی به نام «رادیو آرمان» در کابل گفت که صندوق های رای از شهرستان «چهارآسیاب» در جنوب کابل هنگام انتقال به مرکز، توسط اعضای طالبان در منطقه ای به نام «تنگی للندر» توقیف شده اند و تروریست ها آرای داخل صندوق را تخلیه و به جای آن آرای جدیدی را به نفع فرد مورد نظرشان پر کرده اند و اجازه حرکت صندوق را به سوی کابل داده اند.
هر چند وی نگفت که آراء دوباره ریخته شده در صندوق چگونه در اختیار طالبان قرار گرفته است یا چه مقدار آراء استفاده نشده در کامیون های انتقال دهنده صندوق باقی مانده بود که طالبان در انتخاب نماینده مورد نظرشان سهم بگیرند فارغ از صحت خبر این که چطور ممکن است عقلی چنین روشی را برای فرستادن نماینده کارآمد بداند، جذابیت دارد.
ویدئویی نیز در صفحات اجتماعی دست به دست می شود که چهار تن در یک منزل مسکونی نشسته اند و سه صندوق رای گیری را در پیش رو گذاشته و با همکاری یکدیگر برگه های رای را مهر و برای یک نامزد نشان گذاری کرده و اوراق را به صندوق می اندازند اما حوزه انتخابیه مشخص نیست .
شنبه شب پس از پایان روز اول انتخابات مجلس در کابل ، یکی از نامزدان با حضور در میزگرد تلویزیون در شبکه خصوصی «آریانانیوز» مدعی شد که سه نامزد و افراد زورگیر در شرق کابل در منطقه پلچرخی و ده سبز صندوق های رای دهی را از مراکز خارج و به منازل خود برده اند و بعد از انداختن آرا در آن بازگردانده اند .
یکی از ناظران نامزدان هم مدعی شده که وقتی در یک مرکز رای گیری وارد شده، متوجه شده است که صندوق رای در محل وجود ندارد و زمانی که از مجریان سوال کرده که صندوق کجاست؟ گفتند که فلان فرمانده آن را به منزل برده الان می آورد.
امروز دوشنبه نیز خبری در صفحات اجتماعی منتشر شد که شماری از شهروندان کابل تجمعی اعتراضی راه اندازی کرده اند که فلان نامزد ، وعده داده بود که در مقابل رای آنها به او پول خواهد داد، اما پس از آن که رای معترضین را گرفته از پرداخت پول اجتناب کرده است.
از استان کاپیسا در شمال کابل پایتخت افغانستان گزارش رسیده است که دو نامزد پس از اختلاف بر سر آرای ریخته شده در صندوق ، با هم مسلحانه درگیر شدند و چندین دقیقه این تیراندازی ادامه داشته است.
هم چنین مقامات امنیتی در استان کاپیسا گزارش کرده اند که افراد مسلح ناشناس به محل انبار صندوق های رای در مرکز این استان حمله کرده اند و برای بردن صندوق ها با نیروهای امنیتی درگیر شدند که خوشبختانه به صندوق های رای آسیبی نرسیده است.
«نجیب دانش» سخنگوی وزارت کشور افغانستان نیز دیشب به رسانه ها گفت که پایان روز نخست انتخابات 60 تن را به اتهام تقلب به نفع نامزدانی مشخص بازداشت کرده اند که 40 مورد آن تنها در کابل پایتخت افغانستان انجام شده است.
تقلب و اختشاش های مرتبط با انتخابات در اغلب کشورهای جهان ، امری دور از ذهن نیست اما شیوهای بروز برخی از این رخدادها در افغانستان حالتی ویژه دارد و در برخی موارد به طنز نزدیک می شود.
پرونده برگزاری انتخابات مجلس سوم افغانستان دیروز یکشنبه ساعت 18 پس از دو روز رای گیری بسته شد و از امروز موضوع اصلی شمارش آرا و تایید یا رد آرا و معرفی برگزیدگان در سرخط خبرها قرار می گیرد که این خود عرصه ای تازه برای نشر مطالب خواندنی است.
آساق*291*1104**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

وانت هیولای میتسوبیشی وارد جاده‌ها شد!
میتسوبیشی پشی‌بینی کرده است که پس از گذشت مدتی آن را در دیگر بازار‌های آسیا، اقیانوسیه، خاورمیانه، اروپا، آفریقا و آمریکای لاتین عرضه کند. میتسوبیشی در نظر دارد که این خودرو در بیش از ۱۵۰ کشور جهان به فروش برسد و قرار است طی سال مالی پیش‌رو ۱۸۰ هزار دستگاه از آن تولید شود.
باید‌ها و نباید‌های مهم هنگام خرید گوشی
پس از اجرایی شدن رجیستری، کاربران هنگام خرید گوشی همراه باید نکات لازم جهت آگاهی از اصالت گوشی را انجام دهند و توجه داشته باشند که به بهانه‌ رجیستری و فعال‌سازی، هزینه‌ای به فروشنده پرداخت نکنند.
هکر‌های کلاه سفید ۳مدل گوشی را هک کردند
مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری از وجود آسیب‌پذیری‌ در ۳ مدل از گوشی سامسونگ، آیفون و شیائومی خبر داد و اعلام کرد: هکرهای کلاه سفید موفق به هک این گوشی ها شدند.
اشتراک‌گذاری ویدئو و گیم با اپلیکیشن جدید سونی
سونی اپلیکیشن به اشتراک‌گذاری گیم موبایلی و ویدئو با دوستان را عرضه کرد.
افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان
اولین هتل زیرزمینی در شهر شانگهای چین افتتاح شد. این هتل ۲ طبقه بالای زمین و ۱۶ طبقه زیر زمین دارد و دارای ۳۳۶ اتاق و سوئیت است. ۲ طبقه این هتل زیر آب قرار دارد.
کاهش ۴۰درصدی قیمت محصولات دیجیتال
رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران از کاهش قیمت محصولات دیجیتال در هفته‌های آینده خبر داد.
دلایل عدم حضور سونی برای نمایشگاه E۳ ۲۰۱۹
شرکت سونی را می توان پای ثابت نمایشگاه E3 دانست که بیش از 25 سال است این کمپانی هر سال حضور پررنگی داشته اگرچه در سال جاری مایکروسافت توانست با عناوین بیشتر عملکرد بهتری از خود نشان دهد.
هاتگرام و تلگرام طلایی تا آذرماه فرصت دارند
معاون مرکز ملی فضای مجازی درگفتگویی درباره دلایل اقدام این مرکز برای توقف حمایت از ۵ پیام‌رسان بومی، تعیین تکلیف نسخه های فارسی تلگرام وآخرین وضعیت فیلترینگ این شبکه خارجی توضیح داد.
سارق مسلح زن باردار را به قتل رساند
خانواده زن بارداری که در جریان یک سرقت مسلحانه از خانه ویلایی به قتل رسیده بود با توجه به شناسایی نشدن سارق جنایتکار، پس از 12 سال با حضور در شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران خواستار دریافت دیه این زن و جنین هفت ماهه‌اش از صندوق بیت‌المال شدند.
زن جوان: همسرم آنقدر من را زد که بچه‌ام سقط شد
روزنامه خراسان نوشت: بارها کتک کاری های همسر معتادم را تحمل کردم و به خاطر سعادت وخوشبختی دخترم دم بر نیاوردم. آزارهای روحی و روانی همسرم را تحمل می کردم و آن ها را نادیده می گرفتم. با وجود این به دلیل کتک کاری و آزارهای جسمی او سروصورتم همواره زخمی و کبود بود تا این که بر اثر ضربات وحشیانه او جنین چهار ماهه ام سقط شد و ...

پر بازدید ترین اخبار امروز

عاشقانه هایی که زندگی را به آتش می‌کشند
مجموعه داستان‌ خواب‌های مشکوک از سری کتاب‌های سمر (نسخه سیاه) به شمار می‌آید که توسط مصطفی علیزاده نوشته شده و نشر بان آن را منتشر کرده است.
ترسناک‌ترین فیلم‌های کره‌ای؛ ببینید و جیغ بکشید!
کشور‌های شرق دور مثل ژاپن و کره‌جنوبی هر یک با رویکرد‌های خاص خود، تقریبا از سال ۲۰۰۰ به صورت جدی وارد فیلم‌سازی در ژانر وحشت شده‌اند. البته بر‌عکس ژاپن که توانسته با استفاده از نگاه آتئیستی‌اش به مقوله ترس، سینمای خاص خود را پایه‌گذاری کند و حتی الگوی هالیوود در ژانر وحشت باشد، کره‌جنوبی با توجه به پیشینه و تاریخش، توفیق کمتری داشته است.
شکستن قولنج چه عوارضی دارد؟
شکستن قولنج جزو عادت‌های غلطی محسوب می‌شود که بین مردم بسیار رایج است. قولنج شکستن آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن وارد می‌کند. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که قولنج چیست و شکستن آن چه عوارضی دارد؟
سندروم سیندرلا؛ بیماری روانی میان دختران جوان
سندروم سیندرلا به معنی نداشتن استقلال و وابستگی مالی، عاطفی، فیزیکی و ... زنان به مردان است. کسانی که با این سندروم و عقده دست و پنجه نرم می‌کنند، افرادی هستند که تفکر غالب و هدف آن‌ها از ازدواج فقط فراهم شدن خواسته هایشان و رسیدن به کمبود‌های زندگی است.
یازدهمین نشست مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان برگزار می‌ شود
اشرف غنی در تلاش برای تکرار قدرت در افغانستان
جشن های میلاد پیامبر اسلام در پاکستان و حضور اقلیت ها
شرایط سخت صندوق بین المللی پول برای پرداخت وام به پاکستان
نمایشگاه فناوری های پیشرفته چین با حضور ایران دایر شد
کره جنوبی و آمریکا کمیته رایزنی خلع سلاح اتمی تشکیل می دهند
چین ماهواره های دوقلو موقعیت سنجی پرتاب کرد
همسایگان ایران از تحریم های آمریکا تبعیت نخواهند کرد
تلاش عمران خان برای رهایی از مشکلات اقتصادی در سفر به امارات
دادگاهی در پاکستان با نبش قبر پدر معنوی طالبان موافقت کرد