سخنانی که اردوغان علیه سعودی خواهد گفت - علیرضا جباری*

12:01 ۲۳ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 30 0
سخنانی که اردوغان علیه سعودی خواهد گفت - علیرضا جباری*

تهران - ایرنا- انتشار خبری از رجب طیب اردوغان در رسانه های جهان مبنی بر اینکه وی قرار است روز سه شنبه /اول آبان ماه/ به شکلی متفاوت و از زوایای دیگر و البته به صورت شفاف و عریان درباره قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار عربستانی سخن بگوید، موج جدیدی از گمانه زنی ها را از آینده عربستان نزد تحلیلگران به راه انداخت.

ایرنا

رئیس جمهور ترکیه در تازه ترین سخنان خود درباره قتل خاشقچی این را هم اضافه کرد که، برای افشای واقعیات پرونده قتل 'داماد ترکیه' مصمم و به دنبال تحقق عدالت است.
البته طیب اردوغان با تاکید بر اینکه در روز سه شنبه به شکلی متفاوت در این زمینه صحبت و جزئیات این رویداد را بیان خواهد کرد، با طرح پرسشی که به نظر می رسید خود جواب آن را بهتر از هر کس دیگر می داند، افزود که، این مساله برای آنکارا یک اتفاق عادی و معمولی نیست و باید مشخص شود که آن 15 نفر مامور اعزامی از عربستان برای چه به ترکیه آمدند و آن 18 مقام سعودی چرا بازداشت شدند؟
سخنان رئیس جمهوری ترکیه که به طور تلویحی مقامات سعودی را فصل الخطاب قرار داده بود، در حالی عنوان شد که به نظر می رسد وی در تماسی تلفنی با 'دونالد ترامپ' همتای آمریکایی خود و پیش از آنکه حرفهایش را به طور علنی بزند، نقشه راه خود را در برابر آل سعود و شخص 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی و نیز جریان وهابیت در میان گذاشته است.
همچنین به نظر می رسد اردوغان توانسته است در تماس تلفنی با ترامپ نظر وی را نیز برای مقابله با برخی مقامات سعودی و شخص بن سلمان جلب کند. هر چند آمریکایی ها هم از قبل چندان بدشان نمی آمد که برای کسب سودهای بیشتر یک جابجایی در سطح مدیریتی آل سعود در ریاض صورت پذیرد.
محور گفت و گوی تلفنی اردوغان و ترامپ همانگونه که رسانه ها اعلام کردند، پیرامون پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی بود. تاکید دو رئیس جمهوری هم بر ضرورت شفاف سازی این پرونده بود که مورد توافق هم قرار گرفت.
سخنان روز سه شنبه رئیس جمهوری ترکیه به رغم تمام تلاشی که بخشی از بدنه آل سعود برای بی گناه نشان دادن بن سلمان در ماجرای قتل خاشقچی انجام داده اند به طور منطقی این استنتاج را به دست می دهد که اردوغان و ترامپ تصمیم گرفته اند حکّام تازه به دوران رسیده سعودی و شخص بن سلمان را ضمن گوشمالی تا انداختن به سراشیبی ' افول' تحت تعقیب قرار دهند.
اما سوال اینجاست، چرا اردوغان باید در اندیشه افول سعودی باشد و از آن مهمتر این که، ترامپ چرا باید اردوغان را در این بازی همراهی کند، ترامپی که تاکنون توانسته شیر پر پیمانه ای را از این ' گاو شیرده' بدوشد.
در مورد ترامپ و بازی تجاری وی با آل سعود باید گفته شود که وی و اساسا آمریکایی ها سیاستمداران موج سواری هستند که با اتخاذ سیاست های شناور سعی می کنند آنگونه که منافعشان ایجاب می کند، تخته موج سواری شان را بر امواج برآمده در دریای سیاست به ویژه امواج پرتلاطم اقیانوس خاورمیانه رها سازند. بنابراین در ماجرای خاشقچی که این روزها جهان را در بهت و حیرت فرو برده، کاخ سفید نیز بدش نمی آید با کمک مخالفان بن سلمان که سرمایه خوبی را هم برای کنار گذاشتن ولیعهد خودکامه روی میز گذاشته اند، کنار آمده و با اخذ امتیازات زیادتری، بازی جدیدی را با یک تیم دیگر در ریاض آغاز کند. مخالفانی که به نظر می رسد برای کنار گذاشتن بن سلمان نوعی پیمان نانوشته و شاید هم نوشته میان خود بسته اند و کارت های برنده زیادی را نیز برای انجام این پیمان خود در دست گرفته اند.
اما در مورد اردوغان موضوع اندکی فرق می کند. اردوغان در سال های اخیر، آل سعود را مانند یک مزاحم در پیشبرد اهدافش در بخش هایی از خاورمیانه دیده است. در ماجرای مصر و تلاش عربستان برای کنار گذاشتن مهمترین متحد ترکیه یعنی ' محمد مرسی' و از رهبران اخوان المسلمین، در ماجرای سوریه تلاش آل سعود برای چیدمان یک خط تروریستی در برابر تروریست های مورد حمایت ترکیه، در ماجرای قطر و تلاش خاندان سلمان در انزوای یکی از متحدان سیاسی و ایدئولوژی ترکیه، جملگی مواردی بود که سعودی ها با ورود خود که به کمک دلارهای نفتی امکان پذیر بود، توانستند برنامه های اردوغان را برای بخش هایی از خاورمیانه ناکام بگذارند.
البته این رویکرد و سیاستی را که به احتمال زیاد ترکیه آن را با چراغ سبز آمریکا راهبری خواهد کرد و طی آن اردوغان برای سرنگونی و افول حکام کنونی آل سعود و خاصه ولیعهد خودکامه آن یعنی محمد بن سلمان تلاش خواهد کرد، هر چند به نظر می رسد ماموریت جدیدی را برای مقامات آنکارا در دوره جدید تعریف می کند، اما در کنار آن تصور نمی شود بن سلمان نیز کاملا دست بسته و بدون اطلاع از این برنامه تنها به نظاره ماجرا خواهد نشست.
اطلاع بن سلمان از این تبانی نیز تا حدی است که او به طور آشکار از وقوع یک ' کودتا ' علیه خودش خبر داده است.
در همین راستا روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به «جراد کوشنر» داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مشاور ارشد وی گفته است که کودتای غرب علیه خود را هرگز فراموش نخواهد کرد.
اشاره بن سلمان به کودتا، با توجه به سوابق روابط وی با دولتمردان آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی، بدون تردید مربوط به ماجرای خاشقچی و نیز تقابل رو به تزاید ترکیه علیه عربستان است.
بنابراین با کمی اغماض می توان حدس زد که اردوغان روز اول آبان با لحنی تند، از موضع بالاتر و حتی جنگ طلبانه با حاکمان آل سعود سخن بگوید. سخنانی که گرچه به علت قتل ' داماد ترکیه' گفته خواهد شد، اما اعتقاد بر این است که معادلات خاورمیانه را در روزهای آینده برهم خواهد زد و تحولات این منطقه راهبردی را پیچیده و وارد فاز جدید خواهد کرد. همچنین همانطور که ' نعمان کورتولموش' معاون رئیس جمهور ترکیه نیز به صراحت گفت، برای آل سعود فاجعه بار خواهد بود.
* خبرنگار و کارشناس مسایل سیاسی


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پیروزی دیگری برای جوکوویچ در تور ATP لندن
تنیسور سوییسی با پیروزی مقابل الکساندر زورف تقریبا صعودش را به دور بعد فینال تور ATP لندن قطعی کرد.
ششمی کشتی فرنگی امید ایران با ۴ برنز
در پایان رقابت های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان، گرجستان، روسیه و ترکیه به ترتیب در رده‌های اول تا سوم قرار گرفتند و ایران نیز با ۴ مدال برنز در جایگاهی بهتر از ششمی قرار نگرفت.
واکنش عموی سولاری به پیش بینی غلط مارادونا
ادعای «دیگو مارادونا» اسطوره فوتبال آرژانتین در مورد ادامه دار نماندن حضور «سانتیاگو سولاری» سرمربی رئال مادرید روی نیمکت این تیم، «خورخه ایندیو سولاری» عموی مرد شماره یک نیمکت کهکشانی ها به حمایت از برادر زاده اش برخواست.
سهمیه ایران در لیگ قهرمانان مشخص شد
با وجود اینکه مسئولان فدراسیون فوتبال اعلام کرده بودند که سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا 1+3 خواهد بود اما ذوب‌آهن در کنار سایپا در مرحله پلی آف به میدان خواهد رفت و به نظر می‌رسد، سهمیه ایران 2+2 است.
یوواخیم لوو: حذف شویم دنیا به آخر نمی رسد!
یوواخیم لوو، سرمربی تیم ملی آلمان از غیبت مارکو رویس و تونی کروس در دیدار دوستانه مقابل روسیه خبر داد.
علی منصور، نزدیک‌ترین گزینه به نیمکت ذوب آهن
سرمربی جدید تیم فوتبال ذوب‌آهن و جانشین امید نمازی فردا معرفی خواهد شد.
روزهای دشوار در انتظار شاگردان برانکو
علیرغم نگرانی هایی که در مورد انتقال دیدارهای پرسپولیس به نیم فصل دوم وجود داشت، این تیم تمام بازی های خود را پیش از اتمام نیم فصل برگزار خواهد کرد و در 25 روز باید 6 دیدار سخت را تجربه کند.
کلوپ: فوتبال را پیچیده‌تر از این که هست نکنید
یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول مدعی شد خیلی درگیر استفاده از یک روش در امر مربیگری خود نیست.
لیونل مسی آدم فضایی است!
مالکوم، ستاره جوان بارسلونا لیونل مسی را بهترین بازیکن دنیای فوتبال توصیف کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ˮظریفˮ
برخی از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات ظریف درباره پولشویی خواستار حضور وی در کمیسیون امنیت ملی مجلس و توضیح درباره اظهاراتش شدند.
بی بی سی کشتار کودکان را سانسور و نگران آزار سگ‌ها شد!
رسانه سلطنتی انگلستان درحالی که در مقابل کشتار کودکان در یمن سکوت کرده، گزارشی را با تیتر نگرانی از «سگ آزاری» در ایران منتشر کرد!
علت کارشکنی اصلاح‌طلبان در مسیر شهردار شدن هاشمی
یک روزنامه نزدیک به خانواده هاشمی و کارگزاران می‌گوید حسادت‌ها نگذاشت محسن هاشمی شهردار شود.
ویدئو - برداشت طلای سرخ
هرساله با شروع فصل برداشت زعفران، اکثر مردم منطقه تربت حیدریه صبح ها را در زمین های کشاروزی مشغولند و عصرها را در بازار سپری می‌کنند. با توجه به سطح کشت ۸۰ هزار هکتاری زعفران در این منطقه، کارگران زیادی از شهرها و روستاهای اطراف از جمله تربت‌جام، خواف و گناباد برای کار وارد این شهر می‌شوند، به طوری که این محصول برای حدود ۷۰ هزار نفر به طور مستقیم ایجاد شغل می‌کند. خراسان رضوی با در اختیار داشتن سهم ۸۰ درصدی از تولید زعفران ایران به عنوان قطب تولید زعفران جهان شناخته می‌شود.
مقاومت،معادلات اشغالگران صهیونیست را بهم ریخت
تسلط نیروهای عراق بر 25 پاسگاه در مرز سوریه تکذیب شد
پارلمان اروپا خواستار بررسی بیشتر فروش اسلحه به سعودی شد
کرملین: پوتین با پنس دیداری نداشته است
بررسی جایگاه عراق در نزاع‌های منطقه‌ای و بین‌المللی
یمن دو پهپاد عربستان را سرنگون کرد
پایان یک پدرکشتگی در لبنان
پیروزی غزه نشان داد که مقاومت قادر به شکست رژیم صهیونیستی است
گروه های تروریستی بدنبال ایجاد تشکیلات در منطقه هستند
شکست تل آویو نشانگر مسیر درست مقاومت است