عطش بن سلمان به خون، خاورمیانه را تهدید می کند

15:41 ۱۸۳ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 318 0
عطش بن سلمان به خون، خاورمیانه را تهدید می کند

تهران- ایرنا- تارنمای روزنامه «دیلی میل» در مطلبی با دادن لقب «صدام کوچک» به ولیعهد سعودی، نوشت: «محمد بن سلمان» یک مستبد بی ثبات است و عطش وی به خون، تمام خاورمیانه را تهدید می کند.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در این یادداشت آمده است: عربستان سعودی در نهایت تایید کرد که «جمال خاشقچی» روزنامه نگار ناپدید شده در کنسولگری ریاض در استانبول به قتل رسیده و در ادعایی باورناپذیر گفت که وی در یک درگیری در داخل ساختمان مذکور کشته شده است.
دیلی میل افزود: خاشقچی نویسنده منتقد و خاری در چشم رژیم عربستان، چه بدشانسی ای آورد که با 15 آدم گردن کلفت تعلیم دیده شامل محافظان مقامات سعودی و یک متخصص پزشکی قانونی مجهز به اره استخوان بر، درگیر شده است!
در مقابل روایت ارائه شده از سوی مقام های ترک موجه تر به نظر می رسد: خاشقچی 59 ساله در شرف ازدواج به داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشیده شده، زنده زنده اندام هایش را بریده اند و سرش را از تنش جدا کردند.
در ادامه این مطلب آمده است: عواقب دیپلماتیک و لطمه های این رویداد به اعتبار سعودی، مخرب بوده اند.
اولین توضیحی که می توان در این باره ارائه داد این است که به آقای خاشقچی به چشم یک تهدید ویژه نگاه می شد. وی نه تنها در نقش مشاور سابق سرویس های امنیتی عربستان از عوامل خودی آگاه بود، بلکه در مطالبی که برای روزنامه واشنگتن پست می نوشت مکررا از رژیم ریاض انتقاد می کرد.
افزون بر این، خاشقچی از حامیان پیام رسان جدید «بی آرمی» (لشکر زنبوران) برای مخالفان داخل و خارج عربستان بود. این پیام رسان فضایی را به وجود آورده است تا سعودی ها نارضایتی های خود را در مورد فساد در این کشور منتشر کنند.
احتمالا پیام رسان «بی آرمی» عامل این قتل بوده است.
مردم عربستان سعودی بزرگترین جامعه کاربران اینترنت در خاورمیانه را تشکیل می دهند. اما دولت ریاض چیزی همچون دیوار آتش بزرگ چین برای فیلتر کردن اثرات نامطلوب ندارد، بنابراین از ابزارهای سختگیرانه تری استفاده می کند.
این روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت: مسئله نگران کننده تر این است که شواهد از تبدیل ولیعهد 33 ساله عربستان که خود را اصلاح طلب معرفی می کند به مستبدی غیرمنطقی و بی ثبات حکایت دارد که در این زمینه با صدام حسین رقابت می کند.
کویتی های نگران همین حالا نیز به وی لقب صدام کوچک را داده اند زیرا هراس دارند که او نیز همچون صدام نقشه تجاوز به امیرنشین آسیب پذیر آنان را در سر داشته باشد.
سازمان اطلاعات و امنیت آلمان (بی ان دی) دسامبر سال 2015 (آذر-دی 94) هشدار داد که قدرت در دستان بن سلمان و وزیر دفاع و معاون ولیعهد متمرکز شده است. این سازمان همچنین پیش بینی کرد که بن سلمان در صدد جانشینی پدرش برآمده و از این موقعیت برای تبدیل شدن به رهبری از نوع صدام برای جهان عرب استفاده خواهد کرد.
در نتیجه، سعودی ها که اغلب به عنوان یکی از متحدان ارزشمند حامی غرب شناخته می شوند، گذشته محتاط خود را در ازای یک نقش بی ثبات کننده منطقه ای کنار خواهند گذاشت. بی ان دی همچنین هشدار داد که ممکن است بن سلمان برای رسیدن به هدف خود به توان نظامی نیز متوسل شود.
در بخش دیگری از این مطلب آمده است: سازمان اطلاعات و امنیت آلمان در مورد جاه طلبی های بن سلمان درست می گفت. وی سال گذشته نقش ولیعهد پادشاه 82 ساله عربستان که به بیماری آلزایمر یا زوال عقل مبتلاست را برعهده گرفت.
آلمان ها در مورد بی ثباتی ولیعهد ریاض نیز حق داشتند. در دوره ولیعهدی وی، جنگ سعودی ها در یمن بدون در نظر گرفتن 10 هزار مجروح غیرنظامی و احتمال مرگ 11 میلیون نفر از گرسنگی، ادامه یافت.
بن سلمان سال گذشته «سعد حریری» نخست وزیر لبنان را که تابعیت دوگانه لبنانی-عربستانی دارد در ریاض بازداشت کرد تا در اقدامی تلافی جویانه برای مهار نکردن نفوذ روزافزون حزب الله تحت الحمایه ایران، از وی انتقام بگیرد.
تمام رقبای احتمالی برای بن سلمان از سرراه برداشته شده اند که از سرشناس ترین آن ها می توان به ولیعهد سابق «محمد بن نایف» پسرعموی وی که از ارتباطات امنیتی قوی با غرب برخوردار بود، اشاره کرد.
در ادامه این مطلب آمده است: استانبول میگوید که مدارک قتل خاشقچی را با جهان در میان خواهد گذاشت.
بن سلمان امید دارد که بتواند «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را به آغاز جنگی مرگبار با ایران ترغیب کند؛ چیزی که سعودی ها و اسرائیلی ها خواستار آن هستند.
ولیعهد عربستان همچنین تا تجاوز به قطر پیش رفت اما در نهایت به یک تحریم اقتصادی بسنده کرد.
تمام این ها ما را به ماجرای خاشقچی باز می گرداند که با انزوای قطر مخالف بود و کل ایده اصلاح طلب بودن ولیعهد جدید را به ویژه با زیرسوال بردن اساس اقتصادی برنامه اصلاحات وی، به چالش کشید.
دیلی میل در ادامه نوشت: تمام نگاه ها به سوی واشنگتن است. آن طور که به نظر می رسد، رئیس جمهوری آمریکا این که خاشقچی به قتل رسیده را پذیرفته است.
آمریکا نباید نگران بالا بردن قیمت نفت از سوی سعودی ها باشد زیرا واشنگتن بزرگترین تولید کننده نفت جهان است. بنابراین باید انتظار داشت که دست اندرکاران این جنایت در فهرست افراد تحریم شده قرار گیرند، دارایی های آنان مصادره شود و از ورود به خاک آمریکا منع شوند و ملک سلمان برای چیدن بال های پسرش تحت فشارهای غیررسمی قرار گیرد.
معمولا مشکلی وجود ندارد که عربستان نتواند خود را از آن نجات دهد اما این مسئله فرق دارد. از ساختمان یک کنسولگری برای ارتکاب قتل استفاده شده است. دستکم کشورهای غربی از جمله انگلستان باید تمامی جاسوسان و نیروهای وابسته به ارتش عربستان را از خاک خود اخراج کنند.
ملک سلمان باید بداند که پسرش، محمد قاتل در چشم جهان خراب شده و نیاز دارد در مورد جانشین خود تجدید نظر کند.
اروپام**9418**1485


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تولید ۵۰ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک با اجرای طرح توسعه در شرکت آپاداناسرام
مدیرعامل شرکت آپاداناسرام با بیان این که این شرکت با اجرای طرح توسعه، قادر به تولید ۵۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در سال خواهد بود، گفت: ارائه محصولات کیفی و نوآورانه در راستای کسب رضایت مشتری از اهداف مهم این شرکت است.
نزدیک‌ترین مردم به مقام نبوت
حدیث رسول اکرم (ص) درباره نزدیک‌ترین مردم به مقام نبوت را در اینجا بخوانید.
تنبیه معلم خشمگین منجر به نابینایی دانش آموز شد
دانش‌آموز دبیرستانی که از سوی معلم مدرسه‌اش مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود، به خاطر آسیب شدید به چشم بخشی از بینایی‌اش را از دست داد.
زنان در مقابل استرس آسیب‌پذیرتر هستند یا مردان؟
افسردگی؛ حالت روحی و روانی است که براثر یک اتفاق ناخوشایند، ناراحتی، عدم وجود هدف و ... در افراد بوجود می‌آید.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
لباس پوشیدن شما هم بر گرمایش زمین تاثیر دارد!
گرمایش زمین، پدیده‌ای است که نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید و با توجه به این‌که کشور‌های جهان ‌به گرم‌تر کردن زمین ادامه می‌دهند، هیچ کاری از دست شما برنمی‌آید.
چه زمانی سر درد نیاز به اقدام اورژانسی دارد
تقریبا همه‌ی افراد گهگاه دچار سر درد می‌شوند. بیشتر اوقات سر درد تنها با یک قرص مسکن برطرف می‌شود. گاهی هم با ریلکس کردن و دوری از تنش و یا درمان عفونت سینوس‌ها می‌توان سر درد را تسکین داد.
چگونه لاستیک پنچر را تعمیر کنیم؟
پنچر شدن تایر تقریبا برای همه افراد رخ می دهد و به جز خودروهای گران قیمتی که به تایرهای پنچر رو (ران فلت) مجهزند، اغلب رانندگان باید نکاتی را در رابطه با شرایط آپارات و پنچرگیری تایرهای معمولی و موارد مهم در استفاده مجدد از آنها بدانند.
بعد از شکست عاطفی چگونه جان سالم به در ببریم؟
یک روانشناس گفت: روابط عاطفی در عین حال که بسیار جذاب است می‌تواند خطرناک هم باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
مصری‌ها به همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی رای مثبت دادند
هیئت برگزاری انتخابات مصر اعلام کرد ۸۸.۸ درصد مصری‌های شرکت کننده در همه پرسی اصلاحات قانون اساسی این کشور به این اصلاحات رأی "آری" دادند.
قیمت خانه در آگهی‌ها من درآوردی شد!
آمار می‌گوید معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه ۴۰ درصد کاهش یافته و کمتر خریدار واقعی در بازار وجود دارد؛ با این حال مالکان هر روز فتیله قیمت را بالا می‌کشند. رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که سایت‌های فروش املاک در این آشفتگی نقش اصلی را ایفا می‌کنند و به خریداران واقعی توصیه می‌کند فریب قیمت‌های کذایی را نخورند.
آخرین قیمت خودرو در بازار تهران
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز برخی از انواع پرفروش‌ترین خودروها در سطح بازار پایتخت طی فروردین ماه ۹۸ است.
تولید ۵۰ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک با اجرای طرح توسعه در شرکت آپاداناسرام
مدیرعامل شرکت آپاداناسرام با بیان این که این شرکت با اجرای طرح توسعه، قادر به تولید ۵۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در سال خواهد بود، گفت: ارائه محصولات کیفی و نوآورانه در راستای کسب رضایت مشتری از اهداف مهم این شرکت است.
نتانیاهو خوش رقصی ترامپ را جبران می کند
ظریف برای شرکت در نشست سازمان ملل وارد نیویورک شد
پمپئو فعالیتش در سیا را آمیخته با 'دروغ و فریب' توصیف کرد
جنگ تجاری ترامپ و اتحادیه اروپا بالا گرفت
گوترش:کمیته تحریم به خشونت جنسی در درگیری ها توجه کند
مدافعان حقوق پناهجویان با طرح سختگیرانه کانادا مخالفت کردند
برنی سندرز: ترامپ در انتخابات آتی پیروز نخواهد شد
سیل بیش از 2هزار خانوار کانادایی را آواره کرد
ترامپ خواستار عذرخواهی نیویورک تایمز شد
سفر رسمی ترامپ به لندن تایید شد