انتخابات مجلس نمایندگان و چشم اندازی نو برای افغانستان

13:20 ۱۸۲ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 193 0
انتخابات مجلس نمایندگان و چشم اندازی نو برای افغانستان

کابل - ایرنا - مردم افغانستان با وجود تهدیدهای جدی امنیتی و حملات گروه تروریستی طالبان، با جسارتی مثال زدنی برای انتخاب نمایندگانشان در پنج سال آینده مجلس ، طی دو روز گذشته به طور گسترده پای صندوق های رای آمدند ، تا این کشور در مسیری جدید از نظام مردم سالاری قرار گیرد.

ایرنا

گروه طالبان مردم را تهدید کرده و انتخابات این دوره مجلس نمایندگان را که هفدهمین دوره آن در تاریخ مردم سالاری افغانستان شمرده می شد ، تحریم کرده بود و به این تهدید عمل کرد و در بیش از 200 حمله تروریستی جان دهها غیر نظامی را گرفت.
تصویرهایی که شبکه های تلویزیونی و رسانه های داخلی و خارجی طی روزهای شنبه و یکشنبه این هفته از روند برگزاری انتخابات افغانستان مخابره کردند ، تمامی حضور مردم را از دقایق نخست صبحگاهی در صف های انتظار برای رای دادن نشان می داد و به خوبی بازتاب بی ارزش بودن تهدیدهای طالبان در نگاه مردم مصمم دیده می شد.
این حضور مردم مشخص کرد که افغان ها به شیوه های مردم سالاری برای تعیین سرنوشت خود نسبت به راه های غیر قانونی مانند تهدید، جنگ ، کشتار و در بند کشیدن دیگران بیشتر اهمیت می دهند و این مسیر را بهترین راه برای تعیین آینده کشورشان می دانند.
«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان هم دیشب ساعت 18 در پیامی تلویزیونی که از شبکه ملی افغانستان پخش شد ، حضور مردم را پای صندوق های رای، برای انتخاب نمایندگان مجلس یک افتخار ملی برشمرد و آن را به مردم تبریک گفت.
وی گفت که حضور چشم گیر مردم نشان داد که افغان ها به مردم سالاری و روش های آن باور دارند نه به شیوه هایی که در فرآیند ترور، جنگ و حملات تروریستی طالبان وجود دارد و از همین رو تروریست ها باید با توجه به واکنش مردم در رفتار خود تجدید نظر کنند.
«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز در شب روز نخست انتخابات در مصاحبه با یک شبکه تصویری گفت که حضور گسترده مردم در انتخابات مجلس نمایند‌گان ، نشان داد که آنها از میان خشونت و تروریسم ، مردم سالاری را می‌ خواهند.
وی تأکید داشت که پیام انتخابات رد تروریسم، خشونت و توطئه دشمنان، توسط مردم است و من از مردم تشکر و قدردانی می ‌کنم که با همه تهدیدات به پای صندوق‌های رای رفتند.
جدا از برجستگی حضور مردم در این دور از انتخابات مجلس افغانستان ، ویژگی های دیگری نیز وجود داشت که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهد شد تا نکاتی از ضعف و قوت این فرآیند در یک قاب امکان نمایش داشته باشد.

**امنیت انتخابات
کمیسیون انتخابات افغانستان با نیروهای امنیتی برای اولین بار این روند ملی و مردم سالاری را بطور کامل با ظرفیت های داخلی و بدون مشارکت جدی نظامیان خارجی مدیریت کردند و آن را به پایان رساندند که این خود موفقیت بزرگی برای افغان ها شمرده می شود و باعث خواهد شد که اعتماد به نفس آنها افزایش یابد و نیاز به حضور خارجی ها را در دیگر موضوعات کشور کاهش دهد.
در دوره های گذشته انتخابات افغانستان هم شماری از کارمندان سازمان ملل و هم دیگر کشورها در فرآیند مدیریت انتخابات شریک بودند وهم نیروهای نظامی خارجی، امنیت رای دهندگان را تأمین می کردند و نیروهای افغان در کنار هدایت آنها در این روند سهیم بودند اما این بار کمک های خارجی در تامین امنیت درخواست نشد با وجود آن که خارجی ها اعلام کرده بودند در صورت ضرورت آماده همکاری هستند.
مقامات امنیتی افغانستان اعلام کردند که یک هزار و 800 طرح حمله به مراکز رای دهی و مناطق مرتبط به انتخابات مجلس افغانستان طراحی شده بود که حدود 200 مورد آن شکل گرفت و باقی آنها خنثی شده است.
وزیر کشور افغانستان گفت که شمار زیادی از این 200 رویداد تروریستی شامل بمب های صوتی و مغناطیسی بود که در نزدیکی مراکز رای دهی برای ترساندن مردم و پراکنده کردن آنها انجام شد.
اما با وجود آن که شلیک راکت ؛ انداختن خمپاره ؛ انجام تیراندازی و حملات انتحاری انجام شد و در مجموع افزون بر 36 تن کشته و بیش از 120 غیر نظامی و نظامی زخمی شدند ، امنیت کلی برقرار برقرار بود .

** عملکرد کمیسیون انتخابات
کمیسیون مستقل انتخابات که این بار خود طرح و اجرای کامل فرآیند انتخابات مجلس را با وجود آن که ساختارها و مدیریتش جدید بود و روش های تازه ای را نیز برای اجرای برنامه ها و تأمین شفافیت بکار بسته بود ، توانست روندی به نسبت قابل قبول را با وجود برخی کاستی ها به نمایش بگذارد.
با توجه به این ویژگی که بیان شد و فرآیندی که به پایان رسید ، می تواند کل کار را یک موفقیت برای افغان ها در مدیریت محسوب کرد اما کمیسیون اشتباهات و ضعف هایی هم داشت که انتقادهای مطرح روی این نقاط متمرکز شده که البته بخشی از آن بطور مستقیم به مدیریت ناسالم باز می گردد.
باز نشدن بیش از 500 مرکز رای دهی در زمان از پیش تعیین شده ، عدم حضور مجریان انتخابات در شماری از مراکز، کمبود اقلام انتخاباتی و تجهیزات آن با وجود بودن فهرست های از پیش تهیه شده برای رای دهندگان ، جابجایی فهرست رای دهندگان در بین مراکزو وجود نقص در فهرست رای دهندگان از جمله کاستی هایی جدی بود که در عملکرد کمیسیون دیده شد .
اما این که به دلیل وقت کم آموزش نادرست کارمندان نتوانستند از دستگاه های بیومتریک بصورت درست استفاده کنند و کندی کار باعث ضایع شدن وقت زیاد رای دهندگان شد به کمبود وقت و نقایص قانونی بر می گردد.
همه این کاستی ها باعث شد که انتخابات در زمان معیین به پایان نرسد و کار به روز بعد کشیده شود که در عمل زمان بندی یک روزه برگزار انتخابات دو روزه شد و به خاطر ناامنی در برخی مراکز در استان ها طی دو روز هم شماری از صندوق های رای فعال نشد و مردم از حق رای خود محروم شدند.
نهادهای ناظر انتخاباتی گزارش کرده اند که حدود هفت تا 10 درصد مردم به دلیل کندی کار و باز نشدند مراکز رای گیری در زمان معین صف ها را ترک کردند و دوباره باز نگشتند.

**ضعف های قانونی
دولت وحدت ملی افغانستان که خود در سال 1393 خورشیدی از پی یک انتخابات پر تنش و متهم به تقلب در نهایت با مداخله آمریکا شکل گرفت و بر خلاف قانون اساسی این کشور قدرت را به دو پاره 50 درصدی تقسیم کردند ، متعهد بود که دراولین فرصت اصلاحات جدی در قانون انتخابات و ساختار کمیسیون انجام دهد که بتواند جلو تقلب را در انتخابات های بعدی بگیرد.
اما آنها در دو سال اول کار دولت موفق به انجام این اصلاحات نشدند و به همین دلیل انتخابات مجلس که روز شنبه و یکشنبه گذشته برگزار شد با سه سال تأخیر همراه بود.
در یک سال گذشته اصلاحات و گذاشتن افراد جدید در کمیسیون باعث شد تا کار اصلاحات در آن انجام شود، زمان کافی برای طرح و اجرایی کردن برنامه انتخابات، نبود و در پایان کار کاستی هایی بروز کرد که در بخشی از آن می توان کم کاری دولت را هم در نظر گرفت.

**احزاب سیاسی افغانستان
احزاب سیاسی افغانستان در این دور انتخابات مجلس با وجود تلاش های زیادی انجام داد، مسیر را برای ورود احزاب به انتخابات مجلس باز کند که موفق به آن نشد، طرح ها و برنامه های کاری مدون هم برای مجلس آینده به مردم ارائه نکرد.
بخش بزرگی از تلاش احزاب سیاسی افغانستان بر شفافیت و نحوه برگزاری انتخابات و حضور رای دهندگان متمرکز شد و احزاب از طرح و برنامه انتخاباتی برای مجلس آینده بازماندند.
در حال حاضر هم شماری از احزاب سیاسی با حضور در رسانه ها انتخابات انجام شده را غیر شفاف و ناقص می دانند و برای پذیرفتن نتایج آن مشکوک هستند.
آغاز کار رسمی برای برگزاری انتخابات مجلس افغانستان از 25 فروردین ماه امسال آغاز شد تا روز برگزاری انتخابات رویدادهای زیاد امنیتی بوقوع پیوست و هزینه سومین دور انتخابات مجلس را از بعد سقوط طالبان برای افغان ها بالا برد.
حدود 400 غیر نظامی در این مدت کشته و زخمی شدند و 10 تن از نامزدان نیز در این مدت ثبت نام تا پایان فرصت تبلیغات در حملات تروریستی جان باختند.
هشت میلیون و 800 هزار شهروند برای شرکت در انتخابات مجلس ثبت نام کرده بودند که آخرین شمارش تا پایان روز نخست انتخابات از ریخته شدن چهار میلیون رای در صندوق ها خبر می دهد.
کمیسیون انتخابات اعلام کرد که آرای استان های «بادغیس»، «قندهار» و آراء روز دوم که در 250 مرکز گرفته شده است، در جمع این چهار میلیون نیست.
دو هزار و 563 نامزد برای نشستن بر 250 کرسی مجلس افغانستان در این دور رقابت کردند که 68 کرسی آن برای زنان، 10 کرسی ویژه عشایر و یک کرسی هم به اقلیت های هندو و سیک افغانستان اختصاص دارد.
آساق*291*1104*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

فرهنگ ورزش همگانی در صدا و سیما معکوس است- در فیلمها افراد خوش هیکل خلافکارند!
عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه گیلان معتقد است که صدا و سیما و دیگر رسانه ها تاثیر بسیار مهمی در فرهنگ سازی ورزش دارند که متاسفانه در جهت معکوس و خلاف توسعه ورزش عمل می‌شود.
بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان: جو تمرین تیم ملی، آرام است
بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان گفت: هیچ حاشیه ای در اردوی تیم ملی وجود ندارد و جو بسیار آرام است.
تیم ملی والیبال به آمریکا می‌رود؟
سرپرست تیم ملی والیبال با اشاره به اعزام تیم ملی به آمریکا گفت: به هیچ عنوان صحبت از عدم اعزام وجود ندارد و ما هزینه دریافت ویزاها را پرداخت کرده‌ایم.
دو گام تا اعلام مسافران لیگ برتر
لیگ دسته یک فوتبال به ایستگاه سی‌ و سوم خود رسیده است و اوج هیجان، این رقابت‌ها را فرا گرفته است.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
کره‌شمالی: اون به روسیه می‌رود
خبرگزاری رسمی کره‌شمالی تأیید کرد که رهبر این کشور به زودی سفری به روسیه خواهد داشت.
نیاز به ۲ میلیارد تومان برای مبارزه با بحران بیماری‌های گیاهی در خراسان‌شمالی
مدیر کل مدیریت بحران خراسان شمالی گفت: برای مبارزه با بحران بیماری‌های گیاهی در استان حداقل به دو میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
نیازهای تنها مرکز توانبخشی مازندران
مؤسسه خیریه توانبخشی شهید فیاض‌بخش سرخرود محمودآباد که تنها مرکز توان بخشی استان مازندران است مامنی شده برای افراد معلول جسمی و حرکتی اما خود در این کوران اقتصادی با مشکلاتی چون کمبود بودجه، نداشتن تجهیزات لازم و امکانات کافی دست و پنجه نرم می‌کند.
«هوای پاک» دیگر آرزو نیست
یادمان نرفته که سال‌ها نوشتیم تهران «هوا» ندارد و باور کردیم که داستان دنباله‌دار تشدید آلودگی هوا در روزهای سرد پایانی ندارد. باور کردیم که داستان آلودگی هوا تنها زمانی مسئولان امر را به تکاپو می اندازد که شاخص‌های آلودگی هوا بالارود و آن‌ها در جلسات متعدد خود که دست آخر به تعطیلی مدارس و اجرای طرح‌های ضربتی می انجامید، یادشان بیاید که دچار آلودگی هوا هستیم اما با پایین رفتن شاخص‌ها باز موضوع را از یاد ببرند و تا سال بعد هم خدا بزرگ است!
با انجام این کار ساده ثواب شهید را خواهید برد
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرهنگ ورزش همگانی در صدا و سیما معکوس است- در فیلمها افراد خوش هیکل خلافکارند!
عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه گیلان معتقد است که صدا و سیما و دیگر رسانه ها تاثیر بسیار مهمی در فرهنگ سازی ورزش دارند که متاسفانه در جهت معکوس و خلاف توسعه ورزش عمل می‌شود.
بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان: جو تمرین تیم ملی، آرام است
بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان گفت: هیچ حاشیه ای در اردوی تیم ملی وجود ندارد و جو بسیار آرام است.
تیم ملی والیبال به آمریکا می‌رود؟
سرپرست تیم ملی والیبال با اشاره به اعزام تیم ملی به آمریکا گفت: به هیچ عنوان صحبت از عدم اعزام وجود ندارد و ما هزینه دریافت ویزاها را پرداخت کرده‌ایم.
دو گام تا اعلام مسافران لیگ برتر
لیگ دسته یک فوتبال به ایستگاه سی‌ و سوم خود رسیده است و اوج هیجان، این رقابت‌ها را فرا گرفته است.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
زلزله در فیلیپین 8 کشته به جا گذاشت
کره شمالی سفر کیم به روسیه را تائید کرد
کره جنوبی از سفر رهبر کره شمالی به روسیه استقبال کرد
جانشین وزیر خارجه سوریه: دمشق برابر محاصره اقتصادی آمریکا می ایستد
ارتقا همکاری های تجاری اولویت روابط ایران و چین است
ضرورت هوشیاری ایران و پاکستان برای دفع توطئه ها **علی نصیری
سفر عمران خان به ایران بیانگر ناکامی مخالفان روابط دو کشور است
ارزیابی کارشناسان از احتمال حضور داعش پشت حملات سریلانکا
انفجاری تازه در سریلانکا رخ داد
مسئول لغو نشست نمایندگان دولت افغانستان وطالبان در قطر کیست؟