هرگونه تلاش سعودی برای توجیه قتل خاشقچی محکوم به شکست است

15:34 ۲۳ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 99 0
هرگونه تلاش سعودی برای توجیه قتل خاشقچی محکوم به شکست است

تهران - ایرنا - مارتین ایندیک، دیپلمات کهنه کار آمریکایی گفت: در موضوع قاشقچی هرگاه که سعودی ها سعی کردند اقدامات خود را توجیه کنند، مقامات ترکیه این اقدامات را تضعیف و تناقضات حرف های آنها را رو کردند، پس باید گفت که هرگونه تلاش برای توجیه اشتباهات سعودی ها امروزه کاملا محکوم به شکست است.

ایرنا

این دیپلمات کهنه کار که زمانی سفیر آمریکا در تل آویو بود و امروز محقق شورای روابط خارجی این کشور است روز دوشنبه در گفت و گو با رادیو ای بی سی استرالیا این موضوع را بسیار پیچیده و زمینه ساز یک بحران غیر قابل کنترل ارزیابی کرد و گفت: 'دولت ریاض به مدت 2 هفته بود که سعی کرد بر این موضوع مهم سرپوش بگذارد اما سرانجام مجبور شد اعلام کند که قاشقچی 3 هفته قبل در کنسولگری ریاض در استانبول به قتل رسیده است.
بعد از این بود که سناتور باب کروگر نیز علنا اعلام کرد که قتل این ناراضی سعودی به دستور مستقیم محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی انجام گرفته است و این موضوع را پیچیده تر از آنچه که ظاهر امر نشان می دهد به نمایش در آورد.
مارتین ایندیک تصریح کرد: در عین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز می کوشد هرگونه تلاش عربستان برای توجیه و پنهان کاری اشتباهات دولت ریاض در موضوع قتل روزنامه نگار معترض سعودی را تضعیف و برملا کند و از این اشتباه به بهترین نحو بهره برداری کند.
امروزه سعودی ها حرف هایی می زنند که هیچ اعتبار بین المللی ندارد و متاسفانه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز سعی می کند به هر نحو ممکن این اقدامات نامعتبر را توجیه کند، در حالی که جهانیان به خوبی می دانند که این ادعاهای سعودی هیچ وجاحت قانونی ندارد، پس در واقع باید گفت که رئیس جمهوری آمریکا قابلیت هدایت این قضیه را ندارد.
وی اضافه کرد: از طرف دیگر هرگاه که سعودی ها سعی کردند اقدامات خود را توجیه کنند، مقامات ترکیه این اقدامات را تضعیف و تناقضات حرف های آنها را رو کردند، پس باید گفت که هرگونه تلاش برای توجیه اشتباهات سعودی ها امروزه کاملا محکوم به شکست است.
پس با توجه به واقعیت های موجود، تردیدی نیست که این پرونده تا یک هفته دیگر در واشنگتن مطرح خواهد شد و کنگره نیز اقدامات خودش را در این خصوص صورت خواهد داد.
ایندیک گفت: در نتیجه رئیس جمهوری آمریکا نیز مجبور خواهد شد تحریم هایی را علیه سعودی ها اعمال کند و سعودی ها را از خرید تسلیحاتی خود محروم سازد و در واقع رابطه موجود میان ریاض با واشنگتن می رود به نفع ایران قطع شود.
بنابراین باید اذعان داشت که سعودی ها هیچ وقت نمی توانند شریک قابل اعتمادی برای آمریکا باشند، چون صرف نظر از موضوع قاشقچی، محمد بن سلمان به رغم ادعای انجام اصلاحات اساسی کشورش، مشی خودکامگی را در پیش گرفته است که حتی اقدامات سیاست خارجی او نیز امروزه بیش از هر زمان اعتبار آمریکا را در خطر می اندازد.
بنابراین باید اقرار کرد که تلاش مشترک ریاض و واشنگتن برای ایجاد محدودیت بیشتر بر تهران بیش هر چیز به نفع ایران و به ضرر آمریکا تمام خواهد شد.
دیپلمات کهنه کار آمریکایی تصریح کرد: در اینجا تنها راه حل این است که رئیس جمهوری آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه اش را به ریاض بفرستد تا از محمد بن سلمان بخواهد نه تنها مسئولیت عمل خود را بپذیرد، بلکه اقدامات جبرانی نیز انجام دهد از جمله همه مخالفان سیستم فکری خود را از جمله فعالان حقوق زنان را از زندان آزاد کند.
پمپئو و بن سلمان باید ساعت ها صرف آن کنند تا راهی برای خروج نیروهای سعودی از یمن پیدا کنند، کشوری که ادامه جنگ آن با عربستان و دخالت ریاض در امور آن موجب بروز وخیم ترین شکل جنایت علیه بشریت شده است و حتی رسیدن کمک های بشردوستانه به قربانیان را نیز غیرممکن کرده است.
بنابراین شاهزاده سعودی هنوز باید اقدامات بسیار مهمی را صورت دهد تا بتواند به یک شریک راهبردی آمریکا تبدیل شود، اقداماتی که هم به نفع آمریکا و هم عربستان باشد.
با این وجود بسیار بعید می دانم شاهزاده عربستان اراده انجام چنین امور مهمی را داشته باشد و حتی بعید هم نیست سرکوبی ها در داخل را نیز دو برابر کند، از اینرو باید دید که سعودی ها برای برون رفت از این بحران چه اقدامات مهمی انجام می دهند.
اما از اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هر بار به قراردادهایی که با سعودی ها امضاء کرده و به اشتغال زایی این قرارداد برای آمریکا ها می نازد نیز باید گفت که رقم هایی که او به نمایش می گذارند اغراق آمیز است و با واقعیت جور در نمی آیند و در آینده چهره واقعی خود را نشان خواهند داد.
از یک طرف، سعودی ها برای آمریکایی ها چندان آش دهن سوزی هم نیستند چرا که تاکنون اقدامات زیادی علیه منافع آمریکا انجام داده اند از جمله آنها در حمله تروریستی 11 سپتامبر در آمریکا نقش اساسی داشتند، بنابراین تکیه به سعودی ها برای کسب پیروزی های انتخاباتی به ویژه در انتخابات میان دوره ای 17 روز آینده برای دونالد ترامپ چندان مفید به فایده نخواهد بود.
از طرف دیگر، مقامات ترکیه نیز در این بین برای تضعیف موقعیت شاهزاده عربستان بی کار نمی نشینند، چرا که اردوغانی که خود رهبری یک حزب اسلام گرا را در کشورش به عهده گرفته است و امروز اعلام می کند نوار قتل قاشقچی را در اختیار دارد و منتشر می کند، خود را رقیبی برای شاهزاده سعودی در جهان اسلام می داند، شاهزاده ای که خود را متولی مکه و مدینه ای مش شناید که مورد احترام همه مسلمانان جهان هستند، بنابراین اردوغان سعی می کنند اعتبار شاهزاده سعودی را برای تولیت حرمین شریفین به چالش بکشد.
ایندیک اضافه کرد: اردوغان در عین حال اقداماتی را نیز برای خوش آیند ترامپ انجام داده است از جمله کشیش آمریکایی را چند روز قبل از زندان آزاد کرده است و در مقابل ترامپ نیز دستور آزادی تاجر معروف ترک از زندان را صادر کرده است.
بنابراین رهبر ترکیه تلاش می کند از اشتباهی که رهبران سعودی مرتکب شده اند به نحو احسن بهره برداری کند.
این دیپلمات کهنه کار آمریکایی معتقد است که در نهایت موضوع قاشقچی موجب قطع مناسبات راهبردی آمریکا با عربستان سعودی و به نفع ایران که دشمن بزرگ و مشترک هر دوی آنهاست، می شود.
آساق**1378**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

رفع چروک پیشانی؛ از پیشگیری تا درمان سریع+ ویدئو
چروک پیشانی و خطوط عمیق روی آن که به آن خط اخم هم می‌گویند، دیگر به افزایش سن و کهنسالی محدود نمی‌شود. استرس روزانه و خستگی مفرط باعث شکل‌گیری ناخواسته‌ی خطوط چروک پیشانی حتی در دوران جوانی می‌شوند، و این مسئله از کنترل ما خارج است. در این مطلب راه‌های پیشگیری و درمان چروک پیشانی را آورده ایم.
فواید ورزش در دوره قاعدگی چیست؟
به دلایل زیادی بسیاری از مردم ورزش را در این دوره کنار می گذارند اما دوره قاعدگی هرگز دلیل خوبی برای ورزش نکردن نیست.
آش بادمجان، یک آش سنتی اصیل ایرانی
آش بادمجان یکی از آش‌های خوشمزه و سنتی ایرانی است. اگر به غذا‌های درست شده با بادمجان مانند کشک و بادمجان و حلیم بادمجان علاقمند هستید حتما آش بادمجان را امتحان کنید. در این آموزش کامل‌ترین روش پخت آش بادمجان را آماده کرده ایم.
طرز تهیه چکدرمه، غذای محلی ترکمن ها
یکی از این غذاهای رنگین و خوش طعم که می‌خواهیم در این مطلب به آن بپردازیم چکدرمه است. یک غذای محلی که شباهت زیادی به استانبولی پلوی تهرانی‌ها دارد.
محبوب‌ترین غذا‌های ستاره‌های هالیوود
ستاره‌های هالیوود سعی می‌کنند که برای داشتن اندام و پوستی زیبا، رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرند. البته این در مورد همه ستاره‌ها صحت ندارد، بلکه برخی از آن‌ها نمی‌توانند از غذای مورد علاقه شان، به عنوان مثال کیک، کرپ یا مافین، بگذرند.
مادران ماندگار سینمای ایران
امروز در این گزارش می‌خواهیم از مادر بگیم آن هم به بهانه از دست دادن دوباره مادری در سینما، احترام‌سادات حبیبیان معروف به «مامان اتی» مادر علیرضا داوودنژاد.
مشهورترین محصولات برند‌های معروف جهان
تقاضا برای خرید محصولات لاکچری به خصوص در حوزه مد و لباس روز به روز در حال افزایش است و رقابت گسترده‌ای میان بزرگان تاریخ ساز عرصه مد برای ارائه محصولات باکیفیت و زیبا، برقرار است. اما همانطور که می‌دانید هر برند نقاط ضعف و قوت خود را دارد. به عنوان مثال ما برند بربری را به خاطر ترنچ کت هایش، اما برند لویی ویتون را برای چمدان هایش می‌شناسیم.
مردی با این خصوصیات، همسر خوبی برایتان خواهد بود
اگر شما هم در یک رابطه عاطفی به سر می‌برید، اما مطمئن نیستید که مرد زندگی تان همسر ایده آلی هم برایتان خواهد بود یا خیر، ما در ادامه مطلب خصوصیات یک مرد مناسب برای ازدواج را آورده ایم که امیدواریم به کمک تان آید.
پیگمالیون؛ راهی رایگان و اثربخش برای افزایش سود و راندمان
تفاوت یک «بانو» و «دختر خدمتکار» در رفتار آنها نیست؛ در این است که چگونه با آنها رفتار می شود. من برای پروفسور یک خدمتکار هستم چون او با من مثل یک خدمتکار رفتار می کند ولی می توانم برای تو یک بانو باشم چون تو همواره با من مثل یک بانو رفتار می کنی.
از رحم اجاره‌ای و وضعیت پدر و مادر و صاحب رحم چه می‌دانید؟
بعضی تصمیم‌هایی که در زندگی می‌گیریم، بعضی تصمیم‌هایی که زندگی مجبورمان می‌کند که بگیریم، هم خودش سخت است و مبهم و پیچیده و هم برای دیگران سؤال برانگیز.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت بارش‌های ایران+جدول
بیشترین میزان رشد بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته (سال آبی ۹۷-۹۶) مربوط به حوضه آبریز قره قوم (شمال شرقی کشور) و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان (جنوب کشور) است.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
پیامک‌های پیکسل ۳ خود به خود حذف می‌شوند!
به نظر می‌رسد گوگل هنوز توانایی عرضه یک گوشی بدون نقص را ندارد. از پیکسل نسل اول و دوم گرفته و حالا پیکسل نسل سوم، شاهد انواع و اقسام مشکلات عجیب و غریب هستند که البته اغلب با بروزرسانی نرم‌افزاری هم قابل حل بوده‌اند.
نامزد‌های The Game Awards ۲۰۱۸
حدود سه هفته تا رویداد سالانه‌ی The Game Awards فاصله داریم؛ مراسمی که در تجلیل از بهترین بازی‌های سال و با همکاری شرکت‌ها و فعالان مختلف صنعت بازی برگزار می‌شود. دسته‌ها و نامزدهای مراسم امسال یعنی The Game Awards 2018 مشخص شده‌اند.
استاندار جدید همدان را بهتر بشناسیم
همدان - ایرنا - سیدسعید شاهرخی استاندار جدید همدان با بیش از 28 سال سابقه درخشان مدیریتی، شخصیتی تعاملی و معتدل بین سیاسیون شناخته می شود و همواره در جهت توسعه مناسبات گام برداشته است.
سیاست بدون اغماض درکابینه ترامپ
آتش سوزی کالیفرنیا همچنان قربانی می گیرد
تغییر چهره دمکرات ها در جنگ یمن
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند
ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد
مجبور به معاف برخی کشورها از تحریم های ایران شدیم
پمپئو و ولیعهد بحرین درباره ایران گفت و گو کردند
آمریکا از روسیه خواست تا دمشق را به میز مذاکره بیاورد
مکرون: فرانسه دست نشانده آمریکا نیست
پمپئو با وزیر دفاع قطر دیدار کرد