لطفا به کنسولگری های سعودی وارد نشوید

12:47 ۲۵ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 193 0
لطفا به کنسولگری های سعودی وارد نشوید

تهران - ایرنا - قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار و منتقد 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی در نمایندگی عربستان در ترکیه، این مکان دیپلماتیک را به محلی خوفناک برای تسویه حساب با مخالفان سعودی اما به سبک فیلم های ترسناک از نوع 'اسلشر' تبدیل کرده است.

ایرنا

در واژه شناسی سینمایی، فیلم اسلشر بگونه ای از آثار ترسناک گفته می شود که در آن قاتلی روانی، قربانی یا قربانی های از پیش انتخاب شده خود را با آلتی مرگبار مانند تبر، ساطور و کارد به فجیع ترین شکل سلاخی و به قتل می رساند.
بسیاری از آثار سینمایی از این دست، با الهام از واقعیت ساخته شده و نمونه بارز آن 'سکوت بره ها' به کارگردانی 'جانان دمی' محصول سال 1991 میلادی است که شخصیت 'هانیبال لکتر' در این اثر، ما به ازای سینمایی شخصیت واقعی به نام 'آلفردو بالی تروینو' جراح مکزیکی است که دوست، همسر و تعدادی مسافران جاده ای را پس از به قتل رساندن تکه تکه کرده بود.
طی هفته های گذشته اتفاقی در یکی از کنسولگرهای عربستان در ترکیه رقم خورد که همه المان های یک فیلم اسلشر را از قربانی از قبل انتخاب شده، نحوه قتل، ابراز قتل و انگیره های قاتل در آن دیده می شود.
خاشقچی روزنامه نگار و منتقد سیاست های محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، 10 مهر ماه برای رسیدگی به یک موضوع شخصی وارد کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه شد و به اذعان منابع خبری، به شکلی فجیع به قتل رسید.
گرچه مرگ این روزنامه نگار با وجود اظهارات ضد و نقیض سرانجام تایید شد، اما روایت شیوه قتل وی آن هم در مکانی دیپلماتیک، چون یک بمب خبری عمل و نظر افکار عمومی را متوجه خود کرد.
منابع خبری در گزارش های خود مدعی شدند این روزنامه نگار عربستانی، پس از ورود به کنسولگری عربستان، در هفت دقیقه کشته و در حالی که جان در بدن داشته سلاخی شده است.
نکته جالب در این گزارش، نقش 'صلاح محمد الطبیقی' رئیس بخش پزشکی قانونی تشکیلات امنیت عمومی عربستان در مثله کردن خاشقچی است که به همراه یک تیم امنیتی ساعاتی پیش از ورود این روزنامه نگار، به کنسولگری وارد و ساعاتی بعد نیز خارج شده اند.
به گزارش منابع خبری، الطبیقی در کمال خونسردی و در حالی که با هدفون موسیقی گوش می داده به تکه تکه کردم خاشقچی پرداخته و حتی به همکاران خود توصیه کرده، آنها نیز همین کار را انجام دهند.

** تله مرگ در مصر و استرالیا
افشای قتل هولناک خاشقچی در کنسولگری عربستان، قفل زبان افراد دیگری از جمله شاهزاده 'خالد به فرحان' منتقد حکومت سعودی را باز کرد و به گفته وی ظاهرا چنین سناریوی را نیز برای او در نظر گرفته بودند.
این شاهزاده سعودی در گفت وگو با خبرگزاری آلمان به تشریح جزییات برنامه ای که برای قتل او طرح ریزی شده بود اشاره کرد اما با این تفاوت که محل اجرا، کنسولگری عربستان در مصر انتخاب شده بود.
این شاهزاده منتقد سعودی که به آلمان پناهنده شده است ، به خبرگزاری آلمان گفته، چند روز پیش از ناپدید شدن خاشقجی برای من نیز در کنسولگری سعودی در قاهره تله گذاشته بودند.
به گفته وی، کارکنان سفارت سعودی به یکی از بستگان او گفته بودند می‌خواهند به خالد بن فرحان پول بدهند چون می‌دانند که او بی‌پول شده است.
خالد بن فرحان افزود، کارکنان سفارت گفته بودند برای دریافت این پول فقط کافی است که به سفارت سعودی برود و چک خود را دریافت کند اما از این کار سرباز زدم زیرا می دانستم این یک تله است.
شاهزاده خالد بن فرحان تنها کسی نبود که از شر قاتل و 'اره استخوان بر' او در امان مانده و بخت نیز با 'منال شریف' فعال حقوق بشری عربستانی همراه بود که از قتل فجیع جان سالم به در برد.
به گزارش پایگاه خبری 'القدس العربی' چاپ لندن، این فعال مدافع حقوق زنان پس از اعلام خبر قتل خاشقچی در توئیتی از گفت وگوی خود با 'سعود القحطانی' مشاور سابق دیوان پادشاهی عربستان پرده برداشت و اینکه نزدیک بوده به سرنوشتی مشابه سرنوشت خاشقچی دچار شود.
وی در این توئیت تصریح کرده است: در سپتامبر سال 2017 با القحطانی صحبت و برای پسرم درخواست ویزا کردم. پس از گفت وگوی تلفنی، او من را به 'عبدالله الفهد' یکی از مسوولان دستگاه امنیتی کشور معرفی کرد. آنها از من خواستند که اسناد پسرم را در سفارت عربستان در استرالیا تحویل بدهم.
شریف در ادامه نوشت: الفهد همان کسی بود که یک هفته قبل با من صحبت و اعلام کرده بود که طبق دستور صادره از سوی مقامات سعودی، نباید توئیت کنم. البته خواسته او را رد کردم. الفهد بسیار پیگیر اسناد پسرم بود و مدام با من در این باره در تماس بود. اگر لطف خدا نبود، من هم از کسانی می شدم که مورد خیانت واقع شده بودند.
به هر روی قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول باعث هول و هراس دیگر شهروندان عربستانی بویژه مخالفان محمد بن سلمان در سایر کشورها شده و بسیاری از آنان از رفتن به این مکان ها خودداری می کنند.
پایگاه خبری 'عربی 21' به تازگی در گزارشی با پرداختن به موضوع خاشقچی، نوشت: سفارتخانه های کشورهای عربی به دامی برای شکار مخالفان تبدیل است .
به نوشته این پایگاه خبری، مخالفان رژیم های کشورهای عربی پس از انتشار اخبار کشته شدن خاشقچی بلافاصله بعد از ورود وی به کنسولگری عربستان در استانبول برای ثبت یک سند رسمی، دچار ترس و وحشت شده اند، بویژه که بسیاری از آنها عمدتا از رفتار نامناسب سفارت کشورشان رنج می برند.

** 'نازک نارنجی' و خودکامگی محمد بن سلمان
خاشقچی زمانی که در آخرین نوشته خود در روزنامه 'واشنگتن پست' به انتقاد از محمد بن سلمان در مورد جنگ یمن پرداخت و از وی به عنوان فردی 'نازک نارنجی' در مقابل انتقادات یاد کرد، گمان نمی کرد، همین شخصیت نازک نارنجی، طناب دار او را در ذهن بیمار خود می بافد.
شخص نازک نارنجی از منظر علم روانشناسی تابع این تعریف است که در وجود چنین افرادی احساسات حرف اول را می زند، کمترین خبری از تفکر و منطق رویت نمی شود، در برابر اتفاقات واکنش‌های پیش ‌بینی نشده بروز می‌دهند که باعث قطع رابطه با نزدیکان خود می ‌شود و همواره طرف مقابل را مقصر می دانند.
با پذیرش تشخیص صحیح خاشقچی در 'نازک نارنجی' بودن محمد بن سلمان، اما به نظر می رسد این روزنامه نگار فراموش کرده بود که روی دیگر شخصیت نازک نارنجی، 'خودکامگی' است.
همین خودکامگی است که به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، محمد بن سلمان را به مثابه تیغی بر گلوی مخالفان خود در سراسر جهان و به آقای 'اره استخوان بر' شهره کرده است.
قتل فجیع خاشقچی گرچه با دستان رئیس بخش پزشکی قانونی تشکیلات امنیت عمومی عربستان صورت پذیرفت اما فرمان از 'ذهن بیمار' فردی صادر شد که جز به مسلخ نمی اندیشد.
روزهای محمد بن سلمان رو به پایان است و اکنون چشم ها به 'رجب طیب اردوغان' رییس جمهوری ترکیه دوخته شده که قرار است فردا (سه شنبه) به تشریح زوایای پنهان پرونده قتل جمال خاشقچی بپردازد.
آیا در روزهای بدون محمد بن سلمان، شهروندان سعودی می توانند بدون هراس پای در کنسولگری های عربستان در جای جای جهان بگذارند؟
از: امید غیاثوند
خاورم**1071*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

چند رمان سیاسی با موضوع کودتا و دیکتاتوری
بسیاری از کشورهای دنیا احتمالا یک بار در تاریخشان تجربه کودتا و همین طور حکومت های استبدادی و دیکتاتوری را داشته اند. نویسندگان هر کشوری این دوره را در ادبیات خود بازتاب داده اند.
درباره «مرد اول»؛ رویارویی با مرگ در دنیایی ناشناخته
«مرد اول» که در هفته‌های اخیر از پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمایی جهان بوده و ساخته جدید دیمی‌ین چازل کارگردان ۳۳ ساله امریکایی است، به‌زندگی و دستاورد‌های نیل آرمسترانگ می‌پردازد که ۴۹ سال پیش به نخستین انسانی تبدیل شد که پا روی کره ماه گذاشته است.
گودی زیر چشم، علت و درمان آن
گودی زیر چشم یکی از مسائلی است که این روز‌ها اکثر خانم‌ها از آن شکایت دارند و همیشه به دنبال این مساله هستند که بدانند علل گودی زیر چشم چیست. گودی زیر چشم علل مختلفی دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به انواع آلرژی‌ها اشاره کرد. در این مطلب علل مختلف گودی زیر چشم و روش‌های درمان آن را بخوانید.
متخصص داخلی چه تخصصی دارد؟
متخصص داخلی یا پزشکی داخلی در تشخیص، درمان و پیشگیری از همه‌ی بیماری‌های مربوط به بزرگسالی تخصص دارد و خدمات مراقبتی بسیاری بخصوص در بیمارستان‌ها ارائه می‌دهد.
طرز تهیه کیک ماست
در این مطلب میخوایم بهتون طرز تهیه کیک ماست رو یاد بدیم که این کیک به دلیل استفاده از ماست در آن، بافت نرم و لطیفی دارد و مناسب عصرونه های پاییزی میباشد. با ما همراه باشید.
اسپاگتی کوفته ای؛ هم کوفته، هم ماکارونی
این غذا با موادی درست می‌شود که معمولا در هر خانه‌ای وجود دارد و طرز تهیه آن بسیار آسان است. می‌توانید به جای گوشت بوقلمون از گوشت گوسفند استفاده کنید.
بازیگران ایرانی که خبرنگار شدند
خبرنگاری جزو مشاغل سخت و پر هیجان است که خیلی‌ها جذب آن می‌شوند، اما کسانی در این حرفه موفق‌ترند که روحیه کنجکاوی‌شان بالاست.
به سبک «رایان گاسلینگ» لباس بپوشید
رایان گاسلینگ هنرپیشه و موزیسین کانادایی است. او علاوه بر مهارت بازیگری، در زمینه مد و پوشاک نیز حرفه ای عمل می کند به طوری که نامش را همیشه در فهرست خوش استایل ترین مردان هالیوودی مشاهده می کنیم. اما راز زیبایی این ستاره هالیوودی چیست؟
مروری بر سنگین‌ترین و تاریخی‌ترین ترافیک‌های تهران
چند سال پیش بود که یکی از مقامات و متولیان نیروی انتظامی پایتخت، اشاره کرده بود که بله، تا سال بعد، خیابان‌ها در تهران قفل خواهد شد و ما با یک بحران روبه‌رو خواهیم شد.
نمازی: بله، کم‌کاری بازیکنم مشهود بود
امید نمازی از معدود مربیان با دانشی است که فوتبال ایران به خود دیده اما به هر ترتیب، فرصت عرض‌اندام بیشتر برایش فراهم نشد تا خیلی زود مجبور به بستن بار سفر شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ضرر ۵۰۰۰میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی‌نتیجه برای واقعی‌سازی قیمت خودرو باعث شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات
رییس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به اهمیت صادرات در مبحث اقتصاد و سخت شدن شرایط بازگشت ارز حاصل از آن در شرایط تحریم وعده داد که بانک مرکزی نهایت تلاش و همکاری خود را در این زمینه به کار خواهد بست.
ویژه برنامه امامت حضرت مهدی(عج) در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
مصادف با نهم ربیع الاول، ویژه برنامه آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) فردا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود.
چند رمان سیاسی با موضوع کودتا و دیکتاتوری
بسیاری از کشورهای دنیا احتمالا یک بار در تاریخشان تجربه کودتا و همین طور حکومت های استبدادی و دیکتاتوری را داشته اند. نویسندگان هر کشوری این دوره را در ادبیات خود بازتاب داده اند.
درباره «مرد اول»؛ رویارویی با مرگ در دنیایی ناشناخته
«مرد اول» که در هفته‌های اخیر از پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمایی جهان بوده و ساخته جدید دیمی‌ین چازل کارگردان ۳۳ ساله امریکایی است، به‌زندگی و دستاورد‌های نیل آرمسترانگ می‌پردازد که ۴۹ سال پیش به نخستین انسانی تبدیل شد که پا روی کره ماه گذاشته است.
یونیسف: هر 10 دقیقه یک کودک یمنی می میرد
رسانه صهیونیستی از فساد جدید همسر نتانیاهو خبر داد
همکاریهای علمی و پژوهشی ایران و عمان گسترش می یابد
امارات : فروش سلاح به بحرین امنیت منطقه را تامین می کند
یونیسف: 870 کودک سوری در شرق این کشور کشته شدند
کابینه رژیم صهیونیستی در هاله ای از ابهام
اعتراف وزیر مستعفی رژیم صهیونیستی به افزایش قدرت حماس
40 فلسطینی در سی وچهارمین تظاهرات بازگشت زخمی شدند
الحریری از تصمیم عربستان در قبال متهمان قتل خاشقچی حمایت کرد
اقامه نماز میت غیابی برای خاشقچی در استانبول