سخنانی که اردوغان علیه سعودی خواهد گفت - علیرضا جباری*

12:01 ۱۸۱ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 151 0
سخنانی که اردوغان علیه سعودی خواهد گفت - علیرضا جباری*

تهران - ایرنا- انتشار خبری از رجب طیب اردوغان در رسانه های جهان مبنی بر اینکه وی قرار است روز سه شنبه /اول آبان ماه/ به شکلی متفاوت و از زوایای دیگر و البته به صورت شفاف و عریان درباره قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار عربستانی سخن بگوید، موج جدیدی از گمانه زنی ها را از آینده عربستان نزد تحلیلگران به راه انداخت.

ایرنا

رئیس جمهور ترکیه در تازه ترین سخنان خود درباره قتل خاشقچی این را هم اضافه کرد که، برای افشای واقعیات پرونده قتل 'داماد ترکیه' مصمم و به دنبال تحقق عدالت است.
البته طیب اردوغان با تاکید بر اینکه در روز سه شنبه به شکلی متفاوت در این زمینه صحبت و جزئیات این رویداد را بیان خواهد کرد، با طرح پرسشی که به نظر می رسید خود جواب آن را بهتر از هر کس دیگر می داند، افزود که، این مساله برای آنکارا یک اتفاق عادی و معمولی نیست و باید مشخص شود که آن 15 نفر مامور اعزامی از عربستان برای چه به ترکیه آمدند و آن 18 مقام سعودی چرا بازداشت شدند؟
سخنان رئیس جمهوری ترکیه که به طور تلویحی مقامات سعودی را فصل الخطاب قرار داده بود، در حالی عنوان شد که به نظر می رسد وی در تماسی تلفنی با 'دونالد ترامپ' همتای آمریکایی خود و پیش از آنکه حرفهایش را به طور علنی بزند، نقشه راه خود را در برابر آل سعود و شخص 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی و نیز جریان وهابیت در میان گذاشته است.
همچنین به نظر می رسد اردوغان توانسته است در تماس تلفنی با ترامپ نظر وی را نیز برای مقابله با برخی مقامات سعودی و شخص بن سلمان جلب کند. هر چند آمریکایی ها هم از قبل چندان بدشان نمی آمد که برای کسب سودهای بیشتر یک جابجایی در سطح مدیریتی آل سعود در ریاض صورت پذیرد.
محور گفت و گوی تلفنی اردوغان و ترامپ همانگونه که رسانه ها اعلام کردند، پیرامون پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی بود. تاکید دو رئیس جمهوری هم بر ضرورت شفاف سازی این پرونده بود که مورد توافق هم قرار گرفت.
سخنان روز سه شنبه رئیس جمهوری ترکیه به رغم تمام تلاشی که بخشی از بدنه آل سعود برای بی گناه نشان دادن بن سلمان در ماجرای قتل خاشقچی انجام داده اند به طور منطقی این استنتاج را به دست می دهد که اردوغان و ترامپ تصمیم گرفته اند حکّام تازه به دوران رسیده سعودی و شخص بن سلمان را ضمن گوشمالی تا انداختن به سراشیبی ' افول' تحت تعقیب قرار دهند.
اما سوال اینجاست، چرا اردوغان باید در اندیشه افول سعودی باشد و از آن مهمتر این که، ترامپ چرا باید اردوغان را در این بازی همراهی کند، ترامپی که تاکنون توانسته شیر پر پیمانه ای را از این ' گاو شیرده' بدوشد.
در مورد ترامپ و بازی تجاری وی با آل سعود باید گفته شود که وی و اساسا آمریکایی ها سیاستمداران موج سواری هستند که با اتخاذ سیاست های شناور سعی می کنند آنگونه که منافعشان ایجاب می کند، تخته موج سواری شان را بر امواج برآمده در دریای سیاست به ویژه امواج پرتلاطم اقیانوس خاورمیانه رها سازند. بنابراین در ماجرای خاشقچی که این روزها جهان را در بهت و حیرت فرو برده، کاخ سفید نیز بدش نمی آید با کمک مخالفان بن سلمان که سرمایه خوبی را هم برای کنار گذاشتن ولیعهد خودکامه روی میز گذاشته اند، کنار آمده و با اخذ امتیازات زیادتری، بازی جدیدی را با یک تیم دیگر در ریاض آغاز کند. مخالفانی که به نظر می رسد برای کنار گذاشتن بن سلمان نوعی پیمان نانوشته و شاید هم نوشته میان خود بسته اند و کارت های برنده زیادی را نیز برای انجام این پیمان خود در دست گرفته اند.
اما در مورد اردوغان موضوع اندکی فرق می کند. اردوغان در سال های اخیر، آل سعود را مانند یک مزاحم در پیشبرد اهدافش در بخش هایی از خاورمیانه دیده است. در ماجرای مصر و تلاش عربستان برای کنار گذاشتن مهمترین متحد ترکیه یعنی ' محمد مرسی' و از رهبران اخوان المسلمین، در ماجرای سوریه تلاش آل سعود برای چیدمان یک خط تروریستی در برابر تروریست های مورد حمایت ترکیه، در ماجرای قطر و تلاش خاندان سلمان در انزوای یکی از متحدان سیاسی و ایدئولوژی ترکیه، جملگی مواردی بود که سعودی ها با ورود خود که به کمک دلارهای نفتی امکان پذیر بود، توانستند برنامه های اردوغان را برای بخش هایی از خاورمیانه ناکام بگذارند.
البته این رویکرد و سیاستی را که به احتمال زیاد ترکیه آن را با چراغ سبز آمریکا راهبری خواهد کرد و طی آن اردوغان برای سرنگونی و افول حکام کنونی آل سعود و خاصه ولیعهد خودکامه آن یعنی محمد بن سلمان تلاش خواهد کرد، هر چند به نظر می رسد ماموریت جدیدی را برای مقامات آنکارا در دوره جدید تعریف می کند، اما در کنار آن تصور نمی شود بن سلمان نیز کاملا دست بسته و بدون اطلاع از این برنامه تنها به نظاره ماجرا خواهد نشست.
اطلاع بن سلمان از این تبانی نیز تا حدی است که او به طور آشکار از وقوع یک ' کودتا ' علیه خودش خبر داده است.
در همین راستا روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به «جراد کوشنر» داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مشاور ارشد وی گفته است که کودتای غرب علیه خود را هرگز فراموش نخواهد کرد.
اشاره بن سلمان به کودتا، با توجه به سوابق روابط وی با دولتمردان آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی، بدون تردید مربوط به ماجرای خاشقچی و نیز تقابل رو به تزاید ترکیه علیه عربستان است.
بنابراین با کمی اغماض می توان حدس زد که اردوغان روز اول آبان با لحنی تند، از موضع بالاتر و حتی جنگ طلبانه با حاکمان آل سعود سخن بگوید. سخنانی که گرچه به علت قتل ' داماد ترکیه' گفته خواهد شد، اما اعتقاد بر این است که معادلات خاورمیانه را در روزهای آینده برهم خواهد زد و تحولات این منطقه راهبردی را پیچیده و وارد فاز جدید خواهد کرد. همچنین همانطور که ' نعمان کورتولموش' معاون رئیس جمهور ترکیه نیز به صراحت گفت، برای آل سعود فاجعه بار خواهد بود.
* خبرنگار و کارشناس مسایل سیاسی


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
روحانی: دولت در کنار مردم سیل‌زده برای بازگشت به زندگی عادی است، با حکم فرمانده کل قوا سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد، انفجارهای سریلانکا بیش از ۶۰۰ کشته و زخمی برجا گذاشت و سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و زیارت حرم امام رضا (ع) از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
فرزام: امیدوارم عقب افتادگی رویینگ را جبران کنیم- محسن شادی تصمیم نهایی‌اش را اعلام می‌کند
سرمربی تیم ملی قایقرانی رویینگ مردان ایران گفت: باید به گونه‌ای کار کنیم تا بتوانیم عقب افتادگی را جبران کنیم و هدف من این است تا شرایط را برای ملی پوشان عوض کنم و آنها را به سرانجامی برسانم.
علاقه عمر السومه به حضور در لیگ قطر- جدایی از الاهلی؟
مهاجم سوریه‌ای الاهلی عربستان به احتمال حضورش در لیگ ستارگان قطر واکنش نشان داد.
واکنش کلینزمن به بازگشت به بوندسلیگا
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال آمریکا و بایرن مونیخ به احتمال حضورش در هرتابرلین واکنش نشان داد.
آخرین خبر از ۲ بازیکن مصدوم الهلال قبل از رویارویی با استقلال
باشگاه الهلال درباره‌ی وضعیت دو بازیکن مصدوم این تیم قبل از رویارویی با تیم فوتبال استقلال توضیح داد.
زنان، روایت گران سیل
خرم آباد-ایرنا- 'گلپر شاهی' زنی 52 ساله که خانه اش بطور کامل بر اثر سیل از بین رفته و اکنون در کمپ سیل زده های پلدختر زیر چادر زندگی می کند می گوید؛ هر روز مسئولان زیادی برای بازدید به اینجا سر می زنند اما من فقط خانم ابتکار را شناختم که بوسه بر دستان گلی ام زد.
میزگرد ایرنا- طلای کثیف، زخمی برای زمین
شهرکرد- ایرنا- دفن غیراصولی، مکان یابی نامناسب و ضرورت رعایت استانداردهای دفن زیاله ها در میزگرد تحصصی ایرنا مرکز شهرکرد با عنوان 'بررسی وضعیت مدیریت پسماند'با حضور کارشناسان حوزه محیط زیست و مدیریت شهری چهارمحال و بختیاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
فناوری خلاء؛ سرریز دانش هسته‌ای در صنایع دیگر کشور
فناوری خلاء یکی از فناوری‌های "سطح بالا " (High-tech) و حیاتی در حوزه‌های مختلف فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی از قبیل چرخه سوخت هسته‌ای، گداخت هسته‌ای، شتابگرها، لیزر، فتونیک و پلاسما است که روز 20 فروردین در سیزدهمین سالروز ملی شدن فن‌آوری هسته‌ای از آن رونمایی شد.
کمدینی که امید اوکراینی ها شد
مسکو - ایرنا - شگفتی در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین با پیروزی یک کمدین در برابر رئیس جمهوری که پنج سال بر طبل مبارزه با روسیه و نزدیکی به غرب می زد، تکمیل شد.
انتقاد رئیس جمهوی فرانسه به قطع کمک مالی خانواده شهدای فلسطینی
تهران – ایرنا – رسانه صهیونیستی بامداد دوشنبه گزارش کرد، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با ارسال پیامی تند به سران رژیم صهیونیستی خواستار تغییر تصمیم این رژیم در قطع کمک های مالی به خانواده شهدای فلسطینی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
احتمال حضور لوپتگی روی نیمکت ایران چقدر است؟- مذاکرات محرمانه با سرمربی سابق اسپانیا؟!
تیم ملی فوتبال بدون سرمربی، روزگار خوشی ندارد، بازی‌های دوستانه رقبا یکی پس از دیگری با حاشیه‌ها و اخبار و نتایج خود از پیش روی هواداران می‌گذرد و خبری از بازی‌های تدارکاتی نیست که نیست.
از تهران تا ترکیه با دختری که عاشق فوتبال بود اما اولین لژیونر والیبال شد
کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان از روزهایی می‌گوید که به عشق فوتبال درون دروازه قرار می‌گرفت اما جبر زمانه او را به سمت والیبال کشید تا تبدیل به نخستین لژیونر والیبال بانوان ایران شود.
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
روحانی: دولت در کنار مردم سیل‌زده برای بازگشت به زندگی عادی است، با حکم فرمانده کل قوا سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد، انفجارهای سریلانکا بیش از ۶۰۰ کشته و زخمی برجا گذاشت و سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و زیارت حرم امام رضا (ع) از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
فرزام: امیدوارم عقب افتادگی رویینگ را جبران کنیم- محسن شادی تصمیم نهایی‌اش را اعلام می‌کند
سرمربی تیم ملی قایقرانی رویینگ مردان ایران گفت: باید به گونه‌ای کار کنیم تا بتوانیم عقب افتادگی را جبران کنیم و هدف من این است تا شرایط را برای ملی پوشان عوض کنم و آنها را به سرانجامی برسانم.
انتقاد رئیس جمهوی فرانسه به قطع کمک مالی خانواده شهدای فلسطینی
حماس:مانور نظامی مشترک امارات و رژیم صهیونیستی ننگ بزرگی است
داعشی‌های سعودی، عامل حمله اخیر در شمال ریاض
حمله موشکی یمن به جنوب عربستان 54 کشته برجا گذاشت
انصارالله: رژیم های عربی برای حذف مساله فلسطین عجله دارند
مراسم میلاد منجی بشریت درآتن برگزار شد
اصابت صاعقه به هواپیمای کویتی در بیروت
نیروهای یمنی مناطقی را از اشغال داعش و القاعده پاکسازی کردند
رایزنی حکیم و مالکی درباره کابینه عراق
شاه بحرین تابعیت 551 شهروند این کشور را برگرداند