خطرات دیدار دوباره کیم و ترامپ از نگاه یک رسانه آسیایی

13:42 ۲۶ روز پیش ایرنا 61 0
خطرات دیدار دوباره کیم و ترامپ از نگاه یک رسانه آسیایی

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی خود را برای نشست دوم درباره خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ آماده می سازند؛ اما به گفته ناظران نشست دوم این دو کشور احتمالا متحمل خطرات فراوانی از جمله اعلام زود هنگام پایان جنگ دو کره، خواهد بود.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، 'خانگ وو' در گزارش منتشر شده در آسیا نیوز نوشت، نظرسنجی ها در کره جنوبی حاکی از افزایش رتبه تایید 'مون جائه این' رئیس جمهوری این کشور پس از اجلاس موفقیت آمیز با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در راستای آغاز روند خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ، از 49 درصد به 65 درصد است.
کیم این شانس را به دست آورد تا خط مشی استراتژیکی مبتنی بر اقتصاد خود را به دنیا نشان دهد و به لطف امضای یک قرارداد نظامی مبنی بر کاهش نیروهای نظامی در مرز بین دو کره، امکان صلح با کره جنوبی را به تصویر کشید.
کره شمالی همچنین توافق کرد آزمایش موشکی خود در 'دونگ چانگ ری' را تحت نظارت بازرسان بین المللی متوقف سازد و اعلام کرده است که اگر واشنگتن تعهدات خود را انجام دهد کره شمالی نیز مجتمع هسته ای 'یونگبیون' را تخریب خواهد کرد.
آسیا نیوز تصریح کرد: درک این موضوع به پایه ریزی دیدار 'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه آمریکا از پیونگ یانگ و آماده سازی نشست دوم کیم و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بسیار کمک خواهد کرد. احتمال این وجود دارد که ترامپ طی دو ماه آینده و پس از انتخابات میان دوره ای ایالات متحده در ماه نوامبر (آبان) با کیم دیدار داشته باشد.
واقعیت این است که موافقت ترامپ با برگزاری دومین اجلاس با کیم نشانه استقبال رئیس جمهور آمریکا از رهبر کره شمالی پس از بحث و جدل پیش آمده بعد از نشست سنگاپور بر سر تعریف امتیازات بین این دو کشور می باشد. اگرچه باید پذیرفت که همیشه در هر مذاکره ای با کره شمالی بر سر خلع سلاح هسته ای یک معضل ذاتی وجود دارد.
بنابراین هرچه توجه دنیا به زرادخانه هسته ای پیونگ یانگ افزایش میابد، انگیزه این کشور در جهت متوقف سازی سلاح هسته ای خود کمتر خواهد شد.

*صحبت درباره مذاکره
به لطف پیگیری های بی وقفه از قابلیت های هسته ای کره شمالی، سلاح هسته ای این کره باعث شهرت این کشور شده است و به اهرمی برای توسعه اقتصاد نه چندان پیشرفته این کشور تبدیل شده است.
پیونگ یانگ به عنوان کشوری که احتمال می رفت پس از جنگ سرد نابود شود، حالا کمک های اقتصادی و تضمین های امنیتی بسیاری از آمریکا و کره جنوبی دریافت می کند.
کره شمالی با داشتن قابلیت موشکی و هسته ای کوچک اما ناشناخته، آمریکا و کره جنوبی را بر این داشته است تا با جدیت با کره شمالی برخورد کنند. این موضوع برای کره شمالی مزیتی در راستای توانایی بهره مندی از مذاکرات کنترل تسلیحاتی محسوب می شود.
از آنجایی که هیچ رئیس جمهوری عموما کره شمالی را با سلاح هسته ای نمی پذیرد، واشنگتن باید به دنبال خلع سلاح کامل، قابل اطمینان و غیرقابل برگشت این کره باشد و به تعهدات خود در راستای حفظ رژم جهانی بدون سلاح هسته ای پایبند باشد.
کره شمالی این ضعف را به خوبی درک می کند، در نتیجه تلاش می کند تا روند خلع سلاح هسته ای خود را آهسته طی کند تا زمانی که آمریکا را تشویق به مذاکره کند.
این بدین معناست که چیزی که در حال حاضر به عنوان روند خلع سلاح هسته ای کره شمالی می بینیم، می تواند به سادگی بخشی از استراتژی بلند مدت پیونگ یانگ در جهت ارائه تصویر نادرست از پیشرفت در روند خلع سلاح هسته ای این کشور باشد.

*تلاش برای اعلام پایان جنگ خطرناک است
نویسنده در این مقاله افزوده است: آسیا نیوز در واقع کره شمالی با تعهد به متوقف ساختن برنامه هسته ای خود در 'دونگ چانگ ری' که در واقع نام دیگر سایت آزمایش موشکی 'سوهایی' می باشد و پس از نشست ماه ژوئن (خرداد) سال جاری میلادی تخریب شد، سعی در فریب آمریکا داشته است.
آسیا نیوز نوشت: نشست دوم ترامپ با کیم فقط ممکن است معضل کنترل تسلیحات را تشدید کند، پیش از نشست اول، ترامپ قول داده بود تا به سرعت و تمام کمال کره شمالی را خلع سلاح کند.
متاسفانه بیانیه مشترک سنگاپور پس از ایجاد روابط جدید و دوجانبه کره شمالی و آمریکا و صلح در شبه جزیره کره، فقط به تعهد مبهمی در راستای خلع سلاح کره شمالی انجامید.
ترامپ اعلام کرده است که ضرب الاجلی برای خلع سلاح کره شمالی در نظر نگرفته است و احتمال امضای توافق نامه کنترل سلاح بین دو کشور کاهش یافته است. مسئله خطرناک تر این است که ترامپ ممکن است بدون اینکه به عواقب حضور نیروهای آمریکایی در خاک کره بی اندیشد پایان جنگ دو کره را اعلام کند.

*آمریکا باید کره شمالی را به عنوان قدرت هسته ای تایید کند
زمان آن فرا رسیده است که آمریکا کره شمالی را به عنوان یک قدرت هسته ای بالقوه به شمار بی آورد و نشست های دو کشور را به دیدار وزرای امور خارجه یکدیگر محدود سازد تا از توجه جهانی به کره شمالی بکاهد.
نشست های ریاست جمهوری دو کشور نه تنها پیونگ یانگ را متقاعد به امضای قرارداد هسته ای قابل اعتماد و برگشت ناپذیر نکرده است بلکه با انجام نشستی دیگر قابلیت هسته ای خود را به اولویت اول تبدیل خواهد کرد.
پذیرش کره شمالی به عنوان یک قدرت هسته ای این کشور را خلع سلاح هسته ای نخواهد کرد اما به آمریکا دید واقع بینانه تری نسبت به این کشور خواهد داد.
از حالا تا نشست ماه دسامبر، دو کره به سختی تلاش می کنند تا برای مذاکره دوم ترامپ و کیم آماده شوند؛ با این وجود پیش از هرگونه امید به این رویدادها، باید به یاد داشت که معضل کنترل تسلیحاتی، هرگونه معامله بر سر خلع سلاح هسته ای کره را محدود خواهد کرد.
**آساق**9470**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پیکرمعاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی در اصفهان تشییع شد
اصفهان - ایرنا - پیکرعبدالرحمن تاج الدین معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی و نماینده پیشین مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی روز شنبه در این شهر تشییع و در گلستان شهیدان به خاک سپرده شد.
«حال خوش خواندن» بدرقه شد
شهرری ـ ایرنا - مراسم بدرقه 40 محموله فرهنگی حامل 250 هزار جلد کتاب به 40 نقطه از کشور با عنوان کاروان فرهنگی «حال خوش خواندن» روز شنبه از حرم مطهر امام خمینی (ره) برگزار شد.
وزیر علوم: پارکهای علم و فناوری 42 هزار شغل ایجاد کرده اند
مشهد- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: فعالیت پارکهای علم و فناوری در سطح کشور از ابتدای تاسیس آنها تاکنون توانسته افزون بر 42 هزار شغل پایدار ایجاد کند.
توسعه ثبت رسمی از میزان دعاوی می کاهد
کرج-ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: معاملات غیر رسمی و دعاوی ملکی از مشکلات خاص کشور بوده که توسعه ثبت رسمی از این چالش ها می کاهد.
188بهله پرنده شکاری در عسلویه کشف شد
بوشهر- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: 188بهله پرنده شکاری در معرض انقراض نسل در بندر عسلویه این استان کشف شد.
جلوگیری از اعتیاد به اینستاگرام با یک قابلیت جدید
اینستاگرام مشغول ارائه قابلیتی است که به کاربر کمک می‌کند به این اپلیکیشن معتاد نشود.
گازرسانی در آذربایجان غربی 2،3 برابر دولت های گذشته بوده است
ارومیه- ایرنا- مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان غربی گفت: میزان گازرسانی در آذربایجان غربی طی دولت تدبیر و امید 2.3 برابر تمامی دولت های پس از انقلاب اسلامی است.
عزیمت ناو فضایی روس به ایستگاه فضایی
ناو تدارکاتی "پروگرس ام.اس-۱۰" که حدودا سه تن تجهیزات، آب و سوخت را به همراه داشت با موشک سایوز اف-گ از بایکونور قزاقستان سفری دو روزه را به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی آغاز کرد.
پوسیده شدن پرتقال مازندران پشت وعده و وعید صادرات
ساری- ایرنا- صادرات مرکبات مازندران بویژه پرتقال که بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داده، به حسرتی مزمن در دل باغداران این استان تبدیل شده ، حسرتی که هر سال زخم آن به خاطر محقق نشدن وعده و وعیدهای مسئولان عمیق تر می شود.
عدالت و میانه روی درحوزه علمیه رعایت شود
قم- ایرنا- رئیس دفتر مقام معظم رهبری، حوزه علمیه قم را از جمله برکات وجود امام زمان (عج) دانست و گفت: باید مراقبت شود تا درحوزه علمیه چیزی خلاف مصلحت انجام نشود و عدالت و میانه روی رعایت چرا که چشم جهانیان به این مرکز علمی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
نوبخت: حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیش از سال‌های ۹۶ و ۹۷ افزایش خواهد یافت
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را رعایت خواهد کرد گفت: در سال ۹۸ میزان افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از سال های ۹۶ و ۹۷ خواهد بود.
سناریو‌های جدید برای قیمت‌گذاری خودرو
حداکثر تا دو روز دیگر وضعیت قیمت خودروهای داخلی مشخص می‌شود. طبق سناریوهای جدیدی که وزارت صنعت برای 4 گروه متقاضی خودرو تهیه کرده است خودروسازان می‌توانند روند فروش خود را بر اساس آن تغییر دهند، هر چند که رویه جدید هم مطابق با خواسته خودروسازان نیست و آنها معتقدند تنها راه برای برون رفت از مشکلات بازار خودرو، آزادسازی قیمت‌ها است.
او خواهد آمد یا آمده است؟
قلب مؤمنین به این امر، روشن و مطمئن است؛ چرا که قادر مطلق در آیه ای دیگر فرموده: «إنّما أَمْرُهُ إِذا أَرادَ شَیْئاً أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ» همانا فرمان اوست که هرگاه چیزی را اراده کند که باشد، پس آن چیز خواهد بود و محقق خواهد شد.
رقابت مستند جنجالی «حرام می‌خوریم؟!..» در جشنواره مقاومت
تهران- ایرنا- فیلم مستند «حرام می‌خوریم؟!...» ساخته هادی محمدی‌نسب در بخش مسابقه ملی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت اکران می‌شود.
پیشرفت های ایران در زمینه هوافضا ستودنی است
8 نفر مظنون به عملیات تروریستی در مالزی دستگیر شدند
دامنه ترور به جامعه هنرمندان افغانستان هم رسید
«اعتیاد اینترنتی» چالش جدید جوانان چین
چابهار، پیروزی مضاعف ایران و هند بر آمریکا
معاون ترامپ:کشورهای آسیا-پاسفیک از چین وام نگیرند
ایران و قزاقستان برای صدور ویزای یک ‌ساله به توافق رسیدند
خودروهای پرنده در ژاپن اجازه پرواز می گیرند
نارضایتی پاکستان از حضور هند در پروژه های آبی افغانستان
هند همزمان با چین و آمریکا روابط دفاعی را گسترش می دهد