لطفا به کنسولگری های سعودی وارد نشوید

12:47 ۹۳ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 260 0
لطفا به کنسولگری های سعودی وارد نشوید

تهران - ایرنا - قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار و منتقد 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی در نمایندگی عربستان در ترکیه، این مکان دیپلماتیک را به محلی خوفناک برای تسویه حساب با مخالفان سعودی اما به سبک فیلم های ترسناک از نوع 'اسلشر' تبدیل کرده است.

ایرنا

در واژه شناسی سینمایی، فیلم اسلشر بگونه ای از آثار ترسناک گفته می شود که در آن قاتلی روانی، قربانی یا قربانی های از پیش انتخاب شده خود را با آلتی مرگبار مانند تبر، ساطور و کارد به فجیع ترین شکل سلاخی و به قتل می رساند.
بسیاری از آثار سینمایی از این دست، با الهام از واقعیت ساخته شده و نمونه بارز آن 'سکوت بره ها' به کارگردانی 'جانان دمی' محصول سال 1991 میلادی است که شخصیت 'هانیبال لکتر' در این اثر، ما به ازای سینمایی شخصیت واقعی به نام 'آلفردو بالی تروینو' جراح مکزیکی است که دوست، همسر و تعدادی مسافران جاده ای را پس از به قتل رساندن تکه تکه کرده بود.
طی هفته های گذشته اتفاقی در یکی از کنسولگرهای عربستان در ترکیه رقم خورد که همه المان های یک فیلم اسلشر را از قربانی از قبل انتخاب شده، نحوه قتل، ابراز قتل و انگیره های قاتل در آن دیده می شود.
خاشقچی روزنامه نگار و منتقد سیاست های محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، 10 مهر ماه برای رسیدگی به یک موضوع شخصی وارد کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه شد و به اذعان منابع خبری، به شکلی فجیع به قتل رسید.
گرچه مرگ این روزنامه نگار با وجود اظهارات ضد و نقیض سرانجام تایید شد، اما روایت شیوه قتل وی آن هم در مکانی دیپلماتیک، چون یک بمب خبری عمل و نظر افکار عمومی را متوجه خود کرد.
منابع خبری در گزارش های خود مدعی شدند این روزنامه نگار عربستانی، پس از ورود به کنسولگری عربستان، در هفت دقیقه کشته و در حالی که جان در بدن داشته سلاخی شده است.
نکته جالب در این گزارش، نقش 'صلاح محمد الطبیقی' رئیس بخش پزشکی قانونی تشکیلات امنیت عمومی عربستان در مثله کردن خاشقچی است که به همراه یک تیم امنیتی ساعاتی پیش از ورود این روزنامه نگار، به کنسولگری وارد و ساعاتی بعد نیز خارج شده اند.
به گزارش منابع خبری، الطبیقی در کمال خونسردی و در حالی که با هدفون موسیقی گوش می داده به تکه تکه کردم خاشقچی پرداخته و حتی به همکاران خود توصیه کرده، آنها نیز همین کار را انجام دهند.

** تله مرگ در مصر و استرالیا
افشای قتل هولناک خاشقچی در کنسولگری عربستان، قفل زبان افراد دیگری از جمله شاهزاده 'خالد به فرحان' منتقد حکومت سعودی را باز کرد و به گفته وی ظاهرا چنین سناریوی را نیز برای او در نظر گرفته بودند.
این شاهزاده سعودی در گفت وگو با خبرگزاری آلمان به تشریح جزییات برنامه ای که برای قتل او طرح ریزی شده بود اشاره کرد اما با این تفاوت که محل اجرا، کنسولگری عربستان در مصر انتخاب شده بود.
این شاهزاده منتقد سعودی که به آلمان پناهنده شده است ، به خبرگزاری آلمان گفته، چند روز پیش از ناپدید شدن خاشقجی برای من نیز در کنسولگری سعودی در قاهره تله گذاشته بودند.
به گفته وی، کارکنان سفارت سعودی به یکی از بستگان او گفته بودند می‌خواهند به خالد بن فرحان پول بدهند چون می‌دانند که او بی‌پول شده است.
خالد بن فرحان افزود، کارکنان سفارت گفته بودند برای دریافت این پول فقط کافی است که به سفارت سعودی برود و چک خود را دریافت کند اما از این کار سرباز زدم زیرا می دانستم این یک تله است.
شاهزاده خالد بن فرحان تنها کسی نبود که از شر قاتل و 'اره استخوان بر' او در امان مانده و بخت نیز با 'منال شریف' فعال حقوق بشری عربستانی همراه بود که از قتل فجیع جان سالم به در برد.
به گزارش پایگاه خبری 'القدس العربی' چاپ لندن، این فعال مدافع حقوق زنان پس از اعلام خبر قتل خاشقچی در توئیتی از گفت وگوی خود با 'سعود القحطانی' مشاور سابق دیوان پادشاهی عربستان پرده برداشت و اینکه نزدیک بوده به سرنوشتی مشابه سرنوشت خاشقچی دچار شود.
وی در این توئیت تصریح کرده است: در سپتامبر سال 2017 با القحطانی صحبت و برای پسرم درخواست ویزا کردم. پس از گفت وگوی تلفنی، او من را به 'عبدالله الفهد' یکی از مسوولان دستگاه امنیتی کشور معرفی کرد. آنها از من خواستند که اسناد پسرم را در سفارت عربستان در استرالیا تحویل بدهم.
شریف در ادامه نوشت: الفهد همان کسی بود که یک هفته قبل با من صحبت و اعلام کرده بود که طبق دستور صادره از سوی مقامات سعودی، نباید توئیت کنم. البته خواسته او را رد کردم. الفهد بسیار پیگیر اسناد پسرم بود و مدام با من در این باره در تماس بود. اگر لطف خدا نبود، من هم از کسانی می شدم که مورد خیانت واقع شده بودند.
به هر روی قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول باعث هول و هراس دیگر شهروندان عربستانی بویژه مخالفان محمد بن سلمان در سایر کشورها شده و بسیاری از آنان از رفتن به این مکان ها خودداری می کنند.
پایگاه خبری 'عربی 21' به تازگی در گزارشی با پرداختن به موضوع خاشقچی، نوشت: سفارتخانه های کشورهای عربی به دامی برای شکار مخالفان تبدیل است .
به نوشته این پایگاه خبری، مخالفان رژیم های کشورهای عربی پس از انتشار اخبار کشته شدن خاشقچی بلافاصله بعد از ورود وی به کنسولگری عربستان در استانبول برای ثبت یک سند رسمی، دچار ترس و وحشت شده اند، بویژه که بسیاری از آنها عمدتا از رفتار نامناسب سفارت کشورشان رنج می برند.

** 'نازک نارنجی' و خودکامگی محمد بن سلمان
خاشقچی زمانی که در آخرین نوشته خود در روزنامه 'واشنگتن پست' به انتقاد از محمد بن سلمان در مورد جنگ یمن پرداخت و از وی به عنوان فردی 'نازک نارنجی' در مقابل انتقادات یاد کرد، گمان نمی کرد، همین شخصیت نازک نارنجی، طناب دار او را در ذهن بیمار خود می بافد.
شخص نازک نارنجی از منظر علم روانشناسی تابع این تعریف است که در وجود چنین افرادی احساسات حرف اول را می زند، کمترین خبری از تفکر و منطق رویت نمی شود، در برابر اتفاقات واکنش‌های پیش ‌بینی نشده بروز می‌دهند که باعث قطع رابطه با نزدیکان خود می ‌شود و همواره طرف مقابل را مقصر می دانند.
با پذیرش تشخیص صحیح خاشقچی در 'نازک نارنجی' بودن محمد بن سلمان، اما به نظر می رسد این روزنامه نگار فراموش کرده بود که روی دیگر شخصیت نازک نارنجی، 'خودکامگی' است.
همین خودکامگی است که به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، محمد بن سلمان را به مثابه تیغی بر گلوی مخالفان خود در سراسر جهان و به آقای 'اره استخوان بر' شهره کرده است.
قتل فجیع خاشقچی گرچه با دستان رئیس بخش پزشکی قانونی تشکیلات امنیت عمومی عربستان صورت پذیرفت اما فرمان از 'ذهن بیمار' فردی صادر شد که جز به مسلخ نمی اندیشد.
روزهای محمد بن سلمان رو به پایان است و اکنون چشم ها به 'رجب طیب اردوغان' رییس جمهوری ترکیه دوخته شده که قرار است فردا (سه شنبه) به تشریح زوایای پنهان پرونده قتل جمال خاشقچی بپردازد.
آیا در روزهای بدون محمد بن سلمان، شهروندان سعودی می توانند بدون هراس پای در کنسولگری های عربستان در جای جای جهان بگذارند؟
از: امید غیاثوند
خاورم**1071*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

عاشق فست‌فود و مخالف الکل؛ نگاهی به رژیم غذایی دونالد ترامپ
دونالد ترامپ ۴۵ رئیس‌جمهور آمریکا است، اما انصافاً باید اعتراف کرد نسبت به بیشتر روسای جمهور قبلی آمریکا، ترامپ رئیس‌جمهور پرحاشیه‌تری است و روزی نیز که خبری از او را در رسانه‌ها نداشته باشیم.
خدمات رایگان ارسال و گارانتی محصولات پاکشوما
گروه متخصصان و کارشناسان فنی پاکشوما پس از فروش محصول همچنان آماده ارائه خدمات به مشتریان محصولات و لوازم خانگی پاکشوما هستند.
اوسین بولت: دوران فوتبالم تمام شد
دارنده ۸ مدال طلای المپیک در رشته دو و میدانی به دوران کوتاه حضورش در مستطیل سبز خاتمه داد.
ماجرای بازیکن محروم عربستان در جام ملت‌ها چه بود؟
در حالی که گفته می‌شود عربستان از یک بازیکن غیرقانونی در جام ملت‌های آسیا استفاده کرده است، مسئولان عربستانی این ادعا را رد کردند.
دو بازی تدارکاتی در دستور کار شاگردان شفر
به زودی قرار است تیم فوتبال استقلال دو بازی تدارکاتی برگزار کند.
درخشان: مقابل چین باید جسور و فکور باشیم
حمید درخشان، پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: لیپی مربی قابل احترامی است و نباید آنها را دست کم بگیریم.
مارچلو لیپی: قبلا باختیم، این بار اما فرق می‌کند
سرمربی تیم ملی چین پیش از دیدار با ایران گفت:درست است که ما 2 سال پیش ما در مقدماتی جام جهانی 2018 در تهران به ایران باختیم اما این بار فرق می‌کند چون ما در جام ملت های آسیا بازی می کنیم.
غیبت سیدحسین در اولین تمرین استقلالی‌ها
دروازه بان جوان استقلال در تمرین روز چهارشنبه حضور نداشت.
دردسر شیرین یک غایب برای کارلوس کی‌روش
وحید امیری در بازی با چین قادر به همراهی تیم ملی نیست چرا که دو اخطاره است و باید در این بازی نظاره گر باشد. آنهم از روی سکوها.
کره شوت زن‌ترین و استرالیا دقیق‌ترین تیم آسیا
در پایان مرحله یک هشتم نهایی جام ملتهای آسیا، تیم فوتبال کره جنوبی بیشترین تعداد شوت را به سمت دروازه حریفانش زده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
از ماجرای «رزمایش قطعی اینترنت» چه می‌دانید؟!
ایتنا - طبق اظهارات مسوولان ارتباطی، رزمایشی که روز هفتم بهمن‌ماه انجام می‌شود، ارتباطی با قطع شبکه‌ اینترنت ندارد و به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداختی توصیه شده سرورهای خارجی‌شان را انتقال دهند و اجباری در کار نیست.
تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان!
در ویدیوی زیر تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان را می‌بینید.
تاکید ترکیه بر لغو ممنوعیت پرواز به سلیمانیه عراق
نخستین حضور شاهزاده ولید بن طلال پس از فوت پدرش
پلیس ترکیه ˮفتوˮ را تهدیدی علیه صلح جهانی دانست
دیدار رئیس سازمان اطلاعات روسیه با ولیعهد عربستان
آماده سازی صلیب سرخ جهانی برای عملیات آزادی زندانیان در یمن
انفجاری دیگر در عفرین سوریه
امیدواری نبیه بری به تشکیل دولت جدید ظرف یک هفته یا کمتر
اعلام آمادگی چین برای ایجاد صلح و توسعه در خاورمیانه
کمیته پیگیری پرونده امام موسی صدر: از دولت لیبی انتظار انصاف داریم
تسلیم ده‌ها داعشی در میان پیشروی نیروهای سوریه دموکراتیک در شرق فرات