سخنانی که اردوغان علیه سعودی خواهد گفت - علیرضا جباری*

12:01 ۹۲ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 97 0
سخنانی که اردوغان علیه سعودی خواهد گفت - علیرضا جباری*

تهران - ایرنا- انتشار خبری از رجب طیب اردوغان در رسانه های جهان مبنی بر اینکه وی قرار است روز سه شنبه /اول آبان ماه/ به شکلی متفاوت و از زوایای دیگر و البته به صورت شفاف و عریان درباره قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار عربستانی سخن بگوید، موج جدیدی از گمانه زنی ها را از آینده عربستان نزد تحلیلگران به راه انداخت.

ایرنا

رئیس جمهور ترکیه در تازه ترین سخنان خود درباره قتل خاشقچی این را هم اضافه کرد که، برای افشای واقعیات پرونده قتل 'داماد ترکیه' مصمم و به دنبال تحقق عدالت است.
البته طیب اردوغان با تاکید بر اینکه در روز سه شنبه به شکلی متفاوت در این زمینه صحبت و جزئیات این رویداد را بیان خواهد کرد، با طرح پرسشی که به نظر می رسید خود جواب آن را بهتر از هر کس دیگر می داند، افزود که، این مساله برای آنکارا یک اتفاق عادی و معمولی نیست و باید مشخص شود که آن 15 نفر مامور اعزامی از عربستان برای چه به ترکیه آمدند و آن 18 مقام سعودی چرا بازداشت شدند؟
سخنان رئیس جمهوری ترکیه که به طور تلویحی مقامات سعودی را فصل الخطاب قرار داده بود، در حالی عنوان شد که به نظر می رسد وی در تماسی تلفنی با 'دونالد ترامپ' همتای آمریکایی خود و پیش از آنکه حرفهایش را به طور علنی بزند، نقشه راه خود را در برابر آل سعود و شخص 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی و نیز جریان وهابیت در میان گذاشته است.
همچنین به نظر می رسد اردوغان توانسته است در تماس تلفنی با ترامپ نظر وی را نیز برای مقابله با برخی مقامات سعودی و شخص بن سلمان جلب کند. هر چند آمریکایی ها هم از قبل چندان بدشان نمی آمد که برای کسب سودهای بیشتر یک جابجایی در سطح مدیریتی آل سعود در ریاض صورت پذیرد.
محور گفت و گوی تلفنی اردوغان و ترامپ همانگونه که رسانه ها اعلام کردند، پیرامون پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی بود. تاکید دو رئیس جمهوری هم بر ضرورت شفاف سازی این پرونده بود که مورد توافق هم قرار گرفت.
سخنان روز سه شنبه رئیس جمهوری ترکیه به رغم تمام تلاشی که بخشی از بدنه آل سعود برای بی گناه نشان دادن بن سلمان در ماجرای قتل خاشقچی انجام داده اند به طور منطقی این استنتاج را به دست می دهد که اردوغان و ترامپ تصمیم گرفته اند حکّام تازه به دوران رسیده سعودی و شخص بن سلمان را ضمن گوشمالی تا انداختن به سراشیبی ' افول' تحت تعقیب قرار دهند.
اما سوال اینجاست، چرا اردوغان باید در اندیشه افول سعودی باشد و از آن مهمتر این که، ترامپ چرا باید اردوغان را در این بازی همراهی کند، ترامپی که تاکنون توانسته شیر پر پیمانه ای را از این ' گاو شیرده' بدوشد.
در مورد ترامپ و بازی تجاری وی با آل سعود باید گفته شود که وی و اساسا آمریکایی ها سیاستمداران موج سواری هستند که با اتخاذ سیاست های شناور سعی می کنند آنگونه که منافعشان ایجاب می کند، تخته موج سواری شان را بر امواج برآمده در دریای سیاست به ویژه امواج پرتلاطم اقیانوس خاورمیانه رها سازند. بنابراین در ماجرای خاشقچی که این روزها جهان را در بهت و حیرت فرو برده، کاخ سفید نیز بدش نمی آید با کمک مخالفان بن سلمان که سرمایه خوبی را هم برای کنار گذاشتن ولیعهد خودکامه روی میز گذاشته اند، کنار آمده و با اخذ امتیازات زیادتری، بازی جدیدی را با یک تیم دیگر در ریاض آغاز کند. مخالفانی که به نظر می رسد برای کنار گذاشتن بن سلمان نوعی پیمان نانوشته و شاید هم نوشته میان خود بسته اند و کارت های برنده زیادی را نیز برای انجام این پیمان خود در دست گرفته اند.
اما در مورد اردوغان موضوع اندکی فرق می کند. اردوغان در سال های اخیر، آل سعود را مانند یک مزاحم در پیشبرد اهدافش در بخش هایی از خاورمیانه دیده است. در ماجرای مصر و تلاش عربستان برای کنار گذاشتن مهمترین متحد ترکیه یعنی ' محمد مرسی' و از رهبران اخوان المسلمین، در ماجرای سوریه تلاش آل سعود برای چیدمان یک خط تروریستی در برابر تروریست های مورد حمایت ترکیه، در ماجرای قطر و تلاش خاندان سلمان در انزوای یکی از متحدان سیاسی و ایدئولوژی ترکیه، جملگی مواردی بود که سعودی ها با ورود خود که به کمک دلارهای نفتی امکان پذیر بود، توانستند برنامه های اردوغان را برای بخش هایی از خاورمیانه ناکام بگذارند.
البته این رویکرد و سیاستی را که به احتمال زیاد ترکیه آن را با چراغ سبز آمریکا راهبری خواهد کرد و طی آن اردوغان برای سرنگونی و افول حکام کنونی آل سعود و خاصه ولیعهد خودکامه آن یعنی محمد بن سلمان تلاش خواهد کرد، هر چند به نظر می رسد ماموریت جدیدی را برای مقامات آنکارا در دوره جدید تعریف می کند، اما در کنار آن تصور نمی شود بن سلمان نیز کاملا دست بسته و بدون اطلاع از این برنامه تنها به نظاره ماجرا خواهد نشست.
اطلاع بن سلمان از این تبانی نیز تا حدی است که او به طور آشکار از وقوع یک ' کودتا ' علیه خودش خبر داده است.
در همین راستا روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به «جراد کوشنر» داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مشاور ارشد وی گفته است که کودتای غرب علیه خود را هرگز فراموش نخواهد کرد.
اشاره بن سلمان به کودتا، با توجه به سوابق روابط وی با دولتمردان آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی، بدون تردید مربوط به ماجرای خاشقچی و نیز تقابل رو به تزاید ترکیه علیه عربستان است.
بنابراین با کمی اغماض می توان حدس زد که اردوغان روز اول آبان با لحنی تند، از موضع بالاتر و حتی جنگ طلبانه با حاکمان آل سعود سخن بگوید. سخنانی که گرچه به علت قتل ' داماد ترکیه' گفته خواهد شد، اما اعتقاد بر این است که معادلات خاورمیانه را در روزهای آینده برهم خواهد زد و تحولات این منطقه راهبردی را پیچیده و وارد فاز جدید خواهد کرد. همچنین همانطور که ' نعمان کورتولموش' معاون رئیس جمهور ترکیه نیز به صراحت گفت، برای آل سعود فاجعه بار خواهد بود.
* خبرنگار و کارشناس مسایل سیاسی


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

رونمایی  از نرم‌افزار هلو با نام 8 اسمارت
شرکت مهندسی نرم‌افزار هلو، نرم‌افزار8 اسمارت را رونمایی کرد.
گزارش تصویری از کنفرانس ارتباطات بازاریابی و برندینگ
دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در تاریخ‌های 25 و 26 دی‌ماه میزبان سومین کنفرانس ارتباطات بازاریابی و برندینگ با حضور اساتید دانشگاه، مدیران آژانس‌های تبلیغات کشور و سفارش دهندگان آگهی بود. در این رویداد برای اولین بار جوایز تعالی بازاریابی و برندینگ نیز به کسب‌وکارهای برگزیده اهدا شد. در ادامه گزارش تصویری ایسنا از این رویداد را می‌بینید.
Flip راهکاری نوین و هوشمند برای همفکری
شرکت سامسونگ ایران، نسل جدید نمایشگر تعاملی خود را معرفی کرد. نمایشگر تعاملی Flip که با فاصله‎ای کم از بازارهای جهانی وارد ایران شده، با قابلیت‏‌ها و نوآوری‏‌های جدید خود امکان عرضه ایده‏‌ها و تعامل گسترده‏‌تر را میان شرکت‌کنندگان در نشست‏‌های کاری فراهم می‏‌کند.
فروش اینترنتی مصالح ساختمانی
تولیدکنندگان «این‌سو» شما را در انتخاب مصالح ساختمانی یاری می‌کنند.
دومین نمایشگاه کار ایران با 800 موقعیت شغلی برگزار می‌شود
مجتمع نمایشگاهی بوستان گفت‌وگو تهران در 4 تا 6 بهمن میزبان دومین نمایشگاه کار ایران خواهد بود.
9 نکته شگفت‌انگیز برای پذیرایی از مهمان‌ها
عشق به مهمانی‌دادن و پذیرایی‌کردن در خیلی‌ها وجود دارد؛ کسانی که دوست دارند همه را دور هم جمع کنند و ساعت‌های خوشی را برایشان به یادگار بگذارند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که دوست دارید مهمانی‌هایتان بی‌عیب و نقص برگزار شوند، به مهمان‌هایتان خوش بگذرد و سلیقه‌تان زبانزد همه شود، این مطلب را بخوانید.
کمپینی برای حمایت از کودکان کار
توجه به نیازهای اساسی کودکان نیازمند در شرایط کنونی یک وظیفه ملی است.
بهار بهترین فصل سفر به مرداب سراوان
کسانی که اهل گشت و گذار باشند، حتما مرداب سراوان را دیده‌اند. مردابی که با نگاه اول به آن متوجه واقعیت و زیبایی آن نمی‌شوید؛ و احتمالا فکر می‌کنید که وسط آن را چمن پوشیده‌ است.
لاغرشدن با ورزش ایکس بادی
حتما شما هم نام ورزش ایکس بادی را شنیده‌اید و با خود گفتید که “این هم یکی دیگه از روش‌های درآمدزایی هست که هیچ فایده‌ای برای سلامتی یا لاغری نداره!” البته در واقعیت این طور نیست و این ورزش می‌تواند کمک‌های زیادی به شما بکند. ایکس بادی ورزشی است که اکنون در بیش از ۵۵ کشور دنیا طرفدار دارد.
۳ فیلم برتر دسامبر ۲۰۱۸ براساس imdb
ایران زیرنویس شما را به تماشا ۳ فیلم برتر دسامبر ۲۰۱۸ دعوت می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

طاهریان: ورزش زنان پس از انقلاب جایگاهش را پیدا کرد
نایب رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به پر رنگ شدن جایگاه ورزش زنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، معتقد است: اگر در گذشته به دنبال آن بودیم تا نگاه منفی مسئولان نسبت به ورزش زنان مثبت شود، الان این جایگاه به جایی رسیده که مسئولان با حمایت و توجه ویژه به بانوان سعی در افزایش مدال آوری آنها در رویدادهای جهانی، المپیک و پارالمپیک دارند.
لیگ برتر والیبال بانوان در ایستگاه آخر
لیگ برتر والیبال بانوان به هفته پایانی خود رسیده است و تکلیف قهرمان در این هفته مشخص می‌شود.
ترکاشوند: دلیل تاخیر در انتخابات والیبال را نمی‌فهمم!
ملی‌پوش اسبق والیبال گفت: دلیل تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون را نمی‌فهمم و در حال حاضر زمان را از دست داده‌ایم.
یک سالِ ˮثوریˮ در بوکس!
حسین ثوری در طول یک سالی که هدایت فدراسیون بوکس را بر عهده دارد اقدامات قابل توجهی را انجام داده ولی با این وجود نباید تنها نقاط مثبت خود را ببیند و بهتر است در کم کردن نقاط ضعف خود نیز تلاش بیشتری داشته باشد.
بانوی طلایی کشتی ایران: بلاتکلیفیم!
ملی پوش کشتی کلاسیک بانوان از وضعیت خود بعد از مسابقات بین‌المللی لبنان گلایه کرد و گفت چشم انتظار و گوش به زنگ هستیم تا خبری از اردوی تیم ملی بدهند، اما خبری نیست و در بلاتکلیفی به سر می‌بریم.
کمک ۱.۵ میلیون یورویی ایتالیا به آنروا
عمر البشیر وارد دوحه شد
اردن سطح روابط دیپلماتیک با سوریه را ارتقا داد
مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه وارد دومین روز شد
پامپئو: خوش‌بینی بسیاری نسبت به پیشرفت در پرونده یمن وجود دارد
زخمی شدن یک سرباز اسرائیلی در نزدیکی نوار غزه
انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در لاذقیه
اسرائیل ساخت دیوار حائل در مناطق مورد مناقشه با لبنان را از سر گرفت
درخواست‌ها در عراق برای خروج نیروهای آمریکایی
عبدالله عبدالله: پس از صلح، افغانستان نیازی به حضور نظامی آمریکا ندارد