تهدید به خروج از پیمان موشکی؛ اقدامی واقعی یا بلوف سیاسی

12:42 ۲۵ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 66 0
تهدید به خروج از پیمان موشکی؛ اقدامی واقعی یا بلوف سیاسی

مسکو- ایرنا- کارشناسان روس هنوز در خصوص خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد که روز شنبه از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام شد، تردید دارند و برخی آن را بلوف سیاسی می خوانند.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا هم اکنون در مسکو می باشد و قرار است با مقامات روسیه و در نهایت رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت وگو کند. در این بین برخی از کارشناسان می گویند 'انتظار می رود که جان بولتون در دیدارهای خود در مسکو این موضوع را مطرح و در خصوص آن با روسیه دست به معامله بزند'.
برخی هم معتقدند که بعید نیست در دیدارهای بولتون در مسکو، موضوع ایران و اعمال بسته جدید تحریمی در مورد این کشور مطرح شود چرا که دشمنی با ایران به سیاست نخست آمریکا تبدیل شده و تاثیر داشتن تحریم های آمریکا علیه ایران به آرزویی بزرگ برای مقام های کاخ سفید تبدیل شده است و آنها آماده اند به هر اقدامی برای دستیابی به این آرزو دست بزنند چرا که ایالات متحده به دلیل خروج از توافق هسته ای با ایران هر روز منزوی تر از دیروز شده است.
کنستانتین کاساچوف رئیس کمیسیون امور بین الملل شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) معتقد است که ادعای ترامپ مبنی بر خروج از قرارداد کاهش موشک های میان و کوتاه برد با روسیه به بلوف سیاسی و شانتاژ خبری شباهت دارد.
کاساچوف افزود: هنوز گام های رسمی در این مورد برداشته نشده است که امکان می دهد سخنان ترامپ را بیشتر از آنکه یک اقدام حقوقی خواند ادامه شانتاژهای وی تلقی کرد.
وی همچنین به وجود اما و اگرهایی در متن سخنان ترامپ درباره خروج از قرارداد اشاره کرد که طی آن شرایطی مطرح شده که اگر روسیه و چین بپذیرند آمریکا از قرارداد موشکی خارج نخواهد شد.
مقام دومای روس تصریح کرد: این سخنان ترامپ حاکی از آن است که وی از شرایط قرارداد کاهش موشک های میان و کوتاه برد بی خبر است یا اینکه به دنبال بازی با افکار عمومی است.
در همین حال رسانه های روسیه در گزارش های تحلیلی خود احتمال خروج آمریکا از قرارداد کاهش موشک های کوتاه و میان برد را بعید ندانسته اند.
شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه احتمال داده است با توجه به هراس و نگرانی آمریکا از افزایش روزافزون توانمندی تسلیحاتی راهبردی چین، از قرارداد کاهش موشک های میان و کوتاه برد خارج شود تا دستش در تولید و استقرار تسلیحات موشکی پیشرفته بازتر باشد.
در گزارش های رسانه های روسی گفته شده است که آمریکا توجه خود را به دریای چین جنوبی متمرکز کرده و به احتمال زیاد موشک های پیشرفته خود را در ژاپن یا مناطق همسایه چین مستقر خواهد کرد.
این سناریو نیز برای روسیه جالب نیست چرا که در صورت تحقق این امر، آمریکا در شرق روسیه تسلیحات موشکی پیشرفته و در غرب این کشور در لهستان و رومانی و دریای بالتیک موشک های پیشرفته مستقر می کند.

** ترامپ و پایان یافتن بازسازی پنهانی زرادخانه اتمی آمریکا
برخی کارشناسان روس بر این باورند که آمریکا کار بازسازی زرادخانه اتمی خود را که در طول یک دهه بطور پنهانی ادامه داشت، به پایان رسانده است.
این کارشناسان از جمله ژنرال لئونید ایواشف رئیس آکادمی مطالعات ژئوپلیتیک روسیه بر این باورند که تصمیم آمریکا برای خروج از قرارداد کاهش موشک های میان برد و کوتاه برد با پایان یافتن کار تکمیل زرادخانه اتمی آمریکا ارتباط دارد.
به گفته آنان، ترامپ در این شرایط که روسیه توانمندی دفاع راهبردی خود را تقویت کرده و چین نیز در حال گسترش توانایی نظامی خود است، می خواهد که جایگاه آمریکا را به عنوان قدرت اول هسته ای جهان تثبیت کند و خروج از قرارداد کاهش موشک های میان و کوتاه برد بر اساس همین سیاست دنبال می شود.
فصلنامه «علوم هسته ای» چاپ آمریکا در این باره نوشته است که ایالات متحده در چارچوب یک برنامه محرمانه در طول 10 سال، زرادخانه جنگ افزارهای هسته ای خود را با توان انهدامی بالا بازسازی کرده است.
گروهی از کارشناسان آمریکایی در این نشریه که بخشی از گزارش آن اسفند ماه سال گذشته انتشار یافت، نوشته اند، واشنگتن به برتری هسته ای جهانی دست یافته و با سلاح های زرادخانه اتمی خود می تواند ساختار دفاع موشکی دشمنان بالقوه را نابود و توان پاسخ دادن را از دشمن سلب کند.
هانس کریستنسن رئیس مرکز اطلاعاتی فدراسیون دانشمندان، تئودور پاستول کارشناس فناوری های موشکی و متیو مک کینزی مدیر برنامه های هسته ای شورای ملی دفاع از منابع طبیعی آمریکا از جمله کارشناسانی هستند که در این باره اعلام نظر کرده اند.
این کارشناسان معتقدند که جهان از تحول واقعی زرادخانه اتمی آمریکا غافل مانده و واشنگتن تسلیحات هسته ای خود را نوسازی کرده است.
براساس اطلاعات انتشار یافته، پنتاگون موشک های دریایی «تریدنت -دو» Trident II را به هدایت ام.اس.4700 با سطح دقت بسیار بالا مجهز کرده است و اگر پیش از این فقط 20 درصد این موشک ها می توانستند به اهداف اصابت کنند، اکنون 100 در صد شده و می توانند هر هدف محافظت شده ای را نابود کنند.
کارشناسان روس هم رویارویی موشکی روسیه و آمریکا را بعید نمی دانند، «ولادیمیر یفسییف» رئیس مرکز پژوهش های سیاسی و اجتماعی روسیه به تازگی با اشاره به اختلافات رو به رشد موشکی این کشور و آمریکا، اعلام کرد: رویارویی های دو کشور به عرصه موشکی کشانده می شود و اختلافات در این حوزه افزایش خواهد یافت.
یفسییف معاون انستیتو جامعه مشترک‌المنافع و کارشناس امور نظامی روسیه خاطرنشان کرد که واشنگتن بیشتر از این نمی خواهد به قرارداد کاهش موشک های بالستیکی میان و کوتاه برد با مسکو پایبند باشد.
یفسییف در گفت وگو با روزنامه نزاویسیمایا اظهار کرد: آمریکا بخشی از موشک‌های میان برد خود را که مطابق توافق باید از بین ببرد، نابود نکرده است، بلکه از آنها به عنوان هدف تمرین های پدافند ضدموشکی استفاده می‌کند.
کارشناس روس با بیان اینکه کنگره آمریکا مشغول تدوین لایحه‌هایی است تا تولید موشک‌های میان برد شکل گیرد، اظهار کرد که چنین کاری، گام دیگری برای خودداری از اجرای قرارداد کاهش موشک های میان برد با روسیه است.
کارشناس روس خاطرنشان کرد: به رغم تنش های شدید در روابط روسیه و آمریکا در عصر باراک اوباما، آن دوران چنین درگیری‌هایی بروز نمی‌کرد، هرچند روسیه به نقض قرارداد موشکی متهم می‌ شد. در هر حال، این نوع اقدام یکجانبه کنگره آمریکا نشان می‌دهد، واشنگتن حقوق بین ‌المللی را نقض می‌کند.
بنظر می رسد در این شرایط و در حالی که در آمریکا نیز بسیاری مخالف خروج این کشور از قرارداد کاهش موشک های کوتاه و میان برد هستند، بولتون ماموریت پیچیده ای را در مسکو برعهده دارد.
اروپام ** 391**1346**1485


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آسنسیو زوج رونالدو در یوونتوس می‌شود؟
باشگاه یوونتوس به دنبال جذب ستاره اسپانیایی رئال مادرید است.
نگرانی در بارسلونا به خاطر مصدومیت راکیتیچ
ایوان راکیتیچ، ستاره کروات بارسا شب گذشته در بازی کرواسی و اسپانیا مصدوم شد.
گرشاسبی: نمی‌دانم استقلالی‌ها دنبال چه هستند
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: نمی‌دانم استقلالی‌ها دنبال چه چیزی هستند و اگر برای بازی سوپرجام شکایتی کرده‌اند منتظر جواب شکایتشان باشند.
جانشین برانکو پا به توپ شد
کریم باقری دستیار ایرانی برانکو ایوانکوویچ در غیاب سرمربی سرخ ها وظیفه او را در اولین تمرین پس از فینال آسیا برعهده داشت.
بعد از اوون؛ آرنولد، جوانترین گلزن لیورپولی انگلیس
ترنت آرنولد زننده گل دوم سه شیرها در مقابل آمریکا بود.
دستیاران جدید منصوریان در اصفهان
دستیاران جدید علیرضا منصوریان سرمربی تیم ذوب آهن امروز وارد اصفهان شدند.
ماساژور تیم، دروازه‌بان جدید پرسپولیس!
کمبود بازیکن در تمرین پرسپولیس باعث که از ماساژور تیم به عنوان یار تمرینی استفاده کرده و آن را درون دروازه قرار دهند.
اعتراف دوناروما درباره رویارویی با رونالدو
دروازه‌بان ایتالیایی میلان تقابلش با مهاجم یوونتوس را هیجان انگیز خواند.
کاریکاتور: روزی روزگاری در منچستر
منچستر حالا شکل و رنگ متفاوتی به خود گرفته است.
پیش به سوی امارات همراه با کاوه رضایی
مهاجم ایرانی تیم کلوب بروژ بلژیک با ارائه نمایش‌های خوب به دنبال حضور در جام ملت‌های آسیا و درخشش با پیراهن تیم ملی ایران است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نیازمندان خون را در فصل سرما دریابید
اصفهان - ایرنا - مدیرکل انتقال خون اصفهان از مردم خواست تا در فصل سرما همچون دیگر مواقع سال با اهدای خون ، بیماران نیازمند را دریابند.
اولین تصاویر از تکه‌های بدن خاشقجی (18+)
اولین تصاویر از تکه های بدن خاشقجی منتشر شد.
اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌- ذخایر ارز ۱۰۰ میلیارد دلار- شکست تحریم نفت
صندوق بین‌المللی پول با بررسی شاخص های کلان اقتصاد ایران از تولید ناخالص داخلی ۴۳۰ میلیارد دلاری، رشد ۰.۲ درصدی بخش غیرنفتی، ذخایر ارزی حدود ۱۰۰ میلیارد دلاری در سال جاری و ناکامی آمریکا در صفر کردن صادرات نفت ایران طی امسال و سال آینده خبر داد.
هاشمی: شورا از انتصابات شهرداری راضی نیست
واکنش توییتری محسن هاشمی به انتصابات دقیقه نودی افشانی در شهرداری تهران را مشاهده می کنید.
بیش از 600 نفر در آتش سوزی کالیفرنیا مفقود شدند
اعضا داعش کارت ورود به پایگاه های آمریکا در سوریه دارند
واکنش ها به بیانیه اخیر دادستان عربستان درباره قتل خاشقچی
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  پنجشنبه تا صبح  جمعه
مقام آمریکایی: شریک بهتر از عربستان نداریم
آمریکا شمار نظامیانش را در آفریقا کاهش می‌دهد
مساله گولن ارتباطی به خاشقچی ندارد
سناتور آمریکایی تحریم‌ 17 تبعه سعودی را اقدامی نمایشی دانست
سنای آمریکا در حال تهیه پیش نویس قانونی علیه عربستان است
98 کشور جهان با قطعنامه حقوق بشری علیه ایران موافقت نکردند