زخم کرم خراط بر تن باغات گردو

11:32 ۱۸۵ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 129 0
زخم کرم خراط بر تن باغات گردو

تبریز- ایرنا - باغداری ایران به ویژه در بخش درختان گردو در سال های اخیر با آفت مخربی به نام «کرم خراط» دست به گریبان بوده که تاکنون راهکار موثری برای مبارزه با آن ارایه نشده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، آفت «پروانه فری» که در میان باغداران به اسم «کرم خراط» شناخته می شود، همان گونه که از نامش معلوم است، با ورود به تنه درختان میوه به ویژه درختان گردو، آنها را خراطی و از درون تهی می کند و درخت، ایستاده می میرد.
«کرم خراط» از تنه وارد درخت می شود و در صورتی که به شاخه برسد، مبارزه با آن تقریبا غیرممکن می شود؛ از سوی دیگر مبارزه با این آفت، دشوارهایی همچون استفاده از سیم مفتولی برای کشتن کرم در داخل تنه دارد.
گسترش آفت «کرم خراط» در باغات میوه کشور در سال های گذشته، خسارت زیادی را به باغداران وارد کرده و آذربایجان شرقی نیز از آسیب های آن به دور نمانده است.
شیوع آفت «کرم خراط» در آذربایجان شرقی با 95 هزار هکتار باغت به سرعت اتفاق افتاده و این آفت در مدت کوتاهی باغات استان را در محدوده مراغه در جنوب تا مرند و جلفا در شمال آن در نوردیده است.

** ایران چهارمین تولیدکننده گردو در جهان است
رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ایران با تولید سالانه بیش از 170هزار تن گردو، چهارمین کشور تولید کننده این محصول در جهان است اما در صادرات آن در جایگاه بیست و دوم قرار دارد.
محمدعلی باغستانی اظهار داشت: در حال حاضر 20 میلیون درخت گردو در کشور وجود دارد که بیشتر آنها با آفت «کرم خراط» درگیر هستند.
وی ضررهای این آفت به باغداران را بسیار زیاد عنوان کرد و گفت: مبارزه با این آفت نیازمند همکاری و مشارکت تمامی کشاورزان است.
باغستانی افزود: طرح کنترل آفت کرم خراط به صورت پایلوت کشوری در 15 هکتار از باغات گردوی شهرستان عجب شیر و با همکاری باغداران اجرا شده که در بیش از 90 درصد به پیشگیری انجامیده است.
وی افزود: اجرای طرح مبارزه با کرم خراط در عجب شیر می تواند الگوی مناسبی برای کنترل این آفت در تمامی استان های کشور باشد.
وی گفت: این آفت چوب خوار در تمامی باغات گردوی کشور در حال گسترش است به طوری در استان کرمان به مرحله طغیان رسیده است.
وی مهم ترین علت شیوع این آفت را بروز خشکسالی های اخیر در کشور اعلام کرد و گفت: موثرترین روش کنترل آفت «کرم خراط» یا همان «پروانه فری» استفاده از سیم های فرمونی برای ایجاد اختلال در روند جفت گیری این حشره است.
باغستانی، درباره برنامه سازمان حفظ نباتات کشور برای مقابله با آفت کرم خراط گفت: در صورت همکاری کشاورزان و تشکل های کشاورزی با صرف هفت میلیون ریال در هر هکتار می توان در یک دوره 2 ساله از طریق ایجاد اختلال در تولید مثل کرم خراط، این حشره را کنترل کرد.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ، افزود: سطح زیر کشت گردو در آذربایجان شرقی 10 هزار و 930 هکتار است که از این میزان یک هزار و 290 هکتار مربوط به عجب شیر بوده و این شهرستان بعد از اسکو بیشترین سطح زیر کشت این محصول را به خود اختصاص داده است.

** مبارزه با «کرم خراط» نیازمند مشارکت جدی باغداران است
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مبارزه با آفت «کرم خراط» نیازمند همکاری جدی باغداران در اجرای مدیریت تلفیقی است، گفت: کرم خراط از جمله آفات پلی فاژ بالقوه چوبخوار محسوب می شود که با توجه تغییرات اقلیمی از جمله بروز خشکسالی های متوالی، افزایش دما، خشکی آب دریاچه ارومیه، پایین آمدن سطح آب های زیر زمینی، زمستان های ملایم و آبیاری های نامنظم در شهرستان های شبستر، اسکو، آذرشهر، تبریز و در 2 سال اخیر شهرستان مراغه فعال شده است.
محمود کیا خاطرنشان کرد: با تداوم تغییرات آب و هوائی احتمال شروع فعالیت آن در دیگر شهرستان های آذربایجان شرقی نیز وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه جمعیت خسارت زای این آفت در سال 1385 در برخی مناطق شهرستان شبستر گزارش و به تدریج در سایر شهرستان های استان مشاهده شد، گفت: از روش های تلفیقی برای مبارزه با این آفت استفاده می شود.
وی کنترل زراعی (تنظیم دور آبیاری و مدیریت تغذیه گیاه)، کنترل مکانیکی (هرس شاخه های با آلودگی بسیار بالا واز بین بردن لارو با استفاده از سیم های مفتولی) و مهار فرمونی (روش اخلال در جفت یابی و شکار انبوه پروانه های نر) همچنین کنترل شیمیایی (پوشاندن مدخل دالان های فعال لاروی با خمیر سمی و سمپاشی با محلول سمی) را از جمله روش های مبارزه با آفت کرم خراط عنوان کرد.
وی تشریح کرد: سطح آلودگی در باغات گردوی شهرستان اسکو در سال زراعی جاری 1200 هکتار، آذرشهر 1070 هکتار، عجب شیر 1200 هکتار، شبستر 900 هکتار، مراغه 500 هکتار و تبریز 400 هکتار است.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه آفات چوبخوار، بیشتر درختان ضعیف را مورد حمله قرار می دهند، با تغذیه مناسب درختان و آبیاری منظم و تقویت بنیه درختان ضمن بکارگیری سایر روش ها می توان این آفت را مهار کرد.
وی خاطرنشان کرد: در کنار روش های زراعی و مکانیکی همه ساله با برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی، آموزش چهره به چهره با باغداران، صدور اطلاعیه های فنی و نصب بنر در تمامی شهرستان ها در جهت اطلاع رسانی های لازم تلاش می شود.
وی با اشاره به توزیع خمیر سمی رایگان در چند سال اخیر در باغات استان به منظور مسدود کردن دالان های لاروی این آفت، از اجرای روش اخلال در جفت یابی با اشباع فرمونی به صورت پایلوت در 20 هکتار از باغات شهرستان آذرشهر به مدت سه سال از سال 92 تا 95 خبر داد.
کیا ادامه داد: این روش در سال جاری در سطح 297 هکتار شامل شهرستان اسکو 88 هکتار، آذرشهر 79 هکتار و عجب شیر 130 هکتار با مشارکت باغداران اجرا شد که بررسی و تحلیل نتایج حاصله امید بخش است.
وی با اشاره به اینکه روش اخلال در جفت یابی با اشباع فرمونی برای هر هکتار 800 هزار تومان هزینه دارد، گفت: درصدد جذب اعتبارات استانی برای مبارزه با این آفت هستیم.
کیا همچنین با اشاره به اجرای روش شکار انبوه به صورت پایلوت در سطح 10 هکتار از اراضی شیبدار شهرستان اسکو در تلفیق با سایر روش های کنترلی در سال جاری، گفت: آزمایش های کاربردی سموم با مشارکت مرکز تحقیقات استان در خصوص تعیین سموم موثر بر روی این آفت در شهرستان های عجب شیر، آذرشهر و مراغه انجام شد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی تاکید کرد: این آفت جزو آفات خصوصی محسوب می شود و مبارزه با آن بدون مشارکت جدی باغداران در اجرای مدیریت تلفیقی آفت مقدور نخواهد بود.

**کرم خراط باغات گردوی مراغه را تهدید می کند
مدیر جهاد کشاورزی مراغه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وجود بیش از 2 هزار و 500 هکتار باغات زیرکشت گردو در این شهرستان گفت: آفت کرم خراط این باغات را به طور جدی تهدید می کند.
محمد نریمانی افزود: این آفت با وجود اجرای طرح های پیشگیری و بازدارنده در منطقه و شهرستان های آذرشهر و عجب شیر در برخی از باغات مراغه مشاهده شده است.
وی ادامه داد: شیوع این آفت در باغات گردو، می تواند آسیب جدی به تولید این محصول ارزشمند صادراتی وارد کرده و زمینه ساز خشک شدن و از بین رفتن درختان گردو شود.
وی گفت: بستر رشد و نمو آفت کرم خراط منحصر به درختان گردو نبوده و در صورت عدم همکاری گسترده باغداران در مقابله با این افت حتی در آینده باغات سیب و سایر محصولات باغی نیز از گزند این آفت در امان نخواهند بود.
وی افزود: باغداران برای مقابله با این آفت، می توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی این شهرستان از تسهیلات لازم برای دریافت آفت کش و نحوه مقابله با آن برخوردار شوند.
وی اضافه کرد: باغداران مناطقی که کارشناسان جهاد کشاورزی از آن بازدید کرده و وجود کرم خراط را در اراضی آنان تاکید کرده اند باید در سریع ترین زمان به صورت گروهی به این اداره مراجعه کرده و اقدامات پیشگیرانه و مبارزه ای را آغاز کنند.

**روش های رایج برای مبارزه با «کرم خراط» بی اثر است
احمد حسینی از باغداران شهرستان مرند نیز در گفت و گو با ایرنا، نبود روش کارآمد مبارزه با «کرم خراط» را مشکل اصلی دفع این آفت دانست.
حسین با بیان اینکه متاسفانه این آفت حتی در مناطق کوهستانی و صعب العبور شهرستان مرند و در روستاهای مرتفع نیز شیوع دارد، افزود: مبارزه با «کرم خراط» بسیار مشکل است و بیشتر به یک نمایش شباهت دارد.
وی تشریح کرد: شما تصور کنید که برای از بین بردن آفت «کرم خراط» باید سوراخ محل ورود آن را در تنه درخت پیدا کنید و در صورتی که کرم از تنه عبور نکرده و به شاخه نرسیده باشد، می توانید با فرو کردن سیم مفتولی از محل سوراخ، کرم خراط را له کنید و بکشید.
علی امین زاده از باغداران شهرستان اسکو، از قطب های اصلی تولید گردو در آذربایجان شرقی، نیز به ایرنا گفت: تفاوت «کرم خراط» با دیگر آفت های شناخته شده کشاورزی در این است که شما مجبورید کرم خراط را تک تک بکشید، در حالی که در مورد دیگر آفات می توان از سمپاشی یا گونه بیولوژیک ضد آفت استفاده کرد.
امین زاده که به گفته خودش، امسال بیش از 80 درصد محصول گردویش بر اثر شیوع «کرم خراط» از بین رفته است، اضافه کرد: باغداران به ابتکار خود از روش های مختلفی همچون له کردن آفت، بکارگیری خمیر سمی در مسیر ورود آفت به درخت و حتی آتش زدن برای مبارزه با کرم خراط استفاده می کنند، اما واقعیت این است که مبارزه با آن بسیار دشوار می باشد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به اینکه خشکسالی به عنوان یک حادثه غیرمترقبه از دلایل اصلی شیوع آفت کرم خراط است، در عمل کار چندانی برای مبارزه با آن از دست کشاورزان بر نمی آید.
کرمعلی محمدزاده، از باغداران شهرستان شبستر نیز در پاسخ به این سوال که چرا آفت «کرم خراط» در دهه های قبل به این گستردگی نبود، گفت: یکی از میزبان های اصلی این آفت درخت «بید» است که در کنار آب می روید.
وی تشریح کرد: با توجه به اینکه پوست «بید»، تلخ و از سوی دیگر در کنار آب است، در زمان وفور آن، کرم خراط به دلیل ریختن در آب و شکارش توسط پرندگان و نیز نبود امکان رشد بیشتر به دلیل تلخی پوست «بید» خیلی شیوع نداشت، اما با توجه به خشکسالی های ممتد و خشک شدن بید و دیگر درختان از جمله گردو به دلیل کاهش حجم آب، این آفت در سال های اخیر زیاد شده است.
گزارش از: پرویز انصاری
3071/518


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

لازمه توسعه جوامع محلی تشکیل کارگروه های کارآفرینی است
یزد - ایرنا - رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید کشور با تاکید بر توسعه جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد( سمن ها) برای نظارت نهادهای اجتماعی در شهرها و روستاها گفت : باید با تشکیل کارگروه های کارآفرینی جوامع محلی را توسعه داد تا انجمن شادی را در هر شهر و منطقه داشته باشیم .
از تداوم کمک های مردمی تا فعالیت ماهواره ای علیه ایران
استانها - ایرنا - انتشار اخبار و تنوع آن در حوزه های مختلف سبب شده است تا در سطح جامعه مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند و اخبار استانهای کشور هم از لحاظ کمی و کیفی نیز درصد بالایی را به خود اختصاص داده است.
روزانه 200 واحد مسکن مهر پردیس تحویل متقاضیان می شود
تهران - ایرنا- فرماندار شهرستان پردیس با اشاره به فعالیت 25 هزار نفر نیروی انسانی در پروژه بزرگ مسکن مهر خاطر نشان کرد: روزانه بین 180 تا 200 واحد به متقاضیان در فازهای 8،11،9 و 5 واگذار می شود.
بزرگترین محموله مواد مخدر صنعتی در شرق کشور کشف شد
زاهدان- ایرنا- اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان اعلام کرد: بزرگترین محموله مواد مخدر صنعتی شیشه توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) در شرق کشور کشف شد.
وزیر جهادکشاورزی:مشکلی در تامین نهاده های دامی نداریم
کاشان- ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت: هیچ مشکلی در تامین انواع نهاده های دامی به قیمت دولتی در کشور وجود ندارد و محدودیتی در تامین نیازها نیست.
یک چهارم خیران مدرسه ساز کشور را زنان تشکیل می دهند
قزوین - ایرنا - رییس شورای بانوان مدرسه ساز کشور گفت: پنج هزار و 131 بانوی مدرسه ساز در کشور فعالیت دارند که یک چهارم کل خیران مدرسه ساز کشور را شامل می شود.
جامعه کارگری کشور با آرمان های امام(ره) تجدید میثاق کرد
شهرری- ایرنا- جامعه کارگری کشور، اعضای شوراهای اسلامی کار و جمعی از تشکل های کارگری امروز (پنجشنبه) در اولین روز از هفته کار و کارگر با آرمان های والای امام خمینی(ره) تجدید بیعت کردند.
مرگ نوجوان سلمانشهری به بیماران نیازمند زندگی بخشید
نوشهر- ایرنا - اعضای بدن یک نوجوان 14 ساله سلمانشهری از توابع شهرستان عباس آباد در غرب مازندران که هفته پیش دچار مرگ مغزی شد ، به بیماران نیازمند پیوند عضو ، اهدا شد .
ارامنه روسیه یادکشته شدگان خود درزمان عثمانی را گرامی داشتند
مسکو - ایرنا- ارامنه روسیه به مانند سال های گذشته یاد کشته شدگان ارامنه توسط عثمانی را در شهرهای مختلف روسیه گرامی داشتند.
پوتین: باید گامی درجهت بازگرداندن اعتماد به کره شمالی برداشت
مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری روسیه درباره خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره اظهار داشت: «ما باید اولین گام را برای بازگرداندن اعتماد به کره شمالی در سطح جهانی برداریم و این کار شدنی است.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
35 هزار مددجوی کمیته امداد کرمان دفتر بیمه سلامت دریافت کردند
کرمان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان گفت: 35 هزار مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) از ابتدای فروردین ماه سال جاری به بیمه شدگان بیمه سلامت پیوستند.
دلایل آب نشدن چربی شکم را بشناسید
در این مطلب با برخی از دلایل ناتوانی در کاهش چربی شکم آشنا خواهید شد.
لازمه توسعه جوامع محلی تشکیل کارگروه های کارآفرینی است
یزد - ایرنا - رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید کشور با تاکید بر توسعه جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد( سمن ها) برای نظارت نهادهای اجتماعی در شهرها و روستاها گفت : باید با تشکیل کارگروه های کارآفرینی جوامع محلی را توسعه داد تا انجمن شادی را در هر شهر و منطقه داشته باشیم .
لازمه توسعه جوامع محلی تشکیل کارگروه های کارآفرینی است
از تداوم کمک های مردمی تا فعالیت ماهواره ای علیه ایران
روزانه 200 واحد مسکن مهر پردیس تحویل متقاضیان می شود
بزرگترین محموله مواد مخدر صنعتی در شرق کشور کشف شد
وزیر جهادکشاورزی:مشکلی در تامین نهاده های دامی نداریم
یک چهارم خیران مدرسه ساز کشور را زنان تشکیل می دهند
جامعه کارگری کشور با آرمان های امام(ره) تجدید میثاق کرد
مرگ نوجوان سلمانشهری به بیماران نیازمند زندگی بخشید
سخنگوی نیروهای مسلح: آمریکا عالم را به آتش کشیده است
زخم پلاستیک بر سیمای محیط زیست