خطرات دیدار دوباره کیم و ترامپ از نگاه یک رسانه آسیایی

13:42 ۱۸۲ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 161 0
خطرات دیدار دوباره کیم و ترامپ از نگاه یک رسانه آسیایی

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی خود را برای نشست دوم درباره خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ آماده می سازند؛ اما به گفته ناظران نشست دوم این دو کشور احتمالا متحمل خطرات فراوانی از جمله اعلام زود هنگام پایان جنگ دو کره، خواهد بود.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، 'خانگ وو' در گزارش منتشر شده در آسیا نیوز نوشت، نظرسنجی ها در کره جنوبی حاکی از افزایش رتبه تایید 'مون جائه این' رئیس جمهوری این کشور پس از اجلاس موفقیت آمیز با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در راستای آغاز روند خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ، از 49 درصد به 65 درصد است.
کیم این شانس را به دست آورد تا خط مشی استراتژیکی مبتنی بر اقتصاد خود را به دنیا نشان دهد و به لطف امضای یک قرارداد نظامی مبنی بر کاهش نیروهای نظامی در مرز بین دو کره، امکان صلح با کره جنوبی را به تصویر کشید.
کره شمالی همچنین توافق کرد آزمایش موشکی خود در 'دونگ چانگ ری' را تحت نظارت بازرسان بین المللی متوقف سازد و اعلام کرده است که اگر واشنگتن تعهدات خود را انجام دهد کره شمالی نیز مجتمع هسته ای 'یونگبیون' را تخریب خواهد کرد.
آسیا نیوز تصریح کرد: درک این موضوع به پایه ریزی دیدار 'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه آمریکا از پیونگ یانگ و آماده سازی نشست دوم کیم و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بسیار کمک خواهد کرد. احتمال این وجود دارد که ترامپ طی دو ماه آینده و پس از انتخابات میان دوره ای ایالات متحده در ماه نوامبر (آبان) با کیم دیدار داشته باشد.
واقعیت این است که موافقت ترامپ با برگزاری دومین اجلاس با کیم نشانه استقبال رئیس جمهور آمریکا از رهبر کره شمالی پس از بحث و جدل پیش آمده بعد از نشست سنگاپور بر سر تعریف امتیازات بین این دو کشور می باشد. اگرچه باید پذیرفت که همیشه در هر مذاکره ای با کره شمالی بر سر خلع سلاح هسته ای یک معضل ذاتی وجود دارد.
بنابراین هرچه توجه دنیا به زرادخانه هسته ای پیونگ یانگ افزایش میابد، انگیزه این کشور در جهت متوقف سازی سلاح هسته ای خود کمتر خواهد شد.

*صحبت درباره مذاکره
به لطف پیگیری های بی وقفه از قابلیت های هسته ای کره شمالی، سلاح هسته ای این کره باعث شهرت این کشور شده است و به اهرمی برای توسعه اقتصاد نه چندان پیشرفته این کشور تبدیل شده است.
پیونگ یانگ به عنوان کشوری که احتمال می رفت پس از جنگ سرد نابود شود، حالا کمک های اقتصادی و تضمین های امنیتی بسیاری از آمریکا و کره جنوبی دریافت می کند.
کره شمالی با داشتن قابلیت موشکی و هسته ای کوچک اما ناشناخته، آمریکا و کره جنوبی را بر این داشته است تا با جدیت با کره شمالی برخورد کنند. این موضوع برای کره شمالی مزیتی در راستای توانایی بهره مندی از مذاکرات کنترل تسلیحاتی محسوب می شود.
از آنجایی که هیچ رئیس جمهوری عموما کره شمالی را با سلاح هسته ای نمی پذیرد، واشنگتن باید به دنبال خلع سلاح کامل، قابل اطمینان و غیرقابل برگشت این کره باشد و به تعهدات خود در راستای حفظ رژم جهانی بدون سلاح هسته ای پایبند باشد.
کره شمالی این ضعف را به خوبی درک می کند، در نتیجه تلاش می کند تا روند خلع سلاح هسته ای خود را آهسته طی کند تا زمانی که آمریکا را تشویق به مذاکره کند.
این بدین معناست که چیزی که در حال حاضر به عنوان روند خلع سلاح هسته ای کره شمالی می بینیم، می تواند به سادگی بخشی از استراتژی بلند مدت پیونگ یانگ در جهت ارائه تصویر نادرست از پیشرفت در روند خلع سلاح هسته ای این کشور باشد.

*تلاش برای اعلام پایان جنگ خطرناک است
نویسنده در این مقاله افزوده است: آسیا نیوز در واقع کره شمالی با تعهد به متوقف ساختن برنامه هسته ای خود در 'دونگ چانگ ری' که در واقع نام دیگر سایت آزمایش موشکی 'سوهایی' می باشد و پس از نشست ماه ژوئن (خرداد) سال جاری میلادی تخریب شد، سعی در فریب آمریکا داشته است.
آسیا نیوز نوشت: نشست دوم ترامپ با کیم فقط ممکن است معضل کنترل تسلیحات را تشدید کند، پیش از نشست اول، ترامپ قول داده بود تا به سرعت و تمام کمال کره شمالی را خلع سلاح کند.
متاسفانه بیانیه مشترک سنگاپور پس از ایجاد روابط جدید و دوجانبه کره شمالی و آمریکا و صلح در شبه جزیره کره، فقط به تعهد مبهمی در راستای خلع سلاح کره شمالی انجامید.
ترامپ اعلام کرده است که ضرب الاجلی برای خلع سلاح کره شمالی در نظر نگرفته است و احتمال امضای توافق نامه کنترل سلاح بین دو کشور کاهش یافته است. مسئله خطرناک تر این است که ترامپ ممکن است بدون اینکه به عواقب حضور نیروهای آمریکایی در خاک کره بی اندیشد پایان جنگ دو کره را اعلام کند.

*آمریکا باید کره شمالی را به عنوان قدرت هسته ای تایید کند
زمان آن فرا رسیده است که آمریکا کره شمالی را به عنوان یک قدرت هسته ای بالقوه به شمار بی آورد و نشست های دو کشور را به دیدار وزرای امور خارجه یکدیگر محدود سازد تا از توجه جهانی به کره شمالی بکاهد.
نشست های ریاست جمهوری دو کشور نه تنها پیونگ یانگ را متقاعد به امضای قرارداد هسته ای قابل اعتماد و برگشت ناپذیر نکرده است بلکه با انجام نشستی دیگر قابلیت هسته ای خود را به اولویت اول تبدیل خواهد کرد.
پذیرش کره شمالی به عنوان یک قدرت هسته ای این کشور را خلع سلاح هسته ای نخواهد کرد اما به آمریکا دید واقع بینانه تری نسبت به این کشور خواهد داد.
از حالا تا نشست ماه دسامبر، دو کره به سختی تلاش می کنند تا برای مذاکره دوم ترامپ و کیم آماده شوند؛ با این وجود پیش از هرگونه امید به این رویدادها، باید به یاد داشت که معضل کنترل تسلیحاتی، هرگونه معامله بر سر خلع سلاح هسته ای کره را محدود خواهد کرد.
**آساق**9470**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جوانترین ورزشکار ایران در پارالمپیک ریو: ورزش زندگی‌ام را تغییر داد
یک مدال‌آور معلول می‌گوید: ورزش زندگی‌ام را به طور کلی تغییر داده است.
میررحیمی: جام‌جهانی چین تنها جنبه تدارکاتی دارد-امیدوار به کسب سهمیه المپیک در ریکرو زنان هستیم
سرمربی تیم ملی تیروکمان با بیان این که برای کسب مدال در جام جهانی چین شرکت نمی‌کنیم، گفت: جام جهانی چین تنها به منزله مسابقات تدارکاتی برای آماده‌سازی تیم ریکرو برای شرکت در مسابقات جهانی هلند است.
عمر السومه طلسم بیرانوند در آسیا
مهاجم سوریه‌ای الاهلی با دو گلی که به علیرضا بیرانوند زد بار دیگر نشان داد که راه گل زدن به این دروازه‌بان را خیلی خوب بلد است.
نگرانی سرمربی السد از دیدار با پرسپیولیس در آزادی
سرمربی تیم فوتبال السد بازی سختی را برای تیمش در آزادی برابر پرسپولیس پیش‌بینی کرد.
اعلام نامزدهای بهترین های لیگ ستارگان قطر
فدراسیون فوتبال قطر نامزدهای کسب عنوان بهترین بازیکن و مربی فصل را اعلام کرد.
بازتاب شکست پرسپولیس برابر الاهلی در رسانه‌های  عربی
شکست تیم فوتبال پرسپولیس در دیدار حساس برابر الاهلی در لیگ قهرمانان آسیا در رسانه‌های عربی بازتاب داشت.
مستندسازی ۲۹۴۰ ملک آموزش و پرورش- املاک ظرف ۶ ماه باید به وزارتخانه برگردد
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش از مستندسازی ۲۹۴۰ املاک و اراضی آموزش و پرورش خبر داد و گفت: طبق مصوبه مجلس مجموع ساختمان‌ها و املاک آموزش و پرورش که در تصرف دستگاه‌ها و افراد دیگر است باید ظرف شش ماه به آموزش و پرورش برگردد.
رفع موخوره با ۶ ماده غذایی
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
عاملی که احتمال کور شدن نوزاد نارس را افزایش می‌دهد
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: رتینوپاتی در نوزادان نارس، احتمال کوری را افزایش می‌دهد.
علائم عجیب آخرالزمان گه از آن بی اطلاعید
چند نشانه از علائم آخرالزمان را در این خبر بخوانید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
جوانترین ورزشکار ایران در پارالمپیک ریو: ورزش زندگی‌ام را تغییر داد
یک مدال‌آور معلول می‌گوید: ورزش زندگی‌ام را به طور کلی تغییر داده است.
میررحیمی: جام‌جهانی چین تنها جنبه تدارکاتی دارد-امیدوار به کسب سهمیه المپیک در ریکرو زنان هستیم
سرمربی تیم ملی تیروکمان با بیان این که برای کسب مدال در جام جهانی چین شرکت نمی‌کنیم، گفت: جام جهانی چین تنها به منزله مسابقات تدارکاتی برای آماده‌سازی تیم ریکرو برای شرکت در مسابقات جهانی هلند است.
عمران خان و نسبت کریکت باز کارکشته با سیاست
زلزله در فیلیپین 8 کشته به جا گذاشت
کره شمالی سفر کیم به روسیه را تائید کرد
کره جنوبی از سفر رهبر کره شمالی به روسیه استقبال کرد
جانشین وزیر خارجه سوریه: دمشق برابر محاصره اقتصادی آمریکا می ایستد
ارتقا همکاری های تجاری اولویت روابط ایران و چین است
ضرورت هوشیاری ایران و پاکستان برای دفع توطئه ها **علی نصیری
سفر عمران خان به ایران بیانگر ناکامی مخالفان روابط دو کشور است
ارزیابی کارشناسان از احتمال حضور داعش پشت حملات سریلانکا
انفجاری تازه در سریلانکا رخ داد