انتخابات مجلس نمایندگان و چشم اندازی نو برای افغانستان

13:20 ۹۱ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 139 0
انتخابات مجلس نمایندگان و چشم اندازی نو برای افغانستان

کابل - ایرنا - مردم افغانستان با وجود تهدیدهای جدی امنیتی و حملات گروه تروریستی طالبان، با جسارتی مثال زدنی برای انتخاب نمایندگانشان در پنج سال آینده مجلس ، طی دو روز گذشته به طور گسترده پای صندوق های رای آمدند ، تا این کشور در مسیری جدید از نظام مردم سالاری قرار گیرد.

ایرنا

گروه طالبان مردم را تهدید کرده و انتخابات این دوره مجلس نمایندگان را که هفدهمین دوره آن در تاریخ مردم سالاری افغانستان شمرده می شد ، تحریم کرده بود و به این تهدید عمل کرد و در بیش از 200 حمله تروریستی جان دهها غیر نظامی را گرفت.
تصویرهایی که شبکه های تلویزیونی و رسانه های داخلی و خارجی طی روزهای شنبه و یکشنبه این هفته از روند برگزاری انتخابات افغانستان مخابره کردند ، تمامی حضور مردم را از دقایق نخست صبحگاهی در صف های انتظار برای رای دادن نشان می داد و به خوبی بازتاب بی ارزش بودن تهدیدهای طالبان در نگاه مردم مصمم دیده می شد.
این حضور مردم مشخص کرد که افغان ها به شیوه های مردم سالاری برای تعیین سرنوشت خود نسبت به راه های غیر قانونی مانند تهدید، جنگ ، کشتار و در بند کشیدن دیگران بیشتر اهمیت می دهند و این مسیر را بهترین راه برای تعیین آینده کشورشان می دانند.
«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان هم دیشب ساعت 18 در پیامی تلویزیونی که از شبکه ملی افغانستان پخش شد ، حضور مردم را پای صندوق های رای، برای انتخاب نمایندگان مجلس یک افتخار ملی برشمرد و آن را به مردم تبریک گفت.
وی گفت که حضور چشم گیر مردم نشان داد که افغان ها به مردم سالاری و روش های آن باور دارند نه به شیوه هایی که در فرآیند ترور، جنگ و حملات تروریستی طالبان وجود دارد و از همین رو تروریست ها باید با توجه به واکنش مردم در رفتار خود تجدید نظر کنند.
«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز در شب روز نخست انتخابات در مصاحبه با یک شبکه تصویری گفت که حضور گسترده مردم در انتخابات مجلس نمایند‌گان ، نشان داد که آنها از میان خشونت و تروریسم ، مردم سالاری را می‌ خواهند.
وی تأکید داشت که پیام انتخابات رد تروریسم، خشونت و توطئه دشمنان، توسط مردم است و من از مردم تشکر و قدردانی می ‌کنم که با همه تهدیدات به پای صندوق‌های رای رفتند.
جدا از برجستگی حضور مردم در این دور از انتخابات مجلس افغانستان ، ویژگی های دیگری نیز وجود داشت که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهد شد تا نکاتی از ضعف و قوت این فرآیند در یک قاب امکان نمایش داشته باشد.

**امنیت انتخابات
کمیسیون انتخابات افغانستان با نیروهای امنیتی برای اولین بار این روند ملی و مردم سالاری را بطور کامل با ظرفیت های داخلی و بدون مشارکت جدی نظامیان خارجی مدیریت کردند و آن را به پایان رساندند که این خود موفقیت بزرگی برای افغان ها شمرده می شود و باعث خواهد شد که اعتماد به نفس آنها افزایش یابد و نیاز به حضور خارجی ها را در دیگر موضوعات کشور کاهش دهد.
در دوره های گذشته انتخابات افغانستان هم شماری از کارمندان سازمان ملل و هم دیگر کشورها در فرآیند مدیریت انتخابات شریک بودند وهم نیروهای نظامی خارجی، امنیت رای دهندگان را تأمین می کردند و نیروهای افغان در کنار هدایت آنها در این روند سهیم بودند اما این بار کمک های خارجی در تامین امنیت درخواست نشد با وجود آن که خارجی ها اعلام کرده بودند در صورت ضرورت آماده همکاری هستند.
مقامات امنیتی افغانستان اعلام کردند که یک هزار و 800 طرح حمله به مراکز رای دهی و مناطق مرتبط به انتخابات مجلس افغانستان طراحی شده بود که حدود 200 مورد آن شکل گرفت و باقی آنها خنثی شده است.
وزیر کشور افغانستان گفت که شمار زیادی از این 200 رویداد تروریستی شامل بمب های صوتی و مغناطیسی بود که در نزدیکی مراکز رای دهی برای ترساندن مردم و پراکنده کردن آنها انجام شد.
اما با وجود آن که شلیک راکت ؛ انداختن خمپاره ؛ انجام تیراندازی و حملات انتحاری انجام شد و در مجموع افزون بر 36 تن کشته و بیش از 120 غیر نظامی و نظامی زخمی شدند ، امنیت کلی برقرار برقرار بود .

** عملکرد کمیسیون انتخابات
کمیسیون مستقل انتخابات که این بار خود طرح و اجرای کامل فرآیند انتخابات مجلس را با وجود آن که ساختارها و مدیریتش جدید بود و روش های تازه ای را نیز برای اجرای برنامه ها و تأمین شفافیت بکار بسته بود ، توانست روندی به نسبت قابل قبول را با وجود برخی کاستی ها به نمایش بگذارد.
با توجه به این ویژگی که بیان شد و فرآیندی که به پایان رسید ، می تواند کل کار را یک موفقیت برای افغان ها در مدیریت محسوب کرد اما کمیسیون اشتباهات و ضعف هایی هم داشت که انتقادهای مطرح روی این نقاط متمرکز شده که البته بخشی از آن بطور مستقیم به مدیریت ناسالم باز می گردد.
باز نشدن بیش از 500 مرکز رای دهی در زمان از پیش تعیین شده ، عدم حضور مجریان انتخابات در شماری از مراکز، کمبود اقلام انتخاباتی و تجهیزات آن با وجود بودن فهرست های از پیش تهیه شده برای رای دهندگان ، جابجایی فهرست رای دهندگان در بین مراکزو وجود نقص در فهرست رای دهندگان از جمله کاستی هایی جدی بود که در عملکرد کمیسیون دیده شد .
اما این که به دلیل وقت کم آموزش نادرست کارمندان نتوانستند از دستگاه های بیومتریک بصورت درست استفاده کنند و کندی کار باعث ضایع شدن وقت زیاد رای دهندگان شد به کمبود وقت و نقایص قانونی بر می گردد.
همه این کاستی ها باعث شد که انتخابات در زمان معیین به پایان نرسد و کار به روز بعد کشیده شود که در عمل زمان بندی یک روزه برگزار انتخابات دو روزه شد و به خاطر ناامنی در برخی مراکز در استان ها طی دو روز هم شماری از صندوق های رای فعال نشد و مردم از حق رای خود محروم شدند.
نهادهای ناظر انتخاباتی گزارش کرده اند که حدود هفت تا 10 درصد مردم به دلیل کندی کار و باز نشدند مراکز رای گیری در زمان معین صف ها را ترک کردند و دوباره باز نگشتند.

**ضعف های قانونی
دولت وحدت ملی افغانستان که خود در سال 1393 خورشیدی از پی یک انتخابات پر تنش و متهم به تقلب در نهایت با مداخله آمریکا شکل گرفت و بر خلاف قانون اساسی این کشور قدرت را به دو پاره 50 درصدی تقسیم کردند ، متعهد بود که دراولین فرصت اصلاحات جدی در قانون انتخابات و ساختار کمیسیون انجام دهد که بتواند جلو تقلب را در انتخابات های بعدی بگیرد.
اما آنها در دو سال اول کار دولت موفق به انجام این اصلاحات نشدند و به همین دلیل انتخابات مجلس که روز شنبه و یکشنبه گذشته برگزار شد با سه سال تأخیر همراه بود.
در یک سال گذشته اصلاحات و گذاشتن افراد جدید در کمیسیون باعث شد تا کار اصلاحات در آن انجام شود، زمان کافی برای طرح و اجرایی کردن برنامه انتخابات، نبود و در پایان کار کاستی هایی بروز کرد که در بخشی از آن می توان کم کاری دولت را هم در نظر گرفت.

**احزاب سیاسی افغانستان
احزاب سیاسی افغانستان در این دور انتخابات مجلس با وجود تلاش های زیادی انجام داد، مسیر را برای ورود احزاب به انتخابات مجلس باز کند که موفق به آن نشد، طرح ها و برنامه های کاری مدون هم برای مجلس آینده به مردم ارائه نکرد.
بخش بزرگی از تلاش احزاب سیاسی افغانستان بر شفافیت و نحوه برگزاری انتخابات و حضور رای دهندگان متمرکز شد و احزاب از طرح و برنامه انتخاباتی برای مجلس آینده بازماندند.
در حال حاضر هم شماری از احزاب سیاسی با حضور در رسانه ها انتخابات انجام شده را غیر شفاف و ناقص می دانند و برای پذیرفتن نتایج آن مشکوک هستند.
آغاز کار رسمی برای برگزاری انتخابات مجلس افغانستان از 25 فروردین ماه امسال آغاز شد تا روز برگزاری انتخابات رویدادهای زیاد امنیتی بوقوع پیوست و هزینه سومین دور انتخابات مجلس را از بعد سقوط طالبان برای افغان ها بالا برد.
حدود 400 غیر نظامی در این مدت کشته و زخمی شدند و 10 تن از نامزدان نیز در این مدت ثبت نام تا پایان فرصت تبلیغات در حملات تروریستی جان باختند.
هشت میلیون و 800 هزار شهروند برای شرکت در انتخابات مجلس ثبت نام کرده بودند که آخرین شمارش تا پایان روز نخست انتخابات از ریخته شدن چهار میلیون رای در صندوق ها خبر می دهد.
کمیسیون انتخابات اعلام کرد که آرای استان های «بادغیس»، «قندهار» و آراء روز دوم که در 250 مرکز گرفته شده است، در جمع این چهار میلیون نیست.
دو هزار و 563 نامزد برای نشستن بر 250 کرسی مجلس افغانستان در این دور رقابت کردند که 68 کرسی آن برای زنان، 10 کرسی ویژه عشایر و یک کرسی هم به اقلیت های هندو و سیک افغانستان اختصاص دارد.
آساق*291*1104*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صعود جوکوویچ به یک چهارم تنیس استرالیا
مرد شماره یک جهان و تنیسور ژاپنی با شکست حریفانشان به مرحله یک چهارم نهایی تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
تداوم صدرنشینی پتروشیمی در لیگ بسکتبال
در پایان هفته یازدهم لیگ‌برتر بسکتبال، تیم پتروشیمی بندر امام با پیروزی مقابل حریفش به صدرنشینی خود در این رقابت‌ها ادامه داد.
تاریخ برای سامورایی‌ها تکرار می‌شود؟
ژاپن بار دیگر موفق شد عربستان را در مرحله حذفی شکست دهد و رکورد جالبی از خود بر جا بگذارد. سامورایی‌ها با توجه به سابقه گذشته خود حالا امیدوار به کسب جام خواهند بود.
تساوی تراکتور و فولاد خوزستان در دیدار دوستانه
تیم فوتبال تراکتورسازی و فولاد خوزستان در دیداری دوستانه امروز در جزیره کیش به تساوی رسیدند.
الوصل میزبان پرسپولیس مقابل عربستانی‌ها
باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس با دریافت نامه موافقت باشگاه الوصل امارات برای میزبانی بازی‌های پرسپولیس برابر نمایندگان عربستان در لیگ قهرمانان آسیا، دبی و ورزشگاه زعبیل را به عنوان شهر و ورزشگاه ثالث به کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی خواهد کرد.
پُست مشترک بازیکنان تیم ملی در اینستاگرام
بازیکنان تیم ملی با انتشار پستی اینستاگرامی اتحاد و همدلی خود را بار دیگر نشان دادند.
بارسلونا در آستانه جذب بواتنگ از ساسولو!
چند رسانه اروپایی از نزدیک شدن باشگاه بارسلونا به جذب هافبک هجومی غنایی تیم فوتبال ساسولوی ایتالیا خبر داده‌اند.
نیمار: حتی یک بار هم تمارض نکرده‌ام!
فوق ستاره برزیلی پی اس جی اغلب به بزرگنمایی در زمین متهم می شود؛ هنگامی که روی او خطایی رخ می دهد.
شفر به دنبال زمانی برای نشست با رسانه‌ها
سرمربی استقلال با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود نوشت که به دنبال زمانی برای گفت و گو با خبرنگاران است.
نامگذاری گونه جدیدی از مورچه به نام «صلاح»
ستاره مصری از این به بعد می‌تواند نام خود را در یک گونه از مورچه بیابد!

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرما در بورس تهران رخنه کرد
بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز بهمن ماه به سردی گرایید و با کاهش ۳۶۵۲ واحد وارد کانال ۱۶۱ هزار واحدی شد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ چهره‌ها و استایل زمستانی
تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی‌ترین نکات شخصیتی و از ویژگی‌های بارز سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی‌ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند. در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ‌های برجسته چهره‌های ایرانی خدمتتان تقدیم کنیم.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
سئول و توکیو از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند
تنش های سیاسی در تایلند افزایش یافت
رهبر کره شمالی به کره جنوبی دعوت شد
پرواز مستقیم ایران و ازبکستان از سرگرفته می شود
پاکستان 100 هزار کیلو گرم  موی انسان به چین صادر کرد
چین به بازرسی فدرال آمریکا از هوآوی اعتراض کرد
هند متحد دفاع موشکی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه می‌شود
سود ایران از ترانزیت کالا به افغانستان بیش از پاکستان است
تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد