ناشران محلی: دشواری های حوزه نشر زیاد است

14:45 ۲۵ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 91 0
ناشران محلی: دشواری های حوزه نشر زیاد است

تبریز-ایرنا- تعدادی از ناشران محلی حاضر در نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز با ابراز گلایه از کم مهری ها به انتشارت محلی در استان های مختلف، تاکید کردند: سختی های حضور فعالانه در عرصه فرهنگی بسیار زیاد است، اما هنوز با عشق و علاقه در این مسیر پیش می رویم.

ایرنا

به گزارش ایرنا، برپایی شانزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز فرصتی مغتنم و مفید برای عرض اندام انتشارات محلی مستقر در منطقه شمال غرب است.
نبود تسهیلات ویژه به دلیل شرایط خاص اقتصادی، هژمونی ناشران مرکز، نبود حمایت های همه جانبه مادی و معنوی از سوی نهادهای مسوول و تبلیغات ناچیز انتشارات محلی در رسانه ها از جمله انبوه مشکلات انتشارات محلی برای حضور در نمایشگاه ها و متن جامعه فرهنگی است.
مدیر انتشارات ' یاز ' آذربایجان غربی که طی سال های گذشته پای ثابت نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز بوده است، به خبرنگار ایرنا گفت: این نمایشگاه که به جهت فضای فیزیکی و حضور ناشران مختلف پس از تهران دومین نمایشگاه کشور است، باید عرصه ای بسیار موثر برای حضور ناشران مستقر در استان های شمال غرب باشد که متاسفانه تاکنون در این حد و اندازه نبوده است.
بهرام اسدی، حمایت نهادهای فرهنگی از ناشران محلی را بسیار پایین دانست و افزود: اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد 50 جلد از آخرین آثار منتشر شده را خریداری کند و مبلغ آن را نیز تا 6 ماه بعد پرداخت کند، ظلمی عجیب و نابخشودنی در حق ناشران عاشقی است که تنها با هدف ارتقای سطح فرهنگی مناطق خود گام به این عرصه گذاشته اند.
وی با اشاره به مشکلات مربوط به صدور مجوزهای لازم برای نشر کتب اظهار داشت: در پاره ای از موارد اشکالاتی برای نشر کتاب به زبان های محلی گرفته می شود که با مقداری اغماض و افزایش اطلاعات تصمیم سازان می توان آن را رفع کرد.
اسدی، گرانی کاغذ را از دیگر مشکلات مهم ناشران محلی و بومی بیان کرد و ادامه داد: با وجود اینکه نرح دلار به میزان قابل توجهی پایین آمده است، اما قیمت کاغذ به هیچ عنوان کاهش پیدا نکرده است.
وی با بیان اینکه تاکنون هیچ گونه تسهیلاتی برای انتشارات خود دریافت نکرده ام، گفت: در اصل ما خبری هم در این زمینه دریافت نمی کنیم و در حقیقت اطلاعاتی در این زمینه نداریم که بخواهیم از آن بهره مند شویم.
اسدی با اشاره به عدم دریافت هزینه برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی کتاب تبریز در سال های دور ، اضافه کرد: اما از سه چهار سال از شرکت کنندگان در نمایشگاه هزینه اخذ می شود.
مدیر انتشارات یاز که در حوزه کتاب های عمومی، محلی و ادبیات فعالیت دارد، خواستار کاهش سخت گیری ها در ارایه مجوزهای کتب مربوط به تاریخ و ادبیات محلی اقوام شد.
یکی دیگر از ناشران آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه همواره در نمایشگاه کتاب تبریز حضور یافته است، مهمترین مشکل انتشارات محلی را بی توجهی رسانه ها در حوزه تبلیغ و تشویق مردم برای خواندن کتاب های منتشر شده توسط آنان بیان کرد.
نورالله پورشریف اظهار داشت: پارسال با شهرداری تبریز برای در اختیار گذاشتن تابلوهای شهری برای تبلیغ کتاب های تازه منتشر شده مذاکراتی انجام دادیم، اما با وجود موافقت مسئولان فرهنگی شهرداری، در عمل با مخالفت شهرداران مناطق، این مذاکرات به جایی نرسید و درخواست ما رد شد.
وی سطح حمایت های مادی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها از ناشران را ناچیز خواند و اضافه کرد: تنها حمایت این مجموعه از ما در سال گذشته، خرید 100 میلیون ریال کتاب بود که مبلغ آن را با 30 درصد تخفیف پس از هفت ماه پرداخت کردند.
پورشریف، سختگیری در حوزه صدور مجوز برای کتاب های ادبیات محلی را از دیگر مشکلات ناشران بومی بیان کرد و ادامه داد: در پاره ای موارد اشکالات بسیار جزیی در حد ایرادات نوشتاری و نگارشی به ما گرفته می شود که هیچ دلیل و استناد علمی و منطقی ندارند.
وی اضافه کرد: نهادهای مسوول حتی برای نام انتشارات نیز ایراد می گیرند، هر چند ما در نهایت به خواسته آنان احترام می گذاریم واسامی را تغییر می دهیم.
پورشریف، حمایت های مالی از ناشران محلی را ناچیز و در حد صفر خواند و ادامه داد: تاکنون ریالی از بابت حمایت از نشر کتاب و محصولات فرهنگی از دوایر دولتی دریافت نکرده ام.
یکی دیگر از ناشران آذربایجان شرقی که در حوزه ادبیات کودک فعالیت دارد با اشاره به سختی های کار در حوزه نشر ، یادآور شد: تنها عاملی که ما را در این مسیر نگه داشته است، اول عشق و علاقه خودمان و سپس همراهی و قبول برخی از هزینه ها از سوی نویسندگان است.
نورالدین مقدم گفت: خرید 30 جلد کتاب از انتشارات محلی با تخفیف های 30 درصدی از سوی ادارات فرهنگ و ارشاد حمایت نیست، بلکه باید برای حمایت واقعی، تسهیلات ویژه و امکانات جدید و عملی در نظر گرفت.
وی، سخت گیری برای نشر کتاب کودک را مورد اشاره قرار داد و افزود: باید کسانی در این زمینه و حوزه ارزیابی و صدور مجوز حضور داشته باشند که حداکثر اطلاعات و دانش در حیطه وظایف خود داشته باشند نه اینکه افرادی در این بخش تصمیم گیری کنند که اطلاعات ناظران بسیار فراتر از آنها است.
مقدم ادامه داد: با وجود این همه سخت گیری ها و با وجود ارایه ادله و مستندات علمی که ناشی از تخصص ماست، هرگز موفق به تغییر عقیده ها نمی شویم.
وی که سالانه 30 عنوان کتاب در حوزه ادبیات کودک به زبان ترکی آذربایجانی چاپ می کند، استقبال از این گونه کتاب ها را خوب توصیف و اضافه کرد: طی سه سال اخیر به دلیل استقبال مناسب مردم که بیشتر آنها خانواده ها و قشر دانشگاهی است، تعداد عناوین چاپ شده خود را به 60 مورد رسانده ایم.
مدیر انتشارات «نباتی» نیز خواستار ایجاد نمایشگاه دایمی برای ناشران محلی و بومی در شهرهای مختلف شد تا بدین طریق تحرکی در این بخش به وجود آید.
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب و نشر دیجیتال تبریز از روز گذشته به مدت 6 روز در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تبریز آغاز شده است که در آن ۹۰۰ ناشر داخلی با ۱۵۰ هزار عنوان و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه کتاب، ۱۵۰ ناشر خارجی از 20 کشور جهان با ۳۳ هزار عنوان کتاب و ۳۰ ناشر رسانه های دیجیتال شرکت دارند.
گزارش: سیدیحیی مرتضائی
3038/518


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

اعترافات زن متاهل درباره روابط خیابانی‌اش
حسادت های زنانه و چشم و هم چشمی های مادی همانند موریانه هایی بود که به جان زندگی ام افتاد و خانه و کاشانه ام را ویران کرد تا جایی که به دلیل همین حسادت ها در فضای مجازی وارد گروه هایی شدم که مرا به فساد اخلاقی کشاند و ...
روزنامه دولت: مانع از حضور زنان در ورزشگاه نشوید
در پی اظهار نظر آقای رئیس جمهور درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها، دو واکنش در نقد آن ابراز شد.
سناریو‌های جدید برای قیمت‌گذاری خودرو
حداکثر تا دو روز دیگر وضعیت قیمت خودروهای داخلی مشخص می‌شود. طبق سناریوهای جدیدی که وزارت صنعت برای 4 گروه متقاضی خودرو تهیه کرده است خودروسازان می‌توانند روند فروش خود را بر اساس آن تغییر دهند، هر چند که رویه جدید هم مطابق با خواسته خودروسازان نیست و آنها معتقدند تنها راه برای برون رفت از مشکلات بازار خودرو، آزادسازی قیمت‌ها است.
الگوهای ستاره‌های جهان فوتبال + عکس
بازیکنان بزرگ جهان فوتبال از کودکی الگوهایی داشتند که گاهی اوقات دوران درخشان‌تری از آن‌ها را به ثبت رساندند.
تصویری تماشایی تهران از ایستگاه فضایی بین‌المللی!
تصویری از تهران که توسط فضانورد آمریکایی در ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته شده است.
زلزله 5.1ریشتری 'مردهک'  کرمان خسارت نداشت
کرمان- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت : خوشبختانه زلزله 5.1ریشتری در منطقه مردهک از توابع شهرستان عنبرآباد در جنوب این استان هیچگونه خسارتی نداشته است .
ماجرای ˮگل تانگوˮ چه بود؟
آلبرتو تاراسکونی که به همراه بوکا جونیورز در تور اروپا حضور داشت توانست دروازه سامورا را باز کند و گلش به گل تانگو معروف شد.
یونیسف: هر 10 دقیقه یک کودک یمنی می میرد
تهران – ایرنا – صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) بامداد شنبه اعلام کرد که در هر ساعت 6 کودک یمنی در این کشور جان خود را از دست می دهد.
کره شمالی خواستار حمایت جهانی از صلح شبه جزیره شد
پکن- ایرنا- یک مقام ارشد کره شمالی از کشورهای مختلف آسیا و منطقه پاسیفیک خواست تا از «صلح شبه جزیره» و پیشبرد «مناسبات دو کره» حمایت کنند.
شما قادر به پایان دادن جنگ یمن نیستید
تهران – ایرنا – رئیس شورای عالی انقلاب یمن بامداد شنبه در توئیتی در واکنش به نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد یمن نوشت: مادامی که قادر به یافتن جسد جمال خاشقچی نشدید، در پایان دادن به گرسنگی و دشمنی که به صورت عامدانه جنگ در یمن را به راه انداخته نیز ناتوان خواهید بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ضرر ۵۰۰۰میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی‌نتیجه برای واقعی‌سازی قیمت خودرو باعث شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات
رییس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به اهمیت صادرات در مبحث اقتصاد و سخت شدن شرایط بازگشت ارز حاصل از آن در شرایط تحریم وعده داد که بانک مرکزی نهایت تلاش و همکاری خود را در این زمینه به کار خواهد بست.
ویژه برنامه امامت حضرت مهدی(عج) در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
مصادف با نهم ربیع الاول، ویژه برنامه آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) فردا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود.
اعترافات زن متاهل درباره روابط خیابانی‌اش
حسادت های زنانه و چشم و هم چشمی های مادی همانند موریانه هایی بود که به جان زندگی ام افتاد و خانه و کاشانه ام را ویران کرد تا جایی که به دلیل همین حسادت ها در فضای مجازی وارد گروه هایی شدم که مرا به فساد اخلاقی کشاند و ...
روزنامه دولت: مانع از حضور زنان در ورزشگاه نشوید
در پی اظهار نظر آقای رئیس جمهور درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها، دو واکنش در نقد آن ابراز شد.
فعالان کتابخوانی فارس در جمع برترین های کشور قرار گرفتند
جایزه ادبی جهانی فلسطین تعیین شد
شخصیت دست نیافتنی از توران میرهادی نسازیم
اول آذر؛ پنجمین پویش کتابگردی
100 عنوان کتاب از ناشران جنوب کرمان خریداری شد
کنگره سه هزار شهید استان قزوین آبرومندانه برگزار شد
معرفی نامزدهای هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه
همایش پیاده رویی خانوادگی دوستداران کتاب در سنندج برگزار شد
مهمترین راه توسعه فرهنگی اهمیت دادن به کتاب و کتابخوانی است
سنندج میزبان پانزدهمین یادواره خالق مولود نامه است