ترمیم کابینه و اشارات دور مانده از منظر منتقدان

16:05 ۱۸۳ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 145 0
ترمیم کابینه و اشارات دور مانده از منظر منتقدان

تهران-ایرنا- معرفی وزرای پیشنهادی برای وزارتخانه های اقتصادی گامی از پروسه بهبود اقتصادی و نشان عزم دولت برای تغییراست. در این پروسه هرچند رییس جمهوری آماج انتقادات است، اما شاید او «پیچش» و «اشاراتی» را می بیند که بسیاری از منتقدان تنها شاهدی ناقص بر«مو» و «اَبروی» آن هستند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، انتظارها به منظور معرفی وزرای پیشنهادی برای وزارتخانه های اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه وشهرسازی روز یکشنبه 29 مهر به پایان رسید و رییس جمهوری به ترتیب فرهاد دژپسند، رضا رحمانی، محمد شریعتمداری و محمد اسلامی را برای اخذ رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.
وزارتخانه هایی که طی هفته ها و روزهای گذشته با سرپرست اداره شدند، دو نفر از وزرای آن ها از سوی مجلس استیضاح و دو نفر دیگر از پست های وزارتی خود استعفا دادند. مجلس دهم روز هفدهم مرداد علی ربیعی را از وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و چهارم شهریور سال جاری مسعود کرباسیان را از وزرات اقتصاد برکنار کرد.
همچنین رییس جمهوری 28 مهرماه با استعفای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد تا به این ترتیب حجت الاسلام «حسن روحانی» در راستای ترمیم تیم اقتصادی کابینه وارد عمل شود.

مشکلات اقتصادی و ضرورت تغییر تاکتیک
بدعهدی دولت آمریکا در پایبندی به توافق برجام و در پی آن بازگشت تحریم های اقتصادی این کشور علیه ایران آغازگر دومینویی در اقتصاد ایران بود که در نهایت امنیت معیشتی مردم را متزلزل ساخت. این میان اما تنها عامل نابسامانی های اقتصادی کشور بیم از بازگشت تحریم ها نبود، اخلالگران داخلی و خارجی بازار ارز و طلا هم در میانه میدان جنگ اقتصادی در ایران با تمام قوا حضور یافتند و به سلاطین کوچک و بزرگی با نام و نشان متفاوتی در این عرصه فرصت ظهور و جولان دادند.
این میان دولت به عنوان مسوول نهایی سامان بخشی به اقتصاد، تنها میانه میدانی ایستاد که یک سوی آن «دونالد ترامپ» تاجر کاخ سفید و اصحاب منطقه ای او بود و سوی دیگر، دست های پنهان و اخلالگری که از پایتخت های منطقه و به صورت لحظه ای نرخ ارز تعیین می کردند. رییس جمهوری به منظور حفظ امنیت معیشتی مردم تاکتیک اقتصادی دولت را ترمیم کرد. با چنین نگرشی می توان معرفی تیم اقتصادی جدید از سوی رییس جمهوری را تجدید قوای دولت در میدان جنگ اقتصادی تعبیر کرد.

گام تازه نوسازی دولت و واقعیات تحدید کننده
معرفی وزرای پیشنهادی برای وزراتخانه های اقتصادی، نخستین گام تجدید قوا در میدان جنگ اقتصادی نیست و شاید بتوان تغییر رییس کل بانک مرکزی سوم مرداد ماه سال جاری را نخستینِ این قدم ها دانست. دولت به درستی دریافت که تغییر تاکتیک های اقتصادی در حوزه ارزی و پولی می تواند به ثبات نسبی در بازار بیانجامد که افت شدید نرخ ارز طی ماه های پس از این تغییرات، نشانه ای از این فهم درست بود. این تغییرات گرچه به منظور بهبود و اصلاح در حوزه اقتصادی انجام گرفت، اما در مسیر انجام و اجرا با موانع متعددی روبروست.
واقعیت آن است که استراتژی سازی اقتصادی و یا پایبندی به مدل های تثبیت شده اقتصاد جهانی که در بسیاری از کشورها هم آزمون خود را پس داده اند؛ در سیستم اقتصادی بیمار ایران (که عمر بیماری آن حتی به دو قرن هم می رسد) در عمل بسیار دشوار است و هریک از این مدل ها برای اجرا و نهادینه شدن نیازمند بسترهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی فرهنگی هستند. هرکدام از این مدل ها هم در صورت اجرای تام و تمام، پیامدهای مختلفی برای کشور در پی خواهد داشت. پیامدهایی که قرن ها بر اقتصاد و دیگر جنبه های زندگی مردم آن سرزمین سایه خواهد انداخت.
با این توصیف از واقعیت موجود، شاید بتوان به بخشی از انتقادهای مطرح شده درباره برنامه های کلان دولت، پاسخ گفت و ریشه های شوک درمانی های متکی به مُسکن را که این روزها کلیدواژه منتقدان است، بهتر شناخت. در چنین شرایطی دولت تصمیم گرفته است در دایره محدود گزینه های موجود، تغییر در کابینه را اجرایی کند. چنین دایره ای که عوامل تحدید کننده آن نیز روز به روز گسترده تر می شود، واقعیت دیگری است که منتقدان حامی و رقیبان سیاسی دولت، چشم بر آن می بندند اما این چشم پوشی واقعیت را تغییر نخواهد داد.

سوابق وزرای پیشنهادی نقطه قوت کابینه
نگاهی به اسامی وزرای پیشنهادی دولت نشان از یک وجه مشترک در چهارنفر اعلام شده دارد و آن آشنایی با وزراتخانه هایی است که به عنوان گزینه آن ها پیشنهاد شده اند.
فرهاد دژپسند گزینه پیشنهادی رییس جمهوری برای وزارت اقتصاد است. معاونت برنامه‌ریزی اقتصادی وزارت بازرگانی در دولت هشتم، معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در دولت یازدهم و رییس مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری، سوابقی است که در کارنامه دژپسند دیده می شود. او دانشیار رشته اقتصاد در یکی از معتبرترین دانشگاه های ایران (شهید بهشتی) است و گرچه باب سلیقه منتقدان نیست اما در شرایط کنونی کشور و در بحبوحه جنگ اقتصادی، با توجه به دانش نظری و تجربه عملی خود، می تواند باری از دوش اقتصاد بیمار ایران بردارد.
گزینه دیگر وزیر نام آشنای دولت ها در جمهوری اسلامی محمد شریعتمداری است. شریعتمداری 58 ساله که حضور در عرصه نخست قدرت را از قائم مقامی وزارت بازرگانی در دولت سازندگی آغاز کرد، سابقه وزارت در دولت نخست اصلاحات و دولت دوم تدبیر و امید و معاونت در دولت دوم اصلاحات و اول تدبیر و امید را در کارنامه دارد.از شناخته شده ترین چهره های سیاسی-اقتصادی کشور که دوران حضور او در وزارت بازرگانی را دوران طلایی ارتباط دولت با بخش خصوصی دانسته اند.
وزرات شریعتمداری بر وزارت صنعت، معدن و تجارت گرچه با حاشیه هایی همراه شد که در نهایت به استعفای او انجامید اما تجربه او در مهار دشواری های اقتصادی، رییس جمهوری را مجاب کرد تا این بار از حضور وی در وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی بهره برد.
رضا رحمانی گزینه حجت الاسلام روحانی، برای وزارت صنعت، معدن و تجارت است. رحمانی سابق سه دور نمایندگی و ریاست کمیسیون صنایع در مجلس نهم و نیز قائم مقامی وزرات صنعت را در کارنامه دارد. آشنایی با وزراتخانه و قبول مسوولیت، شاید می دو دلیل واضحی است که تکیه بر آن ها، رییس جمهوری را به معرفی رحمانی به مجلس متقاعد کرده است.
جستجوی نام محمد اسلامی، وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی اما کارنامه عملی و نظری پرباری را نشان می دهد. تحصیلکرده دانشگاه اوهایو آمریکا، در صنعت هوافضای ایران نامی آشناست و در صنایع سنگین دفاعی تجربیات فراوانی دارد. اسلامی در کنار تحصیلات عالی خود، در حوزه اجرا نیز سوابقی چون استانداری مازندران، عضویت در شورای عالی هواپیمایی کشور و نیزعضویت در شورای عالی معماری و شهرسازی ایران در کارنامه دارد.

انتخاب وزرا و مشورت صاحبنظران
دیدگاه رییس جمهوری درباره سیاستگذاری اقتصادی و انتخاب همکاران خود با توجه به این دیدگاه، گزاره ای است که برخی منتقدان در دوران چینش کابینه و ترمیم آن همواره خواسته یا ناخواسته آن را نادیده می گیرند. تغییر وزیر حقی است که قانون اساسی جمهوری اسلامی آن را به رییس جمهوری اعطا کرده است تا در سایه آن همراهی وزرا در اجرای برنامه ها تثبیت شود. ممکن در فرآیند اجرای این برنامه ها وزیری با دلایل مختلف، از سوی دولت و یا با استیضاح مجلس کنار گذاشته شود. وزرا و معاونان دولت نیز به طور قطع رییس جمهوری را در تغییر کابینه محق و مختار می دانند.
برهه ای که رییس دولت و وزرا در تاکتیک و یا حتی استراتژی اداره امور کشور دیدگاه مشترکی نمی یابند، استعفای وزیر مناسبت ترین و به نوعی دموکراتیک ترین روش تغییر است و این مورد در استعفای عباس آخوندی وزیر پیشین راه و شهرسازی نیز مشهود است. گرچه در پروسه انتخاب وزرا شخص تصمیم گیر رییس جمهوری خواهد بود اما مشورت (و نه کسب تکلیف) اصل عقلایی است که روحانی تلاش کرده است به آن وفادار بماند.
‌سیام**9402**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

تیم فوتبال شهرداری ماهشهر به لیگ 2 سقوط کرد
اهواز - ایرنا - تیم فوتبال شهرداری ماهشهر با قبول شکست در هفته سی و سوم لیگ دسته یک فوتبال کشور به لیگ دسته 2 سقوط کرد.
پیروزی ذوب آهن مقابل الوصل در نیمه اول
اصفهان- ایرنا- تیم فوتبال ذوب آهن در نیمه اول بازی با الوصل امارات به برتری با ارزش 2 بر صفر دست یافت.
سرمربی تیم فجر: توقف بازی بر روی تیم ها اثر نامطلوب داشت
شیراز-ایرنا- سر مربی تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز گفت: تیم فجر و مس کرمان، بازی خوبی را به نمایش گذاشتند اما توقف این دیدار به مدت 10 دقیقه روی تیم ها اثر نامطلوبی داشت.
گل گهر سیرجان به لیگ برتر فوتبال کشور صعود کرد
کرمان - ایرنا - تیم گل گهر سیرجان در هفته 33 رقابت های لیگ دسته یک با یک گل بر شهرداری ماهشهر غلبه کرد و ضمن قهرمانی زودهنگام در جام آزادگان، جواز صعود به لیگ برتر فوتبال کشور را کسب کرد.
پیروزی ذوب آهن مقابل الوصل در نیمه اول
تهران- ایرنا- تیم فوتبال ذوب آهن در نیمه اول بازی با الوصل امارات به برتری با ارزش 2 بر صفر دست یافت.
دیدار استقلال خوزستان ونساجی در ورزشگاه فولاد برگزارمی شود
اهواز - ایرنا - دیدار تیم‌ های استقلال خوزستان و نساجی مازندران از هفته بیست و هفتم لیگ برتر فوتبال کشور در ورزشگاه شهدای فولاد خوزستان برگزار می ‌شود.
سرمربی تیم مس کرمان: بر روی کم تجرگی داور بازیکن ما اخراج شد
شیراز-ایرنا- سر مربی تیم مس کرمان گفت: تیم ما و فجر شهید سپاسی شیراز، بازی خوبی را به نمایش گذاشتند اما بر روی کم تجربگی داور، بازیکن ما اخراج شد که عادلانه نبود.
فجر سپاسی شیراز و مس کرمان مساوی شدند
شیراز-ایرنا- دیدار تیم های فجر شهید سپاسی شیراز و مس کرمان در هفته سی و سوم رقابت های فوتبال دسته یک کشور با نتیجه مساوی پایان یافت.
تساوی بدون گل استقلال ایران و الهلال عربستان در نیمه اول
تهران- ایرنا- تیم استقلال ایران در نیمه نخست بازی برگشت مقابل الهلال عربستان در هفته چهارم رقابت های لیگ قهرمانان آسیا با تساوی بدون گل به رختکن رفت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی: پژوهش باید مشکلی را حل کند
بیرجند - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در کنار کمیت پژوهش ها و توجه به جایگاه ارزشمند علم و تحقیقات باید به سمتی برویم که پژوهش با حل مشکلی از کشور یا منطقه کاربردی باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
بهمن کشاورز درگذشت
تهران - ایرنا - بهمن کشاورز وکیل دادگستری و حقوقدان برجسته کشور صبح امروز(سه شنبه) در 75 سالگی به علت عارضه قلبی در بیمارستان مهراد تهران در گذشت.
جنبش کتاب‌بازها علیه رکود
شمارگان کتاب‌ها متاسفانه به 200 یا 300 نسخه رسیده است. البته بماند که برخی ناشران ممکن است حتی یک نسخه کتاب منتشر کنند، اما در بهترین حالت شمارگان کتاب‌ها از 500 نسخه بالاتر نخواهد رفت.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
رضایتمندی مردم سبب افزایش مشارکت در انتخابات می شود
رضایتمندی مردم سبب افزایش مشارکت در انتخابات می شود
تعیین تکالیفی جدید برای دستگاه‌های دولتی
معاون وزیر کشور: مشارکت و رقابت مهمترین ارکان انتخابات هستند
استعفا استاندار ایلام کذب و بی اساس است
وزیر علوم:از ظرفیت های حوزه فناوری به درستی استفاده نشده است
١٧٠هزار واحد مسکونی مناطق سیل زده بازسازی و ساخته می شوند
پیش نویس لایحه اصلاح ماده 100 قانون شهرداری ها به دولت ارسال شد
تحقق دولت الکترونیک مورد تاکید تمام ارکان نظام است
معاون وزیر کشور: شایسته سالاری مهمترین اصل در انتخاب مدیران است