بازی دو سرباخت دولت استرالیا با کارت فلسطین

11:01 ۲۷ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 112 0
بازی دو سرباخت دولت استرالیا با کارت فلسطین

کوالالامپور - ایرنا - دولت اسکات موریسون به رغم ژست سیاسی جدیدش علیه فلسطین با شکست در انتخابات میان دوره ای پارلمانی نه تنها اکثریت را در میان قانونگذاران این کشور از دست داد بلکه با واکنش های منفی گسترده داخلی و خارجی دراین زمینه روبه رو شد.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا موریسون هفته گذشته در تبعیت کورکورانه از آمریکا گفته بود که درحال بررسی انتقال سفارت استرالیا در اراضی اشغالی از تل آویو به بیت المقدس است و تا ماه دسامبر سال جاری در مورد توافقنامه بین المللی برجام نیز تصمیم گیری جدیدی ارائه خواهد کرد.
شکست دولت جدید در حالی در انتخابات میان دوره ای پارلمان استرالیا بوقوع پیوست که اسکات موریسون صرفا دو ماه پیش با کودتای درون حزبی و کنار زدن مالکوم ترنبول برپست نخست وزیری تکیه زد.
انتخابات میان دوره ای پارلمانی درایالت و نتورث که روز گذشته برگزار شد، برای دولت موریسون بسیار حیاتی بود زیرا نتایج آن سبب حفظ قدرت اکثریتی حزب لیبرال در پارلمان این کشور می شد.
رای دهندگان ناراضی از دولت اسکات موریسون دو روز پیش در ایالت عمدتا یهودی نشین ونتورث به نمایندگان رقیب دولت رای دادند تا حزب موریسون در مجلس نمایندگان این کشور از اکثریت بیفتند.
طبق گزارش کمیسیون انتخابات استرالیا 'کرین فلپس' کاندیدای مستقل 56 درصد اکثریت آرا را در قبال 46 درصد آرای 'دیوید شارما ' کاندیدای حزب لیبرال به دست آورد و صندلی ونتورث سیدنی را در پارلمان این کشور به خود اختصاص داد.
این اتفاق در حالی رخ داد که اسکات موریسون سه شنبه گذشته و چند روز پیش از شروع انتخابات درایالت با اکثریت یهودی نشین ونتورث میان دوره ای پارلمان دو سیاست جدید این کشور علیه ایران و فلسطین را اعلام کرد.
موریسون در تبعیت کورکورانه از آمریکا گفت که درحال بررسی انتقال سفارت استرالیا در اراضی اشغالی از تل آویو به بیت المقدس است و تا ماه دسامبر سال جاری در مورد توافقنامه بین المللی برجام نیز تصمیم گیری جدیدی ارائه خواهد کرد.
در حالیکه که رسانه های استرالیایی اظهارات موریسون و سیاست جدید خارجی این کشور را با هدف پیروزی در انتخابات میان دوره ای مجلس ارزیابی کرده بودند، دولت جدید نتوانست به اهداف خود در این انتخابات دست یابد و همچنین اکثریت را در میان نمایندگان از دست داد.
موریسون نخست وزیر استرالیا روز سه شنبه گذشته اعلام کرد که سفارت کشورش را در اراضی اشغالی ازتل آویو به بیت المقدس منتقل می کند.
موضع جدید علیه فلسطین با واکنش‌های داخلی و خارجی گسترده ای نیز روبه رو شده است.
گرث اوانس وزیر خارجه اسبق استرالیا انتقال سفارت استرالیا را یک اشتباه بزرگ و برای اعتبار بین المللی این کشور 'فاجعه‌بار‌'خواند و گفت: این نهایت فرصت‌طلبی است که در آستانه انتخابات داخلی اینگونه اظهارات مطرح شود.
'جیسیندا آردرن 'نخست‌وزیر نیوزیلند نیز مخالفت خود را با این اقدام کانبرا اعلام کرد.
نخست‌وزیر نیوزیلند در واکنش به این رویکرد دولت استرالیا گفت که چنین اقدامی به روند صلح در خاورمیانه کمک نخواهد کرد.
درپی این اقدام دولت اندونزی نیز در واکنشی قوی به این کشور هشدار داد که با انتقال سفارت کانبرا از تل آویو به بیت المقدس، صلح در سرزمین های اشغالی تضعیف می شود.
دولت اندونزی که در سال جاری به اعضای غیردائم شورای امنیت پیوسته و همچنین به عنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان به دولت استرالیا هشدار داد که در صورت انتقال سفارت این کشور در تل آویو به بیت المقدس، صلح میان فلسطینیان با رژیم اشغالگر قدس تضعیف و نقض شود.
برخی رسانه های آسیایی همچنین گزارش دادند که اندونزی احتمالا درصورتی که انتقال سفارت کانبرا اجرایی شود، توافق تجاری خود را با استرالیا را مورد تجدید نظر قرار دهد.
با این وجود، موریسون گفت که کشورش برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارتش آزاد است، اما با این وجود همچنان به راه حل تشکیل دو کشور در سرزمین های اشغالی پایبند است.
بر اساس گزارش رسانه های آسیایی علاوه بر اندونزی تاکنون نمایندگان سیاسی بیش از 13 سفارت مقیم استرالیا از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نسبت به تصمیم اعلام شده کانبرا برای انتقال سفارت به طور رسمی اعتراض کرده اند.
طبق گزارش شبکه ای بی سی استرالیا نتیجه انتخابات میان دوره ای صرفا بیانگر از دست دادن یک صندلی در پارلمان نیست بلکه با این اتفاق ،ائتلاف لیبرال- ملی خدشه دار شد و دولت اکثریت خود را در بین نمایندگان ازدست داد که این امر حاکی از آن است که استرالیا یک دوره دیگر بی ثباتی سیاسی را تا پیش از انتخابات سراسری در اواسط ماه مه 2019 تجربه می کند.
آساق **1599 **1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صندوق توسعه ملی 6 هزار میلیارد ریال به صادرات کمک می کند
قزوین - ایرنا - رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: این صندوق با هدف ایجاد اشتغال و افزایش سهم صادرات کشور 6 هزار میلیارد ریال را در بانک های عامل سپرده گذاری کرده است.
نخستین شکست خانگی کاله مازندران در لیگ برتر والیبال رقم خورد
ساری- ایرنا- تیم والیبال کاله مازندران در حساس ترین دیدار هفته هشتم مسابقات لیگ برتر برابر سایپا تهران، برغم حمایت تماشاگران زیاد املی، نخستین شکست این فصل خود را تجربه کرد.
دایر نکردن میز خدمت در سازمان ها تخلف است
یاسوج- ایرنا- معاون مرکز مدیریت عملکرد و امور بازرسی وزارت کشور گفت: یکی از مواد منشور حقوق شهروندی راه اندازی میز خدمت در سازمان های اجرایی بوده و اگر دستگاهی به هر دلیل نتواند میز خدمت ایجاد کند متخلف است.
تاثیر ضدحساسیت مکیدن پستانک نوزاد توسط مادر
یک پژوهش تازه نشان داده تمیز کردن پستانک کودکتان با مکیدن به محافظت از او در مقابل حساسیت کمک می‌کند.
نجات بشریت در پیروی از ولایت حضرت علی (ع) است
بندرعباس- ایرنا- امام جمعه موقت تهران گفت: حضرت علی (ع) قانون عدل، امامت و ولایت و مظهر زهد و خوبی هاست و تنها راه نجات بشریت بویژه امت اسلامی در پیروی از ولایت و سیره و منش این امام بزرگوار است.
شیب تند مهاجرت به مازندران
ساری-ایرنا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران گفت: مهاجرت غیربومی ها به این خطه شمال کشور در سال های اخیر روند رو به رشدی یافت.
ولایت، محور اتحاد امت اسلامی
بندرعباس- ایرنا- ولایت پذیری، ولایت مداری و شناخت جایگاه رفیع ولایت از مهم ترین پیام های غدیر است که امروز یکشنبه جمعی از اندیشمندان وعلمای شیعه و اهل سنت در همایشی تحت عنوان ولایت، محور اتحاد امت اسلامی در بندرعباس به این مقوله ارزشمند پرداختند.
دستگیری هکر ۱۵ساله پاکدشتی
فرمانده انتظامی شرق استان تهران از دستگیری هکر ۱۵ ساله پاکدشتی خبر داد و گفت: این فرد ۵۰ میلیون تومان از حساب ۷۰۰ شهروند برداشت کرده بود.
زعفران بدون آب ‌و خاک در سیستان و بلوچستان کشت شد
زاهدان - ایرنا- عضو هیات ‌علمی دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی محیطی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: کشت زعفران بدون آب ‌و خاک با روش هواکشت توسط پژوهشگران این دانشکده انجام شد.
سفر وزیرخارجه انگلیس به تهران با دستور کار آینده برجام
لندن – ایرنا – وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد 'جرمی هانت' به‌عنوان اولین وزیر امور خارجه یک کشور غربی پس از خروج آمریکا از برجام، روز دوشنبه به‌منظور دیدار با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود و با دستور کار بررسی آینده برجام، مسائل منطقه‌ای و چندجانبه راهی تهران می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
اندر مصائب «مادرایرانی‌ها»
تهران- ایرناپلاس- «من به کجا تعلق دارم» نام مستندی است که در آن به مشکلات زنان ایرانی پرداخته که همسر افغانستانی دارند. این زنان می‌گویند، مادرایرانی‌ها با وجود این که در خاک ایران به دنیا آمده‌اند، اما به‌عنوان یک ایرانی قبول‌شان ندارند.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
شرکت های چینی حضور خود را در ایران افزایش می دهند
چین اعمال نفوذ در بیانیه آپک را رد کرد
مقام سیا برای دیدار با مقام های کره شمالی به سئول رفت
پدر بمب هسته ای چین در سن 101 سالگی درگذشت
چین: آمریکا به جای توصیه به دیگران رفتار خود را اصلاح کند
انفجار بمب در کویته پاکستان سه کشته برجای گذاشت
اسلام آباد برنامه ای برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی ندارد
الجزیره: چین همچنان در کنار ایران ایستاده است
چینی ها خوشبین ترین مردم دنیا نسبت به آینده خود هستند
شکر ارزان هندی، داد استرالیا را هم در آورد!