عطش بن سلمان به خون، خاورمیانه را تهدید می کند

15:41 ۳۰ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 124 0
عطش بن سلمان به خون، خاورمیانه را تهدید می کند

تهران- ایرنا- تارنمای روزنامه «دیلی میل» در مطلبی با دادن لقب «صدام کوچک» به ولیعهد سعودی، نوشت: «محمد بن سلمان» یک مستبد بی ثبات است و عطش وی به خون، تمام خاورمیانه را تهدید می کند.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در این یادداشت آمده است: عربستان سعودی در نهایت تایید کرد که «جمال خاشقچی» روزنامه نگار ناپدید شده در کنسولگری ریاض در استانبول به قتل رسیده و در ادعایی باورناپذیر گفت که وی در یک درگیری در داخل ساختمان مذکور کشته شده است.
دیلی میل افزود: خاشقچی نویسنده منتقد و خاری در چشم رژیم عربستان، چه بدشانسی ای آورد که با 15 آدم گردن کلفت تعلیم دیده شامل محافظان مقامات سعودی و یک متخصص پزشکی قانونی مجهز به اره استخوان بر، درگیر شده است!
در مقابل روایت ارائه شده از سوی مقام های ترک موجه تر به نظر می رسد: خاشقچی 59 ساله در شرف ازدواج به داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشیده شده، زنده زنده اندام هایش را بریده اند و سرش را از تنش جدا کردند.
در ادامه این مطلب آمده است: عواقب دیپلماتیک و لطمه های این رویداد به اعتبار سعودی، مخرب بوده اند.
اولین توضیحی که می توان در این باره ارائه داد این است که به آقای خاشقچی به چشم یک تهدید ویژه نگاه می شد. وی نه تنها در نقش مشاور سابق سرویس های امنیتی عربستان از عوامل خودی آگاه بود، بلکه در مطالبی که برای روزنامه واشنگتن پست می نوشت مکررا از رژیم ریاض انتقاد می کرد.
افزون بر این، خاشقچی از حامیان پیام رسان جدید «بی آرمی» (لشکر زنبوران) برای مخالفان داخل و خارج عربستان بود. این پیام رسان فضایی را به وجود آورده است تا سعودی ها نارضایتی های خود را در مورد فساد در این کشور منتشر کنند.
احتمالا پیام رسان «بی آرمی» عامل این قتل بوده است.
مردم عربستان سعودی بزرگترین جامعه کاربران اینترنت در خاورمیانه را تشکیل می دهند. اما دولت ریاض چیزی همچون دیوار آتش بزرگ چین برای فیلتر کردن اثرات نامطلوب ندارد، بنابراین از ابزارهای سختگیرانه تری استفاده می کند.
این روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت: مسئله نگران کننده تر این است که شواهد از تبدیل ولیعهد 33 ساله عربستان که خود را اصلاح طلب معرفی می کند به مستبدی غیرمنطقی و بی ثبات حکایت دارد که در این زمینه با صدام حسین رقابت می کند.
کویتی های نگران همین حالا نیز به وی لقب صدام کوچک را داده اند زیرا هراس دارند که او نیز همچون صدام نقشه تجاوز به امیرنشین آسیب پذیر آنان را در سر داشته باشد.
سازمان اطلاعات و امنیت آلمان (بی ان دی) دسامبر سال 2015 (آذر-دی 94) هشدار داد که قدرت در دستان بن سلمان و وزیر دفاع و معاون ولیعهد متمرکز شده است. این سازمان همچنین پیش بینی کرد که بن سلمان در صدد جانشینی پدرش برآمده و از این موقعیت برای تبدیل شدن به رهبری از نوع صدام برای جهان عرب استفاده خواهد کرد.
در نتیجه، سعودی ها که اغلب به عنوان یکی از متحدان ارزشمند حامی غرب شناخته می شوند، گذشته محتاط خود را در ازای یک نقش بی ثبات کننده منطقه ای کنار خواهند گذاشت. بی ان دی همچنین هشدار داد که ممکن است بن سلمان برای رسیدن به هدف خود به توان نظامی نیز متوسل شود.
در بخش دیگری از این مطلب آمده است: سازمان اطلاعات و امنیت آلمان در مورد جاه طلبی های بن سلمان درست می گفت. وی سال گذشته نقش ولیعهد پادشاه 82 ساله عربستان که به بیماری آلزایمر یا زوال عقل مبتلاست را برعهده گرفت.
آلمان ها در مورد بی ثباتی ولیعهد ریاض نیز حق داشتند. در دوره ولیعهدی وی، جنگ سعودی ها در یمن بدون در نظر گرفتن 10 هزار مجروح غیرنظامی و احتمال مرگ 11 میلیون نفر از گرسنگی، ادامه یافت.
بن سلمان سال گذشته «سعد حریری» نخست وزیر لبنان را که تابعیت دوگانه لبنانی-عربستانی دارد در ریاض بازداشت کرد تا در اقدامی تلافی جویانه برای مهار نکردن نفوذ روزافزون حزب الله تحت الحمایه ایران، از وی انتقام بگیرد.
تمام رقبای احتمالی برای بن سلمان از سرراه برداشته شده اند که از سرشناس ترین آن ها می توان به ولیعهد سابق «محمد بن نایف» پسرعموی وی که از ارتباطات امنیتی قوی با غرب برخوردار بود، اشاره کرد.
در ادامه این مطلب آمده است: استانبول میگوید که مدارک قتل خاشقچی را با جهان در میان خواهد گذاشت.
بن سلمان امید دارد که بتواند «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را به آغاز جنگی مرگبار با ایران ترغیب کند؛ چیزی که سعودی ها و اسرائیلی ها خواستار آن هستند.
ولیعهد عربستان همچنین تا تجاوز به قطر پیش رفت اما در نهایت به یک تحریم اقتصادی بسنده کرد.
تمام این ها ما را به ماجرای خاشقچی باز می گرداند که با انزوای قطر مخالف بود و کل ایده اصلاح طلب بودن ولیعهد جدید را به ویژه با زیرسوال بردن اساس اقتصادی برنامه اصلاحات وی، به چالش کشید.
دیلی میل در ادامه نوشت: تمام نگاه ها به سوی واشنگتن است. آن طور که به نظر می رسد، رئیس جمهوری آمریکا این که خاشقچی به قتل رسیده را پذیرفته است.
آمریکا نباید نگران بالا بردن قیمت نفت از سوی سعودی ها باشد زیرا واشنگتن بزرگترین تولید کننده نفت جهان است. بنابراین باید انتظار داشت که دست اندرکاران این جنایت در فهرست افراد تحریم شده قرار گیرند، دارایی های آنان مصادره شود و از ورود به خاک آمریکا منع شوند و ملک سلمان برای چیدن بال های پسرش تحت فشارهای غیررسمی قرار گیرد.
معمولا مشکلی وجود ندارد که عربستان نتواند خود را از آن نجات دهد اما این مسئله فرق دارد. از ساختمان یک کنسولگری برای ارتکاب قتل استفاده شده است. دستکم کشورهای غربی از جمله انگلستان باید تمامی جاسوسان و نیروهای وابسته به ارتش عربستان را از خاک خود اخراج کنند.
ملک سلمان باید بداند که پسرش، محمد قاتل در چشم جهان خراب شده و نیاز دارد در مورد جانشین خود تجدید نظر کند.
اروپام**9418**1485


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ادامه فعالیت مشاغل صنایع کوچک خوزستان در خطر است
اهواز - ایرنا - رییس هیات مدیره انجمن تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی خوزستان گفت: ادامه فعالیت مشاغل موجود در صنایع کوچک خوزستان با وجود چهار هزار میلیارد مطالبات معوقه در خطر جدی قرار دارد.
وزیر نفت: موافق تجمیع پتروشیمی ‌های فعال هستم
تهران- ایرنا- وزیر نفت با بیان اینکه «موافق تجمیع پتروشیمی ‌های فعال با هم اما نه در قالب شرکت ملی صنایع پتروشیمی (NPC) هستم»، گفت: در قالب شرکت ملی صنایع پتروشیمی این کار شدنی و قابل برگشت به گذشته نیست.
واکنش پلیس به انتشار کلیپ تیراندازی در خاش
پلیس درخصوص انتشار کلیپی در فضای مجازی مبنی بر تیراندازی و ادعای کشته شدن یک جوان بلوچ به خاطر ۱۰ لیتر بنزین واکنش نشان داد.
توصیه‌های ۱۱ گانه ضرغامی برای بازرسی از منازل متهمین
سید عزت الله ضرغامی با انتشار پستی در اینستاگرام خود، برای بازرسی از منازل افراد متهم راهکار‌هایی ارایه داد.
جزئیات بلیت‌فروشی بازی پرسپولیس-تراکتور
تمام ظرفیت فروش بلیت مسابقه با تراکتورسازی در یکشنبه هفته آینده به صورت الکترونیک به فروش خواهد رسید و هیچ بلیتی به شکل سنتی و در ورزشگاه فروخته نمی شود.
حقوق ۲ ماه از کارکنان پرداخت می‌شود
مدیرکل حمایت از اشتغال و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: همه مشکلات و درخواست‌های شما کارکنان شرکت هفت‌تپه به وزیر کار و هیئت دولت گزارش داده می‌شود.
نتیجه جلسه چشمی و سرپرست استقلال
مدافع ملی‌پوش تیم استقلال امروز در جلسه با امیرحسین فتحی شرکت کرد و به مشکلاتش پایان داد.
13 درصد از چک‌های مبادله شده در مهرماه برگشت خورد
تهران- ایرنا- گزارش بانک مرکزی نشان می دهد، در مهرماه امسال 1.2 میلیون فقره چک به ارزش 14.8 هزار میلیارد تومان (که 13 درصد از کل چک های مبادله شده را تشکیل می دهد) برگشت خورده است.
اینگونه از سکته پیشگیری کنید
متاسفانه آمار‌های انواع سکته روز به روز در حال افزایش است. سکته قلبی و مغزی تبدیل به بلای جان بسیاری از افراد شده و برخلاف سال‌ها پیش دیگر مختص سنین بالا نیست.
سرمربی فولاد خوزستان برکنار شد
باشگاه فولاد خوزستان ضمن تقدیر و تشکر از ایلی استان، هدایت تیم بزرگسالان این باشگاه را تا تعیین تکلیف نهایی و انتخاب سرمربی قطعی به صورت موقت به عزیز فریسات واگذار کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاج: ماندن ما در فدراسیون فوتبال طبق قانون است
مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال می‌گوید در صورتی که قانون اجازه ندهد، هیچ‌کس نمی‌تواند از راه غیر قانونی در فوتبال بماند و این فدراسیون باید قانونی اداره شود.
آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
بازگشایی بسته پیشنهادی قیمت خودرو در هیئت دولت- 246 روز تاخیر در شفاف‌سازی حقوق مدیران- جدال کارگران و کارفرمایان بر سر بقا
مطابق جدیدترین آمار از میزان تولید کالاهای منتخب صنعتی در شش ماهه نخست امسال شاهد افت تولید ۲۲ محصول صنعتی از میان ۳۱ کالا بوده‌است.
کار‌های عجیب و غریب و خنده دار حیوانات
اگر فکر می‌کنید که هیچ چیزی وجود ندارد که حیوان خانگیتان بتواند با آن شما را شگفت زده کند، به رفتارش بیشتر دقت کنید. آن‌ها به هم حقه می‌زنند، مثل انسان‌ها رفتار می‌کنند و با روش‌های خلاقانه احساساتشان را به ما نشان می‌دهند.
آمریکا و سیاست «یک بام و دو هوا»ی تقابل با تروریسم
برنده جایزه پولیتزر: ترامپ چوب حراج به ارزشهای آمریکا زده است
ترامپ: کسی غیر از خودم را برای شخصیت سال تایم تصور نمی کنم
حقیقتی تلخ در باره عربستان
دلیل اصلی رشد بنیادگرایی، عملکرد نادرست آمریکاست
نماینده کنگره آمریکا: ترامپ توانایی تشخیص سره از ناسره را ندارد
سی ان ان: واشنگتن چشم خود را به روی تخطی از ارزش ها بست
در بحبوحه اختلافات، چراغ سبز پکن به واشنگتن
« پول» تحکیم کننده روابط ترامپ و بن سلمان
برای مقابله با نفوذ چین و روسیه در آمریکای لاتین برنامه داریم