قطع رابطه آمریکاو عربستان ائتلاف ضدایران را نابود می کند

12:21 ۱۸۴ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 260 0
قطع رابطه آمریکاو عربستان ائتلاف ضدایران را نابود می کند

تهران-ایرنا- نشنال ریویو در گزارشی نوشت: قطع رابطه ریاض- واشنگتن به دلیل قتل جمال خاشقچی که بسیاری در آمریکا خواهان آن هستند به ازهم پاشیدن ائتلاف ضد ایرانی در منطقه منجر خواهد شد.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این نشریه آمریکایی در گزارشی با عنوان 'دروغ های سعودی های را باور نکنید' می افزاید: نوزده روز پس از ناپدید شدن 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار واشنگتن پست، در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول، سعودی ها را وادار به پذیرش مرگ وی گرد. این در حالی است که مقامات سعودی ابتدا اصرار داشتند که علیرغم ادعای دولت ترکیه مبنی بر در دست داشتن ویدئویی از خارج نشدن خاشقچی از کنسولگری، وی کنسولگری را ترک کرده است و هرگونه ادعای دست داشتن در قتل این روزنامه نگار را بی اساس می خواندند.
اما پس از تهدید تحریم های نفتی در نهایت این پادشاهی داستان خود را روایت کرد: خاشقچی در جریان یک درگیری فیزیکی با مقامات اطلاعاتی سعودی در کنسولگری به قتل رسیده است.
دولت سعودی همچنین با دستگیری تعدادی از مقامات امنیتی و برکناری برخی از آنها از سمت سعی داشت مسئولیت این جنایت را بر گردن این ینروها بیندازد.
در ادامه یادداشت درج شده در این نشریه آمریکایی آمده است: اما آن گونه که شواهد نشان می دهد داستان سعودی های غیرمحتمل و روشن است چنین روایتی برای بی تقصیر جلوه دادن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی طراحی شده تا همکاری با ایالات متحده ادامه یابد.
'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری و 'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه می خواهند این داستان را باور کنند؛ باوری که یک اشتباه جدی است.
داستان عربستان سعودی در این چند روز تغییر کرده و به نظر می رسد ظرف چند روز گذشته سعودی های به دنبال راهی برای توجیه افکار عمومی بوده اند. شواهد قانع کننده ای وجود دارد که قتل خاشقچی نتیجه یک عملیات از پیش طراحی شده با پشتیبانی بن سلمان انجام شده است. ماموران اطلاعاتی ترکیه به نوار ویدئویی اشاره کرده اند که سند مهمی برای قتل خاشقچی است و به لطف دوربین های مدار بسته مشخص شده پیش از ورود این روزنامه نگار سعودی به کنسولگری عربستان در استانبول، تعدادی مرد قوی هیکل وارد کنسولگری شده اند. بسیاری از این افراد از حلقه نزدیکان بن سلمان هستند و یکی از آنها هم که از پست خود برکنار شده گفته می شود دست راست بن سلمان بوده است.
از سوی دیگر هیچ چیزی بدون اطلاع بن سلمان در این پادشاهای روی نمی دهد به ویژه حال که چنین اقدامی از سوی حلقه نزدیکان وی سر زده است. بنابراین بی اطلاعی او از قتل خاشقچی خنده دار است.
دولت ترامپ در ابتدای ماجرا بسیار محتاطانه عمل کرد اما با گذشت چند روز توضیحات عربستان را قانع کننده دانست. اما رئیس جمهوری نباید از مسیر خود برای حمایت از یک دروغ خودخواهانه منحرف شود. این امر اعتبار آمریکا را در سطح بین المللی کاهش می دهد.
ماهیت نظام سیاسی عربستان بر هیچ کس پوشیده نیست. عربستان سعودی یک دیکتاتوری وهابی است که حکومتش مرهون بنیادگراییی و افراط گرایی است. این کشور سابقه طولانی در اقدامات وحشیانه و سرکوبگرانه در راستای تقویت حکومت خود دارد.
کلیدداری کعبه در مکه، اعتبار ویژه ای برای عربستان سعودی در سراسر جهان اسلام به ارمغان آورده است. ریاض و واشنگتن و تا حدودی اسرائیل، اردن و مصر، منافع مشترکی دارند و از دهه 1940، اتحاد عربستان و آمریکا خط مشی راهبردی خاورمیانه ای ما بوده است.
اما منافع مشترک ارزش های مشترک را به دنبال ندارد. این پادشاهی که به تازگی به زنان اجازه رانندگی داده است، مخالفت های شدیدی با آزادی دارد و دارای سابقه بسیاری در پشتیبانی مالی از بنیادگرایان به عنوان بخشی از رقابت خود با ایران داراست. این امر خود سبب بی ثباتی و ترویج تروریسم در غرب شده است. روابط ما با ریاض بسیار مهم است، اما رویکرد ما باید واضح و دقیق باشد.
با این وجود، حقیقت تاسف برانگیز دیگر این است که جایگزین خوبی برای این حکومت نیست. در نبود این پادشاهی، حکومتی بر سر کار می آید که یا دست نشانده ایران خواهد بود و یا یک رژیم بنیادگرایانه افراطی تر از وهابیت ممکن است بر سر کار آید و قطع رابطه با عربستان که بسیاری در آمریکا خواهان آن هستند خطر نابودی ائتلاف ضد ایرانی را به دنبال دارد که ایالات متحده در تلاش برای ساختن آن بوده و می تواند امنیت سایر متحدان در منطقه را به خطر بیندازد.
پس رویکرد مناسب چیست؟
آمریکا باید رویکرد دقیقی در چارچوب اقدامات این چنینی ریاض که هنجارهای بین المللی را بر هم می زند، انجام دهد. واکنش آمریکا به سعودی ها باید یادآوری کند که ما در رابطه دوستانه خود هرکجا که لازم باشد دست به تازیانه می بریم. با این وجود، این امر نباید منجر به یک شکاف اساسی در اتحاد ما شود. تحریم مقامات درگیر در قتل، یک حرکت مناسب است و قانونگذاران آمریکایی هر دو جناح به نظر می رسد که دست کم برای کوتاه مدت موافق تعلیق فروش سلاح به عربستان هستند.
همچنین ادامه ندادن به پشتیبانی از کارزار جنگ در یمن به رهبری عربستان باید از دیگر گزینه های روی میز باشد.
نخستین قدم، برای ترامپ و کابینه اش این است که بی درنگ بن سلمان را برای ارتکاب به قتل مورد سرزنش قرار داده و به طور عمومی بپذیریم که او هرگز رهبر اصلاحات در عربستان نبوده است. به عبارتی انتخاب ما در اینجا میان راهبرد ما در خاورمیانه و یا تظاهر به اینکه سعودی ها هیچ اشتباهی مرتکب نشده اند نیست. رئیس جمهوری نباید به پنهانکاری در ماجرای قتل خاشقچی کمک کند.
'نشنال ریویو مجله ای آمریکایی است که ماهی دوبار منتشر می‌شود و توسط ویلیام باکلی جونیر، در سال 1955 تأسیس شده و مقر آن در نیویورک است. این مجله خود را اثرگذارترین و پرخواننده‌ترین مجله و تارنمای آمریکایی در خصوص اخبار، نظرات و گزارش‌های محافظه‌کاری در ایالات متحده توصیف می‌کند و از حامیان اصلی دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی وی بود'.
اروپام**7276**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

کلاس زبان تضمینی در آموزشگاه زبان سخن برتر
ویژگی‌های یک آموزشگاه زبان خوب چیست؟ این روزها در همه شهرها به ویژه شهرهای بزرگ شاهد افزایش تعداد آموزشگاه زبان هستیم. رشد جمعیت و نیاز مردم به فراگیری زبان و برقراری ارتباط با دیگر نقاط دنیا، باعث شده تا شاهد افزایش تقاضای ثبت‌نام در آموزشگاه‌های زبان باشیم که خود این مسئله هم بر بیشتر شدن تعداد آموزشگاه‌ها تأثیرگذار بوده است.
انعقاد توافق‌نامه شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا
شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا توافق‌نامه همکاری امضا کردند.
چرا از ایران نرفتم
«به دفعات با این سوال روبه‌رو شده‌ام که چرا از ایران نرفتید؟ شما که در دوران تحصیلات تکمیلی خود در خارج از کشور سابقه کار در رشته تخصصی خودتان را دارید و به سهولت می‌توانید اشتغال و زندگی خوبی داشته باشید، چرا از این فرصت‌ها استفاده نکرده‌اید؟»
بفرمائید شعبه پیاده‌رو!
فروش پوشاک در تهران وارد مرحله جدیدی شده؛ در این روش نوظهور دیگر احتیاج به اتاق پرو ندارید و لازم نیست بعد از شنیدن قیمت‌ها با رودربایستی بگویید: «می‌رویم دوری در بازار بزنیم و برگردیم.»
برنامه دو سال آینده کاخ سفید علیه ایران
شرایط بحرانی روابط آمریکا و ایران به تدریج وخیم‌تر می‌شود. اقدام بی‌سابقه آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی نشانه‌ای از جدی‌تر شدن ابعاد خصومت دولت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.
بازخوانی قصه مریم؛ ۱۵ سال پس از آن شب تلخ
چند قدمی بیشتر به چشمه نمانده اما انگار بدنش دیگر نمی‌خواهد همراه او بیاید. سطل خالی توی دستش سنگینی می‌کند؛ درد در تمام سرش می‌پیچد. کرختی و سوزش بر نیمی از بدنش مستولی می‌شود و دیگر همه جهان سیاه می‌شود.
پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه
در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرهیختگان درباره خروج تدریجی دو شرکت کره‌ای از بازار ایران، روابط عمومی سامسونگ جوابیه‌ای منتشر کرد.
آمریکایی‌ها وارد بازی نظامی با ایران نمی‌شوند
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: این که همه مسائل و مشکلات اقتصادی را بخواهیم به برجام ارتباط دهیم یا به یک توافق دیگر بین‌المللی، یا این که بگوییم اگر در آینده به فلان کنوانسیون بپیوندیم، وضع اقتصادمان بدتر می‌شود، از مباحثی است که به صورت غیر تخصصی با آن برخورد می‌شود.
صانعی: در سفرهای برون مرزی، ورزشکاران هدف سرویس‌های امنیتی هستند
سرپرست اداره کل حراست وزارت ورزش وجوانان اصل فعالیت‌های این دفتر را پیشگیری و حاکم کردن رفتار انقلابی و اسلامی در حوزه حراست عنوان کرد.
احسان حدادی: هدفم مسابقات جهانی است- با پرتاب ۶۸ متر می‌توان روی سکوی جهانی رفت
احسان حدادی گفت: همه هدف من مسابقات جهانی است، گرفتن مدال در مسابقات جهانی باید بالاتر از رکورد ۶۷ متر باشد و پرتاب ۶۸ متر قطعاً می‌تواند روی سکوی جهانی برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» منتشر می‌شود
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» با آهنگسازی و تنظیم مهدی عطاریان و خوانندگی مهدی قربانی، امیر محسنی و مهدی عطاریان در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.
واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
استاندار فارس: واحدهای صنعتی غیر فعال به چرخه تولید بازگردند
شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: آن دسته از واحدهای صنعتی که بنا به دلایلی غیر فعال هستند باید با همکاری بانک صنعت و معدن به چرخه تولید بازگردند.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
تحلیل بلومبرگ از پیامدهای تحریم نفتی ایران بر اقتصاد جهان
ترامپ دستور تحریم مراسم شام خبرنگاران را صادر کرد
مغایرت تحقیق آمریکا درباره 'اف16'پاکستان باادعای فارن پالیسی
مخالفت ترامپ با شهادت دادن مشاورانش در کنگره
روزنامه های پاکستانی: ترامپ چهره واقعی استکبار آمریکایی است
آغاز کارزار انتخاباتی ' بایدن ' در آمریکا
آمریکا و سعودی مخالف همکاری های امنیتی ایران و پاکستان هستند
سفیر آمریکا در سریلانکا ضعف اطلاعاتی واشنگتن را توجیه کرد
سفیرسابق فرانسه درآمریکا: رویکرد ترامپ مقابل ایران کارساز نیست
قمار بی سرانجام ترامپ