ناشران محلی: دشواری های حوزه نشر زیاد است

14:45 ۹۱ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 131 0
ناشران محلی: دشواری های حوزه نشر زیاد است

تبریز-ایرنا- تعدادی از ناشران محلی حاضر در نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز با ابراز گلایه از کم مهری ها به انتشارت محلی در استان های مختلف، تاکید کردند: سختی های حضور فعالانه در عرصه فرهنگی بسیار زیاد است، اما هنوز با عشق و علاقه در این مسیر پیش می رویم.

ایرنا

به گزارش ایرنا، برپایی شانزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز فرصتی مغتنم و مفید برای عرض اندام انتشارات محلی مستقر در منطقه شمال غرب است.
نبود تسهیلات ویژه به دلیل شرایط خاص اقتصادی، هژمونی ناشران مرکز، نبود حمایت های همه جانبه مادی و معنوی از سوی نهادهای مسوول و تبلیغات ناچیز انتشارات محلی در رسانه ها از جمله انبوه مشکلات انتشارات محلی برای حضور در نمایشگاه ها و متن جامعه فرهنگی است.
مدیر انتشارات ' یاز ' آذربایجان غربی که طی سال های گذشته پای ثابت نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز بوده است، به خبرنگار ایرنا گفت: این نمایشگاه که به جهت فضای فیزیکی و حضور ناشران مختلف پس از تهران دومین نمایشگاه کشور است، باید عرصه ای بسیار موثر برای حضور ناشران مستقر در استان های شمال غرب باشد که متاسفانه تاکنون در این حد و اندازه نبوده است.
بهرام اسدی، حمایت نهادهای فرهنگی از ناشران محلی را بسیار پایین دانست و افزود: اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد 50 جلد از آخرین آثار منتشر شده را خریداری کند و مبلغ آن را نیز تا 6 ماه بعد پرداخت کند، ظلمی عجیب و نابخشودنی در حق ناشران عاشقی است که تنها با هدف ارتقای سطح فرهنگی مناطق خود گام به این عرصه گذاشته اند.
وی با اشاره به مشکلات مربوط به صدور مجوزهای لازم برای نشر کتب اظهار داشت: در پاره ای از موارد اشکالاتی برای نشر کتاب به زبان های محلی گرفته می شود که با مقداری اغماض و افزایش اطلاعات تصمیم سازان می توان آن را رفع کرد.
اسدی، گرانی کاغذ را از دیگر مشکلات مهم ناشران محلی و بومی بیان کرد و ادامه داد: با وجود اینکه نرح دلار به میزان قابل توجهی پایین آمده است، اما قیمت کاغذ به هیچ عنوان کاهش پیدا نکرده است.
وی با بیان اینکه تاکنون هیچ گونه تسهیلاتی برای انتشارات خود دریافت نکرده ام، گفت: در اصل ما خبری هم در این زمینه دریافت نمی کنیم و در حقیقت اطلاعاتی در این زمینه نداریم که بخواهیم از آن بهره مند شویم.
اسدی با اشاره به عدم دریافت هزینه برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی کتاب تبریز در سال های دور ، اضافه کرد: اما از سه چهار سال از شرکت کنندگان در نمایشگاه هزینه اخذ می شود.
مدیر انتشارات یاز که در حوزه کتاب های عمومی، محلی و ادبیات فعالیت دارد، خواستار کاهش سخت گیری ها در ارایه مجوزهای کتب مربوط به تاریخ و ادبیات محلی اقوام شد.
یکی دیگر از ناشران آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه همواره در نمایشگاه کتاب تبریز حضور یافته است، مهمترین مشکل انتشارات محلی را بی توجهی رسانه ها در حوزه تبلیغ و تشویق مردم برای خواندن کتاب های منتشر شده توسط آنان بیان کرد.
نورالله پورشریف اظهار داشت: پارسال با شهرداری تبریز برای در اختیار گذاشتن تابلوهای شهری برای تبلیغ کتاب های تازه منتشر شده مذاکراتی انجام دادیم، اما با وجود موافقت مسئولان فرهنگی شهرداری، در عمل با مخالفت شهرداران مناطق، این مذاکرات به جایی نرسید و درخواست ما رد شد.
وی سطح حمایت های مادی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها از ناشران را ناچیز خواند و اضافه کرد: تنها حمایت این مجموعه از ما در سال گذشته، خرید 100 میلیون ریال کتاب بود که مبلغ آن را با 30 درصد تخفیف پس از هفت ماه پرداخت کردند.
پورشریف، سختگیری در حوزه صدور مجوز برای کتاب های ادبیات محلی را از دیگر مشکلات ناشران بومی بیان کرد و ادامه داد: در پاره ای موارد اشکالات بسیار جزیی در حد ایرادات نوشتاری و نگارشی به ما گرفته می شود که هیچ دلیل و استناد علمی و منطقی ندارند.
وی اضافه کرد: نهادهای مسوول حتی برای نام انتشارات نیز ایراد می گیرند، هر چند ما در نهایت به خواسته آنان احترام می گذاریم واسامی را تغییر می دهیم.
پورشریف، حمایت های مالی از ناشران محلی را ناچیز و در حد صفر خواند و ادامه داد: تاکنون ریالی از بابت حمایت از نشر کتاب و محصولات فرهنگی از دوایر دولتی دریافت نکرده ام.
یکی دیگر از ناشران آذربایجان شرقی که در حوزه ادبیات کودک فعالیت دارد با اشاره به سختی های کار در حوزه نشر ، یادآور شد: تنها عاملی که ما را در این مسیر نگه داشته است، اول عشق و علاقه خودمان و سپس همراهی و قبول برخی از هزینه ها از سوی نویسندگان است.
نورالدین مقدم گفت: خرید 30 جلد کتاب از انتشارات محلی با تخفیف های 30 درصدی از سوی ادارات فرهنگ و ارشاد حمایت نیست، بلکه باید برای حمایت واقعی، تسهیلات ویژه و امکانات جدید و عملی در نظر گرفت.
وی، سخت گیری برای نشر کتاب کودک را مورد اشاره قرار داد و افزود: باید کسانی در این زمینه و حوزه ارزیابی و صدور مجوز حضور داشته باشند که حداکثر اطلاعات و دانش در حیطه وظایف خود داشته باشند نه اینکه افرادی در این بخش تصمیم گیری کنند که اطلاعات ناظران بسیار فراتر از آنها است.
مقدم ادامه داد: با وجود این همه سخت گیری ها و با وجود ارایه ادله و مستندات علمی که ناشی از تخصص ماست، هرگز موفق به تغییر عقیده ها نمی شویم.
وی که سالانه 30 عنوان کتاب در حوزه ادبیات کودک به زبان ترکی آذربایجانی چاپ می کند، استقبال از این گونه کتاب ها را خوب توصیف و اضافه کرد: طی سه سال اخیر به دلیل استقبال مناسب مردم که بیشتر آنها خانواده ها و قشر دانشگاهی است، تعداد عناوین چاپ شده خود را به 60 مورد رسانده ایم.
مدیر انتشارات «نباتی» نیز خواستار ایجاد نمایشگاه دایمی برای ناشران محلی و بومی در شهرهای مختلف شد تا بدین طریق تحرکی در این بخش به وجود آید.
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب و نشر دیجیتال تبریز از روز گذشته به مدت 6 روز در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تبریز آغاز شده است که در آن ۹۰۰ ناشر داخلی با ۱۵۰ هزار عنوان و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه کتاب، ۱۵۰ ناشر خارجی از 20 کشور جهان با ۳۳ هزار عنوان کتاب و ۳۰ ناشر رسانه های دیجیتال شرکت دارند.
گزارش: سیدیحیی مرتضائی
3038/518


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون

آخرین اخبار

بهترین و مهیج‌ترین مسابقات تلویزیونی صدا و سیما
یکی‭ ‬از‭ ‬قالب‌های‭ ‬جذاب‭ ‬برنامه‌سازی، ‭ ‬مسابقات‭ ‬تلویزیونی‭ ‬است‭. ‬بنابراین‭ ‬در‭ ‬ضرورت‭ ‬تولید‭ ‬این‭ ‬ساختار‭ ‬تلویزیونی‭ ‬شکی‭ ‬نیست، ‭ ‬اما‭ ‬کیفیت‭ ‬و‭ ‬چگونگی‭ ‬تولید‭ ‬مسابقات‭ ‬اهمیت‭ ‬به‌سزایی‭ ‬دارد‭. ‬به‭ ‬همین‭ ‬دلیل‭ ‬برنامه‌سازان‭ ‬باید‭ ‬در‭ ‬گروه‭ ‬طراحی‭ ‬مسابقات‭ ‬حتما‭ ‬از‭ ‬کارشناسان‭ ‬فرهنگی، ‭ ‬رسانه، ‭ ‬روان‌شناس‭ ‬و‭ ‬جامعه‌شناس‭ ‬بهره‭ ‬ببرنند‭
چرا «قانون مورفی» را ببینیم؟
بعد از فیلم خوب و موفق «نگار»، همه منتظر بودند ببینند رامبد جوان در اثر بعدی‌اش یعنی «قانون مورفی» چه کرده، اکنون که این فیلم به صورت عمومی اکران شده و نظرات مثبت و منفی بسیاری را به دنبال داشته است.
آلبینیسم؛ بیماری ژنتیکی افسانه‌ای
زالی یک نوع اختلال ارثی است که بر اثر عدم وجود آنزیمی که در تشکیل ملانین نقش دارد بروز می‌کند. مبتلایان به زالی یا با کمبود رنگدانه مواجهند یا نمی‌توانند رنگدانه تولید کنند. از هر ۱۷ هزار نفر یک نفر به زالی دچار می‌شود.
تخم مرغ، معجزه‌ای برای کاهش وزن
تخم مرغ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاهش وزن سالم است. تخم مرغ سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین‌های عضله ساز و املاح و ویتامین‌هاست و کمک‌تان می‌کند به شیوه‌ای سالم وزن کم کنید.
چگونه چیپس هویج ترد درست کنیم؟
با نحوه درست کردن چیپس هویج که غذایی مناسب کودکان است، آشنا شوید و این خوراکی خانگی را تهیه کرده و لذت ببرید.
آیا می‌دانستید این ستاره‌ها نقاش هم هستند؟
ما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریر را به عنوان بازیگر یا لیدی گاگا را به عنوان خواننده می‌شناسیم، اما آیا می‌دانید که آن‌ها به جز این توانایی، هنر‌های دیگری، چون نقاشی هم دارند؟
محسن کیایی؛ مردی که همه جور نقشی را خوب در می‌آورد
من شش فیلم با برادرم مصطفی و یازده فیلم با کارگردان‌های دیگر کار کرده‌ام و اتفاقا در تمام این سال‌ها، تلاشم بر این بوده که کار با شخصیت‌های مهم سینما را تجربه کنم. اما گاهی اوقات پیشنهاد‌هایی که از سمت همان شخصیت‌های مهم برای من می‌آمد، آن چیزی نبود که به دنبال آن بودم.
راهنمای ست کردن پیراهن جین مردانه
پیراهن جین یکی از مدل لباس‌هایی ست که هیچگاه از مد نمی‌افتد، اما باید بدانیم که این مدل لباس را با چه چیز‌هایی ست کنیم. خوبی اش آن است که پیراهن جین را هم می‌توان برای موقعیت‌های رسمی و هم غیر رسمی و کژوال به تن کرد. اگر دوست دارید بهترین تیپ‌هایی را که می‌توان با پیراهن جین زد ببینید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
«گل‌پسر‌ها» و جاذبه مردانگی نرم در کره جنوبی
فرض کنید مردی آرایش کرده در خیابان راه برود. احتمالا خیلی‌ها بد نگاهش می‌کنند. بعضی‌ها ممکن است مردانگی یا حتی جنسیتش را زیر سوال ببرند. اما در کره جنوبی وضع فرق می‌کند. مرد زیبا تعریفی متفاوت دارد، و این تعریف متفاوت روی برخورد و نگاه عمومی در کشورهای دیگر جهان هم اثر می‌گذارد.
شما نیمه گمشده خود را پیدا کرده‌اید اگر...
سالهاست که موضوع پیدا کردن نیمه گمشده خیلی جا‌ها مطرح است، اما نیمه گمشده چیست؟ ساده است؛ کسی که کاملا مناسب شما باشد، فقط شما! هرچند ایده‌ی پیدا کردن نیمه گمشده رومانتیک و جذاب است، اما واقعیت ندارد. در واقع خیلی از کارشناسان روابط، مفهوم نیمه گمشده را کاملا رد می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
نمایشنامه‌هایی به اندازه رمان خواندنی
رسانه ها در قضاوت عدالت را رعایت کنند
رویدادهای فرهنگی وفاق اجتماعی را تقویت می کند
سوگواره اربعین رقابت برنده شدن نیست
کتابخوانی در مناطق محروم اردبیل ترویج می شود
فلسفه در پاییز رونق گرفت
عکاس مولف باید شناخت فرهنگی و جامعه‌شناسانه داشته باشد
ساعد باقری: 'شعر آیینی' اسم جامع و مانعی نیست
سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی
آموزگار: قریب بر قله افتخار فرهنگ ایران نشسته است