قطع رابطه آمریکاو عربستان ائتلاف ضدایران را نابود می کند

12:21 ۹۳ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 204 0
قطع رابطه آمریکاو عربستان ائتلاف ضدایران را نابود می کند

تهران-ایرنا- نشنال ریویو در گزارشی نوشت: قطع رابطه ریاض- واشنگتن به دلیل قتل جمال خاشقچی که بسیاری در آمریکا خواهان آن هستند به ازهم پاشیدن ائتلاف ضد ایرانی در منطقه منجر خواهد شد.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این نشریه آمریکایی در گزارشی با عنوان 'دروغ های سعودی های را باور نکنید' می افزاید: نوزده روز پس از ناپدید شدن 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار واشنگتن پست، در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول، سعودی ها را وادار به پذیرش مرگ وی گرد. این در حالی است که مقامات سعودی ابتدا اصرار داشتند که علیرغم ادعای دولت ترکیه مبنی بر در دست داشتن ویدئویی از خارج نشدن خاشقچی از کنسولگری، وی کنسولگری را ترک کرده است و هرگونه ادعای دست داشتن در قتل این روزنامه نگار را بی اساس می خواندند.
اما پس از تهدید تحریم های نفتی در نهایت این پادشاهی داستان خود را روایت کرد: خاشقچی در جریان یک درگیری فیزیکی با مقامات اطلاعاتی سعودی در کنسولگری به قتل رسیده است.
دولت سعودی همچنین با دستگیری تعدادی از مقامات امنیتی و برکناری برخی از آنها از سمت سعی داشت مسئولیت این جنایت را بر گردن این ینروها بیندازد.
در ادامه یادداشت درج شده در این نشریه آمریکایی آمده است: اما آن گونه که شواهد نشان می دهد داستان سعودی های غیرمحتمل و روشن است چنین روایتی برای بی تقصیر جلوه دادن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی طراحی شده تا همکاری با ایالات متحده ادامه یابد.
'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری و 'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه می خواهند این داستان را باور کنند؛ باوری که یک اشتباه جدی است.
داستان عربستان سعودی در این چند روز تغییر کرده و به نظر می رسد ظرف چند روز گذشته سعودی های به دنبال راهی برای توجیه افکار عمومی بوده اند. شواهد قانع کننده ای وجود دارد که قتل خاشقچی نتیجه یک عملیات از پیش طراحی شده با پشتیبانی بن سلمان انجام شده است. ماموران اطلاعاتی ترکیه به نوار ویدئویی اشاره کرده اند که سند مهمی برای قتل خاشقچی است و به لطف دوربین های مدار بسته مشخص شده پیش از ورود این روزنامه نگار سعودی به کنسولگری عربستان در استانبول، تعدادی مرد قوی هیکل وارد کنسولگری شده اند. بسیاری از این افراد از حلقه نزدیکان بن سلمان هستند و یکی از آنها هم که از پست خود برکنار شده گفته می شود دست راست بن سلمان بوده است.
از سوی دیگر هیچ چیزی بدون اطلاع بن سلمان در این پادشاهای روی نمی دهد به ویژه حال که چنین اقدامی از سوی حلقه نزدیکان وی سر زده است. بنابراین بی اطلاعی او از قتل خاشقچی خنده دار است.
دولت ترامپ در ابتدای ماجرا بسیار محتاطانه عمل کرد اما با گذشت چند روز توضیحات عربستان را قانع کننده دانست. اما رئیس جمهوری نباید از مسیر خود برای حمایت از یک دروغ خودخواهانه منحرف شود. این امر اعتبار آمریکا را در سطح بین المللی کاهش می دهد.
ماهیت نظام سیاسی عربستان بر هیچ کس پوشیده نیست. عربستان سعودی یک دیکتاتوری وهابی است که حکومتش مرهون بنیادگراییی و افراط گرایی است. این کشور سابقه طولانی در اقدامات وحشیانه و سرکوبگرانه در راستای تقویت حکومت خود دارد.
کلیدداری کعبه در مکه، اعتبار ویژه ای برای عربستان سعودی در سراسر جهان اسلام به ارمغان آورده است. ریاض و واشنگتن و تا حدودی اسرائیل، اردن و مصر، منافع مشترکی دارند و از دهه 1940، اتحاد عربستان و آمریکا خط مشی راهبردی خاورمیانه ای ما بوده است.
اما منافع مشترک ارزش های مشترک را به دنبال ندارد. این پادشاهی که به تازگی به زنان اجازه رانندگی داده است، مخالفت های شدیدی با آزادی دارد و دارای سابقه بسیاری در پشتیبانی مالی از بنیادگرایان به عنوان بخشی از رقابت خود با ایران داراست. این امر خود سبب بی ثباتی و ترویج تروریسم در غرب شده است. روابط ما با ریاض بسیار مهم است، اما رویکرد ما باید واضح و دقیق باشد.
با این وجود، حقیقت تاسف برانگیز دیگر این است که جایگزین خوبی برای این حکومت نیست. در نبود این پادشاهی، حکومتی بر سر کار می آید که یا دست نشانده ایران خواهد بود و یا یک رژیم بنیادگرایانه افراطی تر از وهابیت ممکن است بر سر کار آید و قطع رابطه با عربستان که بسیاری در آمریکا خواهان آن هستند خطر نابودی ائتلاف ضد ایرانی را به دنبال دارد که ایالات متحده در تلاش برای ساختن آن بوده و می تواند امنیت سایر متحدان در منطقه را به خطر بیندازد.
پس رویکرد مناسب چیست؟
آمریکا باید رویکرد دقیقی در چارچوب اقدامات این چنینی ریاض که هنجارهای بین المللی را بر هم می زند، انجام دهد. واکنش آمریکا به سعودی ها باید یادآوری کند که ما در رابطه دوستانه خود هرکجا که لازم باشد دست به تازیانه می بریم. با این وجود، این امر نباید منجر به یک شکاف اساسی در اتحاد ما شود. تحریم مقامات درگیر در قتل، یک حرکت مناسب است و قانونگذاران آمریکایی هر دو جناح به نظر می رسد که دست کم برای کوتاه مدت موافق تعلیق فروش سلاح به عربستان هستند.
همچنین ادامه ندادن به پشتیبانی از کارزار جنگ در یمن به رهبری عربستان باید از دیگر گزینه های روی میز باشد.
نخستین قدم، برای ترامپ و کابینه اش این است که بی درنگ بن سلمان را برای ارتکاب به قتل مورد سرزنش قرار داده و به طور عمومی بپذیریم که او هرگز رهبر اصلاحات در عربستان نبوده است. به عبارتی انتخاب ما در اینجا میان راهبرد ما در خاورمیانه و یا تظاهر به اینکه سعودی ها هیچ اشتباهی مرتکب نشده اند نیست. رئیس جمهوری نباید به پنهانکاری در ماجرای قتل خاشقچی کمک کند.
'نشنال ریویو مجله ای آمریکایی است که ماهی دوبار منتشر می‌شود و توسط ویلیام باکلی جونیر، در سال 1955 تأسیس شده و مقر آن در نیویورک است. این مجله خود را اثرگذارترین و پرخواننده‌ترین مجله و تارنمای آمریکایی در خصوص اخبار، نظرات و گزارش‌های محافظه‌کاری در ایالات متحده توصیف می‌کند و از حامیان اصلی دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی وی بود'.
اروپام**7276**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

عاشق فست‌فود و مخالف الکل؛ نگاهی به رژیم غذایی دونالد ترامپ
دونالد ترامپ ۴۵ رئیس‌جمهور آمریکا است، اما انصافاً باید اعتراف کرد نسبت به بیشتر روسای جمهور قبلی آمریکا، ترامپ رئیس‌جمهور پرحاشیه‌تری است و روزی نیز که خبری از او را در رسانه‌ها نداشته باشیم.
خدمات رایگان ارسال و گارانتی محصولات پاکشوما
گروه متخصصان و کارشناسان فنی پاکشوما پس از فروش محصول همچنان آماده ارائه خدمات به مشتریان محصولات و لوازم خانگی پاکشوما هستند.
اوسین بولت: دوران فوتبالم تمام شد
دارنده ۸ مدال طلای المپیک در رشته دو و میدانی به دوران کوتاه حضورش در مستطیل سبز خاتمه داد.
ماجرای بازیکن محروم عربستان در جام ملت‌ها چه بود؟
در حالی که گفته می‌شود عربستان از یک بازیکن غیرقانونی در جام ملت‌های آسیا استفاده کرده است، مسئولان عربستانی این ادعا را رد کردند.
دو بازی تدارکاتی در دستور کار شاگردان شفر
به زودی قرار است تیم فوتبال استقلال دو بازی تدارکاتی برگزار کند.
درخشان: مقابل چین باید جسور و فکور باشیم
حمید درخشان، پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: لیپی مربی قابل احترامی است و نباید آنها را دست کم بگیریم.
مارچلو لیپی: قبلا باختیم، این بار اما فرق می‌کند
سرمربی تیم ملی چین پیش از دیدار با ایران گفت:درست است که ما 2 سال پیش ما در مقدماتی جام جهانی 2018 در تهران به ایران باختیم اما این بار فرق می‌کند چون ما در جام ملت های آسیا بازی می کنیم.
غیبت سیدحسین در اولین تمرین استقلالی‌ها
دروازه بان جوان استقلال در تمرین روز چهارشنبه حضور نداشت.
دردسر شیرین یک غایب برای کارلوس کی‌روش
وحید امیری در بازی با چین قادر به همراهی تیم ملی نیست چرا که دو اخطاره است و باید در این بازی نظاره گر باشد. آنهم از روی سکوها.
کره شوت زن‌ترین و استرالیا دقیق‌ترین تیم آسیا
در پایان مرحله یک هشتم نهایی جام ملتهای آسیا، تیم فوتبال کره جنوبی بیشترین تعداد شوت را به سمت دروازه حریفانش زده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
سوت پایان به بسته حمایتی ناتمام دولت
براساس داده‌های وزارت رفاه و به ویژه سازمان تأمین اجتماعی، واریز بسته حمایتی به شاغلان تأمین اجتماعی تمام شد درحالی که هنوز بسیاری از مشمولان این طرح، بسته خود را نگرفته و نسبت به آن معترض‌اند.
از ماجرای «رزمایش قطعی اینترنت» چه می‌دانید؟!
ایتنا - طبق اظهارات مسوولان ارتباطی، رزمایشی که روز هفتم بهمن‌ماه انجام می‌شود، ارتباطی با قطع شبکه‌ اینترنت ندارد و به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداختی توصیه شده سرورهای خارجی‌شان را انتقال دهند و اجباری در کار نیست.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید