زخم کرم خراط بر تن باغات گردو

11:32 ۲۲ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 33 0
زخم کرم خراط بر تن باغات گردو

تبریز- ایرنا - باغداری ایران به ویژه در بخش درختان گردو در سال های اخیر با آفت مخربی به نام «کرم خراط» دست به گریبان بوده که تاکنون راهکار موثری برای مبارزه با آن ارایه نشده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، آفت «پروانه فری» که در میان باغداران به اسم «کرم خراط» شناخته می شود، همان گونه که از نامش معلوم است، با ورود به تنه درختان میوه به ویژه درختان گردو، آنها را خراطی و از درون تهی می کند و درخت، ایستاده می میرد.
«کرم خراط» از تنه وارد درخت می شود و در صورتی که به شاخه برسد، مبارزه با آن تقریبا غیرممکن می شود؛ از سوی دیگر مبارزه با این آفت، دشوارهایی همچون استفاده از سیم مفتولی برای کشتن کرم در داخل تنه دارد.
گسترش آفت «کرم خراط» در باغات میوه کشور در سال های گذشته، خسارت زیادی را به باغداران وارد کرده و آذربایجان شرقی نیز از آسیب های آن به دور نمانده است.
شیوع آفت «کرم خراط» در آذربایجان شرقی با 95 هزار هکتار باغت به سرعت اتفاق افتاده و این آفت در مدت کوتاهی باغات استان را در محدوده مراغه در جنوب تا مرند و جلفا در شمال آن در نوردیده است.

** ایران چهارمین تولیدکننده گردو در جهان است
رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ایران با تولید سالانه بیش از 170هزار تن گردو، چهارمین کشور تولید کننده این محصول در جهان است اما در صادرات آن در جایگاه بیست و دوم قرار دارد.
محمدعلی باغستانی اظهار داشت: در حال حاضر 20 میلیون درخت گردو در کشور وجود دارد که بیشتر آنها با آفت «کرم خراط» درگیر هستند.
وی ضررهای این آفت به باغداران را بسیار زیاد عنوان کرد و گفت: مبارزه با این آفت نیازمند همکاری و مشارکت تمامی کشاورزان است.
باغستانی افزود: طرح کنترل آفت کرم خراط به صورت پایلوت کشوری در 15 هکتار از باغات گردوی شهرستان عجب شیر و با همکاری باغداران اجرا شده که در بیش از 90 درصد به پیشگیری انجامیده است.
وی افزود: اجرای طرح مبارزه با کرم خراط در عجب شیر می تواند الگوی مناسبی برای کنترل این آفت در تمامی استان های کشور باشد.
وی گفت: این آفت چوب خوار در تمامی باغات گردوی کشور در حال گسترش است به طوری در استان کرمان به مرحله طغیان رسیده است.
وی مهم ترین علت شیوع این آفت را بروز خشکسالی های اخیر در کشور اعلام کرد و گفت: موثرترین روش کنترل آفت «کرم خراط» یا همان «پروانه فری» استفاده از سیم های فرمونی برای ایجاد اختلال در روند جفت گیری این حشره است.
باغستانی، درباره برنامه سازمان حفظ نباتات کشور برای مقابله با آفت کرم خراط گفت: در صورت همکاری کشاورزان و تشکل های کشاورزی با صرف هفت میلیون ریال در هر هکتار می توان در یک دوره 2 ساله از طریق ایجاد اختلال در تولید مثل کرم خراط، این حشره را کنترل کرد.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ، افزود: سطح زیر کشت گردو در آذربایجان شرقی 10 هزار و 930 هکتار است که از این میزان یک هزار و 290 هکتار مربوط به عجب شیر بوده و این شهرستان بعد از اسکو بیشترین سطح زیر کشت این محصول را به خود اختصاص داده است.

** مبارزه با «کرم خراط» نیازمند مشارکت جدی باغداران است
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مبارزه با آفت «کرم خراط» نیازمند همکاری جدی باغداران در اجرای مدیریت تلفیقی است، گفت: کرم خراط از جمله آفات پلی فاژ بالقوه چوبخوار محسوب می شود که با توجه تغییرات اقلیمی از جمله بروز خشکسالی های متوالی، افزایش دما، خشکی آب دریاچه ارومیه، پایین آمدن سطح آب های زیر زمینی، زمستان های ملایم و آبیاری های نامنظم در شهرستان های شبستر، اسکو، آذرشهر، تبریز و در 2 سال اخیر شهرستان مراغه فعال شده است.
محمود کیا خاطرنشان کرد: با تداوم تغییرات آب و هوائی احتمال شروع فعالیت آن در دیگر شهرستان های آذربایجان شرقی نیز وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه جمعیت خسارت زای این آفت در سال 1385 در برخی مناطق شهرستان شبستر گزارش و به تدریج در سایر شهرستان های استان مشاهده شد، گفت: از روش های تلفیقی برای مبارزه با این آفت استفاده می شود.
وی کنترل زراعی (تنظیم دور آبیاری و مدیریت تغذیه گیاه)، کنترل مکانیکی (هرس شاخه های با آلودگی بسیار بالا واز بین بردن لارو با استفاده از سیم های مفتولی) و مهار فرمونی (روش اخلال در جفت یابی و شکار انبوه پروانه های نر) همچنین کنترل شیمیایی (پوشاندن مدخل دالان های فعال لاروی با خمیر سمی و سمپاشی با محلول سمی) را از جمله روش های مبارزه با آفت کرم خراط عنوان کرد.
وی تشریح کرد: سطح آلودگی در باغات گردوی شهرستان اسکو در سال زراعی جاری 1200 هکتار، آذرشهر 1070 هکتار، عجب شیر 1200 هکتار، شبستر 900 هکتار، مراغه 500 هکتار و تبریز 400 هکتار است.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه آفات چوبخوار، بیشتر درختان ضعیف را مورد حمله قرار می دهند، با تغذیه مناسب درختان و آبیاری منظم و تقویت بنیه درختان ضمن بکارگیری سایر روش ها می توان این آفت را مهار کرد.
وی خاطرنشان کرد: در کنار روش های زراعی و مکانیکی همه ساله با برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی، آموزش چهره به چهره با باغداران، صدور اطلاعیه های فنی و نصب بنر در تمامی شهرستان ها در جهت اطلاع رسانی های لازم تلاش می شود.
وی با اشاره به توزیع خمیر سمی رایگان در چند سال اخیر در باغات استان به منظور مسدود کردن دالان های لاروی این آفت، از اجرای روش اخلال در جفت یابی با اشباع فرمونی به صورت پایلوت در 20 هکتار از باغات شهرستان آذرشهر به مدت سه سال از سال 92 تا 95 خبر داد.
کیا ادامه داد: این روش در سال جاری در سطح 297 هکتار شامل شهرستان اسکو 88 هکتار، آذرشهر 79 هکتار و عجب شیر 130 هکتار با مشارکت باغداران اجرا شد که بررسی و تحلیل نتایج حاصله امید بخش است.
وی با اشاره به اینکه روش اخلال در جفت یابی با اشباع فرمونی برای هر هکتار 800 هزار تومان هزینه دارد، گفت: درصدد جذب اعتبارات استانی برای مبارزه با این آفت هستیم.
کیا همچنین با اشاره به اجرای روش شکار انبوه به صورت پایلوت در سطح 10 هکتار از اراضی شیبدار شهرستان اسکو در تلفیق با سایر روش های کنترلی در سال جاری، گفت: آزمایش های کاربردی سموم با مشارکت مرکز تحقیقات استان در خصوص تعیین سموم موثر بر روی این آفت در شهرستان های عجب شیر، آذرشهر و مراغه انجام شد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی تاکید کرد: این آفت جزو آفات خصوصی محسوب می شود و مبارزه با آن بدون مشارکت جدی باغداران در اجرای مدیریت تلفیقی آفت مقدور نخواهد بود.

**کرم خراط باغات گردوی مراغه را تهدید می کند
مدیر جهاد کشاورزی مراغه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وجود بیش از 2 هزار و 500 هکتار باغات زیرکشت گردو در این شهرستان گفت: آفت کرم خراط این باغات را به طور جدی تهدید می کند.
محمد نریمانی افزود: این آفت با وجود اجرای طرح های پیشگیری و بازدارنده در منطقه و شهرستان های آذرشهر و عجب شیر در برخی از باغات مراغه مشاهده شده است.
وی ادامه داد: شیوع این آفت در باغات گردو، می تواند آسیب جدی به تولید این محصول ارزشمند صادراتی وارد کرده و زمینه ساز خشک شدن و از بین رفتن درختان گردو شود.
وی گفت: بستر رشد و نمو آفت کرم خراط منحصر به درختان گردو نبوده و در صورت عدم همکاری گسترده باغداران در مقابله با این افت حتی در آینده باغات سیب و سایر محصولات باغی نیز از گزند این آفت در امان نخواهند بود.
وی افزود: باغداران برای مقابله با این آفت، می توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی این شهرستان از تسهیلات لازم برای دریافت آفت کش و نحوه مقابله با آن برخوردار شوند.
وی اضافه کرد: باغداران مناطقی که کارشناسان جهاد کشاورزی از آن بازدید کرده و وجود کرم خراط را در اراضی آنان تاکید کرده اند باید در سریع ترین زمان به صورت گروهی به این اداره مراجعه کرده و اقدامات پیشگیرانه و مبارزه ای را آغاز کنند.

**روش های رایج برای مبارزه با «کرم خراط» بی اثر است
احمد حسینی از باغداران شهرستان مرند نیز در گفت و گو با ایرنا، نبود روش کارآمد مبارزه با «کرم خراط» را مشکل اصلی دفع این آفت دانست.
حسین با بیان اینکه متاسفانه این آفت حتی در مناطق کوهستانی و صعب العبور شهرستان مرند و در روستاهای مرتفع نیز شیوع دارد، افزود: مبارزه با «کرم خراط» بسیار مشکل است و بیشتر به یک نمایش شباهت دارد.
وی تشریح کرد: شما تصور کنید که برای از بین بردن آفت «کرم خراط» باید سوراخ محل ورود آن را در تنه درخت پیدا کنید و در صورتی که کرم از تنه عبور نکرده و به شاخه نرسیده باشد، می توانید با فرو کردن سیم مفتولی از محل سوراخ، کرم خراط را له کنید و بکشید.
علی امین زاده از باغداران شهرستان اسکو، از قطب های اصلی تولید گردو در آذربایجان شرقی، نیز به ایرنا گفت: تفاوت «کرم خراط» با دیگر آفت های شناخته شده کشاورزی در این است که شما مجبورید کرم خراط را تک تک بکشید، در حالی که در مورد دیگر آفات می توان از سمپاشی یا گونه بیولوژیک ضد آفت استفاده کرد.
امین زاده که به گفته خودش، امسال بیش از 80 درصد محصول گردویش بر اثر شیوع «کرم خراط» از بین رفته است، اضافه کرد: باغداران به ابتکار خود از روش های مختلفی همچون له کردن آفت، بکارگیری خمیر سمی در مسیر ورود آفت به درخت و حتی آتش زدن برای مبارزه با کرم خراط استفاده می کنند، اما واقعیت این است که مبارزه با آن بسیار دشوار می باشد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به اینکه خشکسالی به عنوان یک حادثه غیرمترقبه از دلایل اصلی شیوع آفت کرم خراط است، در عمل کار چندانی برای مبارزه با آن از دست کشاورزان بر نمی آید.
کرمعلی محمدزاده، از باغداران شهرستان شبستر نیز در پاسخ به این سوال که چرا آفت «کرم خراط» در دهه های قبل به این گستردگی نبود، گفت: یکی از میزبان های اصلی این آفت درخت «بید» است که در کنار آب می روید.
وی تشریح کرد: با توجه به اینکه پوست «بید»، تلخ و از سوی دیگر در کنار آب است، در زمان وفور آن، کرم خراط به دلیل ریختن در آب و شکارش توسط پرندگان و نیز نبود امکان رشد بیشتر به دلیل تلخی پوست «بید» خیلی شیوع نداشت، اما با توجه به خشکسالی های ممتد و خشک شدن بید و دیگر درختان از جمله گردو به دلیل کاهش حجم آب، این آفت در سال های اخیر زیاد شده است.
گزارش از: پرویز انصاری
3071/518


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

علی کریمی را به استقلال قالب کردند!
علی کریمی – استقلال؛ رابطه‌ای که هنوز به سرانجام نرسیده و قصه‌ای که هنوز کسی عاقبت آن را نمی‌داند.
حاشیه‌سازی ترفند کی‌روش است!
رفتارهای کارلوس کی‌روش تازگی ندارد. او همیشه می‌خواهد به هر نحوی سایران را سورپرایز کند.
زرینچه: کمیته فنی تمرکز شفر را به هم می‌زند
تشکیل کمیته فنی در باشگاه استقلال تهران موافقان و مخالفانی دارد. برخی آن را اهرمی برای کمک به وینفرد شفر می‌دانند و برخی دیگر معتقدند دخالت این کمیته باعث مزاحمت سرمربی می‌شود.
تاج برای جلوگیری از تعلیق استعفا می‌دهد؟
به‌دنبال ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در دستگاه‌های اجرایی و فدراسیون‌های ورزشی، این مهلت به روسای فدراسیون‌ها داده شد تا اسامی بازنشسته‌های خود را اعلام کنند.
نوآوری‌های تاثیرگذار در دوربین گوشی‌ها
گوشی های هوشمند مدت‌هاست که از رقیبی دست و پا بسته برای دوربین های دیجیتال، فراتر رفته و به رقیبی قدرتمند برای این دستگاه‌های الکترونیکی تبدیل شده‌اند. محبوبیت دوربین گوشی های هوشمند و البته همراهی همیشگی آن‌ها با کاربران باعث شده شرکت‌های سازنده به نیازهای کاربرانی که برای آن‌ها استفاده از دوربین، اولویتی مهم به حساب می‌آید، پاسخ داده و در بعد نرم افزاری و سخت افزاری، تمهیداتی را به کار ببندند.
آیا می دانید سلاح پیامبران چیست؟
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
تیپ خانم بازیگر در جشن تولد لوکس خانم مجری -عکس
سوگل طهماسبی در جشن تولد «مژده لواسانی» حضور داشت.
نیویورک گردی ˮنیکی کریمیˮ و ˮغزل شاکریˮ -عکس
غزل شاکری با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: به یادگار؛ از روزهای دور و نزدیک...به همراه عزیزان و همکاران در دانشگاه استونی بروک نیویورک با فیلم"آینه های روبرو"...
استایل متفاوت و دیده نشده «بهنوش بختیاری» -عکس
تصاویر صحنه فیلم سینمایی «تورنادو» به کارگردانی و تهیه کنندگی سید جواد هاشمی را در این عکس ها می بینید.
پاییزگردی بازیگر جوانی که یک شبه محبوب شد-عکس
سینا مهراد این عکس را در اینستاگرامش منتشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

5  استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید
چشم را دروازه دل نامیدن، چرا که آنچه از این دریچه وارد وجود شخص می شود، گاهی او را به سر منزل سعادت و گاه به ورطه سقوط و ذلت می کشاند. دل آنچه را که از طریق چشم می بیند و حس می کند، مورد تحلیل قرار داده و زمینه را برای پاسخ در برابر شرایط موجود و حرکت برای کسب و تصرف آن شرایط و اقناع آن فراهم می نماید و در حقیقت این سخن درستی است که «هر آنچه دیده بیند دل کند یاد» حالا فرق نمی کند که آن نگاه به صواب بوده و مجاز و یا ناصواب بوده و غیر مجاز.
تیپ خانم بازیگر در جشن تولد لوکس خانم مجری -عکس
سوگل طهماسبی در جشن تولد «مژده لواسانی» حضور داشت.
نمایی متفاوت از قله دماوند- عکس
نمایی متفاوت از قله دماوند در زیر قابل مشاهده است.
شناسایی حمله قلبی جدی تنها با یک برنامه
یک برنامه جدید به تازگی برای گوشی‌های هوشمند توسعه یافته که می‌تواند تعیین کند آیا کاربر در معرض حمله قلبی جدی قرار دارد یا خیر!؟
کودکان چگونه قران حفظ می‌کنند؟
آیا خدایی که آتش را بر ابراهیم گلستان کرد با خدایی که در زندگی‌های ما وجود دارد، فرق می‌کند؟ اگر پاسخ این است که خدا فرق نمی‌کند، پس چرا آتش زندگی ما گلستان نمی‌شود؟
لزوم روزآمد کردن کارکردهای وقف
زمین هایی که غرق می شوند
همایش باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم آغاز شد
برف، خودروهای بدون زنجیرچرخ را در جاده هراز زمینگیر کرد
پنج گزینه شهرداری مشهد انتخاب شدند
کوروش، اسلام و ادبیات؛ گواه بر صلح دوستی تاریخی ملت ایران
گیلان قهرمان بوکس نوجوانان کشور شد
نماینده مجلس: عملکرد استاندار هرمزگان رضایت بخش است
مشاور وزیر نیرو: راه حل مناقشه آب، مذاکره است
حضور بانوان در ورزشگاه ها، موضوعی قابل حل است