وزارت دادگستری، کانون اختلاف ها بر سر تشکیل کابینه لبنان

12:33 ۲۷ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 68 0
وزارت دادگستری، کانون اختلاف ها بر سر تشکیل کابینه لبنان

بیروت- ایرنا- اختلاف «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان و حزب نزدیک به او با حزب «نیروهای لبنانی» به ریاست «سمیر جعجع» بر سر وزارت دادگستری مهم ترین مانع تشکیل کابینه لبنان پس از ایجاد فضای مثبت و تحرکات هفته گذشته شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، «سعد الحریری» روز سوم خرداد ماه از عون ماموریت یافت تا کابینه سوم خود را تشکیل دهد، اما در طول 21 هفته گذشته بزرگترین مانع بر سر راه او، سهم خواهی برخی از جریان های سیاسی از جمله نیروهای لبنانی عنوان می شد و محافل رسانه ای و سیاسی سر نخ این گره را در ریاض و واشنگتن جستجو می کردند.
پس از آنکه الحریری در آخرین روزها از چهارمین ماه ماموریت خود برای تشکیل کابینه لبنان تحرکات جدیدی را آغاز کرد، رسانه های لبنانی گفتند که وی این بار مسلح به حمایت های فرانسه است و پاریس اصرار دارد تا بیروت فرصت مشغولیت ریاض در پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی را مغتنم شمرده و کار تشکیل دولت را یکسره کند.
بنابراین هفته گذشته سلسله دیدارهای عون و الحریری با شخصیت ها و گروه های سیاسی مختلف لبنانی از سر گرفته شد. بسیاری از اختلاف ها با کوتاه آمدن ها و دست کشیدن از برخی سهم خواهی ها به پایان رسید. تا جایی که بسیاری از مقام ها و شخصیت های لبنانی با خوشبینی از تشکیل دولت تا روز شنبه پیش خبر می دادند.
اما جمعه شب لبخند بر لب های مردم لبنان خشک شد چرا که رسانه ها خبر دادند همچنان وجود یک مانع بزرگ مانع از تولد کابینه شده است.

**کش و قوس بر سر وزارت دادگستری
سعد الحریری تقریبا کار تقسیم بسیاری از مناصب وزارتی را به پایان رسانده بود و در حال گرفتن نام گزینه های هر حزب و گروه بود که اعلام شد سمیر جعجع باز هم دبه کرده است.
فراکسیون «جمهوری قدرتمند» وابسته به جعجع و حزب نیروهای لبنانی با 15 عضو، خواهان 4 تا 5 وزیر بوده و اصرار داشت تا یکی از وزارت های کلیدی «دفاع، خارجه، کشور و دارایی» یا منصب معاون نخست وزیر را که معمولا سهم رئیس جمهوری است، داشته باشد.
اما میشل عون در طول این مدت راضی نمی شد تا الحریری به فراکسیون جعجع سهم مورد درخواست آنها را بدهد و یک بار هم رسما دفتر ریاست جمهوری لبنان با صدور بیانیه از پیش نویسی که توسط نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه ارائه شده بود، انتقاد کرد که چرا معیارهای لازم را رعایت نکرده است.
گفتنی است معیار مورد نظر عون و بیشتر گروه های سیاسی، اختصاص یک کرسی وزارتی به هر 4 یا 5 نماینده پارلمان است.
سرانجام با ایجاد فضایی مثبت عون هفته گذشته به الحریری گفت که دیگر مانعی نیست تا منصب معاون نخست وزیر در کابینه را به نیروهای لبنانی واگذار کند به شرطی که وزیر نباشد، اما وزارت دادگستری که همواره خواسته یاران جعجع بوده باید جزو سهمیه رئیس جمهوری باقی بماند.
عون معتقد است عصب های حکومت، سه عنصر (وزارت امنیتی، اقتصادی و قضایی) است؛ وزارت دارایی در اختیار جنبش امل شیعی، سکان وزارت کشور در دست جریان اهل سنت «المستقبل» است و وزارت دادگستری باید تحت نظارت و اشراف او باشد.
روزنامه «الجمهوریه» لبنان نوشت که نیروهای لبنانی می گویند الحریری ابتدا به آنها در کنار معاون نخست وزیر، قول سه وزارت داده که یکی از آنها وزارت دادگستری است و ما به این امر راضی شدیم تا کار پیش برود، اما حالا وزارت هم سطح آن را به ما نمی خواهند بدهند.
یکی از وزارت هایی که الحریری قصد دارد به عنوان جایگزین به یاران جعجع بدهد، وزارت آموزش و پرورش است. دادن سکان این وزرات به نیروهای لبنانی با مخالفت شدید حزب «سوسیالیست ترقی خواه» به رهبری «ولید جنبلاط» روبروست چراکه این وزارت را از آن خود می داند و می خواهد آن را مانند دولت گذشته برای «مروان حماده» حفظ کند.

**دولت بدون نیروهای لبنانی یعنی دولت حزب الله
روزنامه لبنانی «الاخبار» در شماره امروز (دوشنبه) به نقل از منابع خود نوشت که سعد الحریری در یکی از محافل خصوصی خود گفته که هرگز راضی نمی شود بدون نیروهای لبنانی کابینه اش را تشکیل دهد چراکه اینگونه آمریکا این دولت را دولت حزب الله توصیف می کند و آن را به رسمیت نمی شناسد.
به نوشته الاخبار، الحریری گفته که در این صورت کشور با خطر سقوط روبروست و عدم به رسمیت شناختن و تحریم های آمریکا یعنی سر یک کوه یخی و آغاز مشکلات.
رسانه های 14 مارسی اما در این میان سعی دارند تا مانع سهم خواهی نیروهای لبنانی را کمرنگ جلوه دهند و اصرار دارند تا بگویند که حزب الله و متحدانش هستند که نگذاشتند و نمی گذارند خوشبینی ها عملی شده و دولت لبنان تشکیل شود.
روزنامه «النهار» امروز نوشت که پس از ردشدن اعطای یک وزارت کلیدی به نیروهای لبنانی و همچنین ندادن حتی وزارت دادگستری، فضای بوجود آمده حاکی از این است که باری دیگر کشور در حالت چانه زنی قرار گرفته است.
به نوشته این روزنامه، اصرار حزب الله در اختصاص مناصب وزارتی به شخصیت ها و گروه های اهل سنت خارج از دایره حزب «المستقبل» و یاران الحریری، در کنار مخالفت حزب «جریان ملی آزاد» به ریاست «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان و داماد عون، با اینکه جریان «المرده» به رهبری «سلیمان فرنجیه» وزارت راه و ترابری داشته باشند، مانع تشکیل دولت شده است.
خاورم**2054


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

باید‌ها و نباید‌های مهم هنگام خرید گوشی
پس از اجرایی شدن رجیستری، کاربران هنگام خرید گوشی همراه باید نکات لازم جهت آگاهی از اصالت گوشی را انجام دهند و توجه داشته باشند که به بهانه‌ رجیستری و فعال‌سازی، هزینه‌ای به فروشنده پرداخت نکنند.
هکر‌های کلاه سفید ۳مدل گوشی را هک کردند
مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری از وجود آسیب‌پذیری‌ در ۳ مدل از گوشی سامسونگ، آیفون و شیائومی خبر داد و اعلام کرد: هکرهای کلاه سفید موفق به هک این گوشی ها شدند.
اشتراک‌گذاری ویدئو و گیم با اپلیکیشن جدید سونی
سونی اپلیکیشن به اشتراک‌گذاری گیم موبایلی و ویدئو با دوستان را عرضه کرد.
افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان
اولین هتل زیرزمینی در شهر شانگهای چین افتتاح شد. این هتل ۲ طبقه بالای زمین و ۱۶ طبقه زیر زمین دارد و دارای ۳۳۶ اتاق و سوئیت است. ۲ طبقه این هتل زیر آب قرار دارد.
کاهش ۴۰درصدی قیمت محصولات دیجیتال
رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران از کاهش قیمت محصولات دیجیتال در هفته‌های آینده خبر داد.
دلایل عدم حضور سونی برای نمایشگاه E۳ ۲۰۱۹
شرکت سونی را می توان پای ثابت نمایشگاه E3 دانست که بیش از 25 سال است این کمپانی هر سال حضور پررنگی داشته اگرچه در سال جاری مایکروسافت توانست با عناوین بیشتر عملکرد بهتری از خود نشان دهد.
هاتگرام و تلگرام طلایی تا آذرماه فرصت دارند
معاون مرکز ملی فضای مجازی درگفتگویی درباره دلایل اقدام این مرکز برای توقف حمایت از ۵ پیام‌رسان بومی، تعیین تکلیف نسخه های فارسی تلگرام وآخرین وضعیت فیلترینگ این شبکه خارجی توضیح داد.
سارق مسلح زن باردار را به قتل رساند
خانواده زن بارداری که در جریان یک سرقت مسلحانه از خانه ویلایی به قتل رسیده بود با توجه به شناسایی نشدن سارق جنایتکار، پس از 12 سال با حضور در شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران خواستار دریافت دیه این زن و جنین هفت ماهه‌اش از صندوق بیت‌المال شدند.
زن جوان: همسرم آنقدر من را زد که بچه‌ام سقط شد
روزنامه خراسان نوشت: بارها کتک کاری های همسر معتادم را تحمل کردم و به خاطر سعادت وخوشبختی دخترم دم بر نیاوردم. آزارهای روحی و روانی همسرم را تحمل می کردم و آن ها را نادیده می گرفتم. با وجود این به دلیل کتک کاری و آزارهای جسمی او سروصورتم همواره زخمی و کبود بود تا این که بر اثر ضربات وحشیانه او جنین چهار ماهه ام سقط شد و ...
دستگیری هکر ۲۷ ساله به اتهام پولشویی
فرمانده انتظامی استان البرز گفت: با تلاش ماموران پلیس آگاهی شهرستان ساوجبلاغ ، زن 27 ساله‌ای که اقدام به هک حساب‌های بانکی کاربران به مبلغ سه میلیارد ریال کرده بود شناسایی و دستگیر شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عاشقانه هایی که زندگی را به آتش می‌کشند
مجموعه داستان‌ خواب‌های مشکوک از سری کتاب‌های سمر (نسخه سیاه) به شمار می‌آید که توسط مصطفی علیزاده نوشته شده و نشر بان آن را منتشر کرده است.
ترسناک‌ترین فیلم‌های کره‌ای؛ ببینید و جیغ بکشید!
کشور‌های شرق دور مثل ژاپن و کره‌جنوبی هر یک با رویکرد‌های خاص خود، تقریبا از سال ۲۰۰۰ به صورت جدی وارد فیلم‌سازی در ژانر وحشت شده‌اند. البته بر‌عکس ژاپن که توانسته با استفاده از نگاه آتئیستی‌اش به مقوله ترس، سینمای خاص خود را پایه‌گذاری کند و حتی الگوی هالیوود در ژانر وحشت باشد، کره‌جنوبی با توجه به پیشینه و تاریخش، توفیق کمتری داشته است.
شکستن قولنج چه عوارضی دارد؟
شکستن قولنج جزو عادت‌های غلطی محسوب می‌شود که بین مردم بسیار رایج است. قولنج شکستن آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن وارد می‌کند. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که قولنج چیست و شکستن آن چه عوارضی دارد؟
سندروم سیندرلا؛ بیماری روانی میان دختران جوان
سندروم سیندرلا به معنی نداشتن استقلال و وابستگی مالی، عاطفی، فیزیکی و ... زنان به مردان است. کسانی که با این سندروم و عقده دست و پنجه نرم می‌کنند، افرادی هستند که تفکر غالب و هدف آن‌ها از ازدواج فقط فراهم شدن خواسته هایشان و رسیدن به کمبود‌های زندگی است.
ترامپ به افغانستان و عراق می رود
نتانیاهو در تنگنا؛ احتمال تنش دوباره با غزه
تحقیقات بین المللی تنها راه پایان روایت های متناقض سعودی ها
محمد بن سلمان در ایستگاه آخر
گوشت قربانی نجات بن سلمان در پرونده خاشقچی کیست؟
رییس جمهور سریلانکا خواهان تکرار رای‌گیری در پارلمان شد
دیدار پادشاه عربستان با رئیس جمهور عراق در ریاض
انتقادات روسیه از عملکرد ترکیه در ادلب-دمشق و مخالفان یکدیگر را به نقض توافق ادلب متهم کردند
رهبران دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگ ابراز بی‌گناهی کردند
اعتراض تایلند به سریال آمریکایی به خاطر توهین به پادشاه این کشور