تشدید مسابقه تسلیحاتی با خروج ترامپ از پیمان موشکی

16:32 ۸۸ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 187 0
تشدید مسابقه تسلیحاتی با خروج ترامپ از پیمان موشکی

تهران-ایرنا- تحلیلگران مسائل بین الملل اعتقاد دارند خروج ایالات متحده از معاهده مهم موشکی با روسیه، ضمن گسترده تر ساختن دامنه تقابل میان دو کشور، مسابقه تسلیحاتی خطرناکی را میان کشورهای جهان در زمینه دستیابی به تسلیحات موشکی نوین به راه می اندازد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در ادامه اقدامات عجیب خود به تازگی اعلام کرد از معاهده موشکی میان مسکو و واشنگتن که در سال 1987 به امضا رسید و دو کشور را از تولید و آزمایش موشک های هسته ای کوتاه و میان برد منع می کرد، خارج می شود.
کاخ سفید سال ها است که روسیه متهم می سازد این معاهده را نقض می کند. اوج تنش در سال 2014 به وقوع پیوست که واشنگتن به صورت رسمی و آشکار به انتقاد از روسیه پرداخت و مدعی شد مسکو به تولید این نوع موشک ها فراتر از توافق دو طرفه می پردازد. در آن زمان «باراک اوباما» رئیس جمهوری وقت آمریکا به اصرار کشورهای اروپایی در این توافق باقی ماند.
پیمان منع موشک‌ های هسته‌ ای میان برد(INF)، میان «رونالد ریگان» رئیس‌ جمهوری پیشین ایالات متحده و «میخائیل گورباچف» رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی امضا و اجرایی شد و هدف آن نیز جلوگیری کردن از تولید و آزمایش موشک های هسته ای و کروز با برد 500 تا 5500 کیلومتر بود. همچنین در این توافق رهبران دو کشور توافق کرده بودند که حدود 2700 موشک میان برد و کوتاه برد خود را از بین ببرند.
ترامپ اما اکنون در جمع خبرنگاران در نوادا گفته است که آمریکا تسلیحات خود را گسترش می دهد و با خروج خود از این پیمان، به آن پایان می بخشد.

** واکنش ها به تصمیم تازه ترامپ
روز گذشته رئیس جمهوری آمریکا اعلام داشت روسیه سال ها است که این پیمان را نقض می کند و وی دیگر اجازه چنین کاری را به مسکو نمی دهد. وی تاکید کرد: آمریکا هم باید این تسلیحات را تولید کند مگر اینکه دیگر کشورها و از جمله روسیه و چین به صورت واقعی تولید این موشک ها را متوقف کنند.
ترامپ در حالی این ادعا را مطرح می کند که روسیه بارها اتهام ‌های کاخ سفید را رد کرده است و این بار نیز اقدام ترامپ را برای اهدافی دیگر و بدون ارائه سند در مورد نقض معاهده از سوی مسکو ارزیابی می کند.
خبرگزاری روسی «ریانوستی» هم به نقل از منابع خود در وزارت امور خارجه این کشور گزارش داد: تلاش جدید آمریکا در راستای تبدیل این کشور به تنها ابرقدرت جهان صورت می گیرد. مهمترین انگیزه واشنگتن در طرح این موضوع، آرزوی دستیابی به جهانی تک قطبی است.
روزنامه «گاردین» نیز در تحلیل خود از این اقدام رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که خروج ترامپ از پیمان فوق بحث بر سر کنترل تسلیحات در جهان را با بحران جدی روبرو خواهد کرد.
بر اساس این تحلیل، «جان بولتون» سومین مشاور امنیتی ترامپ از جمله افرادی است که به شدت مخالف معاهده های کنترل تسلیحاتی است و از عوامل مهم در خروج ایالات متحده از این پیمان به شمار می رود. بولتون همچنین از جمله مخالفان سرسخت معاهده «استارت جدید» بوده است که در سال 2010 میان آمریکا و روسیه امضا شد. به اعتقاد تحلیلگران در سال 2021 این پیمان راهبردی به پایان می رسد و در آن زمان نیز ممکن است آمریکا محدودیت های بیشتری را از سر راه خود در زمینه گسترش زرادخانه هسته ای جهان بردارد.
با این حال «جفری لوئیس» مدیر موسسه برنامه عدم اشاعه ای در موسسه مطالعات بین المللی مونتری عنوان داشت «خروج واشنگتن از توافق یک اشتباه بزرگ است. اگرچه این احتمال وجود دارد که روسیه توافق را نقض می کند اما اکنون همه ترامپ را سرزنش می کنند».
«الکساندر بل» مقام ارشد پیشین وزارت امور خارجه و مدیر کنونی مرکز کنترل تسلیحات نیز بر این باور است «هنگامی که مشکلات بزرگ تر می شوند تلاش ها برای حل کردن آن شدت می یابد. نکته شگفت آور این است که رئیس جمهوری آمریکا که خود را یک معامله کننده قهار می داند نتوانسته است میراث ریگان را حفظ کند. وی هیچ اقدامی را در زمینه رابطه خود با پوتین انجام نداد. حال چه دلیلی دارد که رهبران کره شمالی به امضای توافق با دونالد ترامپ و جان بولتون اعتماد داشته باشند».

**راه اندازی مسابقه تسلیحات هسته ای جدید
اعلام تصمیم تازه ترامپ خشم گروه های ضداشاعه هسته ای را هم برانگیخت. بسیار از تحلیل ها از گسترش دامنه تهدیدها در جهان و دامن زده شدن به مسابقه تسلیحات نوین هسته ای در سایه خروج رئیس جمهوری آمریکا از این توافق خبر می دهند.
روزنامه «یو.اس.ای تودی» نوشت گروه مخالف نسلیحات هسته ای «ایکان» (ICAN) که در سال 2017 برنده جایزه صلح نوبل هم شده بود به این اقدام واکنش تندی نشان داد و توجه جهانیان را به فجایع انسانی که سلاح های هسته ای می توانند ایجاد کنند، جلب کرد.
«به آتریس فین» مدیر این موسسه در بیانیه ای آورده است: اعلام خروج از معاهده INF نشان داد ترامپ نابودگری است که هیچ توانی برای ایجاد امنیت واقعی ندارد. وی در عوض با ضربه زدن به این پیمان، ایالات متحده را در مسیرِ یک تریلیون دلاریِ مسابقه تسلیحاتی جدید قرار داد.
با اینکه ایالات متحده بخشی از اهداف خود از اتخاذ این تصمیم را مقابله با سیاست های موشکی پکن عنوان کرده است اما کارشناسان بر این باروند که جهان همه مسوولیت چنین اقدامی را برعهده کاخ سفید خواهد دید. اندیشکده «بروکینگز» نیز اقدام ترامپ را اشتباهی محض ارزیابی کرد که از همه جنبه ها به ضرر ایالات متحده خواهد بود زیرا ایالات متحده مقصر پیامدهای تصمیم مهم خود شناخته می شود.
در همین چارچوب اکنون ایالات متحده به علت از بین بردن پیمان موشکی مورد شماتت قرار می گیرد زیرا مسکو بارها ادعاهای واشنگتن را تکذیب کرده است. اسناد مورد اشاره کاخ سفید در زمینه نقض های کرملین هم به شدت محرمانه و غیر قابل انتشار اعلام شده اند. از طرف دیگر روسیه دیگر هیچ محدودیتی در مقابل خود نمی بیند. حال مسکو می تواند از بسیاری از توافق های موشکی دوطرفه دیگر هم خارج شود.
بنا بر تحلیل این اندیشکده اقدام ترامپ موجب نارضایی بیشتر اروپا از آمریکا نیز می شود زیرا تهدیدها علیه قاره سبز را افزایش می دهد. بروکینگز این پرسش را مطرح می سازد حال حتی اگر پنتاگون با خروج از معاهده، موشک های جدیدی بسازد محل استقرار آن ها کجا می تواند باشد؟ به طور قطع خاک اروپا یکی از مهمترین گزینه ها برای مقابله با توانایی نظامی مسکو است. بنابراین چنین اقدام دامنه تقابل مسکو واشنگتن را گسترده تر می کند و اروپا را نیز به اندیشیدن چاره ای برای مقابله با آن ناچار می سازد.
پژوهش**9130**1552


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

یک فرودگاه قهرمان حفاظت از محیط زیست شد
کارشناسان اعلام کردند: فرودگاه بین‌المللی بوداپست در کشور مجارستان به عنوان قهرمان حفاظت از محیط زیست در اروپا برای دومین سال متوالی شناخته شده است.
شرایط ثبت نام فرهنگیان برای کاندیداتوری‌ در شورای عالی آموزش و پرورش
قائم مقام وزیر آموزش و پرورش جزییات ثبت نام فرهنگیان به منظور کاندیداتوری‌ در شورای عالی آموزش و پرورش را تشریح کرد.
انتقال ۱۱۰۰ میلیارد تومان از معوقات فرهنگیان به سال ۹۸
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره روند پرداخت معوقات فرهنگیان در سال جاری گفت: با فرض تخصیص ۱۱۰ درصدی بودجه در ردیف‌های آموزش و پرورش استان‌ها، ۱۱۰۰ میلیارد تومان از معوقات و کسری بودجه ما به سال ۹۸ منتقل می‌شود.
آغاز واریز «بسته حمایتی» به حساب بیمه شدگان تامین اجتماعی- رقم واریزی بنابر بُعد خانوارها
معاون اداری ـ مالی سازمان تامین اجتماعی از پرداخت نخستین بسته حمایتی به بیمه شدگان تامین اجتماعی خبر داد.
بحران خودکشی در بین نوجوانان بومیِ استرالیا
کارشناسان می‌گویند ناکامی استرالیا در مقابله با مسائل مربوط به "جامعه بومی" خود، بخشی از دلیل بحران خودکشی در بین نوجوانان و جوانانِ این کشور است.
برنامه سازمان غذا و دارو برای حمایت از فراورده‌های آرایشی و بهداشتی تولید داخل
مدیرکل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، از برنامه ویژه این اداره کل به منظور حمایت از تولید داخل و مقابله با کالای قاچاق خبر داد.
ارتباط بیماری تیروئید با ناباروری
کارشناسان سلامت معتقدند که عدم تشخیص بیماری تیروئید می‌تواند خطر ناباروری را افزایش دهد.
اصلاح مشروط قیمت دارو - لزوم همکاری پزشکان عمومی برای اجرای ˮپزشک خانوادهˮ
سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه می‌توان صنعت دارویی کشور را با امکانات موجود ظرف مدت یکسال دگرگون کرد، گفت: قیمت داروها نیز باید اصلاح شود چون انقباضی است، اما مشروط بر این که بیمه‌ها هزینه‌ها را تقبل کنند و باری بر دوش مردم نباشد.
اعتراف توییتر به باگ نرم‌افزاری در نسخه اندروید
توییتر به تازگی اعتراف کرده که وجود یک باگ نرم‌افزاری در پلت‌فرم اندرویدی این اپلیکیشن موجب شده است که توییت‌های کاربران از سال ۲۰۱۴ تاکنون در معرض دید عموم کاربران قرار بگیرد.
استانداردسازی موتور خانه‌ها، شرط صدور مجوز پایان کار ساختمانها در تهران
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به این که ۵۰ هزار ساختمان بزرگ مقیاس اداری آموزشی وخدماتی در تهران داریم، گفت: براساس مصوبه کارگروه کاهش الودگی هوای استان تهران صدور مجوز پایان کار ساختمان‌های جدید الاحداث منوط به اخذ گواهی استاندارد موتورخانه‌ها شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
بی‌توجهی به آموزش‌ علت بروز مشکلات‌ زیست‌محیطی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اموزش‌های محیط زیستی به دانش‌اموزان گفت: دانش‌اموزان سفیران محیط زیست هستند.
اگر تخت جمشید در چین بود
شیراز-ایرنا- برخی فعالان فرهنگی و گردشگری کشور چین می گویند که اگر تخت جمشید در کشور خودشان قرار داشت به بهترین شکل از آن میراث‌داری و آن را سکوی پیشرفت کشورشان می کردند.
پولیتیکو: آمریکا در پی ایجاد تفرقه در اتحادیه اروپاست
دیدار دوم ترامپ و کیم اوایل اسفند برگزار می شود
محروم شدن مرضیه هاشمی از حقوق مذهبی توجیهی ندارد
روسیه به آمریکا برای بازگشت به جنگ ستارگان هشدار داد
طرح توقف فوری فروش سلاح به عربستان به مجلس نمایندگان آمریکا رفت
منافقین به یک حزب راستگرای اسپانیایی کمک مالی کردند
مالزی 7.5 میلیارد دلار از بانک آمریکایی غرامت می خواهد
مقام ارشد کره شمالی با ترامپ دیدار کرد
گوترش: نقش ایران در منطقه سازنده و مثبت است
کشته شدن20 غیرنظامی سوری در حملات ائتلاف آمریکایی