هرگونه تلاش سعودی برای توجیه قتل خاشقچی محکوم به شکست است

15:34 ۱۸۰ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 268 0
هرگونه تلاش سعودی برای توجیه قتل خاشقچی محکوم به شکست است

تهران - ایرنا - مارتین ایندیک، دیپلمات کهنه کار آمریکایی گفت: در موضوع قاشقچی هرگاه که سعودی ها سعی کردند اقدامات خود را توجیه کنند، مقامات ترکیه این اقدامات را تضعیف و تناقضات حرف های آنها را رو کردند، پس باید گفت که هرگونه تلاش برای توجیه اشتباهات سعودی ها امروزه کاملا محکوم به شکست است.

ایرنا

این دیپلمات کهنه کار که زمانی سفیر آمریکا در تل آویو بود و امروز محقق شورای روابط خارجی این کشور است روز دوشنبه در گفت و گو با رادیو ای بی سی استرالیا این موضوع را بسیار پیچیده و زمینه ساز یک بحران غیر قابل کنترل ارزیابی کرد و گفت: 'دولت ریاض به مدت 2 هفته بود که سعی کرد بر این موضوع مهم سرپوش بگذارد اما سرانجام مجبور شد اعلام کند که قاشقچی 3 هفته قبل در کنسولگری ریاض در استانبول به قتل رسیده است.
بعد از این بود که سناتور باب کروگر نیز علنا اعلام کرد که قتل این ناراضی سعودی به دستور مستقیم محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی انجام گرفته است و این موضوع را پیچیده تر از آنچه که ظاهر امر نشان می دهد به نمایش در آورد.
مارتین ایندیک تصریح کرد: در عین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز می کوشد هرگونه تلاش عربستان برای توجیه و پنهان کاری اشتباهات دولت ریاض در موضوع قتل روزنامه نگار معترض سعودی را تضعیف و برملا کند و از این اشتباه به بهترین نحو بهره برداری کند.
امروزه سعودی ها حرف هایی می زنند که هیچ اعتبار بین المللی ندارد و متاسفانه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز سعی می کند به هر نحو ممکن این اقدامات نامعتبر را توجیه کند، در حالی که جهانیان به خوبی می دانند که این ادعاهای سعودی هیچ وجاحت قانونی ندارد، پس در واقع باید گفت که رئیس جمهوری آمریکا قابلیت هدایت این قضیه را ندارد.
وی اضافه کرد: از طرف دیگر هرگاه که سعودی ها سعی کردند اقدامات خود را توجیه کنند، مقامات ترکیه این اقدامات را تضعیف و تناقضات حرف های آنها را رو کردند، پس باید گفت که هرگونه تلاش برای توجیه اشتباهات سعودی ها امروزه کاملا محکوم به شکست است.
پس با توجه به واقعیت های موجود، تردیدی نیست که این پرونده تا یک هفته دیگر در واشنگتن مطرح خواهد شد و کنگره نیز اقدامات خودش را در این خصوص صورت خواهد داد.
ایندیک گفت: در نتیجه رئیس جمهوری آمریکا نیز مجبور خواهد شد تحریم هایی را علیه سعودی ها اعمال کند و سعودی ها را از خرید تسلیحاتی خود محروم سازد و در واقع رابطه موجود میان ریاض با واشنگتن می رود به نفع ایران قطع شود.
بنابراین باید اذعان داشت که سعودی ها هیچ وقت نمی توانند شریک قابل اعتمادی برای آمریکا باشند، چون صرف نظر از موضوع قاشقچی، محمد بن سلمان به رغم ادعای انجام اصلاحات اساسی کشورش، مشی خودکامگی را در پیش گرفته است که حتی اقدامات سیاست خارجی او نیز امروزه بیش از هر زمان اعتبار آمریکا را در خطر می اندازد.
بنابراین باید اقرار کرد که تلاش مشترک ریاض و واشنگتن برای ایجاد محدودیت بیشتر بر تهران بیش هر چیز به نفع ایران و به ضرر آمریکا تمام خواهد شد.
دیپلمات کهنه کار آمریکایی تصریح کرد: در اینجا تنها راه حل این است که رئیس جمهوری آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه اش را به ریاض بفرستد تا از محمد بن سلمان بخواهد نه تنها مسئولیت عمل خود را بپذیرد، بلکه اقدامات جبرانی نیز انجام دهد از جمله همه مخالفان سیستم فکری خود را از جمله فعالان حقوق زنان را از زندان آزاد کند.
پمپئو و بن سلمان باید ساعت ها صرف آن کنند تا راهی برای خروج نیروهای سعودی از یمن پیدا کنند، کشوری که ادامه جنگ آن با عربستان و دخالت ریاض در امور آن موجب بروز وخیم ترین شکل جنایت علیه بشریت شده است و حتی رسیدن کمک های بشردوستانه به قربانیان را نیز غیرممکن کرده است.
بنابراین شاهزاده سعودی هنوز باید اقدامات بسیار مهمی را صورت دهد تا بتواند به یک شریک راهبردی آمریکا تبدیل شود، اقداماتی که هم به نفع آمریکا و هم عربستان باشد.
با این وجود بسیار بعید می دانم شاهزاده عربستان اراده انجام چنین امور مهمی را داشته باشد و حتی بعید هم نیست سرکوبی ها در داخل را نیز دو برابر کند، از اینرو باید دید که سعودی ها برای برون رفت از این بحران چه اقدامات مهمی انجام می دهند.
اما از اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هر بار به قراردادهایی که با سعودی ها امضاء کرده و به اشتغال زایی این قرارداد برای آمریکا ها می نازد نیز باید گفت که رقم هایی که او به نمایش می گذارند اغراق آمیز است و با واقعیت جور در نمی آیند و در آینده چهره واقعی خود را نشان خواهند داد.
از یک طرف، سعودی ها برای آمریکایی ها چندان آش دهن سوزی هم نیستند چرا که تاکنون اقدامات زیادی علیه منافع آمریکا انجام داده اند از جمله آنها در حمله تروریستی 11 سپتامبر در آمریکا نقش اساسی داشتند، بنابراین تکیه به سعودی ها برای کسب پیروزی های انتخاباتی به ویژه در انتخابات میان دوره ای 17 روز آینده برای دونالد ترامپ چندان مفید به فایده نخواهد بود.
از طرف دیگر، مقامات ترکیه نیز در این بین برای تضعیف موقعیت شاهزاده عربستان بی کار نمی نشینند، چرا که اردوغانی که خود رهبری یک حزب اسلام گرا را در کشورش به عهده گرفته است و امروز اعلام می کند نوار قتل قاشقچی را در اختیار دارد و منتشر می کند، خود را رقیبی برای شاهزاده سعودی در جهان اسلام می داند، شاهزاده ای که خود را متولی مکه و مدینه ای مش شناید که مورد احترام همه مسلمانان جهان هستند، بنابراین اردوغان سعی می کنند اعتبار شاهزاده سعودی را برای تولیت حرمین شریفین به چالش بکشد.
ایندیک اضافه کرد: اردوغان در عین حال اقداماتی را نیز برای خوش آیند ترامپ انجام داده است از جمله کشیش آمریکایی را چند روز قبل از زندان آزاد کرده است و در مقابل ترامپ نیز دستور آزادی تاجر معروف ترک از زندان را صادر کرده است.
بنابراین رهبر ترکیه تلاش می کند از اشتباهی که رهبران سعودی مرتکب شده اند به نحو احسن بهره برداری کند.
این دیپلمات کهنه کار آمریکایی معتقد است که در نهایت موضوع قاشقچی موجب قطع مناسبات راهبردی آمریکا با عربستان سعودی و به نفع ایران که دشمن بزرگ و مشترک هر دوی آنهاست، می شود.
آساق**1378**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

هلال نیمه شعبان، امید دل ها- فرنگیس حمزه یی*
بندرعباس- ایرنا- هلال نیمه ماه شعبان رسید و داغ دلهای پاک و مومن به یاد میلاد طلوع خورشید، مهدی موعود(عج) صاحب عصر و الزمان به امید ظهورش باز نو شد.
دوشنبه و سه شنبه خلیج فارس مواج است
بندرعباس- ایرنا- کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی هرمزگان گفت: روز‌های دوشنبه و سه شنبه در مناطق دریایی استان در محدوده جزیره های خلیج فارس و تنگه هرمز دریا مواج است.
دانلود آهنگ‌های تولد از بیپ موزیک
آهنگ تولد ویژه ایام شادی و تولدهای عزیزان ما یکی از بهترین موزیک‌های شاد است که می‌توانیم برای یکدیگر پخش‌ کنیم.
80 میلیارد ریال اعتباربرای مقابله با ملخ های صحرایی نیاز است
بندرعباس-ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: از اواخر سال گذشته هجوم ملخ های صحرایی به استان آغاز شد که تاکنون اقدام هایی در این زمینه صورت گرفت و اکنون برای مقابله با آن به اعتبار 80 میلیارد ریال نیاز است.
کمک به سیل‌زدگان با تبلیغ روی ساک دستی‌های پارچه‌ای
با تبلیغ روی ساک دستی‌های پارچه‌ای چگونه می‌توانیم به سیل‌زدگان کمک کرده و در ساخت سیل بندها نیز سهیم باشیم؟
فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت لیفتراک
چند قاعده کلی وجود دارد که باید در هنگام ارزیابی قیمت لیفتراک مورد توجه قرار گیرد. لیفتراک یک سرمایه‌گذاری مهم برای هر کسب‌وکار محسوب می‌شود.
رییس اداره راهداری: برف راه 60 روستای شهرستان ورزقان را بست
تبریز - ایرنا - رئیس اداره راهداری ورزقان اعلام کرد: راه‌ ارتباطی بیش از 60 روستای شهرستان ورزقان بر اثر بارش سنگین سنگین برف بسته است.
سه راه ارتباطی در سیستان همچنان بسته است
زاهدان- ایرنا- معاون مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: براثر جاری شدن سیلاب ورودی از رودخانه هیرمند در شمال استان همچنان سه مسیر ارتباطی شهر دوست محمد - بی بی دوست، دوست محمد - بنجار و راه روستای سنجرانی به روستای فخیره بسته است.
همه چیز در ارتباط با هواپیمایی امارات
ماجرای شرکت هواپیمایی امارات، داستانی شبیه به سیندرلاست... همه چیز خیلی ساده شروع شد. درست در اواسط دهه ۸۰ این شرکت هواپیمایی کارش را با دو هواپیمای اجاره‌ای شروع کرد و سال‌ها گذشت و این ایرلاین به یکی از بهترین شرکت‌های هواپیمایی دنیا تبدیل شد. استانداردهایی که هواپیمایی امارات برای راحتی و احساس رضایت مسافران در نظر گرفته، آن‌قدر در سطحی عالی منحصربه‌فرد است که شاید در دنیا بی‌نظیر باشد.
تولید تنها نماند- ژاله گرگانی*
سنندج - ایرنا - تولید شامل چرخه ای است که با اتکا به چهار محور اصلی دولت، بخش خصوصی، مردم و تولید کننده می چرخد، از این رو برای رونق آن نیازمند حمایت مصرف کنندگان و حامیان بخش دولتی است تا با کیفی سازی، در راه استحکام استقلال کشور گام بردارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
انفجاری در نزدیکی وزارت مخابرات افغانستان رخ داد
تهران - ایرنا - منابع خبری افغانستان امروز شنبه از وقوع یک انفجار در شهر کابل پایتخت افغانستان خبر دادند و منابع رسمی دولت از وقوع تیراندازی در نزدیکی محل انفجار گفتند.
دانلود سریال سال‌های دور از خانه (شاهگوش ۲) از سبزپندار
سریال سال‌های دور از خانه در واقع اولین اسپین آف ایرانی است که با کارگردانی مجید صالحی ساخته شده است. این سریال بر اساس سریال شاهگوش ساخته شده و در واقع اسپین آفی از سریال شاهگوش می‌باشد و می‌توان آن را شاهگوش ۲ دانست.
چرایی هراس ترامپ از پیامدهای گزارش مولر
تحلیلگر سی ان ان خواستار اخراج سخنگوی کاخ سفید شد
پارادوکس در جریان آزاد اطلاعات – محمدرضا عرفانیان*
مقامات آلمانی تهدید ترامپ را درباره هوآوی نمی پذیرند
رئیس کمیسیون قضایی کنگره آمریکا استیضاح ترامپ را رد نکرد
13 نفر در جدیدترین خشونت ها در مکزیک کشته شدند
کشف دوربین مخفی در ناو آمریکایی
یمن قربانی معامله های ترامپ با ریاض
سایه سنگین تقابل جدی آمریکا- روسیه بر سر ونزوئلا
نیویورک تایمز از بی توجهی دولت فرانسه به مطالبات مردمی انتقاد کرد