انتخابات مجلس نمایندگان و چشم اندازی نو برای افغانستان

13:20 ۲۴ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 99 0
انتخابات مجلس نمایندگان و چشم اندازی نو برای افغانستان

کابل - ایرنا - مردم افغانستان با وجود تهدیدهای جدی امنیتی و حملات گروه تروریستی طالبان، با جسارتی مثال زدنی برای انتخاب نمایندگانشان در پنج سال آینده مجلس ، طی دو روز گذشته به طور گسترده پای صندوق های رای آمدند ، تا این کشور در مسیری جدید از نظام مردم سالاری قرار گیرد.

ایرنا

گروه طالبان مردم را تهدید کرده و انتخابات این دوره مجلس نمایندگان را که هفدهمین دوره آن در تاریخ مردم سالاری افغانستان شمرده می شد ، تحریم کرده بود و به این تهدید عمل کرد و در بیش از 200 حمله تروریستی جان دهها غیر نظامی را گرفت.
تصویرهایی که شبکه های تلویزیونی و رسانه های داخلی و خارجی طی روزهای شنبه و یکشنبه این هفته از روند برگزاری انتخابات افغانستان مخابره کردند ، تمامی حضور مردم را از دقایق نخست صبحگاهی در صف های انتظار برای رای دادن نشان می داد و به خوبی بازتاب بی ارزش بودن تهدیدهای طالبان در نگاه مردم مصمم دیده می شد.
این حضور مردم مشخص کرد که افغان ها به شیوه های مردم سالاری برای تعیین سرنوشت خود نسبت به راه های غیر قانونی مانند تهدید، جنگ ، کشتار و در بند کشیدن دیگران بیشتر اهمیت می دهند و این مسیر را بهترین راه برای تعیین آینده کشورشان می دانند.
«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان هم دیشب ساعت 18 در پیامی تلویزیونی که از شبکه ملی افغانستان پخش شد ، حضور مردم را پای صندوق های رای، برای انتخاب نمایندگان مجلس یک افتخار ملی برشمرد و آن را به مردم تبریک گفت.
وی گفت که حضور چشم گیر مردم نشان داد که افغان ها به مردم سالاری و روش های آن باور دارند نه به شیوه هایی که در فرآیند ترور، جنگ و حملات تروریستی طالبان وجود دارد و از همین رو تروریست ها باید با توجه به واکنش مردم در رفتار خود تجدید نظر کنند.
«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز در شب روز نخست انتخابات در مصاحبه با یک شبکه تصویری گفت که حضور گسترده مردم در انتخابات مجلس نمایند‌گان ، نشان داد که آنها از میان خشونت و تروریسم ، مردم سالاری را می‌ خواهند.
وی تأکید داشت که پیام انتخابات رد تروریسم، خشونت و توطئه دشمنان، توسط مردم است و من از مردم تشکر و قدردانی می ‌کنم که با همه تهدیدات به پای صندوق‌های رای رفتند.
جدا از برجستگی حضور مردم در این دور از انتخابات مجلس افغانستان ، ویژگی های دیگری نیز وجود داشت که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهد شد تا نکاتی از ضعف و قوت این فرآیند در یک قاب امکان نمایش داشته باشد.

**امنیت انتخابات
کمیسیون انتخابات افغانستان با نیروهای امنیتی برای اولین بار این روند ملی و مردم سالاری را بطور کامل با ظرفیت های داخلی و بدون مشارکت جدی نظامیان خارجی مدیریت کردند و آن را به پایان رساندند که این خود موفقیت بزرگی برای افغان ها شمرده می شود و باعث خواهد شد که اعتماد به نفس آنها افزایش یابد و نیاز به حضور خارجی ها را در دیگر موضوعات کشور کاهش دهد.
در دوره های گذشته انتخابات افغانستان هم شماری از کارمندان سازمان ملل و هم دیگر کشورها در فرآیند مدیریت انتخابات شریک بودند وهم نیروهای نظامی خارجی، امنیت رای دهندگان را تأمین می کردند و نیروهای افغان در کنار هدایت آنها در این روند سهیم بودند اما این بار کمک های خارجی در تامین امنیت درخواست نشد با وجود آن که خارجی ها اعلام کرده بودند در صورت ضرورت آماده همکاری هستند.
مقامات امنیتی افغانستان اعلام کردند که یک هزار و 800 طرح حمله به مراکز رای دهی و مناطق مرتبط به انتخابات مجلس افغانستان طراحی شده بود که حدود 200 مورد آن شکل گرفت و باقی آنها خنثی شده است.
وزیر کشور افغانستان گفت که شمار زیادی از این 200 رویداد تروریستی شامل بمب های صوتی و مغناطیسی بود که در نزدیکی مراکز رای دهی برای ترساندن مردم و پراکنده کردن آنها انجام شد.
اما با وجود آن که شلیک راکت ؛ انداختن خمپاره ؛ انجام تیراندازی و حملات انتحاری انجام شد و در مجموع افزون بر 36 تن کشته و بیش از 120 غیر نظامی و نظامی زخمی شدند ، امنیت کلی برقرار برقرار بود .

** عملکرد کمیسیون انتخابات
کمیسیون مستقل انتخابات که این بار خود طرح و اجرای کامل فرآیند انتخابات مجلس را با وجود آن که ساختارها و مدیریتش جدید بود و روش های تازه ای را نیز برای اجرای برنامه ها و تأمین شفافیت بکار بسته بود ، توانست روندی به نسبت قابل قبول را با وجود برخی کاستی ها به نمایش بگذارد.
با توجه به این ویژگی که بیان شد و فرآیندی که به پایان رسید ، می تواند کل کار را یک موفقیت برای افغان ها در مدیریت محسوب کرد اما کمیسیون اشتباهات و ضعف هایی هم داشت که انتقادهای مطرح روی این نقاط متمرکز شده که البته بخشی از آن بطور مستقیم به مدیریت ناسالم باز می گردد.
باز نشدن بیش از 500 مرکز رای دهی در زمان از پیش تعیین شده ، عدم حضور مجریان انتخابات در شماری از مراکز، کمبود اقلام انتخاباتی و تجهیزات آن با وجود بودن فهرست های از پیش تهیه شده برای رای دهندگان ، جابجایی فهرست رای دهندگان در بین مراکزو وجود نقص در فهرست رای دهندگان از جمله کاستی هایی جدی بود که در عملکرد کمیسیون دیده شد .
اما این که به دلیل وقت کم آموزش نادرست کارمندان نتوانستند از دستگاه های بیومتریک بصورت درست استفاده کنند و کندی کار باعث ضایع شدن وقت زیاد رای دهندگان شد به کمبود وقت و نقایص قانونی بر می گردد.
همه این کاستی ها باعث شد که انتخابات در زمان معیین به پایان نرسد و کار به روز بعد کشیده شود که در عمل زمان بندی یک روزه برگزار انتخابات دو روزه شد و به خاطر ناامنی در برخی مراکز در استان ها طی دو روز هم شماری از صندوق های رای فعال نشد و مردم از حق رای خود محروم شدند.
نهادهای ناظر انتخاباتی گزارش کرده اند که حدود هفت تا 10 درصد مردم به دلیل کندی کار و باز نشدند مراکز رای گیری در زمان معین صف ها را ترک کردند و دوباره باز نگشتند.

**ضعف های قانونی
دولت وحدت ملی افغانستان که خود در سال 1393 خورشیدی از پی یک انتخابات پر تنش و متهم به تقلب در نهایت با مداخله آمریکا شکل گرفت و بر خلاف قانون اساسی این کشور قدرت را به دو پاره 50 درصدی تقسیم کردند ، متعهد بود که دراولین فرصت اصلاحات جدی در قانون انتخابات و ساختار کمیسیون انجام دهد که بتواند جلو تقلب را در انتخابات های بعدی بگیرد.
اما آنها در دو سال اول کار دولت موفق به انجام این اصلاحات نشدند و به همین دلیل انتخابات مجلس که روز شنبه و یکشنبه گذشته برگزار شد با سه سال تأخیر همراه بود.
در یک سال گذشته اصلاحات و گذاشتن افراد جدید در کمیسیون باعث شد تا کار اصلاحات در آن انجام شود، زمان کافی برای طرح و اجرایی کردن برنامه انتخابات، نبود و در پایان کار کاستی هایی بروز کرد که در بخشی از آن می توان کم کاری دولت را هم در نظر گرفت.

**احزاب سیاسی افغانستان
احزاب سیاسی افغانستان در این دور انتخابات مجلس با وجود تلاش های زیادی انجام داد، مسیر را برای ورود احزاب به انتخابات مجلس باز کند که موفق به آن نشد، طرح ها و برنامه های کاری مدون هم برای مجلس آینده به مردم ارائه نکرد.
بخش بزرگی از تلاش احزاب سیاسی افغانستان بر شفافیت و نحوه برگزاری انتخابات و حضور رای دهندگان متمرکز شد و احزاب از طرح و برنامه انتخاباتی برای مجلس آینده بازماندند.
در حال حاضر هم شماری از احزاب سیاسی با حضور در رسانه ها انتخابات انجام شده را غیر شفاف و ناقص می دانند و برای پذیرفتن نتایج آن مشکوک هستند.
آغاز کار رسمی برای برگزاری انتخابات مجلس افغانستان از 25 فروردین ماه امسال آغاز شد تا روز برگزاری انتخابات رویدادهای زیاد امنیتی بوقوع پیوست و هزینه سومین دور انتخابات مجلس را از بعد سقوط طالبان برای افغان ها بالا برد.
حدود 400 غیر نظامی در این مدت کشته و زخمی شدند و 10 تن از نامزدان نیز در این مدت ثبت نام تا پایان فرصت تبلیغات در حملات تروریستی جان باختند.
هشت میلیون و 800 هزار شهروند برای شرکت در انتخابات مجلس ثبت نام کرده بودند که آخرین شمارش تا پایان روز نخست انتخابات از ریخته شدن چهار میلیون رای در صندوق ها خبر می دهد.
کمیسیون انتخابات اعلام کرد که آرای استان های «بادغیس»، «قندهار» و آراء روز دوم که در 250 مرکز گرفته شده است، در جمع این چهار میلیون نیست.
دو هزار و 563 نامزد برای نشستن بر 250 کرسی مجلس افغانستان در این دور رقابت کردند که 68 کرسی آن برای زنان، 10 کرسی ویژه عشایر و یک کرسی هم به اقلیت های هندو و سیک افغانستان اختصاص دارد.
آساق*291*1104*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

11 درصد جا به جایی بار کشور توسط شبکه ریلی انجام می شود
جیرفت - ایرنا - رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: شبکه ریلی کشور کامل نیست و سهم جابه‌جایی بار توسط این شبکه تنها 11 درصد است.
مقصر سانحه منجر به فوت رییس تامین اجتماعی مشخص نشده است
گرگان - ایرنا - رییس دادگستری کل استان گلستان گفت که هنوز علت اصلی و مقصر سانحه رانندگی منجر به فوت رییس سازمان تامین اجتماعی مشخص نشده است و راننده تریلری که با خودرو مرحوم نوربخش برخورد کرد در بازداشت به سر می برد.
چرا حرکت قطارهای کرمانشاه-ملایر متوقف شد؟
معاون عمرانی استانداری کرمانشاه انجام برخی تست‌های جوشکاری ریل را علت توقف چند روزه تردد قطارها در مسیر کرمانشاه-ملایر عنوان کرد.
برترینهای رقابتهای تنیس زیر 14 سال آسیا در اصفهان مشخص شدند
اصفهان - ایرنا - ششمین دوره رقابتهای تنیس زیر 14 سال پسران آسیا (جام خلیج فارس) عصر روز پنجشنبه با معرفی نفرات برتر در اصفهان به کار خود پایان داد.
مسابقات قرآن کارکنان تامین اجتماعی در مشهد پایان یافت
مشهد - ایرنا - مرحله نهایی بیستمین دوره مسابقات سراسری قرآن کارکنان سازمان تامین اجتماعی روز پنجشنبه با معرفی نفرات برتر در مشهد به کار خود پایان داد.
بررسی علت تصادف خودروی نوربخش
رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اعلام کرد که تیمی از کارشناسان پلیس بررسی علت تصادف خودروی حامل رئیس سازمان تامین اجتماعی را برعهده گرفته‌اند.
نکوداشت امامزاده غیاث الدین محمد در مشهد برگزار شد
مشهد - ایرنا - کنگره ملی بزرگداشت امامزاده غیاث الدین محمد پنجشنبه شب با حضور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در مشهد برگزار شد.
ایران موفق به تولید داروی سرطان خون شد
' لنالیدماید' از داروهای درمان سرطان خون که تولید کشور امریکا است، با یک بیستم قیمت مشابه خارجی توسط یکی از شرکت های داروسازی ایران تولید شد.
جاده چالوس در دهه ۲۰
در تصویر زیر نمایی از جاده چالوس را در دهه ۲۰ می‌بینید. جاده چالوس، با نام رسمی جاده ۵۹، یکی از مهمترین جاده‌های دسترسی به شمال ایران برای مردم تهران و کرج است که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در مازندران وصل می‌شود.
دختران والیبالیست امید برای رقابت های آسیا آماده می شوند
سمنان - ایرنا- سرمربی تیم ملی امید کشور و مبنا تجارت کاسپین گفت: بازیکنان تیم ملی امید ایران برای رقابت های آسیایی سال آینده خود را آماده می کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چه کسانی یارانه ۲۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند؟
بنابر اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کارمندان و کارگرانی که زیر ۳ میلیون تومان حقوق دارند، به طور متوسط ۲۰۰ هزار تومان یارانه حمایتی می گیرند.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
قیمت طلا و سکه کاهش یافت
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران، گفت: از اول هفته تا به امروز قیمت طلا و سکه ۸۰۰ هزار تومان کاهش داشته است.
ریزش سنگ در جاده چالوس
رئیس پلیس راه استان البرز از ریزش سنگ در جاده «کرج - چالوس» در محدوده البرز خبرداد.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی جان باخت
گرگان - ایرنا - «سیدتقی نوربخش» مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و «عبدالرحمان تاج الدین » معاون امور مجلس این سازمان که عصر امروز پنجشنبه در حومه گرگان بر اثر سانحه رانندگی مصدوم شده بودند، دقایقی پیش بر اثر شدت جراحات وارده جان باختند.
تنها راه نجات آبزیان دریای خزر اقدام مشترک پنج کشور ساحلی است
پاکستان: پنچ مرزبان میرجاوه تحویل ایران شدند
پکن بیشتر از ریاض به اسلام آباد کمک مالی می کند
اسپوتنیک:13 کشور خواستار  خرید  اس 400 هستند
روزنامه هندی سیاست های آمریکا علیه ایران را به بومرنگ تشبیه کرد
هند با آمریکا درباره تروریسم گفتگو کرد
آمریکا به دنبال تحریم شرکت های چینی است
دومین دیدارترامپ و اون سال آینده میلادی برگزار می شود
پوتین و معاون ترامپ در مورد ایران رایزنی کردند
ترکمنستان ساخت خط لوله زیر دریایی در خزر را بررسی می کند