آمریکا در تنش با چین، متحدان آسیایی اش را از دست می دهد

11:45 ۱۸۳ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 178 0
آمریکا در تنش با چین، متحدان آسیایی اش را از دست می دهد

تهران - ایرنا - با ادامه جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن، به اعتقاد تحلیلگران به احتمال زیاد آمریکا متحدان خود در منطقه آسیا را از دست خواهد داد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، ریچارد مگ کروگرد تحلیلگر اقتصادی نیویورک تایمز در مقاله ای عنوان داشت: آمریکا برای حفظ منافع ملی و امنیتی خود تصمیم به جدا کردن روابط اقتصادی در بخش های کلیدی با چین گرفته است اما در این میان باید به تبعات هشدار آمیز این روند بویژه بر ادامه روابط میان واشنگتن با کشورهای آسیایی مانند ژاپن، کره جنوبی، تایوان و سنگاپور نیز فکر کند.
در این مقاله تصریح شده است: این کشورها به طور ساختاری و تاریخی بیشتر متحد کشور چین هستند تا آمریکا، این کشورها لزوما رهبری واشنگتن علیه پکن را دنبال نخواهند کرد.
اقتصاد چهار کشور آسیایی به شدت در آمیخته و وابسته به چین است. آنان قطعات تولیدات فنی تکنولوژی برای مونتاژ در چین را تامین می کنند و همچنین برخی از کارخانه های چینی توسط مدیریت چند ملیتی اداره می گردد. علاه براین، آنان صادرات گسترده ای به چین دارند.
یک دهه از انتشار کتاب 'جهان مسطح است' به نوشته توماس فریدمن با موضوع ادامه روند غیرقابل توقف جهانی شدن همراه با مزاحمت های دو ابر قدرت اقتصادی جهان آمریکا و چین می گذرد.
در همین زمینه ریچارد مگ کروگرد تحلیلگر اقتصادی نیویورک تایمزادام می دهد که زمین تا قبل از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا مسطح بود اما بعد از به قدرت رسیدن این فرد تنش های جهان تازه شروع شده است.
برای مثال ما می توانیم به تنش بوجود آمده میان آمریکا و چین و جدایی رخ داده میان این دو کشور با محوریت خصومت های دونالد ترامپ بر پکن اشاره کنیم.
به طور ساده باید گفت،سیاست جدید واشنگتن بویژه با ریاست جمهوری ترامپ، مجبور کردن دوستان آسیایی برای انتخاب میان آمریکا و چین است.
ترامپ برای ورود چرخه تامین تمام تولیدات به جز آن دست از فناوری هایی که درگیر امنیت ملی می شوند با موج جدیدی از جداشدن روبرو خواهد شد.
برای مثال، ترامپ از شرکت های اپل که کارخانه های بسیاری در مناطق جنوب و مرکز چین دارد، خواسته تا هر چه سریعتر این کارخانه ها را به آمریکا منتقل کنند.
آمریکا بر این باور است که در راستای حفظ امنیت ملی این کشور خط تولید کالاهای فناوری باید از چین به آمریکا منتقل شود.
البته باید گفت این سیاست در حال حاضر در جریان است، اولین بسته 50 میلیارد دلاری واردات چینی که اوایل سال جاری ترامپ تعرفه جدید بر آنان وضع کرد، به طور موثر فهرستی از کالاهای فناوری و تکنولوژی هستند که آمریکا دوست دارد در خارج از چین ساخته شوند.
در حقیقت باید گفت، بعد از سال 1950 با آغاز روند جهانی شدن کشورهای آسیایی از جمله ژاپن، واشنگتن برنامه های گسترده خود در مسدود کردن اقتصاد جهانی را افزایش داد.
چین در میان کشورهای آسیایی با توجه به داشتن کارگر ارزان و ارائه کمک های مالی برای تبدیل کردن پایتخت به عنوان مرکز اسمبل کالاها، به عنوان یکی از مهمترین کشورهای این منطقه در ادامه روند جهانی شدن است.
آمریکا زمانی که ژاپن در اواخر دهه 1980 به عنوان یک رقیب مستقیم اقتصادی ظاهر گردید، شدیدا واکنش نشان داد و با فشاری های خود سرانجام توکیو را به پذیرفتن محدودیت های صادرات در بازار متقاعد کرد.
از آنجا که ژاپن و آمریکا متحد یکدیگر هستند جنگ های تجاری دو طرف با حفظ منافع امنیتی مشترک میان دو کشور تعریف شده است. اما موضوع چین با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک، سیاسی و نظامی این کشور در منطقه آسیا نسبت به ژاپن فرق می کند.
سیاست آمریکا در مقابل چین که زمانی برپایه گسترده شدن بازار اقتصادی این کشور به امید نزدیک شدن به سیاست های غربی بود هم اکنون کاملا با شکست روبرو شده است.
در حال حاضر آمریکا به این قاطعیت رسیده که دیگر قادر به جلوگیری از رشد اقتصادی چین نیست و در مقابل، سیاست های این کشور در راستای حفظ منافع مستقیم خود پیگیری می شود.
در این مرحله است که جداسازی وارد کار خواهد شد و با افزایش تعرفه و مالیات آمریکا، کمپانی های این کشور بویژه در بخش صنعت و تکنولوژی به ساخت تولیدات خود در کشورهای دیگر حتی چین مجبور خواهند شد.
باید اعتراف کرد که تلاش های آمریکا برای جداسازی فناوری و صعنت خود از چین بسیار دیر انجام شده است. هم اکنون سیاست های پکن برای ساخت و حفظ صنایع محلی مانند پروژه چین 2025 همه در راستای خروج صنعت خارجی از کشور آمریکا برای سالیان سال آغاز شده است.
در واقع باید گفت، سیاست های ترامپ تنها روند افزایش قدرت و سلطه بیشتر چین بر صنعت تکنولوژی بیرون از آمریکا را تسریع می بخشد.
آساق**9473**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
شکست دیرهنگام یاران جهانبخش برابر تاتنهام
دیدار دو تیم تاتنهام و برایتون در لیگ برتر انگلیس با برتری یک بر صفر میزبان به پایان رسید.
بارسلونا در یک قدمی فتح لالیگا قرار گرفت
تیم فوتبال بارسلونا با شکست آلاوس تنها به یک پیروزی برای قهرمانی در لالیگا نیاز دارد.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
نتانیاهو: نام شهرکی در بلندی‌های جولان را ترامپ می‌گذاریم
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد، به نشان سپاس از دونالد ترامپ که ماه گذشته بلندی‌های جولان را به عنوان بخشی از اراضی اشغالی به رسمیت شناخت، یک از شهرک‌های احداثی در این منطقه اشغالی را ترامپ خواهد نامید.
داروی تمامی دردهایتان در کلام مولا علی(ع)
امام علی علیه السلام فرموده‌اند تقوای الهی پاک کننده آلودگی جان‌هایتان و روشنی بخش ضعف چشم‏هایتان و فرو نشاننده ترس و اضطراب دل‏هایتان است.
ذکری کارگشا برای جبران اعمال گذشته
ماه شعبان بهترین فرصت برای بدست آوردن گنج‌های معنوی و ذخیره ثروت در آخرت است.
بارش برف بهاری در زنجان- عکس
بارش برف در سومین روز از دومین ماه سال چهره شهر و اطراف زنجان را سفید پوش کرد.
عموهایی که در آینده تنها یک اسم از آنها باقی است
یک جامعه شناس گفت: در آینده از عموها و اقوام نزدیک تنها یک اسم باقی می‌ماند.
راهی ساده و مفید برای جوان ماندن مغز
آلزایمر و زوال عقل جزو لاینفک پیری نیستند و نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد حتی کمی ورزش هم می تواند به پیشگیری از این مشکلات مغزی کمک کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
اظهارات عجیب یک بازیگر در توجیه یک فیلم مبتذل
یک بازیگر سینما و تلویزیون، برای حمایت از فیلمی ضدخانواده، در اقدامی عجیب مقدسات دینی را دستاویز قرار داد.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
امریکا محدودیت های جدیدی بر علیه مهاجران اعمال می کند
سازمان ملل: جنگ یمن 250 هزار کشته برجای گذاشت
نتانیاهو خوش رقصی ترامپ را جبران می کند
ظریف برای شرکت در نشست سازمان ملل وارد نیویورک شد
پمپئو فعالیتش در سیا را آمیخته با 'دروغ و فریب' توصیف کرد
جنگ تجاری ترامپ و اتحادیه اروپا بالا گرفت
گوترش:کمیته تحریم به خشونت جنسی در درگیری ها توجه کند
مدافعان حقوق پناهجویان با طرح سختگیرانه کانادا مخالفت کردند
برنی سندرز: ترامپ در انتخابات آتی پیروز نخواهد شد
سیل بیش از 2هزار خانوار کانادایی را آواره کرد