ترمیم کابینه و اشارات دور مانده از منظر منتقدان

16:05 ۲۳ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 30 0
ترمیم کابینه و اشارات دور مانده از منظر منتقدان

تهران-ایرنا- معرفی وزرای پیشنهادی برای وزارتخانه های اقتصادی گامی از پروسه بهبود اقتصادی و نشان عزم دولت برای تغییراست. در این پروسه هرچند رییس جمهوری آماج انتقادات است، اما شاید او «پیچش» و «اشاراتی» را می بیند که بسیاری از منتقدان تنها شاهدی ناقص بر«مو» و «اَبروی» آن هستند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، انتظارها به منظور معرفی وزرای پیشنهادی برای وزارتخانه های اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه وشهرسازی روز یکشنبه 29 مهر به پایان رسید و رییس جمهوری به ترتیب فرهاد دژپسند، رضا رحمانی، محمد شریعتمداری و محمد اسلامی را برای اخذ رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.
وزارتخانه هایی که طی هفته ها و روزهای گذشته با سرپرست اداره شدند، دو نفر از وزرای آن ها از سوی مجلس استیضاح و دو نفر دیگر از پست های وزارتی خود استعفا دادند. مجلس دهم روز هفدهم مرداد علی ربیعی را از وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و چهارم شهریور سال جاری مسعود کرباسیان را از وزرات اقتصاد برکنار کرد.
همچنین رییس جمهوری 28 مهرماه با استعفای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد تا به این ترتیب حجت الاسلام «حسن روحانی» در راستای ترمیم تیم اقتصادی کابینه وارد عمل شود.

مشکلات اقتصادی و ضرورت تغییر تاکتیک
بدعهدی دولت آمریکا در پایبندی به توافق برجام و در پی آن بازگشت تحریم های اقتصادی این کشور علیه ایران آغازگر دومینویی در اقتصاد ایران بود که در نهایت امنیت معیشتی مردم را متزلزل ساخت. این میان اما تنها عامل نابسامانی های اقتصادی کشور بیم از بازگشت تحریم ها نبود، اخلالگران داخلی و خارجی بازار ارز و طلا هم در میانه میدان جنگ اقتصادی در ایران با تمام قوا حضور یافتند و به سلاطین کوچک و بزرگی با نام و نشان متفاوتی در این عرصه فرصت ظهور و جولان دادند.
این میان دولت به عنوان مسوول نهایی سامان بخشی به اقتصاد، تنها میانه میدانی ایستاد که یک سوی آن «دونالد ترامپ» تاجر کاخ سفید و اصحاب منطقه ای او بود و سوی دیگر، دست های پنهان و اخلالگری که از پایتخت های منطقه و به صورت لحظه ای نرخ ارز تعیین می کردند. رییس جمهوری به منظور حفظ امنیت معیشتی مردم تاکتیک اقتصادی دولت را ترمیم کرد. با چنین نگرشی می توان معرفی تیم اقتصادی جدید از سوی رییس جمهوری را تجدید قوای دولت در میدان جنگ اقتصادی تعبیر کرد.

گام تازه نوسازی دولت و واقعیات تحدید کننده
معرفی وزرای پیشنهادی برای وزراتخانه های اقتصادی، نخستین گام تجدید قوا در میدان جنگ اقتصادی نیست و شاید بتوان تغییر رییس کل بانک مرکزی سوم مرداد ماه سال جاری را نخستینِ این قدم ها دانست. دولت به درستی دریافت که تغییر تاکتیک های اقتصادی در حوزه ارزی و پولی می تواند به ثبات نسبی در بازار بیانجامد که افت شدید نرخ ارز طی ماه های پس از این تغییرات، نشانه ای از این فهم درست بود. این تغییرات گرچه به منظور بهبود و اصلاح در حوزه اقتصادی انجام گرفت، اما در مسیر انجام و اجرا با موانع متعددی روبروست.
واقعیت آن است که استراتژی سازی اقتصادی و یا پایبندی به مدل های تثبیت شده اقتصاد جهانی که در بسیاری از کشورها هم آزمون خود را پس داده اند؛ در سیستم اقتصادی بیمار ایران (که عمر بیماری آن حتی به دو قرن هم می رسد) در عمل بسیار دشوار است و هریک از این مدل ها برای اجرا و نهادینه شدن نیازمند بسترهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی فرهنگی هستند. هرکدام از این مدل ها هم در صورت اجرای تام و تمام، پیامدهای مختلفی برای کشور در پی خواهد داشت. پیامدهایی که قرن ها بر اقتصاد و دیگر جنبه های زندگی مردم آن سرزمین سایه خواهد انداخت.
با این توصیف از واقعیت موجود، شاید بتوان به بخشی از انتقادهای مطرح شده درباره برنامه های کلان دولت، پاسخ گفت و ریشه های شوک درمانی های متکی به مُسکن را که این روزها کلیدواژه منتقدان است، بهتر شناخت. در چنین شرایطی دولت تصمیم گرفته است در دایره محدود گزینه های موجود، تغییر در کابینه را اجرایی کند. چنین دایره ای که عوامل تحدید کننده آن نیز روز به روز گسترده تر می شود، واقعیت دیگری است که منتقدان حامی و رقیبان سیاسی دولت، چشم بر آن می بندند اما این چشم پوشی واقعیت را تغییر نخواهد داد.

سوابق وزرای پیشنهادی نقطه قوت کابینه
نگاهی به اسامی وزرای پیشنهادی دولت نشان از یک وجه مشترک در چهارنفر اعلام شده دارد و آن آشنایی با وزراتخانه هایی است که به عنوان گزینه آن ها پیشنهاد شده اند.
فرهاد دژپسند گزینه پیشنهادی رییس جمهوری برای وزارت اقتصاد است. معاونت برنامه‌ریزی اقتصادی وزارت بازرگانی در دولت هشتم، معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در دولت یازدهم و رییس مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری، سوابقی است که در کارنامه دژپسند دیده می شود. او دانشیار رشته اقتصاد در یکی از معتبرترین دانشگاه های ایران (شهید بهشتی) است و گرچه باب سلیقه منتقدان نیست اما در شرایط کنونی کشور و در بحبوحه جنگ اقتصادی، با توجه به دانش نظری و تجربه عملی خود، می تواند باری از دوش اقتصاد بیمار ایران بردارد.
گزینه دیگر وزیر نام آشنای دولت ها در جمهوری اسلامی محمد شریعتمداری است. شریعتمداری 58 ساله که حضور در عرصه نخست قدرت را از قائم مقامی وزارت بازرگانی در دولت سازندگی آغاز کرد، سابقه وزارت در دولت نخست اصلاحات و دولت دوم تدبیر و امید و معاونت در دولت دوم اصلاحات و اول تدبیر و امید را در کارنامه دارد.از شناخته شده ترین چهره های سیاسی-اقتصادی کشور که دوران حضور او در وزارت بازرگانی را دوران طلایی ارتباط دولت با بخش خصوصی دانسته اند.
وزرات شریعتمداری بر وزارت صنعت، معدن و تجارت گرچه با حاشیه هایی همراه شد که در نهایت به استعفای او انجامید اما تجربه او در مهار دشواری های اقتصادی، رییس جمهوری را مجاب کرد تا این بار از حضور وی در وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی بهره برد.
رضا رحمانی گزینه حجت الاسلام روحانی، برای وزارت صنعت، معدن و تجارت است. رحمانی سابق سه دور نمایندگی و ریاست کمیسیون صنایع در مجلس نهم و نیز قائم مقامی وزرات صنعت را در کارنامه دارد. آشنایی با وزراتخانه و قبول مسوولیت، شاید می دو دلیل واضحی است که تکیه بر آن ها، رییس جمهوری را به معرفی رحمانی به مجلس متقاعد کرده است.
جستجوی نام محمد اسلامی، وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی اما کارنامه عملی و نظری پرباری را نشان می دهد. تحصیلکرده دانشگاه اوهایو آمریکا، در صنعت هوافضای ایران نامی آشناست و در صنایع سنگین دفاعی تجربیات فراوانی دارد. اسلامی در کنار تحصیلات عالی خود، در حوزه اجرا نیز سوابقی چون استانداری مازندران، عضویت در شورای عالی هواپیمایی کشور و نیزعضویت در شورای عالی معماری و شهرسازی ایران در کارنامه دارد.

انتخاب وزرا و مشورت صاحبنظران
دیدگاه رییس جمهوری درباره سیاستگذاری اقتصادی و انتخاب همکاران خود با توجه به این دیدگاه، گزاره ای است که برخی منتقدان در دوران چینش کابینه و ترمیم آن همواره خواسته یا ناخواسته آن را نادیده می گیرند. تغییر وزیر حقی است که قانون اساسی جمهوری اسلامی آن را به رییس جمهوری اعطا کرده است تا در سایه آن همراهی وزرا در اجرای برنامه ها تثبیت شود. ممکن در فرآیند اجرای این برنامه ها وزیری با دلایل مختلف، از سوی دولت و یا با استیضاح مجلس کنار گذاشته شود. وزرا و معاونان دولت نیز به طور قطع رییس جمهوری را در تغییر کابینه محق و مختار می دانند.
برهه ای که رییس دولت و وزرا در تاکتیک و یا حتی استراتژی اداره امور کشور دیدگاه مشترکی نمی یابند، استعفای وزیر مناسبت ترین و به نوعی دموکراتیک ترین روش تغییر است و این مورد در استعفای عباس آخوندی وزیر پیشین راه و شهرسازی نیز مشهود است. گرچه در پروسه انتخاب وزرا شخص تصمیم گیر رییس جمهوری خواهد بود اما مشورت (و نه کسب تکلیف) اصل عقلایی است که روحانی تلاش کرده است به آن وفادار بماند.
‌سیام**9402**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیروزی دیگری برای جوکوویچ در تور ATP لندن
تنیسور سوییسی با پیروزی مقابل الکساندر زورف تقریبا صعودش را به دور بعد فینال تور ATP لندن قطعی کرد.
ششمی کشتی فرنگی امید ایران با ۴ برنز
در پایان رقابت های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان، گرجستان، روسیه و ترکیه به ترتیب در رده‌های اول تا سوم قرار گرفتند و ایران نیز با ۴ مدال برنز در جایگاهی بهتر از ششمی قرار نگرفت.
واکنش عموی سولاری به پیش بینی غلط مارادونا
ادعای «دیگو مارادونا» اسطوره فوتبال آرژانتین در مورد ادامه دار نماندن حضور «سانتیاگو سولاری» سرمربی رئال مادرید روی نیمکت این تیم، «خورخه ایندیو سولاری» عموی مرد شماره یک نیمکت کهکشانی ها به حمایت از برادر زاده اش برخواست.
سهمیه ایران در لیگ قهرمانان مشخص شد
با وجود اینکه مسئولان فدراسیون فوتبال اعلام کرده بودند که سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا 1+3 خواهد بود اما ذوب‌آهن در کنار سایپا در مرحله پلی آف به میدان خواهد رفت و به نظر می‌رسد، سهمیه ایران 2+2 است.
یوواخیم لوو: حذف شویم دنیا به آخر نمی رسد!
یوواخیم لوو، سرمربی تیم ملی آلمان از غیبت مارکو رویس و تونی کروس در دیدار دوستانه مقابل روسیه خبر داد.
علی منصور، نزدیک‌ترین گزینه به نیمکت ذوب آهن
سرمربی جدید تیم فوتبال ذوب‌آهن و جانشین امید نمازی فردا معرفی خواهد شد.
روزهای دشوار در انتظار شاگردان برانکو
علیرغم نگرانی هایی که در مورد انتقال دیدارهای پرسپولیس به نیم فصل دوم وجود داشت، این تیم تمام بازی های خود را پیش از اتمام نیم فصل برگزار خواهد کرد و در 25 روز باید 6 دیدار سخت را تجربه کند.
کلوپ: فوتبال را پیچیده‌تر از این که هست نکنید
یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول مدعی شد خیلی درگیر استفاده از یک روش در امر مربیگری خود نیست.
لیونل مسی آدم فضایی است!
مالکوم، ستاره جوان بارسلونا لیونل مسی را بهترین بازیکن دنیای فوتبال توصیف کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ˮظریفˮ
برخی از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات ظریف درباره پولشویی خواستار حضور وی در کمیسیون امنیت ملی مجلس و توضیح درباره اظهاراتش شدند.
بی بی سی کشتار کودکان را سانسور و نگران آزار سگ‌ها شد!
رسانه سلطنتی انگلستان درحالی که در مقابل کشتار کودکان در یمن سکوت کرده، گزارشی را با تیتر نگرانی از «سگ آزاری» در ایران منتشر کرد!
علت کارشکنی اصلاح‌طلبان در مسیر شهردار شدن هاشمی
یک روزنامه نزدیک به خانواده هاشمی و کارگزاران می‌گوید حسادت‌ها نگذاشت محسن هاشمی شهردار شود.
ویدئو - برداشت طلای سرخ
هرساله با شروع فصل برداشت زعفران، اکثر مردم منطقه تربت حیدریه صبح ها را در زمین های کشاروزی مشغولند و عصرها را در بازار سپری می‌کنند. با توجه به سطح کشت ۸۰ هزار هکتاری زعفران در این منطقه، کارگران زیادی از شهرها و روستاهای اطراف از جمله تربت‌جام، خواف و گناباد برای کار وارد این شهر می‌شوند، به طوری که این محصول برای حدود ۷۰ هزار نفر به طور مستقیم ایجاد شغل می‌کند. خراسان رضوی با در اختیار داشتن سهم ۸۰ درصدی از تولید زعفران ایران به عنوان قطب تولید زعفران جهان شناخته می‌شود.
شهرداران به دنبال خلاقیت باشند
استاندار جدید همدان: توجه به معیشت و اشتغال در اولویت است
روحانی:جوان‌ها باید مدیریت‌ها را برعهده بگیرند
سند جامع توسعه استان تهران تصویب شد
بزرگداشت علامه جعفری نکوداشت مقام دانش، فضیلت و اخلاق است
سرپرست برای استانداری فارس تعیین نشده است
رییس کمیسیون حقوقی مجلس: وکلا به مساله نقض برجام ورود کنند
شش عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند
تکذیب تغییر چهار وزیر کابینه
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است و حتماً شکست می‌خورند