ترمیم کابینه و اشارات دور مانده از منظر منتقدان

16:05 ۸۶ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 85 0
ترمیم کابینه و اشارات دور مانده از منظر منتقدان

تهران-ایرنا- معرفی وزرای پیشنهادی برای وزارتخانه های اقتصادی گامی از پروسه بهبود اقتصادی و نشان عزم دولت برای تغییراست. در این پروسه هرچند رییس جمهوری آماج انتقادات است، اما شاید او «پیچش» و «اشاراتی» را می بیند که بسیاری از منتقدان تنها شاهدی ناقص بر«مو» و «اَبروی» آن هستند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، انتظارها به منظور معرفی وزرای پیشنهادی برای وزارتخانه های اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه وشهرسازی روز یکشنبه 29 مهر به پایان رسید و رییس جمهوری به ترتیب فرهاد دژپسند، رضا رحمانی، محمد شریعتمداری و محمد اسلامی را برای اخذ رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.
وزارتخانه هایی که طی هفته ها و روزهای گذشته با سرپرست اداره شدند، دو نفر از وزرای آن ها از سوی مجلس استیضاح و دو نفر دیگر از پست های وزارتی خود استعفا دادند. مجلس دهم روز هفدهم مرداد علی ربیعی را از وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و چهارم شهریور سال جاری مسعود کرباسیان را از وزرات اقتصاد برکنار کرد.
همچنین رییس جمهوری 28 مهرماه با استعفای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد تا به این ترتیب حجت الاسلام «حسن روحانی» در راستای ترمیم تیم اقتصادی کابینه وارد عمل شود.

مشکلات اقتصادی و ضرورت تغییر تاکتیک
بدعهدی دولت آمریکا در پایبندی به توافق برجام و در پی آن بازگشت تحریم های اقتصادی این کشور علیه ایران آغازگر دومینویی در اقتصاد ایران بود که در نهایت امنیت معیشتی مردم را متزلزل ساخت. این میان اما تنها عامل نابسامانی های اقتصادی کشور بیم از بازگشت تحریم ها نبود، اخلالگران داخلی و خارجی بازار ارز و طلا هم در میانه میدان جنگ اقتصادی در ایران با تمام قوا حضور یافتند و به سلاطین کوچک و بزرگی با نام و نشان متفاوتی در این عرصه فرصت ظهور و جولان دادند.
این میان دولت به عنوان مسوول نهایی سامان بخشی به اقتصاد، تنها میانه میدانی ایستاد که یک سوی آن «دونالد ترامپ» تاجر کاخ سفید و اصحاب منطقه ای او بود و سوی دیگر، دست های پنهان و اخلالگری که از پایتخت های منطقه و به صورت لحظه ای نرخ ارز تعیین می کردند. رییس جمهوری به منظور حفظ امنیت معیشتی مردم تاکتیک اقتصادی دولت را ترمیم کرد. با چنین نگرشی می توان معرفی تیم اقتصادی جدید از سوی رییس جمهوری را تجدید قوای دولت در میدان جنگ اقتصادی تعبیر کرد.

گام تازه نوسازی دولت و واقعیات تحدید کننده
معرفی وزرای پیشنهادی برای وزراتخانه های اقتصادی، نخستین گام تجدید قوا در میدان جنگ اقتصادی نیست و شاید بتوان تغییر رییس کل بانک مرکزی سوم مرداد ماه سال جاری را نخستینِ این قدم ها دانست. دولت به درستی دریافت که تغییر تاکتیک های اقتصادی در حوزه ارزی و پولی می تواند به ثبات نسبی در بازار بیانجامد که افت شدید نرخ ارز طی ماه های پس از این تغییرات، نشانه ای از این فهم درست بود. این تغییرات گرچه به منظور بهبود و اصلاح در حوزه اقتصادی انجام گرفت، اما در مسیر انجام و اجرا با موانع متعددی روبروست.
واقعیت آن است که استراتژی سازی اقتصادی و یا پایبندی به مدل های تثبیت شده اقتصاد جهانی که در بسیاری از کشورها هم آزمون خود را پس داده اند؛ در سیستم اقتصادی بیمار ایران (که عمر بیماری آن حتی به دو قرن هم می رسد) در عمل بسیار دشوار است و هریک از این مدل ها برای اجرا و نهادینه شدن نیازمند بسترهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی فرهنگی هستند. هرکدام از این مدل ها هم در صورت اجرای تام و تمام، پیامدهای مختلفی برای کشور در پی خواهد داشت. پیامدهایی که قرن ها بر اقتصاد و دیگر جنبه های زندگی مردم آن سرزمین سایه خواهد انداخت.
با این توصیف از واقعیت موجود، شاید بتوان به بخشی از انتقادهای مطرح شده درباره برنامه های کلان دولت، پاسخ گفت و ریشه های شوک درمانی های متکی به مُسکن را که این روزها کلیدواژه منتقدان است، بهتر شناخت. در چنین شرایطی دولت تصمیم گرفته است در دایره محدود گزینه های موجود، تغییر در کابینه را اجرایی کند. چنین دایره ای که عوامل تحدید کننده آن نیز روز به روز گسترده تر می شود، واقعیت دیگری است که منتقدان حامی و رقیبان سیاسی دولت، چشم بر آن می بندند اما این چشم پوشی واقعیت را تغییر نخواهد داد.

سوابق وزرای پیشنهادی نقطه قوت کابینه
نگاهی به اسامی وزرای پیشنهادی دولت نشان از یک وجه مشترک در چهارنفر اعلام شده دارد و آن آشنایی با وزراتخانه هایی است که به عنوان گزینه آن ها پیشنهاد شده اند.
فرهاد دژپسند گزینه پیشنهادی رییس جمهوری برای وزارت اقتصاد است. معاونت برنامه‌ریزی اقتصادی وزارت بازرگانی در دولت هشتم، معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در دولت یازدهم و رییس مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری، سوابقی است که در کارنامه دژپسند دیده می شود. او دانشیار رشته اقتصاد در یکی از معتبرترین دانشگاه های ایران (شهید بهشتی) است و گرچه باب سلیقه منتقدان نیست اما در شرایط کنونی کشور و در بحبوحه جنگ اقتصادی، با توجه به دانش نظری و تجربه عملی خود، می تواند باری از دوش اقتصاد بیمار ایران بردارد.
گزینه دیگر وزیر نام آشنای دولت ها در جمهوری اسلامی محمد شریعتمداری است. شریعتمداری 58 ساله که حضور در عرصه نخست قدرت را از قائم مقامی وزارت بازرگانی در دولت سازندگی آغاز کرد، سابقه وزارت در دولت نخست اصلاحات و دولت دوم تدبیر و امید و معاونت در دولت دوم اصلاحات و اول تدبیر و امید را در کارنامه دارد.از شناخته شده ترین چهره های سیاسی-اقتصادی کشور که دوران حضور او در وزارت بازرگانی را دوران طلایی ارتباط دولت با بخش خصوصی دانسته اند.
وزرات شریعتمداری بر وزارت صنعت، معدن و تجارت گرچه با حاشیه هایی همراه شد که در نهایت به استعفای او انجامید اما تجربه او در مهار دشواری های اقتصادی، رییس جمهوری را مجاب کرد تا این بار از حضور وی در وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی بهره برد.
رضا رحمانی گزینه حجت الاسلام روحانی، برای وزارت صنعت، معدن و تجارت است. رحمانی سابق سه دور نمایندگی و ریاست کمیسیون صنایع در مجلس نهم و نیز قائم مقامی وزرات صنعت را در کارنامه دارد. آشنایی با وزراتخانه و قبول مسوولیت، شاید می دو دلیل واضحی است که تکیه بر آن ها، رییس جمهوری را به معرفی رحمانی به مجلس متقاعد کرده است.
جستجوی نام محمد اسلامی، وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی اما کارنامه عملی و نظری پرباری را نشان می دهد. تحصیلکرده دانشگاه اوهایو آمریکا، در صنعت هوافضای ایران نامی آشناست و در صنایع سنگین دفاعی تجربیات فراوانی دارد. اسلامی در کنار تحصیلات عالی خود، در حوزه اجرا نیز سوابقی چون استانداری مازندران، عضویت در شورای عالی هواپیمایی کشور و نیزعضویت در شورای عالی معماری و شهرسازی ایران در کارنامه دارد.

انتخاب وزرا و مشورت صاحبنظران
دیدگاه رییس جمهوری درباره سیاستگذاری اقتصادی و انتخاب همکاران خود با توجه به این دیدگاه، گزاره ای است که برخی منتقدان در دوران چینش کابینه و ترمیم آن همواره خواسته یا ناخواسته آن را نادیده می گیرند. تغییر وزیر حقی است که قانون اساسی جمهوری اسلامی آن را به رییس جمهوری اعطا کرده است تا در سایه آن همراهی وزرا در اجرای برنامه ها تثبیت شود. ممکن در فرآیند اجرای این برنامه ها وزیری با دلایل مختلف، از سوی دولت و یا با استیضاح مجلس کنار گذاشته شود. وزرا و معاونان دولت نیز به طور قطع رییس جمهوری را در تغییر کابینه محق و مختار می دانند.
برهه ای که رییس دولت و وزرا در تاکتیک و یا حتی استراتژی اداره امور کشور دیدگاه مشترکی نمی یابند، استعفای وزیر مناسبت ترین و به نوعی دموکراتیک ترین روش تغییر است و این مورد در استعفای عباس آخوندی وزیر پیشین راه و شهرسازی نیز مشهود است. گرچه در پروسه انتخاب وزرا شخص تصمیم گیر رییس جمهوری خواهد بود اما مشورت (و نه کسب تکلیف) اصل عقلایی است که روحانی تلاش کرده است به آن وفادار بماند.
‌سیام**9402**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خالکوبی‌های عجیب و غریب زندانیان در شوروی
زندانیان در زندان‌های شوروی خالکوبی را زندگینامه خود می‌دانستند. زندگی‌ سراسر خونریزی، خشونت و جنایت برای آنان افتخار محسوب می‌شد.
قدیمی‌ترین نسخه‌های پزشکی تاریخ
یکی از ایرادات این نسخ این است که نسبت مواد سازنده دارو، هیچ جا ذکر نشده است. این مطلب را البته پاره‌ای به خاطر رازداری حرفه‌ای می‌دانند تا مردم عادی و دیگر رقیبان همکار، نتوانند خود رأسا دارو بسازند. عده‌ای هم البته معتقدند که در ان زمان کمیت اجزا، زیاد مهم نبود.
تصاویر فوق العاده زیبای اقیانوس در سال ۲۰۱۸
«مت بورگس» عکاس استرالیایی عکس‌های فوق العاده زیبایی از اقیانوس‌ گرفته است. همه این عکس‌ها در شبه‌جزیره مورنینگتون در استرالیا گرفته شده است.
برای «آریان»، خاطره جمعی یک نسل
‏«این گروه برای بچه‌هاست»، «اینها خودی هستند، برای همین هم توانسته‌اند مجوز بگیرند و ‏آلبوم بدهند و کنسرت اجرا کنند»، «با این نوع موسیقی و اختلاط دختر و پسر دارند قبح‌شکنی ‏می‌کنند و اهداف دیگری پشت ماجراست، موسیقی فقط بهانه است».
محبوب‌ترین‌های تلویزیون در زمستان ۹۷
بر‭ ‬اساس ‬‭ ‬نظرسنجی‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬۱۰‭ ‬دی‌‭ ‬با‭ ‬نمونه‭ ‬آماری‭ ‬۴۰۴‭ ‬نفر‭ ‬از‭ ‬افراد‭ ‬۱۵ سال‭ ‬و‭ ‬بالاتر‭ ‬ساکن‭ ‬شهر‭ ‬تهران‭ ‬به‭ ‬انجام‭ ‬رسیده‭ ‬است، ‭ ‬۷۸‭ ‬درصد‭ ‬از‭ ‬پاسخگویان‭ ‬بیننده‭ ‬حداقل‭ ‬یکی‭ ‬از‭ ‬برنامه‌های‭ ‬شاخص‭ ‬شبکه‌های‭ ‬سیمای‭ ‬رسانه‭ ‬ملی‭ ‬بوده‌اند‭
ضعیف‌ترین قسمت‌های پایانی سریال‌های تلویزیونی
تمام کردن یک سریال تلویزیونی کار سختی است، به خصوص اگر که مدت زیادی در حال پخش باشد. یک قسمت پایانی خوب باید حال و هوای کل سریال را داشته باشد و در عین حال ماجرا‌های سریال را به انتها برساند. اما اکثر اوقات سریال‌ها از پس این کار بر نمی‌آیند و بسیاری از سریال‌های موفق و قوی تاریخ تلویزیون، خیلی بد تمام شدند.
سونوگرافی آنومالی چیست؟
سه تا سه ماهه در دوران بارداری وجود دارد و هر سه ماهه در دوران زایمان اهمیت دارد. ضروری است که اسکن های مختلف و بررسی های بهداشتی در طی 9 ماهه انجام شود تا اطمینان حاصل شود که رشد کودک طبیعی در مسیر است. تست آنومالی یا اسکن در سه ماهه دوم بارداری به طور عمده برای پیگیری پیشرفت رشد جنین انجام می شود.
رژیم کتوژنیک یا مدیترانه‌ای؟ کدامیک برایتان مناسب‌تر است؟
اگر شما هم مانند میلیون‌ها نفر دیگری که به دنبال شیوه‌ی جدیدی از تغذیه هستند سعی دارید رژیم غذایی مناسبی برای خودتان پیدا کنید، شاید رژیم کتوژنیک که این روز‌ها شهرت زیادی پیدا کرده توجه شما را به خود جلب کرده باشد
شیره خرما؛ جایگزین طبیعی عسل و میان وعده دانش آموزان
شیره خرما یکی از آن جایگزین‌های سالم و طبیعی عسل و قند است که علاوه بر داشتن قند دارای خواص مفید خرما نیز هست. در جنوب ایران یکی از خوراکی‌های سنتی و اصیل ارده شیره است که در واقع تلفیقی از شیره خرما و ارده کنجد است.
مرغ چوبی؛ غذای هیجان انگیز مخصوص بچه‌ها
سینه مرغ از غذا‌های مقوی و خوشمزه است که به انواع مختلف پخته می‌شود. این مدل مرغ چوبی برای تشویق بچه‌ها به غذا خوردن مناسب است. مرغ‌ها را به شکل بستنی چوبی تهیه کنید و بچه‌ها را سورپرایز کنید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دفاع تراکتوری‌ها از خرج‌های میلیاردی زنوزی
رئیس هیئت‌مدیره باشگاه تراکتورسازی با بیان این موضوع که باشگاه تبریزی دولتی نیست از خرج‌هایی که طی این مدت انجام شده دفاع کرد.
برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد
عضو شورای شهر تهران گفت: برگزاری نمایشگاه در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد و وضعیت ترافیک را تشدید می‌کند.
عربستان - قطر؛ بازی سیاسی در ابوظبی
چهاردهمین روز از مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا امشب با برگزاری چهار دیدار پیگیری خواهد شد.
کاملا سفید، کاملا زمستان؛ برف در ۲۹ استان
سازمان هواشناسی کشور برای امروز در ۲۹ استان کشورمان بارش "برف و باران" پیش‌بینی کرد.
راز نگاه مرموز «مونالیزا» فاش شد
بسیاری معتقدند چشم‌های نقاشی «‌مونالیزا» اثر «لئوناردو داوینچی»‌ هنگامی که در سراسر اتاق حرکت می‌کنند آنها را دنبال می‌کند. این پدیده با نام «‌اثر مونالیزا» شناخته شده است اما تحقیقات جدید چنین ادعایی را رد می‌کند.
هشت وزیر هفته آینده به کمیسیون های تخصصی مجلس می روند
سفرنامه رییس جمهور به گلستان
استاندار خراسان جنوبی شهادت شهید مشرقی را تسلیت گفت
توقف صدور روادید گردشگری برای اتباع لهستانی مورد تائید نیست
وزیرعلوم با کمیسیونر علوم اتحادیه اروپا دیدار کرد
ایران توسعه علمی خود را قربانی نگرانی های بی اساس بیگانگان نمی کند
سردار باقری با رئیس مجلس جمهوری آذربایجان دیدار کرد
فرانسه بر حمایت کامل خود از برجام تاکید کرد
برای برگزاری انتخاباتی پرشور و بدون مشکل تلاش می کنیم
ذوالفقاری: وزارت کشور در برگزاری انتخابات آزموده و پخته است