آمریکا در تنش با چین، متحدان آسیایی اش را از دست می دهد

11:45 ۸۹ روز پیش ایرنا 118 0
آمریکا در تنش با چین، متحدان آسیایی اش را از دست می دهد

تهران - ایرنا - با ادامه جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن، به اعتقاد تحلیلگران به احتمال زیاد آمریکا متحدان خود در منطقه آسیا را از دست خواهد داد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، ریچارد مگ کروگرد تحلیلگر اقتصادی نیویورک تایمز در مقاله ای عنوان داشت: آمریکا برای حفظ منافع ملی و امنیتی خود تصمیم به جدا کردن روابط اقتصادی در بخش های کلیدی با چین گرفته است اما در این میان باید به تبعات هشدار آمیز این روند بویژه بر ادامه روابط میان واشنگتن با کشورهای آسیایی مانند ژاپن، کره جنوبی، تایوان و سنگاپور نیز فکر کند.
در این مقاله تصریح شده است: این کشورها به طور ساختاری و تاریخی بیشتر متحد کشور چین هستند تا آمریکا، این کشورها لزوما رهبری واشنگتن علیه پکن را دنبال نخواهند کرد.
اقتصاد چهار کشور آسیایی به شدت در آمیخته و وابسته به چین است. آنان قطعات تولیدات فنی تکنولوژی برای مونتاژ در چین را تامین می کنند و همچنین برخی از کارخانه های چینی توسط مدیریت چند ملیتی اداره می گردد. علاه براین، آنان صادرات گسترده ای به چین دارند.
یک دهه از انتشار کتاب 'جهان مسطح است' به نوشته توماس فریدمن با موضوع ادامه روند غیرقابل توقف جهانی شدن همراه با مزاحمت های دو ابر قدرت اقتصادی جهان آمریکا و چین می گذرد.
در همین زمینه ریچارد مگ کروگرد تحلیلگر اقتصادی نیویورک تایمزادام می دهد که زمین تا قبل از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا مسطح بود اما بعد از به قدرت رسیدن این فرد تنش های جهان تازه شروع شده است.
برای مثال ما می توانیم به تنش بوجود آمده میان آمریکا و چین و جدایی رخ داده میان این دو کشور با محوریت خصومت های دونالد ترامپ بر پکن اشاره کنیم.
به طور ساده باید گفت،سیاست جدید واشنگتن بویژه با ریاست جمهوری ترامپ، مجبور کردن دوستان آسیایی برای انتخاب میان آمریکا و چین است.
ترامپ برای ورود چرخه تامین تمام تولیدات به جز آن دست از فناوری هایی که درگیر امنیت ملی می شوند با موج جدیدی از جداشدن روبرو خواهد شد.
برای مثال، ترامپ از شرکت های اپل که کارخانه های بسیاری در مناطق جنوب و مرکز چین دارد، خواسته تا هر چه سریعتر این کارخانه ها را به آمریکا منتقل کنند.
آمریکا بر این باور است که در راستای حفظ امنیت ملی این کشور خط تولید کالاهای فناوری باید از چین به آمریکا منتقل شود.
البته باید گفت این سیاست در حال حاضر در جریان است، اولین بسته 50 میلیارد دلاری واردات چینی که اوایل سال جاری ترامپ تعرفه جدید بر آنان وضع کرد، به طور موثر فهرستی از کالاهای فناوری و تکنولوژی هستند که آمریکا دوست دارد در خارج از چین ساخته شوند.
در حقیقت باید گفت، بعد از سال 1950 با آغاز روند جهانی شدن کشورهای آسیایی از جمله ژاپن، واشنگتن برنامه های گسترده خود در مسدود کردن اقتصاد جهانی را افزایش داد.
چین در میان کشورهای آسیایی با توجه به داشتن کارگر ارزان و ارائه کمک های مالی برای تبدیل کردن پایتخت به عنوان مرکز اسمبل کالاها، به عنوان یکی از مهمترین کشورهای این منطقه در ادامه روند جهانی شدن است.
آمریکا زمانی که ژاپن در اواخر دهه 1980 به عنوان یک رقیب مستقیم اقتصادی ظاهر گردید، شدیدا واکنش نشان داد و با فشاری های خود سرانجام توکیو را به پذیرفتن محدودیت های صادرات در بازار متقاعد کرد.
از آنجا که ژاپن و آمریکا متحد یکدیگر هستند جنگ های تجاری دو طرف با حفظ منافع امنیتی مشترک میان دو کشور تعریف شده است. اما موضوع چین با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک، سیاسی و نظامی این کشور در منطقه آسیا نسبت به ژاپن فرق می کند.
سیاست آمریکا در مقابل چین که زمانی برپایه گسترده شدن بازار اقتصادی این کشور به امید نزدیک شدن به سیاست های غربی بود هم اکنون کاملا با شکست روبرو شده است.
در حال حاضر آمریکا به این قاطعیت رسیده که دیگر قادر به جلوگیری از رشد اقتصادی چین نیست و در مقابل، سیاست های این کشور در راستای حفظ منافع مستقیم خود پیگیری می شود.
در این مرحله است که جداسازی وارد کار خواهد شد و با افزایش تعرفه و مالیات آمریکا، کمپانی های این کشور بویژه در بخش صنعت و تکنولوژی به ساخت تولیدات خود در کشورهای دیگر حتی چین مجبور خواهند شد.
باید اعتراف کرد که تلاش های آمریکا برای جداسازی فناوری و صعنت خود از چین بسیار دیر انجام شده است. هم اکنون سیاست های پکن برای ساخت و حفظ صنایع محلی مانند پروژه چین 2025 همه در راستای خروج صنعت خارجی از کشور آمریکا برای سالیان سال آغاز شده است.
در واقع باید گفت، سیاست های ترامپ تنها روند افزایش قدرت و سلطه بیشتر چین بر صنعت تکنولوژی بیرون از آمریکا را تسریع می بخشد.
آساق**9473**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

افریقا
افریقا

آخرین اخبار

وقتی عکس «فرهاد» مانع مجوزش شد
۲۹ دی، سالروز تولد فرهاد مهراد است. آواز فرهاد همچنان در خانه‌اش می‌پیچد، اما پیانوی دیواری کوچک دیگر هیچ‌وقت به صدا در نخواهد آمد.
افشین پیروانی با خودش چند چند است؟
یکی از مخالفان سرسخت کی‌روش در ماه‌های اخیر، مدیر اجرایی پیشین تیم‌ملی است که اظهارات اخیرش ۱۸۰ درجه با اظهارات زمان حضور در تیم‌ملی متفاوت است.
مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
چه کنید اگر همسرتان از بحث و گفتگو کنار می‌کشد؟
سکوت کردن میان بحث و کنار کشیدن از آن می‌تواند برای رابطه مضر باشد. این سکوت به عنوان سرپیچی از ارتباط یا ابراز هیجان و احساس تلقی می‌شود و این اتفاقی است که اغلب در اختلافات و بگومگو‌ها روی می‌دهد.
از بین بردن موانع ذهنی، با این راهکار‌ها
موانع ذهنی که سد راهمان می‌شوند معمولا نشاندهنده‌ی این هستند که تمرکز و توجه‌مان را از چیزی که می‌خواهیم برداشته‌ایم و جذب چیز‌هایی شده‌ایم که نمی‌خواهیم.
اعتیاد به کار؛ اختلال پردردسر!
پدیده‌ای که مدت زمان زیادی هم نیست وارد حوزه مطالعات روان شناسیِ روز دنیا شده است، «اعتیـاد به کار» نام دارد. اختلالی که افراد تحت‌تاثیر آن، بنا به دلایلی مثل ولعِ به‌دست‌آوردن موقعیت‌های شغلی بهتر و بالاتر و بهره‌مندی از مزایای بیشتر مثل تشویق، پاداش، پس‌انداز پول و موارد دیگر، ناخواسته به کار زیاد، وابسته و به عبارتی «معتاد به کار» می‌شوند.
کری خوانی تیلور آمریکایی برای حسن یزدانی
دیوید تیلور آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم آمریکا بار دیگر برای حسن یزدانی کری‌خوانی کرد و از عزم خود برای کسب سومین پیروزی متوالی و اینبار در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان خبر داد.
دژاگه: دلیلی نداشت مقابل عراق ریسک کنیم
اشکان دژاگه اگرچه در دیدار مقابل عراق از نیمه دوم به زمین مسابقه رفت اما تا همین جای جام ملت‌ها هم خود را به‌عنوان یک مهره قابل اتکا و عصای دست کی‌روش مطرح کرده و از حالا می‌توان روی او به همراه 10 بازیکن دیگر حاضر در میدان برای موفقیت در دیدار با عمان حساب ویژه‌ای باز کرد.
مصلح: بیشتر از هیچ تیمی پول نگرفته‌ایم
اردوی تیـــم فوتبــال پرسپـــولیس بعــد از ۱۲روز، امروز در دوحه قطر به پایان خواهد رسید و شاگردان برانکو صبح فردا راهی تهران خواهند شد. در این اردو سرخ‌پوشان برنامه‌های متفاوتی را پشت‌سر گذاشتند و حتی دو بازی دوستانه هم برگزار کردند تا بار فنی این اردو بالاتر هم برود.
حربه‌های کی‌روش مقابل بزرگان قاره
شاید از اینجا به بعد جام کی روش کمی دستش را رو کند و کم کم مهره هایی را بازی دهد که بیشتر روی حضورشان در ترکیب ایران نظر دارد. البته شاید در بازی عمان هم او دوباره تغییرات داشته باشد و بازیکنانی را به زمین بفرستد که دوباره همه را گیج کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
پولیتیکو: آمریکا در پی ایجاد تفرقه در اتحادیه اروپاست
دیدار دوم ترامپ و کیم اوایل اسفند برگزار می شود
محروم شدن مرضیه هاشمی از حقوق مذهبی توجیهی ندارد
روسیه به آمریکا برای بازگشت به جنگ ستارگان هشدار داد
طرح توقف فوری فروش سلاح به عربستان به مجلس نمایندگان آمریکا رفت
منافقین به یک حزب راستگرای اسپانیایی کمک مالی کردند
مالزی 7.5 میلیارد دلار از بانک آمریکایی غرامت می خواهد
مقام ارشد کره شمالی با ترامپ دیدار کرد
گوترش: نقش ایران در منطقه سازنده و مثبت است
کشته شدن20 غیرنظامی سوری در حملات ائتلاف آمریکایی