کارآمدی نظام سلامت وابسته به تقویت نظام ارجاع است

13:36 ۱۷۸ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 143 0
کارآمدی نظام سلامت وابسته به تقویت نظام ارجاع است

یاسوج - ایرنا- استاندار کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد: تقویت و استقرار واقعی نظام ارجاع و سطح بندی خدمات در قالب توسعه طرح پزشک خانواده یکی از پیش نیازهای مهم و اساسی در کارآمدی و تاثیرگذاری بهتر و مطلوب نظام سلامت محسوب می شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، علی محمد احمدی روز دوشنبه در همایش گرامیداشت هفته سلامت کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: البته مردم و تا حدودی خود مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی و کادر درمانی و پزشکی در زمینه ناکارآمدی نظام ارجاع و نهادینه نشدن قانون سطح بندی خدمات دخیل هستند.
وی تصریح کرد: نظام سلامت امروز بیش از آنکه با مشکل کمبود اعتبار و منابع مواجه باشد چالش اصلی آن در زمینه نحوه هزینه کرد و مدیریت منابع است.
احمدی چالش های فراروی نظام سلامت با سازمان های بیمه گر برای پرداخت هزینه ها را یادآور شد و گفت: رفع این مشکل که تا حدودی سطح کیفیت خدمات درمانی در کشور را با چالش جدی مواجه ساخته نیازمند اصلاح ساختار اساسی است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: با وجود توجه ویژه دولت تدبیر و امید و تزریق بیش از 30 هزار میلیارد تومان به مقوله سلامت اما همچنان در این حوزه نارضایتی عمومی هم از سوی ارائه دهنده خدمات از سوی نظام سلامت و پزشکان و هم از طرف خدمت گیرنده وجود دارد.
احمدی گفت: این چالش ها نشان می دهد که مشکل ساختاری نیز در نظام بیمه ای کشور وجود دارد که البته ورود بخش خصوصی و ایجاد رقابت در ساختار بیمه ها راهکاری مناسب برای رفع این مشکل و پایان دادن به اختلاف های مالی و پولی بین بیمه ها و نظام سلامت خواهد بود.
وی همچنین برخی مشکلات موجود در نحوه اجرای طرح تحول سلامت را یادآور شد و گفت: تمرکز بیش از حد بر روی حوزه درمان یکی از ضعف ها و مشکلات مهم در این راستا از نظر کارشناسان است.
احمدی گفت: در هیچ جای دنیا افزایش تعداد تخت های بیمارستانی، افزایش مراجعان به بیمارستان ها و یا ماندن یک روز بیشتر بیمار بستری شده و افزایش میزان داروخانه ها شاخص کارآمدی در نظام سلامت محسوب نمی شود.
وی ادامه داد: آنچه که امروزه مبنای کارآمدی این حوزه به شمار می رود تاکید و تمرکز بر تقویت نظام ارجاع و پزشک خانواده است که به نظر می رسد هم اینک اجرای ناقص آن همچنان مهمترین حلقه مفقوده در بخش بهداشت و درمان محسوب می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز گفت: مقوله سلامت که در سالیان متمادی به حاشیه رانده شده بود هم اینک به عنوان گفتمان اصلی دولت تدبیر و امید تبدیل شده است.
اورنگ ایلامی اظهار داشت: کاهش مراجعه بیماران به سایر استان ها به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات پزشکی و درمانی و نبود پزشکان متخصص مشکلی بود که سالها مردم کهگیلویه وبویراحمد از آن رنج می برد.
وی تصریح کرد: شمار بیماران ارجاعی از این استان به استان‌های همجوار از 30نفر به ازای هر یک هزار نفر تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، هم اینک به حدود سه نفر به ازای هر هزار نفر کاهش یافته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: با افتتاح سه بیمارستان جدید در شهرهای یاسوج و گچساران افزون بر 500تخت جدیدی به تعداد تخت های بیمارستانی استان اضافه خواهد شد.
ایلامی یادآور شد: با وجود همکاری و احساس مسئولیت بیمه سلامت در پرداخت مطالبات پزشکان و هزینه های درمانی بیمه شدگان اما همچنان یکی از دغدغه های جدی پزشکان و داروخانه ها مطالبات معوق از سازمان های بیمه گر است.
519 هزار نفر از جمعیت 713 هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد زیرپوشش بیمه سلامت هستند.
3016/6110


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

اصلاح‌طلبان برای چه ‌کسی شرط می‌گذارند؟
«معلوم نیست که در صورت محقق‌نشدن شرط اصلاح‌طلبان و شرکت‌نکردن آنها در انتخابات تغییری در روند برگزاری انتخابات رخ خواهد داد یا خیر؟ تجربه نشان داده است که در صورت شرکت‌نکردن اصلاح‌طلبان، انتخابات برگزار می‌شود و از قضا نیروهای اصولگرا و حتی اصولگرایان تندرو روی کار می‌آیند.»
16 محموله جهاد کشاورزی استان مرکزی به مناطق سیل زده ارسال شد
اراک- ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: 16 محموله از کمک های سازمان جهاد کشاورزی این استان برای کمک به مردم مناطق سیل زده به استان های لرستان و خوزستان ارسال شد.
چقدر هموفیلی ها را دریافته ایم؟
تهران- ایرنا- دیشب 2 نماد پایتخت به رنگ قرمز درآمده بودند تا یادآوری از روز جهانی بیماران هموفیلی و نیز تلنگری باشد برای ما که چقدر تاکنون به یاد این دسته از بیماران بوده ایم؟ کسانی که غیر از تحمل مستمر درد، هزینه های درمانشان نیز گران است.
سامانه بارشی ظهر جمعه از پلدختر خارج می شود
پلدختر - ایرنا- مدیر کل هواشناسی استان لرستان با اشاره به آغاز بارش های بهاری در شهرستان پلدختر، گفت: این بارش ها ادامه دارد اما ظهر جمعه/فردا/ سامانه بارشی از منطقه خارج می شود.
نماینده مجلس: اهالی رباط کریم معضل پرداخت عوارضی دارند
تهران- ایرنا- نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی گفت: دریافت عوارض در محل عوارضی اول مستقر در آزادراه تهران-ساوه برای ساکنان شهرستان های رباط کریم و بهارستان به معضل تبدیل شده است.
روستاییان سیل زده «چم رستمیان» پلدختر هیچ کمکی نگرفته اند
پلدختر - ایرنا - سیل 12 فروردین جاری در پلدختر خسارت های سنگین و فراوانی به روستاهای حاشیه و پایین دست رودخانه های کشکان و سیمره وارد کرد؛ «چم رستمیان» از جمله این روستاها است.
770 راس دام در سیل پلدختر تلف شد
پلدختر- ایرنا- رئیس شبکه دامپزشکی پلدختر با اشاره به اینکه در حال ارزیابی خسارت های سیل هستیم، گفت: بر اساس آخرین گزارش ها، 700 راس دام سبک و 70 راس دام سنگین در اثر سیل تلف شدند؛ 9 راس از این تعداد معدوم سازی شدند.
آیین نکوداشت پرفسور لگنهاوزن در قم برگزار شد
قم- ایرنا- آیین نکوداشت علمی پرفسور محمد لگنهاوزن روز پنجشنبه در موسسه آموزشی، پژوهشی امام خمینی(ره) قم برگزار شد.
کرمانی ها سیستم تصفیه آب سیار حمیدیه را راه اندازی کردند
کرمان - ایرنا - با تلاش متخصصان شرکت آب و فاضلاب استان کرمان و تأمین اعتبار توسط ستاد معین، سیستم تصفیه آب سیار شهرستان حمیدیه در استان خوزستان با ظرفیت تصفیه روزانه 80 هزار لیتر راه اندازی شد.
استاندار تهران: سرانه بیمارستانی غرب استان فاجعه است
تهران- ایرنا- «انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران در جلسه شورای اداری شهرستان رباط کریم با اشاره به سرانه بیمارستانی غرب استان به میزان 0.6 تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت، آن را یک فاجعه خواند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
مجبور باشیم «اینستاگرام» را فیلتر خواهیم کرد
معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: دولت اگر مسیری پیش رو دارد به جز فیلترینگ اینستاگرام این شیوه را در پیش بگیرد و روی فعالیت‌های اینستاگرام اعمال حاکمیت کند؛ چنانچه مسیری برای نظارت وجود ندارد، مجبورخواهیم شد اینستاگرام را فیلتر کنیم.
پالایشگاه های هند از اوپک، مکزیک و آمریکا نفت می خرند
دهلی نو-ایرنا- مقامات آگاه اعلام کردند که در صورت تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه آینده، پالایشگاه های هندی قصد دارند سفارشات نفتی خود را از دیگر کشورهای عضو سازمان اوپک، مکزیک و آمریکا افزایش دهند.
چقدر هموفیلی ها را دریافته ایم؟
نرخ شیوع اضافه وزن در کاشان 10.5 درصد است
خانواده بانوی اهدا کننده عضو در بوکان مورد تجلیل قرار گرفتند
میزگرد بررسی وضعیت مدیریت پسماند در ایرنا شهرکرد برگزار شد
32 درصد جمعیت بوکان تحت پوشش تامین اجتماعی قرار دارند
فروداضطراری هواپیمای روسی در تهران
روان درمانگران به دنبال ریشه یابی پرخاشگری و ویرانگری هستند
استاندار تهران سرانه بیمارستانی غرب این استان را فاجعه خواند
164 هزار تست سل و بروسلوز درقزوین انجام شد
برنامه های هفته سلامت گیلان با شعار مراقبت های اولیه بهداشتی