رزمایش مشترک مالزی، تایلند و چین در دریای جنوبی برگزار شد

13:17 ۱۸۳ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 183 0
رزمایش مشترک مالزی، تایلند و چین در دریای جنوبی برگزار شد

کوالالامپور - ایرنا - مالزی برای نخستین بار میزبان نیروهای نظامی چین و تایلند است تا رزمایش مشترکی در پهنه وسیع آبهای این کشور با هدف حفظ صلح و ثبات در آبهای دریای جنوبی چین برگزار شود.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این رزمایش با عنوان ' صلح و دوستی 2018' در سواحل دو ایالت 'پورت دیکسون' و 'پورت کلانگ' مالزی و در تنگه مالاکا به عنوان یکی از مهمترین خطوط حمل و نقل دریایی در جهان درحال برگزاری است.
این رزمایش به مدت 9 روز در روزهای 20 تا 29 اکتبر( 28 مهر تا هفتم آبان ماه) به کار خود ادامه خواهد داد.
طبق گزارش رسانه های مالزیایی، درمجموع 692 نفر از نظامیان چینی در این رزمایش دریایی با سه فروند ناو جنگی ، دو فروند بالگرد نظامی و تعداد دیگری از تجهیزات نظامی شرکت می کند.
هدف از برگزاری این رزمایش دریایی افزایش همکاری ها و ارتقای تلاش مشترک سه کشور و همسایه در دریای جنوبی چین برای حفظ صلح و ثبات در این پهنه آبی اعلام شده است.
تقویت تبادلات تجربیات نظامی ، و افزایش توانایی پاسخ دادن به تهدیدات امنیتی مختلف دراین پهنه آبی از دیگر اهداف این رزمایش سه گانه اعلام شده است.
چین با مالزی دردریای جنوبی چین اختلاف ارضی دارد و در یکسال گذشته مسئولان دو کشوراظهار نظر های مختلفی در مورد این پهنه آبی داشتند.
این برای دومین بار است که چین در رزمایش نظامی در تنگه مالاکا که اقیانوس هند و اقیانوس آرام را به هم متصل می کند، شرکت کرده است .
برخی ناظران نظامی و دیپلماتیک به شبکه خبر آسیا وان اظهار کردند که تمرین سه جانبه راهی برای نشان دادن این است که کشورهای آسیای جنوب شرق و چین می توانند با هم در زمینه مسائل امنیتی و امنیتی، خصوصا در مناطق حساس، با یکدیگر همکاری کنند.
طبق این گزارش حفظ یک رابطه پایدار میان چین و آ سه آن برای پکن هم بسیار ضروری است زیرا این کشور برای اجرای سیاست یک کمربند و یک جاده خود نیاز به همکاری کشورهای منطقه برای مواجهه با تحرکات آمریکا در آبهای غنی و دارای ذخایر نفت در این بخش ازجهان دارد.
همزمان با این رزمایش ، مانور دیگر نظامی دربخشی از آبهای مورد منازعه دریای جنوبی درحال برگزاری است.
کشورهای دهگانه عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا ' آسه آن' از امروز دوشنبه نخستین رزمایش نظامی مشترک دریایی خود با چین را آغاز کردند.
رزمایش های اخیر درحالی در آبهای منطقه درحال برگزاری است که تنش ها میان چین آمریکا در حوزه های سیاسی ، نظامی و تجاری در چند ماه اخیر به شدت افزایش یافته و سبب گسترش تنش ها در جنوب شرق آسیا نیز شده است.
آمریکا که با سوء استفاده از اختلافات ارضی چین و برخی کشورهای جنوب شرق آسیا تعدادی از جنگنده ها و ناوهای نظامی خود را راهی آبهای دریای جنوبی چین کرده در چند ماه اخیر چندین بار با پکن در این آبها دچار تنش های نظامی شده است.
ماه گذشته حتی یک فروند کشتی جنگی آمریکایی و با یک کشتی جنگی چینی در نزدیکی جزایر اسپاتتی، بدون توجه به استانداردهای دریایی به یکدیگر آنگونه نزدیک شدند که رسانه های منطقه از این اقدام به عنوان یک حرکت مخاطره آمیز برای شروع یک منازعه تلخ در این دریا نام بردند و مقام های ارشد کشورهای جنوب شرق آسیا از دو طرف خواستند تا صلح و ثبات را در این پهنه آبی به مخاطره نیاندازند.
ناظران منطقه برگزاری رزمایش های مشترک با چین در آبهای جنوب شرق آسیا را در پی دو سفر جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا به ویتنام و شرکت وی در اجلاس وزیران دفاع کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا ' آ سه آن' حائز اهمیت می دانند.
کشورهای عضو بلوک آسه آن با اعلام اینکه امسال یک رزمایش مشترک با چین و سال آینده رزمایش نظامی مشترک دیگری با آمریکا در آبهای مورد منازعه دریای جنوبی چین برگزار می کنند، سعی درایجاد توازن میان قدرت جهان دراین منطقه هستند.
این کشورها که بشدت از بروز یک منازعه در آبهای دریای جنوبی چین نگران هستند، در نشست های امنیتی مشترک منطقه ای مانند اجلاس وزیران دفاع آسه آن و اجلاس مشترک وزیران دفاع آسه آن و آسه آن پلاس، درصدد هستند تا با رایزنی های گسترده اختلافات در مورد مالکیت و تحرکات دراین پهنه آبی را از طریق گفت وگو رفع کرده و مانع از افزایش تنش ها و رسیدن آنها به مرحله خطرناک رویارویی شوند.
آساق **1599**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

استکبار جهانی نقاط قدرت جمهوری اسلامی را هدف گرفته است
قزوین – ایرنا – معاون وزیر و رییس سازمان اطلاعات خارجی و نهضت های وزارت اطلاعات گفت: استکبار جهانی برای عملیاتی کردن نقشه های براندازانه خود نقاط قدرت جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است و باید با هوشیاری برای مقابله با آن اقدام کرد.
دستگاه های اجرایی در بی مهری به هورالعظیم مقصر هستند
کرج - ایرنا - عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور با بیان اینکه بخشی از گرد وخاک استان خوزستان و پدیده ریزگردها در جنوب ایران مربوط به خشک شدن تالاب هورالعظیم در سال های گذشته است، گفت: دستگاه های اجرایی این استان در بی می مهری به این تالاب مقصر هستند.
سرمایه صندوق حمایت از بخش کشاورزی 1600 میلیارد تومان است
بیرجند - ایرنا - رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی گفت: اکنون 130 صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی با یکهزار و 600 میلیارد تومان سرمایه در کشور فعال است.
سرانه فضای ورزشی استان قم بسیار ناچیز است
مدیرکل ورزش و جوانان استان قم گفت: ایجاد امکانات ورزشی برای جوانان، یکی از دغدغه‌های مهم است و متأسفانه سرانه فضای ورزشی قم برای هر نفر، ۲۴ صدم مترمربع و بسیار ناچیز است.
رییس ستاد اقامه نماز : مبلغان با مطالعه به منبر بروند
همدان - ایرنا - رییس ستاد اقامه نماز کشور گفت: مبلغان فرهنگی در ماه مبارک مبارک رمضان با مطالعه و متناسب با علم مخاطبان به منبر بروند.
تمرین شاداب وزنه برداران در نینگو+ عکس- ایرانی‌ها مورد توجه کشورهای دیگر
وزنه برداران ایران یک جلسه تمرینی دیگر را در چین پشت سر گذاشتند.
سارقان میلیاردی طلا و جواهر در سمنان دستگیر شدند
سمنان-ایرنا- فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: اعضای باند سرقت های طلا و جواهر به ارزش 23 میلیارد ریال در شهرستان سمنان دستگیر شدند.
نوروزیان به مقدماتی تفنگ سه وضعیت رسید - نکونام حذف شد
پوریا نوروزیان به مرحله مقدماتی تفنگ سه وضعیت مسابقات جام جهانی و کسب سهمیه المپیک رسید اما امیرمحمد نکونام در مرحله حذفی متوقف شد.
وزیرعلوم: دانشگاه باید تولید علم و ثروت کند
شیراز- ایرنا- وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه باید با استفاده از ظرفیت ها و توانمندی هایی که دارند نسبت به تولید علم و ثروت اقدام کند.
نخستین آکادمی تخصصی تیروکمان راه‌اندازی شد
نخستین آکادمی تخصصی تیروکمان در زمین چمن مصنوعی سایت تیروکمان ورزشگاه آزادی راه‌اندازی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
ایران: آقای قالیباف! کلی گویی بس است
اقدام امریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی بهانه جدیدی به دست مخالفان تصویب لوایح مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف داده است.
«هوای پاک» دیگر آرزو نیست
یادمان نرفته که سال‌ها نوشتیم تهران «هوا» ندارد و باور کردیم که داستان دنباله‌دار تشدید آلودگی هوا در روزهای سرد پایانی ندارد. باور کردیم که داستان آلودگی هوا تنها زمانی مسئولان امر را به تکاپو می اندازد که شاخص‌های آلودگی هوا بالارود و آن‌ها در جلسات متعدد خود که دست آخر به تعطیلی مدارس و اجرای طرح‌های ضربتی می انجامید، یادشان بیاید که دچار آلودگی هوا هستیم اما با پایین رفتن شاخص‌ها باز موضوع را از یاد ببرند و تا سال بعد هم خدا بزرگ است!
رویترز:سریلانکا یک سوری تبار را به عنوان مظنون بازداشت کرد
رئیس جمهوری چین: مخالف استفاده از زور علیه دیگران هستیم
رییس جمهوری چین: امنیت جهان منوط به امنیت دریا است
گسترش نفوذ اقتصادی چین، هراس مقامات دولت ترامپ
تمدید نشدن معافیت خرید نفت، هزینه ها در هند را افزایش می دهد
مقامات نفتی امارات متحده عربی و کویت به ژاپن سفر کردند
انتشار گاز در معدن ، 7 کارگر را درافغانستان به کام مرگ کشاند
چین به نگرانی هند در خصوص مسعود اظهر اهمیت دهد
پاکستان برای دریافت گاز 551 میلیون دلار وام گرفت
فعالان حقوق زنان افغان با طالبان دیدار کردند