ناشران محلی: دشواری های حوزه نشر زیاد است

14:45 ۱۸۴ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 187 0
ناشران محلی: دشواری های حوزه نشر زیاد است

تبریز-ایرنا- تعدادی از ناشران محلی حاضر در نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز با ابراز گلایه از کم مهری ها به انتشارت محلی در استان های مختلف، تاکید کردند: سختی های حضور فعالانه در عرصه فرهنگی بسیار زیاد است، اما هنوز با عشق و علاقه در این مسیر پیش می رویم.

ایرنا

به گزارش ایرنا، برپایی شانزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز فرصتی مغتنم و مفید برای عرض اندام انتشارات محلی مستقر در منطقه شمال غرب است.
نبود تسهیلات ویژه به دلیل شرایط خاص اقتصادی، هژمونی ناشران مرکز، نبود حمایت های همه جانبه مادی و معنوی از سوی نهادهای مسوول و تبلیغات ناچیز انتشارات محلی در رسانه ها از جمله انبوه مشکلات انتشارات محلی برای حضور در نمایشگاه ها و متن جامعه فرهنگی است.
مدیر انتشارات ' یاز ' آذربایجان غربی که طی سال های گذشته پای ثابت نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز بوده است، به خبرنگار ایرنا گفت: این نمایشگاه که به جهت فضای فیزیکی و حضور ناشران مختلف پس از تهران دومین نمایشگاه کشور است، باید عرصه ای بسیار موثر برای حضور ناشران مستقر در استان های شمال غرب باشد که متاسفانه تاکنون در این حد و اندازه نبوده است.
بهرام اسدی، حمایت نهادهای فرهنگی از ناشران محلی را بسیار پایین دانست و افزود: اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد 50 جلد از آخرین آثار منتشر شده را خریداری کند و مبلغ آن را نیز تا 6 ماه بعد پرداخت کند، ظلمی عجیب و نابخشودنی در حق ناشران عاشقی است که تنها با هدف ارتقای سطح فرهنگی مناطق خود گام به این عرصه گذاشته اند.
وی با اشاره به مشکلات مربوط به صدور مجوزهای لازم برای نشر کتب اظهار داشت: در پاره ای از موارد اشکالاتی برای نشر کتاب به زبان های محلی گرفته می شود که با مقداری اغماض و افزایش اطلاعات تصمیم سازان می توان آن را رفع کرد.
اسدی، گرانی کاغذ را از دیگر مشکلات مهم ناشران محلی و بومی بیان کرد و ادامه داد: با وجود اینکه نرح دلار به میزان قابل توجهی پایین آمده است، اما قیمت کاغذ به هیچ عنوان کاهش پیدا نکرده است.
وی با بیان اینکه تاکنون هیچ گونه تسهیلاتی برای انتشارات خود دریافت نکرده ام، گفت: در اصل ما خبری هم در این زمینه دریافت نمی کنیم و در حقیقت اطلاعاتی در این زمینه نداریم که بخواهیم از آن بهره مند شویم.
اسدی با اشاره به عدم دریافت هزینه برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی کتاب تبریز در سال های دور ، اضافه کرد: اما از سه چهار سال از شرکت کنندگان در نمایشگاه هزینه اخذ می شود.
مدیر انتشارات یاز که در حوزه کتاب های عمومی، محلی و ادبیات فعالیت دارد، خواستار کاهش سخت گیری ها در ارایه مجوزهای کتب مربوط به تاریخ و ادبیات محلی اقوام شد.
یکی دیگر از ناشران آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه همواره در نمایشگاه کتاب تبریز حضور یافته است، مهمترین مشکل انتشارات محلی را بی توجهی رسانه ها در حوزه تبلیغ و تشویق مردم برای خواندن کتاب های منتشر شده توسط آنان بیان کرد.
نورالله پورشریف اظهار داشت: پارسال با شهرداری تبریز برای در اختیار گذاشتن تابلوهای شهری برای تبلیغ کتاب های تازه منتشر شده مذاکراتی انجام دادیم، اما با وجود موافقت مسئولان فرهنگی شهرداری، در عمل با مخالفت شهرداران مناطق، این مذاکرات به جایی نرسید و درخواست ما رد شد.
وی سطح حمایت های مادی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها از ناشران را ناچیز خواند و اضافه کرد: تنها حمایت این مجموعه از ما در سال گذشته، خرید 100 میلیون ریال کتاب بود که مبلغ آن را با 30 درصد تخفیف پس از هفت ماه پرداخت کردند.
پورشریف، سختگیری در حوزه صدور مجوز برای کتاب های ادبیات محلی را از دیگر مشکلات ناشران بومی بیان کرد و ادامه داد: در پاره ای موارد اشکالات بسیار جزیی در حد ایرادات نوشتاری و نگارشی به ما گرفته می شود که هیچ دلیل و استناد علمی و منطقی ندارند.
وی اضافه کرد: نهادهای مسوول حتی برای نام انتشارات نیز ایراد می گیرند، هر چند ما در نهایت به خواسته آنان احترام می گذاریم واسامی را تغییر می دهیم.
پورشریف، حمایت های مالی از ناشران محلی را ناچیز و در حد صفر خواند و ادامه داد: تاکنون ریالی از بابت حمایت از نشر کتاب و محصولات فرهنگی از دوایر دولتی دریافت نکرده ام.
یکی دیگر از ناشران آذربایجان شرقی که در حوزه ادبیات کودک فعالیت دارد با اشاره به سختی های کار در حوزه نشر ، یادآور شد: تنها عاملی که ما را در این مسیر نگه داشته است، اول عشق و علاقه خودمان و سپس همراهی و قبول برخی از هزینه ها از سوی نویسندگان است.
نورالدین مقدم گفت: خرید 30 جلد کتاب از انتشارات محلی با تخفیف های 30 درصدی از سوی ادارات فرهنگ و ارشاد حمایت نیست، بلکه باید برای حمایت واقعی، تسهیلات ویژه و امکانات جدید و عملی در نظر گرفت.
وی، سخت گیری برای نشر کتاب کودک را مورد اشاره قرار داد و افزود: باید کسانی در این زمینه و حوزه ارزیابی و صدور مجوز حضور داشته باشند که حداکثر اطلاعات و دانش در حیطه وظایف خود داشته باشند نه اینکه افرادی در این بخش تصمیم گیری کنند که اطلاعات ناظران بسیار فراتر از آنها است.
مقدم ادامه داد: با وجود این همه سخت گیری ها و با وجود ارایه ادله و مستندات علمی که ناشی از تخصص ماست، هرگز موفق به تغییر عقیده ها نمی شویم.
وی که سالانه 30 عنوان کتاب در حوزه ادبیات کودک به زبان ترکی آذربایجانی چاپ می کند، استقبال از این گونه کتاب ها را خوب توصیف و اضافه کرد: طی سه سال اخیر به دلیل استقبال مناسب مردم که بیشتر آنها خانواده ها و قشر دانشگاهی است، تعداد عناوین چاپ شده خود را به 60 مورد رسانده ایم.
مدیر انتشارات «نباتی» نیز خواستار ایجاد نمایشگاه دایمی برای ناشران محلی و بومی در شهرهای مختلف شد تا بدین طریق تحرکی در این بخش به وجود آید.
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب و نشر دیجیتال تبریز از روز گذشته به مدت 6 روز در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تبریز آغاز شده است که در آن ۹۰۰ ناشر داخلی با ۱۵۰ هزار عنوان و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه کتاب، ۱۵۰ ناشر خارجی از 20 کشور جهان با ۳۳ هزار عنوان کتاب و ۳۰ ناشر رسانه های دیجیتال شرکت دارند.
گزارش: سیدیحیی مرتضائی
3038/518


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

یک نفر در تیراندازی اشرار مسلح در کامیاران به شهادت رسید
سنندج - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: در تیراندازی اشرار مسلح ضد انقلاب به سمت نیروهای نظامی در ارتفاعات شاهوی کامیاران یک نفر به شهادت رسید.
سرمربی تیم استقلال خوزستان:هنوز هم به بقا در لیگ امید داریم
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: بازی برابر تیم نساجی برای ما بسیار اهمیت دارد چرا که هنوز به بقا در لیگ برتر امیدوار هستیم.
مقام وزارت نیرو: طراحی سیستم فاضلاب اهواز بازنگری می شود
تهران- ایرنا- معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تاکید کرد با توجه به مشکلات فاضلاب شهر اهواز که در سیل اخیر نمایان شد، «طراحی این سیستم به بازنگری نیاز دارد و بعد از فروکش سیلاب در این زمینه اقدام می شود.
بوی نامطبوع جنوب پایتخت تا 2 سال آینده برطرف می شود
شهرری- ایرنا- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمامی کانون های انتشار بوی نامطبوع جنوب پایتخت و اطراف فرودگاه امام (ره) شناساِیی شده و این کانون ها تا 2 سال آینده ساماندهی می شوند.
کمیته امداد سال گذشته 5 هزار شغل در تهران ایجاد کرد
تهران- ایرنا- معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان تهران از ایجاد 5153 فرصت شغلی برای مددجویان تحت حمایت خبر داد و گفت: این مددجویان در سال 97 از طریق دریافت تسهیلات اشتغال و معرفی به کاریابی ها مشغول به کار شدند.
استاندار تهران خواستار راه اندازی اطلس مبارزه با قاچاق شد
تهران ـ ایرنا ـ استاندار تهران خواستار راه اندازی سامانه ای با عنوان اطلس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با هدف ایجاد نگاه روشن تر و دقیق تر و توسعه اقدامات فرهنگی در این مقوله شد.
امسال 90 درصد واحدهای مسکونی سیل زدگان کشور بازسازی می شود
کرج - ایرنا - معاون عمران و توسعه امورشهری و روستایی وزارت کشور با بیان اینکه حدود 180 هزار خانه در سیل اخیر آسیب دیدند، گفت: طبق پیش بینی ها 90 درصد واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل تا پایان امسال نوسازی و مرمت می شود.
حقوق های زیر 2 میلیون تومان، 44 درصد افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: آن گروه از کارکنان دولت که زیر 2 میلیون ریال حقوق دریافت می کنند ،بیش از 44 درصد درسال جاری به حقوق آنان افزوده می شود.
نرخ بیکاری در خراسان جنوبی 3 درصد کاهش یافت
بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از کاهش سه درصدی نرخ بیکاری در استان خبر داد و گفت: سال 96 نرخ بیکاری استان 11.5 درصد و سال گذشته این رقم به 8.5 درصد کاهش یافت.
همدلی دولت و نیروهای مسلح در کاهش مخاطرات مردم موثر است
اهواز - ایرنا - رییس پلیس پیشگیری ناجا نقش محوری مردم در کاهش مخاطرات سیل را بی بدیل دانست و گفت: تقویت همدلی دولت با نیروهای مسلح و سایر بخش های خدمت رسان در کاهش مخاطرات مردم ضروری است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فعالیت های حوزه پارالمپیک در آکادمی المپیک توسعه می‌یابد
تهران- ایرنا- فعالیت های علمی و ورزشی حوزه پارالمپیک از این پس و با تصمیم «محمود خسروی وفا» رییس کمیته ملی پارالمپیک و «رضا قراخانلو» رییس آکادمی ملی المپیک توسعه می یابد و این مرکز بیش از گذشته پذیرای قهرمانان معلول و جانباز خواهد شد.
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» منتشر می‌شود
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» با آهنگسازی و تنظیم مهدی عطاریان و خوانندگی مهدی قربانی، امیر محسنی و مهدی عطاریان در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.
گاز ادارات مازندران قطع شد- رانش زمین ادامه دارد
بارش برف در بالادست و باران در پایین دست مازندران طی دو روز گذشته، باز هم دردسرساز شده و خسارت‌های زیادی به بار آورده است به طوری که پل روستای منگل به عنوان مسیر ارتباطی بین محور سوادکوه با جاده نظامی قائمشهر فروریخت و برخی از منازل روستایی در فریدونکنار با مشکل آبگرفتگی رو به رو هستند و نیز باران به بسیاری از اراضی کشاورزی و بانک نشای کشاورزان آسیب جدی وارد کرده است.
واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
زنجیره انسانی برای امضای کتاب
همایش روابط ایران و اروپا در عصر صفوی در اصفهان برگزار می شود
هفتم اردیبهشت بعنوان روز استان اردبیل در نمایشگاه کتاب تهران انتخاب شد
برنامه های غرفه یزد درنمایشگاه بین المللی کتاب تهران اعلام شد
12ناشرگیلانی در نمایشگاه کتاب تهران حضور دارند
ارائه آخرین دستاوردهای پژوهشگاه در سی‌و‌دومین نمایشگاه کتاب تهران
دانشگاه آزاد با بیش از 500 اثر در نمایشگاه کتاب حضور یافت
پیک امید کانون پرورش فکری فارس راهی خوزستان شد
عرضه 200 اثر دانشگاه علامه در نمایشگاه کتاب
ایران و چین جاده ابریشم را با عنوان فرهنگی احیا کنند