تهدید به خروج از پیمان موشکی؛ اقدامی واقعی یا بلوف سیاسی

12:42 ۹۳ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 133 0
تهدید به خروج از پیمان موشکی؛ اقدامی واقعی یا بلوف سیاسی

مسکو- ایرنا- کارشناسان روس هنوز در خصوص خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد که روز شنبه از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام شد، تردید دارند و برخی آن را بلوف سیاسی می خوانند.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا هم اکنون در مسکو می باشد و قرار است با مقامات روسیه و در نهایت رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت وگو کند. در این بین برخی از کارشناسان می گویند 'انتظار می رود که جان بولتون در دیدارهای خود در مسکو این موضوع را مطرح و در خصوص آن با روسیه دست به معامله بزند'.
برخی هم معتقدند که بعید نیست در دیدارهای بولتون در مسکو، موضوع ایران و اعمال بسته جدید تحریمی در مورد این کشور مطرح شود چرا که دشمنی با ایران به سیاست نخست آمریکا تبدیل شده و تاثیر داشتن تحریم های آمریکا علیه ایران به آرزویی بزرگ برای مقام های کاخ سفید تبدیل شده است و آنها آماده اند به هر اقدامی برای دستیابی به این آرزو دست بزنند چرا که ایالات متحده به دلیل خروج از توافق هسته ای با ایران هر روز منزوی تر از دیروز شده است.
کنستانتین کاساچوف رئیس کمیسیون امور بین الملل شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) معتقد است که ادعای ترامپ مبنی بر خروج از قرارداد کاهش موشک های میان و کوتاه برد با روسیه به بلوف سیاسی و شانتاژ خبری شباهت دارد.
کاساچوف افزود: هنوز گام های رسمی در این مورد برداشته نشده است که امکان می دهد سخنان ترامپ را بیشتر از آنکه یک اقدام حقوقی خواند ادامه شانتاژهای وی تلقی کرد.
وی همچنین به وجود اما و اگرهایی در متن سخنان ترامپ درباره خروج از قرارداد اشاره کرد که طی آن شرایطی مطرح شده که اگر روسیه و چین بپذیرند آمریکا از قرارداد موشکی خارج نخواهد شد.
مقام دومای روس تصریح کرد: این سخنان ترامپ حاکی از آن است که وی از شرایط قرارداد کاهش موشک های میان و کوتاه برد بی خبر است یا اینکه به دنبال بازی با افکار عمومی است.
در همین حال رسانه های روسیه در گزارش های تحلیلی خود احتمال خروج آمریکا از قرارداد کاهش موشک های کوتاه و میان برد را بعید ندانسته اند.
شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه احتمال داده است با توجه به هراس و نگرانی آمریکا از افزایش روزافزون توانمندی تسلیحاتی راهبردی چین، از قرارداد کاهش موشک های میان و کوتاه برد خارج شود تا دستش در تولید و استقرار تسلیحات موشکی پیشرفته بازتر باشد.
در گزارش های رسانه های روسی گفته شده است که آمریکا توجه خود را به دریای چین جنوبی متمرکز کرده و به احتمال زیاد موشک های پیشرفته خود را در ژاپن یا مناطق همسایه چین مستقر خواهد کرد.
این سناریو نیز برای روسیه جالب نیست چرا که در صورت تحقق این امر، آمریکا در شرق روسیه تسلیحات موشکی پیشرفته و در غرب این کشور در لهستان و رومانی و دریای بالتیک موشک های پیشرفته مستقر می کند.

** ترامپ و پایان یافتن بازسازی پنهانی زرادخانه اتمی آمریکا
برخی کارشناسان روس بر این باورند که آمریکا کار بازسازی زرادخانه اتمی خود را که در طول یک دهه بطور پنهانی ادامه داشت، به پایان رسانده است.
این کارشناسان از جمله ژنرال لئونید ایواشف رئیس آکادمی مطالعات ژئوپلیتیک روسیه بر این باورند که تصمیم آمریکا برای خروج از قرارداد کاهش موشک های میان برد و کوتاه برد با پایان یافتن کار تکمیل زرادخانه اتمی آمریکا ارتباط دارد.
به گفته آنان، ترامپ در این شرایط که روسیه توانمندی دفاع راهبردی خود را تقویت کرده و چین نیز در حال گسترش توانایی نظامی خود است، می خواهد که جایگاه آمریکا را به عنوان قدرت اول هسته ای جهان تثبیت کند و خروج از قرارداد کاهش موشک های میان و کوتاه برد بر اساس همین سیاست دنبال می شود.
فصلنامه «علوم هسته ای» چاپ آمریکا در این باره نوشته است که ایالات متحده در چارچوب یک برنامه محرمانه در طول 10 سال، زرادخانه جنگ افزارهای هسته ای خود را با توان انهدامی بالا بازسازی کرده است.
گروهی از کارشناسان آمریکایی در این نشریه که بخشی از گزارش آن اسفند ماه سال گذشته انتشار یافت، نوشته اند، واشنگتن به برتری هسته ای جهانی دست یافته و با سلاح های زرادخانه اتمی خود می تواند ساختار دفاع موشکی دشمنان بالقوه را نابود و توان پاسخ دادن را از دشمن سلب کند.
هانس کریستنسن رئیس مرکز اطلاعاتی فدراسیون دانشمندان، تئودور پاستول کارشناس فناوری های موشکی و متیو مک کینزی مدیر برنامه های هسته ای شورای ملی دفاع از منابع طبیعی آمریکا از جمله کارشناسانی هستند که در این باره اعلام نظر کرده اند.
این کارشناسان معتقدند که جهان از تحول واقعی زرادخانه اتمی آمریکا غافل مانده و واشنگتن تسلیحات هسته ای خود را نوسازی کرده است.
براساس اطلاعات انتشار یافته، پنتاگون موشک های دریایی «تریدنت -دو» Trident II را به هدایت ام.اس.4700 با سطح دقت بسیار بالا مجهز کرده است و اگر پیش از این فقط 20 درصد این موشک ها می توانستند به اهداف اصابت کنند، اکنون 100 در صد شده و می توانند هر هدف محافظت شده ای را نابود کنند.
کارشناسان روس هم رویارویی موشکی روسیه و آمریکا را بعید نمی دانند، «ولادیمیر یفسییف» رئیس مرکز پژوهش های سیاسی و اجتماعی روسیه به تازگی با اشاره به اختلافات رو به رشد موشکی این کشور و آمریکا، اعلام کرد: رویارویی های دو کشور به عرصه موشکی کشانده می شود و اختلافات در این حوزه افزایش خواهد یافت.
یفسییف معاون انستیتو جامعه مشترک‌المنافع و کارشناس امور نظامی روسیه خاطرنشان کرد که واشنگتن بیشتر از این نمی خواهد به قرارداد کاهش موشک های بالستیکی میان و کوتاه برد با مسکو پایبند باشد.
یفسییف در گفت وگو با روزنامه نزاویسیمایا اظهار کرد: آمریکا بخشی از موشک‌های میان برد خود را که مطابق توافق باید از بین ببرد، نابود نکرده است، بلکه از آنها به عنوان هدف تمرین های پدافند ضدموشکی استفاده می‌کند.
کارشناس روس با بیان اینکه کنگره آمریکا مشغول تدوین لایحه‌هایی است تا تولید موشک‌های میان برد شکل گیرد، اظهار کرد که چنین کاری، گام دیگری برای خودداری از اجرای قرارداد کاهش موشک های میان برد با روسیه است.
کارشناس روس خاطرنشان کرد: به رغم تنش های شدید در روابط روسیه و آمریکا در عصر باراک اوباما، آن دوران چنین درگیری‌هایی بروز نمی‌کرد، هرچند روسیه به نقض قرارداد موشکی متهم می‌ شد. در هر حال، این نوع اقدام یکجانبه کنگره آمریکا نشان می‌دهد، واشنگتن حقوق بین ‌المللی را نقض می‌کند.
بنظر می رسد در این شرایط و در حالی که در آمریکا نیز بسیاری مخالف خروج این کشور از قرارداد کاهش موشک های کوتاه و میان برد هستند، بولتون ماموریت پیچیده ای را در مسکو برعهده دارد.
اروپام ** 391**1346**1485


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی؛ طرز تهیه بادوم زمینی
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
۷ انقراض اسرارآمیز در طول تاریخ!
دایناسور، پرنده دودو (dodo bird) و ببر تاسمانی چه چیز مشترکی دارند؟ همه منقرض شده‌اند. در تاریخ سیاره ما گونه‌های بی‌شماری آمده‌اند و رفته‌اند و بعضی بیشتر از بقیه رد پا به جا گذاشته‌اند.
میگو اسپایسی؛ سفره ای دریایی بچینید
در این مطلب طرز تهیه یه میگو تند و اسپایسی رو براتون میذارم که خیلی راحت و آسون و فوری حاضر میشه. میتونین این مدل میگو رو با برنج، پاستا یا حتی انواع سبزیجات و سالاد سرو کنین و ازش لذت ببرین.
عاشق فست‌فود و مخالف الکل؛ نگاهی به رژیم غذایی دونالد ترامپ
دونالد ترامپ ۴۵ رئیس‌جمهور آمریکا است، اما انصافاً باید اعتراف کرد نسبت به بیشتر روسای جمهور قبلی آمریکا، ترامپ رئیس‌جمهور پرحاشیه‌تری است و روزی نیز که خبری از او را در رسانه‌ها نداشته باشیم.
خدمات رایگان ارسال و گارانتی محصولات پاکشوما
گروه متخصصان و کارشناسان فنی پاکشوما پس از فروش محصول همچنان آماده ارائه خدمات به مشتریان محصولات و لوازم خانگی پاکشوما هستند.
اوسین بولت: دوران فوتبالم تمام شد
دارنده ۸ مدال طلای المپیک در رشته دو و میدانی به دوران کوتاه حضورش در مستطیل سبز خاتمه داد.
ماجرای بازیکن محروم عربستان در جام ملت‌ها چه بود؟
در حالی که گفته می‌شود عربستان از یک بازیکن غیرقانونی در جام ملت‌های آسیا استفاده کرده است، مسئولان عربستانی این ادعا را رد کردند.
دو بازی تدارکاتی در دستور کار شاگردان شفر
به زودی قرار است تیم فوتبال استقلال دو بازی تدارکاتی برگزار کند.
درخشان: مقابل چین باید جسور و فکور باشیم
حمید درخشان، پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: لیپی مربی قابل احترامی است و نباید آنها را دست کم بگیریم.
مارچلو لیپی: قبلا باختیم، این بار اما فرق می‌کند
سرمربی تیم ملی چین پیش از دیدار با ایران گفت:درست است که ما 2 سال پیش ما در مقدماتی جام جهانی 2018 در تهران به ایران باختیم اما این بار فرق می‌کند چون ما در جام ملت های آسیا بازی می کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
سوت پایان به بسته حمایتی ناتمام دولت
براساس داده‌های وزارت رفاه و به ویژه سازمان تأمین اجتماعی، واریز بسته حمایتی به شاغلان تأمین اجتماعی تمام شد درحالی که هنوز بسیاری از مشمولان این طرح، بسته خود را نگرفته و نسبت به آن معترض‌اند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
از ماجرای «رزمایش قطعی اینترنت» چه می‌دانید؟!
ایتنا - طبق اظهارات مسوولان ارتباطی، رزمایشی که روز هفتم بهمن‌ماه انجام می‌شود، ارتباطی با قطع شبکه‌ اینترنت ندارد و به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداختی توصیه شده سرورهای خارجی‌شان را انتقال دهند و اجباری در کار نیست.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید